SLECHTE COMMUNICATIE IN LUCKERHEIDEKLINIEK p Smit Salvor en dan dit nog en veiligheid Et R Doorgaan D’66 vrijwel zeker voorlopig nog vast op Cuba PvdA organiseert overleg over vrede Koning verricht opening dat 1 VOLGENS ADJUNCT-HOOFDREDACTEUR VOLKSDAGBLAD Op 5 en 6 november: WJ Zweeds vorstenpaar weer naar huis Russische piloot door Iran uitgeleverd Mot verl in I Bemiddelen Van tafel geveegd o l (to toto®. VRIJDAG VR I 2 9 OKTOBER 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 2 DE S I 99 slei (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Op initiatief van de Partij van de Arbeid wordt op 5 en 6 november in het Rai- congrescentrum in Amsterdam een rondetafelconferentie gehou den over vrede en veiligheid in Europa. Gevonden wapen In beslag genomen Moderner A de pui rap ger rap ma var ho< G gen der eer wei een voe nn; wa 4 gl Kinderverwaariozing Hoeft niet Weer gezonken Heksenjacht MAASTRICHT (ANP) Het leven in de Lückerheide-kliniek in Kerkrade heeft zich de afgelo pen vijf jaar gekenmerkt door tal van communicatiestoornissen. Dit bleek gisteren uit de getuigen verhoren voor de rechtbank in Maastricht, die de zaak tegen een 41-jarige ex-hoofdverpleger uit de kliniek behandelt. DEN HAAG (ANP) Van de kiesgerechtigde Nederlanders zou 72 percent zeker en dertien percent waarschijnlijk naar de stembus zijn gegaan als er vorige week Tweede-Kamerverkie- zingen zouden zijn gehouden. Van tien percent is het zeker of waarschijnlijk dat zij niet gegaan zouden zijn, vijf percent wist het nog niet. Van de wel-stemmers zou 32 percent stemmen op PvdA, PPR of D’66, 27 percent op het CDA of een van de tot het CDA behorende partijen, zestien per cent op de VVD, acht percent op een andere partij, terwijl zeven tien percent het nog niet wist. J Sr f s haalde o ^mhrlV Sus worut waar hij &evanSngtot vliegtuig MP 'l? pi Progressieven zouden nu meeste stemmen krijgen k I' (ADVERTENTIE) I Veel bewolking en tamelijk koud D’66 een nuttige rol kan vervullen in de 26 22 Dit zijn uitkomsten van de eerste peiling in een continu verkiezingsonderzoek dat 21 18 0 0 0.2 0 0 0 0.2 0 0.6 0.2 6 0 2 0 0 wordt uitgevoerd door de N.V. v.h. Neder landse Stichting voor Statistiek (NSS), op eigen initiatief en voor eigen rekening. Het continu onderzoek wordt tot aan de eerstkomende Tweede- Kamerverkiezingen gehouden, waarbij elke veertien dagen een peiling plaats vindt. Het onderzoek is NSS-politrends gedoopt. Van den Bergh zei dat de PvdA haar opvattingen over vrede en veiligheid tot inzet van de conferentie zou maken. „Zij zal evenwel openstaan voor ideeën en opvattingen die in andere landen leven”, zei hij. Naar zijn mening is het de hoogste tijd dat afzonderlijke partijen en politici, vanuit een gemeenschappelijke ideologi sche achtergrond, zoeken naar methoden en middelen om hun gezamenlijke invloed te versterken en op die wijze sneller voor uitgang te boeken”. Van den Bergh verklaarde verder dat de PvdA wil proberen om op het punt van o.a. de ontspanningspolitiek in Europa tot een blijvende samenwerking te komen met de Europese sociaal-democratische partijen. Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en zijn collega van Defensie, Vre- deling, zijn ook van de partij. De kans is groot dat D’66 samen met de groep Resoluut van oud-KVP-voorzitter dr. Dick de Zeeuw de verkiezingsstrijd ingaat. Begin dit jaar besloten D’66 en Resoluut de mogelijkheid van samenwer king te onderzoeken. Over een definitief samengaan zal in januari begin volgend jaar worden beslist. Vorig jaar gingen er bij D’66 stemmen op om de partij maar op te heffen, gezien de grote terugval bij de statenverkiezin gen van ’74. Het najaarscongres besloot echter de mogelijkheid van doorgaan nader te onderzoeken. Het hoofdbestuur doet nu aan de algemene