TEVENS FEESTDAG VAN GEMAAKT IJMUIDENAREN GAAN Gemeentelijke Huishoudschool stemde voor leerlingenraad EEUWFEEST VIEREN Kaart van Velsen is over enige tijd weer beschikbaar VRACHTAUTO GEKANTELD Expositie in Galerie ’t Hart Vrijdag zes uur start actie vluchtelingen gfc F f BN9 „DE KONINCK” is een bier dat nog steeds met Vlaamse ambachtelijke zorg wordt gebrouwen. Voor de berei ding worden enkel natuurlijke bestanddelen gebruikt zonder enige toevoeging. ■IHfl Feestelijke vloot brengt koninklijke gasten Bezinning bij afsluiting eeuwfeest Gemeente zorgt zelf voor uitgave Vuilnisdienst V gaat door 1976 IJMUIDEN - VELSEN 2 8 OKTOBER DONDERDAG 4 Route Ambtsketens Expositie Dr. L. de Jong Het Koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog deel 7, mei ’43-juni ’44 te- jk. en in jen ng de ir- rte >r- »or le un en De gerst is van de beste kwaliteit en wordt gekozen door een strenge keurmeester, terwijl de uitgezóchte hop speciaal uit Tsjechoslowakije wordt inge voerd. De kunst van het brouwen en het geheim van de delicate- smaak is een geheel van ervarin gen die door generaties van brouwers aan elkaar werden overgedragen. Dit bovengistingsbier met zijn aparte aroma drinkt u natuurlijk in CAFÉ „DE HALVE MAAN” Hagelingerweg 36, Santpoort VELSEN. Als alles verloopt zoals de organisatoren zich dat voorstel len wordt het koninklijk bezoek, dat komende maandag aan IJmuiden wordt gebracht, een hoogtepunt m het programma van feestelijkheden rond het honderdjarig bestaan van het Noordzeekanaal. De aankomst en het verblijf van de koninklijke gasten vergden een intensieve voorberei ding. Het draaiboek, waarin alle zaken opgetekend staan die al of niet overeenkomstig het protocol gestalte moeten krijgen, is uitgegroeid tot een lijvig boekwerk. De gemeentelijke voorlichters, onder leiding van Jan Dooyes, archivaris Siebe Rolle en Jan H. Verhoog van Hoogovens hebben er de laatste weken hun handen vol aan gehad. De feestvreugde zal echter voor een niet onbelangrijk deel afhangen van de weersomstandigheden en de publieke belangstelling. F 3L' Hl. llf (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) afcj en de De bestuurder liep geen letsel op maar de schade was aanzienlijk. De gevaarlijk inhalende bestuurder kon niet worden achterhaald. In 2 banden samen an la- li- n- an ijn en an II- aft iet sis rn ra ns lie an k- iie en en de ch :a- es- let ir- al jk en k- zij le en rt- De voorbereiders van het officiële deel van het eeuwfeest: Netty Struys, naast haar Jan Dooyes, achter haar archivaris Siebe Rolle, daarachter Piet van Dee- nen, daarnaast Jan H. Verhoog, in het midden Kees Wallis, geheel rechts Jan van der Horst. VELSEN. Over enkele maanden zullen nieuwe inwoners van Velsen en mensen, die in de gemeente de weg zoeken, weer kunnen beschikken over een plattegrond met stratenplan 'van IJmuiden, Driehuis, Santpoort en Velsen-Noord. Daarmee kan dan een einde komen aan de grote vraag naar kaarten van de gemeente, die al bijna twee jaar niet meer te krijgen zijn. Op Plein 1945 zullen de jeugddrum band van de IJmuider Harmonie en de Drumband Voorwaarts de tijd voor het wachtende publiek veraangenamen met een muzikale potpourri. Omstreeks half drie zal beiaardier Hein de Ligt vrolijke klanken uit het carillon van de stad huistoren over het plein strooien. Maar voordien zullen de koninklijke gasten een moment op het bordes van het stadhuis de bevolking