Tweede verloren seizoen voor topschaatser Blatter en Hovenkamp geschorst JAN DE VRIES WEER NIET OP HET IJS ADD PACK ONTSNAPTE Eerste verliespimt van Barricade Boys 1 Tegenslagen voor organisatoren Amro-tenniscircuit 15 TELSTAR AJAX C.B.S. FLUOR K; i SPORTPARK SCHOONENBERG Ij 12 19 7 6 3 O OKTOBER ZATERDAG SPORT Z, Als voorwedstrijd aanvang 13.00 uur Komt allen ons aanmoedigen ^oe, 1 I i 1 I* zondag a.s. aanvang 14.30 uur Toegangsprijs voor onze abonnees iw«— Gereduceerde toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij alle kantoren van DAMIATE PERS. P i i, Iers als Björn Borg en Ilie Nastase die een week lang om de vette hoofd prijs duelleerden, een tweekamp die op de laatste dag nogal fortuinlijk door Nastase werd gewonnen. (Van onze sportredactie) GRONINGEN. Hoewel het AMRO-proftenniscircuit dat vanaf ko mende dinsdag de steden Kerkrade, Haarlem, Groningen, Rotterdam, Utrecht en Arnhem zal aandoen, een redelijk interessante bezetting heeft, is de kwaliteit vergeleken met vorig jaar gedaald. Toen waren het topspe- SB iiT-i aan^n9 Aan dit derde AMRO-proftenniscircuit nemen deel: de Tsjech Jan Kodes, de Amerikanen Bob Lutz en Vitas Gerulaitis nSdOQ 3 9 J nOv( en onze TOM OKKER Evenals voorgaande jaren ontvangen onze abonnees een aanmer kelijke reduktie op de toegangsprijs. Normale toegangsprijs 17.50 Reduktie 2.50 (ADVERTENTIE) I Telstar met Kerkhof r (Van onze sportredactie) I Jef Haar- (Van onze sportredactie) (Van een medewerker) I CS—IJ- Proftennis verziekt door geld I I toernooien aanpassen en Raul Ramirez: ook tevergeefs gevraagd. Haarlems Dagblad: Haarlem: nog i IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: k sloeg het noodlot toe tijdens een partij tje voetbal, waarmee de schaatsers regel matig hun trainingen veraangenamen. Joop Castenmiller: „Begin van de week is Stout in het ziekenhuis geholpen. Hij bleek twee breuken in een juk- boog te hebben. Hij herstelt goed en komt wellicht morgen naar de wedstrijd tegen Ajax kijken. Middenvelder Jaap Visser heeft deze week bijna normaal getraind. Ik hoop dat hij binnenkort weer inzetbaar is”. VELSEN Kees Kerkhof is de man die morgen tegen Ajax het Telstar-elftal completeert. Trainer Castenmiller zet Kerkhof in op het middenveld, heeft Monne de Wit naar de spits geschoven en Iaat Ed Kraal op de rechter vleugel opdraven. Dit vaste stekkie van Co Stout kwam vrjj nadat de kleine buitenspeler afgelopen zondag bij Sparta geblesseerd van het veld werd gedragen. Om zich onbelemmerd op het schaats seizoen te kunnen voorbereiden besloot Jan de Vries zelfs het voetballen, dat hem na aan het hart ligt, er voor op te Ten slotte konden de organisatoren met een zucht van verlichting de Mexi caan Raul Ramirez contracteren. Hij liet echter een clausule opnemen waardoor moeten meer zullen voorliefde bijna Hillegom: Hoofddorp: Aad Mansveld, de aanvoerder van FC Den Haag, zal zondag niet met zijn ploeg kunnen spelen in de wedstrijd tegen Feyenoord in Rotterdam. Fi niet der, dat dat veri bra< der hij vooi daa was mot niet zitti trai goe kan zeg: na: pun F. de IJHORST. De grootste pechvogel onder de Nederlandse topschaatsers is onbetwist de pas 21 jaar geworden Jan de Vries. De viervoudige jeugdkampioen, afkomstig uit IJhorst op de grens tussen Drente en Overijssel, mocht het vorig jaar debuteren in de kernploeg van Leen Pfrommer. Door een auto-ongeluk - hij was op weg naar de ijsbaan in Assen - ging