Geruchten over springen van slang Röntgenologen nu Lubbers en Boersma willen voor de rechter toch ertsknikkerfabriek Holland United wordt gesloten I Knelpfera wegen *t binnenhuis i I I II RB Maatstaf voor veiligheid. ZAALBERGDEKENS 1-pers. - 2-pers. - litsjum. w r de Meubelmakers uit het zuiden des lands HL« 7 u-.- I T- BEROEP AANGETEKEND BIJ KROON Benoeming bij VNU I i 4 Mercedes-Benz IW 1 I Alle voorradige zuiver scheerwollen nu tijdelijk met 10% KORTING MB-280 E rJ ECONOMIE 19 7 6 2 9 V R IJ D A G OKTOBER 24 zen. ter- Julianapark 60, Haarlem (’t verlengde van de Cronjéstraat), telefoon 258391. Meubelen, tapijt, gordijnen 1 waar wonen begint B.V. AUTOMOBIELBEDRIJF VAN WIJK Haarlem, Amsterdamsevaart 114, iel. 023 - 317710. O ver veen, Bloemendaalseweg 329. iel. 023 - 320250. ga voor betaalbaar wonen naar 77 ■WW «ff Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. C' pi rc baanbrekend èn maatgevend voor de gehele automobielindustrie. Zware beproevingen, eindeloos herhaald, ga ven de Mercedes z’n uiteindelijke vorm. De veiligheidskooi, altijd al het voorbeeld voor anderen, werd nog verder geperfektioneerd. Kreukelzones voor en achter garanderen optimale schokabsorptie. De nieuwe voorwiel- ophanging zorgt voor absolute koersvastheid onder alle om- standigheden. i En dank zij het vakmanschap LdBift en de gedegenheid van uw dealer bent u ervan verzekerd, dat uw L Mercedes ook de H veiligste auto blijft. Tot in lengte van jaren. De nieuwe Mercedes serie is typisch een produkt van Daimler-Bcnz. Hetgeen deze auto’s al direkt een voorsprong in veiligheid geeft. «Uj Wamde veiligheids- research van Mercedes blijft DEN BOSCH (ANP) De recht bank in Den Bosch is gisteren be gonnen met de twee dagen durende behandeling van de zaak tegen twee röntgenologen van het Sint- Josephziekenhuis in Eindhoven, aan wie valsheid in geschrifte met declaraties in 1972 ten laste is ge legd. (ADVERTENTIE) Britse pond daalt weer fors op valutamarkten een £s>: BOERSMA LUBBERS (ADVERTENTIE) ?et met] (ADVERTENTIE) SKKk rn t Wv’IKk Expositie in toonzaal Beverwijk, Parallelweg 100 (Industrieterrein), tel. 02510-26923. Ma t/m za 9-18 uur. te de zig snel weg te slinken. Begin dit jaar bedroegen ze nog ongeveer (omgerekend in Nederlandse munt) 7,5 miljard. Nu bedragen ze nog slechts ƒ4,5 miljard. Daar komt nog bij dat België momenteel nog een schuld aan het Europese Fonds voor monetaire samenwèrking heeft van ongeveer een miljard gulden. Begin dit jaar had het land geen enkele schuld bij het Europese muntfonds. Dit alles blijkt uit gegevens van de Belgische Nationale Bank. ui 1 1 Pc maatstaf, waarmee andere auto’s worden vergeleken. AMSTERDAM (ANP, Reuter). De waarde van het Britse pond sterling is gisteren op de internationale valuta markten zeer fors gedaald. Ook op de Amsterdamse wisselmarkt was dit het geval. Het pond werd daar bijna twaalf cent goedkoper. van het depaitement van Economische Zaken. De directie van Kruwal deelde begin deze week mee, dat zij niet voornemens was beroep op de Kroon in te stellen tegen het besluit van Gedeputeerde Sta ten, Uit een gesprek tussen minister Lubbers en de directie van Kruwal is gebleken, dat deze tot dusverre geen rekening had gehouden met de moge- Er wordt gewezen op een recent plei dooi van de belangrijke Duitse bankier Ludwig Poullain (de voornaamste man van die Westdeutsche Landesbank-Giro- zentrale) voor het afschaffen van de slang en voor het vrij ten opzichte vun elkaar laten zweven van de slangmun- ten, te weten de Duitse