Te veel gas: I I Modern w: WEG SE AMFI '66 MET BI EN TRI en antiek in één rubriek Krachtiger motor voor CX Men erkent nadelen auto, maar blijft rijden lampje aan es i f KRO-TV vraagt Harm Botman Niet overal sma prijsverhoging Clubnieuws EXPOSITIES foto lCI<{ Comdrukken van IMS» A ■F b L 23 1976 DONDERDAG 2 8 OKTOBER ggglH e- vw a L wlJka-di/w.. Eenvoudig onderwerp: uitstekende foto Nieuws in 't kort Onder redactie van J.P. Bos a - /v A. a K-' DEZE MAAND HEEFT de Amateur Filmclub ’66 voor de Bollenstreek (afgekort AMFI ’66) het tienjarig bestaan gevierd. Dat is op zichzelf niet zo bijzonder, maar wat ons wèl bijzonder lijkt en mogelijk zelfs uniek voor ons land, is wat deze club heeft gevonden als oplossing voor het probleem van het ledenverloop. (7 'iV*4 RW’ „BONT IS DE LAATSTE jaren weggehaald uit de sfeer van duur, gebonden aan leeftijd en chic”. Zo wordt het ons althans in alle eenvoud voorgehouden door de Nederlandse Vereniging voor Bontpromotion, waarin industrie en detaillisten innig samenwer- ken. Als we zien wat er nu zoal met bont in combinatie met tri- cot, suède en leer wordt uitge haald, dan ben ik echt wel bereid om deze aardige slogan te onder- rtj vö minder dan de oude prijs. onder redactie van Bé ter Maat -l-J'T'. Harm Botman heeft een serie gemaakt „De knotwilgen van Waterlandkerkje”, vervaardigd volgens het gomdrukproce- dé. Die serie stelt hij van 30 oktober t.e.m. 20 november ten toon in Atelier - Galerie „De Bleeker”, Bleekersvaartweg 18 in Heemstede. Het is het atelier van Willem Snitker. Om Vier uur zaterdag middag wordt de expositie geopend. De galerie is dagelijks geopend van 10-12 en 14-17 uur, zaterdags alleen 14-17 uur, zondags gesloten. I Hoewel bij velen het besef bestaat, dat het gebruik van de auto grote na delen heeft, staat men toch als individu negatief tegenover maatregelen die de eigen bewegingsvrijheid met de auto aantasten. Dat is de voornaamste Volgens de studie heeft het zoge noemde autoluw maken van bepaalde gebieden gunstige gevolgen voor hen die daar wonen. De aanvaardbaarheid van zo’n maatregel is groot, mits er sprake is van een integraal plan. •t' zij niet genoeg geduld konden opbrengen om die hobby te bedrijven of iets anders vonden waarvoor zij warm liepen. Het gevolg was dat het ledenbestand terug liep, ook al omdat de beginnende filmers zich bij die „hogeschoolfilmers” niet op hun gemak voelden, om maar niet te spreken van de drempelvrees om zich aan te slditen. VOOR VEEL VROUWEN IS het nog immer iets verrukkelijks om zich in warm, zacht bont te hullen en de man gaat daar trouwens ook al in mee. Beiden zien er toch uitstekend uit in een vossejas of in een model van nutria. Kunt u zich overi gens voorstellen dat ik mij de ogen zat uit te wrijven toen ik in een boekje van de bontpromotende heren moest lezen „dat niets ter wereld de vrouw meer zelfver trouwen geeft dan mooi bont”. Laten ze bij een volgende uitgave toch beslist niet verzuimen eens te vertellen wat het de man dan wel geeft, temeer als je die man ook in het bont steekt. Voor het overige draag ik de vereniging een goed hart toe en ook u zult dat ongetwijfeld doen, voor al als u weet dat zij als een van de eersten ter wereld oprecht heeft verklaard geen bont meer te zullen verhandelen van dier- Met ingang van 1 oktober jl. is het verplicht in België een helm te dra gen op de bromfiets. Er is. echter een tekort ontstaan aan helmen, zodat men tot 1 november nog ongestraft zonder helm kan rijden. Het planbureau heeft in zijn studie de maatregelen die werden genomen, nog eens beoordeeld. Verbetering van het openbaar vervoer bijvoorbeeld, heeft een geringe invloed