AZ-clubarts: Gewaagd optimisme bij EC-vertegenwoordigers PSV EN FEYENOORD ZIJN ER NOG NIET op doping Tijdens slotavond Holland Bokstoernooi feu Weer trainer tijd voor controle ontslagen in de Bundesliga Win de nieuwe Ford fiesta L. 7.5 d 1 tototips treffers en missers Ki U De nieuwe Ford fiesta is één van de geweldige hoofdprijzen. •J' F 19 7 6 2 6 DINSDAG OKTOBER Teruggang ter 7 Spectaculair een miljoen gulden aan prijzen O ;:<-ï I - .^<3 De resultaten van onze vertegenwoordigers in de eerste wedstrijd van de tweede Europacup-ronde, hebben de spelers en leiding zo overtuigd dat verder bekeren slechts een formaliteit is. Nu is een 1-0^ nederlaag in een uitwedstrijd tegen de Franse kampioen St. Etienne voor PSV geen slecht resultaat, maar bekijk je de televisie beelden en ga je af op de krantenverslagen, dan is de conclusie dat de einduitslag uiterst geflatteerd was voor PSV. MB w V SPORT F. volmaken minuten Ton van Eek stal show bij de lichtgewichten i Jezek: PIETER MUL. (ADVERTENTIE) •Wï udste zender- voor 'm c/ord n die verk loekt, regelen en afspraken zijn gekomen weet ik niet”, aldus Van Rompu. Te winnen In de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven 3- 0 1-2 4- 2 0-1 1-4 kwestie wordt. I hij een lekkere wedstrijd had geflo ten. „Ik heb ze gewoon laten spelen. Je kunt niets op routine doen, ook niet in een klasse lager. Soms ging het er wel eens fors toe, en heb ik laten doorspelen, maar het zijn per slot van rekening toch geen „oude wijven”, aldus Derks. Derks: Niet gestraft affaire. 3-2 2- 1 1- 0 3- 3 2- 1 0-0 0-1 lo 4-0 3-1 1-2 B, IS heer ;reeg. paar- paar- rmee ister- 1-0 1-1 0-0 0-1 o-o CO s c- t- p een inden. natio- ztober I errier I •r zijn I LITER PER 100 km 4-1 0-2 1 1 2 I 1 2 1 2 1 1 3 2 3 FRANKFORT (ANP). Kickers Of fenbach, tweede in de tweede Westduitse Bundesliga zuid, heeft maandag trainer Tsjick Cajkovski ontslagen De training zal voorlopig worden geleid door de spelers Wolfgang Rausch en Sigi Held. ALKMAAR. Jimmy van Rompu, clubarts van AZ’67, meent sterke aan wijzingen te hebben dat een aantal spe lers van Roda JC in het duel van afgelopen zondag tegen AZ’67 onder in vloed van doping heeft gespeeld. Van Rompu zal er bij de medische commissie van de KNVB op aandringen om een dopingcontrole in te voeren. Met name het spelgedrag en wat hij noemt het bekkentrekken van de Limburgse spelers Ehlen en Blatter in de wedstrijd tegen AZ blijken voor Van Rompu alarmerend geweest te zijn. Derks gestraft wegens kritiek op Corver Ook bij de banitam-finale was Roeme nië vertegenwoordigd. Dumitru Budihoi stond tegenover de Schot John Bam- brick. Deze danste gewoontegetrouw veel achteruit. Bambrick ontliep zodoende veel treffers, maar ontnam zichzelf de De nieuwe Ford Fiesta L met de zuinige 957 cc motor is één van de hoofdprijzen in onze puzzelaktie. Een auto die alles biedt. Compact, maar net zo veilig en betrouwbaar als iedere andere Ford. Standaard afgeleverd kans zijn kunnen te tonen. Hij liet simpelweg veel te weinig Zien om goed beoordeeld te kunnen worden. Budühod wist met die tactiek weinig raad. Toch was hij de man die het duel tot een gevecht trachtte te maken. De unanieme 5-0 zege was uiteraard voor de 21-jarige Roemeen. Balkan-kampioen Andreikovsky vero verde in imponerende stijl de titel bij de vedergewichten. De Pool Gotfryd liet zich echter