Schaakteam Bosko Bursac, topscorer van de eerste divisie: Wullems terug NTTB trekt Bert Schoofs aan als coach AZ’67 roept dokter Van Rompu op het matje Ipswich T: acht ton voor spits rs duidelijk op winst r i V Fles halfvolle melk hele liter van 94 P Geldig t/m zaterdag 30 oktober „Met de komst van is rust bij Vitesse «F i voor80 11 Z Erres HiFi/Stereo: Erres HiFi/Stereo: mooie muziek op een makkelijke manier. VOOR DE HEREN XI „DOPINGZAAK” VAN AZ-ARTS VAN ROMP U BRENGT VOETBALWERELD IN BEROERING: ERRES hei gs >ee 23 WOENSDAG 2 7 OKTOBER 19 76 SPORT IE! IDAG mr Voorstel I - nirna „Niet toevallig” ADEM ir E SOU) (ADVERTENTIE) Frits Kessel: „Slikken publiek geheim” een ALLEEN VOOR MELK UNIE OF HORNA PRODUKTEN dus (ADVERTENTIE) e tijd i werk. rekt langs hert F ■Ml .0.^ ngeveer rdigen evestigde tigingen vai een be* t r ^nissen /EUR r film m, waai SUR roffen! :ille bev de tse jpzweep IPSWICH (ANP). Ipswich Town heeft de gevaarlijke spits Paul Mariner van tweede-divisieclub Plymouth Argyle overgenomen. Ipswich, dat de strijd om Mariner won van West Ham United en West Bromwich Albion, betaalde onge veer 800.000 gulden voor de jonge aan valler. Zijn voorstel aan de medische com missie komt erop neer dat er een brief aan alle collega’s in het betaalde voetbal zal moeten worden gestuurd waarin wordt gesteld dat het mogelijk is bij wijze van steekproef een controle op doping te houden. Een objectieve com missie (bijvoorbeeld de medische com missie) wijst dan van tevoren die wed strijden aan. Welke dat zijn mag echter niet bekend worden gemaakt. Na het laatste fluitsignaal worden dan drie spe lers uit die drie duels op het gebruik van doping onderzocht, net zoals dat in de wielerwereld gebruikelijk is. Hoewel Van Rompu inzake sanctione ring van spelers geen adviezen, noch een toelichting geeft in zijn schrijven aan de heer Kessel’ heeft hij daar wel zijn eigen denkbeelden over. „Je zal flinke Vanavond zal Jimmy van Rompu door de AZ-leiding aan de tand wor den gevoeld. Ar ie Ligthart: „Wij zul len hem tijdens de bestuursvergade ring vragen wat hij nu precies alle maal heeft bedoeld. AZ’67 tegen Roda JC was een mannelijk hard duel. Maar het was geen veldslag”. De KNVB neemt een afwachtende houding aan wat betreft de beschul digingen van AZ-clubarts Van Rom pu aan het adres van Roda JC over het gebruik van doping in de zondag gespeelde wedstrijd AZ ’67Roda JC. „Er is voor ons geen enkele aanlei ding om een initiatief te nemen een onderzoek in te stellen”, zegt KNVB- voorlichter Hamstra. „Overigens is er geen klacht ingediend. Mocht dat als nog gebeuren, dan zullen wij deze langs de gebruikelijke weg en dat wil dan zeggen de tuchtcommissie behandelen”. pluggen en kopen liever in één keer een komplete kombinatie. Een uitstekende gedachte. Vooral als ze de Erres HiFi/Stereo- kombinatie SX 6845 kiezen. Een tuner, versterker en platen speler in één. Met 2 luidsprekerboxen. De Hi-Fi-norm Din 45500 wordt ruimschoots gehaald. Wat er niet om liegt zijn de diverse specifikaties: ontvangst van FM-stereo en MG, druktoetsen voor 4 voorkeurstations, uitgangsvermogen 2x15 Watt kontinu, 2x20 Watt muziek, instelbare naalddruk, MD-element,snaaraandrijving enz. Kortom, een volwassen, overzichtelijke kombi natie. Die echter net zo simpel is te bedienen als uw elektrische deurbel. En bovendien voorzien is van een bescheiden adviesprijs: f 1.099,--. Inklusief 2 luidsprekerboxen en stofkap. Wanneer gaat u kijken en luisteren bij uw Erres-dealer? Het optreden van enkele spelers van Roda is de druppel geweest die voor de AZ-clubarts de emmer deed overlopen. „Op zich staat mjjn constatering niet alleen. Is het toevallig dat er in de finale om de KNVB-beker tussen Roda en PSV vorig seizoen hierover al werd gesproken? Is er na Anderlecht-Roda JC niet over hetzelfde onderwerp geschre ven? Het is geen toevalligheid