Subsidie en sanering Conflict in het KNGV Wat is belangrijken de top of de breedte? au ■i ten grondslag, door Jan Blijboom BUM Kritiek Waarom? mening namelijk het vertrek van de voor zitster van het genoem- sterke B-selectie, ter wijl ze óók te kort zou zijn geschoten in het moeilijkheden rond de opvolging, omdat Lenie Lens al spoedig ontdek te dat ze beter als inter nationaal jurylid dan DIVERSE ZAKEN lig gen aan het verschil van lijke termijn een bui tengewone ledenverga dering bij een te roepen. Daar is het wachten nu op.... Verslechterd ’T IS JAMMER KONINGSDRAMA BETREKKELIJK AJAX BLIJFT Zoals het er nu naar uitziet zal het bestuur van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond hoogstwaarschijnlijk in de confron tatie met de afgevaardigden als winnaar tevoorschijn komen. Het valt namelijk te bezien of de afdeling keurturnen dames wel zo gelukkig is met het aftreden van haar bestuur, omdat de argumenten die tot dit besluit aanleiding hebben gegeven voor de buitenwereld niet zo overtuigend zijn overgekomen. Dit ondanks het feit, dat ook goede bedoelingen bij het aftreden een rol hebben gespeeld. Stelt mevrouw Mazure, lid van het demissionaire bestuur (voorzitster Ank Wickel vertoeft op dit ogenblik op Aruba voor vakantie): „Hei bondsbestuur blijft maar beweren dat het draait om de opvolging van mevrouw Bartha. Wij zouden een Nederlander willen hebben, terwijl het bestuur vasthoudt aan iemand uit het buitenland. Maar dat is niet direct de kern van het probleem. Die moet als volgt worden gezien: wij -willen op de eerste plaats dat de nieuw te benoemen trainer of trainster begripvol met de meisjes kan omgaan, terwijl het bondsbe stuur daaraan voorbij gaat en alleen let op technische kwaliteiten". - i verwijten dat Eva Bar tha zich tijdens haar nu bijna vijf-jarige ver blijf in Nederland té weinig zou hebben bezig gehouden met het op poten zetten van een de zich een samenwer king die verbeterde en zeker één van de oorza ken was dat de turn sters zich naar Neder landse begrippen op de Spelen zo goed weerden; Kinderen Handbalverbond als ploegleidster functi oneerde en daarom het baantje graag over droeg aan DE BLIJVERTJES de afdelingsbestuur, qualitate qua ploegleid ster, Riek Fentsahm kort vóór de Olympi sche Spelen in Montre al, waardoor trainster Eva Bartha en haar selectieploeg op Papen dal midden in de voor bereiding in een vacuum terecht kwam; Ank Wickel die haar uiterste best deed de ploeg optimaal te bege leiden maar het aan vankelijk niet zo goed kon vinden met Eva Bartha die kennelijk moeite had de vrien- schappelijke verhou ding met Riek Fent sahm te vergeten. Desondanks ontwikkel- EEN CONFLICT DAT zich al eerder bij stukjes en beetjes aftekende en daarom niet als een don derslag bij heldere hemel binnen het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond is overgekomen. Zó mag het aftreden van het afdelingsbestuur keur turnen dames ongeveer veertien dagen geleden worden gezien, bedoeld om het bestuur van het KNGV duidelijk te maken dat in de ontstane sfeer van wantrouwen en onbe grip niet meer kan worden gewerkt. scholen van trainers- (sters); j de vraag wie nu als opvolger(ster) van Eva Bartha moet worden aangetrokken. Een bui tenlander? Een Neder lander? geïrriteerdheid in het persoonlijke vlak. Om de impasse te doorbreken hebben een aantal turnverenigin