Bustarieven in de stad TERRORIST IN DOKTERSJAS GEKLEED Transavia-oprichters adviseren oliesheiks over eigen luchtlijn H 36 Koperdieven gearresteerd bij Hoogovens terstal interieurs b.v Wagenweg 1,3 en 15, Haarlem, hoek Wagenweg-Houtplein. e Voor Europa unieke huidbank in Beverwijk geopend Kip.J komt uit jterneveld, d&roify’j gaan omhoog PRIN Oorlog in 1980 KK7Q E3E3J3 KUlKtNROLlROE TT'; WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DRINGENDE OPROEP VOOR DONORS Voordracht nieuwe PPR-voorzitter NEVELIG HlL AGENDA Aantal pagina’s vandaag: Bont-Mode Het woord is aan... Kritiek op plannen langparkeerders in Amsterdam te weren 2 Fietsendieven pagina 9 Luidsprekers 20, 22, 24, 28 ■h S-l Vlak bij de Grote Markt VRIJDAG 29 OKTOBER 1976 66e jaargang nummer 305 iZijlstraat 86 - Haarlem Tel. 023 -31 73 94 KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL 14652 ZATERDAG OPENT... Ilove f c Jeans Jackets op het marktplein. 19 23 26 26 27 31, 33 BELFAST (UP, AFP) Maire Drumm, de voormalige vice-presi- dente van de provisional Sinn Fein, de politieke arm van de „pro visional IRA”, is gisteravond in haar bed in het Materziekenhuis van Belfast doodgeschoten. Plaatselijk Nieuws 5, 7, 9, 11, 13 Puzzel 15 Schrijvende lezers 15 Medische diensten 11 Bibliotheek 17 Radio en tv19 Strips Kunst Film Beurs Economie Sport Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 25 van Bekebrede-Barneyeld - Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker artendori Kantoor: LangeNieuwstraat427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus J8, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 cn 16450 Klachten bezorging:’ 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. i wnwmwHfHmfwwmmm/m IJmuider Courant p.'mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,-), p. jaar f 146,90 (p.post 189,-). Losse nummers 65 ct. Hoofdredactic: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damïate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 13 Maire Drumm in Noordiers (ADVERTENTIE) de V5 (ADVERTENTIE) MAIRE DRUMM industrie acht I (ADVERTENTIES) een (ADVERTENTIE) i In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist en minimumtempe raturen omstreeks 5 graden. Overigens op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Maxima omstreeks 10 graden. In het Britse Lagerhuis is gisteren felle kritiek uitgeoefend op Jimmy Car ter, de democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, in verband met diens opmerkingen over Noord-Ier- land. Carter zei woensdag in Pittsburgh de op si Op de foto links prof. dr. A. J. C. Huffstadt, plastisch, chirurg, die met de directeur van het Beverwijkse Brandwondencentrum, dr. R. P. Hermans (rechts), het initiatief nam tot de oprichting van de Nederlandse Brandwonden Stichting, welke bijdroeg tot de ontwikkeling van de huidbank. In het midden de voorzitter van de Stichting, Hoogovens-directeur dr. M. Albrecht. De opnamen zijn alweer ach ter de rug maar de fietsen zijn niet meer boven water gekomen. Naar verluidt aldus ..De Kop peling”, het blad van NS gaat het hier om elf voor Duitse be zetters spelende figuranten, die zich te zeer in hun rol hadden ingeleefd. De politie wilde n iet zeggen of de gewonde vrouw een mede-patiënte of een bezoekster van Maire Drumm was. Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: Block en Holmes hebben precies tien jaar geleden Transavia Holland van de grond gekregen, maar zijn beiden van het toneel verdwenen, nadat de KNSM De politie in Noord-Ierland heeft vrees uitgesproken dat de aanslag mevrouw Drumm tot een vergeldingsaan- slag van het IRA op een vooraanstaande protestant zal leiden. Mevrouw Drumm, haar man Jimmy en haar twee zoons en drie dochters zijn altijd overtuigde leden van de Noordier- se republikeinse beweging geweest. Mai re Drumm heeft onlangs drie weken gevangen gezeten op verdenking van het bezigen van opruiende taal op een open bare bijeenkomst in Belfast. Ze zei bij die gelegenheid dat de stad „steen voor steen” zou worden vernietigd. Ze werd na drie weken on voorwaardelijk vrijge laten. DEN HAAG (ANP). De «-jarige Wijnand van Hoogevest is de eerste kandidaat voor het voorzitterschap van de PPR, als opvolger van Ria Beckers. Het PPR-congres van vrijdag 12 novem ber zal de nieuwe voorzitter aanwijzen. dat het onjuist van de VS is aan de kant te blijven staan bij de ontwikkelingen in Noord-Ierland. „De vorming van een verenigd Ierland moet worden aange- moedigd”, zo verklaarde hij. In het Lagerhuis zeiden verschillende afgevaardigden dat deze opmerkingen van Carter tot meer geweld en bloed vergieten kunnen leiden. De Britse mi nister voor Noord-Ierland, Roy Mason, achtte opmerkingen die geïnterpreteerd kunnen worden als betuigingen van steun aan de IRA buitengewoon gevaar lijk”. De voordracht van het voorzitterschap is gedaan door een commissie, ingesteld door de landelijke kerngroep, de partij raad van de PPR. De voorgedragen* woont in Leersum. Hij is docent bij de sociale verzekeringsopleiding en voorzit ter van de PvdA-PPR-gemeenteraads- fractie in zijn woonplaats. heerlijk gekruid Wolf Kielich: Onkruid is een verzinsel van kortzichtige mensen, die nooit een onbespoten wegberm in volle bloei hebben gezien. De politie vertelde dat drie jongeman nen van wie er een was gekleed in een witte doktersjas, de afdeling binnenge gaan waren waar mevrouw Drumm her stelde van een oogoperatie en haar in haar bed hadden doodgeschoten. Een vrouw die aan het bed van Maire Drumm zat, werd aan een been gewond. Maire Drumm, die 53 jaar was, verbleef sinds drie weken in het ziekenhuis. AMSTERDAM (ANP) Het is een duidelijke zaak, dat Amsterdam een ver keerscirculatieplan behoeft, maar dan een plan voor de gehele stad en opgeno men in een doelmatig parkeerbeleid. Dit schrijft het bestuur van de Amsterdam se Industrie Vereniging in een brief aan de gemeenteraad als reactie op het dit voorontwerp-ver- Medisch is het ook heel goed mogelijk donorhuid van levenden, bijvoorbeeld echtgenoten of kinderen, voor het brandwondenslachtoffer te gebruiken, maar dit heeft altijd het risico van complicaties, blijvende littekens en infecties. De betekenis van de huidbank werd tijdens de officiële opening geïllustreerd met een televisiefilm, „Onder behande ling”, die dinsdag 2 november wordt vertoond via de zender Hilversum I. Het is een reportage over de voor Europa unieke huidbank, gedeeltelijk opgenomen in de operatie kamer van het Beverwijkse Brandwondencentrum. Voor nadere informatie over de, huidbank en het werk van de Nederlandse Brandwonden Stichting verwijzen wij naar twee hieraan gewijde artikelen elders in dit blad. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In het Nederlandse Brandwondencentrum, gevestigd in het Beverwijkse Rode-Kruisziekenhuis, is van morgen de eerste Europese huidbank geopend, die het mo gelijk maakt een voorraad te vormen van huid die levens reddend kan zyn voor slachtoffers van branden en ernstige verminkingen kan voorkomen. De directeur van het Brandwondencentrum dr. R. P. Her mans, verbond aan de opening een dringende oproep aan mensen die na hun overlijden een deel van hun huid be schikbaar willen stellen voor transplantatie. Daar is de uitdrukkelijke toestemming van de familie voor nodig, die dus op de hoogte moet zijn van de wensen van de overledene. jaar gepubliceerde keerscirculatieplan De Amsterdamse industrie acht het weren van langparkeerders uit de bin nenstad onaanvaardbaar als niet tegelijk voor bruikbare alternatieven wordt ge zorgd ten aanzien van het woon-werk- verkeer per auto- HAARLEM-IJMOND. Per 1 no vember verhoogt de Noord-Zuid-Hol- landse Vervoer Maatschappij N.V. (NZH) haar