in Santpoort bijeen R SLANGOPERA TIE DOET RENTE DALEN EN KOERSEN STIJGEN BEURS Vandaag op de kop af vier eeuwen geleden BUURTHUIS f R.k.-parochianen /pOQfbQnk uue/t naderlond spaarspecialisten sinds 1817 Een eigen huis? De Nutsspaarbank helpt u aan geld uM! c f cl lil Peuterspeelzalen niet onderbrengen Zakennieuws Gevonden voorwerpen B v< b v bij clubhuiswerk Hinderwet f pf? 4 Z i 19 7 6 2 3 OKTOBER ZATERDAG (V Strook f. J Keuze uit vele mogelijkheden en altijd aangepast aan uw budget. Lenen is goedkoper dan u denkt onder meer doordat de rente en enige andere kosten van de lening aftrekbaar zijn van de loon-en inkomstenbelasting. 1 MOZAÏKA HAARLEM Tegeldocumentatiecentrum Bel 023-331403 De noodzakelijke informatie voor vakman en doe-het-zelver BI in d cons van onde I t VANDAAG PRECIES 400 jaar geleden werd een groot deel van Haarlem door een gigantische brand verwoest. Stadsarchivaris drs. J. J. Temminck bleek bereid voor onze krant een artikel te schrijven over de grootste ramp die Haarlem ooit getroffen heeft. U treft zijn bijdrage hierbij aan. (Van een medewerker) Het heeft er veel van weg dat de beperkte revaluatie van de Duitse mark juist die stimulans was om de internationale beurswereld uit zijn gedeprimeerde stemming te halen. Wall Street althans hield enkele - dagen achtereen een gestage koeiis- stijging vol en het Damrak was voorwaar vast gestemd. Vooral in de obligatiesector, waar vele lenin gen meer dan eens een vol procent per dag konden aantrekken. JL HAARLEM De meeste steden in ons land kunnen in hun geschiede nis wijzen op enkele grote stadsbranden, waarbij grote delen van deze ste den zijn vernietigd. Ook Haarlem heeft dergeiijke branden gekend. Zo is in 1328 de gehele stad in vlammen opgegaan en gingen in 1347 en 1351 eveneens grote delen van Haarlem verloren. In de laatstgenoemde brand werd o.a. het stadhuis verwoest. Radicaal Plundering Laat u eens deskundig voorlichten en bel even voor een afspraak. Enkele telefoonnummers: 023 -310201 Hoofdkantoor Afd. Hypotheken 02550- 2448 Rayonkantoor Umond 072 -22155 Rayonkantoor Alkmaar 02230-13042 Rayonkantoor Den Helder of het kantoor in Uw wijk of woonplaats. Als u denkt aan de koop van een eigen huis is het goed éérst eens te informeren bij de Nutsspaarbank naar de voorwaarden van de financiering. x X*X X'-.\ i -♦J ff - V dg g Spaanse militairen veroorzaakten in 1576 Haarlems grootste brand -te (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Duidelijker dan op dé geldmarkt werd de ontspanning zichtbaar op de kapitaal markt, waar de obligatiesector van het Damrak een uitermate vaste week be leefde. Op de sterk toegenomen omzet ten liepen vele staats- en gemeentebahk- leningen sterk omhoog. De verhoging was bijvoorbeeld goed te zien aan de vorige week op 100 percent gelanceerde 10,25 percent-lening van de Nederlandse Middenstands Bank, die deze week tot 103,5 percent opliep. Nog overtuigender waren de operaties op de pandbrdefmarkt. Binnen enkele dagen verhoogden de hypotheekbanken in ons land de afgifteprijs voor de 9.5 tieve psychologische uitwerking op d e aandelenmarkt. In Wall Street werd de dalingspsychose overwonnen en klauter de de beurs, zij het bij zeer beperkte omzetten, zo’n twintig punten omhoog. Donderdag trad echter weer een scherpe reactie ih. zodat nog niet bewezen is of het herstel technisch dan wel structureel van aard is. VELSEN. -Op het hoofdbureau van politie werden de volgende gevonden voorwerpen afgegeven. Inlichtingen dagelijks aan het hoofd bureau van politie. Afhalen gevonden voorwerpen iedere dinsdag en vrijdag tussen 16.30 en 17.30 uur. (Van een onzer verslaggevers) 1 sti eei we zie H van bou ciee en mor zovi Mer sati don met Q a en u ontvangt het boekje „TEGELS” plus elke gewenste folder inzake tegels. in Ph de W< gri vo en bo ve W: - D ren ove omi gen St. naa via C ges pen stui ziel mei ziet das nas aar me Ma 332 we of x XX Lg De aandelenmarkt van het Damrak was echter vaster. Hier kon ook recht streeks van het rente-effect worden ge- SANTPOORT. Om de r.k.