DOOR HOOFD PROVINCIALE ACCOUNTANTSDIENST Hl 01 geen conclusie getrokken Staatssecretaris Hendriks zou wel in volgend kabinet willen al met Lubro 11 bemanning vrij Scherpe tegenstelling over persvrijheid VEILT Cuba laat Smit Salvor en Voor VN bestaat Transkei niet i lumm installatiebouw V. Borgana, zacht en behaaglijk Pander „Over vrijwilligersleger nog vandaag Uit de wereld van de Bonneterie: ft Voor de haaien de Bonneterie w o Mr. Mommersteeg over uitspraken Beemsterboer: OM WETSONTWERP TE VERDEDIGEN VS stemden niet UNESCO-CONFERENTIE IN NAIROBI: HOOGEVEEN KUNST - ANTIEK sprayt 5.40 w naai eenpalj^ ^raan, 'inaab GAF «J „Derde-klastarief in luchtvaart invoeren” J - 19 7 6 OKTOBER BINNEN» EN BUITENLAND 99 (Van onze parlementsredactie) ld i (Van een onzer redacteuren) Zionisme t 1 DINSDAG A.S. E.V.D. Kijkdagen: za - zo - ma Opvoeden beverwijk industrieweg 21 tel. (02510)29120 RESTAURANT Kapucijners m.spek en garnituur Si 4 -| - Ze waren zeer snel weg, de mantels van Borgana en Borgazia. Dus wij importeerden nieuwe, exclusief voor Nederland. Warm en weelderig, nèt bont. In diep donkerbruin, in zacht oesterbeige of in zwart.’t Model dat u ziet kost f 598,-. U bent welkom in de Amsterdamse Kalverstraat bij de Bonneterie en Pander Of bij de Bonneterie op het Haagse Buitenhof. 'n Wereld in mode en meubelen. X U zegt: ,k heb mijn eigen relaties?’ Dat zal beslist zo zijn. Wij hebben veel goede kollega’s. Maar toch kan breder georiënteerd zijn nooit kwaad. Misschien heeft Lubro nèt dat komplete wat u nu mist. Lubro Installatiebouw doet met bijna honderd vakmensen Centrale Verwarming, luchtbehandeling, airconditioning en loodgieters- werken. Lubro Beverwijk, bekend bij velen, maar nog niet bij allen. Vandaar deze advertentie. DEN HAAG „Onder bepaalde voorwaarden” wil staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) best terugkeren in een volgend kabinet, om dan zijn werk aan de hervorming van onze gezondheidszorg te voltooien. Daaronder valt dan allereerst het verdedigen in het parlement van de beide belangrijke wetsontwerpen op het gebied van opbouw, kwaliteit en kosten, die gisteren werden ingediend. UTRECHT Gisteren is in Nairobi een algemene vergadering begon nen van de Unesco, de opvoedkundige, wetenschappelijke en culturele organisatie van de Verenigde Naties, waar scherpe tegenstellingen dreigen te ontstaan over de persvrijheid. Op de agenda staat een ontwerp-verkla- ring over de „fundamentele beginselen met betrekking tot het gebruik van massamedia ter versterking van de vrede en internationaal begrip en ter bestrijding van oorlogspropaganda, racisme en apartheid”. Achter die mooie woorden, die voortdurend worden herhaald, gaat een tekst schuil die de staten een grote controlerende en voorschrijvende invloed toekent over de massamedia en de manier waarop zij het nieuws verspreiden. I Gedeputeerden van Groningen van wangedrag beschuldigd Afgezien van het wangedrag, zo gaat (Zie verder de economiepagina) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 4 GROTE HOUTSTRAAT 135 11 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) bil De minister van Economische Zaken, drs. R. F. M. Lubbers, opende gisteren de internationale vakbeurs voor oppervlaktetech- nieken van metalen Interfinish- VOM 76, in de RAI te Amster dam. De provinciale accountant houdt over igens niet op bij zijn kritiek op het „wangedrag van heren gedeputeerden”. Hij beticht de PvdA-statenfractie ervan dat ze zich tijdens een vergadering er gerlijk heeft misdragen. „Onbegrijpelijk acht ik dat deze lieden straffeloos hun gang kunnen gaan in een vergaderruïm- Massamedia moeten worden gebruikt om jonge mensen op te voeden in over eenstemming met een verklaring ter be vordering onder jongeren van de idealen van vrede, wederzijds respect en begrip onder de volkeren. Staten die vinden dat verkeerd weergegeven feiten hun daden op het terrein van de bevordering van vrede en internationaal begrip ernstig Het college van GS heeft het accoun tantsrapport gisteren vrijgegeven voor zinvol over democratische De van c uit di behul gedru de g grenst is hel de sti