BRITTEN MOETEN „GROENE POND” DEVALUEREN Verdachte met arts uit Lückerheidekliniek in conflict Mevr. Peron onder arrest Grondwettelijke crisis in Ierse Republiek wegens verduistering let op xenos openings- advertentie morgen! let op xenos openings- advertentie F morgen! I letop xenos openings- advertentie morgen! I letop xenos openings- advertentie .morgen! I CNV: Afspraken Nederhorst wil men niet nakomen /O Westland Utrecht De Utrecht handhaaft haar toppositie op het gebied van winstdeling. I Philips batterijen U die gaan -■« lang mee. Bekentenis in moordzaak pompbediende 1 99 Infc 99 Veilig beleggen in de waardestukken van de 10.000.-. Aan toonder Looptijd Ir 3 1 KF OP) PHILIPS i Lijk meisje gevonden PHILIPS DINSDAG 2 6 OKTOBER 19 7 6 BINNEN» EN BUITENLAND D 1 N I OPRECHT Tegen verhoogde afgifteprijs K3EB Bijna een vijfde deel van de premies voor levensverzekeringen (in vaktermen: individuele kapitaal- en renteverzekeringen) komt over het afgelopen jaarals winstdeling aan verzekerden ten goede. Daarmee handhaaft de Utrecht zich aan de top op het gebied van winstdeling. (Dat mag ook wel als je het al sinds 1883* doet.) 'l| i HEAVY ii I I DUTY'S: i ff Hypotheekbank nv (rendement 9.28°o). Lardinois - Zuivelproduktie (ADVERTENTIE) (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) si MINISTER VAN DER STEE moord (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Daar staat AMEV achter. Ue Utrecht legde als eerste en enige NV het recht op winstdeling bij de oprichting 11883) in de statuten vast. Tweede ronde” in proces ex-hoofdverpleger F. (ADVERTENTIE) HU I» Zij volhardde daarin toen de namen werden genoemd van twee Duitse pa- BUENOS AIRES (Reuter). Een Argentijnse rechter heeft ex-presi- dent Maria Estela Peron gisteren schuldig bevonden aan verduiste ring en opdracht gegeven haar in preventieve hechtenis te houden. verantwoordelijkihdidspremie, wei-d vrij algemeen aanvaard. IJMT roomer stond i kens v den” a Kajuit’ was ov vloog, zuigins den ge ge rest De r direct De Ki Veel keukei het Z( ken o install vendiif pand wat n De winkc doch IJN ,.Poui Aang denai wordt 3 3 De K waren „Jadie vernis schadi zeven' raamt cem Janssen de Wit (waar volgens een NEHEM-rapport 800 van de 1400 werk nemers ontslagen moeten worden) zei de heer Van Dijk, dat deze zeer eenzijdiv worden afgewenteld op de werknemers in Emmen. Daar komen 600 werknemers op straat te staan. De industriebond CNV vindt dat onaanvaardbaar. „De re gering dient zich goed te realiseren dat het bij een beleid dat langzamerhand meer gericht schijnt te zijn op vernieti ging dan op behoud van arbeidsplaatsen, voor de vakbeweging steeds moeilijker wordt offers te vragen ten behoeve van het scheppen van arbeidsplaatsen. 4 Van der Stee: „Europese beleid landbouw moet gesaneerd worden „Wanneer het met iemand heel duidelijk afliep en de familie al was gewaar schuwd, benik wel eens bij een sterfbed weggebleven. Wanneer het echter niet te voorzien was geweest', ben ik steeds op de eerste melding gekomen”, aldus dok ter Liem. De verdachte: „Sinds wanneer hoort het begeleiden van stervenden niet meer tot de taak van een medicus? Zo gerede neerd, had dokter Liem eigenlijk nooit op mijn afdeling hoeven te komen, want daar werden niet anders dan opgegeven patiënten verpleegd”. Fel kwamen de verdachte en de jonge arts tegenover elkaar te staan, toen hef erom ging of de laatste ooit in hei rapportenboek van de L ckerheidekli- niek zou hebben aangetekend dat men haar nooit thuis moest bellen voor een stervende patiënt. Van der Stee wees erop, dat de daling van het Britse pond „krankzinnige ge volgen” heeft. Op de export van boter uit West-Duitsland naar Groot-Brittan- nië betaalt de Europese Gemeenschap nu op basis van de koers voor het pond van gisteren een subsidie van 53 procent. Dat komt dus dicht bij twee derde van de produktiekosten. een af grijselijke situatie, aldus Van der Stee. LUXEMBURG. „Het Europese landbouwbeleid moet gesaneerd worden. De landbouwministers van de EEG-landen moeten daarover poli tieke Overeenstemming bereiken. Het uit de hand lopen van het gemeen schappelijk systeem slaat uiteindelijk terug op de landbouw zelf”. Dat zei minister Fons van der Stee (Landbouw) gisteren in Luxemburg, waar hij een bijeenkomst ,met zijn collega’s uit de andere EEG-landen leidde. (Van onze correspondent) MAASTRICHT. „Hij gedroeg zich rustig ,was uitermate netjes en vol zorg voor de patiënten op zijn afdeling. Vooral bedlegerige zieken hadden zij naandacht. Ik heb feitelijk nooit iets onprettigs van hem mee gemaakt en ook nimmer klachten over hem vernomen. Meermalen heb ik patiënten van hem onderzocht en bij hen, verpleegkundig gezien, alles steeds in goede staat bevonden”. Volgens voorzitter C. van Dijk van de Industriebond CNV, die dat vandaag meedeelde in de bondsraadsvergadering in Driebergen, komen De Groot en Hol- landia daar nu op terug. Dat betekent dat werknemers bij De Vries Robbe minder gaan verdienen dan bij Neder- horst Staal, dat onlangs failliet is ver klaard. „Ons vertrouwen iri de goede wil van werkgevers is hierdoor bepaald niet toe genomen” zo zei Van Dijk. Een bestuur der van de industriebond CNV zei des gevraagd, dat over dit onderwerp nog besprekingen zullen worden gevoerd met de Groot en Hollandia. Over de problemen bij het textielcon- I autosp plein. juütpei dan o loeienc stuiven voor 1 en ve brui kt doven, kon w gebou schat op vijf 10/ Pandbrief biljetten gg 5jaar Hoofdsom plus rente Verkrijgbaar bij adviseurs voor Haarlem. Frederikspark 1 /Hoek verzekeringen of belastingen en Houtplein, 023-319Ï54 onze kantoren van dankbaarheid moest verwachten. Mevrouw Kint verduidelijkte de recht bank, dat haar nog zeer jonge collega van oosterse origine in de Lückerheide kliniek met vooringenomenheid was ont vangen. Verpleegkundigen hadden later tegen over mevrouw Kint herhaalde malen grieven geuit over het optreden van haar nieuwe collega. Een aantal klach ten was uiteindelijk terechtgekomen bij de geneeskundige inspectie. Bij onder- zoék door deze dienst waren echter geen laakbare handelingen gebleken. De conflictsfeer laaide opnieuw' op toen dokter Liem kreeg voorgehoude» dat zij Duitse patiënten bij herhaling zou hebben begroet met „Sieg Heil”. De getuige zei zich dat niet te kunnen herinneren, maar het overigens volko men uitgesloten te achten omdat iets dergelijks niet in haar, aard ligt. UTRECHT ANP). Volgens de In dustriebond CNV willen Hollandia BV en de Groot Mijdrecht bv afspraken over de arbeidsvoorwaarden van werk nemers, die overgaan van Nederhorst Staal in Gorkum naar de nieuw te stichten onderneming „De Vries Robbe”, niet nakomen. Hollandia en De Groot (die de nieuwe onderneming gaan opzet ten; zouden de vakbonden hebben toege zegd, dat de werknemers over het alge meen hetzelfde pakket loon- en arbeids voorwaarden zouden behouden. Het is de eerste keer dat er een rechterlijk vonnis is uitgesproken over de 45-jarige weduwe van generaal Juan Peron sinds zij in een plaats in het zuidelijke berggebied onder huisarrest is geplaatst na op 24 maart door militairen als president te zijn afgezet. De rechter zou ook bevolen hebben haar banktegoe den te bevriezen. Mevrouw Peron is ervan beschuldigd zes cheques van in totaal een half mil joen dollar te hebben uitgeschreven op naam van een liefdadigheidsfonds van de Peronistische partij waarvan zij de leiding had en diverse andere officiële fondsen. Drie van haar voormalige assistenten ex-minister van maatschappelijk werk José Lopez Rega, zijn dochter Nor ma en haar echtgenoot Raul Lastiri werden schuldig bevonden aan samen zwering met mevrouw Peron bij de verduistering. Het echtpaar Lastiri is al gearresteerd. José Lopez Rega is gevlucht en wordt door Interpol gezocht. De rechter be paalde voorts dat Antonio Benitez, onder president Maria Estela Peron minister van justitie, in hechtenis moet blijven wegens aanstichting tot verduistering. Van de zijde van de rechtbank is mee gedeeld dat mevrouw Peron tegen het vonnis in beroep kan gaan. Met zijn idee wil ir. Lardinois het politieke debat in de Gemeenschap gaande houden. Onderwerp van dit de bat is, in de woorden van minister Van der Stee, de vraag wat er met de Britse economie gaat gebeuren. Het gaat niet langer om technische feiten, die 100 (ADVERTENTIE) 's Middags zelf aan het woord geko men, gaf mevrouw Liem grif toe me* heel wat meer plezier in de Hambos- dan in de