Veel succes met Huzaren van Villars Artistiek leider contra ZWIJNERIJ” IN AARHUS Van Sater verandert teksten niet W/ theater De Engelenbak Grandioze pianistiek van Emil Gilels h 12.50 4 q 1 Ad UN In Amsterdams Concertgebouw OPERETTE VERENIGING HULSBERGEN Beurzen/mime Poolse ambassadeur nodigt vertalers uit Poezie Hardop met programma over Roland Holst Ann Hasekamp wegens ziekte vervangen „OPKOMST EN NEERGANG VAN EEN HOLLANDS FAMILIEBEDRIJF” OVER DAF gbr] WOENSDAG 19 7 6 OKTOBER KUNST 2 7 J J «i J DE GS- te ding Ijn nd lie ke ES M. Verkrijgbaar aan de kantoren van: HAARLEMS DAGBLAD IJMUIDER COURANT BEVERWIJKSE COURANT SPECIALE AANBIEDING VOOR ONZE LEZERS Deze kleurige maandkalender van de Zaanse Schans is werkelijk een sieraad aan de wand 13 prachtige kleurenfoto's voor i, i, i, I, i, i, I, l, I, I, I, l, Sb' HAARLEM. De Operette Vereniging „Hulsbergen”, die volgend jaar haar veertigjarig jubileum gaat vieren, heeft gister- avond in een stampvolle Stads- schouwburg een opvoering gege- ven van „De Huzaren van Vil- lars” van Aimé Maillart en daar- -mee een groot succes behaald. -5=3. (ADVERTENTIE) iepsy- s stu- iging. roos- arisre- >elage de boekhandels: r y Het bestuur van De Engelenbak stelt zich op het standpunt, dat een halfjaar lijks free-lance contract met Eickholt op die datum niet is verlengd. „Met Eickholt was niet meer te werken. Hij ging herhaal delijk zijn boekje te buiten. Naar buiten trad hij op als leider van De Engelenbak, terwijl hij in werkelijkheid verantwoor ding schuldig was aan de zakelijk leider Arthur yan Schendel”, aldus mr. Ton- kens. De stichting „De Engelenbak” werd begin vorig jaar opgericht. Doel van de stichting is de samenwerking te bevorde ren tussen amateur- en beroepsacteurs. Met financiële steun van de gemeente Amsterdam (dit jaar ruim twee ton) wor den elk jaar een aantal „projecten” uitge voerd in het kleine theatertje aan de Nes. De president van de rechtbank in Amsterdm, mr. W. J. Borgerhoff Mulder doet uitspraak op 4 november. "S van lande eefkli- >uwen itrisch «veer itieer- Een scène uit De Huzaren van Vil lars. Schaapveld was al naar een repetitieop- treden geweest, met een opnameapparaat in de hand, maar de leiding van Sater weigerde toestemming te geven voor een opname. Zakelijk leidster Marie José Gro tenhuis: „Ineens staat onaangekondigd die man voor me. Als er een contract je is opgesteld, kan men rustig gaan opnemen. Ik moet toch weten wat men met het bandje gaat doen”. „Inmiddels hebben we ons zo uitvoerig gedocumenteerd dat we instaan voor de De Deense kunstenaar Kronhammer uit Jutland, die enkele jaren geleden het publiek schokte met zijn „blote dame in glazen doodkist’’, bedoeld als kunstwerk, houdt momenteel een expositie in het museum van Aarhus. Zijn kunstwerken bestaan ditmaal uit opgezette varkenskoppen, die het plaatselijk intellect van Aarhus symboli seren. De foto toont de kunstenaar bij zijn werk. De grandioze pianistiek van Emil Gilels vond zijn hoogtepunt in de na de pauze voor de Luftwaffe, Kriegsmarine, Kraft- fahrwesen en Organisation Todt ter waar de van ruim zeven miljoen gulden. Het bedrijf vervaardigde in opdracht van de Duitsers onder meer geschutsonderstuk- ken en tankwagens en hield zich bezig met het ombouwen van vrachtauto’s tot over valwagens van de SS”. