Links protest tegen arrestatie van Carvalho TRANSKEI IS NU overgang Tientallen doden bij demonstratie tegen sterilisatie journalist het land uit Carter betuigt sympathie met joodse Russen naar democratie Spaanse militairen steunen Zuid-Afrika zet Engeland en de grote crisis staan Hoewel ik het ze met neb durven vragen, neem ik aan dat het óf conservatoriumstudenten zijn die hun studie moeten bekostigen, óf al afgestu deerden die geen emplooi hebben kunnen vinden. „ONAFHANKELIJK" I GROTE SCHOONMAAK NAUTISCHE TOPMAN MAX FACTOR TURK tort I tw JL I D I N S D A G 19 7 6 2 6 OKTOBER BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker NEW DELHI (Reuter, AFP). De oppositie in India heeft gisteren r icht r bene niet door Henk Leffelaar king eente aking bij te 15.000 den). lier ihina ver- oeng Jaar t. De i’eng, euwe Heir „het mooiste uur uit de geschiedenis van het moderne parlement” zou zijn. gen drie aan vers iar in aarde •zeke- bere- i. Nog :erug- olene 1974. ratie ing 0.000 door ■tand is if te mrdt ien de zitting van het parlement geboycot waarop werd beraadslaagd over een wetsvoorstel tot ingrijpende wijziging van de grondwet. Toch hield de minister die het wetsvoorstel verdedigde, Hari Ram Gokhale (Justitie), vol dat goedkeuring van de 59 artikelen in het amendement idst zei dat er niets aan te doen was. Het onder houd van de trappen was in handen van de fabrikant en die kon de vereiste onderdelen niet krij gen De forenzen blijven tot de lente m staking ren” >uders er de i haar „poli- n. De dagen •ikatu- g zijn i hun lonair m te i dun Transport, die eupnenustlsche benaming voor het rollend materieel m krijgen op deze moeilijke politieke ovei de Britse hoofdstad, LONDEN - Hoe laat een economi sche crisis zich m een land gelden9 In Engeland bijvoor beeld met het bericht dat de forensen die gebruik moeten maken van de onder grondse in Shep herd's Bush, in sta king zijn gegaan. Al sinds december ver leden jaar doet de roltrap naar den het daar meer en moeten de reizigers gebruik maken van een nood- trap. (Ik weet niet hoeveel treden die nuodtrap in Shep herd’s Bush telt, maai wel dat die van het station Glouces ter 110 treden heeft, waarop je elkaar met kunt passeren) Lon (Van onze redacteur in Barcelo na, Robbert Bosschart) BARCELONA, De regering van koning Juan Carlos en pre mier Suarez wordt door het merendeel van de Spaanse beroepsmilitairen vastberaden gesteund voor een vreedzame overgang naar een parlementaire democratie. Zij zullen evenmin een rechtse staatsgreep als een linkse poging tot revolutie toe staan. Hoewel zij geen vergiffenis aanvragen voor de militaire over winning in de Spaanse burger oorlog, en de persoonlijke gedachtenis van Franco willen blijven eren, hebben zij er genoeg van dat reactionairen hen, met verwijzing naar het verleden, opnieuw voor het rechtse karre tje willen spannen. 3 trijfel Oppositie India boycot debat over ■A I 4 I De man die hier met zijn kano omslaat is niemand minder dan Amerikaanse minister voor Marinezaken, J. William Middendorf. Het kelderen van de nauti sche topman gebeurde op de Potomac- rivier in Washington. Middendorf had een weddenschap gesloten met generaal Jas- kilka dat hij per kano sneller drie mijl kon roeien dan de generaal die langs de oever kon rennen. De generaal won dus. De meeste critici van de voorstellen vinden dat de bedoeling ervan is de macht te leggen in de handen van premier Indira Gandhi, de rechtsmacht van de justitie te beperken en de president bevoegdheden te geven om buiten het parlement om de grondwet te