55 BRITS DREIGEMENT GEEN WIJZIGINGEN IN SOVJET-LEIDING Rhodesië-conferentie Robert Moegabe niet optimistisch over Washington onderzoekt handel en wandel van ambassade Z. -Korea Van Agt wil wet tegen beramen terreurdaden „MES IN DEFENSIE VERPLICHTINGEN Nostalgisch vervoermiddel 1 99 99 IMi r- dr In verband met slechte economie 55 een miljoen gulden aan prijzen Droogte in Suriname Presidentsverkiezingen in Ierse republiek RITS BOUTEN f. J te BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 6 OKTOBER WOENSDAG 2 7 I LONDEN (UPI). Premier James Callaghan heeft Washing ton en Bonn gedreigd Engeland niet „te ver te drijven” omdat het anders wel eens zijn bijdragen aan de westelijke defensie zou kunnen verminderen. (Van onze speciale verslaggever, Fred Sanders) GENÈVE Zimbabwe (het huidige Rhodesië) wordt een soci alistische staat. Robert Moegabe, leider van de bevrijdingsbewe ging ZANU en bevelhebber van het bevrijdingsleger ZIPA, wil na de onafhankelijkheid van zijn land de bestaande sociale en eco nomische structuur drastisch hervormen. Ter ere van zijn 100ste verjaardag heeft het trambedrijf van München een paardetram uit 1876 één dag dienst laten doen in het stadscen trum. 11 üi 3 Ford noemt Carter potentieel gevaar Carter pareerde de uitval van Ford IM (ADVERTENTIE) Zimbabwe wordt een socialistische staat ROBERT MOEGABE I I In een toespraak tot de economische club van Pittsburg in Pennsylvania noem de Ford de Carter-doctrine „een aanzien lijk risico dat zou kunnen leiden tot grote internationale crises”. Volgens de republikeinse kandidaat is Carter van plan de Amerikaanse verplich tingen in het buitenland te verminderen, de defensie-uitgaven te verlagen, troepen uit Zuid-Korea terug te trekken, Westeu- ropese landen met sterke communistische opposities te ondermijnen, het evenwicht in het Midden-Oosten in gevaar te bren gen en Joegoslavië (na Tito’s dood) aan de Russen over te laten. De Amerikaanse president noemde voorts de sociale plannen van zijn tegen stander een economische ramp, die belas tingverhoging met zich zou brengen. MOSKOU (Reuter, UPI) De Sovjet- leiding is gisteren ongewijzigd te voor schijn gekomen uit een plenaire zitting van het centrale comité van de communis tische partij, het beleidsbepalende orgaan in de Sovjet-Unie aanhoudende geruch ten over op handen zijnde verschuivingen in het Kremlin ten spijt. „Moegabe is de hardste noot om te kra ken”, zei Sir Harold Walter, minister van buitenlandse zaken van Mauritius, en als zodanig voorzitter van de ministerraad van de Organisatie voor Afrikaanse Een heid. Hij tracht m Genève de vier zwarte leiders tot eenheid te brengen Met tot vandaag niet al te veel succes. Robert Moegabe, stug Kijkend, m tegenstelling tot zijn delegatieleden, somber, keihard, don kerder van huidskleur dan de meeste andere zwarte vertegenwoordigers, wil eigenlijk liever helemaal nog niet praten over zijn plannen met een toekomstig De heftig aangevallen en later herroe pen uitspraak van president Ford, dat Oost-Europa niet door de Sovjet-Unie zou worden overheerst, is weer in balans gekomen door de voortijdige uitlating van kandidaat Jimmy Carter over mogelijke ontwikkelingen in Joegoslavië. Carter verklaarde dat hij als president nooit militair zou ingrijpen wanneer de Sovjets na de dood van Tito in Joegoslavië zouden optreden. Commentatoren van naam zijn van mening dat Carter met deze uitspraak een der grondslagen van de Amerikaanse bui tenlandse politiek sedert president Harry Truman heeft overtreden, namelijk