Acht gewonden en enorme ravage in buurt van Goes Pleidooi voor snelle aanleg van Voorhaven TEGENSTELLINGEN SYRIËRS EN PALESTIJNEN NIET VERDWENEN 28 KOFFIE HUE mag! AMRO-bank: „Voor 3,5 miljard aan woning- hypotheken verstrekt” geniet zovaaku wilt vaan kopje koffie want El M4ZO4 Veertien kinderen n Aanrijding De Dropköning met het kroontje, de specialist voor al uw drop- en antihoestartikelen. Donderdags Marktplein IJmuiden. Geen beroepsleger 1 RECEPTIEBOEKEN i Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Ondanks overeenstemming Arabische landen: AGENDA pagina 12 Aantal pagina’s vandaag: Vergunning bouw kerncentrale aan fopeldoorn&Zn Sinds 1971 benedenloop Elbe Nixons Watergate bandies mogen op de plaat Meer wind n 4. Door CPN in Tweede Kamer unn/wwmmmuffUMmmfum Muzikale straf Spreeuwen 24 2 3 HAARLEM (Van onze redactie buitenland) BEIROET/JERUZALEM Het zeer moeizame proces bij het samen stellen van een Arabisch leger dat vrede moet brengen in Libanon, is nog maals een bevestiging dat de topconferentie van Arabische staatshoofden en delegaties ih Cairo weliswaar in de sfeer van verzoening werd gehou den, maar dat alle tegenstellingen, en met name die tussen Syriërs en Palestijnen, niet te verdoezelen waren. 4 Q IJmuider Courant -j Alexander Pola: p.'mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,-), p, jaar f 146,90 (p.post f 189,-). Losse nummers 65 Ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement -.bij vooruitbetaling - f 13 Zeven doden bij treinramp (Van een onzer verslaggevers) Vandaag zal de minister antwoorden. (ADVERTENTIES) en (ADVERTENTIE) Gedempte Oude Gracht 97 103 -105 tel 32 46 50 WOENSDAG 27 OKTOBER 1976 66e jaargang nummer 303 De strengste en vroomste gezin nen leveren de meeste hoeren op. Een beeld van dé ravage die vanmor gen werd aangericht bij de treinramp bij Goes, waarbij zeven mensen om het leven kwamen. Volgens met de schrik vrijgekomen passagiers heeft de machinist nog ge tracht te remmen, maar de snelheid van de stoptrein was te hoog om de botsing te voorkomen. De stoptrein ramde de goederentrein met een volgens getuigen geweldige klap. Het voorste treinstel de wrakstukken van de trein te zagen. Eerder dit jaar, op 4 mei, zijn bij een treinbotsing in Schiedam 24 mensen om- Enkele uren na dit besluit werd, onder bescherming' van de politie, een begin gemaakt met. grondwerkzaamheden op het o ngeveer 30 hectare grote terrein, dat met het oog op protestacties eerst omheind wordt. Het „burgerinitiatief mi lieubescherming benedenloop Elbe” heeft namelijk geweldloze acties als de bezet ting van de bouwplaats aangekondigd. mild akte, eling r één onH merk it. tklge (Van onze correspondent) GOES Zes treinreizigers en een treinmachinist zijn vanmorgen vroeg bij een treinramp in Zeeland nabij de buurtschap Eindewege ten westen van Goes gedood. De stoptrein van Goes naar Middelburg reed in dichte mist door nog onbekende oorzaak achterop een goederentrein uit Duits land, die op dat moment vanaf de spoorlijn GoesMiddelburg de lijn naar het industriegebied Sloe op reed. Acht reizigers raakten gewond, van wie één of twee ernstig. De ravage was enorm. Verwacht wordt dat de spoorlijn vandaag de gehele dag ver sperd zal blijven. CARROSSERIE REPARATIE BLO RIJF STEPHENSONSTRAAT 8-23 TEL. 023 - 244827 Mevrouw Groensmit - Van der Kallen (KVP) vond het vreemd dat Gedeputeer de Staten van Noord-Holland nu al kunnen kiezen tussen Hoogovens en de Voorhaven in hun nota van uitgangs punten voor het Noordzeekanaalgebied, zonder de resultaten van de studies te kennen. nen om aan te nemen