Twee flinke keukenbranden IJmuidense eetgelegenheden Commissie Financiën boog zich over verhoging van belasting en tarieven DE EDELEN VAN DE MOUTSTOCK OP BEDEVAART IN SANTPOORT k Fancy fair in Driehuis Mevr, van voor jarig der Harst dichtte I IJmuiden een deskundig drukwerk- advies? „Arbeid Adelt" tl. DRIE INBRAKEN OP DEZELFDE TIJD EN DOOR EENZELFDE OORZAAK IN HEEMSKERK AUTOOTJES EEN KWARTJE Inbraak opgelost wintersport a Bazars van Kort IJmondnieuws Informatie over 1F 4 5 DINSDAG 2 6 19 7 6 IJMUIDEN - VELSEN OKTOBER Kostenstijging V K. .1 Service K ■k boekdruk L. foliedruk offset klein-offset drukkerij schmitz bv frf’JP (ADVERTENTIE) A r ORANJE reeds duizenden geeft gevulde Chinees-lndische restaurant Jade Garden binnen. telefoon 0 2510 2 3207 wijkerstraatweg 160 velsen-noord de xcu- niet mde Gewapend met perslucht dringen brand weerlieden het met verstikkende rook Omdat deze vrouwenvereniging zich tot doel stelt vrouwen behulpzaam te zijn bij het streven in een eigen onderhoud te voorzien, worden op de bazars voornamelijk producten van velerlei huisvlijt verkocht, variërend van gehaakte babykleertjes, poppen tot geborduurde tafellakens met bij passende servetten. De bazars zijn geopend van tien uur tot vier uur ’s middags. laan ater, g er iiger Do een oed- a als artij, »zin- do sgan zing tend zou zou- Redactie Loes De Fauwe tel. 02550 15389 dat zou •ege- een indi- .ei» >ma- een dio rijd- id uden Iers» 'inna mili- (de ge- het be- uwe men van r het wo- voren der tsne- Inood rvra- amen pa voor eten id te erop itiënt aaide boe. ider- snle- ss, in per- s. De undi- -Duif rzoek ij de antal Inbraak. Gedurende de herfstva kantie is ingebroken in de Heilig Hart- school in Wijk aan Zee. Een bandrecor der en een radio worden vermist. Aanrijding. Een 56-jarige inwoner van Velsen-Noord botste maandag bij het achteruitrijden tegen een langs de Beverwijkse Meerstraat geparkeerde auto op. De man die alcohol had gebruikt, kreeg een proces-verbanl en een rijver bod opgelegd. Wat betrteft de reinigingsrechten zei de wethouder, dat de gemeente er altijd naar streeft om 50 percent van de kosten te dekken. Hoewel er voor dit jaar een forse verhoging van de rechten is voorgesteld, zal er ondanks de hogere opbrengst toch maar een dekking van 41 procent zijn. De wethouder legde uit, dat dat een gevolg is van de hoge kosten, waar het Centraal Afvalverwerkingsbe drijf IJmond voor staat. En omdat hét CAIJ in de komende jaren voor nog hogere kosten komt te staan geloofde wethouder Van der Werff, dat er in volgende jaren eveneens forse verhogin gen van de reinigingsrechten nodig zijn zonder dat men het gewenste dekkings percentage van .50 percent haalt. Problemen had de commissie wel met het voorstel van het college om op de camping Schoonenberg twee categorieën in te stellen. Het college wil een dubbel tarief gaan vragen voor bungalowtenten en caravans, die meer dan tien vierkante meter ruimte in beslag nemen. Daarin zagen de commissieleden wel de nodige haken en ogen en besloten werd dit voorstel nog in de commissie sport en recreatie te bespreken. HEEMSKERK. In Heemskerk is dit weekeinde op drie plaatsen ingebroken. Waarschijnlijk met behulp van valse sleutels drong men twee woningen aan de Jean Monnetstraat binnen, waar res pectievelijk 250 en 45 werd ont vreemd. Uit de autobox van een flat aan de Maerelaan verdween voor 100 aan gereedschap. Veel erger was hét gesteld in dé keuken van het Chinese restaurant aan het Zeewijkplein. Hier brandde de keu ken uit en werd de gehele electrische installatie door het vuur vernield. Bo vendien drong de rook door het totale pand en kreeg ook het restaurant heel wat rookschade te verdiuren. Evenals in De Kajuit zijn ook hier heel wat etens waren verloren gegaan. De keuken van „Jade Garden” zal totaal moeten worden vernieuwd en geïnstalleerd. De algehele schade wordt door de brandweer op zeventig- tot tachtigduizend gulden ge raamd. De edelen van de orde van de mout- stok lieten zich in De Halve Maan het Belgisch bier goed smaken. karwei ze werden gehuisvest op ’t vroegere „De Hei” En dat viel voor velen niet meeeeee, IJmuiden is