A VAN AGT WIL POLITIEMAN IN BANGKOK c Kritiek op nieuwe regeling frisdranken en dan dit noq Duisenberg blijft zich tegen resolutie PvdA/PPR verzetten Tuinman bijna doodgestoken r Eenvoudige „kankertest” ontwikkeld Hoof dver pleger had moeten weten dat insuline levensgevaarlijk gif is” Amalrik presenteert boek 1 Liftmonteur bij reparatie gedood I „Vijftig Plus Club” door koopkracht veroordeeld SM ra» 1 Om aanvoer drugs te beperken Prof. Ariëns op derde dag van proces: gt s 2 OKTOBER BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 2 8 19 7 6 DC (Van onze parlementsredactie) Ci I 1 o begrotingen van Justitie en Bin nenlandse Zaken. Fiets Voorbarig Overeenkomst Naast het net Bier op straat Kohls opvolger Dronken Over de muur Staking voorbij MAASTRICHT (ANP) Prof. E. J. Ariëns van de Nijmeegse universiteit heeft gisteren op de derde zittingsdag van de recht zaak tegen een 41-jarige hoofd verpleger uit Kerkrade in Maas tricht insuline betiteld als een levensgevaarlijk gif. Gezien zijn opleiding en een bijna 20-jarige praktijk had de verpleger dit vol gens hem moeten weten. Toch spoot hij de bejaarde en demente patiënten in de Lückerheidekli- niek in Kerkrade in met een hoe veelheid insuline, die gezien hun lichamelijke conditie veel te hoog was. De patiënten hadden geen suikerziekte. Donders goed B van kra ant1 nen rak ato< nen dee Am 84 naa Dui bre I we to« va; aa: ste be: be Apartheid Brand: 9 doden Brand DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) wil een politiefunc tionaris verbinden aan de ambas sade in Bangkok om de aanvoer van verdovende middelen te beperken. Op korte termijn zal hierover een beslissing worden genomen. De bewindsman zei dit gisteren in de Tweede Kamer bij de voortzetting van de behande ling van de afdeling politie van de (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Invaliden krijgen het binnenkort in het verkeer wat gemakkelijker. Zo zullen voor hen onder meer ruimere parkeermoge- lijkheden geschapen worden. Dat heeft minister Westerterp gisteren in de Tweede Kamer laten weten bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat. Tegen Andreotti (Vai De produktie in het Verre Oosten van Westerterp: Meer ruimte L snel mogelijk klaarheid komen over de het weer De Russische auteur Amalrik presenteerde gisteren in Amsterdam het autobiografi- Vooruitzichten voor zaterdag: Q 26 L Het is volgens De Gaay Fortman niet Minister Westerterp zei gisteren verder in principe niet onsympathiek te staan tegenover een voorstel van de KVP’er Cornelissen, waarin wordt gepleit om vol gend jaar vijf miljoen gulden meer uit te trekken voor de aanleg van fietspaden dan de 30 miljoen die in de begroting zijn opgenomen. De minister zei in de Kamer dat hij echter wel de nodige problemen zou hebben met het vinden van de finan ciële ruimte daarvoor. Cornelissen wil dat de vijf miljoen gul den onttrokken wórden aan het Rijkswe- genfonds. Het zou dan weggehaald moe ten worden bij die wegenprojecten die toch al voorlopig niet uitgevoerd zullen worden. Minister Westerterp voelt er ech ter niets voor om de post voor de aanleg van nieuwe wegen nog verder te verklei nen. De bewindsman hield Cornelissen voor dat voor 1978 al 35 miljoen gulden voor fietspaden is uitgetrokken. Als de demonstratiefietsroutes in Tilburg en Den Haag voltooid zijn, kan zelfs nog meer geld beschikbaar komen. Westerterp noemde de motie waarin de WD vroeg om 60 miljoen gulden meer geh.bew. motregen motregen motregen motregen geh.bew. motregen geh.bew. motregen motregen regen onbew. onweer geh.bew. mist mist motregen motregen geh.bew. geh.bew. geh.bew. regenbui regen mist geh.bew. zw.bew. l.bew. zw.bew. motregen onweer geh.bew. regen regenbui onweer zw.bew. onbew. geh.bew. regenbui zw.bew. l.bew. onbew. h.bew. l.bew. 7 14 0 16 8 5 5 4 4 5. 