het vorige seizoen vrijwel volledig voor hem verloren. Vijf weken geleden do di se da se ge ve 22 I sp tol scl sla vr ne tki Ha zij de pe B< teg< vra ver uiitl Sch C looi var gin spe kur lam ver ged 100 ver me liinj gec B Sitt lert gez kur voo Nu, ech zeil de div gez bü D m m s jl 3 Maar ook buiten deze financiële peri kelen is Jan de Vries niet een type om voortdurend terneergeslagen voor zich uit te zitten staren. Het vorig jaar was bij dikwijls de vrolijke gangmaker in de kernploeg. Terwijl het rechterbeen op een stoel rust laat Jan de Vries er met kwinkslagen en sarcastische opmerkin gen geen twijfel over bestaan dat zijn humeur onaangetast is gebleven. „Ik heb een hekel aan medelijden en zielige verhaaltjes. In het begin was het zeker niet gemakkelijk hoor, ik ben er flink beroerd van geweest. Niet zozeer door de pijn maar ik lag ’s nachts in bed vaak te prakkizeren dat zoiets nou juist mij weer moest overkomen. Maar daarben ik nu overheen. Ik heb het geaccepteerd en tenslotte is er nog niets verloren, ik ben pas 21”. Hugo Hovenkamp (AZ’67) zal twee wedstrijden niet mogen spelen. Hij kreeg bovendien een boete van 250 gulden opgelegd. Dit alles naar aanleiding van de gele kaart die hij van arbiter Wellin- ga kreeg wegens ruw spel. De tuchtcom missie nam bij de bepaling van de strafmaat in overweging dat Hovenkamp offeren. Hij was een niet onverdienste lijk speler van de vereniging in zijn dorp. Als jeugdspeler bereikte hij inder tijd de selectie van de afdeling Zwolle en PEC bood hem eens een contract aan, maar ongeveer gelijktijdig werd hij opgenomen in de schaatsploeg van Eg bert van ’t Oever. Hierin vervulde de talentrijke Jan de Vries enkele jaren een dominerende rol. Ook Joop Pasman, inmiddels eveneens een pupil van Pfrommer, kon hem toen niet de baas. IJmuiden: Beverwijk: verder bij alle AMRO-kantoren. In Utrecht beden de latere Wimble don-finalisten een schouwspel dat door insiders wel als de beste tennispartij, ooit op Nederlandse bodem gespeeld, werd gekwalificeerd. Het is niet aanne melijk dat Jan Kodes, Tom Okker, Vitas Gerulaitis en Bob Lutz zich de komende dagen tot een dergelijk niveau kunnen opwerken, ook al is hun spelpeil voor Nederlandse begrippen extreem hoog. aan te treken die sterker is dan de rest. De spanning is er dan snel af. Bovendien loop je nog het risico dat een andere speler bedankt als hij weet dat Connors meedoet”. in januari van dit jaar ook al eens twee wedstrijden was geschorst wegens ruw spel. Blatter: onder andere tegen lem niet in het veld. Ged. Oude Gracht 82; Californiëplein 17; Soendaplein hoek Rijksstraatweg; Oudeweg 14. Bennebroek: Bennebroekerlaap 85; Haasje Jr. Mockkade VVV Marktplein 140 Boekhandel Roozendaal Lange Nieuwstraat 427 Zeestraat 18 Jan de Vries na partijtje voetbal. Mansveld werd door de tuchtcommis- sie voor een wedstrijd geschorst en be boet met 150 gulden. Dit naar aanleiding van de gele kaart, die hij afgelopen zondag in de wedstrijd FC Den Haag— Go Ahead Eagles van scheidsrechter Keizer kreeg wegens aanmerkingen op de leiding en het trekken aan het shirt van de arbiter. HAARLEM-IJMOND. Het samen met Groot-Assumburg in de hoofdklas van de Haarlemse zaalvoetbalcompetitie leidende Barricade Boys verspeelde in de sporthal te Beverwijk door een 2-2 ge lijkspel tegen debutant De Kleine Beurs het eerste winstpunt. Omdat Groot-As- sumburg niet in actie kwam, gaat Barri cade Boys ondanks