amenderen. Minister Gokhale zei dat het wetsvoor stel dat bijna een jaar binnen de rege rende Congrespartij is besproken een grote stap is op de weg naar de „sociaal- economische revolutie” die India voor ogen staat. De veranderingen zullen vol gens hem onderstrepen dat het parlement soeverein is en geen beperkingen beteke nen op zijn bevoegdheid om de grondwet te amenderen. JOHANNESBURG (AP). De corres pondent in Zuid-Afrika van het Ameri kaanse tijdschrift Newsweek, Arnaud de Borchgrave, is door premier Vorster de verdere toegang tot Zuid-Afrika ontzegd. Een opvallend groot gedeelte van de tekst is gewijd aan harde reacties van generaal Gutierrez Meilado op de extreem pij vooral in sociaal opzicht rechtvaardi ger moet worden en waar nodig moet toegeven aan de minder bedeelden; dat de verschillende streken van Spanje hun tra ditionele wensen (van autonomie) vervuld moeten zien; dat er een nieuw politiek raamwerk moet komen dat ruimte biedt voor alle ideologische meningsverschil len, maar met algemeen respect voor de spelregels” De belangrijkste bondgenoot van de regering, de communistische partij van India, steunt de algemene doelstellingen van het wetsvoorstel. Binnen en buiten het parlement hebben Een hoge politiewoordvoerder bepaalde het aantal doden op 13 en zei dat 74 politieagenten waren gewond. Er is geen andere officiële verklaring verstrekt en de Indiase kranten hebben aan het oproer geen aandacht besteed. De voorzitter van de Moslimliga, Ibra him Soeleiman, deed in het parlement een Woordvoerders van de oppositie zeiden dat tenminste 40 mensen waren gedood en tientallen gewond, toen de politie in Moe- zaffarnagar en Kairana op 120 kilometer ten noorden van New Delhi vorige week maandag en dinsdag het vuur op een menigte geopend had. Deze enorme „stofzuiger” is in de „Engelse tuin” van München begonnen met de strijd tegen de vallende herfstbla deren. Buiten het parlementsgebouw deelde het volksfront van vier partijen,dat zoals gezegd de zitting boycot, afschrif ten uit van een telegram uit Moezaffama- gar waarin stond dat er 50 doden waren. In het telegram stond dat de ongere geldheden van vorige week waren uitge broken toen fietstaxipersoneel en straat venters werden aangehouden om gedwon gen sterilisatie te ondergaan. beroep op premier Gandhi een onderzoek naar het incident te laten installen. In het nieuwe stadion van Umtata zongen vervolgens zo’n 35.000 toe schouwers het nieuwe volkslied „Nkosi Sikelele Afrika” (God zegene Afrika), terwijl de Zuidafrikaanse vlag werd gestreken. De EEG-landen, de Verenigde Sta ten, en de Organisatie van Afrikaanse De Carvalho werd eerder dit jaar in verband met de mislukte linkse coup van vorig jaar november gearresteerd en later voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Volgens een medestander is Slepak gis teren veroordeeld tot 15 dagen gevange nisstraf wegens verzet tegen de politie. Volgens andere joodse zegslieden zijn behalve Slepak nog elf joodse activisten tot 15 dagen cel veroordeeld. Op een persconferentie in Moskou las de vrouw van Vladimir Slepak, een van de gearresteerde actieleiders, een telegram van Carter voor. „Met grote bezorgdheid heb ik gelezen aan welke behandeling u wordt blootgesteld. Ik wil u laten weten dat ik een intense belangstelling heb voor de behandeling van u en uw collega’s”, aldus Carters telegram. UMTATA/JOHANNESBURG (AFP, UPI, Reuter). Transkei, een van de Zuidafrikaanse thuislanden, is van nacht formeel onafhankelijk gewor den. Omdat Transkei door vrijwel de hele wereld wordt gezien als een „onge wenst