KERK HEEFT VERPLICHTING HALF MILJOEN GULDEN BAZAAR IN PAVILJOEN WESTERHOUT VAN START KAPEL IN 1977 GEREED P. van der Esch BUURTHUIS veertig laar in overheidsdienst Vrachtwagen gestolen Met Satie op de koffie in Huize Scheijbeeck VEILINGEN 3 it „IK DOE NIKS" Kienen voor speelgoedactie en een Kienavond Verkeerscommissie Een gulden kwartje voor een vluchteling BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 6 DINSDAG 2 6 OKTOBER 8 Concert Reinbert de Leeuw en Marjanne Kweksilber Speelgoedactie A k f f - BEVERWIJK C"' (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Hervormde Gemeente Beverwijk/Heemskerk zit in ernstige financiële problemen. Een nood, die de gemeente tot de lippen is gestegen en de hard werkende kerkvoogdij heel wat zorgen baart. i Hervormde Gemeente hoopt met actie uit geldnood te komen (ADVERTENTIE) 1'P5 onvoorziene L3W JAN BAART. Tijdens de maandag gehouden kijk- middag bleek wel hoe groot de be langstelling voor de bazaar dagen van het bejaardenpaviljoen aan het Wes- terhoutplein is. Tientallen geïnteres seerden verdrongen zich voor de met zorg opgebouwde stands of zochten zich tussen de rommelmarktattribu- ten in het belendende zaaltje alvast iets van hun gading uit. BEVERWIJK. In paviljoen Westerhout is vanmiddag de jaar lijkse bazaar annex rommelmarkt van de Stichting Recreatie Bejaar den van start gegaan. De opbrengst van dit evenement, dat tot en met woensdagavond geopend is, komt geheel ten goede aan het door de Stichting uit te voeren werk voor bejaarden van alle gezindten. BEVERWIJK - Woensdag gaal ook in Beverwijk de huis-aan-huis actie ..Vluchteling .76” van start. Burge meester A.J. Hubers vraagt in onder staande open brief aandacht voor de ze inzameling: was leen aar- Daarnaast omvat de „Schanskrant” verhaaltjes over de boekenweek en bibliotheek, sprookjes en fraaie teke ningen. Voorts is er een interview met de „boekhandelaar van Phoenix" in opgenomen en dat gaat dan als volgt: „Vraag één: Wat doet u zoal in de boekhandel als er geen klanten zijn? Antwoord: Ik doe niks, ik reken of ik bestel nieuwe boeken. Vraag vier. Wat is de bekendste boekenschrijf(st)er in ons land? Ant woord: Voor de kinderboeken is Guus Kuijer de bekendste. p dit nog :ullen t lijk had kel- ibsi- derd ge- hon- i de aar- rek- roeg vaar op wa- i een Vol lelijk i uit zijn bin- 5ederfl849 Gierstraat 52-56 - Haarlem - Tel. 023-3129 92 „Drie predikanten, maar wij hebben er geen in Beverwijk”, zo schrijft de kerk voogdij. Zowel de Grote Kerk als de Opgang moeten het op dit moment zon der predikant doen. De twee nieuwe predikanten zullen 2200 gemeenteleden Vraag vijf: Als je een boek koopt waar een paar bladzijden uit zijn, krijg je dan een nieuwe? Antwoord: als hij stuk is, dan krijg je een nieuwe terug”. Een bezoek meer dan waard, die bazaar in bejaardenpaviljoen „Wes terhout”. Men kan er vanavond te recht van 19-21 uur en woensdag van 14-17 uur. Tevens zijn er kienwed- strijden en wel op woensdagavond en op donderdagavond vanaf 19.30 uur. De Hervomde Gemeente wil opnieuw beginnen. Na de reorganisatie dit jaar bleven er drie wijken over: Beverwijk, Heemskerk en de Vrijzinnig Hervomden van dominee L. van Reijendam-Beek in de Prinsesselaankerk. wordt uitgevoerd, de restauratie Vraag twee. Worden er veel boeken verkocht in uw winkel? Antwoord: Wij verkopen ongeveer honderd boe ken per dag. „Van tijd tot tijd laten televisie beelden ons zien hoe elders in de wereld noe ontstellend veel geleden wordt. We kijken er naar, maar of we het zien is iets anders. Toch