op omvang en plaats van het autogebruik- Wel wordt het verschil in de mogelijkhe den om zich te verplaatsen geringer tussen de groepen die wel. en de groepen die geen auto bezitten. Het gedeeltelijk afsluiten van de binnensteden heeft gunstige gevolgen voor de gebrul kers-niet-autorijders. Ook zijn de gevolgen voor de mid denstand gunstiger dan voorspeld. Al is het succes mede afhankelijk van voldoende parkeergelegenheid in de buurt. Net -als bij andere smalfilmclubs gin gen die eerste jaren fantastisch, omdat de clubleden gezamenlijk van een be paald niveau startten om het filmen beter onder de knie te krijgen- Na verloop van enkele jaren raakten zij wat uitgestudeerd en er diende zich een andere mentaliteit aan: het willen fil men omwille van de hobby. Toen vielen een heleboel mensen uit de boot, omdat TOEPASSING VAN DE hierboven genoemde combinaties bevorderen niet alleen de soepelheid aan het lijf, zowel van de langharige als kortharige bontsoorten, maar geven ook meer speelsheid aan deze aparte kleding. Het behoeft uiteraard geen uitvoerig betoog dat er „goed, beter en best” uitgezóchte bontsoorten worden verwerkt, waardoor het eindresultaat niet anders kan uitpakken dan in „duur, duur der en duurst”. Een ijzeren wet, zoals u zult begrijpen. Edoch, laat u niet meteen afschrikken, want er bestaan wel degelijk goedkopere soorten waar erg leuke modieuze jakjes, jasjes en lange mantels van worden gemaakt. In Galerie aan de Haven in Scheven- ingen tot 21 november zeefdrukken en objecten van Ad van Otterloo en foto’s van Gerard van Soest. In het Stedelijk Museum (Paulus Pot terstraat 7, Amsterdam) rond 150 foto’s van de Amerikaanse fotograaf Edward Weston. Weston (1886-1958) wordt gere kend tot die fotografen die hebben bij gedragen tot een verandering van visie ten aanzien van fotografie. Enerzijds isoleerde hij het onderwerp in zijn foto’s van zijn context, terwijl hij anderzijds probeerde zijn onderwerp als herken baar voorwerp en als abstracte vorm te Voor 1977 heeft Citroen de CX-serie uitgebreid met de CX 2400, uitgerust met een motor van 2347 cc. De nieuwe motor ontwikkelt 115 din-pk. Voorts zijn alle CX-modellen nu uitgevoerd met ondermeer jodiumlampen en een grotere openingshoek van voor- en achterportieren. Op verzoek kunnen de CX-modellen uitgevoerd worden met stuurbekrachtiging met automatische terugloop. Op de 2400-modellen kan tevens een semi-automatische transmissie worden geleverd. De kleine auto van Citroën, de LN, zal in het eerste kwartaal van volgend jaar leverbaar zijn in ons land. De prijs van deze wagen met zijn twee cilinder luchtgekoelde boxermotor en derde deur achter, bedraagt rond de 10.000.-. Op de foto de Citroën CX Pallas met de nieuwe 2347 cc motor. Regisseur Leo Akkermans van de KRO-teievisie heeft een documentaire in voorbereiding over de periode 1920 tot 1960. Deze documentaire zal wor den uitgezonden op eerste kerstdag. Akkermans wil voor zijn programma gebruik maken van smalfilms over huis-, tuin- en keukenonderwerpen. I conclusie uit de studie die het Sociaal en cultuerel planbureau heeft verricht over de mogelijkheden om het autogebruik te beperken. De studie werd uitgevoerd in opdracht van het kabinet. Tijdens deze studie is men gestoten op de tegenstelling, die er bestaat tussen wat de autagebruiker in h et algemeen belang goed acht en zijn eigen gedrag. Met andere woorden: de bevolking erkent de problemen die het verkeer opleveren, maar is tege lijk niet berdid het eigen gebruik van de auto te verminderen. Het viel de onderzoekers op, dat men zich niet goed een „wereld zonder auto” kan voorstellen. Naar aanleiding van deze