tarieven, zoals deze voor de lokale busdiensten in Alkmaar- Haarlem en Leiden bestaan. Een stadsrit wordt vijf cent duurder en gaat 0,85 kosten. Zes rittenkaarten worden verhoogd van 3,85 tot 4,20. De reductie zesritten kaarten worden 2,70. IJMUIDEN. De recherche van de Velsense politie heeft vijf personen aan gehouden die de afgelopen twee jaar voor enkele honderdduizenden guldens koper hebben gestolen bij Hoogovens. Bij het omvangrijke onderzoek werkten de bedrijfsrecherche van Hoogovens en van de gemeentepolitie ten nauwste sa men. De daders, die een bekentenis heb ben afgelegd werkten bij Hoogovens of een toeleveringsbedrijf. De periode dat koper verdween, strekt zich uit over enige jaren. Van de perso nen die zijn a angehouden, hebben er vier de Duitse nationaliteit en een de Nederlandse. De laatste heeft geen vaste woon- of verblijfplaats. In afwachting van hun berechting zijn ze op vrije voeten gesteld. Het Materziekenhuis, het enige parti culiere rooms-katholieke ziekenhuis van de Noordierse hoofdstad, ligt in de buurtschap Crumlin Road, een overwe gend protestantse wijk op een halve kilometer van het stadscentrum. De Nederlandse Spoorwegen willen een aantal uitgeleende fietsen terughebben. Voor de op namen Van de film „Een brug te ver” in Deventer waren elf figu ranten uitgerust met fietsen, die ze hadden geleend bij de stations- fietsenstalling. In de loop van gisteren zijn in afzon derlijke incidenten in Noord-Ierland twee leden van het Ulster Defense Regi ment (protestants) neergeschoten. Een overleed, de apder werd ernstig gewond. Direct na de moord op mevrouw Drumm zetten de politie en het leger de omgeving van het ziekenhuis af, in een poging de moordenaars die in een gereedstaande auto zouden zijn gevlucht te grijpen. De echtgenoot en een zoon van me- een meerderheidsbelang in Transavia verwierf en ër ernstige geschillen ont stonden over de bedrijfsvoering. Beiden zijn inmiddels voor eigen rekening op nieuw gestart; Block met een adviesbu reau in transportzaken, Consulair BV, en Holmes op meer technisch terrein. In hun rapport adviseren de twee man nen de groep sheiks van de emiraten aan de Perzische Golf, een eigen lijnen- net te beginnen onder de naam Emirates Airlines, die zich in de aanvangsperiode enkel met vracht zou moeten bezighou den. PaS later zouden met de twee Boeing 707-toestellen, die men de emirs adviseert aan te schaffen, ook passagiers moeten worden gevlogen. Emirates Airlines zou vrijwel zeker een ernstige concurrent gaan vormen voor andere maatschappijen die nu hun graantje meepikken in het actieve vrachtvervoer tussen Europa en het Midden-Oosten. Ook KLM, Martinair en Transavia zijn actief in dit vervoer. De heer Block bevestigde ons telefo nisch het bestaan van het rapport, maar zei dat de functie van de heer Rabbani enkel die van koerier is. Hij ontkende dat hij verder bij de oprichtingsplannen betrokken zou zijn. Consul Rabbani zelf was vanmorgen voor commentaar onbe reikbaar; op zijn consulaat meldde men dat hij op het moment in de emiraten verblijft. ziekenhuis doodgeschoten vrouw Drumm hebben allebei gezeten in het Britse interneringskamp Long Kesh van Belfast, nu de Maze-gevangenis. Een dochter zit momenteel een gevangenis straf uit wegens overtreding van wapenwet. I Sommigen zijn bevreesd voor een mo- Igelijke atoomwereldoorlog in de nabije I toekomst. Die angst is begrijpelijk en Imisschien niet helemaal ten onrechte, bezien de ontwikkelingen van de bewa- Ipeningswedloop en de technologische windingen op het gebied van de massa- Ivernietiging. Natuurlijk denkt men bij Idit schrikbeeld onmiddellijk aan een •botsing tussen de Verenigde Staten en Ide Sovjet-Unie, want een conflict met I andere gegadigden kan men zich nauwe llijks voorstellen. I Toch moet worden vastgesteld, dat in Ide zenuwknooppunten van