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Poëzie Hardop gaat een programma wijden aan de in augus tus overleden dichter Adriaan Roland Holst. Het is de eerste voorstelling die gemaakt wordt in een serie samen met Centrum Bellevue onder de naam Poëzie Hardop Aktueel. De rol Gertrud, echtgenote van de koning, die door Ann Hasekamp zou wor den gespeeld in de Hamlet-produktie van het Publiekstheater, zal worden overgeno men door Sigrid Koetse. De voorstellingen van „Met gesloten deuren”, „De meiden” van Genet komen dit seizoen te vervallen. DEN HAAG. Het ministerie van CRM heeft evenals in voorgaande jaren studiebeurzen en stipendia beschikbaar voor toneel- en mimespelers, regisseurs en theatertechnici, die werkzaam zijn in de toneel- en mimesector. Inlichtingen en aanvraagformulieren zijn te verkrijgen bij de afdeling Toneel en Letteren van het ministerie, Steenvoordelaan 370, Rijswijk. Zij moeten voor 31 december van dit jaar worden ingediend. Hans: „Waarom is die arbeider eigenlijk ontslagen?” Meneer Jan (de baas, red.): „Er lag een schroefje. Op de vloer. Hij stond ernaast. Ik loop door de fabriek, gewoon, praatje maken, doe ik wel meer. Ik zeg tegen hem: daar ligt een schroefje. Buk je eens en raap dat op, want dat is mijn geld. Daarop antwoordt de goede man mij: als dat uw geld is, hoef ik het ook niet op te rapen”. reling. seiec- schrrf- igsre- zoge- unctie Een stukje uit Saters „Opkomst en neer gang”: A' 3, 3, 3, 3, 3, 3, 3, 3, 3, 3, DEN HAAG De Poolse ambassadeur in Nederland, Josef Okuniewski, heeft de samenstellers en vertalers van „Het pad van de carrière”, een verhalenbundel van hedendaagse Poolse schrijvers, een ont vangst aangeboden ter gelegenheid van het verschijnen van dit boek. De uitgave kwam tot stand met de steun van het Belgisch ministerie van Neder landse cultuur, de Stichting ter bevorde ring van de vertaling van Nederlands let terkundig werk te Amsterdam en de Pool se ambassade in Den Haag. Het maakt deel uit van een reeks Oosteuropese litera tuur in Nederlandse vertaling van de afdeling Slavische filologie van de Rijks- universiteit te Gent. AMSTERDAM (ANP). In verband met ziekte van Ann Hasekamp is de rol van Anne Marie in „De opgaande zon” van Herman Heijermans, gespeeld door het Publiekstheater, overgenomen door Annet Nieuwenhuizen. ëh/ De rubriek van de hand van Jan van Baarsel, welke elke week verschijnt in Haarlems Dagblad, de IJmuider Courant en de Beverwijkse Courant heeft een dermate grote leesdichtheid gekregen, dat op veler verzoek een aantal van deze publicaties zijn gebundeld en in boek vorm uitgegeven. De belangstelling, voortspruitend uit de enorme betrokkenheid van tal van lezers bij het gebeuren in vroeger jaren, wordt wekelijks onderstreept door tientallen reacties van lezers. En op de hem bekende schrijftrant put de auteur daar weer uit voor het onderdeel „OVER IJMUIDEN GESPROKEN in zijn rubriek VAN GAT TOT STAD. Tijdens het kort geding kwam ook de vraag naar voren, wiens „geestelijk eigen dom” die projecten zijn. Eickholt beschouwt ze als de zijne. Dat geldt naar zijn idee ook voor die van volgend jaar. Aan de amsterdamse rechtbank vroeg hij daarom een verbod om die projecten zon der zijn artistieke leiderschap uit te voeren. Van Gat tot Stad is verkrijgbaar bij onze kantoren: IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: Haarlems Dagblad: (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De toneelgroep Sater zal het stuk „Opkomst en neergang van een Hollands familiebedrijf”, ondanks de dreigende vinger die de DAF-gebroeders Van Doorne hebben opgeheven, in onge wijzigde vorm op de planken brengen. Sater heeft in het toneelstuk, dat 13 november in Utrecht in première gaat, het DAF-concern volledig doorgelicht en daarbij komt het oorlogsverleden van DAF en van de broers Wim en Hub van Doorne, die overigens niet met naam worden genoemd, ter sprake. Lange Nieuwstraat 247 - IJmuiden Zeestraat 18 - Beverwijk Ged. Oude Gracht 82 - Haarlem (Centrum); Soendaplein Haarlem (Noord); Californiëplein 17 - Haarlem (Schalkwijk); 't Haasje, Bennebroekerlaan 85 - Bennebroek; Fa. Roosendaal, Marktplein 140 - Hoofddorp. Boekhandel Erasmus, Lange Nieuwstraat 243, IJmuiden Boek- en Tijdschriftenhandel Schellings, Kennemerlaan 31, IJmuiden Bruna boekhandel. Lange