dat het steeds dezelfde club is die in opspraak komt. Het is ook niet de enige club in Nederland. Er zjjn er in het oosten twee, het westen twee en in het zuiden is er een. Geografisch gezien klopt het ook al aardig”, aldus Van Rompu. Overigens blijkt het niet noodzakelijk te zijn dat juist clubartsen de stimulan tia verstrekken. Van Rompu is van me ning dat ook een oefenmeester of een verzorger de tabletten kan Verstrekken zonder medeweten van de clubarts om en zonder recept van de betreffende arts. Bursac: „We stonden tegen Veen- dam met 2-1 achter, maar ik voelde gewoon dat er nog niets verloren was. Een kwestie van zelfvertrouwen. Maar dat geldt voor de hele ploeg. Mentaal zijn we erg sterk geworden”. Door zijn activiteiten als schutter wordt Bursac meer en meer scherp in de gaten gehouden door de tegen partij. „Soms zwerven er wel drie man om me heen. Van mij mag het, want daardoor leid ik de aandacht af. Die bewaking doet me trouwens toch niet veel. Natuurlijk heb je wel veel te verduren zeker in het straf schopgebied maar van al die pro vocaties trek ik me niet veel aan. Dat zou ook verkeerd zijn. Als spits héb je juist je concentratie hard nodig 1 om op de beslissende momenten doel punten te maken”. HiFi Stereo zonder problemen Sommige mensen stellen graag a la carte een stereoset samen. Een tuner/versterker van merk X, een platenspeler van merk Y en boxen van merk Z. Andere mensen houden niet zo van dat gedoe met snoeren en De transfersom zal overigens slechts gedeeltelijk in contanten worden be taald. Plymouth kreeg iets meer dan een half miljoen in handen en verder verde diger John Peddelty en Aanvaller Terry Austin, wier „waarde” op ongeveer 300.000 gulden is getaxeerd. Ipswich ver- plichtte zich bovendien een vriendschap pelijke wedstrijd in Plymouth te komen spelen en nog eens 80.000 gulden over te maken, indien Paul Mariner drie keer voor het Engelse elftal zou worden ge kozen. I Bosko Bursac: cpvallend seizoen. sancties moeten stellen wanneer stimu lantia worden gevonden en dan denk ik niet aan geldboetes van 100 gulden of een schorsing van twee wedstrijden, maar veeleer aan een schorsing van drie maanden van de betrokken speler. Ook de clubarts van de betrokken vereniging zou daarbij betrokken kunnen worden en zonodig door de KNVB moeten wor den gestraft”. ALKMAAR. AZ’67 distantieert zich van de uitlatingen van clubarts Van Rompu. Het bestuur van de Alkmaarse club laat dat schriftelijk weten aan Roda JC. send doelpunt een plaats in de na_ competitie bezorgde. De geschiedenis herhaalde zich enkele weken geleden, want toen zorgde de ijverige Arn hemse „gastvoetballer” er met een kostbaar doelpunt tegen Veendam voor dat de aanspraken van Vitesse op de eerste periodetitel definitief veilig werden gesteld. Frits Kessel bondsarts van de KNVB, laakt de manier waarop AZ- clubarts Van Rompu het dopingpro bleem opnieuw aan de orde heeft gesteld. Vooruitlopend op de komst van de brief van zijn collega, signaleert Kes sel: „Van Rompu probeert het do pingprobleem opnieuw in discussie te brengen. Dat is op zich een goede zaak. Alleen de weg die hij bewan delt is een beetje moeilijk”. De KNVB-arts vindt dat „het taboe eindelijk maar ,eens moet worden opengebroken”. Dat er in de voetbal lerij, wordt geslikt, is een publiek geheim. Frits Kessel ziet niets in onmiddel lijke instelling van een controlecom missie. „Het dopingprobleem is erg complex. Wij zijn er wel bezig. Er wordt in beperkte kring ook over gediscussieerd. Doping zit in het hoekje van geheimzinnigheid. Als je het probleem daaruit vandaan haalt, heb je kans dat er iets concreets ondernomen kan worden”. Bursac: „Het is wel te verklaren dat ik nu wat sneller scoor. Ik ope reer dit seizoen namelijk meer als spits, in die positie kom ik het best tot mijn recht. Het vorig jaar was echter volgens de trainers