zijn er ook wel momenten waarop de beelden indruk op ons maken en dan komt hét gevoel van machteloosheid. Wat kun je er als eenling aan doen? Vaak bar weinig. Alleen via een goed georganiseerde actie kunnen er resul taten worden bereikt”. Met dank aan: bejaardenpaviljoen Westerhout, burgemeester A. J. Hu bers en buurtcentrum De Schans. BEVERWIJK. Dinsdag 16 novem ber is de heer P. van der Esch 40 jaar in overheidsdienst werkzaam. BEVERWIJK Van alle „moderne” componisten staan er weinig zo in de belangstelling als de Franse componist Erik Satie. Zijn werken worden gebruikt als achtergrondmuziek voor film, radio en televisie. Bij concerten of speciale manifestaties rond deze componist in onze cultuurcentra is „iedereen” aanwe zig, want Satie is „in” t egenwoordig. Niet zo verwonderlijk ook, want de werken van Satie zijn zowel voor de concertzaal als voor het cabaret geschikt en in het begin van deze eeuw heeft hij met zijn vrienden Jean Cocteau en Pa blo Picasso menige keer het uitgaansle ven in Parijs opgefleurd door zijn origi nele theaterstukken. 4 ..Om die vele ontheemden, die dui zenden vluchtelingen weer een zinvol bestaan te geven, een kans te bieden op een nieuwe start - soms ver van hun geboortegrond vandaan - komt aanstaande woensdag een vrijwilliger een envelopje bij u bezorgen. De daarop volgende vrijdag wordt het weer opgehaald”. De bazaar omvat naast houtsnij werk (eikehouten stoven, kastjes en snuisterijen) talrijke gehaakte of ge breide kledingstukken en vele fraaie handwerken. Men vindt er keuken schorten, geappliceerde of geborduur de kussens, tafelkleden, spreien, prachtige kruissteek werkjes. panne- lappen en om nog maar eens wat te noemen kanten inlegkleedjes voor broodmandjes. HEEMSKERK. De voor woensdag avond geplande openbare vergadering van de verkeerscommissie in het gebouw gemeentewerken is door omstandigheden uitgesteld. De geldnood is een logisch gevolg van recente ontwikkelingen binnen de kerk. Jarenlang heeft de Hervormde Gemeen te zich kunnen redden met de vrijwillige bijdragen van de gemeenteleden, maar nu het aantal leden langzaam afneemt en daarmee ook de vrijwillige giften komt de bodem van de kas in zicht. moeten bedienen. „Dat betekent een minder intensieve mogelijkheid om de gemeente t» bewerken. Dat betekent minder mogelijkheden om beroep op een predikant te doen om taken op zich te nemen. Dat betekent een groot beroep op de gemeente om mee te werken als ambtsdrager of als gewoon hulp in deze arbeid. Dat betekent ook dat. uw gaven ondanks de inkrimping moeten blijven stijgen. De salarissen van de predikanten zijn behoorlijk aangetrokken. Ook de kosten van onderhoud van de pastoriën blijven stijgen. Wij zullen een nieuw begin moeten maken”, zo deelt de kerk voogdij in het dubbeldikke nummer mee. Vraag drie. Wat voor boeken wor den er verkocht in uw winkel? Ant woord: Er worden studieboeken, lees boeken en kinderboeken verkocht, maar het meest kinderboeken. BEVERWIJK. Gedurende het week einde is een aan de Koningsstraat ge parkeerde vrachtwagen gestolen. Het gaat om een 7-tons DAF met open laadbak, geel-wit gespoten en met het kenteken ZB-79-76. De wagen is eigen dom van een Beverwijkse koopman en heeft een waarde van ongeveer 5000. Daarnaast is er een overvloed aan door de bejaarden zelf gefabriceerde knuffelpoppen en troeteldieren, uit eenlopend van heel klein tot meer dan levensgroot (zie foto). Voorts treft men er alleraardigste schooltas- jes voor gymschoenen aan,' omhaakte klerenhangers en zeer ingenieuze hoedjes en zakken om zoiets pro zaïsch al een rpl toiletpapier aan het oog te onttrekken. Voor alle spullen geldt dat ze prachtig zijn afgewerkt eri tegen zeer redelijke prijzen te koop worden aangeboden. 