gen het nuttig geoor- ken u EVA BARTHA ANK WICKEL Opvolging Eva Hij. Bartha splijt de STOPPER Voor Excelsior geldt in zekere mate M>nef Daar heeft het bondsbestuur afwij zend op gereageerd, met als argu ment dat er inmiddels al contact was gemaakt met een zekere John Herb, een gevluchte Hongaar, die in Canada woont. Zegt de woordvoer der van het bondsbestuur, KNGV- directeur Wim de Wolf: „Wij hebben totaal niets tegen Dick Sol, die zeker als een vakman wordt gezien en gewaardeerd. Maar onze voor keur gaat nu eenmaal uit naar iemand met veel internationale ervaring. We moeten al weer naar de Olympische Spelen van Moskou toewerken. Dat betekent dat we móeten doorgaan op de weg die Eva Bartha heeft ingeslagen. En dat menen we het best te kunnen doen met zoeken naar buitenlandse top- kandidaten van wie de heer Herb er een is”. „Daarom pleiten wij zo hartstochte lijk voor een trainer of trainster die goed met de meisjes weet om te gaan”. En daar tekenden zich alras pro blemen af: mevrouw Wickel en Eva Bartha gespannen in de korte tijd, die haar nog restte om ten eerste de nieuwe kwalificatiestrijd in Hamburg te overleven en vervól gens in navolging van de succesvol verlopen Spelen in München ook in Montreal met de sterk verjongde ploeg een zo goed mogelijk figuur te slaan hadden duidelijk commu nicatiestoornissen die bij de gese lecteerden niet onopgemerkt ble ven. Het pleit voor beide dames dat ze terwille van het te bereiken doel haar uiterste best deden elkaar te begrijpen wat inderdaad lukte. Nog twaalf over. Helmond Sport moet ook maar verdwijnen, dat ligt omringd door FC 7W, FC Den Bosch en PSV en Eindhoven, dus de Helmon- ders moeten maar met de bus naar een van die clubs toe als ze per se betaald voetbal willen zien. Nu nog elf. Laten we, om de gemoederen tot rust te laten komen, nu eerst even kijken welke clubs in de eerste divisie we voor geen goud willen missen. MW natuurlijk, vanwege de rijke traditie, en omdat Maastricht een redelijk grote stad is. Verder Vitesse, om dezelfde redenen, Arnhem is immers nog groter dan Maastricht. Heerenveen moet ook blijven vanwe ge Abe en Jan Lenstra, en als SC Cambuur dan ook blijft, bezit de pro- Ik vind dat Eindhoven als vijfde stad des lands dan toch maar twee clubs moet overhouden (naast PSV dus Eindhoven) en dat Den Bosch, dat nog niet half zoveel inwoners heeft als Eindhoven, het loodje moet leggen, ten bate van NAC-Breda, omdat Breda meer volk, en ook betere resultaten heeft te bieden. Willem II, FC Den Bosch en Helmond Sport verdwijnen dus in Brabant. en Zuid-Holland, Noord-Brabant en Limburg. Een goedkope vraagstelling, want zou bijvoorbeeld het prestatie niveau aan de top onvoldoende ver betering te zien hebben gegeven dan zou er heus geen jubelzang zijn opgestegen over een dan misschien wat breder uitgegroeide onderlaag. Geen sprake van, want de populari teit van een bond of club staat of valt onherroepelijk met het al dan niet behalen van (internationale) successen. En daarop stoelt óók de mening over de capaciteiten van een trainer(ster). Stelt Wim de Wolf hierover nadrukkelijk vast: „Bij haar aanstelling zijn we er duidelijk van uitgegaan dat Eva Bartha zich met de top zou gaan bemoeien. Dit heeft ze op voortreffelijke wijze gedaan. Daarom begrijp ik de kri tiek niet van het afgetreden afde lingsbestuur en van de heer Van Veen”. Het bestuur ging in zijn reactie op de gebeurtenissen zó ver dat het zich openlijk via een com muniqué keerde tegen de publikatie in het bondsblad. Zó dreigt het dezelfde kant bij het KNGV op te gaan. Vandaar de hals starrigheid van het bondsbestuur om iemand te zoeken, die het best in de voetsporen van Eva Bartha kan treden. Om het presentatieve aan zien van het dames-tumen hoog te houden. >deva> i halve i s vakop - g heb ichtei 1. Feyenoord. 