mark, de Neder landse gulden, de Belgische en Luxem burgse frank en de Deense kroon). Volgens Poullain zullen er begin de cember zeker nieuwe maatregelen nodig blijken. In Belgische financiële kringen maakt men zich ondertussen ongerust over de steeds sterker wordende geruchten dat het Europese munt-akkoord, bekend als „de slang”, op springen zou staan. Die geruchten komen voornamelijk uit de Duitse Bondsrepubleik- In verband met de verdere daling van de koers van het pond zijn economische deskundigen van de Europese Commissie druk bezig na te gaan welke mogelijk heden de EEG heeft om Engeland te hulp te komen, zo is gisteren in Brussel vernomen. De Europese commissie vreest dat een verdere economische achteruitgang in de twee landen het voortbestaan van de hele gemeenschap op het spel zal zetten- Zij bespreekt de moeilijkheden volgende week. De Belgische deviezenreserves zijn be- (V. DEN HAAG (ANP). De ministers Lubbers van Economische Zaken en Boersma van Sociale Zaken hebben be sloten beroep in te stellen op de Kroon tegen het besluit van de Zuidhollandse Gedeputeerden geen vergunning te ver lenen voor de ertsknikkerfabriek van Kruwal in het Europoortgebied. HAARLEM (ANP). De raad van commissarissen van NV Verenigd Bezit VNU heeft uit zijn midden drs. H. J. W. Brouwer benoemd tot voorzitter van dit college als opvolger van mr. F. J. F. M. van Thiel. De heer Van Thiel zal eind 1976 aftreden in verband met het berei ken van de statutair bepaalde leeftijds grens, aldus VNU. België-Valkenswaard-Eindhoven: Op deze weg moet men rekening houden met een omleiding. Het verkeer uit Bel gië wordt bij Valkenswaard omgeleid. Eindhoven-Tilburg-Breda: Rijbaanver- smalling ter hoogte van Moergestel. Purmerend-Alkmaar; In de Z.O.- Beemster op de Zuiderweg bij Purme- rend slechts een rijstrook beschikbaar. Amsterdam-Purmerend: Overdag ver tragingen tussen Schouw en Ilpendam; slechts een rijstrook beschikbaar. De regering acht de oprichting van de fabriek van groot belang en zij liet dat reeds blijken door in het kader van de wettelijke selectieve investeringsregeling geen bezwaar te maken. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland evenwel wei gerden de vergunning te verlenen, die vereist is volgens de wet op de luchtver- ontreinigiing. De beide ministers besloten bij de Kroon in beroep te gaan omdat naar hun mening uit de beslissing van de gedeputeerde niet bleek, dat voldoende met het belang van het project rekening gehouden is, aldus een woordvoerder Bij de officiële fixatie werd de koers van het pond vastgesteld op 3,9165- 3,9215 tegen 4,0355-/ 4,0405 bij de fixatie op woensdag. De daling van het bankpapier was minder groot. Het publiek dat vandaag ponden inwisselde voor Nederlands geld kreeg 3,86, ofwel zes cent minder dan donderdag. De verkoopprijs aan het pu bliek was vastgesteld op 4,16 tegen 4,22 op donderdag. De waarde van het pond inu vergelij king met december 1971 is gisteren op de wisselmarkt in Londen met 48,7 per cent verminderd vergeleken met 48,6 percent bij de opening. Halverwege de dag werd voor het pond 1,5635-1,5655 dollar genoteerd. Hoewel dit uitgedrukt in dollars een stijging was in vergelij king met de notering van 1,5580-1,5600 dollar eerder op de dag, was er toch een waardevermindering voor het pond in verband met een koersstijging van ande re Europese valuta’s onder leiding van de Duitse markt en de gulden- De mark ging in geheel Europa sterk omhoog onder invloed van dollarverko- pen en noteerde op het midden van de