Mogelijk „kleine Dr. L. de Jong („Koninkrijk in oorlog”): aanvullende Exceptionele interesse voor bezettingstijd ADVIES STAATSCOMMISSIE AAN MINISTER: 99 99 Weer arrestatie in zaak rond 53 Thaise vrouwen 24 ie- <v a 'f loonmaatregel” Arabische top akkoord met vredesplan voor Libanon „Smith meet binnen één jaar weg I3 ft a Thuisland A EMBA CS lil 1 Kunsthandel Jos de Graaff 44 99 I GERDA Bont-Node Aantal pagina’s vandaag: >0 Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 4 Vier zwarte leiders Rhodesisch verzet: Zionistenbond Schelden Bij botsing 2 doden Overwegend droog AGENDA pagina 7 eigen ontwerpstudie voor nijman haarlem 023-319309 wil ingrijpen tegen Palestinacomité Telef oonbeantwoorders perspex lichtbakken neon lichtreklames d Speciale aanbieding Zaanse klokken v.a. 130,—. Vlak bij de Grote Markt Relatiegeschenken houtmarkt 21 ig en- is. Nutella-Sterspot moet verdwijnen ^Zijlstraat 86 - Haarlem PTel. 023-31 73 94 sn IJmuider Courant p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement -.bij vooruitbetaling - f 13 (Van onze redactie economie) f. f1. (Zie verder pagina 13). hun toe voor .31 (ADVERTENTIE) (Van onze speciale verslaggévdruh? Geh'ève,' Frèd'Sanders) Weerrapporten 2 3 Plaatsel. Nieuws 5, 6, 7, 9 (ADVERTENTIES) Amsterdam 11 Kunst 14 Radio en tv 15 Strips 15 16 Beurs Economie 17 formatie: iiiiuiini/iii/iiini/iifiiiiii/iiiiii/h en Luidsprekers 10, 22 ■Mm I (ADVERTENTIE) DINSDAG 26 OKTOBER 1976 66e jaargang nummer 302 in De deze in Leven is bezig zijn met dood tt gaan. KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. MTEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 tvan- i die n ad num- pdat ver- igtde an of noge- aroni op de num- ;rten- brief n uw - Dr. L. de Jong met twee exempla ren tijdens de presentatie in het perscentrum „Nieuwspoort” in Den Haag. CAIRO (Reuter, AFP, UPI) Op de Arabische topconferentie die gisteren in Cairo begon, is men het spoedig eens geworden over het vredesplan voor Libanon, dat zes Arabische leiders een week tevo ren in de Saoedi-Arabische hoofd stad Riad hadden opgesteld. (Van onze correspondent) Dit heeft drs. K. Beemsterboer, pole moloog en lid van de commissie-Mom- mersteeg, vandaag meegedeeld. Samen met de voormalig publiciteits- man van de Vereniging van Dienstplich tige Militairen, B. Poelmann heeft Beemsterboer (zelf oud-VVDM-voorz!t- ter) een „nieuw handboek soldaat” ge- AMSTERDAM (ANP). Het bestuur van de Nederlandse Zionistenbond heeft minister Van Agt van Justitie gevraagd openlijk stelling te nemen tegen het Palestinacomité Nederland. „Het comité behoort tot een netwerk van personen en instellingen, dat als doel heeft terro ristische activiteiten te ondernemen te gen zionistische instellingen in Neder land”, aldus het bestuur in een gisteren aan de bewindsman verzonden telegram. er in inkomenssfeei’ in tegenstelling tot de arbeiders op vooruit. Ondanks de verarming van Neder land, die zich in stadia voltrok, is het verkeerd voor te stellen dat het Ne derlandse volk hierover permanent in zak en as zat. Velen tilden zwaarder aan het onrecht dat de bezetter be dreef. Het kwam pas in de herfst van 1944 tot werkelijke noodtoestanden: in het zuiden door oorlogshandelin gen, in de steden in het westen dooi de hongerwinter, aldus prof. dr. De Jong hankelijk geworden van Duitsland als leverancier van grond- en hulpstof fen, alsmede van Duitse orders ook orders van het Duitse leger. De economische collaboratie was onvermijdelijk, aldus dr. De Jong, maar zij werd wel met opvallend weinig verzet aanvaard. De orders werden punctueel, tot grote tevreden heid van de Duitsers, uitgevoerd. De werkloosheid werd teruggedron gen, maar dit kwam in feite door de gedwongen tewerkstelling. Op de pro fiteurs na, ging ieder er economisch op achteruit. Alleen de boeren gingen ging mogelijk te maken tegen deze groe pen en-of personen”, aldus het telegram. Het bestuur van de zionistenbond I sprak zijn bezorgdheid uit over het feit dat in Nederland bepaalde personen en groepen ongestoord hun gang kunnen gaan, die openlijk pleiten voor de ge welddadige vernietiging van de met Ne derland bevriende staat Israel. Opklaringen en overwegend droog. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige zuidoostelijke wind. Mini- mumtemperautren omstreeks 5 graden, maxima morgen circa 13 Irak dat al eerder kritiek op het plan had laten horen, was het enige land dat weigerde de besluiten van de „minitop” te onderschrijven. De vorming van een Arabische vredesmacht van 30.000 man die de rust in de door de langdurige burgeroorlog geteisterde Libanon moet herstellen, schijnt echter nog moeilijk heden op te leveren. Deze vredesmacht BOCHOLTZ (ANP) - De 47-jarige chemicus M.G. van Gehlen uit Vaals en zijn 46-jarige echtgenote zijn gistera vond bij een verkeersongeluk in het Limburgse Bocholtz om het leven geko men. De fnan botste met zijn auto tegen een verkeersbord. „Nu uit de verklaringen van Lydia Janssen blijkt dat deze personen en-of groepen onder andere een aanslag heb ben Geraamd op het hoofdkantoor van de zionistische beweging in Nederland doet het bestuur van de Nederlandse Zionistenbond een beroep op de minister van Justitie, enerzijds de geëigende maatregelen te nemen ter bescherming van joodse en zionistische gebouwen in Nederland, anderzijds een strafvervol- Deze maatregel zou dan inhouden, dat alle werknemers over de laatste maan den van het jaar er nog enkele guldens bijkrijgen. De eis die de FNV aanvanke lijk stelde, 40 gulden per maand voor iedereen met ingang van 1 oktober, werd vorige week door het kabinet als „te duur” bestempeld. Een tussenoplos sing van het CNV werd door de werkge vers afgewezen. De opper heeft een klacht ir.- gediend bij de Haagse rechtbank. De procureur-generaal heeft het ministerie van Justitie ervan op de hoogte gesteld dat de rijksre- cherche een onderzoek zal instel len naar de feiten in deze zaak. Aan de hand van die gegevens zal worden bekeken of de minis ter strafrechtelijk zal worden vervolgd. DEN HAAG. Het wordt zeer waar schijnlijk geacht, dat het kabinet vrijdag voor de maanden november en decem ber nog met een kleine aanvullende loonmaatregel komt. UTRECHT (ANP) De staats- commissie-Mommersteeg is tot de conclusie gekomen dat afschaffen van de dienstplicht en instelling van een uitsluitenduit vrijwilli gers (beroeps) bestaande krijgs macht om praktische redenen niet haalbaar is. V (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Bij de Nederlandse bevolking blijkt een exceptioneel gro te belangstelling te bestaan voor de Duitse bezettingstijd van Nederland. Van de eerste zes delen van het geschiedwerk van „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog” zijn tot nu toe 700.000 exemplaren verkocht. Aldus de auteur van deze serie, prof. Dr. L. de Jong gisteren op een persconferentie in het Haagse Nieuws poort, waar hij deel zeven ten doop hield. Het werk gaat in totaal twaalf delen omvatten en zal pas in 1985 zijn voltooid. Het achtste deel, waar aan dr. De Jong thans bezig is zal het lot beschrijven van krijgsgevangenen, gijzelaars, overige gevangenen en ge deporteerde joden. Dit deel komt uit eind 1977 of begin 1978. In het nieuwe deel gaat dr. De Jong onder meer diep in op de verar ming van Nederland. Ons land was door de Engelse blokkade geheel af- Dit bevordert de gezondheid van de gebruiker niet, maar schaadt deze. De /Reclameraad heeft daarom besloten ver der uitzending van de spot te verbieden. De klacht was aanhangig gemaakt door drs. M. J. M. Michels uit Zevenaar. ;>De zin „Nutella zo gezond als de natuur zelf” wordt door hem niet alleen bestre den omdat het suikergehalte van het produkt zo hoog is, maar ook door het hog egehalte aan koolhydraten en vetten en het lagë gehalte aan eiwitten. Al langere tijd beschikte de Zuidlim- burgse politie over aanwijzingen dat de vierde man, een goede bekende van de politie, de hand in de vrouwenhandel zou hebben. Deze aanwijzingen waren echter nog niet hard genoeg om tot een aanhouding over te gaan. Nadat eerst de drie anderen waren aangehouden en verhoord waren over de wijze waarop tien Thaise vrouwen naar Nederland waren gekomen en wat het doel van hun komst was, had de politie voldoende materiaal tegen de man verzameld om hem aan te kunnen houden. /gVM BIX JUWELIERS Grote Houtstraat 164 Haarlem Tel. 023 31 46 05 (Van onze correspondent' SCHINVELD. Een 34-jarige man is gisteren gearresteerd op verdenking van handel in Thaise vrouwen. Het is