stand dan 3 Op scher: Grote Houtstraat 21 IJM ovens I woner I buren I kwaat I klacht I van ti I kwam I dat vi I in het I warer I zogen stroop dan ment vers Die t I treine rieert I gram. I een h I gram I gloeie I ijzer i I nog I daard I gietp] I kort I dat h I genas I een t I toege publicatie, zonder er commentaar op te geven. Voorzitter mr. E. H. Toxopeus, commissaris der koningin, wilde alleen kwijt dat de heer Strijker „zich een oordeel aanmatigt over zaken die geen gevolgen hebben voor de provinciale fi nanciën”. Tot aan h last 1 aantal zins sluitsn grijpe van d beduic die g later den g hoogo gepaa: omdat van 1 vorm gepla; De fractieleider van de PvdA in de Groninger staten, de heer R. Tamminga, liet als commentaar weten dat de ac countant bij het opstellen van het rap port „kennelijk zelf niet nuchter is ge weest”. Over het vermeende wangedrag van zijn fractie zegt Tamminga dat dit gelogen is. ROTTERDAM (ANP). —De Cubaanse autoriteiten hebben de Nederlandse sleepboot Smit Salvor vrijgegeven. De heer A. H. Klepke, directeur van Smit Internationale in Rotterdam, heeft dat vanmorgen vanuit de Cubaanse hoofd stad Havanna bericht. GRONINGEN. Het hoofd van de provinciale accountantsdienst in Gronin gen, G. Strijker, heeft in en buiten het provinciehuis grote opschudding veroor zaakt door gedeputeerden openlijk te betichten van wangedrag. Hij beschul digt „de heren gedeputeerden” ervan dat ze op 2 juni een drinkgelag hebben aangericht in het provinciehuis aan welk „feest” ’s nachts om 2 uur een eind is gemaakt door ingrijpen van de conciër ge. Enige „heren” moeten daarna „lave loos en onbekwaam” zijn afgevoerd. sprongen een den. Provinciaal voorlichter Addie Boer- „Zij heeft zich nog in het geheel niet met de aspecten van de haalbaarheid bezig gehouden, laat staan conclusies terzake getrokken”, aldus mr. Mommer steeg. teit bij de vaststelling ontbreekt: zieken huistarieven worden apart vastgesteld door het Centraal Orgaan Ziekenhuista rieven; ziekenfondstarieven en honorari ums afzonderlijk door de Ziekenfonds raad, en alle particuliere prijzen lopen via de minister van Economische Zaken. „Wat we nu hebben ontworpen, is cen tralisatie, maar die moet niet worden gezien als „geleide loonpolitiek voor de gezondheidszorg”, aldus Hendriks. Volgens Beemsterboer is in het inter view dat het ANP gisteren met hem had, ten onrechte de suggestie gewekt dat de commissie binnenkort met een concept-conclusie zou komen. „Ik heb zelf een berekening gemaakt over de haalbaarheid van een vrijwilligersleger, zonder het materiaal van de commissie daarbij te gebruiken, maar natuurlijk wel met zijn kennis ervan. Als ik de koppen tel in de commissie, dan zullen de meesten het overigens wel met mij eens moeten zijn dat een vrij willigersleger onhaalbaar is”, aldius drs- Beemsterboer. Ml De accountant heeft het allemaal zwart op wit gezet in zijn verslag over de controle op het financiële beheer van de provincie. Hij schrijft daarbij dat leden van Gedeputeerde Staten het zelf moeten weten als ze zich willen bedrin ken, „maar ik kan niet onverschillig staan tegenover het feit dat de sterke drank met overheidsgeld is bekostigd en dat ze zijn af gevoerd op kosten van de provincie”. I I te die hun door de overheid beschikbaar wordt gesteld”. Gedeputeerde dr. Hein Heering schuift hij in de schoenen dat deze onverant woordelijk met overheidsgeld is omge- door zich met een taxi naar vergadering in Zwolle te laten rij- ma kan volgens de heer Strijker beter onder curatele worden gesteld omdat hij maar raak geld zou uitgeven. Kritiek heeft de heer Strijker ook op het provinciaal beleid met betrekking tot de milieuheffing. Hij neemt daarin zonder meer politiek stelling door het ontheffingenbeleid van de staten en GS af te kraken. De hardheidsclausule (voor mensen die de heffing niet kunnen beta len) wordt zijn inziens veel te ruim toegepast. „Door het treffen van popu laire maatregelen tracht men de gulle jongen uit te hangen ten laste van degenen die de heffing wel kunnen be talen”. het accountantsrapport op dit punt ver der, is op z’n zachtst gezegd sprake