niet overklassen. Hij tikte erg laag, maar kon daarmee de Bulgaar niet afstoppen. Tegen het einde moest Gotfryd rust nemen na een linkse hoek, alhoewel de Pool het daarmee niet eens was. Het Belgische jurylid koos Gotfryd, zijn drie collega’s voor diens opponent. In de allerlichtste gewichtsklasse (tot 48 kg) bevestigde Alexandru Turei zijn kwaliteiten. Zijn eerste tegenstander Ja mes Garson moest voortdurend in het defensief. De donkere Roemeen stootte bijzonder gevarieerd, daarmee de dek king van zijn opponent verwoestend. De 18 jaar jonge Ier kreeg in de tweede ronde een openbare waarschuwing we gens te laag inkomen en in de slotfase nog eens tien tellen rust. Dat bracht Turei (zes jaar ouder dan Garson) de overwinning. Net als Turei was diens landgenoot Hobu favoriet. De vliegge- wicht moest optornen tegen Klaus Ger- tenbach (DDR). De rechts voorstaande Duitser vocht zich knan in en stootte bijzonder zuiver. De beide kemphanen namen echter weinig risico. De tweede ronde scoorde de Roemeen meer, maar hij moest tevens een paar linksen incas seren. In deze gedegen partij was het slot voor Gertenbach die on deze wijze een knappe 3-2 overwinning greep. Bepaalde gebeurtenissen herhalen zich, en met het uitloten van deze wedstrijd schijnen ook de resultaten te zijn meegeloot. St. Etienne draait nog niet op volle toeren in de eigen kompetitie, PSV ook niet. Toch zullen minstens twee goals ten gunste van de Eindhovenaren moeten vallen, maar ook St. Etienne lijkt nu kans rijker en rijper om ook z’n graantje mee te pikken. Hetzelfde geldt voor Feyenoord. Kaiserslautern, in de on derste regionen van de Bundesliga verblijvend, is op papier een gemak kelijker tegenstander maar wispeltu riger. Van Rompu, die eerder clubarts bij Telstar, DWS en FC Den Haag is ge weest, is ervan overtuigd dat er bij tenminste vier eredivisieverenigingen in het betaalde voetbal „geslikt” wordt. Hij wil aan dat verschijnsel een einde ma ken en heeft dinsdagmorgen een gesprek gehad met bondsarts Frits Kessel. „Er moet een officiële controle komen via urinemonsters na afloop van de wedstrijd. Met steekproeven zouden wij erger kunnen voorkomen”, aldus Van Rompu, die het taboe rond de doping in het voetbal wil verbreken. Met deze actie wil de AZ-clubarts niet speciaal de Limburgse formatie Roda JC hard aanpakken of in een kwaad dag licht stellen. „Als Blatter zegt dat hij niets geslikt heeft, kun je moeilijk het tegendeel bewijzen zonder controle ach teraf. Maar waarom wij nooit tot maat- Het gelijkspel van Feyenoord tegen en bij Kaiserslautern biedt nog meer perspektieven, en de spelers waren er dan ook als eersten bij om hun kahsen in procenten uit te meten en niemand is lager uitgekomen dan het maximum, dat 100 nu eenmaal is. Het aantrekkelijke van voetbal is de onvoorspelbaarheid en dat iedere wedstrijd met de beginstand 0-0 start. En dit laatste wordt nogal eens ver geten. Ajax, na alle kritische geluiden toch in vorm vooruitgaand, gaat naar Telstar, een ploeg die nog steeds niet in het juiste ritme is, en zoekt naar de juiste combinatie. Op Schoonen- berg kan het voor Ajax moeilijk worden als Telstar achter de rijen gesloten weet te houden, maar daar ziet het niet naar uit. Amsterdam dat ieder punt gebruiken kan, krijgt PSV op bezoek. De Eindhovenaren staan zeven punten op de kop achter en lijken voor