Autodieven HOOGOVENS VEREENVOUDIGDE >g ONTMANTELING STAALBLOKKEN Haven l In de Vishal MEISJESJAREN IN IJMUIDEN VAN B. Brokkenmaker achterhaald gepakt op Slaperdijk Izentueld Z^breemem FJ I iWi It I OVER IJMUIDEN GESPROKEN... p GARANTIE VOOR NACHTRUST IN WIJK AAN ZEE DEALER VAN SIMCA CHRYSLER MATRA SUNBEAM VOOR DE IJMOND Hersenschudding na aanrijding I Ballon II Van de Outenaar Ballon I Kettingbotsing met brand in tunnel ril WOENSDAG 4 9 OCCASION CHRYSLER Dr. L. de Jong 59,- 1 T 1 CENTRUM SIMCA door Jan van Baarsel Het Koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog deel 7, mei ’43-juni 44 Mef Soirag-Garant/e certificaat 14 dagen proafrijdan in uw occasionfavo- riet 10OO m2 showroom mot kous uit voio morkon a A Ze heeft haar kleinkinderen het oude IJmuiden laten zien, de plaats van haar geboorte, in 1898. Ze wandelde nog eens door de straten van haar jeugd, langs ho tel Augusta, naar het Sluisplein. „Ik zag mijn hele jeugd weer voor mij. De vletterlieden van de Koperen en de Gouden Ploeg zag ik in gedachten weer staan op de hoek bij de douanehuisjes. En dan het huisje van de Bell-tele- foon waar juffrouw Aafjes de scepter zwaaide. Wij waren een van de eersten die telefoon had den; je moest altijd het nummer bij haar aanvragen”. En ze dacht terug aan de winters in IJmui den waar geen ijsbaan was maar waar haar vader het Willems plein door een sleepboot onder water liet spuiten, zodat jong en oud toch volop plezier kon heb ben. Er werden zelfs wedstrijden gehouden. De eerste prijs was een zilveren horloge, door haar vader gekocht bij Van Vrede, de goudsmid. IJMUIDEN. Omdat Hoog ovens er prijs op stelt met de be woners van Wijk aan Zee als goede buren te verkeren, heeft zij ade- kwaat gereageerd op een aantal klachten van geluidsoverlast die van tijd tot tijd uit de hoek binnen kwamen. Oorzaak van het lawaai, dat vooral in de nachtelijke uren in het nabijgelegen dorp doordrong, waren de werkzaamheden op de zogenoemde stroopbaan-3. Die stroopbaan is niets meer of minder dan een wat afgelegen emplace ment waar gietvormen van blokken vers gegoten staal worden gelicht. Die blokken, aangevoerd op giet- treinen, hebben een gewicht dat va rieert van 15.000 tot 30.000 kilo gram. Een gigantische kraan met een hefvermogen van 100.000 kilo gram tilt de vormen van het rood gloeiende blok staal. Het geluid van ijzer op ijzer en van de blokken die nog wel eens willen kleven en daardoor van geringe hoogte op de gietplaten vallen, waren tot voor kort goed voor een portie kabaal dat het slapen niet meteen veraan genaamde. Aan dat euvel lijkt voor een belangrijk deel een halt te zijn toegeroepen. I AUTOBEDRIJVEN IJMUÏDEtt-VELSEN Br (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) na) 12,29-12,00; tong twee de „Mijn buis is bij „De Bruinvis” gekomen; ik at er «en gebakken visje" ratstad ce at ol er he re niet heid sies aer- Prijzen in guldens, per 1 kg.: grote en grootmiddel tong 12,87; kleinmiddel tong Zij haalden de ballon naar beneden, lieten deze leeglopen en vouwden ’m netjes op om de ballon vervolgens mee naar IJmuiden te nemen. Vele kinderen, zoals ondergetekende, kwa men te laat op school, of zelfs hele- >ot en ter- tem rekt een heb de ger, ssie ‘lijk IJmuiden, Lange Nieuwste. 243, tel. 13144, Santpoort, Hoofdstr. 