26546°* glorie hebben terug gekregen. Maar is er nog veel werk te doen, meent architect Van Kempen, die in dit verband wijst op de andere beuken van de kerk die eveneens in slechte staat verkeren. „Het zal van de mid delen afhangen wanneer en op welke wijze het herstel hiervan kan worden uitgevoerd. Wij hopen dat het niet nodig zal zijn, het zo dringend nood zakelijke werk, lang uit te stellen”, - ftnit hij weten. BEVERWIJK. De noteringen aan de veiling waren maandag: andijvie 17- 44, bloemkool 72-82, bloemkool 38-46, bospeen 30-74, bosselderij 20-28, breek- peen 32-42, groene kool 38-42, knolsel derij 35-60, komkommer 22-92, prei 36- 73, pronkbenen 200-250, radijs 18-28, snijbonen 500-510, sperziebonen 420-480, spinazie 95-215, sla 22-48, spitskool 50-59, tomaten 250-800. uien 83-86. BLOEMEN: Agapantus 75, anjers 20-67, tros-an- jers 160-200, chrysanten 85-190, jaar- freesia 100-275, gerbera 35-62, gladiool 75, iris 150-290, lely 35-105, nerinen 10- rond 190-280. per stuk 20-65, dahlia 50, 105, roos 15-28, babyroos 8-23. tempo zong de zangeres deze „Trois melodies’ met ingehouden stem prachtig legato in de zeer hoge ligging en bleef het dromerig karakter steeds voelbaar. Van „Trois autres melodies’ vertoonde „Les Fleurs” hetzelfde beeld als de eer ste serie, maar de beide „Chansons” waren opgewekter van karakter rond kernwoorden als „jeunesse” en „mai tresse”. De samenwerking van zangeres en pi anist riep in de breekbare salonmuziek de sfeer op van een zwoele zomermid dag onder loom trillend lover. Het pia- nowerk „Gnossiennes” kreeg van Rein bert de Leeuw, wederom in het trage tempo, een suggestieve vertolking die de musieke kwaliteiten alle kans gaf. De vierde „Gnossienne” riep opmerkelijke herinneringen op aan de „Mondgcheinso- nate”, maar Satie had in zijn werk wel veel meer verrassingen in petto dan Beethoven in zijn paradestuk. Met wei nig noten werd de gesuggereerde sfeer vastgehouden en plotselinge wendingen dwongen tot permanent aandachtig' luis teren. BEVERWIJK. De jeugdcommissie van voetbalvereniging De Kennemers organiseert op zaterdag 30 oktober een kienavond in de kantine van het sport park Adrichem Men begint om 8 uur. Deze kienavond is de eerste in een serie van drie waarvoor een groot aantal hoofdprijzen beschikbaar zijn. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK Ten bate van de VARA-s-peelgoedactie worden ei weer vier kiena vonden gehouden, op 29 en 30 oktober in „De Grenspost” en op 5 en 6 november in het verenigingsgebouw „Wijkerbaan”. Kaarten zijn vooraf a 0,50 te verkrijgen bij mevrouw Retel, Koningstraat 10, mevrouw Nijssen, Plesmanweg 611 en bij mevrouw Gey- zendorffer, Amstelstraat 13. V'-! HEEMSKERK. De VARA-speelgoed- actie houdt vrijdag 5 november een kienavond in de grote zaal van Van Dam aan de Ruysdaelstraat. De op brengst komt ten goede aan het r.k.