p Definitief op o L t 1 de tSaex Amsterdams Katheater speelt „Rosé” in Witte Tejater monumentenlijst K stand Ml i SI if TH X H deRUIJTER Avion^^T F k WW |L OP LOSSE SCHROEVEN KAARTVERKOOP VOORSTELLINGEN Hee Sluitingstochten Noord-Hollandse Competitie BDC EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN ZATERDAG IN LISSE M: -textiel’ en mode— VERPLEEGTEHUIS IN „WESTERT.UINEN” „DE NIEUWE SLOF” CL Wandelsportbond DO 6 IJMOND DONDERDAG 2 8 1976 OKTOBER HEEMSKERK In fasen WERK FRANSE SCHRIJVER GENET GEVISUALISEERD ar V t Moderne o 'k 90 KZEIZilSQI o I 1 c a n d V I. klasse-ondergoed L ra Si BRILMONTUREN r (Van een onzer verslaggevers LISSE. Zaterdag moet het bewijs geleverd worden, het be wijs dat sjoelen meer is dan een huiskamerspel. Dan worden in de CNB-veilinghal te Lisse de eerste Europese kampioenschap pen gehouden. „Als het een suc ces wordt, betekent dat de defi nitieve doorstoot van het sjoelen als georganiseerde sport”, aldus J. W. van Helden van de organi serende Sjoelclub Lisserbroek. I w ^05 0*1 L Najaarsmode Te kust en te k(l)eur V» fI 1 mode (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. B. en W. van Heemskerk gaan zich beraden op de mogelijkheden die er eventueel zijn om op de plaats van het huidige St. Jozefziekenhuis' het nieuwe verpleegtehuis „Heemswijk” voor tweehon derd somatisch zieken en demente bejaarden te bouwen. In de Stichting „Heemswijk” werken de besturen van het verpleegte huis „St. Jozef” in Heemskerk en de verpleeginrichting „Zeevanc” in Wijk aan Zee samen, met het doel gezamenlijk een geheel nieuw verpleeg tehuis te bouwen. Daarvoor is de benodigde grond gereserveerd in het Beverwijkse bestemmingsplan „Westertuinen”, waar op redelijk korte termijn kan worden gebouwd. Het college dat staatssecretaris van Volksgezondheid Hendriks over dergelijke vestigingen adviseert vindt de gekozen plaats evenwel niet zo gunstig. WW 4 Hl W O OW'wr i! S W - Mogelijk bouw op plaats van oude St. Jozefziekenhuis Sjoelen is geen spelletje meer E 4'. dan A*T J. W. van Helden: „Je moet je partij opbouwen”. 4 Het Amsterdamse Katheater speelt za terdagavond in het Witte Tejater de voorstelling „Rosé” of „Dagdromen van een gevangene”. De spelers van het Katheater, Gian Paolo Pippa, Kootje Wolschrijn en Cor Poelman hebben dit groepsproject geza menlijk ontworpen en geregisseerd. Bij Jean Genet vormt de roos niet het symbool voor alle moois en goeds, bij Vooral is Alaska en op Groenland is onder hen het sjoelspel populair, om dat 'in die afgelegen streken weinig andere vormen van amusement voor handen zijn. Voordat het stembureau openging kon den de leerlingen zich in diverse lokalen aangenaam bezighouden met spelletjes. Het allermeest wordt toch in ons zijn er ruim een miljoen sjoelbakken eigen land gesjoeld. Naar schatting in de Nederlandse huiskamers te vin- Planetenweg 26 28 Telefoon: 11888 IJmuiden. Stichting De Nederlandse Bachvereniging Op gelde uit te voeren door het NEDERLANDS VOCAAL ENSEMBLE o.l.v. MARINUS VOOR BERG GETROUWD: W. van den Hoorn en G. L. de Jager, J. van Marsbergen en F. H. M. van der Eijken, K. R. Krijgsheld en E. Krijger. HE de hi rentji al zo’ men. steed: provi subsi Vi maa aan voer aan; lette fiets van void E Iru me eer Be Zaï als Hu de Mc Utrecht, 719100 ’s avonds aan de kerk Japonnen maten 36 t/m 54 vanaf Vrijdag 29 oktober 20.15 u. Haarlem Bakenesserkerk 1 da i tea ka: pir eer cië ka: hei sla oui kei hel De de kit da be Al mt n Bovendien zou men na 197.8 mogelijk tijdelijk al gebruik kunnen gaan maken van een deel van de bestaande zieken huisgebouwen voor de huisvesting van demente en somatisch zieke bejaarden. De behoefte aan opnamemogelijkheden voor dergelijke bejaarden is namelijk in de IJmond