de rest van het seizoen kansloos. Het is zaak drie dagen voor de return tegen St. Etienne net mo reel te sterken en als winnaar te eindigen. FC Twente moet in staat worden geacht op eigen terrein FC VVV te verslaan en zo de weg naar boven in te slaan. FC Utrecht heeft na de op de eerste competitie-dag geleden thuisnederlaag tegen Feye- noord niet meer verloren in de Gal genwaard (zo’n naam met zulke supporters) en zal ook tegen NAC aan de goede kant van de De suggestie dat ook het spel van de AZ-spelers Hugo Hovenkamp afgelo pen zondag goed voor een gele kaart en Henk van Rijnsoever in verband gebracht zou kunnen worden met do ping, doet de clubarts af met: „Onze jongens zijn clean. Dat staat als een paal boven water. Ik ben toch ook niet bang voor een controle. Ik stel het notabene zelf voor”, aldus Van Rompu, dig zegt zelf proeven te hebben gedaan oih een inzicht in deze materie te krij gen. Daarover zegt hij: „Een voetballer die doping heeft gebruikt heeft een lage re weerstand. Dus wordt de kans op infecties of virussen groter. Maar het vergroot ook de kans op blessures”, al dus Van Rompu. ■o o k Frans Derks, een van Nederlands toparbiters, is niet door de scheids- rechterscommissie gestraft naar aan leiding van de zender-affaire in de wedstrijd AZ ’67- Feyenoord.maar vanwege een artikel dat medio au gustus in een krant verscheen en waarin hij zich nogal laatdunkend heeft uitgelaten over zijn collega Charles Corver. „Iedereen denkt dat ik ben gestraft omdat ik in Alkmaar een zendertje tijdens de wedstrijd heb gedragen. Maar dat heeft er niets mee te maken. Er is met geen woord over die zaak gerept. Het gaat er alleen om dat ik iets onaardigs over Corver geschreven zou hebben”, aldus de Bredase scheidsrechter. De topploegen hebben a.s. week end op papier een eenvoudige opgave. Koploper Feyenoord krijgt in eigen kuip FC Den Haag op bezoek dat aan een zeer wisselvallig seizoen bezig is. Naeen kansloze 3-1 nederlaag bij Telstar volgde een 8-2 monsterzege op Go Ahead Eagles, maar tegen Feyenoord. onder Boskov oer-dege- lijk, zal weinig te halen zijn. Roda JC, na een 2-1 nederlaag bij AZ ’67 van de leiding verdreven, krjjgt in eigen huis tegen Haarlem de kans deze misstap goed te maken. De Kerk radenaren haalden negen uit vijf en scoorden twaalf goals op eigen veld en dat moet ook tegen Haarlem vol doende zijn. Uit proeven van de clubarts van AZ is voorts gebleken dat een speler die amfe- taminetabletten slikt in het veld minder presteert dan zonder doping. Roda JC-manager Hans Coerver vraagt zich af of de AZ-clubarts zelf wel bij de wedstrijd tussen AZ en Roda JC is geweest. In een reactie op de beschudigingen zegt hij: „De AZ-club- arts wil hiermee de aandacht van de eigen spelers afleiden. Ik vraag mij af waar hij zo langzamerhand mee bezig is. Ook wij hebben geen enkel probleem met een controle na afloop van de wedstrijd. Ons beleid, dat van trainer Jacobs en mij, is gericht op voetbal dat onze jongen kunnen opbrengen. Dan neem je toch geen toevlucht tot doping”, aldus Coerver. KNVB-bondsarts Frits Kessel wilde vooralsnog geen commentaar geven. Het is een publiek geheim dat Cor ver en Derks elkaar totaal niet liggen cn elke gelegenheid aangrijpen om elkaar dat duidelijk te maken. Toen er half augustus een interview met Derks werd gepubliceerd, attaqueerde Derks zijn