mijn aan wezigheid op het middenveld ge wenst, maar dat betekende automa tisch dat ik wat minder aan mijn specialiteit toekwam”. .ORBYDEI ior ur L14J rij deMelk^ „De middelen zijn op de zwarte markt (met name in de grote steden) zeer gemakkelijk te krijgen en wie daar niet in slaagt wijkt uit naar België waar je ■kilo’s van dat spul zonder recept kunt kopen in de eerste de beste winkel”. Wlodzimierz Lubanski, vroeger één der beste aanvallers van Europa, maakt na een afwezigheid van drie jaar zondag in Warschau zijn rentree in de Poolse nationale voetbalploeg. Polen ontmoet in een wedstrijd voor groep één in de voorronden van het toernooi om wereldkampioenschap 1978 Cyprus. De 30-jarige Lubanski, die momenteel speelt bij de Belgische eersteklasser Lo- keren, brak in 1973 in de interlandwed strijd tegen Engeland zijn been. AMSTERDAM (ANP). Bert Schoofs (31) is voorlopig voor een jaar benoemd tot coach van de herenselectie van de Nederlandse Tafeltennisbond. Van beide zijden is een optie voor ver lenging met nog eens twee jaar. Met de benoeming van Schoofs, nog actief speler in het eerste team van Delta Lloyd, is een einde gekomen aan de moeilijkheden rond de leiding van het herenteam. Die leidden er bijvoor beeld toe dat bondsvoorzitter Römgens de samenstelling van de nationale he renselectie voor het komende seizoen voor zijn rekening heeft moeten nemen. Roda JC is terechtgekomen in maalstroom van geruchten, vage schuldigingen en speculaties. Morgen avond zal het bestuur van de Kerkraadse club zich beraden over de toestand. Dr. Van Mierlo, Roda JC's clubarts, gaf als commentaar: „Namens de medi sche begeleiding en namens iedereen die bezig is met het eerste elftal kan ik alleen maar zeggen dat er nooit iets is gegeven of toegediend wat op doping zou kunnen lijken. Daarnaast heb ik nooit de indruk gekregen dat een speler thuis iets geslikt zou hebben. Ik heb op dat punt niet de minste verdenking”. Een zeer belangrijk facet in de hele affaire is de bijzondere trainingsaanpak bij Roda JC, waardoor bepaalde spelers prestaties leveren die „onmogelijk” lij ken. John Meuser en Stan Ziegler bij- HAIFA (ANP). In de tweede ronde van de Schaakolympiade in Haifa staat Nederland met voor tegen Schotland. Twee partijen werden afge broken, beide in een gunstige stand voor de Nederlanders. Timman speelde met zwart aan het eerste bord tegen Prit chett een zware partij, waarin zeer kleine voordeeltjes langzaam tot een reëel overwicht verdicht werden. Door spel tegen een zwakke pion van Prit chett wist Timman af te wikkelen naar een iets beter eindspel en later een pion te winnen. De afgebroken stelling is nog moeilijk en winst is niet zeker. Sosonko kreeg met wit door Levy een Benkö-gambiet voorgezet en kon daarin niet veel voordeel bereiken. Al gauw werd remise overeen gekomen. Donner speelde een bijzonder aardige partij tegen Jamieson. In een Franse partij liet hij zijn koningsvleugel uit elkaar slaan om met twee lopers geheel op het centrum te spelen. Toen hij naar het eindspel kon afwikkelen triomfeerde zijn strategie volledig’ en leidde hij zijn centrumpionnen onstuitbaar naar dame. Ligterink speelde met wit tegen Find lay een Steiniz-variant van het Spaans, een oude opening met nieuwe motieven. Toen Ligterink tot een aanval dreigde te komen vluchtte zijn tegenstander in een slecht eindspel, waarin Ligterink een pion voor kwam. Ook hier is de afgebro- ken positie nog onduidelijk, al heeft Ligterink goede winstkansen. In de damesolympiade staat Nederland met 2-0 voor tegen Japan. De afgebro ken partij staat beter voor Nederland. (Van onze sportredactie) ARNHEM. Frankrijk heeft zijn BB. net zoals Nederland, zij het dat deze initialen verder wat de inhoude lijke vorm betreft niets met elkaar gemeen hebben. Maar ook Vitesse kent zijn BB. Al zo’n twee jaar zelfs. Zjjn naam? Bosko