234, tel. 378371. In 2 banden samen sn a- ssie, wel 'rij- drs- en- teld sta an- ds- Den :en. en den de in jn in s- SANTPOORT. Een 58-jarige inwo ner van Santpoort reed gistermiddag om zes uur met zijn auto tegen een gepar keerde auto in de Sabastraat. IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 129 kg.tong; 2 kisten tarbot en griet; 198 kisten kabeljauw; 1083 kisten koolvis; 178 kisten schelvis; 298 kisten wijting; 46 kisten schol; 53 kisten schar; 2 kisten haring: 388 kisten makreel; 100 kisten diversen. De heer J. W. Swieserijn te IJmui den: „Tijdens de mobilisatie om streeks 1917 beleefde Velseroord een grote sensatie. Er was een kabelballon uit zee losgeraakt van een of ander buitenlands marine vaartuig. De bal lon dreef naar IJmuiden met de ka bel onder de ballon hangend. En deze kabel liep vast aan een waslijn in de omgeving van het „klaphekje”. Drom men mensen (natuurlijk vooral ook kinderen) stonden verrast te kijken. Er kwam een vrachtauto met militai ren die in IJmuiden gelegerd waren. Het gevolg was dat de man die op de fiets de rijbaan overstak werd aangere den door een auto waarvan de bestuur- ler er niet in slaagde de wielrijder te ontwijken. Met een hersenschudding moest het slachtoffer worden overge bracht naar het Zeewegziekenhuis. Tangarmen ontmantelen gloeiend brok staal. Voor de inwoners van Wijk aan Zee: bijna geruisloos Er was in die tijd nog geen dokter in IJmuiden. Dokter Kaulbach kwam elke dag met zijn dogcart van Velsen naar Hotel Nommer Eén om te vra gen of er boodschappen voor hem waren. Mijn moeder was bevriend met zijn dochter, de latere zeer be kende schrijfster Anna van Gogh- Kaulbach. Ik ging eerst naar de bewaarschool van juffrouw Tjaden, daarna naar de school op het Willemsplein waar De heer R. v.d. Outenaar te Haar lem: .,U beschrijft in „Over IJmuiden gesproken” een verwoede Stormvo- gelssupporter die behoorde tot de groep v. d. Outenaar. Uw benaming van de groep lijkt mij in het geheel niet juist. Zo heb ik althans mijn vader, oom en neven nooit anders dan over VSV gehoord en als VSV’ers beschouwd. En als Velseroor- der heb ik mij dan ook het meest tot die club aangetrokken gevoeld.” (Toch klopt het. Zoals Velseroord zijn Vandaag het woord aan mevrouw E. C. Cramer-Roggeband te Haarlem: „Ik ben in 1898 geboren in de Ka naalstraat no. 21. Mijn vader was aannemer van baggerwerken bij de firma Volker en Bos. Onze buren waren de familie Planteydt en aan de andere kant de familie Reygersberg. Daar was het kantoor van de firma Halverhout en Zwart. Genoemde heer was ook vice-consul voor Noorwegen en Engeland.' Allebei mijn grootvaders waren mensen van het eerste uur in IJmui den. Mijn grootvader van moeders kant was de eerste sluis- en later havenmeester. Mijn grootvader van vaders kant was betrokken bij de kanaal- en pierenbouw voor dezelfde firma, waarbij ook mijn vader kwam te werken. Hij liet een mooi huis bouwen in de Kanaalstraat, waarin later de Haarlemse en Twentsche Bank werd gevestigd. De blokken staal die bij het heffen van de gietvorm niet direct welwillend uit de vorm glijden, worden daar met behulp van een zogenoemd stempel uit gedrukt. De hoogte vanwaar de vorm op de gietplaat valt was vroeger onbe grensd. Door een technisch handigheidje is het de kraandrijver nu niet mogelijk de stempel te> hanteren wanneer de af stand van het blok tot die plaat meer dan 30 centimeter bedraagt. Op het kraanwerk is een aantal af- schermwanden aangebracht om het ge- Zonder zich om de schade die hij daarmee veroorzaakte te bekommeren ging de man er vandoor. Dankzij de oplettendheid van een ooggetuige die het kentekennummer noteerde kon de brok kenmaker door de politie worden ach terhaald. VELSEN. Gisterochtehd omstreeks half negen is het verkeer in de westelij ke buis van de Velser tunned anderhalf uur gestagneerd als gevolg van een ket tingbotsing waarbij vijf auto’s onherstel baar werden beschadigd. Eén van de voertuigen raakte zelfs in brand doch het vuur kon dankzij tegenwoordigheid van geest van omstanders, snel worden geblust. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De Amsterlamse knapen, respectieve lijk 23 en 25 jaar oud, trokken op de Slaperdijk de aandacht van een inwoner van Santpoort toen zij daar bezig waren de kentekenplaten van het gestolen voertuig te verwisselen. De politie die, na hierover te zijn ingelicht, ter plaatse poolshoogte ging nemen, zorgde er voor dat de auto en de Amsterdammers wer den overgebracht naar het bureau. In terpol is van de aanhouling in kennis gesteld. Dinsdag aangekomen: Emsland, Felix- towe, IJmuiden; Wadhurst, Stettin; Arona Helsinki; Maasborg, Mantyluoto, Zaan dam; White Rover, Santos; Hoegh Tra der, Yokohama; Ignition, Rochefort, IJmuiden; Kenrix Rochester, IJmuiden; Bismarckstein, Rotterdam; Shabonpee, Rotterdam; Jan Laurendz, Leningrad; Aardenburgh, Hamburg; Norrland, Goo- le; Helga Smits, Rotterdam, Beverwijk; Tor Scandinavia, Gotenburg; Export Freedom, New York; Jo, Shoreham; Tol- tek, Aalborg; Harma, Noordzee; Jan, Rotterdam, Beverwijk; Ninja Tholstrup, New Ross; IJmuiden, Kamerad, Rotter dam; IJmuiden; Smit Lloyd 16, Cont. Plat, IJmuiden; Car Express, Harwich; Else-G, Zweden, Velsen; Else G, Helsin ki, Velsen; Armadale, Rotterdam; Dinsdag vertrokken: Gazelle, Zaan dam, Boston; Nordsaga, IJmuiden, Lü beck; Kambo, Goole; Bothniaborg, Zaandam, Delfzijl; Monika Bos, Bremen; Echo, Rotterdam; Kentucky Home, Ant werpen; Emsland, IJmuiden, Solvesborg; Mercur, Rotterdam; Radhorst, Stettin; Rynborg, Delfzijl; Gerda Maria, Caen; Seefalke, Kopenhagen; Polio, Imming- ham; Smit Lloyd 16, Cont. Plat, IJmui den; Tamsalu, Calais, Velsen; Woensdag aangekomen:' Sanara, Tra der, Rotterdam; Caoe orn, Antwerpen; Scoll Progress Skutskaer, Zaandam; Par- kesgate, Whitby. IJmuiden; Bernd, Sten- low: Canada, Antwerpen; Woensdag vertrokken: Pappa Nikolaos, Londen; Kenrix, Poole, IJmuiden; Aro na, Helsinki; Artemis, Antwerpen; Mer- crutus, Willemstad; Export Freedom, Be- merhaven; Car Express, Leith; SANTPOORT. Dankzij de oplet tendheid van een voorbijganger kon de politie van Velsen gistermiddag om vier uur twee Amsterdammers aanhouden die in het bezit waren van ’n persnonen- auto die in de nacht va 15 op 16 oktober bleek te zijn gestolen in Luxem burg. VSV had en zijn v.d. Outenaar, zo had IJmuiden Stormvogels en ook een v. d. Outenaar. In de melksalon van laatstbedoelde v.d. Outenaar aan het Enschedeplein in Oud-IJmuiden is Stormvogels zelfs opgericht. JvB). luid van de aandrijving daarvan te be teugelen. Ook heeft men de plaats van da cabines iets gewijzigd waardoor de kraandrijver beter zicht heeft op de handelingen die hij verricht. Ir. E. de Vries, hoofd van de afdeling milieubeheer van Hoogovens, is van me ning dat het realiseren van afdoende milieumaatregelen een zaak is van val len en opstaan. „Het terugbrengen van achtergrondgeluiden, dus het totale ge luidsniveau van alle geluidsbronnen, is een bijzonder moeilijke zaak. In het onderhavige geval hadden we te maken met „specifieke geluiden” die het achter grondgeluid overstemmen. Deze vorm van geluidsoverlast is vaak makkelijker terug te brengen omdat ze is te lokalise ren”, aldus Ir. de Vries, die overigens betoogde dat de klachten over het geluid van stroopbaan-3 pas binnenkwamen nadat in Wijk aan Zee een nieuwe woonwijk was gebouwd tegen de grens van het Hoogoventerrein. De heer J. Smit te IJmuiden: „De