-parochi- anen in Santpoort tot meer betrokken heid met hun parochie te stimuleren heeft het parochiebestuur de kerkleden) in brieven opgeroepen een parochie- avond, te houden op 26 oktober, te bezoe ken. Vanuit het beginpunt van de brand in Zuidwestelijke richting was een brede strook van de stad in de as gelegd. Getuigen hebben de straatnamen overge leverd waar de meeste huizen waren verbrand: De Berckenrodesteeg, de Lan ge en Korte Veerstraten, de helft van de Kleine Houtstraat, een deel van de Turfsteeg, de hele Anegang op een huis na, de hoek van de Warmoesstraat, de profiteer d; tevens werd de waardeverho- ging van de D-mark uitgelegd als een lichte stimulans voor onze economie. IJMUIDEN. In het pand Planetwes 74 en een ongenummerd pand aan de Celsiusstraat is de firma Codi B.V. uit Haarlem voornemens een supermarkt te vestigen. Wx-Z- BEVERWIJK. B. en W. zijn afge stapt van de mening, dat de Stichting Peuterspeelzalen bij de club, en buurt-1 huizen dient te worden ondergebracht. I Deze beleidsombuiging houdt verband I met de bezuinigingsmaatregelen van het I ministerie van CRM. Het ziet er niet I naar uit, dat de inkrimping van het I activiteitenpakket van de club- en buurt-1 huizen in de toekomst zal worden opge-1 heven. B. en W. hopen volgend jaar met eenl voorstel te komen tot vaststelling van een verordening, die de subsidie van de peuterspeelzalen regelt. Degenen die tegen dat voornemen be zwaar willen inbrengen kunnen dat doen op woensdag 3 november om elf I uur op het stadhuis. Ook is het mogelijk I schriftelijk bezwaar aan te tekenen ge durende een periode van 4 weken na heden. De Rode Pimpernel. Ter gelegen heid van de opening van zijn restaurant „De Rode Pimpernel” houdt Rook van de Watering woensdag 27 oktober van 19 tot 21.30 uur een receptie in het nieuwe etablissement, dat is gevestigd aan de verlengde Voorstraat 40 te Wijk aan Zee. HEEMSKERK. Onder leiding van mevrouw Lyd Hienkens start buurthuis „De Zandkraai” aan de Heemskerkse Handelstraat op de dinsdagavonden van 18.30-19.30 uur een extra lesuur ritmiek voor vrouwen. Toch zal de ontspanning binnenkort weer ernstig op de proef worden gesteld. Eind deze maand moet weer een gigan tisch bedrag aan btw aan de staat wor den afgedragen. Bovendien mag warden aangenomen dat volgende week, na het succes van de BNG-lening het ministerie van Financiën weer met een staats lening vor de dag zal komen. Er is dus vrij veel behoefte aan kapitaal, hetgeen niet direct rentedalend werkt. Voorlopig echter lijkt de rentetop achter de rug. De muntherziening had ook een posi- De animo om te kopen was echter klein. Het was een beperkte groep beleg gers die tot aankopen mvergïng, terwijl de verkopers de ontwikkelingen eerst eens wilden aanzien. Door dit geringe aanbod en het daardoor „lege karakter” van velemarkten moesten de beleggers diep in hun zak tasten cm materiaal te kopen. Al met al draaide de aandelen sector van het Damrak een week van krachtig herstel af. percent-pandbrievenvan 99 tot 101 per cent, terwijl de 10 percent-stukken vol