van IJmuiden be groeten. De nieuwe kaart van Velsen wordt ditmaal door de gemeente zelf uitge geven, omdat is gebleken, dat de grote uitgeverijen, zoals Falkplan, het er wat de IJmond betreft bij laten zitten. In het verleden waren het de uitgeverijen, die voor de plattegron den zorgden, maar toen zo’n twee jaar geleden de voorraad kaarten van de IJmond uitgeput raakte, bleek geen van de uitgeverijen interesse te hebben bij het maken van een nieu we plattegrond. Ondanks verschillen de pogingen, met name van de kant van de VVV, om een nieuwe kaart van Velsen of de IJmond uitgegeven te krijgen, is dit niet gelukt. Bergh van Eysinga-Eliasschool in de P-I. Troelstraweg de leerlingen-raadverkie- zingen 1976 gehouden. Evenals bij de gemeentelijke of landelijke verkiezingen wel eens te bespeuren is, werd ook hier in de campagne vaak meer beloofd dan kan worden waargemaakt. Zo hadden alle kandidaten hoog in het vaandel genoteerd dat strafwerk moet worden afgeschaft. Een tweede slogan was „geen huiswerk in het weekeinde." IJMUIDEN. Van 5 november tot en met 3 december worden in Galerie ’t Hart, Wilhelminakade 74 in IJmuiden, werken geëxposeerd van Monique Lépine en Louis 't Hart. De galerie is geopend van maandag tot en met zaterdag van 10 tot 10 uur. Monique Lépine is geboren in Parijs waar ze woonde en werkte. Aan de Franse tekenschool Duperre volgde ze lessen. Ze woont nu drie jaar in Neder land en dit wordt haar eerste expositie. Haar werk bestaat uit olieverven, gouaches en tekeningen. Louis ’t Hart ex poseerde al eerder in IJmuiden, onder andere op kunstmarkten. Ook hij maakt olieverfen, gouaches en tekeningen. schaft die voorlopig zullen worden opge voerd op de kostenrekening van de fees telijkheden. Wat de belangstelling van de zijde van het publiek betreft mag verwacht worden dat heel IJmuiden op de been komt, want er is tussen haven kant en Plein 1945 maandag voldoende te zien en horen. De receptie, waarvoor 250 uitnodigin gen zijn verzonden, zal ook na het vertrek van de koninklijke gasten wor den voortgezet. De lichtmast raakte grotendeels ver nield. Van beide vrachtauto’s ging de voorruit aan diggelen. Van de ijsauto werd bovendien het isoleerdak inge drukt. De bestuurder van de gekantelde auto werd in het ziekenhuis onderzocht maar bleek geen nadelige gevolen aan het ongeluk te hebben overhouden. Een eveneens wat merkwaardig onge- Op dezelfde plaats waar 100 jaar gele den Koning Willem III het Noordzeeka- naal officieel in gebruik stelde, zullen koningin Juliana, Prins Bernhard en het gevolg aan wal stappen. Dat gebeurt om vijf minuten voor twee op de Loswal aan de Steigerweg. Ongeveer een half uur voor dit histo rische moment zal de koninklijke vloot „in zicht’’ komen. Omringd door spuitbo- ten van Bureau Wijsmuller en Rederij Goedkoop zal het eerst het moederschip ir. F. Q. den Hollander” afmeren aan boord, waarvan zich het koninklijk be zoek bevindt. Amsterdams burgemeester I. Samkal- den heeft zich bij het vertrek vanuit de Amsterdamse haven ontdaan van zijn versierselen. Als de contouren van het jarige IJmuiden in zicht komen zal IJ- muidens eerste burger Drs. J. Reehorst zich tooien met zijn ambtsketen. Direct in het zog van het schip met de hoge gasten zal het motorschip „Bep Glasiiis” een aantal hoogwaardigheidsbekleders aanvoeren. De 110-meter lange „Brittan- nia” sluit de rij. De vloot zal worden geëscorteerd door de