deze politieke Itegenstelling, namelijk Moskou en Was- Ihington, voorlopig niet aan de mogelijk heid van zo'n catastrofe wordt gedacht. De bewapeningswedijver is daar ook niet pp gericht. Die speelt zich af in ongeveer dezelfde sfeer als de rivaliteit tussen de Itwee beste jongetjes van de klas: als de leen een acht haalt, wil de ander een [negen hebben. En het gevolg is dat ze I herhaaldelijk allebei een tien scoren. I Aangezien op school geen elf wordt I gegeven, en ook de bewapeningswed- Istrijd logische begrenzingen kent, pro beert men aan de groene tafel tot af- I spraken te komen over vermindering- lïot waterdichte, ingrijpende afspraken [leidt dat gesprek nooit, want de rivali- Iteit, de achterdocht en de vrees voor een slecht rapport blijven. En dan begint men weer opnieuw aan de vruchteloze, I uitzichtloze, eindeloze en bodemloze po- gingen om elkander af te troeven. Een soort afgesproken wereldoorlog is Ivastgesteld voor het jaar 1980. In dat jaar botsen de potenties der wereld- I machten tegen elkander op, in vertwij- lelde pogingen om aan te tonen dat het I politiek-maatschappelijke stelsel van de ene beter is dan dat van de andere. De [krachtmeting en het slagveld zijn al in [voorbereiding. De oorlog heet officieel: Olympische Spelen Moskou 1980. I Alle amateurs van alle Olympische I sporten zijn aan beide kanten van de I frontlijn al gemobiliseerd. De training op de stormbanen is al begonnen. De vlaggen liggen al op de weefmachines, de bulldozers staan onder „stoom”, de financiële voorbereidingen zijn volop in organisatorisch stadium. Alle trucs, alle handigheidjes, alle ontduikingsmogelijk- heden van de anti-profregels der Olym- pische Spelen worden in de staatslabora- I toria uitgedokterd. Achter de Moskouse schermen gebeurt dat allemaal erg ge- I heimzinnig, in de V-S. doet men het allemaal wat openlijker en daardoor weten wij nu, dat de eerste voorberei- dingen al van start zijn gegaan met een krediet van 25 miljoen dollar. Grote bedrijven worden aangespoord arbeids- plaatsen voor sportslieden beschikbaar te stellen, die het mogelijk maken dat zij onder het mom van „amateurs” een I prof-opleiding krijgen. Er is bitter wei- I nig verschil met de manier waarop sol- daten voor een veldslag worden geoe- I fend. Verbroedering in 1980? Neen, een, I echter vrolijke, complete oorlog, in I kleur op uw scherm. Tevens zal in het kader van een toekomstige harmonisatie, het tarief in de gemeenten Beverwijk, Castricum, Heemskerk en Purmerend geleidelijk worden aangepast aan het normale. De mogelijkheden in Beverwijk-Heemskerk zullen veranderen. De zesrittenkaarten 3,40) vervallen. Daarvoor in de plaats komen tienrittenkaarten 6,00). Boven dien wordt het mogelijk een maandkaart te nemen voor vervoer in Beverwijk en Heemskerk. Zo’n maandkaart gaat f 22,50 kosten. Voor reizigers in Velsen verandert er niets. Wat de tariefsverhoging in Alkmaar, Haarlem en Leiden betreft, is een en ander het gevolg van een door de minis ter van Verkeer en Waterstaat aan de subsidiërende gemeenten gerichte brief om tot een geïntegreerd tariefbeleid te komen voor het hele openbare vervoer. In die brief wordt een percentage van gemiddeld 8,5 genoemd. Door afrondin gen komt het erop neer dat dit percen tage gemiddeld iets lager zal liggen. (door UDO J. BUYS) SCHIPHOL. De vroegere oprichters van de chartermaatschappij Transavia Hol land, John Block en Pete Holmes, hebben zich samen in een nieuw luchtvaartavon- tuur gestort en voor een aantal emirs in het olierijke Midden-Oosten een advies opgesteld voor de oprichting van een eigen luchtvaartmaatschappij. Block en Holmes zouden voor het overbrengen van hun plannen een „koerier” hebben ge vonden in de immer actieve consul van Koeweit in ons land, Mahmoud Salim Rab bani. •Slfct

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1