Na kritiek van minister Amerikaanse Phoenix-raket toch zoek in de Noordzee een schoonheidswedstrijd John Dean doet boekje open over president: doofpot stoppen van Watergate-zaak n n „Ford was wel schuldig aan het in de Presidentiële debatten „Anders weer van voren af aan beginnen" Een degelijk huis? Dan ook een degelijke RPS-hypotheek! <8 Rijkspostspaarbank /TT’ Leidsters Noordierse vredesbeweging naar West-Duitsland Bewust bedrog Samenzwering ft 2 19 7 6 ZATERDAG 2 3 OKTOBER BINNEN- EN BUITENLAND ISt ■i. ifl (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) WASHINGTON. De presidentiële debatten zijn voorbij en daar mee tevens de belangrijkste gebeurtenissen van een holle verkiezings strijd, die in de laatste weken tot een benauwend nederig niveau is afgezakt. vel eke nog i de 800 tge- sch .■ten ven ter ell tuv nationale spaar- en hypotheekbank (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) WASHINGTON. John Dean, voormalig medewerker in Nixons Witte Huis, blijft voortdurend nieuwe bouwstenen aandragen voor een reputatie als „verklikker”. Zijn onthullingen tijdens het onder zoek naar de Watergate-affaire hielpen er in zeer belangrijke mate aan mee het toenmalige staatshoofd van de Verenigde Staten ver vroegd naar zonniger oorden te doen vertrekken als verslaggever van het vrij denker sweekblad „Rolling Stone” rapporteerde hij over een gesprek met Fords minister van Landbouw dat voor deze na enig heen en weer praten ontslag betekende in zijn boek „Blinde Ambitie” onthult hij nu dat president Ford wellicht mede een rol heeft gespeeld in het vroegtijdig torpederen van de eerste onderzoekingen naar de inbraak in de kantoren van de democratische partij aan de vooravond van de verkiezingen in 1972. ak ..'A DUBLIN (UPI). President Cearbhail O’Dalaigh is gisteren als staatshoofd van Ierland afge treden, zo heeft de regering in Dublin bekendgemaakt. Vier dagen gelden had de Ierse minis ter van Defensie, Patrick Done gan, hevige kritiek op de presi dent geuit omdat hij eerst een uitspraak van het hooggerechts hof over de nieuwe wetten tegen het terrorisme had geëist voordat hij die met zijn handtekening wil de bekrachtigen. O’Dalaigh heeft daarna een persoonlijke veront schuldiging van Donegan niet willen aanvaarden. GENÈVE (UPI). De Rhode sische premier Ian Smith weigert toe te geven aan Britse dwang te gaan onderhandelen over het Brits-Amerikaanse vredesplan voor Rhodesië. Elke verandering die in dit plan wordt aangebracht betekent naar zijn mening het einde van de huidige besprekin gen in Genève. Impliciet gaf Smith gisteren te kennen dat hij zich dan ook niet langer gebon den voelt aan de principe- afspraak dat binnen twee jaar in Rhodesië een zwart meerder heidsbewind aan de macht moet zijn. ter i de I Ierse president Smith wil niet afwijken afgetreden van het plan-Kissinger CEARBHAIL O'DALAIGH De Rhodesische leider, die krachtig vast- IVOR RICHARD JOHN DEAN Zend mij de uitvoerige brochure "Geld voor een eigen huis’ Naam Straat Woonplaats- jr Premier Smith weigerde een direct ant woord op de vraag of Richard hem onder druk had gezet om over het vredesplan te onderhandelen. „Ik denk dat ik beter niet in details kan treden” vertelde hij verslag gevers na het gesprek. Maar hij maakte wel duidelijk dat hij blijft bij zijn eerdere verklaring dat hij gesleutel aan het plan van Kissinger afwijst. Het gaat daarbij vooral om het beheer door blanken van de portefeuilles van defensie en nationale veiligheid in een interim-regering die voorafgaat aan meerderheidsbewind bin nen twee jaar. houdt aan het plan van zes punten dat hem door Henry Kissinger is voorgelegd, voerde gisteren in Genève 90 minuten lang een inleidend gesprek met Ivor Richard, de Britse VN-ambassadeur, die de conferentie over Rhodesië voorzit. De conferentie moet formeel op 28 oktober beginnen. Naast de blanke delegatie onder leiding van Smith wordt eraan deel genomen door vier zwarte delegaties met Joshoe Nkomo, Robert Moegabe, bis- schop Abel Moezorewa en dominee Nda- baningi Sithole, als leiders. Wilt u meer informatie over een RPS-hypotheek, vraag dan d m v. de coupon de gratis RPS-hypo- theekbrochure aan of bel gratis 0017. Bovendien kunt u op elk post kantoor en via tel. 020-5893137 namen