Diner in Dubbele roofmoord in Rijksmuseum Amsterdam opgelost Arts: Geen tijd voor grondig enden dit noq I Kritiek op opleiding politie onderzoek naar sterfgevallen het weer CORNELISSEN: VIJF MILJOEN MINDER VOOR AUTOWEGEN IN KLINIEK VOOR BEJAARDEN IN KERKRADE Prinses Christina in verwachting MOORD OP POMP BEDIENDE NU GEHEEL OPGELOST een miljoen gulden aan prijzen WOENSDAG 27 19 7 6 W i OKTOBER BINNEN- EN BUITENLAND 2 - 1 Verdronken kleuter (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De christen democratische partijen in de Tweede Kamer willen dat minis ter Westerterp van Verkeer en Waterstaat meer geld uittrekt voor de aanleg van fietspaden. De CDA-partijen vinden dat een bedrag van vijf miljoen gulden onttrokken moet worden aan de post voor de aanleg van autowe gen ten behoeve van het fietsver- keer. Veiligheid Beroofd Naturalisaties Weg Rookverbod Beschoten Mosselvergiftiging Hasj Afvalvaten van goud nodig Juan Carlos Lijnrecht Mond gehouden Telegram Zoek Mist Premies nodig” Angst L 7 MAASTRICHT (ANP) Dok ter J. van Hooft, die gedurende ongeveer twee jaar in dienst is geweest van de Lückerheide- kliniek in Kerkrade, had geen verklaring kunnen vinden voor het tekort aan suiker waaraan een tiental bejaarde patiënten overleed. Zeven van hen waren in een zogenaamd hypoglycae- misch-coma overleden. Het waren geen suikerpatiënten. Pas vlak voor zijn vertrek als arts van de kliniek was het hem opgeval len, dat dit soort vreemde geval len slechts op de afdeling van een bepaalde hoofdverpleger, die ervan wordt verdacht patiënten met insuline te hebben doodge spoten insuline veroorzaakt een tekort aan suiker voorkwa men. Toen kon hij geen onder zoek meer instellen. 9’ .5 5 •S3 ÊS SE jh S3 gS Sï 0 o o o 0.1 0.2 0 0 0.1 0 0.1 2 0 0 0.6 0 0 0 0 0 0 0.2 19 0.2 0 0 1 0 0 10 0 3 10 0.1 0 0 0 3 0 0 1 CDA wil meer geld fietspaden WEERRAPPORTEN •c? dj; De zitting wordt vandaag voortgezet. (ADVERTENTIE) ^7- 0 1 De twee jaar oude Menno Dost uit Lopik is gisteren in de sloot achter de woning van zijn ouders verdronken. Het jongetje was met een bal aan het spelen. Hij viel in de sloot toen hij probeerde zijn te water geraakte bal te pakken. 24 20 18 10 De socialist Knot vroeg de minister waarom hij zijn hand op de portemonnee houdt, waar het gaat om de aanleg van vrije busbanen in de regio. Volgens hem blijven vooral op het platteland de voor zieningen voor openbaar vervoer ver ach ter. Knot bekritiseerde het idee van Wes terterp om ook hier de zogenaamde „car pooling” in te voeren, het verlenen van bepaalde voorrechten aan particuliere auto’s, waarin drie of meer mensen reizen. Volgens hem zou daarvoor een heel kost baar controleapparaat nodig zijn. Uit de verhoren is inmiddels gebleken dat beide verdachten ook vorige week donderdag, een dag voor de moord, een overval beraamden op een benzinestation in Mierlo. Dat ging toen op het laatste moment niet door, omdat de pompbedien den en enkele klanten de twee vroegtijdig ontdekten waarna zij het op een lopen zetten. Minister Westerterp kreeg ook enige kri tiek te horen op zijn beleid ten aanzien van de verkeersveiligheid. Mevrouw Smit- Kroes van de VVD verlangde dat de minister een prioriteitenschema voor vei ligheidsmaatregelen opstelt. Volgens haar is de veiligheid binnen de bebouwde kom weliswaar toegenomen, maar buiten de bebouwde kom' steeg het aantal ongeval len met 30 percent. Zij verzette zich ook tegen het voornemen van minister Van De recherche kwam de broers op het spoor na nauwkeurig onderzoek van de wonden op het lichaam van de heer Hart man. Daarbij bleek dat hij was geslagen met een fietsketting. Het bleek hier om een bijzondere ketting te gaan, die in „bepaalde kringen” wordt gebruikt, aldus de recherche. De fietskettingen brachten Op de tweede dag van het proces tegen de verpleger voor de rechtbank in Maas tricht vertelde de arts, dat hij aanvanke lijk niets had gemerkt. In een