Nieuwstraat 495 - IJmuiden Boekhandel Broeze, Bloemendaalsestraatweg 127 - Santpoort Boekhandel Erasmus, Hoofdstraat 234, Santpoort Algem. boekhandel H. de Vries, Ged. Oude Gracht/Jacobijne- straat, Haarlem. en de overige erkende boekhandels te Haarlem. Als Hans Knoppers trouwt met zijn Annie komen Meneer Jan en zijn vrouw ook op de bruiloft. Voor Hans lijkt een nieuwe wereld open te gaan. De inval van Nazi-Duitsland maakt een eind aan het geluk. Hans keert na de oorlog bij DAF terug. De fabriek draait na de oorlog goed, maar de werkvreugde loopt terug bij Knoppers. Ook het gerealiseerde ide aal van Meneer Jan (lees Hub), de eerste, echte Nederlandse personenauto, laat Hans koud. Hij is toch maar gewoon werknemer. gespeelde romantiek. Schumann’s buiten gewoon moeilijke dubbelgreep-toccata Opus 7 kreeg een fantasierijke vertolking, in (de door de componist bedoelde) snel treinvaart, gevolgd door Opus 10 van: Brahms, hier aangekondigd als vier Balla des. Met de kwaliteit van zijn enorm gedif ferentieerde aanslag verrichtte hij hier werkelijk wonderen. De Arabesques opus 18 van Schumann, die volgens het programma vóo Brahms hadden moeten komen, werden door Gilels als besluit van zijn recital genomen. Weer die rijk geschakeerde klank, die dusdanig van uitwerking was, dat alle eventueel voelbare gedateerdheid in deze composities compleet naar de achter grond werd geschoven. JOHAN VAN KEMPEN an het is 1, Advocaten van de DAF-bazen onder zoeken momenteel de mogelijkheid opvoering van het stuk te voorkomen. Persman T. Schaapveld van het autobe drijf: „Vrijdag vindt eeij repetitie in Til burg plaats en dan hopen we de kans te krijgen de tekst op band te zetten. Zolang we de tekst niet hebben, kunnen we niets ondernemen”. AMSTERDAM (ANP). „Zonder Fons Eickholt zou het Amsterdamse theatertje „De Engelenbak” moeten sluiten. Dat kan natuurlijk niet. Eickholt beschouwt zich ten onrechte als de ongekroonde keizer van De Engelenbak”. AMSTERDAM. Een conventioneel recital van een meesterianist was gister avond te beluisteren in de grote zaal van het Amsterdams Concertgebouw. Emil Gilels, zojuist ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag „geridderd” tot „Held van de Sovjet-Unie”, speelde Beet hoven, Schumann en Brahms. Het is de bedoeling dat Poëzie Hardop naast de gewone programma’s over dich ters en hun werk van november tot mei steeds twee dindsdagavonden wijden aan actuele dichtkunst. De vaste groep, moge lijk aangevuld met gasten, zal dan poëzie uit binnen- en buitenland, zojuist versche nen of speciaal voor het programma geschreven in Centrum Bellevue onder de aandacht brengen. In zeven maanden zul len dan zeven nieuwe programma’s ont staan. Het Roland Holstprogramma wordt samengesteld en geregisseerd door Marij ke Frijlink en Huub Oosterhuis. Er wordt aan meegewerkt door Elisabeth Ander- ‘sen, Marijke Frijlink, José Ruiter, Jeanne- ke Stam, Hein Boele en Ad Hoeymans. De voorstellingen in Centrum Bellevue, Leid- sekade 90, Amsterdam, zijn op 2, 9 en 16 november en beginnen om 20.30 uur. De historie van het bedrijf werd doorge nomen, er werden onder meer gesprekken gevoerd met werknemers en zo ontstond de nieuwe Sater-produktie. Achter Meneer Jan gaat Hub van Doorne schuil. En ene Hans Knoppers, tot voor kort eigen baas (fietsenmaker) verkoopt zich aan het bedrijf van Meneer Jan. Gilels heeft een eindeloos genuanceerd toucher, dat vooral in romantische wer ken tot zijn recht komt. Want bij zijn Beethóven-interpretaties frappeert welis waar Gilels’ speciale vermogen om con trasten in de aanslag te scheppen; het is en blijft toch de vraag of deze muziek wel helemaal gediend is met die extreme zwartwitbenadering in dynamiek. Waar Beethoven p en f in zijn partituren tegeno ver elkaar stelt, maakt Gilels er op zijn minst