ledenvergade ring, die volgende week zaterdag in Utrecht wordt gehouden, de aanbeveling om op basis van het nieuwe programma wèl aan de verkiezingen mee te doen. De uitkomsten zijn gebaseerd op een representatieve steekproef van kiesge rechtigden die iedere keer opnieuw onge- Het Zweedse paar verliet ons land ech ter pas ’s middags om drie uur. Uitgeleide gedaan door prinses Margriet en mr. Pie ter van Vollenhoven, vertrok het van het Limburgse vliegveld Beek naar Stock holm. Met nadruk wijst de NSS erop dat niet gevraagd wordt „hoe gaat u volgend jaar mei stemmen”, maar „hoe zou u stemmen als er morgen verkiezingen zouden zijn”. Een dergelijk continu verkiezingsonder zoek geeft aan of er in de periode die aan de verkiezingen vooraf gaat veranderin gen optreden in de meningen en voorkeu ren en, indien er veranderingen optreden, wat de richting van die veranderingen is. De thans gepensioneerde arts H. van der Schroeff, bestuurslid van de stichting die onder andere de Lückerheidekliniek beheert, sprak over een contactarmoede tussen het bestuur en het medisch en verplegend personeel. Toch kon hij het niet begrijpen waarom de mensen niet Zowel het medisch als het verplegend personeel zweeg uit angst voor ontslag. Zij baseerden deze vrees op uitlatingen van het bestuur. Een van de bestuursle den zou onder meer gezegd hebben, dat „die rooie rakkers hun mond moesten houden, anders konden ze ophoepelen”. Dit werd heftig bestreden door de Kerk- raadse wethouder voor volksgezondheid, de heer A. Coumans, voorzitter van de bestuurscommissie. Als socialist en met zijn ervaring van 27 jaar als vakbondsbe stuurder voelde hij zich persoonlijk in zijn eer aangetast, als dit ooit door het bestuur gezegd zou zijn. De voorzitter van het stichtingsbestuur, mr. J. Smeets, burgemeester van Kerkra- de, begreep evenals de heer Coumans en de heer Van der Schroeff weinig van de aantijgingen. De heer L van Wersch, de voormalig apotheker van de kliniek wond zich op de rechtzitting heftig op over het „zeer slech te” contact met het bestuur, ook al was het meer dan vijf jaar geleden dat hij de kliniek verliet. „Ik kon bij het bestuur niet met mijn problemen terecht”. Hij beschul digde de bestuursleden ervan hem dingen in de schoenen te hebben geschoven die onjuist waren. Aan de hand van de verklaringen van de twee Amsterdamse broers die de 21- jarige mw. J. Dogger en haar 22-jarige vriend J. Hartman eind vorige week heb ben omgebracht, is het moordwapen teruggevonden. Het mes werd door dui kers uit de Amstel gevist. Vlak bij het mes werden in de Amstel twee geldkistjes uit de woning van mw. Dogger gevonden. Ambtenaren van de Spaanse staatsvei ligheidsdienst hebben gisteren in Madrid drieduizend exemplaren in beslag geno men van het boek „Manana Espada” van de Spaanse communistenleider Carrillo. De inbeslagneming geschiedde tijdens een inval in een drukkerij. Minister De Gaay Fortman van Binnen landse Zaken heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat het politiepistolenbestand geleidelijk zal worden gemoderniseerd. De communicatie tussen het bestuur en het personeel van de kliniek was zo slecht, dat het pas veel later tot de bestuursleden doordrong dat er moeilijkheden in de kli niek waren. De Amer zijn h binne veroc de zo maan pogir pot t< Bei rikaa maar werk herzi geh.bew. geh.bew. motregen geh.bew geh.bew geh.bew. motregen geh.bew. regen zw.bew. regen onbew. zw.bew. geh.bew. mist motregen regen mist zw.bew. l.bew. geh.bew regenbui regen motregen mist regen motregen regen mist regen geh.bew. geh.bew zw.bew. h.bew. geh.bew zw.bew. mist regenbui geh.bew. geh.bew onbew h.bew zw.bew 0.3 0 Het conflict liep tenslotte zo hoog op, dat de inspecteur van de volksgezondheid eraan te pas moest komen om te bemidde