bevindingen komt men in de studie dan ook tot de Conclusie, dat men in laten wannen aan beperkende maat- de eerste plaats de bevolking moet regelen. Ook het verhogen van de vaste kosten van de auto heeft een gering effect, zowel op het autobezit als op het autogebruik. In de studie wijst het planbureau erop, dat de prijs verhogende maatregelen de minder- draagkcachtigen relatief het zwaarst treffen, als deze prijsverhogingen niet- worden gecompenseerd door prijsver lagingen van bijvoorbeeld de vaste kosten van een auto- De onderzoekers ontvingen bij dit punt felle, afwijzen de reacties. Autobezit en autogebruik blijken te worden gezien, als een onderdeel van gerealiseerde democra tie. En maatregelen die dit onderdeeb voor een bijzondere groep minder toegankelijk maken, werden opgezet als onrechtvaardig, hier ontstond fel le, emotionele weerstand die aldus de studie met rationele argumen ten moeilijk zal zijn te doorbreken. Met deze groepsindeling worden vele wensen vervuld- Bezitters van een film camera die er wel meer van willen weten hoe deze te bedienen, kunnen beginnend of gevorderd actief zijn zonder zich al te veel aan een fihncldb te binden. Anderzijds krijgt de club uitsluitend gemotiveerde leden die bo vendien nog behoorlijk in de filmerij zijn opgeleid ook. Ten derde hebben de gevorderde filmers een taak om begin- Afsluiting van grotere stadsgebie den wordt alleen aanbevolen als te gelijk het openbaar vervoer belang rijk wordt uihgebreid en verbeterd. Tevens zal een optimale aansluiting tussen autoverkeer en openbaar ver voer moeten worden geschapen, als mede fietsroutes in en naar het afge sloten gebied. Er zal een organisatie gesticht moeten worden om de om schakeling te begeleiden. De studie noemt het een aantrek kelijke gedachte de nadelen van het autogebruik te verminderen door technische wijzigingen aan de auto. Op korte termijn lijkt dit echter, aldus de studie, niet haalbaar. Op langere termijn wordt het probleem van het „auto-systeem” trouwens ook hierdoor niet opgelost. General Motors loopt met dit appa raatje vooruit op de aanbevelingen die énige EEG-lilstaten hebben ge daan om door verbetering van rij ge woonten brandstof te kunnen bespa ren. Er was een suggestie om auto’s uit te rusten met een vacuümappa- raat, dat aangeeft hoe zuinig of hoe verkwistend de autobestuurder met de benzine omspringt. Een dergelijk apparaat is overigens al leverbaar op de Amerikaanse modellen van GM. DE VROEGER door zich zo noemende „kunstfotografen”beoefende gomdruk - waarin o.a. Berssenbrugge een meester was -is jarenlang een verguisde richting in de fotografie geweest. Er behoorden zo min magelijk fasen te zijn tussen de geziene werkelijkheid en de foto daar van en „donkere kamer-trucjes” werden afgewezen. Maar de gomdruk is weer terug. Een enkele fotograaf heeft de waarde ervan herontdekt. Zo’n fotograaf is Harm Bot man uit Heemstede, die zijn sporen al heeft verdiend met het maken van pla tenhoezen en wiens werk al vaker is gepubliceerd- Het is ook aangekocht door de Nationale Bibliotheek in Parijs. OVERSTAPPEN VAN BONT naar fraaie en zeldzame kunstschatten uit de Volksrepubliek China is in deze rubriek een kwestie van enkele regels. Dit nu op mij hebbende genomen wil ik u maar al te graag attent maken op de verkoopexposi- tie tot en met 31 december bij Metz en Co in Amsterdam van moderne en antieke Chinese juwelen en objecten samen met een zeer bijzondere collectie jade. Mocht u ooit in de veronderstelling hebben geleefd dat jade er alleen in groen was, wel, dan kunt u bij Metz zelf ontdekken dat er eveneens zwart, wit, licht lavendelblauw en dieprood jade bestaat. jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim miniiiiiiiiiimimimiimiimiimiimmimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij In de CANON-galerie (Reestraat 19, Amsterdam) tot en met 5 november werk van Alex Kayser. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 12.00 tot 18.00 uur. General Motors heeft een apparaat je ontwikkeld, dat overmatig gebruik van brandstof onmiddellijk signaleert. Wanneer de chauffeur te veel gas geeft gaat een lichtje branden en na enkele seconden knipperen. Om brandstof te sparen zal men zo moe ten rijden, dat het lampje zo lang mogelijk gedoofd blijft. Dit zoge noemde Delco-apparaat kan zonder speciaal gereedschap op alle automer ken worden gemonteerd. Het is ver krijgbaar bij de GM-dealecs in ons land. Dit autoluw maken kan het beste gebeuren in oude, dichtbevolkte stadsgebieden. Men zal in het alge meen de instelling van een autovrije zondag niet willen aanvaarden. Wie heeft filmpjes van gezin, kerstvieringen, kinderfeestjes, vakan tie, het dagelijk werk enzovoorts, ge maakt voor, tijdens of kort na de oorlog en wil deze beschikbaar stel len? De filmpjes worden geheel of gedeeltelijk gekopieerd, waarna ze onbeschadigd retour worden gezon den. Het adres is: KRO-televisie, t.a.v. Leo Akkermans, Emmastraat 52, Hil versum. Het verzoek is verder per filmpje bij te voegen; naam en adres; eventuele titel van de film, alsmede jaar en datum van opname; korte inhoudsomschrij ving. soorten die door het World Wildlife Fund als bedreigd of kwestbaar worden beschouwd. T’i nende filmers op te leiden, wat hun toch een gevoel moet geven nog iets meer met hun filmhobby te doen. Op deze wijze komt iedereen aan zijn trekken en de flauwte in het clubleven is voorgoed voorbij, aldus de filosofie van de Bollen- streek-club. Het bestuur van AMFI’66 is er van doordrongen nog niet helemaal te heb ben bewezen op de goede weg te zijn, maar het meent een goede methode te hebben gevonden die navolging verdient. Voor inlichtingen over deze filmclub, die is aangesloten bij de NOVA en rond zestig leden telt, kan meh teirecht bij de secretaris: W. Kamerman, Emmastraat 43, Lisse, telefoon 02521-13495. VOOR VERZAMELAARS IS ER voorts een uitgelezen collectie snuifflesjes uit de achttiende en negentiende eeuw in prijzen variërend van 150 tot 7000 gulden. Voor die 7000 gulden hebt u dan een snuifflesje van rose kwarts, ragdun uitge sneden en aan de binnenkant beschilderd. Dat schilderen werd heel fijnzinnig met een haar gedaan en, dat is wel zeker, met een eindeloos geduld. Voorts valt er een prachtige mandarijnenhoed bezaaid met edelstenen te bewonderen, maar vergeet tevens niet te kijken naar die bijzonder mooie colliers van emaille. Wilt u zich eens iets aparts aanschaffen dan is dat nu een prima gelegenheid, zeker met het oog op de zich al spoedig aandienende feest maand december. Op dinsdag 2 november clubavond van de groep Bi van de filmclub AMFI ’66 voor de Bollenstreek. In gebouw Salva- tori in Lisse apparatuurbespreking en films draaien. Op vrijdag 5 november krijgt de Haarlemse Smalfilmliga een bevriende filmclub op bezoek. Om 26.00 uur in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloe- mendaal. Op dinsdag 2 november houdt Rene van der Meulen van de Heemsteedse - jeugdfotoclub Het Ogenblik een lezing voor de gevorderde amateurfotograaf. In het Johez-Huis, Jansstraat 85 in Haar lem. Aanvang 20.00 uur. fotograveren. Op deze wijze was hij in staat om alledaavse onderwerpen in zijn foto’s een haast sculpturale allure te geven. Hierdoor werd de beschouwer er op zijn beurt toe gebracht om deze, hem al te zeer bekende zaken, opnieuw