en adressen krijgen van onze hypotheek-adviseurs. „Wij Rhodesiërs houden er niet van afspraken te breken”, zei Smith. „Als mensen voorstellen dat we deze afspraak niet moeten nakomen dan geloof ik dat dat betekent dat de conferentie afgelopen is en dat we weer vanaf het begin begin nen”. Volgens kringen rond de conferen tie heeft Smith dit tijdens zijn gesprek van gisteren aan Richard duidelijk gemaakt. De blanke leider gaf overigens toe dat meningsverschillen over het verloop van de conferentie niet in „enkele momenten” Carter en zijn maat Mondale hebben zich het zij toegegeven meer inge spannen dan Ford en zijn ten naaste bij ondermaatse mede-kandidaat Dole. Even wel, zij hebben ook niet het materiaal kunnen of willen opleveren waarin een Stuur deze coupon in een ongefrankeerde envelop naar de Rijkspostspaarbank, Afd. Marketing, Amsterdam kunnen worden opgelost en hij zei dat hij de Britse ambassadeur „spoedig” weer zal ontmoeten. Ivor Richard, die na afloop ook korte tijd met verslaggevers sprak, zei dat Smith „zijn standpunt heeft uiteengezet, hetgeen neerkomt op wat hij in het open baar heeft gezegd. Ik heb hetzelfde gedaan”, aldus Richard. Gisteren was nog geen van de zwarte leiders in Genève gearriveerd. Het boek, dat onmiddellijk een rolletje is gaan spelen in de tot grimmigheid ver vallen verkiezingscampagne anno 1976, gaat als zovele andere boeken over die Watergate-affaire. En het voegt op zich zelf weinig nieuwe feiten toe aan het com plex van misdrijven dat al van zoveel kanten is belicht. Bijna alle betrokkenen van betekenis hebben per boek al hun persoonlijke kijk op de feiten gegeven, niet slechts de schuldigen, maai’ ook John Deans echtgenote, en bijvoorbeeld aan- Donegan had op een diner met hoge officieren zich laatdunkend uitgelaten over de president. Onmiddellijk daarna maakte hij bekend dat hij zijn opmerkin gen betreurde en zich zo snel mogelijk met excuses tot de president zou wenden. Deze wilde hem echter niet ontvangen. O’Dalaigh, een bekend talengeleerde en voormalig lid van het Europese gerechts hof in Den Haag, had volgens de grondwet de bevoegdheid zichzelf kandidaat te stel len voor herverkiezing wanneer hij dat wenste. Een medewerker van hem zei gisteren dat hij dat waarschijnlijk niet zal doen. Premier Cosgrave moet nu binnen 60 dagen presidentsverkiezingen uitschrij ven, tenzij een nieuwe aanvaarde kandi daat wordt gevonden, wat hoogst onwaar schijnlijk wordt geacht gezien de huidige gespannen politieke sfeer in de Ierse hoofdstad. liegen. Ik koester mijn geloofwaardig heid. Daaraan, besloot ik, moest ik vast houden. Het is voor mij nog steeds van belang als een waarheidslievend man te worden gekend”. Hij verklaart ook: „Ik denk dat er geen enkele kans is dat Ford welbewust betrok ken was bij een samenzwering om Water gate verborgen te houden. Ik denk dat hij zeker niet op de hoogte was van het soort kennis en de omvang van de problemen binnen het Witte Huis”. En dan beschrijft John Dean de huidige president van de VS als de gehoorzame partijman, die deed waarvoor hij was aangesteld: het Witte Huis dienen bij pro blemen die met het parlement dreigden te rijzen. Als de man die een brief zond naar de leden van de republikeinse minderheid in het Congres teneinde tegen de allereer ste onderzoeken te stemmen van de com missie voor het bankwezen. En die nadien, toen dat eenmaal was geslaagd, een tele gram stuurde naar de voorzitter van het Huis met de eis dat nu de hele staf van die commissie zou moeten worden ontslagen: „Hij deed dus wel wat extra’s”, zegt John Dean. Dit alles zijn mededelingen die presi dent Ford geen dienst bewijzen in deze dagen John Dean beweert niet te begrij pen waarom Ford zo vreemd om de zaak heen scharrelt. Hij heeft kennelijk een volgende tijdbom alweer gelegd. lum- Wijn aan n de toor- eme- het vet- sui- reks- jma. neer voor tand ider- cem* van igen este zijn ivol- d te g en hun i het klare kijk op een nieuw beleid kon wor den verschaft. Tijdens de debatten hebben beide par tijen met cijfers geslingerd die vaak niet helemaal klopten. Maar zulke gegevens vervliegen sneller dan bijvoorbeeld Car ters zenuwachtigheid en onzekerheid in debat 1, of Fords eenvoudige flaters in debat 2, dan wel Robert Dole’s