2. Sparta. 3. FC Den Haag. 4. Ajax. 5. Haarlem. 6. AZ ’67 7. PSV 8. Eindhoven. 9. NAC. 10. MW 11. Roda JC 12. FC WV. 13. Vitesse. 14. NEC. 15. FC Utrecht. 16. FC Amers foort. 17. FC Twente. 18. Go Ahead Eagles. 19. FC Groningen. 20. Veen- dam. 21. Heerenveen. 22. FC Cambuur. veeüu >rmem limsdx MDS Niettemin valt het te betreuren dat zo’n verschil in inzicht niet rond Rest nog Zuid-Holland. Feyenoord en Sparta mogen blijven. En ook FC Den Haag. Dat betekent dat behalve SW. Excelsior en FC Vlaardingen, die we al geëlimenteerd hadden, ook FC Dordrecht moet verdwijnen, hoe zeer dat Cees Buddingh’ en Dick Pas- schier ook aan het hart zal gaan. Hoe ziet nu dan de nieuwe competitie in 1977-1978 met de 22 clubs eruit? fc. Ga je je in gemoede afvragen waarom tóch een conflict-situatie ontstond tussen Ank Wickel c.s. de tafel tot oplossing kan worden gebracht. Overigens weer niet zó onbegrijpelijk aangezien de onder linge contacten tussen afdelings- en bondsbestuur sinds het vertrek van Riek Fentsahm in versneld tempo zijn verslechterd; een vertrek overigens dat óók niet helemaal in pais en vrêe tot stand kwam en destijds (het gebeurde vrij kort vóór de laatste Olympische Spelen) veel stof tot speculeren binnen het Gym nastiek Verbond gaf. Het gevolg hiervan: er moest een nieuwe afde- lingsvoorzitster, die dan automa tisch chef d’équipe zou worden, worden gezocht, voor welke functie de Rotterdamse Ank Wickel bereid werd gevonden, na een korte interim-periode van Lenie Lens- Gerritsen. Een citaat uit Het Turnblad van juli-augustus dit jaar: „Unaniem waren de Nederlandse turnsters het er over eens dat mevrouw Wickel voor meer dan honderd'percent had voldaan als chef d’equipe. Direct na aankomst op Schiphol was het eer ste wat Ans Smulders zei dat mevrouw Wickel het uitstekend had gedaan. Ook Jeannette van Raven- stijn, doorgaans snel klaar met kri tiek, had niets dan lof: ze heeft het hartstikke goed gedaan; het was gewoon geweldig Ook Eva Bartha stak haar bewondering voor de wijze waarop mevrouw Wickel de ploeg had begeleid niet onder stoelen of banken: we hebben het voor een groot deel aan haar te danken dat de ploeg het zo goed heeft gedaan. De sfeer was opti maal”. Ook Groningen mag zijn twee clubs dus houden: FC Groningen en Veen- dam. Overijssel mag FC Twente en Go Ahead Eagles houden maar zal afstand moeten doen van PEC Zwolle en Heracles, en Gelderland, tja, dat is even een probleem. NEC moet blijven vanwege Jantje Peters natuurlijk, en Vitesse had ik al beloofd dat het mocht blijven, maar dat betekent dan wel dat De Graafschap en Wapeningen naar de onafhankelijken terug moeten. Utrecht komt er met slecht af, want deze provincie mag FC Utrecht en FC Amersfoort gewoon houden. Resteren nog de vier grotere provincies Noord- De adviescommissie betaald voet bal, die door minister Van Doom van CRM is ingesteld, heeft een rapport samengesteld dat der gewoontege