Lückerheidekliniek te hebben gewerkt. Onbewogen pareerde zij alle aantijgingen die president Eliens aan haar adres uit de schriftellijke verklarin gen van getuigen en verdachte putte. Het merendeel van de tegen haar ge richte beweringen deed zij af met een kernachtig en stereotiep „dat is waan zin”. Zij ontkende zich niet te hebben be kommerd om stervende patiënten. De bewindsman zei dat Nederland „kan leven met elk voorstel dat elk land meer confronteert met zijn eigen ver antwoordelijkheid”. Van der Stee doelde hierbij met name op Groot-Brittannië, dat zich verzet tegen een bescheiden aanpassing van het „groene pond” (een rekeneenheid in de Europese landbouw) Vanuit de Maastrichtse verdachten- bank nam een 41-jarige hoofdverpleger gisteren deze complimenteuze kenschets in dank af van mevrouw J. Kint, die hem als waarnemend arts van de Kerk- raadse Lückerheidekliniek geruime tijd van nabij heeft meegemaakt. Mevrouw Kint was de eerste van de in totaal 19 getuigen die tijdens de tweede „ronde” van het proces tegen de voormalige hoofdverpLeger worden gehoord. Sprak mevrouw Kint waarderend over de persoon van verdachte, niet zo vlei end waren de antwoorden die zij gaf op vragen omtrent de werksfeer in de Lückerheidekliniek. Volgens haar was het contact tussen stafleden en bestuur uiterst formeel en ontbrak daarin enige regelmaat. Geërgerd had zij zich daaren- arts van hem bepaald geen monument plotselinge aftreden van de 65-jarige president O’Dalaigh. De politieke partijen be raden zich over de te volgen strategie, die zal leiden tot de benoeming van een nieuwe president of tot verkiezingen die het huidige politieke bestel op de helling kunnen zetten. Dalaigh trad af nadat de Ierse minis ter van defensie, Patrick Donegan, tij dens een bezoek aan een gaarkeuken van het leger, de procedure rond twee anti-terroristenwetten een „overweldi gende schande” voor de republiek had genoemd. Wat Donegans woede had op gewekt, was dat O’Dalaigh, in plaats van ze automatisch goed te keuren, de twee wetsvoorstellen naar het hooggerechts hof had verwezen om ze op hun grond wettelijkheid te toetsen. Het waren wetten waar de regering veel voor op het spel had gezet Een ervan zou de Ierse Republiek in staat stellen iemand te veroordelen voor ter roristische activiteiten in Engeland ge pleegd. De tweede wet gaf de Ierse politie de bevoegdheid, iemand die ver dacht werd van activiteiten tegen de staat, zeven dagen in hechtenis te hou den. Hoewel beide wetten door het hoogge rechtshof niet in strijd met dé grondwet weiden verklaard, hadden de opperrech- (Van onze redactie binnenland) UTRECHT - In een bos bij het Utrechtse Maarsbergen is gisteren het ontklede lijk van een ongeveer achttien jarig meisje gevonden. Het lichaam was gedeeltelijk bedekt met takken, bladeren en aarde. Volgens de rijkspolitie heeft het lijk al enkele maanden op deze plaats gele gen. De identiteit van het meisje is nog niet bekend. De politie sluit een misdrijf niet uit. LONDEN De Ierse Republiek bevindt zich in een grondwettelijke crisis na het I ----- I van pc boven aan de manier waarop in de verplegingsdienst nogal „vrij” met medi camenten werd omgesprongen. De artsen van de kliniek hadden op een gegeven moment de koppen bij el kaar gestoken en bij dwingend voor schrift paal en perk gesteld aan deze niet te dulden vrijheden. „Het werd in de hoofdenvergadering met lange gezich ten ontvangen”, herinnerde zich de ge tuige. Via haar leidde president mr. Eliens het verhoor in, dat ’s middags zou worden afgenomen aan de voormalige kliniekarts mevrouw Swan Liem-kwee. Tijdens de eerste behandeling van zijn rechtszaak had de verpleger er meer dan overtuigend van doen blijken dat deze ROOD: NORMAL DUTYGOUD HEAVY DUTYZWART: DOUBLEDUTY miljoen Europese rekeneenheden meer of minder aan de Europese begroting kosten, aldus Van der Stee. De eerste discussie van de negen mi nisters over de plannen van ir. Lardinois om de zuivelproduktie in Europa met 10 procent terug te dringen, leverde zoals verwacht weinig nieuws en geen enkel besluit op. Er was een ruime meerder heid voor het voorstel de melkveehou ders premies te geven voor het niet- afleveren van melk of voor het over schakelen van