later sta dium kwam het hem vreemd voor, dat er zoveel mensen in een dergelijk coma over leden. Het werd voor hem een probleem. De socialist Knot vroeg van minister Westerterp om meer geld uit te trekken voor de verkeersveiligheid. Kemenade van onderwijs om het verkeer- sonderwijs te schrappen uit het onderwijs op de basisscholen. Zij diende een motie in, waarin zij van minister Westerterp vraagt al zijn invloed aan te wenden om dit besluit ongedaan te maken. Ook het CDA sprak zich bij monde van de heer Beinema (AR) uit tegen deze stap van de minister van onderwijs. Bij de inbraak in het uitzendbureau, waar de jongste van de twee broers de situatie zou kennen, stuitten ze op hun slachtoffers. De twee bevonden zich in een kamer toen de inbrekers binnenkwa men. Waarom mw. Doggers mee naar beneden is genomen, was gisteravond nog niet duidelijk. Vast staat dat ze met een mes - waarschijnlijk uit haar eigen huis afkomstig - om het leven is gebracht. Op haar lichaam zijn geen verdere sporen van geweld aangetroffen. De president wilde weten waarom de heer Van Hooft bij het bestuur nooit heeft geklaagd over het chronisch tekort aan personeel. Eens was hem gevraagd hier een rapport over op te stellen. Daar had de arts, die van mening was dat het zijn taak niet was, niets voor gevoeld. Boven dien koesterde hij geen hoge verwachtin gen over een eventuele verbetering. De communicatie tussen het bestuur en het personeel van de kliniek was uitge sproken slecht. Dat bleek niet alleen uit de woorden van dr. Van Hooft, die minimaal contact had met de bestuursleden. Ook de artsen mevr. J. Kint en mevr. S. Liem- Kwee zeiden dat er weinig of geen overleg mogelijk was. Toch was dit niet de reden waarom de arts begin vorig jaar besloot ontslag te nemen. In zijn brief aan het bestuur waar onder zowel de Lückerheide- als de Ham. boskliniek vallen, schrijft hij dat de struc tuur van het verpleegtehuis zodanig was, dat tie organisatie en de communicatie veel te stroef verliep. Voorts klaagde hij over een onderbezetting op alle afde lingen. De hoofdverpleger had stijf zijn mond gehouden over de injecties, die hij in de stille uurtjes op zijn afdeling aan patiën ten gaf. WD’er Koning vroeg zich af of de uitbreiding van de politie niet veel meer een aanpassing is aan de werk tijdverkorting van de afgelopen jaren dan een werkelijke uitbreiding. Twee Franssprekende mannen hebben gisteren douane-agent S. Nijman in zijn kantoor in Wernhout beroofd van 25.000 gulden en een personenauto. De heer Nij man had de twee mannen de avond tevo ren in Breda ontmoet en hen onderdak aangeboden in zijn kantoor. Ook de BP-fractie in de Eerste Kamer keert zich tegen het verlenen van het Nederlanderschap aan vreemdelingen. Dit bleek gistermiddag in de Senaat bij de behandeling van dertig wetsvoorstellen tot naturalisatie van bijna duizend vreem delingen. Vorige week stemden de leden van de BP-fractie in de Tweede Kamer tegen. Staatssecretaris Zeevalking wees er toen op dat tegengaan van naturalisa ties niet in het belang is van Nederland en ook niet in het belang van de aanvragers. BP-fractievoorzitter Van Marion uit Ermelo verlaat per 1 november de Senaat. Hij trekt zich terug om gezondheidsrede nen, zo deelde hij gistermiddag mee. Ter bescherming van de gezondheid van leerlingen en leerkrachten mag bij het kleuter en lager onderwijs in Amsterdam tijdens de lessen niet meer worden gerookt in de leslokalen. Dit hebben B. en W. laten weten aan het personeel en de oudercommissies van openbare scholen. Ook de rijksinspecteurs zijn op de hoogte gesteld. Een onbekende heeft gisternacht in de Brabantse gemeente Vlijmen het huis beschoten van een opperwachtmeester van de rijkspolitie. Waarom op het huis van de politiefunctionaris is geschoten, is niet duidelijk. In het westen van Zwitserland is giste ren de invoer van mosselen uit landen rond de Middellandse Zee verboden. In verscheidene