kind van de apartheid", waren in de hoofdstad Umtata vrijwel geen buitenlandse vertegenwoordigers bij de machtsoverdracht. De Zuidafri kaanse president Diederichs overhan digde hier een document waarin de „onafhankelijkheid” is bezegeld, en de gouden pen waarmee het stuk is onder tekend, aan premier Kaiser Matanzima van Transkei. •emier mhuis ■n met omen. geble- een „de •zette iruk- MOSKOU (Reuter). De democrati sche presidentskandidaat Jimmy Carter heeft een sympathie-betuiging gestuurd aan de joodse activisten die al dagen in Moskou demonstreren voor een uitreisvi sum. Een dertigtal betogers is gisteren opgepakt door de politie. Gisteren had ik, in Amsterdam-Zuid, twee ontmoetingen die door onzichtbare draden met elkaar leken verbonden. De eerste ontmoeting was met een winkel- standaard van Max Factor, de tweede met een Turk, die op zoek was naar een adres. De winkelstandaard stond op het trottoir bij de zakken huisvuil en was kennelijk door een nabije kapperssalon afgedankt, en de Turk. Maar daarover straks, eerst Max Factor. De standaard was meer dan manshoog, stond op een metalen voet, en droeg rond de brede buis die als rugge- graat dienst deed, een vijftal draaibare plateaus, waarop hij in betere tijden de lipsticks, potjes zalf, doosjes rouge en tubetjes wenkbrauwzwart van Max Fac tor had tentoongesteld. Mooi was het hele gevaarte niet, maar omdat de plateaus nog prima draaiden, en het ook iets was dat je niet in de winkel kunt kopen, wekte het de begeerte op van vele voorbijgan gers. Zij draaiden aan de plateaus, keken vragend om zich heen, bestudeerden de vuilniszakken om te zien of daar mis schien de oplossing van het raadsel lag, en hepen dan weer aarzelend door, koorts achtig denkend: „Maar hoe sleep ik dat ding mee naar huis?” a Dat was ook mijn probleem. Ik over woog dat ik het kinder stoelt je van de achterbank kon afhalen en die achter bank kon neerklappen, maar dan nog? Zou hij er dan inpassen? Stel je voor van niet, dan stond ik met dat ding te worste len, onder de vermaakte blik van enkele tientallen voorbijgangers, en dan zou ik het op het laatst toch nog moeten opgeven. Dat nooit! Bovendien: viel zoiets niet onder stelen op klaarlichte dag? Ik heb kort geleden in het voorbijgaan van een stapel vuilniszakken een buitengewoon langwerpige koffer van nul en gener waarde maar met de charme van zijn onmogelijke maat meegejat, in één vloei ende beweging zodat niemand de kans kreeg er kwaad van te denken, maar dat was iets anders dan zo’n mooie, glimmen de, draaiende standaard te ontvreemden, en daar dan nog een langdurige worstel partij mee aan te gaan. Ik wist wel dat de kapper het ding had afgedankt, en dat de vuilnisman nog geen eigendomsrechten kon laten gelden en er ongetwijfeld ook liever voortijdig van verlost werd, maar je nam toch iets mee dat niet van jou was. Zpu je als voorbijganger bijvoorbeeld een volle vuilniszak mogen meenemen naar huis, om te zien of er iets van je gading inzit? Ik vroeg het me ernstig af. *t, Een ander punt dat ernstige overweging verdiende was, of ik wel met open armen zou worden ontvangen als ik met Max Factor thuiskwam. Of er al niet genöeg rotzooi in huis is! Ja, maar deze standaard is ontzettend handig, voor op zolder, om er spijkers en dergelijke op te leggen; ik zag het me niet met veel overtuiging zeggen. Voor in de kamer!, kon ik zeggen, dat is leuk voor Sara, die kan nu net lopen, dan kan ze zich vasthouden aan zo’n plateau en in de rondte lopen! Ook geen sterke. Ik kon natuurlijk ook gewoon doorrijden en verder leven zonder