de Sovjets in het duister laten over mogelijke Amerikaanse tegenmaatregelen in Joe goslavië. In Washington vindt men dat Joegosla vië, in tegenstelling tot Polen, Tsjecho- Slowakije of Oost-Duitsland een werke lijk onafhankelijk communistisch land is. Belgrado heeft daarom van de V.S. en zijn westelijke bondgenoten in het verleden dan ook meer dan alleen morele steun genoten. „Als wij in een positie worden gedron gen waarin wij de keus zouden moeten maken tussen handhaving vap deze ver antwoordelijkheden of zeggen „het spijt ons, onze economische situatie vereist dat onze toestand voor gaat”, zou dit een zeer ernstige zaak voor Europa zijn”, zei Cal laghan in een vraaggesprek voor de tele visie. Engeland heeft de Navo al langer dan 20 jaar beloofd de sterkte van het Rijn-leger op 55.000 man te houden. In de praktijk ligt de sterkte daar enkele duizenden mili tairen onder maar dat komt door de nood zaak 14.000 man in Noord-Ierland te hand haven. In 1964 werden tijdens een vergelijkba re periode van droogte uitgestrekte bos percelen van het Nederlandse bedrijf Bruynzeel m de as gelegd Dit kwam het bedrijf op miljoenen guldens schade te staan. Margaret Thatcher (leidster van de Conservatieven) voegde de premier toe: „Niet alleen hebt u het pond sterling naar de ondergang gevoerd, u hebt ook Groot- Brittannië onteerd. U kunt maar het beste vertrekken”. Onder boegeroep antwoord de Callaghan: „Ik beloof u dat ik hier met deze regering nog lange tijd zal zijn”. Te winnen in de Nationale Puxzelaktie Lb.v. Nationaal Fonda Beter Leven door te zeggen dat de wereld het „bluffen en snoeven” van de Verenigde Staten moe is en wil weten wanneer en waar het zijn militaire macht zou gebruiken. Carter was het ermee eens dat een pre sident zijn militaire opties soms open moet houden, maar hij voegde hieraan toe dat Ford in zeker zes gevallen had beloofd in bepaalde omstandigheden geen Ameri kaanse strijdkrachten te gebruiken. Hier bij behoorden Angola, Libanon, Oost- Europa en Rhodesië. Het weekblad U.S. News and World Report verwacht dat het aantal stemmen dat door de kiezers op Carter en Ford zal worden uitgebracht elkaar waarschijnlijk niet veel zal ontlopen. Volgens een in opdracht van Time Magazine uitgevoerd opinieonderzoek zou de voorkeur van de kiezers momenteel als volgt liggen: Carter 48 percent, Ford 44, onbeslist 8 percent. In Paramaribo kan de waterleiding maatschappij niet voldoen aan de grote vraag. Hele woonwijken komen regelma tig zonder water te zitten. Aan de droogte lijkt voorlopig geen einde te komen. PARAMARIBO (ANP) In Suriname heerst al wekenlang een grote droogte. Sinds september staat het kwik gemid deld op 35 graden Celsius wat een ramp lijkt te worden voor landbouwers en vee boeren. Ook bestaat er groot gevaar voor bosbranden. DUBLIN (AP) Op 24 november zullen in de Ierse republiek presidenstverkiezin- gen worden gehouden, zo is gisteren mee gedeeld. De verkiezingen zijn nodig geworden door het aftreden, verleden week, van president Cearbhall O’Dalaigh na een bit ter constitutioneel en politiek geschil met I eerste minister Liam Cosgrave. Waarnemers zien in de uitspraak een duidelijke waarschuwing dat de Amerika nen en Duitsers niet al te zware voorwaar den moeten verbinden aan de lening van 3,9 miljard dollar die Engeland wil heb ben van het Internationale Monetaire Fonds. Callaghan wilde maar zeggen dat Engeland eerder zal besnoeien op zijn verplichtingen aan de Navo dan dat het drastisch het mes zou zetten in de uitga ven van