plaatsen hebben zich name lijk vergiftigingsverschijnselen voorge daan bij mensen die van de betreffende mosselsoort hadden gegeten. In een motel in de omgeving van Hanno ver zijn twee Nederlanders aangehouden, die tien kilo hasj bij zich zouden hebben gehad. De vaten met atoomafval zouden moe ten worden gehuld in goud om te voorko men dat ze op den duur op de zeebodem wegrotten. Dit heeft de metaaldeskundige dr. G. Wranglen gisteren in Stockholm gezegd. Hij zei dat vaten die met andere metalen zijn beschermd, al op zeer korte termijn gaan rotten en lekken. De Spaanse koning Juan Carlos begint vandaag een bezoek van drie dagen aan Frankrijk, het eerste Europese land dat hem ontvangt sinds hij in november van het vorig jaar aan de macht kwam. De christen-democraten staan op dit punt lijnrecht tegenover de WD, die juist vindt dat er in de begroting te weinig geld voor de aanleg van nieuwe autowegen is uitgetrokken. Er ligt een amendement van de WD’er De Beer om 60 miljoen gulden meer uit te trekken voor wegenaanleg, boven de 522 miljoen die Westerterp daar aan wil uitgeven. o ozo ono o o o ono ozo wzw no n ono w.st ono zw zw nno w.st no wnw o zw w.st. zzo ono w nw w.st w.st nnw ono w.st. o ono nno o w.st. n ono n n o zw 7 6 4 4 8 5 9 4 10 8 1 11 6 2 6 8 2 7 1 7 7 11 10 7 5 8 14 7 0 12 1 10 12 15 4 2 5 17 10 21 AMSTERDAM (ANP) Prinses Chris tina en haar echtgenoot Jorge Guillermo verwachten in juni van het volgend jaar hun eerste kind. Koningin Juliana heeft dat gisteren in Amsterdam meegedeeld. EINDHOVEN (ANP) De moord op de 60-jarige Eindhovense benzinepompbe- diende Wim de Groot vorige week vrij dag, is opgelost. De twee verdachten uit Nuenen, die maandag werden aangehou den, hebben een volledige bekentenis afgelegd. Uit gesprekken met de hoofdverpleger over deze gevallen kwam niet naar voren, dat de insuline-injecties mogelijk de oor zaak van de hvpoglycaemie konden zijn. De knoeierijen kwamen vooral voor op de afdeling van de verdachte hoofdverple ger. Aanvankelijk dacht dr. Van Hooft, dat de vertellingen berustten op een stom miteit van de hoofdverpleger, die hij dan ook aanried een telraam aan te schaffen. De politie van Markelo is sinds gister ochtend op zoek naar twee houten kistjes die van een melkwagen zijn ontvreemd. De kistjes bevatten elk ongeveer 36 mon- sterbuisjes met een zwaar vergiftige stof. F he« zijr bes agi I clu de lijk int 5 Ca tin de uit ro] op in ge Rt vo stl tir Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis Zweden heeft een kunstmatige mist ont wikkeld, die militaire doelen kan bescher men tegen met laser geleide raketten en zgn. „verstandige bommen”. De samen stelling van de mist blijft geheim. Een woordvoerder van het instituut voor defensie-onderzoek wilde wel kwijt dat de mist niet giftig is en gemakkeljjk en goed koop te maken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat de opleiding van vooral het lager poli tiepersoneel verbeterd moet worden. De CDA-partijen (KVP, ARP en CHU) willen de opleiding van één jaar met een aantal maanden verlen gen om een bredere persoonlijk heidsvorming en een gerichte stage mogelijk te maken. De éénjarige basisopleiding is hiervoor veel te kort. Mocht de regering dit afwijzen, dan zal het CDA eventueel met een motie komen. de politie op het spoor van de twee broers, die bij de politie bekend stonden als inbre kers. Bij een van hen werd de gebruikte ketting aangetroffen. Volgens hoofdin specteur Hoegee waren de broers vrijdag op het inbrekerspad gegaan om aan een bedrag van tweeduizend gulden te komen voor een reparatie aan een motorfiets van één van hen. De KVP’er Cornelissen deed nog een suggestie om kantoren en andere arbeids intensieve instellingen vestigingspremies In tegenstelling tot de VVD vroeg PPR- woordvoerder Van Kuijen méér geld voor het openbaar vervoer. Hij wil zeven mil joen gulden extra voor het streekvervoer. Voor de PPR mag het voorzieningenni