dat dit leger mogelijk de „rode lijn” zal overschrij den. Dat is een politiek en militair niet duidelijk omschreven lijn, die Israel eni ge maanden geleden voor Syrië getrok ken heeft en waarover Israel de Syriërs heeft laten weten dat zij die niet straf feloos kunnen overschrijden zonder Is raëlische interventie te riskeren. Geogra fisch loopt die lijn parallel met de rivier de Litani. Radio en tv Strips Kunst Beurs Economie Sport KIEL (DPA). Het ministerie van Sociale Zaken van de Westduitse deel staat Sleeswijk-Holstein heeft maandag avond verrassenderwijs de eerste ge deeltelijke vergunning verleend voor de denloop van de Elkbe in Brokdorf, dnloop van de Elbe in Brokdorf. Verwachting van het KNMI tot donderdagavond In een privé-dierentuin in Zwitserland werden maar liefst veertien schildpadden uit een broedsel geboren. Een zeer bijzondere gebeurtenis, maar de Griekse moeder- schildpad bleef er eenvoudig onder Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 9, 11 15 15 17 18 19 23, 25 De stoptrein was om 07.11 uur ujt Goes vertrokken. Deze trein is iedere morgen flink bezet met forensen en scholieren. Tien minuten eerder was de goederentrein uit Goes vertrokken. Ten gevolge van de mist zag de machinist van de stoptrein waarschijnlijk te laat dat de goederentrein zijn rangeerma- noeuvre nog niet voltooid had. Zes van de 14 goederenwagons moesten namelijk de industriespoorlijn nog op rijden. DEN HAAG. Tijdens het debat In de Tweede Kamer over de begroting voor Verkeer en Waterstaat heeft de CPN-er Dragstra aangedrongen op een snelle beslissing over de aanleg van de voorhaven bij IJmuiden. Hij noemde een aanleg noodzakelijk in verband met de werkgelegenheid. WASHINGTON, (AP). Het Ameri kaanse hof van appèl heeft gisteren met twee tegen één stem besloten dat de banden die de voormalige Amerikaanse president Richard M. Nixon tijdens zijn ambtstermijn in het Witte Huis heeft laten opnemen van vertrouwelijke ge sprekken, niet langer beschouwd kunnen worden als geheim materiaal. Ook heeft het hof bepaald dat van de banden grammofoonplaten gemaakt mogen wor den Onder de bandjes bevindt zich de opname van een gesprek, waarin Nixon op 23 juli 1972 de Amerikaanse inlich tingendienst FBI opdraagt het onderzoek naar de inbraak in het Watergate-ge- bouw te staken. AMSTERDAM. t— „De Amro-Bank heeft sinds 1971 voor 3,5 miljard gulden aan woninghypotheken verstrekt. Haar marktaandeel is daardoor op tien per cent gekomen”, aldus het hoofd van het hypothekenbedrijf van de Amro, de heer J. A. Helmes. coffeinevrije De politie van Goes is er gisteren toe overgegaan de Oost- singel in deze plaats van des avonds vijf uur tot des morgens half tien af te sluiten voor voer tuigen omdat tienduizenden spreeuwen een gevaarlijke situa tie hebben geschapen voor het verkeer in deze straat. De talrijke spreeuwen hebben sinds enige tijd bezit genomen van de kastanjebomen langs de weg. Met hun uitwerpselen ma ken zij van de weg een spiegel gladde glijbaan. Deze week slipten al drie auto’s, twee belandden tegen een boom en een kwam in de gracht terecht. In de laatste zes weken werd zelfs voor een half miljard gulden aan hypo thecaire leningen op woningen verstrekt tegenover een jaarproduktie van 700 miljoen gulden in 1975. De oorzaak van de snelle groei in de laatste tijd schuilt in het feit dat er tussen aanvragen en verlenen van de leningen ongeveer drie hiaanden verloopt. In juni en juli van dit jaar deed zich een explosieve vraag naar woninghypotheken voor in verband met de vrees van het publiek dat de hypotheekrente fors zou stijgen. Nu