pp en ff van. Bovendien waren er een paar andere opmerkelijke dingen in zijn spelopvatting, zoals direct al in het eerste deel van de door hem ter opening gespeelde sonate nr. 25 (opus 79 in G) waar hij tamelijk royaal pedaal gebruikte, zodat de genoteerde staccato’s niet goed meer uitkwamen. Misschien moest Gilels zich hier even inspelen en de akoestische atmosfeer van de zaal aftasten. Maar in het volgende deel was de linkerhandfi- guur van dit gondellied-achtige Andante (enigszins a la Mendelssohn) helemaal staccato genomen, terwijl <je partituur twee van de drie noten als gebonden aan geeft. Dergelijke vrijheden daargelaten, heeft Gilels een zeldzame gaafheid in de weer gave van deze literatuur ten toon gespreid. Hij verblufte met een, in alle parelende loopjes, glad vloeiende vindter- techniek. En dat niet alleen, want waar het erop aan kwam zorgde hij voor een indringende emotionele spanning. Dat was het geval in „Les Adieux” (nr. 26, opus 81a in Es) en wel heel speciaal in het slotdeel van de als laatste voorgedragen Beethoven-sonate (nr. 27, opus 90 in e), waarin hij met een overtuigende natuur lijkheid in fijne rubati het thema uitzong, zonder pathos maar zeer expressief. Aldus luidde dinsdagmiddag bij de Amsterdamse rechtbank het verweer van mr. W. Tonkens, verdedigster van het Engelenbakbestuur, in een door Eickholt aangespannen kort geding, waarin deze zijn ontslag als artistiek leider aanvecht. Eickholt, algemeen beschouwd als de „grote man” achter de totstandkoming van De Engelenbak, meent, dat hij in juli van dit jaar ten onrechte is ontslagen. Hij zou een doorlopende arbeidsovereen komst hebben. inhoud van het stuk”, zegt de zakelijk leidster. „Opkomst en neergang van een Hollands familiebedrijf” is in augustus 1975 geboren. Marie José Grotenhuis ver telt: „Toen lekten geheime vergaderstuk ken uit. Er zou maar liefst 1000 man op straat worden gezet. DAF was altijd zo’n rustig bedrijf en dan ineens dit. We kwa men toen op het idee een toneelstuk over de automobielfabriek te maken”. Het script van het Hollandse familiebe drijf DAF is bijna voor première gereed. De dreiging van de Van Doorne’s heeft de geplande tekst overeind gehouden. „De tekst berust allemaal op feiten. We zitten slechts met één gerucht”, vertelt Jan Jaap Jansen (de vader van de vrouw van Hans Knoppers in het stuk). „Het gerucht gaat namelijk al jaren dat Anton Coolen een publiek te vertederen in haar rol van de ai-me geitenhoedster, die haar onschuld weet te bewaren. De Huzaren van Villars is geen gemakkelijke operette. De pittige Franse muziek vereist een grote souples se, maar die wist het orkest „Intermezzo” wel op te brengen onder de bekwame leiding van Jaap Groesz. J. H. MOOLENIJZER De gegevens van het stuk zijn onder meer ontleend aan publikaties van de inmiddels overleden Brabantse schrijver Anton Coolen, die het DAF-concern van collaboratie met de Duitse bezetters beschuldigde. De gebroeders spanden in 1946 een proces aan wegens smaad, laster en belediging. Alleen de aanklacht inzake de belediging werd toen toegewezen. Later in 1946 kwam de zaak van Van Doorne nog voor de zuiveringsraad voor het metaalbedrijf, waarin Hub van Door ne zelf zitting had, en deze Raad achtte geen gronden voor vervolging aanwezig. „Ik droeg de verantwoordelijkheid voor 350 DAF-gezinnen”, vertelde Hub van Doorne aan een Sater-delegatie die een avond lang bij hem de gast was. koffertje bij zich droeg toen hij uit de trein viel en daarbij de dood vond. In het koffertje dat nimmer gevonden is, zouden bezwarende geschriften hebben gezeten die op de Van Doorne’s betrekking had den. Dat gerucht noemen we ook in ons stuk”. Sater wil met de „Opkomst en neergang van een Hollands familiebedrijf” geen aanklacht tegen de gebroeders Van Door ne suggereren. DAF staat