de sociale diensten en andere binnenlandse prioriteiten. Moegabe, die wordt gezien als de mach tigste van de vier zwarte leiders die in Genève zijn voor de conferentie over de onafhankelijkheid van Rhodesië, zei ons in een interview: „Onze mensen leven nu onder het bestaansminimum. De onderne mers maken grote winsten, van jaar tot jaar. De nieuwe regering van onafhanke lijk Zimbabwe moet over deze zaken beslissen, maar het is zeker dat het volk de macht moet krijgen over de produktie- middelen, fabrieken, land en ook de mijn bouw”. Het Rijn-leger kost de Britten op het ogenblik 413 miljoen pond sterling (onge veer 1,7 miljard gulden) op een totale begroting van 5,6 miljard pond sterling (23 miljard gulden). trijfël door Nico Scheepmaker Nu we het Zweedse koningspaar over de vloer hebben is het misschien wel aar dig om even na te gaan wat we, behalve het wittebrood en Edström, nog meer aan de Zweden te danken hebben. Om te beginnen natuurlijk de theorie van de electrolytische dissociatie, in 1882, van Svante Arrhenius. Verder een tiental onvervangbare films van Ingmar Berg man, en de bepaling van de atoomgewich- ten door Berzelius. Celsius was een Zweed, hij verdeelde het verschil in gra den tussen het vriespunt en het kookpunt van water in 100 partjes; Dag Hammer- skjold, de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, was een Zweed, en de ont dekkingsreiziger Sven Hedin (Tibet, Chi na, Toerkistan) was een Zweed. Wat zou -de lucifer zijn, vandaagdedag, zonder het baanbrekende werk van Ivar Kreuger? Hoe zouden we ons kunnen herinneren dat Nobel, de uitvinder van het dynamiet en de Nobelprijs, een Zweed was, als de Nobelprijs niet veel te vaak naar een Zweedse auteur was gegaan (Selma Lagerlof in 1909, Verner von Heiden- stamm in 1916, Erik Karlfeldt in 1931, Par Lagerkvist in 1951, Eyvind Johnson en Harry Martinson in 1974)? Gustaf de Laval was in 1883 de uitvinder van de eerste gelijkdruk- of actieturbine, en dat Linnaeus alle planten en dieren twee namen gaf, een voor de species en een voor de genus, hoef ik u waarachtig niet te vertellen. Maar wist u dat Per Ling, de schepper van de Zweedse Gymnastiek, ook een Zweed was? Als Nils Norden- skjoeld niet in 1879 de Noord-Oost Passa ge van Europa naar Azië had gevonden, zouden we er nu misschien nog steeds naar lopen te zoeken, evenals trouwens naar het oxygeen en de chlorine, die door Karl Scheele in 1771 en 1774 werden gevonden. Veel dank zijn we natuurlijk verschuldigd aan August Strindberg voor zijn toneelstukken en zijn vrouwenhaat, en weliswaar was Gideon Sundback een Amerikaan,maar hij was toch in Zweden geboren toen hij de ritssluiting voor com merciële produktie bruikbaar maakte. Ik heb uit betrouwbare bron dat zowel de koning als de koningin van Zweden veel van ritssluitingen gebruik maken. U weet nu dus waarom. Gisteren was bij Sotheby Mak van Waay in Amsterdam de veiling van de verzame ling op het gebied der wasverzorging en het strijken van mevrouw J. N. Bleeker- Schouten. Voor de prijsbewuste huis vrouw is het misschien wel aardig om te weten hoeveel een fraai bewerkte Gro ningse turfbout uit 1850 nu waard is. Zes honderd gulden. Een handgemaakte koperen treef uit de 18e eeuw bracht 300 gulden op (u moet overal nog 16 procent veilingkosten bij optellen), maar dat waren twee prijzen die er uit sprongen. Wat mij fascineerde was, dat al die dingen die nagenoeg nooit geveild worden en dus eigenlijk nog geen prijs hebben, op de een of andere manier toch hun vaste waarde verwierven, ten