VULTINK OP KOP MET BESSEMS Kamerleden: onderzoek dopingzaak SPDRWWB SPORTIEF ik altijd geloofd” „In aanpak Ivic heb w ■Br Italië verraste I EDDY BEUGELS: VERTROUWEN IN MEDEWERKING Kampioenschap anker kader 47/2 lii o SPORT 3 0 OKTOBER 19 7 6 ZATERDAG 9 «0 -.as SB Beste werkstuk Onder vuur 13 - ^*53 M w I - lpw F 7 - Bff ERKENS Haar- JAN PREENEN Wielerbond komt met model-profcontract (Van onze sportredactie) LOUIS HAVERMANS (Van onze parlementaire redactie) PETER HEERKENS an FC t zijn istrijd twee s ruw Vultink herhaalde zijn kunststuk van donderdag toen hij in zijn eerste partij direct van acquit af uithaalde met een serie van 350. De Groenloër, die donder dagavond zes beurten op Van der Smis sen verloor, maakte zijn achterstand in gemiddelde vrijwel goed door Van De venter in twee beurten te verslaan: 400- 22. Zijn start was weer overdonderend. De beginsfase stokte pas op 335 na een mislukte masse. Vultink speelde met bij na volmaakte precisie, de moeilijkheden Eddy Beugels: van wielrenner tot bondsbestuurder. lem 2- 3 62-48, Jronje- 5-Add Pack 3 2 19-18, sge. dames volle verder plaats, iet 17- na 25- Top- dames •ijdag- 1 door izelaar •n. De ibreng J (8-0) weede Marij- fouten >ound- ig van t duel rlemse DEN HAAG. De CDA-partijen in de Tweede Kamer vinden dat mi nister Van Doorn (CRM) een grondig onderzoek moet instellen naar de verhalen over het dopinggebruik on der beroepsvoetballers. In elk geval heeft Eddy Beugels, dat is duidelijk, er de vaart in. Met zijn 32 jaar staat hij niet alleen als het jongste sportcommissieïid van de KNWU te boek, maar ook als de eerste recht uit de praktijk komende renner in een bondsbestuursfunctie. Beugels: „Ik vind het prettig om de wielersport ook van deze kant te beoefenen. Eigenlijk zouden alle coureurs die ervaring eens moeten hebben, dan zouden ze wel wat meer begrip krijgen voor bepaalde situaties. „We praten veel met elkaar. Steeds worden de oefeningen herhaald, soms zijn we anderhalf uur met één en de zelfde oefening bezig. Dan denk je: hou nou maar op. Maar achteraf zie je het nut. Nu alles soepeler loopt kunnen we ook meer ondernemen, zoals tegen Utrecht, al moet ik er wel bijzeggen dat Utrecht lang niet zo fel speelde als Ajax gewend was. Natuurlijk is die 7-0 be langrijk voor het zelfvertrouwen, maar veel zegt het niet. Het had wel 10-0 kunnen zijn. Voor hetzelfde geld verlie zen we zondag weer van Telstar.” Evenals Geels gelooft Hans Erkens dat de rentree van Wim Suurbier voor de nodige inspiratie heeft gezorgd, ook al kon Suurbier tégen Utrecht nog niet „zichzelf” zijn. Erkens: „Willem moest zich nog een beetje sparen en terugblij ven, maar binnenkort zal hij ongetwij feld weer ouderwets gaan aanvallen. Dan zal ik ook meer moeten verdedigen, deer voor het assurantiediploma. Niet alleen om mijn toekomst veilig te stel len, maar ook om de vele vrije uren die ik 'als beroepsvoetballer heb goed te vullen.” Eddy Beugels (die een bloeiend assu- rantiebedrijf in het Limburgse opbouw de en een schitterende bungalow be woont als bewijs van welslagen) zegt na dat toch wel abrupte einde meteen inge haald ais bestuurslid van de Vereniging van Beroeps Wielrenners (VVBW) welk werkterrein hij na een paar jaar opgaf omdat hij zich wat anders had voorge steld. Als bondsbestuurder voelt Eddy Beu gels zich beter op zijn plaats. „Want”, oordeelt hij na een jaar, „ik zie veel eerder resultaat. Ik heb voor de beroeps wielersport in deze korte tijd meer kun nen doen dan in mijn gehele VVBW- tijd. Maar: dat komt misschien ook wei door mijn werk als VVBW-bestuurslid, want dat is een ervaring geweest die me nu zeer van pas komt. Dat wel”. subtiel oplossend. Geroutineerd maakte hij de 400 caramboles in de tweede beurt vol. Daarna had hij meer interesse voor de verrichtingen van Van d er Smissen dan voor de nabeurt van zijn directe tegenstander, die overigens niet verder kwam dan acht caramboles. Van der Smissen, die in de beginfase tegen Willy Steures een kleine achter stand had opgelopen (12 tegen 42 na twee beurten), bereikte via 110, 2 en 276 de finish. De vijf beurten van de Wille- brorder, die hij in totaal nodig had betekenen dat hij na drie ronden nog steeds de leiding had behouden. Vultink bracht het verschil in moyenne echter aanzienlijk terug (80-00 tegen 66.66). De nederlaag van Louis Havermans was eigenlijk onnodig. Hoewel Velthuis in de derde beurt met een serie van 110 afstand nam (131 tegen 70), kwam Ha vermans in de vierde beurt uitstekend terug. Zijn serie van 149 brak af toen hij zelf de arbiter er op attendeerde dat de ballen vastlagen. Prompt volgde een misser, waarna Velthuis langzaam dich terbij sloop om in de twaalfde beurt langszij te komen (390-390). De tien punten, die de Oldenzaler toen nog scheidden van de winst, stootte hij in de dertiende beurt bij elkaar. Haver mans: „Ik wilde deze partij perse win nen om bij te blijven. Door de opvoe ding van Tonny