4 5 4 7 5 9 11 5 2 4 7 5 9 -4 7 6 9 10 7 5 5 9 6 5 12 3 9 11 3 0 7 13 12 19 16 11 0.1 1 0 0 0 23 0 0.4 5 1 6 1 8 0 2 9 1 0 0.2 0 0 op te komen voor de belangen van de 50- plussers, aldus Koopkracht. In werke lijkheid gaat het om een puur commercië le organisatie, die erop uit is geld te verdienen aan een grote groep consumen ten, meent het blad. Volgens Koopkracht zijn de intensieve advertentiecampagnes van de NVPC mis leidend, omdat daaruit niet voldoende blijkt wat de werkelijke bedoelingen van de club zijn. Die zijn voornamelijk gericht op het aan de man brengen van levensver zekeringen, stelt het consumentenblad. Minister De Gaay Fortman (Binnen landse Zaken) zei dat bij de bepaling van de sterkte van de politie ook rekening wordt gehouden met de verschillen in criminaliteit in de verschillende plaatsen. De WD’er Koning had hierom gevraagd. verdovende middelen die bestemd zijn voor de export, ligt volgens Van Agt ver boven de 100 ton. „Er worden zelfs getal len genoemd van 250.000 kg. Een belang rijk deel daarvan gaat naar Europa, en een niet gering deel komt via Nederland binnen”, aldus Van Agt. De president vroeg de hoogleraar hoe het mogelijk was dat de arts van de kli niek de voorkomende gevallen van hypo- glycaemie niet voldoende heeft onder kend. „Als je er van tevoren niet op ver dacht bent, zijn ze slecht waar te nemen”, repliceerde prof. Ariëns. Niettemin ver baasde hij er zich over, dat bij de arts niet eerder een lichtje was gaan branden. ROTTERDAM (ANP). Aan de univer- siteit van Berkeley in Californië (V.S.) is een eenvoudige test ontwikkeld om te onderzoeken of een stof kankerverwek kend is, zo meldt het chemisch weekblad. De methode, die' is ontwikkeld door de Amerikaan Ames, is gebaseerd op de mogelijkheid genetische verandering aan te brengen in bacteriën. Ames is uitge gaan van het idee, dat kankerverwekken de stoffen mutaties veroorzaken. Het onderzoek, dat de vrouwelijke arts de afgelopen weken heeft ingesteld, betreft o.m. de hoeveelheid insuline die verdachte tijdens zijn dienstbetrekking bij de apotheek van de kliniek heeft besteld op naam van patiënten. Inspecteur van de rijksrechefche, de heer J. H. Grachten, die de verdachte destijds heeft verhoord en als getuige in de zaal aanwezig was, kreeg van de offi cier van justitie opdracht onmiddellijk te vertrekken voor een nader onderzoek. De president zei dat dit onderzoek belangrijk kan zijn ter ondersteuning van het verweer van verdachte. Het PPR-Kamerlid Waltmans heeft minister Van der Stoel gevraagd bespre kingen te openen met Roemenië over de totstandkoming van een overeenkomst tussen beide landen over huwelijken tus sen eikaars staatsburgers. De heer Walt mans is van mening dat een dergelijke' overeenkomst zou moeten uitgaan van het beginsel dat het toestaan van huwelijken regel en afwijzen uitzondering is. Huurders en huiseigenaren lopen het risico bepaalde overheidssubsidies waar op ze in principe recht hebben, te verspe len. Dat kan gebeuren wanneer een subsi dieverzoek niet op tijd of helemaal niet bij de betreffendé overheidsinstanties komt. Vooral wanneer men een bedrijf dat de werkzaamheden gaat uitvoeren de premie laat aanvragen, vist men als consument nog wel eens achter het net. Dit staat allemaal in het consumentenblad Koop kracht. Op de hoek van de Dedemsvaartweg en de Meppelweg in Den Haag is gisteren 1630 liter bier over de straat gestroomd. Een vrachtwagen, geladen met 162 krat ten, moest een bocht nemen, waarbij de lading ging schuiven. De kratten kwamen op straat terecht. De CDU-leider van de Westduitse deel staat Rijnland-Palts, Vogel, wordt als opvolger van de CDU-voorzitter Kohl de nieuwe minister-president van de deel staat in Mainz. De CDU-fractie wees Vogel gisteren aan