Bursac, 31 jaar en sinds kort topscorer van de eerste divisie met negen doelpunten. De .sympathieke Joegoslaaf, die nog geen enkele wedstrijd voor zijn broodheer heeft gemist (en dat mag een recond worden genoemd), is bezig aan een opvallend seizoen), zo sterk zelfs dat het erop gaat lijken dat hij zijn produktie van de vorige competitie (13 goals) met gemak zal overtreffen. De opleving, die de Monnikenhui- zense club momenteel doormaakt is voor de in het veld immer ijverige Bursac niét als een verrassing geko men. „Al die trainerswisselingen in het vorig seizoen deden ons geen goed. Gelukkig is met de komst van de heer Wullems de rust terugge keerd. De organisatie is gewoon af en zoiets werkt toch onmiddellijk door in de resultaten”. „Ik geloof dat we als we ten minste deze vorm weten vast te hou den erg hoog kunnen eindigen. Het mooiste zou natuurlijk zijn els we de eredivisie halen. Ook voor Arnhem is dat een goede zaak. Ik kan me wel een beetje voorstellen dat de mensen na zoveel jaar op de eerste divisie zijn uitgekeken”. (Van onze sportredactie) ALKMAAR-KERKRADE Manager Hans Coerver van Roda JC zal zijn spe lers Leo Ehlen en Jef Blatter adviseren contact op te nemen met de VVCS (Vereniging Voor Contract Spelers) naar aanleiding van de beschuldigingen, die door Jimmy van Rompu, de clubarts van AZ’67, aan het adres van beide spelers zijn geuit. Van Rompu heeft onder meer Blatter en Ehlen beticht van het gebruik Van doping tijdens de zondag gespeelde competitiewedstrijd tussen AZ’67 en Roda JC. Het bestuur van Roda wijst de beschuldigingen krachtig van de hand. Jimmy van Rompu ventileerde zijn bevindingen als volgt. „Het wordt hoog tijd dat er eens een dopingcontrole komt. Het bekkentrekken van Ehlen en Blatter wijst heel sterk in die richting. Ik weet dat het een verdachtmaking is, maar ik ben in staat deze zaken hard te maken. Ik heb er speciaal op gelet en daarom komt zijn woede-uitbarsting (van Blatter) mij ook niet vreemd voor. De medische wetenschap heeft aange toond dat een gedrogeerde sportman bij de minste irritatie uit zijn doen raakt en vreemd reageert. Ik weet een aantal clubs die geen middel onbeproefd laten om iedereen meer arbeid te laten ver richten dan mogelijk is”. Bert Schoofs was als coach voorgedra gen door de overige leden van de heren selectie. Zijn benoeming heeft tot gevolg dat hij zelf geen deel meer zal uitmaken van die selectie. Aanvankelijk was Carel Deken de eerste kandidaat voor de func tie van coach, maar hij moest bedanken omdat de school waar hij werkzaam is, geen toestemming gaf. Tijdens de tot nu toe gespeelde wedstrijden van Nederland in de tweede divisie van de Europese competitie hebben Carel Deken (tegen Polen) en oud-coach Dusan Tigerman (tegen Bulgarije) elk een keer waarge nomen. z Bert Schoofs debuteert in zijn functie tijdens de open Belgische kampioen- schappen, die dit weekeinde in Charleroi worden gehouden. Voor het komende seizoen zal de nationale selectie bestaan uit veertien dames (coach Gerand Bak ker) en zeven heren. Uit deze groepen zullen de teams worden samengesteld, die aan de belangrijke internationale wedstrijden deelnemen. Voor de open Belgische kampioenschappen zijn aange wezen: Sandra de Kruiff, Bettine Vrie- sekoop, Marian Wagemakers en Judy Williams, Han Gootzen, Bert van der Helm, Nico van Slobbe en Jaap van J Spanje. De geselecteerde dames zijn ver der: Mieke Arntz, Vivian Blanckaert, Sonja Heltzel. Brigitte Kooter, Judith van Maarseveen, Jolanda Noordam, An- nemieke Smits, Addie Snijders, Marian van der Vliet en Ine Willems. Het ze vental van de heren wordt gecomple teerd door Bert van den Ham. René Hijne en Hans Lingen. Op het programma voor de selecties staan voorlopig: open Belgische kampi oenschappen (30-10 en 1-11), open Itali aanse kampioenschappen (12-14/11), da- messelectieRoemenië (25-11), Neder