collega-scheidsrechter Corver openlijk. Dat was voor de scheidsrechtercommissiie reden om Derks op het matje te roepen en hem voorlopig drie eerste-divisiewedstrij- den, waarvan PEC Zwolle-Fortuna SC de eerste was, te laten leiden. „Wanneer de straf is afgelopen weet ik ook niet. Daar is me niets van gezegd”, verklaarde Derks. die vertelde niet zozeer ontstemd te zijn over de straf als wel over de manier waarop die tot stand is gekomen. „Ik zal daar zeker nog bij enkele mensen over klagen”. Hij vond overigens dat FC Twente-FC VVV 1-1 FC Utrecht—NAC 1- 1 Telstar-Ajax 2- 2 G.A. Eagles-Sparta F’oord-FC Den Haag FC Amsterdam-PSV Roda JC-Haarlem NEC-AZ ’67 Eindhoven-Graafschap Volendam-Veendam FC Den Bosch-PEC (Z) SC Amersfoort-Vitesse FC Groningen-MVV Optimisme bij deze clubs is een schone zaak, maar vermoedelijk zwe ven de grote voetbalj aren nog steeds door het geheugen alhoewel zij he laas enkele jaren achter ons liggen. PSV heeft zich al eens eerder vergist in de veerkracht van St. Etienne. Iedere voetballiefhebber weet nog precies het verloop van de in het vorig seizoen voor deze beker ge speelde wedstrijden te vertellen. Een toen beter dan nu spelend PSV ver loor in Frankrijk met de oneven goal, maar in Eindhoven zou het even een kwestie van rechtzetten worden. Er bleek weinig recht te zetten en met 0-0 stoomde St. Etienne op naar de finale tegen BaYern München. De patronen die de Frapsen op het veld leggen zijn van technische per fectie en er veel souplesse in de acties terug te vinden. De Westduit- sers spelen rechtlijniger, slaan het middenveld over en zijn grotendeels op aanvallen ingesteld. Paartjesvoet- bal is daar in, de competitie is perfekt en een Bundesligawedstrijd. is weke lijks een slijtageslag zodat men ge wend is aan zware brokken. Het gevaarlijke van deze voetballers is dat zij er altijd zijn als het nodig is, en daarom zijn de goede resultaten van de Westduitse ploegen in de ver schillende Europa-cup-toernooien ook niet vreemd. Hun wekelijkse con frontatie met gelijkwaardfige tegen standers brengt verhoging van con centratie mee, en mentaal is men niet kapot te krijgen. Daarom dienen zo wel PSV als Feyenoord niét te den ken dat het op 3 november een Succesvolle coach Tsjechische elftal. Daarnaast is de Fiesta erg betrouwbaar. Heeft-ié, dankzij z'n voorwiel- aandrijving, een perfekte wegligging. Waar de Fiesta erg zuinig mee blijft zijn benzineverbruik en 1 onderhoudskosten. De Ford Fiesta met een gelaagde voorruit en is gewoon een ideale gezinsauto achterruitverwarming. Met oprolbare En een geweldige hoofdprijs 3-punts veiligheidsgordels in onze puzzelaktie. - De spectaculaire wijze van boksen van de Joegoslaaf Stankovic (gebukt, nauwe lijks dekkend en veel uithalen en opsto- tenlkon hem toch niet het goud bij de welters schenken. Routinier Ulrich Beyer moest wel incasseren, maar hij was veruit de betere technicus. Met name het tweede deel van de partij was het aantal treffers van Beyer legio, een Oostduitse triomf. De Nederlandse middengewicht René Rutten redde het in de finale niet tegen de Pool Janovski. Het was een slechte partij, waarin Janovski de iets betere bokser was. Otto Gerlic, de Joegoslaaf, boekte wederom een spectaculaire tri omf door al in de eerste ronde opnieuw via knock-out te zegevieren tegen de Nederlander Johnnie Smit. Déze ging op een