melk- op vleesproduktie. Over de financiering bleken de menin gen nog zeer verdeeld. Invoering va neen heffing op plant aardige oliën van vetten stuitte op zeel grote bezwaren van Nederland, West- Duitsland, Denemarken en Groot-Brit tannië. De invoering van een heffing, te betalen doror de boeren als zgn. mede- ook ters wel reserves ten aanzien van de I zeven dagen hechtenis. Wat Donegan vooral ergerde, was dat de verwijzing I naar het hof automatisch had betekend dat er minstens een maand overheen zou I gaan voordat de wetten in werking zou- I den kunnen treden. Na zijn krasse opmerking over de I Ierse president bood Donegan zijn excu- I ses aan, maar O’Dalaigh liet zich niet I vermurwen, gaf geen belet en diende I zijn ontslag in. In Londen zou de kwestie afgedaan I zijn als een storm in een glas water, I ware het niet dat de Engelse regering er I baat bij heeft, dat Dublin hardhandiger I gaat optreden tegen de terroristen. De I Ierse politici staan nu voor de keus, een I kandidaat te vinden die zowel de goed- I keuring heeft van de regeringspartijen als I van de oppositiepartij Firma Fail-partij, I of nog vóór Kerstmis algemene verkiezin- I gen uit te schrijven. Politieke waranemers geloven dat l de Finna Fail bij verkiezingen zou I kunnen winnen, en dat de huidige rege- I ring er dan ook alles aan is gelegen, een I voor de oppositie aanvaardbare kandi- I daat voor het presidentschap te vinden De Ierse president heeft een voorna- I melijk ceremoniële functie, maar een I van de posten die hij bekleedt, is die van opperbevelhebber van de strijd- I krachten. In Londen wordt gevreesd I hoewel men zich probeert te onthouden van officiële opinies in een zuiver Ierse I aangelegenheid dat wanneer de Finna I Failia aan de macht zou komen, de mili tante vleugel van het Ierse leger (de „provo’s”) in de kaart zou worden ge speeld. (Van onze correspondent) EINDHOVEN. In verband met de op de 60-jarige pompbediende Wim de Groot in Eindhoven zijn twee nieuwe verdachten aangehouden. Het zijn een 21-jarige inwoner van Nuenen en diens vriend. De laatste heeft bekend en beloofd verder aan het onderzoek te zullen meewerken. Bekend is nu dat beide verdachten op de avond van de moord naar het tank station zijn gereden. Zij hebben hun auto daar geparkeerd en zijn het tank station binnengegaan. De pompbediende werd bedreigd en als gevolg van diens reactie met een jachtgeweer neergescho ten. De beide daders zijn zelf van hun daad geschrokken en zijn gevlucht zon der geld mee te nemen. De politie kwam op het spoor van beide verdachten door een tip van een bromfietser. 1 van wage de zeer beperkte stijging van de Engelse voedselprijzen die hiervan het gevolg is. Europees landbouwcommissaris ir. Pierre Lardiinois wil nog altijd dat de Britten hun groene pond met 4,5 procent devalueren. Hierdoor zouden de voedsel prijzen in Engeland met 1,22 procent stijgen. Inmiddels heeft Lardinois ook het plan opgeworpen het hele systeem van de zgn- monetair compenserende bedragen (nodig om gelijke landbouw prijzen in de gehele Gemeenschap te handhaven ondanks fluctuaties in de wisselkoersen) op korte termijn volledig te herzien. tiënten en de verdachte met een. voor hem ongebruikelijke felheid liet weten het „Sieg Heil” zelf uit haar mond te hebben gehoord. „Als ik haar dan erop attendeerde dat de aangesproken patiënt erg verdrietig was geworden, herhaalde zij het nog eens”,voegde hij eraan toe. President mr. Eliens rondde de onder vraging van de arts af met een bloemle- zing van loftuitingen aan haar adres, in het lijvige dossier neergelegd door per soneelsleden van de Hambos-kliniek. De ook thans als medisch getuige-deskundi- ge fungerende mevrouw J. Vijgen-Duif bleef daarbij niet achter. Op verzoek van de officier van justitie had zij d* medische status van een groot aantal overleden patiënten doorgenomen. De rechtbank heeft de zitting van vandaag helemaal uitgetrokken voor het verhoren van de thans in Zevenaar wo nende dokter J van Hooft. Tevoren echter moet nog dokter H. van der Schroeff op de getuigenstoel plaatsne men. Gisteren kwam de in. tijdnood geraakte rechtbank aan zijn ondervra ging niet meer toe.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4