veau van het openbaar vervoer niet wor den verminderd omdat er geen geld zou zijn vanwege de slechte economische situ atie in ons land. „Normaal”, aldus de koningin op een receptie voor de persmedia ter gelegen heid van het bezoek van het Zweedse koninklijk paar aan ons land, „had ik dat in dit stadium nog niet bekend willen maken, maar omdat mijn dochter een bezoek heeft gebracht aan het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht, ver wachtte ik dat het toch wel bekend zou worden”. Het personeelstekort bij de politie is nog altijd aanzienlijk. „Het gat tus sen de organieke sterkte en feitelijke sterkte is het grootst in de grootste steden en bij de rijkspolitie”, zei de PvdA’er Franssen. Hij vroeg zich af of er bij de rijkspolitie sprake was van een personeelsstop. Minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) reageerde daarop met: „Er is hele maal geen sprake van een personeels stop”. Volgens de CHU’er Wisselink, die mede namens KVP en ARP sprak, moet ook het lagere personeel meer compleet opgeleid van de scholen komen. „De praktische scholing geschiedt thans door en in de korpsen zelf. Meestal is de opvang goed, maar in de kleinere korpsen geeft het nogal eens moeilijkheden. Volgens ons zou een gerichte stageperiode, mede begeleid door de school, veel beter zijn”, aldus Wisselink. Volgens het PvdA-Kamerlid Franssen zou bij scholing een alternatief kunnen zijn voor een langere basisopleiding. Weer in binnen- en buitenland Te winnen In de Nationale Puzzela ktie tb.v. Nationaal Fonds Beter Leven AMSTERDAM (ANP). Twee broers - 23 en 21 jaar oud - hebben gisteravond tegenover de Amsterdamse politie bekend de daders te zijn van de dubbele roofmoord, afgelopen vrijdagnacht, in een woning aan het Spui in Amsterdam. Aanleiding tot de moord - waarbij de 21- jarige mw. J. Doggers en haar 22-jarige vriend J. Hartman om het leven werden gebracht - was volgens een woordvoerder van de recherche een „ordinaire inbraak” in het uitzendburau onder de woning van de slachtoffers. Zijn weigering verder bij het bestuur op personeelsuitbreiding aan te dringen werd ook ingegeven door angst voor ont slag. Uit diverse gesprekken was hem gebleken, dat het bestuur niet erg toege vend was. Om aan de wantoestanden op dit gebied een einde te maken stelde de dokter een nieuwe regeling in. Er kwam een beperkte lijst van medicijnen die het personeel zon der overleg met de arts mocht bestellen. De verdachte bleef verschrijvingen maken en hamsterde op zijn afdeling tal van medicijnen, waaronder insuline. Dr. Van Hooft ergerde zich hier zo aan, dat hij het hoofd van de verpleegkundige dienst duidelijk maakte, dat hij „het moe was”. ‘Het moest nu maar eens afgelopen zijn. „Waarom bent u niet naar de directie of het bestuur gelopen?” wilde de president weten. „Het was er niet meer van geko men. Het gebeurde vlak voor mijn ver trek”, repliceerde de arts. Cycles Peugeot stelde 13 fietsen beschikbaar voor het Nationaal Fonds „Be ter Leven” Om te trim men of om boodschappen te doen. Voor school, va kantie en werk. Naar keuze een Peugeot dames- of herenfiets met 10 versnel lingen ter waarde van 500,Wordt geleverd via de Peugeot dealer in uw eigen woonplaats. geh.bew. geh.bew. mist geh.bew motregen mist zw.bew. geh.bew. regen geh.bew. mist regen onbew. mist regenbui zw.bew. mist geh.bew. geh.bew. zw.bew. zw.bew. zw.bew. regen zw.bew. mist h.bew. l.bew. l.bew. mist zw.bew. geh.bew. regen zw.bew. geh.bew. geh.bew. geh.bew. geh.bew. regenbui h.bew. l.bew. onbew h.bew. h.bew. Het doorvorsen van de nodige medische literatuur bracht geen oplossing. Gesprekken met collega’s leverden even eens geen afdoende verklaring voor dit verschijnsel. Eén van hen zei, dat hij het in zijn praktijk ook wel eens mee had gemaakt. Tijd om een wat grondiger onderzoek in te stellen ontbrak de arts, die wegens het gebrek aan voldoende medisch personeel overbelast was. Volgens