Toename drugsgebruik ook in Urn ond verontrustend Commissie vergadert over hogere tarieven UI WSl r r $1 o ■g I Kfel STORMVOGELS - KW fl J BETER LEVEN IwwtS I 1» 3 w ■f' H WW ten f' i 9 ZATERDAG 2 3 OKTOBER 19 7 6 IJMUIDEN - VELSEN -miljoen JJ-miljoen •J-miljoen Artsen A.S. ZONDAG AANVANG 14.30 uur I i 4 ROYAL Zeewijk DIETVORST Zeewijk Leefpatroon IJMOND Het consultatiebureau voor alcohol en drugs voor de IJ mond ist begin september verplaatst van een beperkte kantoorruimte in het gebouw van de gemeentelijke sociale dienst te IJmuiden naar een nieuw onderkomen in het Patronaatsgebouw. Een verbetering die niet al leen prettig, maar veel meer noodzakelijk is gebleken. Het gebruik van het kantoortje in de Spaarnestraat was beperkt tot een paar avonduren per week. De twee kamers in de nieuwe behuizing zijn permanent be schikbaar voor gastvrouw Els Hoeben-Van Berlo en haar collega Anton Mullink die per 1 november de gelederen in de IJmond op full-time basis komt versterken. Uitbreiding van werkruimte en personeel. Wat jaren lang werd gevoeld als een behoefte is uitgegroeid tot een bittere nood zaak. r4 I v V’w IN 7 1-miljoen Drugs pF w a 7.^ Nieuwe vorm van hulpverlening Els Hoeben-Van Berle gastvrouw in de IJmond. Drugs geven nieuwe problemenook voor de politie ofe losplank (ADVERTENTIE) Sï. Directeur H. Hesseling „opnieuw oriënteren alcohol en drugs. De bestrijding er van is voor de daartoe bestaande instanties bijna een onmogelijke zaak geworden. De strijd wordt echter met alle beschik bare middelen voortgezet. In het kader daarvan moet de uitbreiding in IJmui- den worden gezien. De vestiging in IJmuiden is een van de rayoncentra waarvan het hoofdbu- hij en zijn collega’s bezig zijn met een moeilijke opgaaf. ?in M. Jtr. m- J. »ve ei- is- i ri te, v); er- J. Ar- D. len tal. en C. ut il r. iie- in- ie- ivr. 5d, „Dat is nu typerend voor het stand punt van de politie”, merkt Kees van Looy op. „Kijk, wij hebben hier in 1975 twintig patiënten uit de IJmond bege leid. Mensen die de weg naar ons zelf wisten te vinden. Dat aantal kun je rustig met vijf vermenigvuldigen om een idee te krijgen van het aantal probleem gevallen in de IJmond. Noem dat maar niets”. Voor ons is het in ieder geval voldoende reden om de staf in de IJ mond nog in 1977 met een extra man uit te breiden”. het uitblijven van de subsidies ten bate van het jongerenwerk heeft de overheid er aan meegewerkt dat de jeugd i s terecht gekomen in de handen van de commercie. Dat laatste wordt dan m in of meer gesteund door de cijfers die het alcohol gebruik per hóófd van de bevolking weergeven. In 1880 was iedere Nederlan der nog goed voor 34 liter per jaar. In 1970 bedroeg dat gemiddelde gebruik 57 liter en 1975 was een nieuw record circa 80 liter per hoofd van de bevol king. Naast deze verontrustende stijging hebben we in Nederland dan ook nog eens te maken gekregen met het zoge noemde drugs-probleem. Verslaving aan reau is gevestigd in Haarlem. Naast het Umondgebied is daar nog het arrondis sement Zaanstad, de Haarlemmermeer, en de Bollenstreek. Aan het hoofd van het bureau in Haarlem dat al naar gelang de uiteenlopende werkzaamheden, gevestigd is op drie vèrschillende pun ten, staat de 49-jarige directeur H. Hes seling. Een van die plaatselijke afdelin gen is de kliniek voor verslavingsziekten aan de Spaarne 06. Begeleid door een team samengesteld uit een arts, een psychiater, twee psy chologen en tien verpleegkundigen, zijn in het pand 24 patiënten gehuisvest. Nooit meer omdat de ruimte dat niet toelaat, ooit minder omdat het aanbed van aan alcohol verslaafden blijft stij gen. De heer Hesseling is van mening dat er verschillende aanwijsbare punten zijn