ledig werden ingetrokken. De allergroot ste verrassing was echter het besluit van de Bank voor Nederlandse Gemeenten om de rente op de reeds aangekondigde emissie van 9,75 percent tot 9,5 percent te verlagen en deze nieuwe lening aldus tegen 100 percent uit te geven. waarheen zij het nu moesten brengen. Het vinden van vervoersmiddelen in de smalle straten moet een moeilijke zaak geweest zijn. Wanhopige situaties deden zich voor. De zieken in het Elisabeth’s Gasthuis moesten op de schouders wor den weggedragen, anderen werden op matten naar veiliger oorden vervoerd. Over persoonlijke slachtoffers horen wij niets, ieder wist zich op tijd uit de voeten te maken. De uit hun huizen verdreven burgers konden slechts met moeite worden on dergebracht bij de rest van de burgerij en in de kloosters, zodat de druk van de inkwartiering nog werd vergroot door verdere inwoning van voor een groot deel bezitloze Haarlemmers. De soldaten, die het vuur hadden veroorzaakt, wisten in de consternatie uit de stad te raken. Enkelen werden de volgende dag toch nog gearresteerd en een hunner, die al naar Beverwijk was gekomen, werd daar door Geuzen gevangen genomen en naar de stad teruggebracht. Deze laatste werd op 27 oktober op de Grote Markt opgehangen. Om Gods genade af te sme ken werd er een generale processie met het Heilig Sacrament gehouden en de zondag daarop preekte de bisschop van Haarlem in de Sint Bavo en wekte de burgers op om drie dagen te vasten en te bidden om zich zo met God te verzoe nen. Tevens gaat er op de dinsdagmiddagen van 13.30-15.30 uur onder leiding van mevrouw Coby Reynders een cursus Egyptisch vlechten draaien. Bij voldoen-1 de deelname begint men op 2 november. I Diezelfde dag, maar dan ’s morgens van 9.15-11.15 uur gaat mevrouw Jeanette Kuipéri het vak van emailleren en glassmelten uit de doeken doen. Voor alle cursussen kan men zich bij de buurthuisleiding opgeven. Overdag is een peuteroppas in „De Zandkraai” aan wezig, bij wie men tegen een geringe kan Dat een brand op de stad in de Middeleeuwen zo gemakkelijk vat had, was op zichzelf niet zo vreemd. De. stad was immers een samenraapsel van meest houten gebouwen. Stenen huizen waren alleen aan de zeer rijken voorbehouden en vormden een uitzondering. Het ge bruik van open vuur voor koken en verwarming en het kaarslicht leverde al gauw een ongeluk met verstrekkende gevolgen op. Men was dan ook verplicht om zijn vuren ’s nachts te doven. De middelen van de brandweer om het vuur tegen te gaan, waren maar zeer eenvoudig. Iedereen was verplicht tot het bezitten van emmers, die in geval van brand konden worden gebruikt om een ketting te vormen om water naar het vuur tc brengen. Tegenwoordig zou een 'zo grote brand waarschijnlijk een aanleiding zijn om tot een herindeling van het gehele ge bied te komen. In 1576 was men nog niet zover. Alle eigenaars van verbrande percelen hebben op hun eigen kavel weer een nieuw perceel gebouwd, zodat het oude stratenpatroon met al zijn bochten en smalle stegen geheel werd Schagelstraat, een deel van de Oude Gracht, de Frankesteeg, het Klein Hei ligland, de Peuselaarssteeg, een groot deel van de Houtstraat, de Paardesteeg, de Gierstraat, de Breesteeg, de Magdale- nasteeg, de Sint Annastraat, de Lange Gasthuisstraat, de Barrevoetenstraat met het daar gelegen Brouwershofje, de Kor te Gasthuisstraat, de Gangolfskerk aan de Botermarkt, een deel van de Ko- ningsstraat en het Brouwerssteegje langs het Elisabeth’s Gasthuis, dat zelf aan de Grote Houtstraat lag en eveneens ver brand werd. Op de