het verliespunt al leen op kop. Een taktisch slim spelend De Kleine Beurs nam in de eerste helft door Weij- ers een 1-0-voorsprong op Barricade Boys, dat na de doelwisseling door goals van Rob van Noord en Joop Heerinx de winstkansen deed keren: 2-1. De Kleine Beurs gaf het nog niet gewonnen e n kwam door Ron de Jong tot een 2-2 gelijkspel. IJmond’73 had in de eerste helft een riante 5-1 voorsprong genomen op Sport CS en moest in de tweede speelperiode alle hens aan dek roepen om met 6-5 te kunnen winnen. Voor IJmond ’73 scoorden Frans v.d. Horst (3x), Aad Munk (2x) en Johan Kieviets. De doelpunten van Sport CS waren van Makkes (2x), Van Hogen (2x) en Jansen. Enigszins verrassend zegevierde SC Ro- beo in de Treslonghal met 3-1 over titelhouder Geldermans. De sombere vooruitzichten op de ko mende winter hebben voor Jan de Vries echter toch een lichtpuntje. Hij kan nu beduidend meer tijd besteden aan de school. „Het leren staat bij mij duidelijk voorop. Als ik me bij de Nederlandse kampioenschappen in de definitieve ploeg had gereden, zou ik er wel een jaartje voor over hebben, maar nu het allemaal zo gelopen is wil ik het laatste jaar aan de mts in Hoogeveen persé tot een goed einde brengen”. ZEIST (ANP). Jef Blatter (Roda JC) is door de tuchtcommissie van de KNVB voor vier wedstrijden geschorst. De tuchtcommissie achtte bewezen dat Blatter in de ontmoeting AZ’67Roda JC waarin hij door scheidsrechter Wel- linga uit het veld werd gestuurd, zijn tegenstander Metgod een stoot in de maag had gegeven. „Je kunt nustiig stellen dat de eisen van de spelers het laatste jaar vervijf voudigd zijn”, beaamt organisator* Roffel. „Hoewel het door de ILTF absoluut Haarlem duelleert vanavond al in Kerkrade met Roda JC. Als bekend leed de ploeg van Jacobs het eerste verlies bij AZ. In elk geval Jef Blatter ontbreekt by de Limbur gers wegens een schorsing. Flitsen van de wedstrijd van avond in het NCRV-programma op Hilversum III. slotte uit in een 91-74 Haarlemse zege. Tegen Windmills behaalden de dames van Gratama-DSS opnieuw de volle winst. Via 36-30 werd weer iets verder afstand gedaan van de onderste plaats. De thuisclub, die bij de rust nog met 17- 21 achterstond kon in de slotfase via 25- 25 de winst naar zich toetrekken. Top- scoorster Josje de Bruin (4-9). De dames van Add Pack completeerden vrijdag avond laat de Haarlemse successen door volkomen- onverwacht Sjoerd Muizelaar Stars de winstpunten te ontnemen. De ploeg, die te veel steunt op de inbreng van de routiniers Marijke Philips (8-0) en Joke de Graaf kreeg in de tweede helft bij 29-29 de genadeslag toen Marij ke Philips met vijf persoonlijke fouten gediskwalificeerd werd. De rebound- kracht van Add Pack en de inbreng van Het gebeurde in Schoorl waar Pfrom mer een weekeinde met zijn selectie bivakkeerde. Hans van Helden trachtte aan Jan de Vries de bal te ontfutselen, maar de gevolgen waren desastreus: een vlak boven de rechter enkel gebroken kuitbeen en gescheurde enkelbanden. Van schaatsen zal daarom voorlopig geen sprake kunnen zijn. „Ik kan het deze winter allemaal wel vergeten”, is zelfs zijn trieste prognose. Twee en een halve week verbleef Jan de Vries in een ziekenhuis in Hilversum omdat operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. De Vries: „Die breuk schijnt niet het ergste te zijn, maar de enkelbanden waren behoorlijk kapot. Het was een raar gezicht hoor, mijn voet zat hele maal