waardoor die toename zou kunnen worden verklaard. De slagzin van puzzel 5 was: DOE MEER VOOR DE BLINDENBIBLIO THEEK. Er was voor deze puzzel een record aan inzendingen, waardoor de stand nu 831.217,58 is geworden en het miljoen volgende week behaald zal zijn. In de EXTRA-PRIJZENPOT: voor de verloting van telkens 1.000, zit na de 5e puzzel een bedrag van 17.332,83. Blijft daarom trouw mee doen en stort of plak boven de 1,25 een extrabedrag om deze pot nog aantrekkelijker te maken. Het totale aantal letters M in de hele oplossing van de puzzels 1 tot en met 5 voor de Periode-prijzen was 22. TWEE hoofdprijzen vielen bij onze abonnees: de heer A. Schipper, Duin- lustparkweg 5, Santpoort-Zuid won een waardebon van de firma Witte- veen van 500; Mevrouw V. A. van Hooff-Rolvink, Frans Naereboutstraat 21 te IJmuiden won een retourpassa. ge voor twee personen Europoort- Hull. Op de nieuwe puzzelpagina staan de overige namen van de prijswin naars vermeld. VELSEN De commissie financiën die maandag 25 oktober vergadert, krijgt niet minder dan 17 voorstellen te behan delen die - wanneer ze eenmaal door de raad zijn aangenomen - het leven van de Velsenaren duurder zullen maken. In het oog springen daarbij de verhoging van de hondenbelasting, de verhogingen van dienstverlening aan derden door po litie en brandweer, het afschaffen van „parkeerdubbeltjes” en de tariefsverho gingen vmor bad- en zweminrichtingen. éM DE HARINGAANVOER LIET wat be treft de verse haring weer veel te wen sen over, ondanks het feit dat er door de haringschepen enorme vangsten zijn ge maakt. De schepen die geen diepvries mogelijkheden hebben, hadden in hun laatste trek zoveel haring, dat noodge dwongen verse haring aangevoerd moest worden. Dit vers aanvoeren wordt sterk geperkt door de verordening dat er in de Nederlandse havens alleen verse haring aangevoerd mag worden die in kist of krat verpakt is. De trawlers van de Rederij Parlevliet hebben daarom 300 plastic bakken aan boord genomen en konden deze dan ook gevuld en wel binnenbrengen. De Vlaardingse zijtraw- lers hebben slechts 100 bakken aan boord en moesten daar genoegen mee nemen en de rest aan de zee teruggeven. Wel werden er door de zijtrawlers enke le kisten wijting en blanke koolvis aan gevoerd. Deze wijting was opmerkelijk groot van stuk en zal zeker door de handel wel tot filets zijn verwerkt. DE SPANVISSERS VERSCHENEN deze week helemaal niet op het toneel. Het slechte weer dat deze week op de Noordzee heerste, zal daar wel voor een groot deel debet aan zijn. Van d zuide lijke Noordzee zijn nog geen meldingen van haring binnengekomen hoewel er naar gezocht is. De schepen die aan dit zoeken meedede, kwamen binnen met een paar kisten wijting en een enkele kist kabeljauw en gul. Hesseling: „Er is al 70 jaar aan be strijding van drankmisbruik gedaan. De wijze van drankgebruik is echter veran derd. Wij moeten ons opnieuw oriënte ren op het huidige klachtenpatroon en daar onze hulp op afstemmen”. De politie kan er weinig aan doen. Doet er althans niets aan. Houdt zich alleen bezig met het opsporen van par tijen drugs en bevordert daarmee dat de kleine dealers verdwijnen en de grote jongens meer armslag krijgen. In het buitenband wordt Nederland aangemerkt als de, grote boosdoener. Men vindt daar gewoon dat wij te tolerant zijn”. De gemeentepolitie van Velsen is van mening dat het druggebruik in de IJ mond geen probleem oplevert. „Er zijn een paar dealers die bij de politie te boek staan. Het gebruik stelt weinig of niets voor”, vertelt men desgevraagd. Het zwembad zal ook duurder worden. B. en W. stellen voor de toegangsprijzen voor het Velserbad en het openluchtbad aan De Heerenduinweg met