Max-Factorstan- daard, zoals in de voorafgaande decennia. Dat leek me, bij nader inzien, verreweg het beste plan, ik reed weg, parkeerde mijn auto bij het gebouw waar ik een afspraak had, en werd op straat aange klampt door een Turkse gastarbeider, die me enkele papieren onder de neus duwde en kennelijk wilde weten waar hij precies moest zijn. Hij woonde in de Govert- Flinckstraat, de papieren waren van de Gemeentelijke Sociale Diens», als adres sen zag ik verder de Marnixstraat en de Herengracht, hijzelf zei nog vragender wijs „Ooftoom?”, en welke taal ik ook aansneed, hij kon me maar niet duidelijk maken of hij naar huis wilde, of naar de Sociale Dienst, of naar de dokter (want uit de papieren bleek dat hij ziek was geweest), of waar dan ook naartoe. Ik haalde de kaart van Amsterdam uit de auto en wees hem dat hij nu in de Van- Eeghenstraat was, heel ver van al die adressen vandaan. Maar hij wist niets dichterbij We gingen het gebouw in waar ik wezen moest, ik pelde Turkish Airlines, daar zat een juffrouw die zowel Neder lands als Turks sprak, maar na veel heen en weer gepraat bleek zij er ook niets méér uit te kunnen opmaken dan dat hij dat ene formuliei op de bus moest doen. Ze raadde aan hem naar de Stichting Buitenlandse Werknemers te sturen op de Weteringschans. Ik heb het vqor hem opgeschreven, en bemoedigend vaarwel geknikt, en toen zei hij het enige Neder landse woord dat hij kende: „Danku”. Een volkomen displaced person dus, net als die Max- Eaetorstandaard bij de vuil niszakken Je Pent graag Pereid hem onder je hoede te nemen, maar tnj heeft geen tiouvasi, je kan ei niets mee begin nen Verdere overeenkomsten mag uzelf bedenken En nu maai nopen dat onze zoon ol doentei latei niet m de noodzaak zal Komen te verkeren als gastarbeider m Turkije te gaan werken 1- I vlieg- neer- n het n die i. De 1 uden arlos irgen heb- ivan I oete- •ging aaan nop e en De zitting werd geboycot door de vier partijen die samen het volksfront vormen. De marxistische communistische partij liep uit het huis weg na tegen de doelstel lingen van de voorgestelde wet te hebben geprotesteerd. partijen van de oppositie geprotesteerd tegen het optreden van de politie tijdens rellen rond de verplichte sterilisatie waar bij ruim honderd mensen zijn gedood en gewond. Hoewel de autoriteiten voor 40.000 liter bier, een vrije dag en overvloedige versieringen hadden gezorgd heerste in Transkei niet de uitbundige feest stemming, waarm andere Afrikaanse staten hun onafhankelijkheid gevierd hebben. Van feest op straat was nau welijks sprake. Het wetsvoorstel geeft het parlement groot gezag voor het treffen van wettelij ke maatregelen tegen organisaties en acti viteiten die anti-nationaal gevonden wor den. Ook verlengt het de zittingsperiode van het parlement van 5 tot 6 jaar. •en de sn, ter >g van 1 vori- jratie. ftigja- ;tie in lolitie- I Twee parlementsleden uit Moezaff arna- gar, leden van de Indiase volkspartij die in de oppositie is, zeiden dat de lijken van mensen die in de rellen gedood waren, in de rivier de Ganges waren gegooid. De Carvalho, die tijdens de revolutie van 1974 commandant van de veiligheids troepen was, is tijdens het weekeinde gearresteerd wegens het afleggen van „ongeoorloofde politieke verklaringen” terwijl de banden die hij zou hebben met een mislukte staatsgreep vorig jaar november nog worden onderzocht. ders lam- joen dat issel i dit rechtse provocaties. Hij wijst .stompzin nige, jaloerse en lasterlijke” beschuldigin gen van de hand dat hij „het leger zou willen vernietigen door meer dan 1000 