een rentedaling van de hypotheek rente voor de deur staat en in een enkel geval zich al heeft aangediend, kan het zijn dat de vraag naar hypotheken even gaat aarzelen in verband met de ver wachting van of de hoop op een verdere daling. Op langere termijn heeft de Amro goede verwachtingen van het hypothe- kenbedrijf. Het eigen-woningbezit in ons land is nog kleiln: 39 tot 40 percent. De regering wil dat tot tweederde van het woningbestand opvoeren. In 1977 zal daarom voor het eerst van de nieuw bouw meer dan de helft als koopwoning bestemd zijn. Omdat zij uit een winkel in het Londense West End spullen had weggenomen zonder te beta len, moet de 63-jarige grootmoe der mevrouw Phyllis Mai-y Fish- wick honderd uur lang pianospe len. De politierechter in Londen droeg deze amateur-pianiste op haar straf „uit te zitten” in be jaardentehuizen, bij wijze van maatschappelijk dienstbetoon. gekomen en 11 gewond. Een ontsporing van de trein Amsterdam-Parijs bij het Belgische Neufvilles, óp 27 juni, kostte 11 mensen het leven, terwijl er 29 ge wonden vielen. Op 30 augustus van dit jaar ontspoorde een Nederlandse vakan- tietrein bij Compiegne in Frankrijk. Bij dit ongeluk raakten 37 reizigers gewond. spaame 34-hoek damstraat tel320077 ^^^wfen-perspex signs- vinyl schoof in een hoek van 45 graden bo venop enkele lege tankwageqs. De cabine brak af en belandde, volko men in elkaar gedrukt, naast de spoor lijn. De machinist van de stoptrein en vermoedelijk enkele jeugdige passagiers, die in het voorste deel van de trein zaten, werden gedood. Ruim een kwartier nadat de ramp zich voltrokken had, kwam de hulpver lening op gang. De gewonden werden met ambulances naar het ziekenhuis in Goes vervoerd. De één of twee ernstige gewonden werden later naar het Dijk- zigtziekenhuis te Rotterdam overge bracht. Lange tijd waren brandweer ploegen en andere redders nog bezig de stoffelijke resten van de slachtoffers uit De conferentie begon hoopgevend, om dat het politieke grove werk al een week eerder op de mini-top in Riad was gedaan, waar de opzienbarende verzoe ning tussen de Egyptische president Sa dat en de Syrische leider Assad de laatste ook met PLO-chef Arafat de verhoudingen in de Arabische w ereld danig had doen veranderen. In Cairo werd met overweldigende meerderheid alleen Irak was tegen een vredesplan voor Libanon g oedge- keurd, dat evenwel zeer ambitieus was opgesteld en reserves van zowel links als rechts in Libanon had opgeroepen. Een staakt-het-vuren, punt een van het vre desplan, hield het tegen verwachting wel, wat een indicatie was dat de moe- gestreden partijen 45.000 doden en 18 maanden burgeroorlog ging de militia’s kennelijk niet in de koude kleren zitten de vrede een kans wilden geven. Op zichzelf al een prestatie, want de Arabische vredesmacht van 30.000 man, groot genoeg, op papier althans, om de strijdende partijen uit elkaar te houden, was voor dit doel nog niet in Libanon gearriveerd. Volgens Dragstra is het onbegrijpelijk als de aanleg van een voorhaven op nieuw op de lange baan zal worden geschoven. Hij berekende dat een inves tering van rond een half miljard gulden werkgelegenheid zal betekenen voor vierduizend arbeidsplaatsen en later voor elfduizend nieuwe arbeidsplaatsen. De WD-er Koning vond dat minister Westerterp zich niet erg besluitkrachtig toont ten aanzien van de voorhaven. Volgens Koning hebben de gemeenten in het Noordzeekanaalgebied recht op een snelle beslissing die de onzekerheid zal wegnemen. Het totaal verwrongen voorste gedeelte van de personentrein die vanmorgen achterop de goederentrein