jarig hoezee. te zien vroeger De afdeling Velsen van het Nivon houdt aanstaande donderdag een in formatieavond over wintersport. De wintersportconsulent van het Nivon, de heer Henk van Urk, zal dan een lezing geven. Hij zal voorlichten iver de sporten, kleding en andere wetens waardigheden over de wintersport. Ook zal gesproken worden over de mogelijkheden voor verblijf in de natuurvriendenhuizen in de winter- sportlanden. Die edele orde van de mout- stock verenigt alle geregelde drinkers en sympatisanten van het Hoegaards bier en aangezien ook in Santpoort, Haarlem en Amsterdam steéds meer Belgische bieren over de tap gaan, waren zaterdag een aantal van de „ede len” in deze omgeving te gast. Caféhouder Wim Koster uit Sant poort, die als een van de weinige Nederlanders in de orde is opge nomen, had de edelen uitgenodigd het Belgische plaatsje Hoegaar- den voor een dag te verruilen met deze omgeving. En zaterdag is gebleken, dat ook een verande ring van omgeving de ordebroe ders behoorlijk dorstig kan ma ken. De Algemene Nederlandse Vrouwen Vereniging „Tesselschade-Arbeid Adelt” heeft weer de traditionele na- jaarsbazars op het programma staan. Dit jaar worden de bazars gehouden op dinsdag 2 november en woensdag 3 november, respectievelijk bij me vrouw J. J. Mees-Groenvelt, Akeren- damlaan 2 in Beverwijk en mevrouw E. M. Barones van Tuyll van Seroos- kerken-van Limburg Stirum, Huize Waterland. Rijksweg 116 in Velsen- Zuid. De informatieavond, die wordt ge houden in gebouw Velserduin in IJ muiden, is toegankelijk voor iedere belangstellende en begint om acht uur. IJMUIDEN. Op precies hetzelfde moment en op exact dezelfde wijze ont stond maandagmorgen brand in de keu kens van Chinees restaurant „Jade Gar den” aan het Zeewijkplein en van „De Kajuit” aan het Marktplein. Oorzaak was oververhitting van vet, dat in brand vloog, waarna de vlammen door de af zuiginstallaties in de rookkanalen wer den gezogen, waar al aangekoekte vetti ge resten voor nog meer vuur zorgden. VELSEN. De financiële experts uit de gemeenteraad hebben zich maandag avond in de commissievergadering gebo gen over de verhogingen van belastingen en tarieven, die volgens Burgemeester en Wethouders nodig zijn om de begroting voor het jaar 1977 rond te krijgen. Veel problemen met de verhogingen waren er niet. Alleen de communist Th. Kruis men, die weer van het ziekbed is opge staan, verklaarde zich ronduit tegen elke verhoging, omdat de verhogingen nodig zijn doordat het Rijk de gemeenten te weinig geld beschikbaar stelt. De watertarieven leverden een debatje op over centen of procenten. Een van de commissieleden wilde het tarief voor zowel beneden de 180 m3 als daarboven met een dubbeltje verhogen, terwijl de gemeente voor het hogere verbruik twaalf cent had voorgesteld, hetgeen procentueel een gelijke verhoging is. Het commissielid was bang, dat je zo de grotere gezinnen juist trekt. Wethouder H. van de Werff voelde niet veel voor die suggestie en een .ander commissielid vond de huidige regeling juist goed, omdat een hoger tarief voor een hoger gebruik onnodig watergebruik kan af remmen. „En we moeten zuiniger zijn mét een aantal dingen, ook met water”, kostenstijging Bij het voorstel om de hondenbelas ting te verhogen met f 5 wegens de kostenstijgingen, kwam de heer Kruis man met de slimme vraag welke kosten er in dit opzicht dan gestegen waren. De Maar hierin vond de wethouder een aantal commissieleden tegenover zich. Een van de commissieleden vond, dat daardoor de service aan het publiek wel sterk verminderd werd. „Als iemand geen kwartje bij zich heeft, kan hij niet meer bij een parkeermeter terecht, ook al heeft hij een portemonnee vol dub beltjes.” Een ander commissielid vond, dat als iemand maar een kwartier par keert hij geen kwartje voor een half uur hoeft te betalen, maar een dubbeltje voor dat kwartier genoeg is. Weer een ander commissielid kwam tot de verbijs terende ontdekking, dat enkel kwartjes in de parkeermeter waarschijnlijk niet meer geld oplevert, omdat als iemand maar tien minuten geparkeerd heeft voor zijn kwartje een ander er gratis kans staan gedurende de