zuivere le vers toot neer en werd uitgeteld. De laatste finale van de avond, tussen de Bulgaar Stormenov en de Deen Hermansen, was ook al snel afgelopen. Arbiter Wolf besloot tot 'interventie, na dat de Deen al diverse rake klappen van de stevige Bulgaar had moeten incasse ren. De tweede keer dat Hermansen neer ging op een linkse van de Bulgaar, was het voor hem afgelopen. van 90 Clubarts Van Rompu van AZ (op deze foto met Peter Arntz) vindt het hoognodig om ten strijde te trekken tegen „de doping” in de voetbalsport. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De slotavond van het zesde Holland Bokstoernooi heeft Nederland twee overwinnaars gebracht. Ton van Eek stal van dat duo de show via een knappe partij tegen Stephen Early. Ron Wijngaard versloeg Adrie Magielse maar hij werd op medisch advies tot winnaar uitgeroepen. De zeges in de negen andere klassen waren voor Oosteuropeanen van wie de Oostduitse equipe met drie eerste plaatsen de mees te glorie incasseerde. Met 2500 betalen de toeschouwers in het Rotterdamse Ahoy was er eindelijk wat sfeer rond de arena maar dit eerste Holland Bokstoer nooi. dat volledig in één stad werd verwerkt, leverde Ahoy en daarmee de gemeente Rotterdam een verlies van tienduizenden guldens op. Sportief ge zien kwamen de bezoekers bij de finales zeker aan hun trekken. De 25-janige Amsterdammer Ton van Eek begon zeer aanvallend in zijn duel met Early. De Engelsman verstapte zich tijdens dat offensief vrijwel onmiddel- lijk en had daar in de eerste ronde duidelijk hinder van. Van Eek profi teerde door de Engelsman op te jagen. Bij de middenronde was er meer even wicht tussen beide boksers, terwijl de laatste fase een furieuze start te zien gaf. Van Eek moest af en toe terug maar de lichtwelter kon een kleine voorsprong, opgebouwd via korte series op het hoofd van zijn opponent, vast houden. Tot zijn grote vreugde bleek Van Eek met 3-2 de winnaar in zijn klasse te zijn gewerden. De herhaling van de halve finale van de Nederlandse kampioenschappen tus sen de zwaarwelters Adrie Magielse en Ron Wijngaard bracht de laatste een onbevredigende revanche. De Amster damse kelner verwierf zich in twee agressieve rondes een püntenvoorsprong. In de gong van de tweede ronde kreeg Magielse nog een tik die bij hem een wenkbrauwblessure veroorzaakte. Me teen na het begin van de derde ronde haalde arbiter Wolf de rinigarts erbij die adviseerde het duel vanwege die ver wonding te staken. Een gang van zaken die Magielse bitter stemde maar Wijn gaard, door promotor Henk Rühling als een der weinigen gezien die prof zou kunnen worden van de huidige Neder landse amateurs, was uiteraard zeer vreugdevol. De beste bokser van het toernooi Ri chard Nowakovski had in de eindstrijd de Bulgaar Lazar tegenover ziich. Deze was een hoofd kleiner maar bood de zilveren-medaillewinnaar van Montreal moedig partij. De Oostduitser met zijn typische ver naar voren stekende linkse bereidde zijn combinaties weer erg knap voor. Vooral de tweede ronde was erg aantrekkelijk. Tien seconden voor tijd kwam een rechtse van Nowakovski zo hard door dat Roman Lazar de acht tellen gedwongen rust zeer nodig had. Unaniem ging de zege naar Nowakovski. Verlies van een van onze vertegen woordigers zou alleen maar duidelij ker onze teruggang accentueren, hoe wel dat voor de attente volgers van het