kaart van Thomas Thomaszoon uit 1578 is duidelijk te zien, welk stadsdeel in de as werd gelegd. Maar enkele huizen in dit gebied bleven staan, zoals merkwaardigerwijs enkele huizen direct naast het wachthuis, die „als door Gods hand” werden gespaard. In de stad moet een onvoorstelbare wanorde hebben geheerst. Hoewel het blussen van de brand voorp stond, wa ren ook velen bezig met het redden van hun huisraad, meestal zonder te weten Deze avond, die wordt gehouden ini het Jeugdhuis aan de Dinkgrevelaan in Santpoort, begint om kwart over acht. Als onderwerpen van gesprek zijn aan- gekondigd: mogelijkheden tot geloofsbe- zinning en tot activiteiten ten behoeve van elkaar en anderen. De opwaardering van de D-mark en de onderlinge pariteitswijzigingen binnen monetaire slang (min of meer vaste muntverhoudingen tussen de Benelux, de Scandinavische landen en Duitsland) betekenen economisch op wereldschaal natuurlijk niet veel. De eerste schrik van buitenlandse va- lutaspeculanten, die een grotere revalua tie van de mark hadden verwacht, was een massaal aanbod aan Duitse valuta, hetgeen de Nederlandsche Bank maan dag in de gelegenheid stelde bijna 150 miljoen gulden aan marken te kopen. Al dit geld werd doorgegeven aan de geld markt, <jle hierdoor weerstand kon bie den aan nieuwe verkrappingsverschijn- selen. De geldmarktrente bleef op onge veer tien percent. Op deze kaart vau Thomas Thomaszoon uit 1578 is te zien, dat de brand een derde deel van Haarlem verwoestte. Het vuur brak uit bij het Spaarne en ver nielde een brede strook stad, niets ont ziend voorgaand in zuid-westelijke rich ting. Verwacht werd dat deze lening, on danks het gevraagde bedrag van 150 miljoen gulden, ettelijke malen zal wor den overtekend. Een explosie dus op de obligatiemarkt, met een forse rente duik als gevolg. Dat water moest dan wel uit het Spaarne, een van de grachten of uit een waterput gehaald worden, wat de snel heid van het blussen natuurlijk niet bevorderde. In geval van brand was men erg radicaal met het omtrekken van belendende percelen om het uitbreidén van de brand tegen te gaan. Overal in de stad hingen ladders om op de daken van de huizen te kunnen komen om die te slopen of van daaruit een brand te helpen blussen. Als de brandklok luidde trok iedereen naar de brand toe en had dan de verplichting om aan het blus- singswerk deel te nemen. Het grootste gevaar dreigde ’s nachts, als de burgers sliepen. Daarom werd de toren van de Sint Bavo iedere nacht bezet door twee trompetters, die over de stad waakten en alarm sloegen wanneer zij ergens in de stad vanuit hun hoge standplaats brand waarnamen. Speciaal voor hen was er in de toren een bedste de, zo dat zij om beurten konden rusten. De laatste zeer grote stadsbrand in Haarlem vond plaats op 23 oktober 1576, nu dus 400 jaar geleden. Dit was op zichzelf al een moeilijk jaar voor de Haarlemse burgerij, dat toen al drie jaar een groot garnizoen van Spaanse militai ren met hun aanhang van vrouwen en kinderen moest herbergen, waarvan de kosten voor een groot deel door de stad moest worden betaald of voorgeschoten. Velen hunner waren bij de burgerij ingekwartierd met alle ellende die daar uit voort kwam, vooral als hun soldij weer eens op zich liet wachten. rood etui met sleutels, gouden ringetje, donkerblauwe dames- zwarte 3 sleutels, betaalpas, gehandhafd. Alleen het Elisabeths Gast huis werd verplaatst naar het minder, broedersklooster aan het Groot Heilig land, waar het tot voor enkele jaren gebleven is. Niet alleen hierdoor ging het Haarlem slecht. De