Mogelijk heeft de centrale bank van Apeldoorn-Arnhem: Op de w«g Apel- dioom-Arnhem moet het verkeer in bei de richtingen rekening houden met ver traging. De helft van de rijbaan zal zijn afgesloten. Maximum snelheid is 50 km per uur. Harderwijk-Dronten: Op deze weg moet het verkeer rekening houden met vertragingen. Het verkeer wordt in beide richtingen omgeleid. Maximum snelheid is 50 km per uur en er is een inhaalver- bod ingesteld. V. Eetkamers, slaapkamers, woonkamers en vele kleinmeubelen, waaronder de bekende Oisterwijkse dekenkisten. Geloogd Massief Eiken eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Meubelfabriek Oisterwijk HEERLEN (ANP). Het landbouw machines producerende bedrijf Holland United Heerlen wordt gesloten. De di rectie van Trioliet-Losser heeft gisteren aan mr. Duynstee, bewindvoerder van het in surseance verkerende bedrijf meegedeeld, dat men Holland United niet zal overnëmen. Volgens mr. Duyn stee zijn interne redenen bij Trioliet hiervan deoorzaak. Volgens mr. Duynstee betekent deze stap dat 80 tot 100 mensen, nu nog werkzaam bij Holland United, per 31 december zonder werk komen te zitten. „De mogelijkheid dat een bedrijf uit een andere sectoi’ in de fabrieksruimte in Heerlen werkzaam wordt, acht ik wel mogelijk. Ik sluit echter uit dat in dezelfde sector nog een bedrijf te vinden is dat geïnteresseerd is in Holland Uni ted", aldus mr. Duynstee. In financiële kringen in Londen wor den de schulden van de Britse overheid (regering, staatsbedrijven en gemeenten) op ruim twintig miljard dollar geraamd. De leningen die in binnen- en buiten land zijn opgenomen hebben over het algemeen een middelmatige looptijd en moeten in het begin van de jaren tach tig worden afgelost. De rentekosten be dragen op het ogenblik al ongeveer een miljard dollar per jaar. Het Belgische deviezenverlies houdt verband met het verdedigen van de Belgische frank, maar ook de verslech tering van de betalingsbalans heeft er mee te maken. dag in Londep 2,3930-2,3940 mark per dollar vergeleken met 2,3985-2,4000 op woensdag. In zijn voetspoor volgden de gulden en de Belgische frank. De stem ming voor de Franse frank bleef zwak. Frankrijk de frank gesteund bij notering van vijf frank per dollar, zei den handelaren. De zwakke stemming voor de Franse frank leek samen gaan met die voor het pond, maar lire wist zich buiten schot te houden. Ei’ werden nog enkele medewerkers van de administratie en de röntgenafde- ling van het ziekenhuis als getuigen gehoord, een medewerkster van de ad ministratie vertelde dat een van de art sen de werklijst aanvulde „als compen satie”. Hij vulde ook aan wat zijn colle ga gedaan had. De röntgenlaborante zei dat een van de artsen aanmerkingen had gemaakt dat er onvolledig en te weinig werd gecodeerd op de werklijsten. Een der raadslieden, mr. R. Polak, vroeg of zij ooit geconstateerd had dat voorgecodeerde onderzoeken niet werden verricht. Zij antwoordde daarop dat voor haar gevoel minder röntgenfoto’s gemaakt waren dan voorgecodeerd wa ren. De laborante verklaarde: „Ik heb mij gehouden aan de heersende regel. Het werd ons geleerd eerst in te vullen en dan het onderzoek verrichten. Hij voeg de eraan toe dat als er een onderzoek niet werd verricht hij het codenummer schrapte. Bij elk maagonderzoek werden drie serienummers vermeld. „Dat was gewoonteregel”, aldus de laborant. Deze getuige zei nog dat er in de wandelgan gen wel eens iets over deze gang van zaken gefluisterd werd. Maar er werd nooit openlijk over gesproken. lijkheid