als kandidaat. Aange zien de fractie de meerderheid heeft in het parlement, is de verkiezing van Vogel zeker. Zoals bekend gaat Kohl naar Bonn als oppositieleider. Uit een lijkschouwing is gebleken dat de kapitein van de veerboot die vorige week op de Mississippi is gezonken, dronken was en ïiiet in staat zijn werk goed te doen. De veerboot werd geramd door een Noor se tanker. Bij de ramp vielen ongeveer honderd doden. Twee broers uit de DDR zijn er gister nacht in geslaagd over de Berlijnse Muur uit het oostelijk deel van de stad naar het Westen te vluchten. Ongeveer zesduizend leden van de Madrileense openbare diensten die twee dagen hadden gestaakt voor hogere lonen, zijn gisteren weer aan het werk gegaan. 25 22 Prof. Ariëns verbaasde zich erover dat de hoofdverpleger ooit heeft kunnen den ken dat insuline een kalmeringsmiddel was. De patiënten werden er in eerste instantie juist onrustig van voordat ze in coma geraakten. Voorts heeft hij onder de medische gegevens tevergeefs gezocht naar oorzaken van pijn of onrust bij de negen patiënten. „Uit zijn opmerkingen blijkt, dat de verdachte donders goed wist wat de uitwerking van insuline was”, aldus de hoogleraar. 13 15 8 13 20 19 8 18 4 13 20 18 5 4 10 Noch het Beneluxbesluit voor limona des, noch de EEG-richtlijn voor vruchte- sappen garanderen betere en gezondere produkten, aldus KK en BWA. Limonades gaan nog meer op scheikundige brouw sels lijken doordat er zoveel meer chemi caliën mogen worden toegevoegd, zoals 33 percent meer van een bepaald conserveer middel, dan voorheen. Beide organisaties klagen erover, dat de controle op het juiste sapgehalte van vruchtenlimonade, die 10 percent echt sap moet bevatten, nu nog moeilijker is geworden. Falsificaties met dranken, die voor 100 percent uit vruchtesap behoren te bestaan, zijn even min gemakkelijk op te sporen. Of de nieu we EEG-richtlijn daar een stokje voor gaat steken, is allesbehalve zeker, aldus BWA en KK. X vei vai uit. noc 1 sle het om kal vei uit se me bu vei rin Wé ste rij lai er zij lej he de tri loi vo de re ze de tij Li ra 63 he ex n ti t< ti d S e v I Z Het kan zijns inziens niet anders dan dat deze mensen aan een overdosis insuli ne zijn overleden. De verdachte, die negen moorden door middel van de insuline- spuit ten laste zijn gelegd, blijft echter volhouden dat hij uit onwetendheid han delde. Hij wilde de mensen, die aan zijn zorgen waren toevertrouwd, hun pijn of onrust afnemen door ze suf te maken. Dat kon naar zijn inzicht zonder gevaar geschieden door ze wat insuline te geven. 1 we in£ mé ter oir cir du u: ki n F lé lé g' O o o o ono ono no ono ono no o w.st. n ozo o ono ono w.st. ono w.st. o w w.st. nnw ono z nw w.st. ono nnw ono nno ono o ozo ozo nw zzw nno n n w.st. zw n AA o Si Volgens minister Van der Stoel van Bui tenlandse Zaken roept het apéirtheidsbe- leid in Zuid-Afrika het verzet in binnen- en buitenland zelf op. Hij zegt dit in ant woord op vragen van het PvdA-Kamerlid Voogd, eraan toevoegend dat het apéirt- heidsbeleid mensonwaardige aspecten kent. sti pa scl tei „V ik M S 0 0.1 0.2 0.1 0.2 0 0.1 o 3 0,6 11 37 0.1 0 5 De hoogleraar acht dit uitgesloten, zeker bij mensen die aan de rand van het graf leefden. Een dosis van acht a tien eenheden insuline kan voor een gezond mens al dodelijk zijn. De hoofdverpleger had de patiënten ingespoten met 80 een heden. Bij een brand in een woning van vier verdiepingen in Hamburg zijn gisteren negen Turkse gastarbeiders om het leven gekomen en twintig zwaar gewond. Veel van de slachtoffers vielen toen zij in paniek uit de ramen sprongen. Volgens de politie is de brandweer te laat gealar meerd. Op dit ogenblik experimenteren onge veer honderd laboratoria met het sy steem. Meer dan vijftig industriële bedrij ven hebben belangstelling