stad was de afkoopsom van de plundering na het beleg (1573) nog niet teboven gekomen en omdat Haar lem, na Amsterdam, de enige Spaansge zinde stad in het Noorden van Holland was, was de stad ook economisch geïso leerd geraakt. Handel en nijverheid;la gen stil wegens gebrek aan afzet. Langs de Haarlemse aanvoerwegen zwierven benden Geuzen die alle toevoer van waren verhinderden. Bij herhaling werd de bevolking door hongersnood bedreigd. Bovendien waren ook de tijdens het beleg aangerichte beschadigingen nog niet hersteld. Tot toppunt van ellende kreeg Haar lem dan ook nog te maken met een grote brand die op 23 oktober 1576 in de vroege ochtend uitbrak en een groot deel van de stad in de as legde. 23 öktober viel dat jaar op een dinsdag. Aan het Spaarne bevond zich op de hoek van de Damstraat tegenover de Waag een wachthuis van het garnizoen. Zij hadden het koud en hadden een flink vuur aangestoken. Om nog meer warmte te krijgen hadden zij op het houtvuur kolen gelegd. Mede omdat zij niet helemaal nuchter meer waren, liep het vuur hun uit de hand zodat het dak van het wachthuis omtrent half vijf in de ochtend in brand vloog. Dit werd opgemerkt door een drietal boeren, die daar met hun marktscheepjes in het Spaarne lagen en het vuur uit het dak zagen komen. Zij gingen onder het roe pen van „brand, brand” de omwonenden wekken die naar buiten kwamen en het vuur wilden gaan blussen. Dit was ech ter tegen de zin van de militairen, die hen dwongen zich weer in hun huizen terug te trekken. Zo duurde het tot vijf uur voor de brandklok geluid kon worden. Maar toen was het al te laat. Er woei die nacht een sterke wind uit het Noordoos ten, waardoor de brand oversloeg naar huizen in de Lange Veerstraat die even eens vlam vatten en weldra was de brand te groot om ook nog maar aan blussen te kunnen denken. De brand duurde tot drie uur in de namiddag. Toen eindelijk de balans kon wordën opgemaakt, bleek dat bijna 500 wonin gen waren verbrand. Maar voor de opbouw van de oude stad voltooid was, zijn er heel wat jaren verlopen. Pas toen er in 1581 een over eenkomst tussen Haarlem en de Staten van Holland werd gesloten over een vergoeding voor de tijdens het beleg geleden schade, kwam er weer wat geld in de stad. Doordat in dezelfde tijd ook vele Vlamingen en Walen zich in Haar lem kwamen vestigen, begon vanaf die tijd de economie hier weer te bloeien. Vanaf 1584 is het stadsbestuur begonnen om het maken van pannen daken te subsidiëren, waardoor de brandveiligheid werd bevorderd. Sinds 1576 heeft zich geen brand van deze omvang meer in Haarlem voorgedaan. J. J. TEMMINCK. Groene opvouwbare parapluie, goud kleurig dameshorloge, bromfietshelm, bruine overgooier, bruin etui met 3 sleu tels, sleutel aan zwart leren hangertje, bruin suède herenhandschoen, bos sleu tels, verz. plaatje bromfiets, zwarte por- temonnaie met inh., 2 sleutels, autosleu tel, hondenpenning, kinderschep, wiel dop, bruin-beige portemonnaie met inh., lipssleutel, groene halsband met penning, wieldop VW, zilverkl. herenhorloge, Toyota-autosleutel, klein grijs hondje, geruite blouse, schoen, blauwe kinderwanten, sleuteletui met verz. plaatje bromfiets, rode etui met 4 sleutels, witte handschoen en witte kous, rode fietstas met 2 bibliotheekkaart! es, sleutelring met 4 sleuteltjes en groen plastic buisje, zwart-rood gebreide want, hondenpenning, blauw trainings! ack, verz. plaatje bromfiets. peuteroppas in „De Zandkraai” aan- vergoeding z’n kinderen onderdak brengen. (£0Ö)

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4