landGriekenland (25-12), Nederland Ierland (19-1), open kampioenschappen van Tsjecho-Slowakije (5-6/2), Neder land— Oostenrijk (10-2), BelgiëNeder land (3-3) en wereldkampioenschappen (26/3-4/4). y Bert Schoofs: voorlopig voor een jaar coach. Voorzitter Arte Ligthart: „Wij zijn volslagen Verrast door de uitlatingen van onze dokter. Het is allemaal voor zijn rekening, met name hetgeen h'ij over Blatter zegt. Het is niet erg dat doping in zijn algemeenheid eens aan de kaak wordt gesteld, maar wij distantiëren ons uitdrukkelijk van hetgeen er nu is gebeurd.” TA lid/ ld XTX 7 t I V A „Ik kan de zaken hard maken” „Voor mij persoonlijk zou een pro motie een mooie afsluiting van mijn carrière betekenen. Jk denk nog zo'n twee jaar door te gaan. Het kan, als je maar serieus leeft. Kijk maar naar Bosveld en Mellaard, die staan hun mannetje nog steeds”. Bosko Bursac, die in zijn geboorte land bij FC Reijka en Zagreb als full-prof. in dienst was, werd eind september 1974 door de toenmalige Vitesse-oefenmeester Ned Bulatovic iiaar Arnhem gehaald. „In het begin was het wel even wennen. Niet wat het voetballen betreft dat is toch overal hetzelfde nee. de andere levensstijl in Holland maakte de overgang voor mij erg groot. Daar kwam nog bij dat ik hier overdag moet werken (als technisch tekenaar, red.), terwijl ik in Joegoslavië ruim elf jaar de kost met voetbal heb verdiend. Af en toe, vooral ’s maan dags, ervaar ik die combinatie nog wel eens als minder prettig”; De schotvaardige Bursac heeft in middels in zijn korte Arnhemse peri ode zijn waarde al dubbel en dwars bewezen. Hij was het die Vitesse in het afgelopen seizoen met een beslis- voorbeeld beschikken over een onbe schrijflijk zuurstofopnameveiTnogen. Sinds twee jaar worden de Roda JC’ers door longarts Van Elk (Heerlen) regel matig op de fietsergometer aan belas- tingtest onderworpen. Mede aan de hand van die onderzoeken en geregi streerde gegevens stelt Bert Jacobs zijn trainingschema’s vast. Het is een verge lijkende werkwijze waarmee bijvoor beeld Jos Hermens in samenwerking met fysioloog Jan Vos, opzienbarende prestaties heeft geleverd. Roda JC-club- arts Van Mierlo: „Er is bij ons fysiek een snel opgaande lijn geweest. Voor buitenstaander misschien vreemd; voor iedereen die zich wat meer verdiept in de nieuwste ontwikkelingen eenlo gisch gevolg”. Het woeste gedrag van AZ-speler Hu go Hovenkamp tijdens dezelfde wed strijd gaf aanleiding tot allerlei specula ties. Trainer Hans Kraay wist er geen raad mee en beperkte zich tot wat vage excuses. Toen plotseling in de AZ-wandelgangen het woord „doping” viel, was Jimmy van Rompu er als de kippen bij een heel pleidooi voor het invoeren van doping controle in de voetbalsport te houden. Om de aandacht van boosdoener Hugo Hovenkamp af te lelden? Jimmy van Rompu: „Ik maak me gewoon ongerust over het toenemend dopinggebruik op de voetbalvelden. Ik betreur dat ik de namen Ehlen en Blatter heb genoemd. Ik be grijp wel dat het nu helemaal verkeerd over komt”. Jimmy van Rompu is overigens beslist niet geschrokken van de reacties die zijn beschuldigingen teweeg hebben gebracht. „Het was gewoon nodig dat er iemand de knuppel in het hoenderhok gooide. Dat ik dat nu ben is geen toevalligheid. Ook tijdens onze laatste jaarlijkse bij eenkomst van clubartsen uit het betaal de voetbal heb ik dit punt ter sprake gebracht, maar toen werd erom gelach en. Wij zijn nooit tot zaken gekomen”. Daarom heeft Van Rompu (57) zijn op vattingen onderstreept met een schrijven aan de medische commissie van de KNVB en aan bondsarts Frits Kessel. Daarin eist Van Rompu een spoedige reglementering, rond het gebruik van stimulantia in het betaalde voetbal, om dat naar zijn zeggen de verboden midde- len op de Nederlandse voetbalvelden alom aan terrein winnen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23