van „onverantwoorde besteding van over heidsgelden”. Daarvoor stelt de accoun tant het college van GS aansprakelijk. In een brief aan Provinciale Staten zeggen GS de opmerkingen van de ac countant „naar vorm en ihhoud minder gebruikelijk te vinden in een dergelijk rapport”. Over het „drinkgelag” merken ze op dat het toch niet helemaal onge bruikelijk is dat leden van GS na belang rijke statenvergaderingen (het was na een driedaags debat over de BROG en de Eemshavennota - red.) „een nabe spreking houden, een borreltje drinken en wat eten en daarna per dienstauto naar huis worden gebracht”. Bij de resolutie die in de preambule van het stuk worden aangehaald als richtinggevend voor de bedoelingen van de opstellers is ook die waarin in no vember 1974 in Parijs de Algemene Vergadering van de Unesco uitsprak dat Zionisme een vorm van racisme is. Toen die verwijzing vorig jaar op een verga dering van deskundigen door Joego-Sla- vië, handelend op verzoek van de Arabi sche landen, werd voorgesteld, hebben de negen landen van de Euromarkt aangekondigd dat als dit amendement zou worden aangenomen zij aan de ver dere beraadslagingen niet meer zouden deelnemen en ook bij voorbaat iedere tekst zouden afwijzen die nog uit dit overleg zou voortkomen. Het amendement werd aanvaard en de Negen hebben inderdaad de vergadering verlaten, evenals trouwens de Verenigde Staten en Canada. De vraag is nu welke tactiek de westerse democratieën zullen volgen bij het bestrijden van deze decla ratie: Proberen er door middel van amendementen toch nog wat van te maken, of proberen de behandeling te rug te verwijzen naar de deskundigen onder het motto dat de verschillen in Het ontwerp is tot stand gekomen in samenwerking tussen deskundigen van de Oostblokstaten en van een aantal ontwikkelingslanden en hij weerspiegelt nauwkeurig de in die landen bestaande overtuiging, dat kranten, radio en televi sie in dienst moeten staan van de natio nale doeleinden zoals die door de over heid worden geformuleerd. ..De staten zijn verantwoordelijk voor de activitei ten in de internationale sfeer van alle massamedia die onder een rechtsbedeling vallen”, zegt artikel 12 en daar gaat dan de vrijheid van de pers om burgers van het eigen land en die van andere landen eerliik te vertellen wat er in de wereld gebeurt. De staat moet de vrijere en bredere verspreiding van informatie verzorgen, alweer ter versterking van vrede en internationaal begrip. Er wordt in vage termen aangegeven hoe internationale persbureaus zich dienen te gedragen. De staten zullen samenwerken om te bepa len op welke voorwaarden journalisten over en Weer hun werk kunnen doen. En de massamedia zijn verplicht de doeleinden van gelijkwaardigheid, soe vereine gelijkheid, interdepentie en ge meenschappelijke belangen van alle sta ten te verspreiden. Maar niet om het recht van meningsuiting te verdedigen voor de Russische dissidenten DEN HAAG. De VVD wil dat de Nederlandse luchtvaartmaatschappijen een derde-klastarief gaan invoeren, zoals in het buitenland ook reeds geschiedt. ■i ii i :||®S In een gesprek bij de presentatie van deze ontwerpen, zei de bewindsman te vrezen dat deze maatregelen vermoede- lijk niet meer voor het einde van de kabinetsrit zullen worden behandeld. Hij hoopt dat ze wel „in min of meer ongeschonden staat” door het parlement' komen. Vandaar mede zijn bereidheid tot het zitting nemen in een volgend kabinet' In Den Haag circuleert overigens al langer de mening dat Hendriks (lid van de KVP) in een eventueel nieuw kabinet van CDA en PvdA-PPR minister van volksgezondheid zal worden. Dan zou milieuhygiëne worden afgesplitst van het huidige ministerie, of bij volkshuis vesting en ruimtelijke ordening te wor den gevoegd. Er is geen sprake van welke conclusie dan ook op dit punt, aldus mr. Mom mersteeg. Hij reageerde op de medede ling van de heer Beemsterboer, dat de genoemde conculsie wel getrokken zou zijn. De werkgroepen, die de haalbaarheid van een vrijwilligerskrijgsmacht bestu deren, hebben hun werkzaamheden nog niet afgerond. De plenaire staatscommis sie wacht op de resultaten van deze