resterende tijd en dus wel gek zou zijn om er een. nieuw kwartje in te gooien. v. De melding van ,>Jadie Garden” kwam direct bij de brandweer binnen, dfe van De Kajuit kwam via het hoofdlbureau van politie, op het moment dat de eerste autospuit al uitreed naar het Zeewijk plein. Voor de omstanders en het Ka- jwtpersoneel op het Marktplein was het dan ook een vreemd gezicht de Md loeiende brandweerauto voorbij te zien stuiven. Doch direct erna kwam er hulp voor het Marktplein, waar eerst poeder en vervolgens „light water” werd ge bruikt om het hevig brandende vet te doven, waarna de ontluchtingsinstalla.tte kon worden gesloopt. De schade aan het gebouw wordt door de brandweer ge schat op 2.500 en die aan de inventaris op vijf tot zesduizend gulden. DRIEHUIS. Woensdag 27 oktober houdt het Vrouwengilde Driehuis-Sant- poort een fancy fair ten bate van het ziekenwerk in het Gemeenschapshuis van de zusters aan de Schaepmanlaan te Driehuis, ’s middags van half drie tot vijf uur en ’s avonds van zeven tot elf uur. Tot de attracties behoren een grote stand met handwerken en poppen, een rommelmarkt, een rad van avontuur, een loterij en een pop-zonder-naam. Voor de kinderen zijn er vele vermake lijkheden zoals ballen gooien, ringen werpen en centen raden. De op het Zeewijkplein naastgelegen winkels kregen veel rook naar binnen, doch de schade is hier te verwaarlozen. De edele orde van de moutstock is niet zomaar een orde van drinkebroe- ders, dan doet men de Belgen met hun verering van het gerstenat te kort. Het is een respectabele orde, die al Uit het jaar 1564 dateert en het gemak, waarmee de edelen het bier wisten weg te spoelen laat zien, dat daar inderdaad een eeuwenlange er varing achter zit. Met z’n vierentwin tigen waren de edelen naar Santpoort Ook het idee van het college om de parkeermeters in de toekomst alleen nog maar op kwartjes te laten werken, riep de nodige kritische opmerkingen op. De wethouder verdedigde het voorstel met de opmerking, dat het altijd de bedoeling is geweest om een kwartje of twee dubbeltjes in de meters te doen, maar omdat de meter al bij één dub beltje gaat werken, hielden veel par keerders het bij dat ene dubbeltje. Daar door is een tekort ontstaan bij de ex ploitatie van de parkeermeters. gekomen, waaronder de hoogste orde- bons, grootkanselier Groeten en Pièrre Celis, de brouwer van het oud-Hoegaards bier. Hoegaarde is een echte ouderwetse bierplaats in België, zoals in vroeger eeuwen ook Haarlem en in zijn bloeitijd kende het Belgi sche plaatsje liefst 18 brouwerijen. Maar zoals bij zovele dingen in onze moderne tijd, heeft ook Hoegaarde een veer moeten laten. Toch is het nog een plaats waar een zeer respec tabel Belgisch bier vandaan komt en ook de orde van de edele moutstock heeft de tijd overleefd. Natuurlijk kan het ook bijna niet fout gaan met een orde, die onder de hogere leiding staat van de góden Bacchus en Cam- bninus en onder de wereldlijke be schutting van de goede vorsten, Kei zer Karei en de Luikse Prinsbisschop Ferdinand van Beieren en menig toost is op deze hoge beschermheren uitgebracht. Bekleed met de uiterlijke tekenen van hun waardigheid, het purperiint voor de Hoge Raad, en grootcommanideurs, het blauwlint voor de grootofficieren en het rood- lant voor de ridders en edelvrouwen kwamen de Belgische ordebroeders en ordezusters in Haarlem aan, waar men enkele gerenommeerde gelegen heden bezocht. Naast bekende tappe rijen als De Ark, de Egelantier en Het Goede Uur brachten de edelen ook een kort bezoek aan het Frans Het 100-jarig bestaan van IJmuiden en het Noordzeekanaal heeft toch meer zieltjes in beroering gebracht, dan op het eerste gezicht lijkt. Be trokkenheid bij dit feest bestaat vooral bij de echte oude IJmuidena- ren, bij hen wiens ouders of grootou ders nog aan dit kanaal hebben mee gegraven. Zoiets is inderdaad het geval bij de 81-jarige mevrouw J. van der Harst- Retz. Zij is een ras-IJmuidense vrouw die werd geboren op de hei. haar jeugd doorbracht in een van de woningen bij de semafoor en die ook de andere jaren van haar leven in IJmuiden heeft gewoond. Zij woont nu in Breezicht. voelt