competitiegebeuren al lang duide lijk moet zijn. Een graadmeter zijn deze wedstrijden wel. De kwaliteiten van het voetbal worden er ruim in uit gemeten, en kunnen zonder meer model staan. Daarom is het interes sant de opkomst te signaleren van twee naties die vroeger topvoetbal speelden tussentijds ver zijn terug gevallen en nu na een jarenlange opbouw weer in de lift zitten. Deze landen Tsjecho-Slowakije en Honga rije gaan binnen niet te lange tijd de trendmakers vormen van het moder ne voetbal, waarvan Hongarije hoger te schatten is dan Tsj .Slowakije, dat met de oud-FC Den Haag coach Je- zek ondubbelzinnig in de lift zit. De speelse manier van Hongarije zal ons ecther meer gaan aanspreken en het is niet ondenkbeeldig dat de gouden tijden met Puskas-Hidegkuti e.d. weer terug zullen komen. Door de nederlaag van Roda JC verdween de laatste ongeslagen ploeg in het betaald voetbal. De 2-3 nederlaag van PSV op eigen terrein tegen Feyenoord was daar de eerste sinds 10 februari 1973. De te genstander toenFeyenoord dat met 0-2 won. De acht goals van FC Den Haag tegen Go Ahead Eagles waren sinds 21 oktober 1973 niet meer in het Zuiderpark gevallen toen men met 8- 3 van NAC won. Tegen Go Ahead Eagles waren na de 10-0 nederlaag bij PSV op 14 oktober 1973 niet zoveel goals gemaakt. Ajax won ook in het seizoen 1968- 1969 zijn thuiswedstrijd tegen FC Utrecht met 7-0. In negen competitie-wedstrijden kreeg Heerenveen slechts 4 goals te gen. Nu tegen MVV in één keer 5 goals. Op 2 november 1975 scoorde Ruud Geels ook vijf goals in de thuiswed strijd tegen Feyenoord, dat toen in het Olympisch Stadion met 6-0 werd verslagen. Ralf Edström scoorde tegen Feye- noord twee goals uit evenveel penal ty’s. Het waren zijn eerste doelpunten sinds 21 maart toen hij tegen Telstar scoorde. Van de 40 goals die zondag j.l. gemaakt werden namen de thuisclubs er 31 voor hun rekening. En van deze 40 goals vielen er 23 na de rust. Ajax en FC Den Haag hadden voor zondag op eigen veld niet meer dan zeven goals gemaakt. Ajax verdub belde dit aantal en FC Den Haag kwam daar nog een goal boven. SC Cambuur, altijd gevreesd, is van slag af. Het laatste doelpunt maakte het op 19 september, en de laatste overwinning dateert van 1 september toen thuis met 1-0 van FC Dordrecht werd gewonnen. De laatste overwinning van NEC dateert, van 29 augustus 4-0 in een thuiswedstrijd tegen FC Twente, dat zelf vijf punten rijk is na 11 wed strijden, tegen veertien in het vorig seizoen. (zo’n naam met en zal ook de goede kant score blijven alhoewel de Bredanaren dit seizoen sterk voor de dag komen. G.A. Eagles, met 13 tegendoelpunten in de laatste twee wedstrijden, zal in Sparta een lastige klant krijgen waarbij het thuisvoordeel misschien doorslaggevend is. NEC en AZ ’67 gaan uitmaken of de aansluiting met de top vasfgehouden kan worden (A.Z. ’67) of men zich kan los maken van de laatste plaatsen (NEC) A.Z. ’67, ook constant, kan als winnaar getipt worden. Volendam zal door van Veendam te winnen in de kon- groep blijven, waarvan MVV zich in Groningen waar moet maken. FC Groningen lijkt onopvallend te her stellen en kan voor de verrassing Amersfoort, een moeilijke wedstrijd tegemoet. Beide ploegen geven van oudsher altijd alles wat mogelijk is als zij elkaar ontmoeten. i van het

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19