voor veel meer bedrijven die van een familiezaakje tot een industriegigant zijn geworden. „Het is het verhaal van de mensen die werken in een wereld waarin de eigenaren van grote bedrijven in de eerste plaats gemotiveerd worden door grote winst. Verlies is er voor de arbeiders”, is de les van de Amsterdamse toneelgroep. Bij de voorbereiding van deze voorstel- ling heeft deze hardwerkende vereniging met grote moeilijkheden te kampen gehad, omdat André Kaart, die de muzi kale leiding op zich genomen had, zich moest terug trekken wegens tijdgebrek. De bekende operettedirigent Jaap Groesz werd te elfder ure bereid gevonden de leiding over te nemen en hij is erin geslaagd om er een uitstekende voorstel ling van te maken. Het is natuurlijk een voordeel, dat de vereniging „Hulsbergen” over een groot koor kan beschikken met Voldoende man nenstemmen om een apart huzarenkoor te vormen. De entrée van deze flinke kerels, die in gesloten gelid het toneel opmar cheerden, werd met luid applaus begroet. Het was alleen jammer, dat de tamboers hun trommelstokken hadden vergeten, want een flinke roffel zou ongetwijfeld nog meer indruk gemaakt hebben. Het was duidelijk te zien, dat deze sectie huza ren onder bevel van sergeant Bellamy (Jaap Bruinzeel), goed geluisterd heeft naar de exercitielessen van regisseur Fer ry Zelvers, want het sprak voor deze man schappen vanzelf, dat zij stram in de hou ding bleven staan omdat him bevelhebber vergat het „op de plaats rust” te com- maanderen. Trouwens een klein beetje humor zou in dit geval geen kwaad heb ben gedaan. Je kunt altijd tijdens de afmars een huzaartje de verkeerde kant op laten lopen om goed uit te laten komen, dat het maar operette-huzaren zijn, dat maakt een voorstelling direct veel losser. Hetzelfde bezwaar geldt ook voor het koor teveel disipline maakt een kramp achtige indruk. Nico Toledo, die de rol van de rijke pachter Thibaut speelde, wist er wel raad mee. Met grote tegenwoordig heid van geest schopte hij een bezem, die midden op het toneel was blijven liggen, de coulissen in. Dit meesterschot in de rechter bovenhoek werd met gejuich beloond. Sylvain, de knecht van Thibaut (Wim Schallenberg), was daarentegen niet uit de plooi te krijgen, maar ik moet toegeven dat zijn rol hem daartoe weinig kansen bood. Het was nu eenmaal zijn taak om voortdurend in een staat van edele verontwaardiging te blijven en dat deed hij goed. Ik moet hier direct aan toevoegen, dat hij zijn partij uitstekend zong en zelfs in de hogere regionen een respectabele prestatie leverde. Nelly Bruinzeel stal de harten van de toeschouwers toen zij zich met volle over gave in de armen stortte van de onstuimi ge sergant Bellamy, maar dat was voor haar niet zo moeilijk het was tenslotte haar eigen man. Zij had er overigens niet veel moeite mee om de schuchtere en gehoorzame vrouw van de rijke Thibaud te spelen. Zij is een goede actrice, zingt zuiver en ritmisch en dat is heel veel waard in een ensemble. Hetzelfde kan gezegd worden van Feija Hulsbergen, maar Feija brengt nog iets meer mee namelijk een zeer goed geschoolde stem en een beroepsmatige speelroutine. In de Hoofdstad Operette is zij een van de meest gewaardeerde krachten. Ook gisteravond weer wist zij het Hans wist toen nog niet, zo zegt „Opkomst en neergang van een Hollands familiebedrijf”, dat „DAF werkte voor de Duitse bezetters en ïn 1942 orders had Van Gat tot Stad is een boek om te lezen en herlezen, om te hebben en te houden. Over de totstandkoming van het Noordzeekanaal, de ellende onder de arbeiders, de spectaculaire opkomst van IJmuiden, het sobere „gat" dat een stad werd. Met twintig unieke foto's ge wijd aan de mensen in IJmuiden, hun werk en hun ontspanning voor slechts (ADVERTENTIE) i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17