len. Er viel echter weinig meer te redden. De onenigheid liep uit op het gedwongen ontslag van de heer Van Wersch. MOSKOU (Reuter). Iran heeft begin deze week de Russische piloot Valentin Zosimov uitgeleverd aan de Sovjet-Unie. Dit gebeurde op basis van het anti- kapingsverdrag dat beide landen in 1974 hebben gesloten. Dit heeft radio-Moskou gisteren bekendgemaakt. Ditb dienst verschi in het WA Nixor Ehrlic de ge drijve Water op he' rikaai ben h ligd e een fi ROTTERDAM (ANP). De Neder landse zeesleper „Smit Salvor” en haar bemanning moeten voorlopig op Cuba blijven. Dit heeft Smit Internationale NV gisteren meegedeeld. Schip en bemanning krijgen geen toestemming van de Cubaan se autoriteiten de haven van Isabella de Sagua te verlaten, zolang het gerechtelijk vooronderzoek niet is afgesloten. LISS Antoni dat Por vóór de se dicti BRA weken in het daten gen, d den, v centra zingsc vallen 12 -1 17 15 n 11 6 11 14 17 10 17 4 12 20 20 5 11 11 „De van ha van de morele stortin 0.5 8 0 0 0 13 33 4 1 3 15 16 0.2 7 0 9 0 0 0 0.2 „Doe sociale ben wi; verspri verand bliek i geredu tussen 6 6 6 6 5 6 5 8 8 10 21 17 8 11 ver; levi nini bar den ove vre ber de 16 26 6 6 5 5 6 5 6 5 6 7 12 8 4 5 6 6 5 -8 3 6 9 8 8 6 6 10 10 4 11 2 9 15 13 3 8 6 11 11 19 o ozo, o o o o o o zo zzo no ono n ozo ono ozo ozo w.st. w o zo w.st. n z w.st. w.st. w.st. w.st. nw n z o nno zo zo ono zzw no nnw zw w ozo 3 E 03 I het xx/eer] Vooruitzichten voor zondag: De voormalige arts J. van Hooft en zijn vrouwelijke collega’s J. Kint en S. Liem- Kwee hadden al eerder geklaagd over het gebrek aan contact met de bestuurders- commissie, die de dagelijkse leiding had. De verpleger benadrukte gisteren nog maals, dat het vrijwel onmogelijk was de klachten en verlangens van het personeel aan het bestuur voor te leggen. „Alle voor stellen werden door het bestuur zonder meer van tafel geveegd. De onderne mingsraad had geen inspraak”, zei de verdachte. In de tussenliggende uren werden nog bezoeken gebracht aan de Zweedse gereedschappenfabriek Sandvik in Schie dam, waar de koning een nieuw magazijn opende, en aan de Volvo-vestiging in Born. Een man en een vrouw uit Antwerpen zijn gisteren door de correctionele recht bank te Antwerpen ieder tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het echt paar was schuldig bevonden aan ernstige kinderverwaariozing. Van de straf was zeven maanden voorwaardelijk. Het echt paar kreeg ook een boete opgelegd. Van het voorjaar van 1971 tot begin 1975 had het echtpaar drie kinderen schromelijk verwaarloosd. Dat kwam aan het licht toen een van de kinderen op school bewusteloos raakte wegens ondervoe ding. Het ging om drie kinderen uit het eerste huwelijk van de man, die hem na de scheiding waren toegewezen. De kinderen kregen nauwelijks kleding of eten en wer den veel geslagen. Het meisje van elf jaar diende zich regelmatig ter beschikking te houden van een kennis van het echtpaar. De klachten zijn onderzocht door de inspectie van volksgezondheid, die met de voor haar positieve uitslag kwam. Inmid dels was de verhouding tussen de hoofd verpleegkundige, de heer J. Moons, zo verslechterd, dat de verpleger haar een keer aanviel. Ontslag op staande voet was het gevolg. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice. Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis Het verplegend personeel had ernstige kritiek op de arts mevrouw S. Liem-Kwee. Zij zou onder andere een therapie aan patiënten geweigerd hebben om drie bedden vrij te krijgen. Voorts zou ze een De Amsterdamse belastingdienst hoeft het onlangs bij de boekhouder van een Chinees gokhuis in beslaggenomen „speelgeld” niet terug te betalen. De presi dent van de rechtbank in Amsterdam, mr. W. Borgerhoff Mulder, heeft dit gisteren in een kort geding bepaald. De boekhou der had het geding tegen de belasting dienst aangespannen omdat hij vond dat bedragen die door de politie in beslag waren genomen, niet door de belasting dienst kunnen worden opgeëist. Het ging om totaal drie ton. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben gisterochtend voor het paleis op de Dam afscheid geno men van koning Karl Gustav en koningin Silvia van Zweden. Daarmee kwam een officieel einde aan het staatsbezoek dat het Zweedse vorstenpaar aan ons land heeft gebracht. Weer in binnen- en buitenland 0 De PvdA heeft volgens Van den Bergh welbewust het initiatief tot dit rondetafel gesprek genomen. Daarbij stond de gedachte voorop, dat het mogelijk moest zijn dat sociaal-democraten vanuit de positie die zij in vele Europese landen innemen, hun eigen bijdrage leveren aan het proces van ontspanning, verzekering van de veiligheid en terugdringing van de bewapeningswedloop. Bergers van de Amerikaanse marine hadden woensdag de bij Schotland gezon ken jachtbommenwerper „Tomcat” al naar boven gehaald tot op dertig meter van het oppervlak van de zee, maar toen brak de kabel en zakte de F-14 weer naar de bodem. De kabel had een diameter van 25 centimeter De bij de Tomcat horende geheime raket is nog steeds niet gevonden. Een lid van het politieke bureau van de Franse communistische partij, Kanapa, heeft gisteren gewaagd van een „onder zoek als dat van de heksenjacht in de Amerikaanse McCartyperiode” onder functionarissen van de EEG. Hij doelde op het ondervragen van die functionaris sen op het gebied van hun politieke over tuiging. Het zou daarbij vooral gaan om Britse, Deense en Franse employees. Ruim vijftig delegaties van sociaal democratische partijen uit veertien West- europese landen hebben aangekondigd aan de tweedaagse conferentie te zullen deelnemen, deelde gisteren internationaal secretaris van de PvdA, drs. Harry van den Bergh, op een persconferentie in Den Haag mee. Tot de deelnemers behoren onder anderen de Westduitse voorzitter van de SPD, Willy Brandt, de Portugese socialistenleider Mario Soares, en nog andere prominente socialistische en sociaal-democratische leiders. verzoek van een patiënt om bij haar te komen geweigerd hebben. Bij twee sterf gevallen negeerde zij het verzoek om te komen kijken. In het rapport zou zij heb ben laten zetten, dat ze ’s avonds niet geroepen wenste te worden. Tenslotte zou zij tegen een patiënt van Duitse afkomst telkens „Sieg Heil” geroepen hebben. Zosimov vluchtte op 23 september met een oude tweedekker naar Iran waar hij vroeg om politiek asiel in de Verenigde Staten. leim te Manus met hun problemen, die er duidelijk waren, naar een van de bestuurders waren gestapt. ZATERDAG 30 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 7.31 uur onder 17.15 uur Maan op 14.08 uur onder - Waterstanden IJmuiden Hoogwater 8.57 uur en 21-30 uur Laagwater 4.25 uur en 16.48 uur Aantal uren zon: 0 tot 5; minimum tempera tuur. omstreeks 4 graden; maximum tempera tuur: omstreekt 8 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent; kans op een geheel droog etmaal: 70 percent WEERRAPPORTEN M c (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. D'66 zal vrijwel zeker I deelnemen aan de Kamerverkiezingen van volgend voorjaar. Het hoofdbestuur I van D’66 is tot de conclusie gekomen dat I D’66 een nuttige rol kan vervullen in de huidige politiek en adviseert daarom het congres van volgende week vóór deelne ming aan de verkiezingen te stemmen. veer duizend mannen en vrouwen van achttien jaar en ouder zal omvatten. Voor het vertrek gisteren van het Zweedse konink lijk paar opende koning Gustav nog even de nieuwe fabrieksgebouwen van Sandvik Neder land in Schiedam. Nieuwbur^

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2