getoond, waar onder ICI en Dupont. Voordelen van de methode-Ames zijn de prijs (honderd dol lar per stof) en de korte duur (drie dagen). De tot nu toe gevolgde methode met proef dieren duurt twee a drie jaar per onder zoek en kost enkele honderdduizenden guldens. De minister deelde mee dat zeer binnen kort een wijziging van het Reglement Ver keerstekens en Verkeersregels te ver wachten valt. Naast ruimere parkeervoor zieningen voor invaliden zal ook ruime aandacht worden besteed aan de plaats die de invalide in het verkeer in het alge meen inneemt. Momenteel wordt nog overleg gevoerd met de invalidenorgani saties. De bewindsman hoopt zijn wets voorstel npg dit jaar in te kunnen dienen. De raadsman van de verdachte, mr. J. Hermans, bestreed de visie van de hoogle raar, die zijn conclusies baseerde op de medische gegevens van de negen patiën ten maar niet met honderd percent zeker heid kon zeggen of de mensen direct het slachtoffer van de insuline-injecties waren. De bejaarden waren zijns inziens zo zwak, dat ze als gevolg van iets anders overleden. Aan het begin van de zitting van giste ren verraste de officier van justitie, mr. J. Booster, de rechtbank en de raadsman met een rapport dat de huidige arts van de kliniek, mevr. I. Vijgen-Duif, in zijn opdracht had gemaakt. De verdediger protesteerde heftig tegen dit onverwachte optreden van de officier en maakte bezwaar tegen het openbaar maken van de resultaten van het onderzoek zonder deze eerst van tevoren te hebben gezien. De raadsman kreeg zijn zin. De officier mocht niets uit de inhoud van het rapport bekend maken. DEN HAAG (ANP). Het Konsumen- ten Kontakt en de BWA (Bond Voor Wetenschappelijke Arbeiders) werkgroep voeding zijn allerminst te spreken over de nieuwe richtlijnen voor limonade en vruchtesap. De sapvervalsers zullen geen seconde langer wakker liggen van de nieuwe regelingen, zeggen de twee organi saties in Koopkracht van deze maand. Ames gebruikt mutanten van de salmo nella typhimurium bacterie, die niet in staat zijn een bepaald aminozuur te maken en daarom niet kunnen groeien. Wanneer ze worden blootgesteld aan bepaalde stoffen kunnen veranderingen optreden, die de bacterie herstellen en in staat stellen wel te groeien. Aangezien zich op een proefschaaltje miljarden bac teriën bevinden, is de kans groot dat dit gebeurt. Ames, die tien jaar heeft gezocht naar de juiste bacterie, heeft onlangs de eerste resultaten van zijn onderzoek bekend gemaakt: van 174 kankerverwek kende stoffen scoorden 157 een positief resultaat. Weer in binnen- en buitenland Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas NewYork Tel-Aviv Tunis DEN HAAG (ANP). Koopkracht, maandblad van het Konsumenten Kon takt, waarschuwt deze maand voor de activiteiten van de Nederlandse Vijftig Plus Club. Deze club wekt ten onrechte de indruk als een „non-profit-instantie” De zitting werd rond het middaguur achter gesloten deuren voortgezet, omdat de arts J. van Hooft de naam van een collega die tegen hem gezegd had, dat hij in zijn kliniek vain dement bejaarden zeker één keer een hypoglycaemie bij een niet-diabeet had meegemaakt, niet in het openbaar wilde noemen. De NVPC is volgens Koopkracht geen „echte” club, waarin leden het voor het zeggen hebben, maar een Besloten Ven nootschap, opgericht, gefinancierd en in handen van Amerikaanse zakenlieden- In een fabriek van de „Union Carbide” in Oak Ridge in de Amerikaanse staat Tennessee, waar kernwapens worden ver vaardigd, is gisteren brand uitgebroken. Ongeveer tweehonderd werknemers moesten worden geëvacueerd. Hoewel er niemand werd gewond, moeten volgens een woordvoerder van het concern alle werknemers die de rook hebben inge ademd, medisch worden onderzocht omdat in de rook deeltjes van het giftige berillium en van