studies. Het schip is echter met zijn 22 Neder landse bemanningsleden nog niet uitge varen. Wat daarvan de reden is kon men vanmorgen bij Smit niet meedelen. Gisteren al liet het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag weten, dat de smit Salvor als gevolg van diplo matiek overleg zou worden vrijgegeven. In zijn telegram meldt Klepke alleen dat de sleper en de opvarenden vrij zijn. In Rotterdam houdt men er rekening mee, dat in Havanna nog gepraat moet worden over betaling van een boete of over de voorbereiding van een rechtzaak tegen Smit Volgens de liberaal Koning, die deze suggestie gisteren deed in de Tweede Kamer bij de behandeling van de ver- keersbegroting, zijn dergelijke derde klastarieven winstgevend. Ze zijn geba seerd op een heen- en terugreis, die van tevoren vastgelegd moeten zijn terwijl onderweg onderbreken van de reis niet is toegestaan. NEW YORK (Reuter, UPI). De al gemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteravond de onafhanke lijkheid van het Zuidafrikaanse thuis land Transkei afgewezen en op alle regeringen in de wereld een beroep ge daan het niet te erkennen. Van de 135 landen die aan de stemming over een desbetreffende resolutie deelnamen, stemden er 134 voor. Alleen de Verenig de Staten onthielden zich. DEN HAAG (ANP). Mr. J- Mom mersteeg, v oorzitter van de staatscom missie personeelsvoorziening krijgs macht, heeft gistermiddag tegengespro ken, dat de commissie de conclusie heeft getrokken dat overgang naar een kader- vrijwilligerskrijgsmacht om praktische redenen niet haalbaar is. opvatting over dit onderwerp zo groot zijn dat er langer over moet worden gedacht. De eerste tactiek lijkt weinig omdat het verschil in opvatting persvrijheid tussen de wereld en de Oostbloklanden en andere autoritair geregeerde landen zo funda menteel is, dat het niet valt te over bruggen. De andere tactiek kan worden doorkruist als de meerderheid de decla ratie toch wil doorzetten. Nederland vervult in dit diplomatieke spel een niet onbelangrijke rol omdat ons land op het ogenblik het voorzitter schap voert van de EEG. Een deel van de conferentie zal de delegatie worden geleid door minister van Onderwijs Van Kemenade, voor de rest door oud-minis- ter van CRM, Marga Klompé. De staatssecretaris meent dat in ieder geval voorrang moet worden verleend ■aan het wetsontwerp op de tarieven in de gezondheidszorg. Dit grondt hij op de toenemende kostenproblematiek, die al leen door volledige beheersing van het terrein kan worden bestreden. Daarom moet een einde worden gemaakt aan de ondoorzichtigheid van de tarieven en de honorariums. Volgens Hendriks zijn er maar weinig mensen meer die daarvan nog iets begrijpen. Hoe kan het ook anders, zegt de bewindsman, als alleen al de uniformi- schade toebrengen, moeten in staat zijn dat te rectificeren - maar zonder dat een instantie wordt aangewezen die be oordelen mag of die staten met hun bevindingen over verkeerde weergave var feiten geliik hebben of niet. Tijdens de rondgang werd de minister uitgenodigd om enkele haaien te voederen; daarvoor moest de minister een hand schoen aantrekken gezien de eventuele vislucht die op de mi- nistershanden zou achterblijven. De assemblee verkl aarde de proclama tie tot onafhankelijke staat van Transkei „ongeldig” en drong aan op doeltreffen de maatregelen om zakendoen met het thuisland te voorkomen. Zij keurde in het algemeen de vestiging van „bantoe- stans” krachtig af. De Amerikaanse vertegenwoordiger Jay Katzen verklaandie dat zijn land zich niet kon opstellen achter het verzoek in de resolutie om maatregelen die verhin deren dat individuele personen, bedrij ven en instellingen zaken met Transkei en andere thuislanden binnen de Zuidaf rikaanse grenzen doen. Namens de negen EEG-tanden ver klaarde de Nederlandse permanente ver tegenwoordiger dr. J. Kaufmann, dait hun steun voor de anti-Transkeiresolutae niet in de weg zou staan van de wijze waarop elk afzonderlijk lid van de Eu ropese gemeenschap specifieke proble men met betrekking tot het gebied zou behandelen. l V

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4