zeer groot en verruiming van die mogelijkheden is een zeer urgente zaak. hem symboliseert de roos misdaad en verraad, thema’s die door Genet als positief worden ervaren. Op deze basis is het Katheater aan de slag gegaan met het realiseren van een voorstelling waarin een denkbeeldige gevangene zich in zijn strafcel een geheel nieuw leven schept. In steeds andere beelden en figu ren (zijn moeder, de rechter, de politie, moordenaars, zijn vrienden) keren de vaste thema’s dood, misdaad en verraad telkens terug. Uit de keuze voor een sterk visuele benadering is een voorstelling ontstaan met een maximum aan zeggingskracht, door de sterke, fysiek nogal intensieve presentatie. De voorstelling in het Witte Tejater begint zaterdag"vond om half negen. Evèneens vanaf 1 november zijn bij het dienstencentrum, Kerkstraat 46 in Beverwijk en bij alle bejaarde?sociëtei ten kaarten af te halen voor de revue „Ik herinner me” met Gerard Walden en Berry Kievits. Deze revue wordt op 9 en op 16 november opgevoerd. Gratis toe gangskaarten voor de kienmiddag voor bejaarden op 11 november kunnen wor den opgehaald bij hetzelfde dienstencen trum. BEVERWIJK. Voor de onderlinge competitie van de Beverwijkse Damclub zijn de volgende partijen gespeeld: A. Scholte—A. van Son 0-2; S. Toxopeus J. v.d. Does 2-0; N. LeembergS. Lippes 2-0; A. RoemelingD. van As 0-2 en J. SpeerstraP. de Munk 2-0. Kaarten 1,- cjp en pas 65 5,- M. H. Trompstraat 10, Utrecht, tel. (030) OVERLEDEN: S. Spek, 59 jr.; mw. L. F. van der Wiel-Maurer, 92 jr.; mw. M. G. Kloek- Keetel, 87 jr.; W. Engels, 66 jn; mw. H. Siekman-Bier, 78 jr.; B. L. ter Veen, 46 jr.; mw. H. Spoel-Stolwijk, 79 jr.; mw. B. B. Vermeer-Gerritsen, 83 jr.; mw. P. M. Boot-Burger, 68 jr.; mw. E. ,J de Groot-Enthoven, 74 jr. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Het gemeentebe stuur heeft van het ministerie van CRM bericht ontvangen, dat de archeologische monumenten „Huidtoneel” en „Oud Haerlem” in Heemskerk nu definitief op de monumentenlijst zijn geplaatst. Tot nu toe stonden deze slechts op een voorlopige lijst. - 1 Vooral de laatste twee jaren heeft het competitie-sjoelen een grote vlucht genomen. Het oorspronkelijke huiskamerspel is in ’t bijzonder dank zij de activiteiten in club- en buurt huizen tot het niveau van sport ver heven. De bezoekers van dergelijke ontmoetingsplaatsen met onderlinge competities, veelal met van huis mee genomen bakken. Allengs groeiden er contacten met sjoelclubs elders in het land en met zelfs buitenlandse sjoel- beoefenaren. Want hoewel, zoals Van Helden enthousiast meedeelt, Nederland de sjoelnatie bij uitstek is, wordt het spel met de schijven ook over de grenzen bedreven. Sommigen beweren zelfs dat het zo’n honderd jaar geleden in Vlaanderen is uitge vonden. Daar staat echter de bewe ring van de Friezen tegenover, die volhouden dat het sjoelen bij hen al veel langer bekend is. Vast staat dat er in Antwerpen en omgeving druk wordt gesjoeld, alhoewel het spelpeil van de Belgen, zo is bij internationale ontmoetingen gebleken, een stuk la ger is dan dat van de Nederlanders. Ook in Frankrijk wordt er ge sjoeld, daar heet het „Jeu de Galets”. De Engelsen spreken van „Playing Shovel”. Aan de overkant van de Noordzee wordt het spel vooral be dreven in de omgeving van de plaats Spalding. Daar vindt bloembollenteelt plaats, en het is niet onwaarschijnlijk dat Nederlandse immigranten het spel hebben meegenomen. In Duits land staat het „Sjulen” nog in de kinderschoenen, al neemt ook hier het aantal beoefenaren vooral in de omgeving van Hamburg snel toe. Tenslotte zijn er ook heel wat Ame rikanen vertrouwd met de sjoelbak. O Lange Nieuwstraat 789 - Telefoon 1 01 T9 - Regelmatig ontvan gen wij