topofficieren met pensioen te sturen” Hij vindt het „pijnlijk” dat degenen die altijd hun bewondering voor het leger van de torens bliezen, nu zoveel herrie maken over het recente regeringsbesluit om twee rechtse generaals op pensioen te sturen, hoewel „zij altijd volstrekt het stilzwijgen bewaarden toen in het recente verleden soortgelijke maatregelen” waren gerjo- men tegen andere militairen ten. Wat ik in ieder geval niet wist, is dat er zelfs een museum bestaat van oude tennisrackets. Wie er nog een op zolder heeft staan, Kan terecht bij David Petri van het Petri Natio nal Racket Museum m Heathfield, Sussex Doet overigens vermoeden dat men hier te maken heeft met een verzamelaar die, in zijn enthousiasme, het verschil tussen een één- manscollectie en een museum wat uit het oog is verloren. Eenheid hebben al laten weten dat zij Transkei, de vrucht van de „grote apartheid” (territoriale scheiding van de rassen en stammen) niet willen erkennen. Ook van de Verenigde Naties heeft Transkei geen enkele vorm van erkenning te verwachten, zo verklaarde VN-secretans-generaal Kurt Waldheim gisteren. Zelfs zeven van de acht overige thuisland-leiders lieten in Umtata ver stek gaan. Als enige was Lucas Mango- pe van Bophutatswana present, naast Transkei het enige thuisland dat vóór onafhankelijkheid van Zuid-Afrika heeft gekozen. Mevrouw Gandhi heeft zich de laatste tijd uitgesproken tegen verplichte mede werking aan het gezinsplanningspro- gramma. Even wonderlijk: een maatschappij die filmdo- c urnen taires maakt, vraagt, te huur of te koop, „een houten bankschroef met twee schroeven voor houtwerk, al of met per manent aan een werkbank bevestigd Ook een verza melaar die zich met een maatschappij verwan of een maatschappij die een documentaire over Lrepet to. de natuurlijke vadei van Pinocchio, op stapel heeft staan? Toch staat het allemaal m de Times n in ij het lit de voor nden irpen logen ideze ilegd. van s de heid- Een tweede crisisbeeld vind ik ïneer bij Engeland .passen Sinds kort worden voorbijgangers in de nai van het South Kensington- metrostation op weekem den verrast door klassieke muziek die uit het platen winkeltje tegenovei de uit gang lijkt te komen. Bij onmiddellijke vaststelling een onmogelijkheid, omdat het winkeltje voor namelijk rock verkoopt De muziek is dan ook afkomstig van twee jonge fluitisten Met hun brom merneimen en regenjas sen slordig op een hoop gegooid, staan ze daar achter hun muziekstan daaras en spelen duetten van Mozaït een geldpel op de grond Ze zijn zo perfect, dat anders haastige metro pas sagiers ervoor stil blijveu Dit alles klinkt de Spaanse democraten als muziek in de oren Vooral omdat het verklaringen betreft die net Spaanse staatspersbureau neeft opgetekend uit de mond van generaal Gutierrez Meilado, die nu sinds een maand vice-premier is. De wijze waarop deze tekst werd verspreid, maakt het praktisch tot een programmati sche verklaring, waarin de regering vast legt wat zij, met de doorslaggevende steun van de militairen, aan de oppositie van links en rechts heeft te bieden In zekere zm is het ook een waarschuwing aan Franco s scnijnparlement dat, mdien het in de huidige behandeling van de grond wetsherziening probeert de regermgs- plannen te torpederen, het ieger erop zal toezien dat die toch doorgedrukt worden. Generaal Gutierrez Meilado is een rea list Wij moeten allen erkennen dal geen van ons de wijsheid m pachi heeft, en hoogstens ten dele gelijk kan hebben Wij moeten niet vasi blijven steken op ideeen of organisaties die reeds achterhaald zijn door