dele natuurlijk ook door dat er automatisch een richtprijs ont stond. Er werden bijvoorbeeld elf kope ren blokboutjes uit 1840 verkocht, het eerste bracht 220 gulden op, het tweede 260 gulden, het derde 300 gulden, en de volgende 280, 260, 220, 300, 280,240,240 en 240 gulden. Kleine prijsschommelingen dus. Toch wist iedereen een minuut later dat een handgemaakte blokbout uit 1840 niet meer dan 140 gulden waard was, en een handgemaakte blokbout met handbe- schermer uit 1850 ook niet meer dan 140 gulden. De twee strijkbouten van geweld ijzer met vaste handgreep, beide uit 1600, gingen weg voor respectievelijk 200 en 220 gulden, en iedereen wist ook zeker dat een mutsenplooiplankje met plooirollertje niet minder maar ook niet veel meer dan 240 gulden (plus 16 procent) waard was, want de eerste drie gingen voor 240 gul den we, toen eentje voor 300 gulden, en daarna weer twee voor allebei 260 gulden. Dat een houten plooiraam met stokjes uit 1790 niet meer dan 160 gulden waard is, werd bij de veilingnummers 269 en 270 bewezen, ook al ging het in het eerste geval om 19 plooistokjes, en in het tweede geval om 40 plooistokjes. Daar stond tege nover dat drie mutsen-pijpijzers met oude scharnieren uit 1800 niet meer dan 120 of 130 gulden mochten kosten. Het is maar een weet. Ik hoorde hier en daar trouwens wel mensen mompelen dat zij een kleine geelkoperen houtskoolbout met ijzeren zool uit 1850, het zogenaamde Amster dammertje, geen 400 gulden waard von den, en één meneer zei berustend: „We zullen maar blij moeten zijn met de bout die we hebben” PITTSBURG (Reuter, UPI, AFP, DPA). President Ford van de Verenigde Staten heeft dinsdag, een week voor de presidentsverkiezingen, zijn felste aanval gedaan op zijn democratische tegenstander Carter en hem een potentieel gevaar genoemd. Ford beschuldigde Carter van het afleggen van verklaringen die uitnodigen tot conflicten en agressie. Naast Moegabe en Nkomo, die welis waar politiek uit elkaar liggen, maar die voor de conferentie in Genève elkaar hebben gevonden m een gezamenlijk patriottisch front loopt in Genève ook bisschop Abel Moezorewa rond, de man die in 1972 ZANU en ZAPU bij elkaar bracht in de African National Council. De ANC functioneert echter nauwelijks meer Wat betreft Moegabe is Moezorewa een man die veel sympathie heeft bij de zwarte bevolking in Rhodesië, maar die geen werkelijke partij achter zich heeft staan „Heeft een amorfe, vormloze groep sympathisanten achter zich. In feite beho- Moegabe, leider van de ZANU, de poli tieke bevrijdingsbeweging die, in het twee-partijensysteem dat hem en de ande re leider, Joshua Nkomo, voor ogen staat, de linkse partij zal vormen, tegenover Nkomo’s ZAPU, die wat meer naar rechts neigt, is zeer tegen zijn zin naar Genève gekomen. „Wij houden helemaal niet van deze onderneming, maar de Amerikanen en de Britten hebben nu eenmaal met de presi denten van de zgn. frontlijnstaten gespro ken en hen ervan overtuigd dat deze con ferentie nodig is. Daarom zijn we geko men. Maar in elk geval is het Kissinger- plan volledig uitgesloten als uitgangspunt voor deze bijeenkomst. Wij accepteren maar eén uitgangspunt: onafhankelijk heid voor ons land. De vraag is: zijn de Britten bereid ons die te geven Dan kun nen we hier m Genève de datum voor de onafhankelijkheid vaststellen, en de manier waarop de regering aan ons wordt overgedragen” Het 287 leden tellende centrale comité dat maandag en dinsdag bijeen is geweest, aanvaardde een economische blauwdruk voor de jarerf 