brieven die reageren op een ad vertentie onder num mer, doch waarop dat nummer niet is ver meld. Dit vertraagt de> doorzending ervan of maakt deze onmoge lijk. Vermeld daarom steeds duidelijk op de enveloppe het num mer van de adverten-' tie waarop uw brief reageert. Dit is in uw eigen belang! ONDERTROUWD: H. J. Loos en G. F. J. Beeldman, S. Verschoor en R. H. Koller, C. P. H. Schaap en J. W. P. A. M. van Heek. BEVERWIJK Vóór de diverse voor stellingen die ter gelegenheid van de openingsmanifestatie in „De Nieuwe Slof” worden georganiseerd, bestaat gro te belangstelling. Om misverstanden te voorkomen drukken wij nogmaals de kaartverkoopregeling af. Bij de heer Noordermeer, Heemsker- kerweg 208 a in Beverwijk zijn in voor verkoop kaarten verkrijgbaar voor de „lm Weissen Rössl”-show van de toneel vereniging KDO, de operettevereniging Animo en de Beverwijkse Harmonie Ka pel, die op 6 en 7 november wordt opgevoerd. Op de uitvoeringsdata zijn vanaf half acht ’s avonds ook nog toe gangsbewijzen aan de zaal te koop, uiter aard voor zover de voorraad strekt. Voor de voorstellingen op 8 november Kabaret „En dat is twee” met Robbert Long en Nelleke Burg), 9 november (concert ZanglUst en optreden Friese toneelstichtang „Tryater”), 10 november (concert NphO, Stedelijke Muziekschol, Beverwijks Katholiek Gemengd Koor en blazersensemble „Panta Rhei”), 12 no vember (jazz-concert), 13 november (showavond gepresenteerd door Herman Emmink en Mies Bouwman) en 14 no vember (popconcert met Bintangs en Cockney Pride) zijn vanaf 1 november kaarten verkrijgbaar bij Dagblad Ken- nemerland in Beverwijk en Heemskerk, de WV in Wijk aan Zee en Beverwijk en dagelijks alleen van 10-12.30 uur in „De Nieuwe Slof”. Telefonisch bestelde kaarten dienen nog dezelfde dag te wor den opgehaald. GEBOREN: Ines, dr.v. A. A. van der Merwe en M. S. Albers; Karen Marjolein dr.v. A. Tromp en M. E. van Driel; Martine dr.v. P. L. W. Hoogewerf en S. W. Klein, Michel Alexander zn.v. H. Sijtsma en I. Sijtsma, Ugur zn.v. A. Dönmez en G. Erdemir; Michel Johannes zn.v. R. Th. O. de Haan en J. Braaksma. HAARLEM. De Noord-Hollandse Wandelsport. Bond houdt zaterdag 6 ein zondag 7 november de jaarlijkse Slui- tingstoch'ten. De start is bij het Jeugdge- bouw aan de Donkerelaan in Bloemen- daal: zaterdag van l2 tot 14 uur en zondag van 10 tot 12.30 uur. Men kan kiezen uit wandelingen 10 en 15 kilome ter. Zondag is er bovendien voor de meer enthousiaste wandelaars een route van 20 kilometer uitgestippeld. Het in schrijfgeld is voor personen tot en met 15 jaar 1,75, voor ouderen 2,25 bij voorinschrijving. Leden van wandelorga- nisaties krijgen korting. De voorinschrij ving sluit 30 oktober. Daarna betaalt men drié kwartjes meer. Inlichtingen en opgaven bij M. G- B. van Dijk, Sarace- nenstraat 5, Haarlem, tel.. 343160. traal genoeg liggen ten opzichte van winkelcentrum, openbaar vervoer en dergelijke voorzieningen die ertoe bij kunnen dragen de bejaarden zo weinig mogelijk het gevoel te geven dat zij geïsoleerd won'en en leven. Dit advies college heeft ook overwogen, dat het ■nieuwe verpleegtehuis in het plan Wes- tertuinen dicht onder de rook van Hoog ovens komt te 1 iggen en dichtbij de Westelijke Randweg, hetgeen uit milieu overwegingen ook minder gunstig wordt geacht. Daarbij is de suggestie gedaan, contact op te nemen, met de gemeente Heemskerk over de eventuele bouw, van het nieuwe verpleegtehuis op de plaats van het St. Jozefziekenhuis, dat in 1978 verhuist naar de nieuwe accommodatie aan dè Mozartstraat. De opstallen zijn In overleg met het bestuur van de Stichting „Heemswijk” gaat het Heems kerkse gemeentebestuur nu bekijken of het nieuwe verpleegtehuis op deze plaats kan worden gerealiseerd. Daarbij