scheef aan het onderbeen. De en kelbanden zijn aan de binnenkant ge hecht en er zitten drie schroeven in het kuitbeen. Half november gaat het gips er weer af en als het allemaal goed is genezen zal ik 1 december op het ijs De organisatoren S. Roffel Steur uit Rozenburg hebben afgelopen maanden weer om verboden wordt sbartgelden te geven, is dat een normale zaak geworden als je een ietwat aardig grand-prixtoernooi wilt organiseren. De situatie is helemaal uit de hand gelopen”. Ofséhoon de eerste prijs in het Neder landse circuit maar liefst 60 mille be draagt, blijkt het niet meer mogelijk daarmee de echte wereldtop te strikken. Met het volgende verlanglijstje vertrok ken Roffel en Steur dit jaar naar Wim bledon, de grote zakenbeuirs voor inter nationale toernooien: Nastase, Borg, Connors, Panatta, Vilas, Ramirez en Ge rulaitis. Roffel: „We hebben daar con stant achter die kerels aan gehold, we werden er helemaal gek van. Je krijgt ze bijna niet te pakken en bovendien laten ze veel aan hun managers over. Met die mensen valt ook al moeilijk te praten”. Roffel kan zijn ervaringen met een paar fraaie voorbeelden illustreren. „Wij waren al een jaar geleden met Connors in Stockholm bezig- Hij wilde wel, maar verlangde een startgeld (dus afgezien van het prijzengeld) dat even hoog was als de eerste prijs, toen vijftig mille. Goed, daar viel eventueel over te praten. Wij konden op dat moment echter nog geen beslissing nemen. Op Wimbledon spraken wij dit jaar met ma Connors en twee van hun advocaten. Jimmy had het startgeld intussen verzesvoudigd. Ja, dan houdt natuurlijk alles op. Wij vragen ons ook af of het zinvol is een topper hij ontheffing kon krijgen wanneer hij bij de eerste zes van de grand-prixlijst eindigde. Dan kon hij in die toernooien immers weer meer vangen. Prompt ein digde Ramirez vooraan op de lijst, zodat ook van zijn deelname moest worden afgezien. Inmiddels heeft de ILTF maatregelen aangekondigd tegen de hoog gedoteerde kleine toernooien en tweekampen. Rof fel: „In dat geval zullen ook wij ons met spelers moeten organiseren. We in ieder geval blijven streven naar een bezetting door de supertop. We gaan door en vinden dat proftennis voor Nederland behouden moet blijven-” Hoe aantrekkelijk dat proftennis kan zijn, zal de komende dagen bewezen moeten worden door Kodes, Lutz, Geru laitis en Okker. Van dit viertal zijn Kodes, Lutz en Okker min of meer op hun retour, maar kan de 22-jarige Geru laitis als een veelbelovende nieuwkomer worden beschouwd. Met zijn snelle, atle tische stijl lijkt de jonge Amerikaan licht favoriet voor de hoofdprijs. Hij behoort tot de kleine vriendenkring van Connors, in wiens schaduw hij ook als jeugdspeler steeds heeft vertoefd. Ook met de Argentijn Vilas hadden de organisatoren een vervelende ervaring. Roffel; „Wij waren al rond met zijn zaakwaarnemer, Ion Tiriac- Toen kwa men er opeens een paar managers uit Zuid-Amerika die Vilas en nog drie andere spelers een kwart miljoen boden voor een weekje in Zuid-Amerika”. (Het totale prijzengeld voor het AMRO-cir- cuit bedraagt 125.000 gulden). gen waren echter voor coach Robin Dirks nog niet ten einde. Een tempover- hoging bracht de spanning terug, terwijl nauwelijks twee minuten voor tijd An ton Blok de partijen weer op gelijke voet bracht (51-51). Dankzij Eric de Jongh greep Add Pack tenslotte tóch nog de 55-53 zege, hoewel Sea Devils op de valreep nog een uitstekende