1976-’8O, welke vandaag wordt voorgelegd aan het Russi sche parlement, dat dan een driedaagse zitting begint. Volens radio Moskou en het officiële persbureau Tass werden verder resoluties aangenomen betreffende het plan voor het jaar 1977, de begroting voor datzelfde jaar en de uitvoering van de begroting van 1975. Kremlinologisten hadden verwacht dat de Sovjet-leiding van de plenaire zitting gebruik zou maken om Nikolai Tikhonov, sinda begin september eerste vice- premier, te bevorderen tot ten minste de kandidaat-rang van het regerende polit- buro van de partij. Premier Kosygin zou geen volledige werktaak verrichten in ver band met zijn gezondheid en veel waarne- menrs meenden dat Tikhonov werd voor bereid om hem op te volgen. hoe de Britse invloed in Centraal-Europa behouden kan blijven. In het televisie- interview zei hij dat de rol van het pond sterling als reserve valuta gedeeltelijk overgenomen zou moeten worden door landen als West-Duitsland, de Verenigde Staten en Frankrijk. Anderson beweerde gisteren dat behalve de CIA, ook de geheime dienst van Iran en die van Chili in de VS werken met althans medeweten van de CIA, die zich formeel niet met binnen landse aangelegenheden mag bemoei en. De inlichtingendienst van Zuid- Korea, Chili en Iran zouden zich in de VS bezig houden met de controle op daar verblijvende landgenoten. Een van de vooraanstaande politici die ervan werden beschuldigd geld te hebben aangenomen van de Zuidkore- aanse zakenman en tussenpersoon in de rijsthandel tussen de VS en Korea, Tongsun Park, is de huidige gouver neur van Louisiana, Edwin Edwards, een Democraat. Edwards ontkende dat hij in 1971, toen hij voor de eerste maal naar het gouverneursambt dong, geld van Tongsun Park had ontvangen voor zijn campagne, maar hij bevestigde dat zijn vrouw een envelop met niet min der dan 27.000 gulden toegestopt had gekregen om voor zichzelf en twee dochters uit te geven. Edwards mocht daarvan, zou Park hebben gezegd, niets weten, en hij had dan ook eerst in 1974 van dit geschenk gehoord. Edwards had in datzelfde jaar, 1971, met Park onderhandeld over de ver koop van een grote hoeveelheid in Louisiana verbouwde rijst naar Zuid- Korea. bevrijd Zimbabwe. „Het gaat er nu om, dat wij ons los maken van de koloniale macht, van het regime van kolonisten, dat ons, in deze fase van onze revolutie, ervan weerhoudt de teugels van de regering in handen te nemen”. Liever spreekt Moegabe over de worste ling die nu aan de gang is tussen het regime-Smith in de ogen van Moegabe tegen de Britten. Want die ziet hij nog steeds als de heersende koloniale macht in Rhodesië. „Wat later gebeurt, is een kwes tie van onze eigen politiek. Onze politiek zal niet die zijn van het regime-Smith, hoeft niet die van de Labour-regering te zijn, hoeft zelfs niet die te zijn van de Sovjet-regering. Maar hoe dan ook, het wordt een socialistisch bewind”. „Ik denk dat Duitsland, de Verenigde Staten en misschien Japan hier enige ver antwoordelijkheid hebben”, zei hij, erop wijzend dat het Britse Rijn-leger (55.000 man) „iets te maken heeft met de stabili teit in Centraal-Europa, iets te maken heeft met de totale politiek van de weste lijke wereld”. ren de meesten van hen bij ons, bij ZANU. Hij zal, of hij wil of niet, aansluiting moeten zoeken bij ZANU of ZAPU. Als hij bij ZANU wil komenprima. Gaat hij naar ZAPU ook goed. De politieke polarisatie in ons land in feite is er tussen ons veel toenadering en is de pola risatie niet te sterk dient zich af te spelen tussen ZANU en