gymnastiek- en atletiekvereniging Olympia heeft op 29 augustus 1929 de aandacht getrokken door op het toen malige Stormvogels-terrein een lüchtballon op te laten. De ballon werd onder leiding van A. de Wit, directeur van Gas en Water, gevuld met 850 kubieke meter gas. Vervol gens ging de ballon de lucht in met aan boord een zekere Van Pottum, diens echtgenote, de Belgische piloot De Meijer en nog een passagier, ’s Middags vijf uur kwam de ballon, die een hoogte yan 1100 meter had be reikt, na een uur in actie te zijn geweest terecht op een weiland onder Oostzaan, waar veehouders direct ter plaatse waren. Op de ballon stond met grote letters vermeld: „Biscuit Sluis”. (De gymnastiek- en atletiek vereniging Olympia heeft vele jaren een vooraanstaande plaats in IJmui den ingenomen. Ze werd in 1925 op gericht onder leiding van Chr. F.Smit. De gymnastiekoefeningen werden in school C aan de Breesaapstraat ge houden, de uitvoeringen hadden plaats in Thalia. - JvB). Reacties op deze rubriek: schrifbe- lijk bureau van dit blad met vermel ding „Van Gat tot Stad”, telefonisch In deze Kanaalstraat speelde zich vroeger een goed deel van het leven van IJmuiden af. Dat bleek ons ten overvloede toen we uit onze verzame ling oude kranten een advertentieblad’ van 1908 te voorschijn haalden, uit de tijd dus dat de lezeres die hierboven het woord had tien jaar was. De neringdoenden adverteerden druk: snijbonen voor een dubbeltje per pond, Hollandse zuurkool voor vier cent en andijvie voor eveneens een dubbeltje per pond; margarine kostte vierentwintig cent per pond; voor de bioscoop van Cycloop betaalde men drie kwartjes op de eerste rang, twee kwartjes op de tweede en drie dub beltjes op de derde rang; antraciet kon men krijgen voor 1,65 per hl (de beste kwaliteit); kalfsvlees voor drie dubbeltjes per pond. In die krant ook een advertentie: „Terstond gevraagd een nette Dienstbode voor dag en nacht bij mevr. Roggeband, Kanaalstraat, IJmuiden.” kwam er in mei 1914 af. Maar hij moest 1 augustus 1914 weer opkomen en heeft daar toen nog vier jaar gezeten. Toen ik twintig was stierf mijn vader en verhuisde ik met mijn moe der en twee broers naar Haarlem. Maar IJmuiden is altijd een plekje in mijn hart blijven houden.” Het IJmuiden waar mevrouw Cra mer-Roggeband kort geleden weer eens op bezoek was had niet meer de winkel van goudsmid Van Vrede waar haar vader het zilveren horloge voor de schaatswedstrijden op het Willemsplein kocht, niet meer de rij— wielzaak van een andere Van Vreede op de andere hoek, waar haar eerste fiets werd besteld, niet meer de win kel van Diepen („De Duif”) waar de stoffen voor haar jurken vandaan kwamen, niet meer de drogisterij Van Sant, niet meer de zaal van Cycloop waar de toneelclub Varia zoveel tri omfen oogstte, met mevrouw List en de heer Roza in de hoofdrollen. Wel ontdekte mevrouw Cramer-Rogge band jn de Kanaalstraat een huis waar ze heeft gewoond, een huis dat zelfs de Tweede Wereldoorlog bleek te hebben getrosteerd: „Het is bij „De Bruinvis” gekomen. Ik at daar een gebakken visje.” Tot de belangrijkste maatregelen die aan het indammen van de geluidsover last hebben bijgedragen behoren een aantal technische ingrepen en een enigs zins gewijzigde werkwijze. Door de sluitsnelheid van de tangarmen van de grijper te reduceren, werd het bonken van die armen op de stalen gietmantel beduidend minder. Tot voorheen werden die gietmantels terzijde geplaatst om later weer op een andere trein te wor den geladen die ze terugbracht naar de hoogoven. Het lawaai dat met dat laden gepaard ging behoort