uranium konden voorko men. De oorzaétk van de brand is niet bekend. BAARN. Dank zij snel ingrijpen van politie en dokters heeft een tuinman uit Hollandsche Rading gistermiddag in Baarn een aanval van wespen overleefd. Omwonenden zagen tegen een uur of drie dat de tuinman bij het wegrukken van een aantal struiken werd aangevallen door een zwerm wespen. Hij werd herhaalde lijk in zijn hoofd gestoken en raakte in een shock. De tuinman ging zo snel achteruit dat inmiddels gearriveerde politiemannen het niet verantwoord achtten de komst van een ziekenauto af te wachten. Met de surveillancewagen werd de tuin man naai; het ziekenhuis gebracht. RIJSWIJK (ANP). De 31-jarige lift monteur A. Vink uit Den Haag is gisteren bij reparatiewerkzaamheden om het leven gekomen. In een filiaal van Vroom en Dreesmann in het winkelcentrum „In de Bogaard” in Rijswijk was hij bezig met schoonmaakwerkzaamheden aan de goe derenlift. in verkeer voor invaliden zegde toe zodra het programma er is met minister Boersma van Sociale Zaken (ver antwoordelijk voor de werkgelegenheid) overleg te zullen plegen. De hoofdverpleger spoot sommige patiënten na insuline ook valium in. Hier door worden de zichtbare kentekenen van een hypoglycaemie (tekort aan suiker) zoals krampen, weggenomen. Minister Wersterterp deelde de Kamer mee dat momenteel een studie wordt ver richt naar de mogelijkheid om per bedrijf aan werktijdspreiding te gaan doen. Dit zou een grote positieve invloed kunnen hebben op de drukte in de steden gedu rende de spitsuren. Momenteel hebben veel bedrijven de mogelijkheid voor hun werknemers om te werken volgens varia bele werktijden, maar de invloed daarvan op het spitsverkeer is gering, aldus Wes terterp. Alleen bij regelingen voor hele bedrijven of bedrijfstakken valt daarvan wat te verwachten. De minister stelde niet bereid te zijn om in de wet een verplichting op te nemen voor taxichauffeurs om zich voor de rit begint zekerheid te verschaffen over de identiteit van de klant dan wel een beta ling vooruit te verlangen. Volgens Wester terp heeft de taxichauffeur ook nu die niet verplichte mogelijkheid. Hij zei te vrezen dat de chauffeurs een dergelijke verplichting zelf niet willen, omdat in de praktijk namelijk weinig van die moge lijkheid gebruik blijkt te worden gemaakt. Duisenberg verklaarde op een PvdA- bijeenkomst in Zoetermeer wel, dat PvdA en PPR niet tot elke prijs met het CDA in zee moeten gaan. Die beslissing moet wor den genomen op grond van de houding van het CDA in de komende maanden en op grond van de verkiezingsuitslag. „We moeten zeker weten of het het CDA ernst is met de wil om met ons verder te gaan”, zo zei Duisenberg. Duisenberg zette zich nogal scherp af tegen minister Van Agt, lijsttrekker van het CDA, die vorige week heeft verklaard dat het kabinetsbeleid voor het CDA geen inzet van de verkiezingen kan zijn. Vol gens Duisenberg past het niet dat minis ters zich tegen de verkiezingstijd distan tiëren van het kabinetsbeleid. Het beleid behoort door alle 16 ministers als ploeg verdedigd te worden, zo meende hij. Duisenberg had ook kritiek op KVP- leider Andriessen, die afgelopen zaterdag aan het kabinet de eis stelde dat het wijzi gingen in de VAD zou aanbrengen, omdat anders het CDA tegen de wet zou stem men. „Ook dat riekt te veel naar een dictaat. Op bepaalde punten is zeker wel discussie mogelijk, maar de grondgedach te van de VAD is rechtvaardig en juist. Helaas is het stellen van een dictaat niet alleen aan de linkerzijde voorbehouden”, zo zei Duisenberg. KVP-minister Lubbers (Economische Zaken) vindt de ontwerp-resolutie van PvdA en PPR een „ontzettend trieste zaak”. De bewindsman zei dit gisteravond in het politiek café van het CDA in Den Haag. „Men heeft in het Catshuis een handgranaat neergelegd”, aldus