trouw voortijdig is uitgelekt. Elk rap port is, zoals bekend, ook als vergiet te gebruiken. De vraag is, welke voor waarden het betaalde voetbal moet vervullen, om in aanmerking te komen voor een subsidie van 25 tot 30 miljoen gulden. Daar doe je wat voor, voor zo’n gedrag. Maar de prijs die betaald moet wor den is huizenhoog, namelijk het terug brengen van het aantal betalende clubs van 37 tot 22. Vijftien clubs moe ten dus door de resterende 22 clubs worden weggewerkt, een Shakespeare- aans koningsdrama! „Ook gij, Bru tus?”, stamelt Willem II, op het moment dat Ajax hem de dolk in de rug steekt! Of moeten we meer aan Othello denken in de persoon van Fey enoord, die zijn geliefde Excelsior wurgt op haar bed? Ik denk ook wel eens dat we met minder betalende clubs zouden toe kunnen, als ik lees dat bij SC Amersfoort-FC Vlaardingen 1000 toe schouwers waren, en dat Willem 11-FC Groningen ook niet meer dan 2000 toe schouwers trok. Maar de grote vraag is natuurlijk wel, welke clubs dan het loodje moeten leggen. Die met de Maar laten we eerst even kijken wat we nu nog over hebben. Ik heb met uw hulp nu acht clubs geschrapt, het moe ten er 15 worden, de resterende zeven moeten dus uit de vier volkrijkste pro vincies komen. We beginnen met Noord-Brabant. Helmond Sport is al geschrapt, wat houden we nog over? Willem II (weg ermee!), PSV (moet natuurlijk blijven), en de twijfelgeval len Eindhoven, NAC en FC Den Bosch. Dwars door deze controverse speelt nog een ander chapiter een mede-bepalende rol, waarin de wer kwijze van Eva Bartha centraal staat. Er zijn namelijk met het oog op het zoeken naar een geschikte opvolger(ster) stemmen opgegaan die er voor pleiten dat de keuze valt op iemand die piet allereerst prestatie-gericht is met uitsluitend de A-selectie, maar ook veel tijd moet besteden aan de B-selectie en de verbreding daarvan, inclusief de taak om Nederlandse trainers- (sters) in zijn (haar) denkwijze te stimuleren en kennis over te dra gen. In die geest heeft Roel van Veen van de afdeling Voorlichting en Publiciteit van het KNGV in het bondsblad ongezouten kritiek op „vijf jaar Eva Bartha” geuit. Hij schrijft onder meer: „Het zou ech ter onredelijk zijn alleen mevrouw Bartha daarvan de schuld te geven. Ook het toenmalige afdelingsbe stuur heeft een groot aandeel in de erfenis van het tijdperk Eva Bar tha. Had die wat krachtiger opge treden, dan had waarschijnlijk het huidige bestuur niet met deze erfe nis gezeten. Want als je namelijk de turngelederen hetzelfde, al heeft het enige jaren in de eredivisie gespeeld. Dat is twee. Dan FC Vlaardingen nog, dat min of meer kunstmatig in het leven is geroepen en ook tot de Rotterdamse agglomeratie behoort. Dat is drie. Met twee prof clubs, die de Rotterdammers de moge lijkheid bieden elke zondag een wed strijd te zien, moet het maar bekeken zijn. één plaats te verdelen over. FC Amsterdam? Omdat Amsterdam als grootste stad recht heeft op twee clubs, net als Rotterdam? FC Amster dam en zijn publiek verdient het in feite niet. Haarlem dan, of Telstar? Telstar moet maar afvallen, dat beperkt de keus tot FC Amsterdam, Haarlem en Volendam. Volendam heeft AZ ’67 al in de 22-competitie, het is in wezen altijd een amateurclub gebleven, laten we Volendam dan, ondanks alles, maar schrappen. En Haarlem handhaven, ten koste van FC Amsterdam, want anders raken we Barry Hughes misschien kwijt. vraag stelt, wat is het Nederlandse damesturnen van Eva Bartha wij zer geworden dan kom je tot de onthutsende conclusie: niets. Dan praat ik niet over de successen, maar: wat laat Eva Bórtha achter?”