reed. Een wat voorbarig naar buiten geko men conclusie van de staatscommissie Mommersteeg, die de minister van De fensie moest adviseren over de eventuele oprichting van en beroepsleger, ken schetst die mogelijkheid ais een onhaal bare zaak. De argumenten liggen voor namelijk in het praktische vlak: er zou den niet voldoende vrijwilligers kunnen worden geworven om het noodzakelijke aantal manschappen bijeen te krijgen en de kosten zouden te hoog worden. Slechts een minderheid in de commis sie heeft, althans volgens nog zeer ge brekkige informatie, oog gehad voor de politieke gevaren die een vrijwilligersle ger met zich zou brengen, met name doordat het een geïsoleerde en autonome gemeenschap zou kunnen gaan vormen, die een eigen politieke keuze zou kun nen ontwikkelen en een ongewenst aan deel zou kunnen opeisen in de politieke bedeidsvormig. Het zou allemaal „wel eens kunnen”, maar evengoed ook niet. In diverse lan den functioneert een vrijwilligersleger uitstekend, althans in vredestijd, maar niet als binnenlandse politieke factor. Dat laatste is afhankelijk van de leiding, zowel van de minister van Defensie als de top van de krijgsmacht. In plotseling uitbrekede oorlogssitua ties heeft een vrijwilligersleger meestal erg veel moeite om op sterkte te komen en vooral om als een gesmeerde eenheid te gaan functioneren. Beroepskader dat in het „vak” door de wol geverfd is, zou tegenover kersverse reservetroepen en volkomen onwennige recruten niet be schikken over de juiste mentaliteit en taktiek voor een snelle training. Die ervaring hebben verschillende beroepsle gers opgedaan toen in 1939 de tweede wereldoorlog uitbrak. Het is de yraag of een moderne oorlog zo’n leger nog de tijd gunt om op gang te komen. Men kan in vredestijd natuurlijk nooit een volledige krijgsmacht van beroeps- personeel onderhouden, omdat de kos ten daarvan alle perken te buiten zou den gaan. Een eventuele overschakeling van een dienstplichtig leger onder lei ding van een beroepskader, zoals we dat momenteel hebben, op een schematisch volledig beroepsleger dat in noodsituaties mei dienstplichtigen op oorlogssterkte kan worden gebracht, zou een reorgani satie en herstructurering van de hele krijgsmacht noodzakelijk maken, waar bij de taakverdeling en het functioneren in de NAVO eveneens van de grond a opnieuw zouden moeten worden aange pakt. Dit gevoegd bij het waarlijk niet onbelangrijke argument van het politie ke gevaar indien een beroepsleger in verkeerde handen zou vallen, is reden genoeg om te veronderstellen dat de commissie-Mommersteeg inderdaad tot een „onmogelijk” zal concluderen. Er zijn duidelijke aanwijzingen dat het bondgenootschap tussen Syrië en de christelijke Falange in Libanon afloopt. In verband daarmee hebben politieke en militaire kringen in Jeruzalem gister avond gezegd dat de toenadering tussen Syrië en Egypte het gevolg kan hebben dat de Palestijnse commando’s wederom in staat gesteld zullen worden hun acties tegen Israel vanuit Libanon te hervat ten. Militaire zegslieden in Jeruzalem waarschuwen tegen de Arabische vre desmacht in Libanon: Israel heeft rede- Bewolkt en nevelig weer aanvankelijk plaatselijk mist, maar morgen in het noorden van het land ook enkele opklaringen. Op de meeste plaatsen droog. Matige, in het Waddengebied later krachtige oostelijke wind. Minimumtemperaturen circa 5 graden, maxima morgen onge veer 10 graden. Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:’ 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 319245 BW S

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1