moet onder meer rekening worden gehouden met de bouw van het nieuwe raadhuis in dezelfde omgeving. ULI DANIELLE Haarlem: Amsterdamstraat 8 Gen. Cronjéstraat 5 Bevervlijk: Begijnestraat 15 VELSEN. Op zaterdag 30 oktober speelt in het Witte Tejater aan de Ka naalstraat het Amsterdamse Katheater de voorstelling „Rosé” of „Dagdromen van een gevangene” gebaseerd op werk van de Franse schrijver Jean Genet. „De teksten van de schrijver worden tijdens de voorstelling nauwelijks gebruikt: de spelers geven hoofdzakelijk visueel weer wat zij in de teksten hebben ontdekt, daarbij zoekend naar andere dan de meest gebruikelijke theatervormen. Het verpleegtehuis zou daar niet een- eigendom van het ziekenhuisbestuur, - maar de grond is eigendom van de gemeente. De afspraak bestaat, dat de grond uiterlijk in 1985 „schoon” moet worden opgeleverd aan de gemeente en dat betekent sloop van het huidige zie kenhuis. Als er planologisch en ruimte lijk geen bezwaren zouden bestaan te gen de bouw van het verpleegtehuis „Heemswijk” op die plaats, dan behoeft er officieel aan de bestemming van de grond niets veranderd te wórden, want die blijft dezelfde, namelijk ziekenhuis- bouw. Dat kan veel tijd schelen in de procedure. l KOORMUZIEK UIT DE LAGE LANDEN met werken van: di Las so, Clemens non Papa, Obrecht, des Prez, Ockeghem, Sweelinck e.a. Dat heeft Van Helden dan ook gedaan. Elke avond rond half tien gaat de sjoelbak op het dikke tafel kleed dat op de voorkamer ligt, en speelt hij wat potjes tegen zijn vrouw. „Die speelt ook uitstekend, maar alleen thuis. Op de club gaat het wat minder en op wedstrijden nog wat minder. Dat komt omdat ze dan veel moeite heeft met concentra tie. ïk geloof dat dat ih het algemeen voor vrouwen geldt”. De vrouw des huizes beaamt dit volmondig vanuit de achterkamer. De Sjoelclub Lisserbroek heeft de Europese kampioenschappen meteen maar groots opgezet. Zaterdag staan er in de vxeilinghal honderden sjoel bakken opgesteld, gratis tnaar uiter aard niet geheel belangeloos ter be schikking gesteld door de enige fa brikant in Nederland die door de clubs erkende wedstrijdbakken ver- vaardigd. Er worden niet minder dan 700 deelnemers verwacht: 500 vol wassenen en 200 jeugdigen. Iedereen kan meedoen, mits hij zich tussen tien en drié uur aanmeldt voor de selectieronden. .,Het gaat er niet zo zeer om wedstrijden en prijzen te winnen. Wij beschouwen het meer als een propaganda voor het sjoelen als sport”, aldus de heer Van Helden. den. In clubverband beoefenen mo menteel een kleine zesduizend men sen de sjoelsport. „Maar er zijn veel huiskamer sjoelers die het niveau van huis-, tuin- en keukensjoelen allang te boven zijn’veronderstelt de heer Van Heldfen. Criterium is, dat in een tiental partijen een gemiddeld pun tental van zeker 140 kan worden gehaald. Van de dertig beschikbare stenen moeten er in elk van de vier vakjes zéven terecht komen om de 140 punten te breiken. Met de over blijvende stenen kunnen dan nog ten hoogste acht punten worden behaald. Om het zover te schoppen dat je een gemiddelde van 140 punten haalt, is zeker twee jaar intensieve training nodig, aldus de heer Van Helden. Er is immers een perfecte techniek no dig, een uiterste concentratie en een zeer beheerste manier van werpen. „Je moet zo’n partij helemaal opbou wen”, legt de Losser geestdriftig uit. „De eerste stenen gooi je zo zacht mogelijk, gericht op de middenvak ken. Als er in de middenvakken ze ven schijven liggen, dan ga je de zijvakken opvullen, en dat moet je altijd via de band doen, nooit recht streeks. Je kunt de steen ook een effect meegeven, maar voordat je daar aan toe bent, moet je echt lang oefenen”. si

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 6