. Een nobele opvatting die moet worden gerespecteerd, maar aan de andere kant toch ook vraagtekens oproept, omdat we hier te maken hebben met het bedrijven van top sport; streven naar prestaties op zo hoog mogelijk internationaal niveau waarvoor van bondszijde veel geld wordt uitgetrokken. Zon der intermenselijk contact, zeker ten opzichte van de geselecteerde kinderen, ook maar te mógen ver- ontachtzamen, gebiedt de realiteit toch te erkennen dat sterk de nadruk moet worden gelegd op het streven naar prestaties van interna tionale allure. Daarbij is een stren ge hand onontbeerlijk; een soms èrg streng overkomende houding die trainster Eva Bartha zo nu en dan etaleerde en bij hetgeheel uit dames bestaande afdelingsbe stuur nogal eens als „onverant woord tegenover kinderen” is erva ren. Daarom is van die zijde getracht een modus te vinden door meer de nadruk op „human ihte- rest” en minder op „internationaal technisch geschoold” met betrek king tot de keuze van een nieuwe bondstrainer(ster) te leggen. Een ombuiging die het bondsbestuur niet wenst te volgen, aangezien zo’n instelling duidelijk thuis hoort bij de sectie Wedstrijdsport in plaats van de sectie Topsport. Vandaar de naar buiten getreden eensgezindheid tot aftreden, al Dit dus tot ongenoegen van het afgetreden afdelingsbestuur dat, volgens mevrouw Mazure, sterk de nadruk legt op het verschijnsel dat „we in het turninternaat op Papen dal te maken hebben met kinderen, voor wie het wenselijk is dat ze als zodanig behandeld en begeleid wor den”. Vervolgt mevrouw Mazure: blijkt dat ook niet helemaal waar te zijn. Want tijdens de bijeenkomst, waarop dit besluit viel, stapte een van de leden, secretaresse Femke Andringa, voortijdig op. KNGV- directeur De Wolf: „Zij was het niet eens met deze gang van zaken. Dacht meer in de geest van het bondsbestuur”. Stelt mevrouw Mazure daar tegenover: „Zij had zich al eerder teruggetrokken. Bij haar speelden persoonlijke motie ven een rol”. Nu Limburg. MW mocht blijven, maar ook Roda JC en FC WV hebben zich kwalitatief en pubhkatief als aantrekkelijke voetbalclubs aange diend, dus die mogen ook blijven. Dat zijn er drie, Fortuna SC moet dan uitvallen, niks aan te doen. In Noord- Holland wordt het ook moeilijk. Ik stel voor dat Ajax mag blijven! Niemand tegen? Ik vind ook dat AZ '67 moet blijven, maar dan blijft er nog maar Begrijpelijk, want het is ondoen lijk een „schaap met vijf poten” te vinden; iemand die meerdere taken zó goed vervult dat overal „tienen” voor kunnen worden gegeven. Zo iemand bestaat niet. Ooit had het Nederlands Handbal Verbond de Tsjechoslovaakse trainer Jaroslav Mraz in dienst; een vakman tot in de toppen van zijn vingers. Binnen eni ge jaren wist hij een nationaal he renteam op te bouwen dat internati onaal èen ongekende hoogte bereik te. En ook de dames-selectie reikte naar successen, die tot dan toe voor onmogelijk waren gehouden. Ei* wat was de kritiek, toen Mraz naar zijn geboorteland móest terugke ren? Juist: hij had de „tweede gar nituur” en de „opleidingen” schro melijk verwaarloosd. Nota bene ter reinen, waaraan ’n tweede bonds