van het insitellen van beroep door de meestbetrokken bewindslieden. De beslissing om in beroep te gaan is thans genomen, omdat de termijn daar voor eind deze week verloopt. Ondertus sen onderzoekt het departement van Economische Zaken of er mogelijkheden zijn voor het stoken van aardgas in de ertsknikkerfabriek. Bij het opstellen van de plannen voor de fabriek, waar jaarlijks vier miljoen ton ertsiknikkers voor hoogovensbedrij- ven vervaardigd zou moeten worden, werd uitgegaan van oliestook. Het sto ken met olie heeft tot gevolgd, dat er een belangrijke zwayeldioxyde-uitstoot is. Mede daarom ontwikkelden gedepu teerde van Zuid-Holland hun milieube zwaren. De woordvoerder van Kruwal voegde eraan toe, dat hij op dit ogenblik geen aanwijzingen, had om te verwachten dat de moedermaatschappijen hun beslissing zouden herzien. „De situatie is nog steeds zo, dat er afgezien is van een vestiging op de Maasvlakte. Of dat ver andert moeten we afwachten”. ji"W’ 1 DEN HAAG (ANP). Overzicht van de voornaamste knelpunten die de ko mende week op de Nederlandse wegen zijn te verwachten: Afsluitdijk-Heerenveen-Drachten: Op verscheidene plaatsen rij baan verleggin gen. Amersfoort-Zwolle-Meppel: Ter hoog te van Zwolle, tussen IJsselbrug en Vechtbrug. slechts een rijstrook beschik baar in beide richtingen; bij Hattem twee versmalde rijstroken in beide rich tingen; van maandag t.m. vrijdag bij "t Harde rij baan versmalling voor verkeer richting Amersfoort. Amsterdam-Amersfoort: Tussen Mui- den en Naarden is de rijbaan richting Amersfoort afgesloten: verkeer wordt over de andere rijbaan geleid. De benzine-tank buiten de vervormbare zone. Veiliger kan het niet. tv® tW; xx-Sx-SSS-asw De declaraties werden maandelijks in gediend bij drie ziekenfondsen in Eind hoven en een in Tilburg. In juli 1973 werd bekend gemaakt dat uit een ac countantsrapport van de Ziekenfonds raad was gebleken, dat in 1972 de röntgenologen 675.000 te veel bij de ziekenfondsen zouden hebben gedecla reerd. Daarvan had 435.000 betrekking op de honoraria en 240.000 op kosten. De Officier van Justitie mr. J. Peijnen- burg heeft uit het totaal der uit 1972 onderzochte declaraties een kleine twee honderd gevallen in de dagvaarding ver werkt. De ziekenfondsen beëindigden per 1 januari 1974 de medewerkersovereen- komst met de röntgenologen, die daarna in tijdelijke loondienst bij het Sint Jo- sephziekenhuis kwamen. Dit ziekenhuis heeft in 1974 al een bedrag van 580.000 van het honorarium van de twee artsen geblokkeerd voor het geval dat, als zij veroordeeld zouden worden, de zieken fondsen daarna een schadeclaim bij het ziekenhuis tegen de twee artsen indien den. Tegen hun dagvaarding (zij hadden aanvankelijk al op 29 januari van dit jaar terecht moeten staan) dienden de röntgenologen een bezwaarschrift in. De behandeling daarvan tot aan de hoge raad toe heeft de openbare behandeling van de rechtzaak op „overigens volko men legale wijze” aanzienlijk ver traagd”, aldus mr. Peijnenburg. Prof. dr. C. Puylaert, hoogleraar röntgendiagnostiek in Utrecht, onder wiens leiding een commissie van des kundigen een rapport heeft opgemaakt, deelde op verzoek van een der advoca ten iets mede over de reputatie van de beide röntgenologen. Want zij verrichten röntgenologisch goed werk, aldus de hoogleraar. Een ander lid van de com missie van deskundigen, de radioloog dr. C. van Andel uit Son, zei voor het werk van zijn collega’s de grootste appreciatie te hebben. e l

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25