Lubbers. (Van onze parlementsredactie) ZOETERMEER Minister Duisenberg vindt dat de ontwerpresolutie van PvdA en PPR samenwerking met het CDA na de verkiezingen vrijwel onmogelijk maakt. De resolutie houdt volgens hem een dictaat in aan de partijen waarmee de progressieven op dit moment samen werken. Volgens Duisenberg moet er zo omaI nrrzxl-Jlr lrlnn»*Vmïrl IrATVinn AViOr uitwerking van de resolutie, zodat de onvrede, ook binnen de PvdA, kan wor den weggenomen. voor de aanleg van autowegen voorbarig. De liberaal De Beer wil dat dit geld komt uit de pot van werkgelegenheidsprojec ten. Volgens Westerterp is zo’n werkgele genheidsprogramma er nog niet eens, zodat de motie nog geen zin heeft. Hij Van Agt gaf cijfers over de hoeveelhe den in beslag genomen heroïne. In 1970 werd er nog geen gram in beslag geno men, in 1973 was het al 25 kilo. Vorig jaar werd er 59 kilo in beslag genomen en dit jaar is er tot nu toe al 110 kilo in beslag genomen. Volgens Van Agt is dit een goed resultaat. „Maar”, zo zei hij, „zolang we niet weten welk deel van de invoer gepakt wordt, is er geen reden tot gerustheid, laat staan tot tevredenheid”. juist dat de uitbreiding van de politie alleen eep aanpassing aan de werktijdver korting is geweest- Sinds 1970 is er een uitbreiding van 3100 man, waarvan 800 voor de aanpassing aan de werktijdver korting. Over de nota van de hoofdcom missarissen van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, waarin om 3000 man meer personéel gevraagd wordt, vindt nu ambtelijk overleg plaats. De Gaay Fortman wilde nog geen uit spraak doen over een eventuele verlen ging van de opleiding van het lager politie personeel. Het CDA had hier bij monde van de CHU’er Wisselink op aange drongen. Twee Anglicaanse bisschoppen, Michael Nuttéd van Pretoria en Timothy Bavin van Johannesburg, hebben samen het kerkvolk verzocht vrijdags te vasten uit sympathie met de slachtoffers van de apartheid en voorts om gelegenheden en organisaties te mijden, waar wordt gedis crimineerd. Overwegend droog met opklaringen. Aantal uren zon: 1 tot 6; Minimum temperatuur: omstreeks 5 graden; Maximum temperatuur: omstreeks 10 graden; Kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 90 percent; Kans op een geheel droog etmaal; 70 percent. WEERRAPPORTEN sche werk „Voor eeuwig bewaren” dat werd geschreven door zijn landgenoot Lew Kopolew. Bij de aanbieding waren ook zijn vrouw en Sïmon Wiesenthal aanwezig. Op de foto van links naar rechts: Simon Wiesenthal, Amalrik en mevrouw Amalrik. VRIJDAG 29 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 7.29 uur onder 17.17 uur Maan op 13.37 uur onder 23.26 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 7.54 uur en 20.19 uur Laagwater 3.31 uur tn 15.56 uur Een parlementéüre commissie vsm onderzoek heeft de Italiaanse premier Andreotti gisteren gezuiverd van de blaam dat hij steekpenningen van de vliegtuigfabriek Lockheed zou hebben aangenomen. Met 19 tegen 1 stem bepaal de de commissie dat beweringen van het tijdschrift Espresso, toegeschreven aan Hauser, „duidelijke ongegrond” zijn. ■vM c t S •od. H. p.-’ ■£u E» S3 Ï'K SS gü -- 8 8 6 7 9 6 9 6 12 11 10 16 16 5 14 Als er geen strengere eisen komen, zal het volgens KK en BWA heel eenvoudig zijn ongemerkt met verdunde vruchtesap- pen op de markt te komen. De EEG- I richtlijn staat toe dat aan vruchtesap 15 i gram suiker per liter mag worden toege voegd. De legale toevoeging opent voor fabrikanten in principe de mogelijkheid een te hoog, illegaal watergehalte te camoufleren. Indien het soortelijk gewicht de enige wettelijke controlenorm zou blijven, zouden fabrikanten een liter sinaasappelsap op de markt kunnen bren gen die met éénderde liter water is ver dund.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2