- kindertehuis „Klein Bethlehem” te Heel in Limburg. Men begint om 20 uur. „Mort de Socrate”, eigenlijk het derde deel van een cyclus over Socrates, een „drama symphonique” geschreven naar de dialogen van Plato, kreeg wat meer emotie dan de voorafgaande, meer ver stilde werken. Goed afgewogen gedo seerd door Marjanne Kweksilber, kreeg ieder woord weer de juiste kleur en de geraffineerde sobere akkoordbegeleiding van Reinbert de Leeuw was inmiddels ook al geen verrassing meer, wat meer verbazing wekte de slechte opkomst. Sa tie kwam met veertig bezoekers wel op de koffie. „Als we nu per inwoner tenminste een gulden en een kwartje bijdragen dan acht ik de Beverwijkse actie geslaagd. Dat is niet belangrijk voor Beverwijk, maar wel voor de vluch telingen”, zo besluit burgemeester Hubers zijn oproep. Uitgaande van een inwonerstal van zo’n 35.000 zielen betekent dit, dat Beverwijk 43.750 bijeen moet brengen om aan de ver langens van de burgervader te vol doen. restauratie wordt uitgevoerd, ver wacht, dat de restauratie van de zuiderbeuk begin 1977 kan worden afgerond Ook de grafkapel van de Harenkarspels, waarvan het dak en de ramen vrijwel waren vergaan, zal begin 1977 gereed komen). De Grote Kerk, door de Rijksdienst voor Monumentenzorg tot rampgeval uitgeroepen, zal dan als het oudste en grootste overgebleven monument van Hevertbijk een stukje van de oude Hij kwam op 13 september 1939 ais ambtenaar ter secretarie naar de ge meente Beverwijk, waar hij thans de functie vervult van waarn. chef van de afdeling algemen zaken. De heei* aV nder Esch is voorts secre taris van het bestuur van het Sociaal Werkvuurzieningsschap De Tunnel en van de raadscommissie van sociale zaken en volksgezondheid. Ook in het maatschappelijk leven treedt de heer Van der Esch op de voorgrond. Zo is hij reeds lange jaren lid van het bestuur van da afdeling Beverwijk-Heemskerk van het Ned. Ro de Kruis, van welk bestuur hij thans voorzitter is. Ook maakt hij als secreta ris deel uit van het Comité Stadsfeesten Beverwijk. Een ieder die de heer Van der Esch met zijn jubileum wil gelukwensen is daartoe op deze dag in de gelegenheid vanaf 16.30 uur in de koffiekamer van het Stadskantoor. „Nederland heeft in het verleden bewezen niet ongevoelig te zijn voor de nood van de medemens. Ik heb er dan ook wel vertrouwen in dat de bliksemactie voor 30.000 vluchtelin gen zal slagen”. BEVERWIJK. In het kader van de kinderboekenweek hebben bezoe- kertjes van buurtcentrum „De Schans” in Beverwijk een krant ge maakt, waarin verslag van de in de herfstvakantie vallende activiteiten wordt gedaan. Het aantal predikantspiaatsen werd middels een reorganisatie verminderd met l’/i, maar ook dat hielp nauwelijks om uit de geldzorgen te komen. Het grootste struikelblok blijkt eenter de restauratie van de Grote -Kerk te zijn' een 3 miljoen gulden kostend karwei, waarvan de Hervomde Gemeente zelf 20 procent 600.000) moet zien op de bren gen. In een vorige week verschenen dubbeldik nummer van „Hervormd Be- verwijk-Heemskerk” doet de kerkvoog dij een beroep op de 2200 „pastorale eenheden” een bedrag van 1001)00 bij elkaar te brengen om uit de ergste financiële nood te geraken. BUURTHUIS „WIJK AANDUIN” Van verschillen de kanten is bij het buurthuis. eHt gaat om het leren van verwijkse Wilgenhoflaan het verzoek binnen gekomen een cursus te organise ren rond haken, breien en borduren. Voor deze cursus kan men zzich nu aanmelden. Hetgaat om het leren van deze handwerktechnieken, of één van deze 'technieken, in overleg met- de do cente. De cursus omvat in eerste in stantie zies lessen, maar kan zonodig wonden vervolgd. De lessen worden ge geven op de dinsdagmiddagen vanl3.30 tot 15.30 -uur en de kosten bedragen t 30.