de omstandigheden waarm net ovei wegend jonge Spanje zien nu beweegi De reden daarvoor is, dat de Borchgra ve in een artikel schrijft, dat de Zuidafri kaanse inlichtingendienst hem anti- regeringsstandpunten verkondigd heeft. Onder meer schreef hij aan de inlichtin gendienst, de mening toe, dat Zuid-Afrika binnen twee jaar politiek in elkaar klapt, tenzij Vorster de superrechtse aanhan gers van zijn politiek negeert en drasti sche veranderingen doorvoert. Hij doelt daarmee op een incident van de vorige week, toen een groep betogers werd afgetuigd door politie-agenten. ingrijpende wijziging grondwet Ondei zijn doelstellingen noemt mj „Dat at geweldplegingen van linkse en rechtse extremisten geen greep niogen kmvuri gangspenode, dal de Spaanse maatschap I slotte begeleid door de majestuositeit van Beeth ovens Vijfde Symphome, die tegen de bergen opklinkt” Is het een ver gissing, of een Klem Brits trekje, dat de zon zijn best moet doen om de muziek te evenaren? Verder wordt Gneg als „Greig” gespeld, maar zoiets komt m de beste families voor De advertentie betreft een nudistenkamp. Deze blijkbaar echt gebeurde anekdote komt uit de Daily Telegraph Een buitenlandse gast vroeg de manager van zijn niet goedkope hotel waar om de verwarming nog met werd aangezei „Sir” zei de manager „de reden daarvan is dat wij dit jaar een zeel lange en warme zomer hebben gehad” De Telegraph vraagt zich af of hier misschien sprake is van een verkeerd begre pen systeem van energie bespaimig dooi zon verwarming. Engeland is. zoals een ieder weel, het land van de verzamelaars en hobbyis dien ti de is”. neer LISSABON (AP). Radikaal links heeft de Portugezen opgeroepen „de straat op te gaan” uit protest tegen het gevangenzetten van het voormalige hoofd van de veiligheidstroepen en voormalig presidentskandidaat majoor Otelo de Carvalho. zien de vliegkosten met de Concorde iets meer zijn dan 70 cent per mijl, was de ondergrondse bedui dend goedkoper „En”, schreef Londen Tran sport, „hoewel wij met met de Concorde concur reren wat snelheid betreft, kunnen we we! snellere embarkatie en debarkatie garanderen Verder heb ben we 377 „vluchten” per dag in iedere richting” Met een waardig gevoel voor net Britse understa tement voegde Londen Transport er nog aan toe aal de vergelijking tussen de metro en de Concorde onrealistisch was. Al weken word ik geïn trigeerd door een adver tentie in de Times. De kop erboven luidt: „Huur een Ezel” Dan volgt de beschrijving van een Grieks eUana waar atstan den worden genieten, met in kilometers, maar in uren die een ezel erover doet „Het is een eiland met een op het Westen uit kijkende disco boven op een berg, waai de zoiison dergang de muziek even aart Mahler, Grieg, Cho pin, Brahms En iedere nacht sterft de zon ten Ais er een crisis op komst is Kan hij niet langer wor den mgeluid dan op deze manier Nog iets over de onder grondse. De ritprijzen zijn onlangs met liefst 25 per cent gestegen. Een mini mum tochtje van eén halte kost nu ongeveer 45 cent Een geïrriteerde bonde- naar ging aan het rekenen eii kwam tot de conclusie dat de ondergrondse per mijl duurder was dan het allerduurste vervoermid del van deze eeuw, de supersonische en omstre den Concorde Ntei waai schreel een vertegenwoor digei van voornoemde eupnennstische organisa tie Londen Transport, de rekenaar had zich vergist De afstand russen Waterloo en Piccadilly t lie us was geen 1700 maai 1200 yard Dat kwam neer op een ritprijs je van 65 cent voor iets meer dan een mijl Aange-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3