ZAPU”. Veel feller is Moegabe tegen dominee Ndabiningi Sithole, de vierde zwarte Rho- desische leider in Genève, die man die Moegabe het leiderschap van ZANU betwist. Hij hoort er niet bij (letterlijk: „He is out”), zegt hij, nog voordat de vraag volledig is uitgesproken. Over de uitslag van de conferentie in Genève is Moegabe niet bepaald optimis tisch. Hij blijft er voorlopig van uitgaan dat de onafhankelijkheid van Zimbabwe met de wapens moet worden bevochten. „Maar zodra de datum voor de onafhan kelijkheid is vastgesteld, zodra een over gangsregering is geïnstalleerd, zodra wij weten dat de macht wordt overgedragen aan ons, aan het volk van Zimbabwe, ook de politie en de militaire macht dan houden we op met vechten. Maar als er wordt gechicaneerd, zoals in het plan- Kissinger, dat ons in naam de macht geeft maar in werkelijkheid de macht in han den laat van Ian Smith, dan gaat de strijd door”. DEN HAAG Minister Van Agt (Justi tie) bereidt een wetsontwerp voor om het beramen van terreuracties, zoals vlieg tuigkapingen. strafbaar te maken. De minister zei dit gisteravond in de televi- sierubriek AVRO’s Televizier. Op het ogenblik bestaan er in Neder land nog geen wettelijke voorschriften die de mogelijkheid bieden op te treden tégen het maken van dergelijke plannen. Vol gens Van Agt is dat de reden waarom de Nederlandse justitie niet kan optreden tegen de ruim een week geleden in ons land teruggekeerde Marius Nieuwburg, die in Bombay ruim een maand heeft vastgezeten op verdenking van voorberei ding van een vliegtuigkaping. Nieuwburg is een kenms van de Nederlandse Lydia Janssen, die in Israel vast zit op gron<j van dezelfde verdenking. (Van onze redacteur in Washington, Hen Kolb) WASHINGTON. Het Amerikaan se ministerie van Justitie heeft volgens het dagblad The Washington Post per dwangbevel de bankafrekeninge'n van de Zuidkoreaanse ambassade en die van het ambassadepersoneel opgevor derd, om te kunnen nagaan in hoeverre deze diplomatieke vertegenwoordiging betrokken is bij omvangrijke pogingen invloedrijke Amerikanen met geld sommen tot het Zuidkoreaanse belang te bekeren. Weliswaar genieten de Zuidkorea- nen diplomatieke bescherming, maar juristen van het ministerie zouden ervan uitgaan dat de gegevens omtrent hun bankrekeningen eigendom zijn van de bank en daarom kunnen wor den opgeëist. Het onderzoek zou, zo wist de New York Times te melden, inmiddels al zover zijn gevorderd, dat zou worden overwogen diverse diplo maten te verzoeken de VS ten spoedig ste te verlaten. Het heeft in Washington vooral ook de aandacht getrokken dat de CIA (Amerikaanse buitenlandse inlichtin gendienst) blijkbaar medewerking ver leent aan operaties van zijn Zuidkore aanse tegenhanger, die geheel op het Amerikaans model is geïnspiteerd. Trouwens, rubriekschrijver Jack Sankyo’s nieuwe Sound-600 geluidsfilmprojector. Een nieuwe ervaring: het vertonen van films met geluid. Al uw oude films kunt u door uw fotohandelaar van een ge luidsband laten voorzien om die daarna, met muziek en uw eigen gesproken woord te projecteren met de Sound- 600 geluidsprojector. Een ge schenk ter waarde van 1.235,- van TRANSCONTI- NENTA BV., Amsterdam. Callaghan verduidelijkte dat zijn opmerking was bedoeld om aan te geven De conservatieve oppositie in het Lager huis is fel van leer getrokken tegen pre mier Callaghan, die had gesuggereerd dat de economische nood Engeland wel eens zou kunnen dwingen zijn Navo- verplichtingen te herzien.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3