- voor zes lessen. Donderdag 28 oktober is er weer eer klaverjasa-vond in „Wijk aan Duin”. Evenals vorig jaar wordt er ook weer een cursus Spaans koken gegeven, geleid door een Spanjaard. In vier avonden kan men bekende Spaanse gerechten als Paella en Zarzuella leren koken en na tuurlijk verschillende inktvisgerechten. De kosten van de cursus zijn 37,50 inclusief materiaal. Er zijn no-g enkele plaatsen vrij. Voor opgave en inlichtingen kan men zich wenden tot het buurthuis. Wilgen- hoflaan 2C. telefoon 20944. BEVERWIJK - De meest geha vende van de drie „hallen” van de Grote Kerk was de zuiderbeuk. Van de gemetselde stijlen van de ramen was de specie van de voegen geheel vergaan en ontspoeld. Vele stenen lagen geheel los, uitgezakt, op elkaar gestapeld, waardoor het verband to taal afwezig was en groot gevaar voor in- en uitwaaien van een of pieer ramen bestond.. Architect H. van Kempen: onder wtens leidinc)-de De zeer aparte mystieke sfeer vol verrassende wendingen die vijftig jaar na zijn overlijden nog steeds, of mis schien wel juist nu, velen aanspreekt en inspirerend werkt op menige experimen tele componist en choreograaf. Een boek met prozateksten van Erik Satie stond de afgelopen zomer op de bestsellerslijst en grammofoonplaten van zijn muziek werken lopen als een trein. Het com plete pianowerk is dan ook inmiddels, inclusief allerlei bewerkingen, meer dan volledig in de groeven vastgelegd. Een pianist die in ons land zeer suc cesvol aan de Satie-waardering heeft bijgedragen is Reinbert de Leeuw. Sa men met zangeres Marjanne Kweksilber heeft hij dat nogmaals aangetoond o p het zondag gegeven koffieconcert in hui ze Scheybeeck. „Les Anges”, „Elegie” en „Sylvie” vormden een fraai voorbeeld van mu ziek met impressionistisch karakter en teksten doordrenkt van „tristesse” en „amour”. Ondanks het uiterst lamgzame In hetzelfde blad geeft architect H. W. van Kempen een overzicht van de kerk restauratie. Waarom juist de Grote Kerk behouden, zo vraagt nij zich af. Beverwijk is een zeer oude stad. Reeds in 1298 verleende graaf Floris V aan Beverwijk stadsrechten en reeds eerder het recht om markt te houden. Maar helaas, Beverwijk is een open, dus niet ommuurde, stad gebleven, vandaar dat door plunderingen en branden weinig van de oude stadskern is overgebleven. In 1576 werd de stad zelf geheel leegge roofd en verwoest. Van de Grote Kerk bleven slechts muur- en kol omreden en een torenstomp over. Wanneer wij trots zijn op hetgeen onze vaderen hebben verricht, dan mogen de Bevérwijkers trots zijn op hun oude kerk. Wat er verder aan ouds is in de binnenstad, is van veel later tijd en verkommerd, bijna verdwenen in het thans wat rommelige overschot van het middeleeuwse straten beloop. Maar de Grote Kerk, met naar bekende Wljkertoren. is nog een boeiend bouwwerk. Het heeft een schoon en rustig interieur; een hallekerk met waardevol meubilair, een grafkapel zoals er maar weinig zijn en een belangrijk orgel van de beroemde orgelbouwer Christiaan Muller, doe ook het befaamde orgel van de Grote Kerk te Haarlem heeft gebouwd. Eigenlijk willen we niet zozeer restaureren, maar conserveren. In goede staat behouden van wat er aan goeds en fraais nog over is”. Van Kempen legt uit, dat het gebouw voor verval wordt behoed door hetgeen op ondeskundige en liefdeloze wijze is veranderd en verknoeid, weer in de oude luister te herstellen. „Daartoe werden en worden oude archiven geraadpleegd, ou de prenten en tekeningen bestudee'd. maar ook oude constructies onderzocht en, volgens oude tradities, door werklie den met grote liefde voor het ambacht, hersteld of vernieuwd''. De rommelmarkt (de kleine foto geeft er een beeld van) omvat een veelheid aan gebruiksartikelen en lectuur, terwijl er voorts planten en schilderijen kunnen worden gekocht.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9