een dubbelt je ts verhogen. De abonnementen zullen naar verhouding stijgen. Andere voor stellen die aan de orde zullen komen, zijn onder andere: herstel van de pan den Meervlietstraat 34 en 36, de wijzi ging van de gasservice, de onroerend- goedbelastingen, verhoging van rioolaf- voerrecht, verhoging van de precario rechten, verhoging van de begrafenis rechten en verhoging van de markt- en staangelden. „Het leefpatroon is een belangrijke factor. Drankgebruik in het gezin is een normale zaak. Daarbij wordt echter te vaak voorbij gegaan aan de noodzaak om vooral jonge mensen met alcohol houdende dranken te le-ren omgaan. Een ander aspect is dat door de toenemende werkloosheid de mensen makkelijker haar het café gaan. Het is verontrustend dat de leeftijdsgrens van de drankge- bruikers ook steeds lager wordt. „We hebben een tijdlang de zaak aar dig in de hand kunnen houden. Het open jeugd- en jongerenwerk heeft mede een behoorlijke opduvel gehad door het niet beschikbaar stellen van subsidies. Het gevolg is geweest dat het gebruik van drugs zich heeft verplaatst naar café’s. Dat zijn ook voor de heren „dealers” ideale plaatsen om hun praktijken te kunnen uitoefenen. Wij hebben er hele maal geen controle op, kunnen alleen maar constateren dat het aantal slach toffers er sterk door is gegroeid. Door Afgelopen zondag, na de met 6-1 van Zandvoortmeeuwen gewonnen wedstrijd, waren er toch nog mensen, die pessimistisch tegen het spel van Stormvogels aankeken. Je vraagt je wel eens af, wat dergelijke mensen dan willen? Want juist de laatste tijd valt er een énorme vooruitgang in het spel van de vogels te constateren en met bijzonder veel genoegen nodigen wij U dan ook uit om met ons hier morgen van getuige te zijn in de belangrijke wedstrijd tegen KW uit Krommenie. Als voorwedstrijd spelen onze junioren tegen het geduchte AJAX-jeugdteam. Aanvang 12.00 uur. Komt dus naar ZEEWIJK en steunt de vogels! i De hondeneigenaars zullen volgend jaar 5,- per viervoeter meer moeten betalen. Dat brengt 18.250,- extra in het laatje. De parkeermeters zullen na 1 januari niet meer op dubbeltjes werken. De opzet van die keuzemogelijkheid was, mensen die geen kwartje bij zich had den, toch te kunnen laten parkeren. In plaats van een kwartje leverden twee dubbeltjes ook een half uur parkeertijd op. Omdat veel mensen aan een dubbelt je parkeertijd - ongeveer een kwartier parkeertijd - genoeg blijken te hebben, viel de opbrengst wat tegen. De dubbelt jes moeten worden af geschaft, vindthet college. Dat levert een meeropbrengst van 27.500,- op. bij bestrijding drankmisbruik Het gebruik van drugs heeft het con sultatiebureau geconfronteerd met een nieuw brok problematiek. Ook hier lijkt hulpverlening eh schier hopeloze zaak. Op 1 oktober 1974 bedroeg het aantal cliënten dat „onder behandeling” was 86. Een jaar later waren het er 230. Het drugteam van het consultatiebureau, sa mengesteld uit zes maatschappelijke werkers en twee consulenten, is bezig met een stuk hulpverlening dat in veel opzichten verschilt van de hulp aan alcoholcliënten. Coördinator van het drugteam, de 25- jarige Kees van Looy, weerlegt niet dat Alle faktoren bij elkaar doen ons verwachten dat de problemen rond overmatig drankgebruik in de toekomst alleen nog maar zullen toenemen. We zijn ons er van bewust dat we onze werkmethode zullen moeten wijzigen willen we straks niet voor een absoluut onmogelijke opgaaf komen te staan”. gebrek aan beter wel opgenomen maar iedereen kocht slehcts mondjesmaat. Woensdag werd er door deze vloot een leuke partij wijting ongestript aangebo den waar maar matige belangstelling voor bestond. Deze vis kon daardoor maar net tot boven de gestelde