de CHU’er Wisselink heeft het onderzoek van de Vereniging van Reclasseringsinstellingen duidelijk gemaakt dat een wettelijke regeling van de politieregistratie noodzakelijk is. Uit dat onderzoek bleek, dat de politie uit haar registers gegevens verstrekt aan onbevoegden. De WD’er Koning vond dat in de nieu we Politiewet een even strenge geheimhoudingsbepaling moet wor den opgenomen als nu in de belas tingwetgeving staat. Dat staat in een amendement dat de KVP’er Cornelissen gisteravond in de Tweede Kamer indiende bij de behande ling van de begroting van minister Wester terp. Cornelissen zei teleurgesteld te zijn over de geringe aandacht in deze begro ting voor het langzame verkeer. Een derde van de verplaatsingen in ons land vindt plaats per fiets of bromfiets. Koning Gustav van Zweden en zijn vrouw hebben de tweede dag van hun staatsbezoek aan ons land voorname lijk doorgebracht in de Zuidelijke IJs- selmeerpolder. Begeleid door koningin Juliana bezochten zij gisteren het bouwterrein voor Almere, een veebe drijf in Zuidelijk Flevoland en het museum voor scheepsarcheologie in Ketelhaven. In Lelystad bezochten de koninklij ke gasten de woonwijk Rode Klif (foto rechts). Het was een unieke gebeurte nis in de geschiedenis van staatsbezoe ken aan ons land, dat journalisten en fotografen de gelegenheid kregen vra gen te stellen te midden van het publiek. De oorzaak hiervan lag in het overladen programma. Daardoor ont breekt de tijd voor een rustig gesprek. Met een door de ministerraad aange boden diner in het hoofdstedelijke Rijksmuseum (foto links) eindigde de tweede dag van het staatsbezoek. In de kliniek bestond een vrij verkeer van medicijnen. Het verplegend personeel bestelde veelal op eigen houtje. Het was dr. Van Hooft opgevallen, dat er tevens geknoeid werd met de bestellingen. Er kwamen niet alleen verschrijvingen in aantallen voor, er werden soms ook medi cijnen bij de apotheek besteld die hij niet had voorgeschreven. Efr werden tevens De PvdA’er Franssen vroeg de bewindslieden welke maatregelen er genomen zijn om het gebruik van de informatie, die door de Centrale Recherche Informatiedienst in een computer wordt gestopt, aan banden te houden. „Is de miniter er zich van bewust, dat inlichtingen over perso nen bijna per definitie een sterk gekleurde inslag zullen hebben?”, aldus Franssen. Mevrouw Smit-Kroes (WD) uitte scher pe kritiek op het openbaar-vervoerbeleid van de minister. Het hanteren van de 5- personen-norm bij het streekvervoer noemde zij het hanteren van een botte bijl. „Dat vermindert de tekorten op het open baar vervoer niet, maar is dweilen met de kraan open”. Volgens haar moet het open baar vervoer gezond gemaakt worden door fusering, integratie en standaardisa tie van tarieven en dienstregelingen en het voorkomen van doublures in de dienstver lening. Volgens mevrouw Smit kan op die manier 4 tot 5 percent van de openbaar- vervoersgelden worden bezuinigd. Mevrouw Smit diende zelfs een amende ment in om de uitgaven voor het openbaar vervoer in 1977 met 100 miljoen gulden te verminderen. DONDERDAG 28 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 7.27 uur onder 17.19 uur Maan op 13.00 uur onder 22.16 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 7.01 uur en 19.22 uur Laagwater 2.43 uur en 15.05 uur medicijnen op naam van overleden patiënten uitgeschreven. S3 gji 12 13 12 7 15 10 14 8 14 12 13 16 18 11 15 13 13 15 2- 19 7 18 13 14 12 12 22 17 12 17 5 12 19 20 7 8 12 22 13 25 K 'Z> Vooruitzichten voor vrijdag: Overwegend droog en nevelig weer. te geven als zij bereid zijn zich te vestigen in de buurt van stations. Daarmee kan het gebruik van het openbaar vervoer worden bevorderd. Aantal uren zon: 0 tot 5; minimum temperatu ren: omstreeks 7 graden; maximum temperatu ren: omstreeks 13 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent; kans

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2