onderzeebootjager „Stad Amsterdam Wat dat weer aangaat heeft de ge meente niets aan het toeval willen over laten. Er zijn twee parapluies aange- De opzet van de nieuwe gemeentelij ke kaart is in decpmber al gereed gekomen, maar door ziekte en de drukte rond de viering van het eeuw feest van het Noordzeekanaal en IJ muiden is de uitgifte van de platte grond vertraagd. De kaart zal worden gedrukt door de topografische dienst in Delft, die ook altijd voor de eigen gemeentelijke plattegronden zorg draagt. Een andere drukkerij zal dan zorgen voor de bijbehorende straten- lijst. Als de kaart gereed is, zal hij bij de boekhandel en bij de VW verkrijgbaar zijn. IJMUIDEN. Evenals de feeste lijke herdenking van het jubileum jaar 1976 aanving met een bezinning op de honderdjarige geschiedenis zal ook de afsluiting daarvan geschieden met een interkerkelijke gebedsdienst Deze zal worden gehouden op zondag 31 oktober ’s avonds om 7 uur in de oud-katholieke Engelmunduskerk aan de Koningin Wilhelminakade. Tijdens de dienst, die plaats vindt onder aus piciën van de Raad van Kerken te Velsen, zal het woord worden ge voerd door Ds. L. Brink (hervormd predikant), Deken Coen Geraerts (R.K. priester) en de heer W. van der Bijl (gereformeerd ouderling). Zi zullen het thema „De prediking van het kruis is een dwaasheid” belichten. Aan de dienst zal medewerking wor den verleend door het Velser Ge mengd Koor onder leiding van E. van ’t Kaar. Een belangrijk deel van het bezoek aan het stadhuis zal in beslag worden genomen met het bezichtigen van een hoeveelheid documentatie die betrekkin^ heeft op het ontstaan van het Noordzee kanaal, de groei en de ontwikkeling van IJmuiden en andere plekken die dankzij het kanaal de kans kregen zich te ont plooien. In de trouwzaal is het accent gelegd op de opening van het kanaa’. Aandacht is besteed aan het koninklijk bezoek, het feest in het Amsterdam-e Paleis voor Volksvlijt, de zeetocht, de versierde sluis, de genodigden en de feestrede. Archivaris Siebe Rolle zorgde voor een verantwoorde rangschikking van tal van waardevolle archiefstukken. Prenten, tekeningen en correspondentie. Behalve het wandkleed dat voor het eeuwfeest werd vervaardigd door Géjus van Veen naar een ontwerp van Ronald Timmermans zal aandacht worden besteed aan een maquette van een kunstwerk vén de Hagenaar Lon Pennock. Dit kunstwerk dat een plaats zal krijgen nabij de IJmuider Slag 'bad ter gelegenheid van de herdenking ge reed dienen te ziin. Het zal nu op eer later tijdstip worden onthuld.. Klokslag drie uur gaat het konirk1’"'- bezoek terug naar Soestdijk. Evenals bii de ontvangst zullen bii bet vertrek 20 manschappen van het Corps Zeecadetten een erewacht formeren. Na de ontscheping het Wilhelmus zal niet ten gehore worden gebracht wordt het gezelschap met een aantal gereedstaande auto’s naar het stadhuis vervoerd. Via de Kanaaldijk, de Kerk straat, de Kennemerlaan, het Marktplein en de Lange Nieuwstraat zullen acht auto’s de gasten en hun vervolg om streeks kwart over twee bij het Stadhuis afleveren. Voorop een politieauto. Direct daarachter de gemeentesecretaris en wet houders die snél ten stadhuize moeten zijn om ook daar weer de koninklijke gasten te ontvangen. In de derde; auto zullen koningin en prins en waarschijn lijk ook burgemeester Reehorst zitten. Daarachter volgt..de BVD. Onder het gevolg dat in de daarachter rijdende auto’s zit bevinden