politieke houthakkerij in debat 3. John Dean echter heeft al te veel bewust bedrog geconstrueerd om als hoeder van de waarheid nu betrouwbaar te zijn. De grenzen die hij legt zijn uitsluitend de zijne en ze stemmen niet overeen met de gebruikelijke. Zijn handelen wordt niet ingegeven door een ideologie: hij had met hetzelfde gemak voor een Democraat kunnen werken omdat hij vooral geïnte resseerd is, zegt hij, in een oplossing voor de problemen die men hem voorlegt. Maar de waarheid? „Ik heb geen reden om te De 65-jarige O’Dalaigh is voorheen opperrechter van het hooggerechtshof geweest. In november 1974 werd hij een stemmig tot president gekozen als opvol ger van president Erskine Childers, die was overleden. ;raal TNO kun- sleer vor- eten aan- i de ;gra- wil- lisch ien rijd nk- zou ste- De ver i de Ira kis ien zui- ren yan pen ken en ian- ;rp, ient in :ten 3in- ieu- one eks en. :eft het iow ing ■ge- iie- 3W- ien [en. een De ed- HD-2 Het onthutsende is dat Amerika moet blijven zitten met de vraag of dit bastion van democratie inderdaad moet worden overgeleverd aan een keuze per televisie tussen twee mannen met gekneusde rech terhanden na een officiële campagne van bijna een jaar lang, als we de voorverkie- zingen gemakshalve meerekenen. Dean heeft de titel van zijn boek niet voor niets gekozen: hij beschrijft zijn besluit om carrière te maken. Want zijn aanvankelijke, zeer bescheiden positie in een kantoortje, waar de verf van de muren bladderde, met uitzicht op een bin nenplaats van asfalt, tot Kerstmis 1972 toen hij „onmisbaar was geworden” in de bedriegerij, met een plaats op de lijst van functionarissen die per dienstauto van huis werden gehaald en met een kantoor dat omstandig opnieuw was ingericht. Deze John Dean „de Derde” (in de familie- lijn) vreesde ten slotte voor zijn leven vanwege zijn kennis der duistere zaken en zijn vrouw moest een aantal archiefstuk ken die hij (voor alle zekerheid?) thuis had opgeborgen, op de zolder gaan verstoppen omdat hij al de feiten documenteerde die hij later in het volle zicht van de natie omtrent Richard Nixon en zijn machina ties zou gaan onthullen. WASHINGTON (Reuter). In tegen stelling tot een eerdere bekendmaking is de Amerikaanse marine naarstig op zoek naar een zeer moderne en geheime Phoenix-raket in de Noordzee. Gebleken is dat de raket toch niet op zijn plaats zit aan het F-14 Tomcat-jachtvliegtuig dat donderdagavond werd gevonden op de zeebodem, buiten de kust van noord- Schotland. President Ford van zijn kant heeft het reizen bewaard voor de allerlaatste dagen van zijn campagne, doch hij heeft niets anders te bieden dan voortzetting van een vertrouwd beleid niet briljant, zonder werkelijke inspiratie, doch ook zonder al te veel risico. BONN (DPA). - De voorzitster van de Westduitse Bondsdag, mevrouw Annema- rie Renger, heeft de twee stichteressen van de Noordierse vredesbeweging, Mai- read Corrigan en Betty Williams, uitgeno digd voor een bezoek aan Bonn. Naar gisteren door het perscentrum van de Bondsdag werd meegedeeld, worden Cor rigan en Williams volgende week donder dag in Bonn verwacht voor een gesprek waaraan vertegenwoordigers van alle partijen zullen deelnemen. Mevrouw Ren ger heeft Mairead Corrigan en Betty Williams onlangs voorgedragen voor de volgende Nobelprijs voor de vrede. Zodoende zijn de debatten dan ook niet meer doch ook niet minder geworden dan een soort politieke schoonheidswedstrijd, die naar men mag aannemen in belangrij ke mate de beslissing op 2 november zal bepalen. Nóg onthutsender is het dat een aantal verbeteringen in het systeem van deze verkiezingen zeer voor de hand ligt, doch nimmer, een honderdtal pogingen in het Congres ten spijt, tot stand is gekomen. Het is mogelijk om alle voorverkiezingen op één dag te houden; het is mogelijk om de blijkbaar zinloos lange periode tussen partijconventies, waar de kandidaten worden aangewezen en de eigenlijke ver kiezing te bekorten en zodoende ook de campagne te beperken. Dit spaart geld, energie, frustraties, vernedering, specula ties. Het zou aan deze verkiezingen, die zonder twijfel de belangrijkste zijn in de vrije wereld, hun kermisachtig en ietwat bedrieglijk karakter in belangrijke mate ontnemen. De liga van vrouwelijke