kans op de verlenging kreeg. In een doelpuntrijke w edstrijd heeft Ariola geen moeite gehad met Zodiac. De Helderse ploeg, die er via Faber (16- 8) en de Jonge (14-4) eveneens lustig op los scoorde, moest echter toch hét ant woord schuldig blijven op de schotvaar- digheid van Eric Jager (23-13) en de zijnen. Voornamelijk door toedoen van Eef Halewijn (16-4) en Adriaan Helmig (10-10) leidde Ariola halverwege met 49- 38. De ook in de tweede helft rustig voortkabbelende wedstrijd mondde ten in de nieuwe Beijneshal in Haarlem speelde Van Meeuwen BC een demon- stratiewedstrijd tegen het nationale mili taire team, dat regelmatig deelneemt aan de NCRV-mini-voetbalshow op de televisie en daarbij werd het team van Van Meeuwen BC als debutant in de derde klas E van het Haarlemse zaal voetbal aan de leiding gaande voor het eerst in zijn korte bestaan met een nederlaag geconfronteerd. Met een score van 5-1 trokken de conditioneel sterkere militairen aan het langste eind. BEVERWIJK: Hoofdklas: Sport mond’73 5-6, Barricade Boys—Kleine Beurs 2- 2; tweede klas A: PW BoysRob Slob 2-4; tweede klas 3Les Routes BoysDonkey Shot 9-1; derde klas A: Iberia E.—Logchies H. 4- 2. HAARLEM (Kennemer sporthal): tweede klas B: Otte EaglesWBH 4-0; derde klas C: DSSApollo 1-6, De Brug—Au Bout 9-3derde klas D: FC Luykx—M. de Vries 1-3; derde klas E: InternationaalNorth End 6-2; derde klas F: PlumbersSpaarnwoude 1-0; Korsie Boys—Vermande Zn. 2-4; res. derde klas E: Kennemer Intersport 3Old Smuggler Stars 2 5- 0; DSS 3—De Fles 3 7-2; res. derde klas F: De Brug 2DSS 4 7-4. HILLEGOM: Hoofdklas: SC Robeo—Gelder mans 3-1: res. eerste klas B: SC Robeo 2 DSC ’74 13-0, tweede ronde beker: Japples Boys—CBS 4-1, RCH—Haarlem 4-0. HEEMSKERK: derde klas A- Esso Heems kerkWijker Post 5-2; derde klas B: Betra Rona Watersport 1-2; res. derde klas A: Sihi FC 3PW Boys 2 3-7: De Ezel 3Progress 3-6 1; res. derde klas C: Molenaar Boys 3Mikro Techniek 2 1-1. De Velser oefenmeester stelt zich veel voor van het tref fen met Ajax. „Doorgaans voetballen wij goed tegen de Amsterdammers. Vorig jaar speeldèn we thuis gelijk en verloren we uit op het nippertje met 2X”. Telstars formatie op het sportpark Schoonenberg: Van der Meeren, Driesen, Van Essen, Wellerdieck, Bischot, Kerkhof, Kamphues, Jonker, Kraal, De Wit en Kramer. Op de bank: Gerard Staats, Kok, Hendrikse en een nog aan te wijzen C-speler. kunnen staan”. Jan de Vries geeft echter onmiddellijk toe dat hij erg twijfelt aan deze optimis tische verwachting. De revalidatie zal volgens hem vele weken vergen en de trainingsachterstand is intussen zo groot geworden dat hij onmogelijk nog als kandidaat kan worden gezien voor de internationale kampioenschappen. Niet temin heeft Leen Pfrommer geweigerd een vervanger voor De Vries aan te wijzen. en ook alles gedaan de bezetting van hun toernooi zo sterk mogelijk te maken. Dat zij in d>ie opzet niet helemaal geslaagd zijn, moet worden toegeschreven aan die uiterst on gezonde situatie waarin de tenniswereld zo langzamerhand verzeild is geraakt. De echte coryfeeën bedingen astronomische bedragen voordat zij in een toernooi van start willen gaan. De markt wordt be dorven door de kleine toernooien waartoe in feite ook het AMRO-toemooi behoort - en vooral de tweekampen- Veel topspelers voelen weinig meer voor tijdrovende toernooien waarin vaak minider te verdienen valt dan in een met veel publiciteit omgeven tweekamp