zich onder meer de commissaris van de koningin Drs. R. J. de Wit en minister Drs. Tj. Westerterp van Verkeer en Waterstaat. IJMUIDEN. Om te voorkomen dat vrijdag de koopavond in IJmui den roet in het eten gooit van de vluchtelingenactie, welke in het gehe le land om zeven uur begint - is voor IJmuiden een andere regeling getrof fen. Daardoor is het mogelijk gewor den dat hier deze actie voor de vluchtelingen een uur eerder - om zes uur ’s avonds - kan starten. Voordat men uit winkelen gaat, dus eerst nog in de beurs tasten voor de vluchtelingen. De collectanten wor den verzocht een uur eerder op hun posten te zijn. IJmuiden, Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort, Hoofdstr. 234, tel. 378371. IJMUIDEN. Een ijs- en snackwa- gen van Jansen in Beverwijk is gister middag omstreeks het middaguur op het Velserduinplein gekanteld De oorzaak daarvan was dat een andere vrachtauto geen voorrang had verleend waardoor een botsing ontstond. De auto kan telde vervolgens en kwam tegen «en lantaarnpaal terecht. Van de zijde van de boekhandela ren in Velsen is toen de vraag geko men of de gemeente niet voor een plattegrond kon zorgen. Aanvankelijk stond de gemeente daar huiverig te genover. Men vond het niet tot de gemeentelijke taken behoren, hoewel de afdeling stadsontwikkeling regel matig voor kaarten voor intern ge bruik zorgt. Maar na lang aarzelen besloot de gemeente toch om voor een nieuwe kaart van Velsen te zor gen als een service aan het publiek. De verkiezingen verliepen wel gezellig. De Gemeentelijke Huishoudschool had er een schooldag van gemaakt. Doordat het grote moment van stemmen aan brak, konden de leerlingen zich verma ken met allerlei spelen. Als klap op de vuurpijl werd gisteravond in de LTS een feestavond gehouden. Eerst werd de uitslag van de verkiezingen bekend ge maakt en daarna was er een disco- avond voor de meisjes van de huishoud school en de jongens van de lts. Bij de Loswal zal de Harmonie van Hoogovens voor een muzikaie omlijsting van het geheel zorgen. Dranghekken moeten het publiek op afstand houden. De gemeentepolitie zal voor zover dat nodig is assistentie krijgen van een groep collega’s te paard uit Haarlem. Met behulp van speciaal vervaardigde stembiljetten werd de keuze kenbaar gemaakt. Dat gebeurde in een heus stembureau. De leerlingenraad is een instelling waardoor leerlingen bepaalde klachten of wensen kunnen uiten. Het gaat nog niet zover dat de leerlingen ook een stem hebben bij het bepalen van de leerstof of het benoemen van leerkrachten. De gekantelde vrachtauto waarvan de talrijke toeschouwers ook eens de reclameteksten op het dak konden lezen. Op de in zet: ook de wachtauto die oorzaak was van het ongeluk liep schade op. luk deed zich gistermorgen voor op de Amsterdamseweg. Een personenauto moest uitwijken voor een inhalende te genligger en kwam in de sloot terecht. Boekhandel ERASMUS IJMUIDEN. In verband met de feestelijkheden rond de officiële viering van het honderdjarig bestaan van IJ muiden en en het Noordzeekanaal zullen maandag 1 november alle leerlingen van kleuter-, lager- en voortgezet onderwijs vrijaf hebben. Ook op alle gemeentelijke bureaus en bedrijven zal niet worden gewerkt. Er is echter een uitzondering. De huisvuilophaaldienst gaat gewoon door. IJMUIDEN. Compleet met toeters, feestelijke hoedjes en aanplakbiljetten

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5