zich daar pri ma thuis en heeft e en gedicht ge maakt op haar jarige geboorteplaats. Een vers, dat gezongen op de wijs van „In naam van Oranje doe open de poort” al meerdere malen is opgevoerd en gezongen, ondermeer door het eigen koor van Breezicht, waar het vers „in première ging”. Mevrouw Van der Harst heeft het vers ook voorgedragen tijdens een klein interview met de Wereldom roep, die in Velsen opnamen maakte voor een programma rond het jubi leum. Hoewel dit programma nog moet worden uitgezonden (vermoede lijk op 2 november) wilden wij u de tekst van het vers niet onthouden. bestaan maar hadden toch allen één wens Te helpen aan ’t werk voor dit grote wethouder moest daar het antwoord op schuldig blijven, hoewel een van de andere commissieleden het wel wist: de kosten van het innen van de belasting en van de controleurs. Hals museum om te zien hoe de schuttersgilden In vroeger eeuwen een pint vatten. Daarna werd koers gezet naar Santpoort, waar het café De Halve Maan met een bezoek werd vereerd en tot silot ging het gezel schap in Amsterdam een aantal tap perijen langs, waar Belgisch bier te krijgen was. Met deze tocht naar Nederland hebben de ordebroeders en zusters een van de regels van hun orde nageleefd. want in hun ordereglement is te lezen, dat ze regelmatige bede vaarten dienen te houden naar gees telijke en wereldlijke bezinningsoor- den. In een uitstekende stemming keerden de Belgen weer naar Hoe gaarde terug. Zij hadden zich ervan kunnen overtuigen, dat het edele ger stenat ook in Holland rijkelijk kan stromen en op dit heuglijke feit werd menig pint gevat. Maar daarbij heb ben zij zich ook aan de elfde regel van hun ordereglement gehouden: het bier moet een bron zijn van geluk en welzijn van de mensheid en niet een middel voor zelfvernietiging. Als hun bedevaart naar deze contreien de Hollandse bierdrinkers dit heeft ge leerd, dan is hun tocht niet vergeefs geweest. WIJZE: IN NAAM VAN DOE OPEN DE POORT IJmuiden is jarig daarom is er feest het is onze stad aan de zee Ze is dit jaar honderd keer jarig geweest we vieren dit eeuwfeest graag mee Het ontstond bij geboorte uit duinen en strand nu is het bekend door geheel Neder land De havenplaats aan de Noordzeeeeee, IJmuiden is jarig hoezee. ’t Noordhollandskanaal was eerder de vaart voor zeeschepen naar Amsterdam Maar die weg was te lang men stu deerde de kaart en men kwam tot het volgende plan „Door ’t Smalste van Holland een kanaal naar de zee” het werd een groot werk en het liep soms niet mee Uitzindelijk was men toch tevreeeeee, IJmuiden is jarig hoezee. De werkers die kwamen van alle kant aan tot zelfs van ver over de grens Ze vonden hier vaak een armoedig Het werk kwam toch klaar en men bouwde een sluis ook Vuurtorens en Semafoor En voor die gezinnen kwam er ook een huis zo werkte men nog jaren door Men bouwde de pieren héél lang en héél sterk er kwamen ook scholen en later een kerk En de schepen die kwamen uit zeeeee, IJmuidens geboorte hoezee. Ook kwam er een haven voor de vissersvloot de vissersman vond hier zijn thuis wat eerst nog heel klein was dat werd later groot Men bouwde aan de haven zijn huis Fabriken, pakhuizen ze groeiden ook mee de schepen die haalden de «is uit de zee Bij storm viel dat dikwijls niet meeeeee, IJmuiden is jarig hoezee, ’t Noordzeekanaal is nu al dikwijls verbreed IJmuiden is drie sluizen sterk Breesaapbos moest vallen dat deed ons veel leed maar Hoogovens werk een tunnel in Velsen kwam onder ’t kanaal voor spoortrein en auto’s maar niet allemaal zijn met de vernieuwing tevreeeeee, IJmuiden is jarig hoezee. Toch zijn we nu blij met die jarige stad en wensen de burgers veel pret Velen hebben ’t in die eeuw niet gemakkelijk gehad maar daar nu maar niet op gelet We hopen dat ’t verder héél goed moge gaan het welzijn der bewoners voorop mo ge staan Dat stemt ons dan allen tevreeeeee. ’t Ga je goed STAD IJMUIDEN, hoezee. IJMUIDEN. De inbraak in café ,.Pour Toii” aan de Zeeweg is opgelost. Aangehouden werd een 28-jarige IJmui- denaar die als vermoedelijke dader kon worden geïdentificeerd. f' -■ i 1

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5