mini mumprijs worden verkocht. Met dit beeld voor ogen begon de donderdag- markt. Bij het verstrijken van de mor gen, liep de prijs van de bijna nog levende, dichte wijting weer op tot 70 per bak. Dat kwam door de animo waarmee de exporteurs op Frankrijk zich hierop stortten. Het waren weer de kotters van de Zuidhollandse eilanden, versterkt met enkele Helderse kotters, die de aanvoer van platvis een beetje konden opvijzelen. te a Het behandelen van patiënten die on de een of andere manier onder de hoede van het consultatiebureau zijn gekomen blijkt geen soelaas te kunnen bieden. Daarom is men voornemens meer pre ventief te werk te gaan. Mevrouw Eveli ne Rodijk uit Vijfhuizen die vier dagen per week als coördinatrice bij de afdeling „alcohol” van het bureau werkzaam is, vertelt hierover. „We hebben een nauwkeurig inzicht „hoe” de patiënten bij ons terecht ko men. Heel zelden is dnt uit eigen bewe ging. Vaak via familieleden of echtgeno ten. Een vaste cateao'ie ■•’c d? msbtie. maar het merendeel is verwezen door artsen waar de mensen ook weer vaak onder dwang van familie aan kloppen. We hebben ervaren dat te veel - huisartsen de mensen te makkelijk naar ohs doorsturen. Of dat van de kant van de artsen berust op het niet onderken- nen’van de-problematiek of dat het een zaak is van „afschuiven” is vaak niet helemaal duidelijk. Wat we wel weten is dat wij van onze kant dé heren artsen gaan informeren. Binnen twee jaar ho pen we iemand in vaste dienst te hebben die niets anders doet dan consultatie verlenen aan zogenoemde eerste-lijnwer- kers”. DEZE WEEK is wederom vanuit de noordelijke Noordzee voor de handel sterk tegengevallen. Men moest zich weer tevreden stellen met de aanvoer van slechts twee schepen. De IJm 57 „Zeehaan” kwam aan de maandagmarkt met een vangst die, weliswaar in hoofd- zaak uit koolvis bestond, maar zeker 40 procent van deze vis bestond uit koolvis twee en drie. Doordat ook in het buiten land blijkbaar weinig van deze soort te koop was, sprong men op deze lading als de welbekende bok op de even bekende haverkist. Dit kwam tot uiting in de prijsvorming. Voor de koolvis twee, die dit keer in kisten van 125 kg werd aangeboden, betaalde men na een inzet van 180 tot 208 bij de tweede ver koop. De koolvis drie ging weg voor 60 per bak, terwijk er bijna tot 50 per bak voor de koolvis vier werd neerge- teld. HIERNA HAD MEN een partij blank- werk, bestaande uit kabeljauw, blanke koolvis en leng. Door de zeer matige aanvoer van de kottervloot werden hier voor hoge prijzen betaald. De buitge maakte schelvis was aan boord al gesor teerd. De grove schelvis was in keeën opgeborgen en de kleinste soorten waren in premiekistjes verpakt. Dat was een goede zet want de premiekistjes werden afgenomen voor ruim 50 per stuk ter wijl de grote schelvis wegging voor gemiddeld 80 per bak. Na telling kwam men op een totaal van ruim f 125.000. Hierbij waren nog eens meer dan 2.000 pakken diepvries in het vries- ruim geborgen zodat deze reis die wel meer dan veertien dagen heeft ge duurd met een bijzonder aardig re sultaat voor de reder en opvarenden kon worden afgesloten. DE AANVOER VANUIT de noordelij ke Noordzee had een vervolg kunnen hebben in de vorm van de VL 73. Dit schip kwam aan de dinsdagmarkt. De vangst bestond echter in hoofdzaak uit makreel, waar de handel bepaald niet op zat te wachten. Het waren dan ook de conservenfabrieken die deze handel naar zich toetrokken. De enkele kist koolvis werd even graag weggekocht als aan de maandagmarkt. De overige vis die door de lange reis en het slechte weer nogal wat te lijden had gehad, werd door V WM1'1 ?w kg.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9