van enkele uurtjes. „Pfrommer”, zegt Jan de Vries, „wil graag dat ik er weer snel bij ben. Ik zal beslist niet tegenwerken want anders verspil ik misschien mijn kans in de kernploeg voor volgend jaar. Daarom ben ik sinds de vorige week weer wat met mijn conditie bezig. Het is wel behelpen, met gewichten, elastieke ban den en een home-trainer. Ik trap met een been, het rechter ligt op het stuur. Maar ’s avonds merk ik dat ik nog veel energie over heb. Vanaf 1 mei trainde ik vrijwel dagelijks, het ging eigenlijk for midabel, maar door die plotselinge ver andering slaap ik nu vrij slecht”. Gerulaitis wiens voorliefde voor de duurste sportwagens bijna maniakale vormen heeft aangenomen, is steeds te grillig geweest om zich bij de absolute wereldtop te scharen. Het afgelopen jaar waren er echter tekenen die erop wezen dat zijn doorbraak op til is. Imponerend was op h et laatste Wimbledon vooral zijn zege op titelhouder Arthur Ashe die zich na twee gewonnen sets toch liet verrassen door zijn jongere landge noot. In de volgende ronde ging hij weliswaar ten onder tegen de constante Ramirez, maar toen was zijn naarn door de organisatoren van het Nederlandse profcircuit terecht al ijverig onder streept. van terecht al De 23 kilometer tussen IJhorst en Hoogeveen legt Jan de Vries altijd per fiets af, maar uiteraard kan daar nu geen sprake van zijn. Hij wordt dage lijks met de auto gebracht en gehaald. De Nederlandse Sport Federatie (NSF) is voor hem in de bres gesprongen, want de extrakosten, ook die van de rtvali- datie, hoeft hij niet uit eigen zak te betalen. Bovendien verwacht Jan de Vries mee te kunnen delen in de spon sorgelden die door de KNSB aan de kernploegleden beschikbaar worden ge steld. (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM. Het in de tweede divi sie uitstekend debuterende Sea Devils heeft Add Pack voor eigen publiek in een sfeervol duel aan de rand van een nederlaag gebracht. De anders zo soepel draaiende Haarlemse aanval had het te gen de vinnig verdedigende pupillen van Joop Bannenberg uiterst lastig. Een dankzy Paul Aris (10-10) en Wickenha- gen (8-6) goed uit de startblokken ko mend Sea Devils nam zelfs een ruime 15-22 voorsprong, die pas vlak voor de basketwisseling moest worden prijs gegeven. Na de basketwisseling bleek Add Pack lange tijd het best bestand tegen de zenuwenoorlog. Jos Dekker (6-6) en Eric de Jongh (0-8) legden toen de basis voor de 49-41 voorsprong. De beproevin- Nora Witmans (8-10) beslisten het duel met 45-39 ten gunste van de Haarlemse formatie. De reserves van Buitoni en The White I Stars stevenen ook dit jaar weer recht- I streeks op de titel af. Tegen Gratama- DSS 2 zorgden Kees Amama (18-13) en Johan Koster (16-14) voor een bijdrage in de monsterscore van 48-121. De Ster ren daarentegen hadden het tegen Alk maar Guardians bijzonder moeilijk.Wel bezat de thuisclub steeds een voor sprong, maar bij het eindsignaal hadden de gasten de schade toch tot 68-61 weten te beperken. Topscoorsters: Wilma Tol i (19-9) en Fredy van Offeren (9-7). GDS UITSLAGEN Overige uitslagen: Heren: BV Haarlem 2- Lak’e City Players 44-38, HOC 3-Lisse 3 62-48, Cronje-Shots 2-Gratama DSS 3 39-30, Cronje- Shots 3-Kinhelm 2 51-34, Gratama DSS 5-Add Pack 4 27-55. Dames: Kometen 2-Add Pack 3 39-26, The White Stars 3-Onze Gezellen 2 19-18, Gratama DSS 3-Akrides 4 12-31. S’

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 12