te bekijken. Eveneens zocht Weston naar die eigenschappen die specifiek zijn voor het medium fotografie en juist niet wa ren ontleend aan de schilderskunst. Hiermee distantieerde hij zich van de zogenoemde picturale fotografie, een tendens in zijn tijd die beoogde het effect van een schilderij in fotografie na te bootsen. Westons zo geheten „pure photography” zag onder meer af van retouche, van toneelmatige belichting r enscenering. De expositie wordt geopend op 29 oktober lm 17.00 uur en durt tot 12 december. Als remedie voor het bloedarmoedig bestaan dat de club ging leiden, startte AMFI’66 in 1975 met een beginnersgroep die Amfi-Bi werd genoemd en niet een gewone cursus trachtte te zijn, maar anders. Men verband zich voor één jaar aan de Bi-groep, waar op iedere groep- savoijd films van elkaar werden beke ken én besproken in een ontspannen, gezellige sfeer. Na dat jaar kan men uit drie dingen kiezen: a. Men heeft genoeg geleerd en zwaait af; b. Men verbindt zich nog een jaar aan een vervolgcursus, genaamd de Tri-groep. In de Bi-groep worden naast het draaien van films allerlei onderdelen van het filmen apart behandeld, in de Tri-groep komt het meer aan op zelf werkzaamheid, waarbij dieper op de stof wordt ingegaan, c. Naast de keus van weggaan of de vervolgcursus kan men ook nog overgaan naar de kerngroep, die de Amfi-groep is genoemd. Deze keus wordt hoofdzakeliijk gemaakt door men sen die het filmen wel als hun hobby willen gaan beoefenen. De verkoopafdeling van Ameri kaanse auto’s in ons land van Gene ral Motors heeft thans een recht streekse verbinding met de computers van de verschillende GM-divisies in Amerika. Door deze vereenvoudiging van het bestelsysteem'behoeft GM de Amerikaanse prijsverhoging van ca. 6 percent niet door te berekenen aan de Nederlandse afnemers. Zelfs is het mogelijk de prijzen in vergelijking met 1976 nog iets te laten dalen. De goedkoopste Amerikaanse auto van GM, de 1977 Chevrolet Nova, is ver krijgbaar vanaf 21.850,-, incl. BTW. II Armbanden, oorbellen en ingenieus uitge sneden dierfiguren van jade, eveneens bij Metz en Co. Antieke snuifflesjes uit de Volksrepubliek China bij Metz en Co in Amsterdam. E Niet alle importeurs zijn wat de autoprijzen betreft, meegegaan met de BTW-verhoging per 1 oktober. Sommigen kondiglen zelfs prijsverla ging aan. Zo heeft Citroën de prijzen van personenauto’s en bestelwagens niet veranderd, met uitzondering van de C 35. De prijzen van de DAF en van de Volvo 66 en 343 werden evenmin verhoogd. Datsun heeft de prijzen van sommige modellen aange past, van weer andere voertuigen verhoogd en enkele auto’s in prijs verlaagd. Zo kost de 120 A F II 1 nu 11.695,- bijna tweehonderd gulden EEN EENVOUDIG ONDERWERP hoeft helemaal geen saai plaatje op te leveren. Net zo min is het waar dat een eenvoudige camera slechts geschikt is voor simpele kiekjes. Of de fotograaf de beschikking heeft over een soms tiendui zenden guldens kostende uitrusting of dat hij ongecompliceerd wil werken met een cassette-apparaat of een pocket-ca mera, uiteindelijk maakt hij de foto met zijn persoonlijke visie. De wijze waarop hij zijn opnamestandpunt kiest, maakt hij de foto in vierkant, liggend of staand formaat dat zijn een paar beslissin gen waarmee hij de inhoud van zijn foto vorm geeft. Op bijgaande foto een eenvoudig onderwerp: een jongen die zijn fiets repareert, maar een uitsteken de fot, omdat de fotograaf zijn onder werp niet precies in het midden zet en omdat hij het portret in een kader, het fietswiel, plaatst. Zo’n foto is met vrij wel elk type camera te maken. I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23