tot het verleden omdat na het stropen van de gietvorm van het gloeiende blok staal, die giet vorm direct op een retourtrein wordt geplaatst. IJMUIDEN. Bij liet oversteken van de Heerenduinweg ter hoogte van le Spaarnestraat lette een 78-jarige inwo ner van IJmuiden gisterochtend om streeks twaalf uur te weinig op het verkeer ter plekke waaraan hij voorrang diende te geven. meester Van der Hoeven bovenmees ter was. Ik zat in de klas bij meester Kuiper. Als hij kwaad was wandelde hij over de schoolbanken en smeet hij met de krijtborstel naar ons. Na twee jaar ging ik naar meisjeskostschool in Beverwijk. Daar was ook een dagschool aan verbon den. Ik bleef daar tussen de middag over en at met de kostschoolmeisjes mee, maar verscheidenen gingen him brood eten in hotel Ter Burg, dat nu ook al verdwenen is. Ik heb vier jaai’ heen en weer gereisd overstappén in Velsen, wat in die tijd voor een kind van acht jaar een hele onderne ming was. Maar het ging1 toen alle maal gemoedelijker toe. Als er een meisje te laat was vroegen we aan de chef: „Hè, wacht u nog even, want er moet er nog een komen.” Aan de overweg waar nu de Julianakade is stond een vrouw als baanwachter met een grote cape om en een ronde lakhoed op. Als de trein eraan kwam sloeg ze op een grote bel. Wat de sfeer in IJmuiden betreft, ik zie mij nog met ons dienstmeisje met een grote boodschappenmand naar Helmig gaan en ook naar de kruidenierszaak van Mulder in de Kanaalstraat. Ik ging tevens mee naar de groentewinkel van Ros, waar vrouw Ros de was voor ons mangel de: 1 cent per rolletje- tafelgoed 2 cent. Op het strand tussen de zuidpier en de dammetjes gingen we met bad koetsjes de zee in. ’s Zomers zochten we bramen en wandelden we in de duinen en door de Breesaap in de richting van Beverwijk; we genoten van het mooie buiten Rooswij k. Als de dood waren we voor de koddebei er Van der Kolk. Ik heb mijn em mertje met bramen wel eens in het zand moeten omkeren. 1913 de ramp van de Eastwell.” Ik zie die arme verkleumde schip breukelingen nog op de stoep zitten. Mijn moeder en andere dames zetten grote potten koffie. De schipbreuke lingen werden al gauw goed verzorgd in het Koning Willems-Huis. 1913 ook het jaar van de onaf- hankelijkheidsf eesten. Er was een groot internationaal padvinderskamp in IJmuiden. Mijn vader was vice- voorzitter van het bestuur dat de feestelijkheden organiseerde. Prins Hendrik bracht een bezoek aan het kamp; ik had de eer hem een kopje thee te mogen aanbieden. 1914-1918 De Engelse slagsche pen „Hoque. Cressy” en „Aboukir” waren betrokken bij een zeegevecht Het Rode Kruis was toen nog in de oude visafslag. Ik was te jong om te helpen verplegen, maar ik mocht wel Engelse briefjes naar de familieleden schrijven. 1914-1918 ik heb ook mijn man leren kennen in IJmuiden. Hij was voor zijn nummer op het Fort en Jan de Windstraat 2 - Beverwijk - Tel. 02510-39118 Betelgeuzestraat 6 - IJmuiden - Tel. 02550-17250 12,16; tong een 10.80-10,60. Per 40 kg.: tarbot 212-162; griet 128- 110; kabeljauw een 142-138; kabeljauw twee 195-140; kabeljauw drie 166-134; kabeljauw vier 160-110; kabeljauw vijf 134-92; haai 54-41; schelvis een 122; schelvis twee 96; schelvis drie 70-67; schelvis vier 61; schol een 92; schol twee 110-100; schol drie 98-84; schol vier 86- 76; wijting drie 82-33,60; makreel twee 52-22; haring twee 45-35; schar 92-55: ham met kop 134-102; grote leng 84-78; kleine leng 72; witte koolvis 94-89; kool vis twee 67-56; koolvis drie 64-57; kool vis vier 56-46. A

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5