oefenmeester zijn handen vol zou hebben gehad. Dat de top na Mraz’ vertrek vrij snel afbrokkelde was hoofdzakelijk te wijten aan het feit, dat er, om wat voor reden dan ook, geen man van het kaliber-Mraz kon worden aangetrokken. vincie Friesland twee betalende clubs, een redelijk aantal. Drente, Zeeland en de Noordoostpolder hebben nu geen betalende clubs en hoeven er ook niet eentje bij te krijgen, er resteren dus negen provincies (tenzij ik niet op de hoogte ben van de laatste ontwikkelin gen). Negen gedeeld op 22 betekent dat iedere provincie recht heeft op twee clubs, en dat de bevolkingsrijkste pro vincies er eentje meer mogen: Zuid- Holland, Noord-Holland, Noord- Brabant en Limburg. ^Hïoögsfê^scJvuï3enïas??^Di^me^7iet minste aantal toeschouwers? Die met de poverste resultaten in de competi tie, gerekend over de laatste vijf jaar. Is 1000 toeschouwers bij FC Amersfoort-FC Vlaaringen weinig, als je weet dat Amersfoort NEGEN maal I minder inwoners heeft dan Amster dam, waar op dezelfde zondag FC Amsterdam-NEC in plaats van de te verwachten 9000 toeschouwers slechts 2000 toeschouwers trok? Moet Veen- dam verdwijnen, terwijl er 6000 toe schouwers naar Veendam-Vitesse kwamen, op een totale bevolking van 26.000 inwoners? Dat is 23 procent van de inwoners. Als bij Feyenoord-De Graafschap ook 23 procent van de Rot terdamse bevolking was komen opda gen, zouden er 143.000 mensen op de been zijn geweest: twee stadions stampvol plus nog eens het aantal bezoekers bij Feyenoord-De Graaf schap. Zullen we, zonder te weten hoe de clubs er financieel voor staan, voor de grap eens 15 clubs elimineren? Dan beginnen we natuurlijk in de eerste divisie, dat doet het minste aantal mensen pijn. De eerste club die voor verdwijning in aanmerking komt is SW, al jaren in de onderste regionen, bovendien een van de vele Rotterschie- damse clubs, dus die kunnen we mis sen als kiespijn. Dat is een. Ana Dekfcar. da hurt* ovargabla- vana van da „oude garde” die eowel op de Olympische Spelen van München ale van Montreal endar Eva Bartha aan de Heder- lende* aucceeaen hooft bijgedra gen. Do nationale aolectle boetaat nu vorder uit de volgende turn sters: Gerrle van Sooren. Monique Bollaboom. Karin Stubbe, Truua Schouten. Annellee Nljdam. Mar leen Mouter, Marijke Aamouteo. Alinda Mulder, Connie Zwarthood. Miranda Vermeer. Hannle Salomon on Do* don Bobor enerzijds en het bondsbestuur anderzijds dat niets anders beoogt dan de lijn-Bartha na 1976 zo strak mogelijk door te trekken als zijnde de juiste methode gebleken. Mevrouw Mazure hierover: „Wij onderschrijven dat Ank Wickel haar werk uitstekend heeft gedaan. Maar het bondsbestuur heeft daar kennelijk een andere mening over. Zij is ter zake kundig maar wordt om wat voor persoonlijke redenen dan ook tegengewerkt. En dat, ter wijl zowel de ouders als de pleegou ders van de in het turninternaat verblijvende geselecteerden óók zeer tevreden over haar zijn. Mevrouw Wickel begrijpt er niets van en daarom hebben we als mede-bestuursleden gezegd: we staan achter je, wat er ook mag. gebeuren”. Deze uitspraak is uigegeven door de voordracht die het afdelingsbe stuur keurturnen dames heeft gedaan om Dick Sol een zeer verdienstelijke trainer; onbetwiste kwaliteiten met de leiding van de nationale damesselectie te belasten. W' SAX V

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25