kiezers, onder wier auspiciën de tv-confrontaties tussen democraat Carter en republikein Ford zijn georganiseerd, had die kiezers behal ve een rechtstreekse persoonlijke vergelij king tussen de kandidaten ook uitzicht willen verschaffen op de beginselpunten waarmee zij ten strijde trekken. Van die beginselen is onder de oppervlakte van de voorspelbare rethoriek weinig substanti eels zichtbaar geworden, want de aspirant-president en het huidige Ameri kaanse staatshoofd hebben niets anders kunnen of willen vertonen dan zichzelf. Donegan zond daarna een brief aan O’Dalaigh die volgens premier Liam Cos grave „ernstig, open en volledig excuus” inhield. Afgevaardigden van de oppositie onder leiding van oud-premier Jack Lynch eisten Donegan’s aftreden of ont slag omdat hij O’Dalaigh „grof beledigd” had. Een motie waarin dit aftreden werd geëist werd donderdag met 65 tegen 58 stemmen verworpen. Het is op zichzelf niet zo belangrijk de hele smerige samenzwering nog eens zij het levendig onthuld te krijgen. Het is wel merkwaardig dat John Dean kenne lijk zo’n perfecte, totaal verblinde ambte naar is geweest, een carrièremaker van het slag dat Nederland in de oorlogsjaren kende: de functionaris die te lang een verkeerd gezag blijft dienen omdat hij nu eenmaal op zijn plaats zit. En het is bijna onrustbarend dat deze Dean zonder twee maal adem te halen de legale kaartenhui zen uiteenblaast die hij zelf stukje bij beetje had helpen opbouwen. Maar de Amerikaanse minister van marine William Middendorf zei donder dag dat de Russen geen poging in die richting hebben gedaan en dat ze waar schijnlijk ook de uitrusting missen om een dergelijke diepzeeberging te verrichten. De Tomcat werd donderdag gevonden en lag ondersteboven op de zeebodem. In een eerste bekendmaking van de marine werd gezegd dat de raket nog op zijn plaats zat. e in ;rk- i ?de- fé’s tan- aan 250 jlde >ges een >ges nen Het huidige systeem is een overblijfsel uit voorbije tijden zonder radio’s, tele visies, vliegtuigen, waarin vooral tijd een factor was in verband met transport omwille van communicatie. Met de com municatietechnieken van vandaag is althans in de Amerikaanse presidentsver kiezingen de tijd een last geworden. Een strijd om de waarde van de beginse len de onthulling van een programma tisch gesteunde filosofie, vertaald tot een herkenbaar politiek plan; de kiezer con fronteren met een keuze van betekenis die een beroep doet op niet alleen maar zijn eenvoudige instincten doch op een onder zoek naar zijn plaats als individu in een samenleving waarvan hij zich een voor stelling moet maken om te kunnen kiezen dit alles is uitgebleven. Het jachtvliegtuig viel op 14 september van het Amerikaanse vliegdekschip John F. Kennedy toen een gasklep in een van de motoren vast bleef zitten en de beman ning de controle over het toestel verloor. De bemanning van de Tomcat kon zich in veiligheid stellen. Russische oorlogssche pen waren in de buurt toen het vliegtuig overboord viel met zijn hoogst geheime electronisch apparatuur en gespeculeerd werd dat de Russen mogelijk zouden pro beren het toestel te lokaliseren. klager Jaworski. Het wachten is nu nog op het boek van Nixon zelf: de man die er met een ruime vergiffenis vanaf kwam, doch wiens naam onterend blijft opdui ken in de recente geschiedenis van de republikeinse partij al was het slechts omdat zowel president Ford als diens kan didaat voor het vice-presidentschap Robert Dole hem tot het laatst is trouw gebleven, in de veronderstelling dat hij het wel zou redden. Zonder John Dean, de verklikker, zonder Alexander Butterfield, die het afluistersysteem van het Witte Huis onthulde (en nu geen baan kan krij gen), zou dit misschien ook wel zijn gelukt. Carter heeft tijdens zijn reizen door het land weinig meer gedaan dan een betere regering beloven in termen die begrijpe lijk moesten zijn voor de gemiddelde aan wezige. Hij heeft zoveel handen gedrukt dat zijn rechterhand kneuzingen vertoont, dat wel, doch het spraakgebruik van korte campagnetoespraken brengt geen politiek concept tot stand waarmee de gretig toe ziende analisten van professie, veel kun nen doen. 3UW wei- I ieën ord- e in 29- lid ten. het i in mu- ES

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3