de vierde man die in deze zaak in het arrondissement Maastricht is aangehou den. De andere verdachten zijn intussen weer vrijgelaten in afwachting van hun berechting. De laatste arrestant zal in de loop van de week aan de officier van justitie, mr. J. Ek, worden voorgeleid. speelt een essentiële rol in het vredes plan van Riad. Een verrassende ontwikkeling was- de komst van een Libische delegatie, nadat de regering in Tripoli eerder had laten weten dat zij de topconferentie zou boy cotten omdat zij deze bijeenkomst tijd verspilling achtte. De Libische afvaardi ging werd geleid door majooi' Abdel Al- Honi, een gewezen minister van buiten landse zaken die beschouwd wordt als een politiek tegenstander van de Libi'- sche leider Moeammar Kadaffi. Majoor Abdel Al-Honi verblijft al sinds eind .vorig jaar als vrijwillige balling ih Cast ro. De komst van een Libische delegatie zou. volgens waarnemers, het gevolg kunnen zijn van een kort bezoek dat de Palestijnse leider Jasser Arafat zondag aan Tripoli heeft gebracht. De Haagse hoofdofficier van justitie laat een onderzoek in stellen naar de beledigende taal die minister Gruijters anderhalve week geleden zou hebben uitge slagen tegen een opperwacht meester van de rijkspolitie. De bewindsman zou op het Binnen hof de politieman voor „kloot” en „slampamper” hebben uitge scholden toen de toegangsdeur van de Tweede Kamer naar de zin van Gruijters niet snel ge noeg werd opengedaan. GENËVE De vier leiders van de zwarte verzetsbewegingen in Rhodesië zijn vast van plan door een gezamenlijk optreden af te dwingen dat het blanke bewind van premier Ian Smith binnen een jaar volledig plaats zal moeten maken voor een zwart meerderheidsbewind. Na hun aankomst in Genève, waar donderdag de conferentie over Rhodesië moet beginnen, verklaarden bisschop Abel Moezorewa en dominee Ndabegnini Sithole dat zjj het eens zjjn met de uitspraken van de beide leiders van het Patriottisch Front. Johoea Nkomo en Robert Moegabe. die zondag hebben ge zegd de strijd in Rhodesië te willen opvoeren. Wanneer, een Vergelijke mislukking, het' gevolgzou zijn 'van een weigering door de zwarte leiders het plan-Kissinger te aanvaarden, zou dat volgens Smith met zich meebrengen dat „Zuid-Afrika, de Verenigde Staten, in feite de gehele vrije wereld, beseffen dat de Rhodesische re gering op verantwoordelijke wijze heeft gehandeld, in tegenstelling tot de andere kant. - Het zoii verkeerd zijn, het zou slecht zijn als de VN-sancties tegen Rhodesië in die situatie zouden worden gehandhaafd”, aldus Smith. Binnen- en buitenland 2, ,.Dïze conferentie is er niet om onze onderlinge meningsverschillen uit te vechten, maar om een einde te maken aan het koloniale bewind in ons land”, zei Sithole. De Britse VN-ambassadeur Ivor Ri chard. door zijn regering aangewezen als voorzitter van de conferentie, had overi gens gisteren voor zover bekend, nog geen overeenstemming bereikt met de delegaties over de manier waarop de conferentie zal plaatsvinden. Zoals be kend vinden de onlangs met elkaar tot overeenstemming gekomen leiders van het Patriottisch Front Nkomo en Moega be dat de Britse regering formeel nog steeds de koloniale macht is in Rhodesië zodat niet met Smith maar met de Britten moet worden onderhandeld. Ook de beide andere zwarte leiders Moezore wa en Sithole zijn die mening toege daan. Kernprobleem voor de Rhodesiëconfe- rentie is nog steeds de weigering van de zwarte leiders het akkoord dat op 24 september werd gesloten tussen Smith en de Amerikaanse minister Kissinger te hanteren als raamwerk voor een Genève te sluiten overeenkomst, zwarte leiders eisen dat zij bij conferentie onmiddellijk de macht handen zullen krijgen, ook al tijdens de overgangsfase. Premier Smith verkaarde gistermiddag te geloven dat de positie van zijn be wind versterkt zou worden bij een mis lukking van het’ overleg in Genève. Verwachting van het KNMI tot woensdagavond Geen vrijwilligersleger schreven, een reportage over de dienst plicht. De auteurs komen tot de conclusie dat een vrijwilligersleger alleen al om prin cipieel politieke motieven niet wenselijk is. Bovendien is afschaffing van de dienstplicht praktisch ook niet haalbaar omdat er waarschijnlijk bij lange na niet voldoende vrijwilligers iRthnen worden geworven om de onaantrekelij- ke baantjes te kunnen vervullen die de Michel van der Plas: De commissie onder leiding van oud-staatssecretaris van Defensie mr. J- A. Mommersteeg zal in december mi nister Vredeling van Defensie een advies uitbrengen dat erop neer komt de dienstplicht niet af te schaffen en de huidige situatie te handhaven. Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 1 8, IJmuiden Tel. redactie: 1 5389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:' 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. DEN HAAG. De Nutella-Sterspot moet van het scherm verdwijnen. De reclameboodschap bevat misleidende in- het produkt bevat namelijk niet, zoals de tekst van de spot luidt, „een beetje” suiker, maar bestaat voor 49 pet uit suiker. Wat een triomf van de Zuidafrikaanse Apartheidspolitiek had moeten zijn, is jammerlijk in het water van het inter nationale misprijzen gevallen: Transkei is op 26 dezer officieel onafhankelijk geworden als eerste van de zogenaamde „thuislanden”, een project tot afzonder lijke culturele ontwikkeling van een reeks Zuidafrikaanse „onderstaten” zoals dat indertijd door het Thomlinsonrap- port is aanbevolen. Zuid-Afrika gaat stug door op de weg van het Thomlinsonidee, ofschoon de weerstand tegen deze manier van „ei gensoortige ontwikkeling” door de bui tenwereld wordt beschouwd als een handige politieke manoeuvre tot behoud en versterking van de centrale blanke heerschappij. Het nu „onafhankelijk” ge worden Transkei is door geen enkel land erkend als een werkelijk zelfstandige natie. Transkei is iets groter dan Nederland, noordelijk van de Kei-rivier gelegen, waaraan het zijn naam ontleent. Het land is vriendelijk van klimaat en heeft een voor Afrikaanse opvattingen over vloedige watervoorziening, waardoor het agrarisch uitstekend bruikbaar is- Aan de zuidkant van de rivier ligt Ciskei, dat in de 18de eeuw door stammentwisten losraakte van het grote Kei-gebied. Het. schijnt de bedoeling te zijn mettertijd weer tot een grootKei te komen door politieke toenadering tussen de twee dan beide, zelfstandige geworden Keilanden. De bevolking van Transkei is een mengelmoes van verschillende stammen waarvan de Xhosa’s de belangrijkste zijn, naast de onderling verwante varia ties van Bantoes die oorspronkelijk als veehoudende nomaden door het gehele Zuidafrikaanse gebied verspreid raakten. Het zelfstandigheidsprincipe van Trans kei berust op een grondwet van 1963, die de overheden van de gekleurde bevol king erkende en tal van stammentradi- ties in ere herstelde, in afwijking van wat de Britten indertijd aan districtsbe- stuur hadden ingevoerd. De Bantoe- „hoofdman” werd als geestelijk en we reldlijk leider in een bestuursfunctie opgenomen, maar zijn macht is afhanke lijk van het centrale bestuur en de structuur is zodanig vervlochten met de blanke macht dat de wetgevende, uit voerende en rechterlijke overheden toch volledig volgens centrale instructies functioneren, zij het dan dat de stam- menbestuurders voor overleg en in spraak zorgen. De Thomlinson-structuur is nog steeds experimenteel en kan, indien de centrale overheid er gevoelig voor is, een nieuwe ontwikkeling naar vermindering en ver dwijning van de apartheid in haar dis criminerende uitwassen inluiden. Het ziet er echter nog steeds niet naar uit dat in Pretoria voldoende begrip aanwe zig is voor de noodzaak, de Thomlinson- gedachte als uitgangspunt en niet als einddoel te aanvaarden De nationalistische leiders Nkomo (rechts) en Moegabe (links) arriveren bij het paleis der naties in Genève voor besprekingen met Ivor Richard, de Britse voorzit ter van de Rhodesië-conferentie. dienstplichtigen tot nu rekening nemen. Volgens Beemsterboer deelt maar een kleine minderheid van de commissie- Mommersteeg de principieel politieke bezwaréfi. De meerderheid ziet een vrij willigersleger uitsluitend om praktische redenen, zoals de kosten, niet zitten. Het ministerie van Defensie had van morgen geen commentaar op de mede delingen van drs- Beemsterboer. „Er is een staatscommissie die nog moet advi seren. De discussie is nog steeds gaande”, aldus een woordvoerder van het minis terie. F

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1