Schrauwen heb ik ge leerd de arbiter te waarschuwen als de ballen vastliggen. Dat hoort nu eenmaal zo, al zou een andere speler het mis schien niet hebben gedaan. De partij had ik sowieso moeten winnen toen ’ik na acht beurten op 380 stond. Als je dan slechts tien uit vijf haalt, verdien je de winst niet”. Bessems veroverde wel twee punten- In de slechtste partij van het toernooi tot nu toe versloeg hij Jos Bongers, die ver onder de maat bleef: 400 tegen 221 in 15 beurten. Bongers’ enige prestatie bestond uit een serie van 46 in de nabeurt. Dit betekende tevens de hoogste serie van de 20-jarige Nijmegenaar in de eerste drie ronden. Het gemiddelde van Bessems daalde echter van ruim 42 tot net boven de 35. De 31-jarige Limburger blijft een gevaarlijke outsider voor de titel. De oud-kampioen in he*- 47/2 be kommert zich niet in de eerste plaats om zijn gemiddelde, maar pakt wel de punten. En dan deert een gemiddelde van net boven de degradatiegrens hem allerminst. Vrijdagavond verloor Van der Smissen van Velthuis, die eerder Havermans al klopte. Bessems en Vultink leidden on geslagen met acht punten uit vier ron den. NIET UIT WAAR IK STA” DEVENTER (ANP). Van de vier spelers, die op de eerste dag van het toernooi om het Nederlands kampioen schap biljarten anker kader 47/2 onge slagen bleven, heeft Louis Havermans vrijdagmiddag in Deventer zijn eerste nederlaag geleden. In de redelijk bezette biljartzaal van de schouwburg moest Havermans na een zenuwslopend duel zijn meerdere erkennen in Velthuis- Van der Smissen en Vultink versloegen res pectievelijk Steures en Van Deventer, Bessems won van Bongers. Eddy Beugels zocht „die andere kant” op toen hij per 1 januari 1971 stopte na een schitterende carrière bij de ama teurs en een minder glanzende loopbaan als prof. Hij stopte op een leeftijd (26 jaar) die veel renners nog te vroeg vinden. mmis- *n be- eiding slopen laag— echter en op t shirt Maar ik heb één troost: zelf voelde ik mij in mijn rennerstijd ook niet erg betrokken. Een coureur bemoeit zich gewoon niet met dit soortzaken. Hij is individueel ingesteld en zijn betrokken heid met bestuur en organisatie houdt op bij de eigen ploeg. Een algemeen belang ziet hij niet”. Wat wij voorstaan is een overeen komst voor bepaalde tijd die wettelijk gezien een slecnt willende sponsor geen Kans geeft om zijn plichten als werkge ver te ontduiken en die een coureur in staat stelt na zijn contractperiode op gezonde basis te onderhandelen. Nu kan een sponsor die een renner met veel succes goedkoop in dienst nam voor een relatief laag bedrag de overeenkomst verlengen wanneer de renner succes heeft en dat is natuurlijk onjuist”. spitsen, Arnesen en Ling, met als terug getrokken centrumspitsen Geels en Nof ten, zodat van een extra vrije verdediger geen sprake meer was. Erkens: „In het begin van de competitie was het duide lijk wennen aan elkaar. De spelers aan de trainer en Ivic, een man die helemaal bezeten is van zijn vak, aan ons.” „Dat gold ook voor die nieuwe tactiek waarmee Ivic kwam. Hij is vanuit de verdediging gaan werken, waarschijnlijk ook omdat erop het middenveld van Ajax geen echte spelbepaler loopt. Niet iemand die het spel naar zich toe kan trekken. Arnesen, Schoenaker, ik en ook Natten zijn harde werkers, snelle spelers diie via de counter tot hun recht komen. In het begin kwam dat er nog niet goed uit maar wat wil je, bij Ajax is de laatste jaren nogal wat veranderd. De selectiegroep is voor een groot deel ver nieuwd. We moesten nog inspelen op elkaar, maar de pers wilde daar geen begrip voor opbrengen en stortte zich op een gegeven moment massaal op Ajax.” Over de kansen van slagen met dit model-contract is Eddy Beugels optimis tisch. „Uit de reacties die met het hele onderzoek gemoeid waren”, zegt hij, „heb ik begrepen dat het in het verleden bij de sponsors meer onwetendheiddan onwil is geweest wanneer het niet ging zoals het eigenlijk moet. Ik hebe r het volste vertrouwen in dat nieuwe spon sors onze voorstellen overnemen en dat zou een heet belangrijke ontwikkeling zijn”. De heren Du Chatinier (KVP), De Boer (ARP) en Tilanus (CHU) hebben de bewindsman schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van een kran- te-interview met de clubarts van AZ’67, Jimmy van Rompu, die heeft gezegd dat de agressiviteit in de voet balsport wordt veroorzaakt door het gebruik van stimulerende middelen. Van Rompu heeft in het interview in het bijzonder een of meer spelers van Roda JC - niet bij name genoemd - beschuldigd van dopinggebruik. De vragenstellers staan nogal scep tisch tegenover de uitlatingen van de clubarts. Zij menen dat „dit soort geruchten over het vermeende do pinggebruik de voetbalsport onnodig in diskrediet brengen”. Zij willen dat de minister in eerste instantie nagaat welke bewijzen de clubarts voor zijn verhaal op tafel kan leggen. Verder vragen zij aan Van Doorn of zware beschuldigingen aanleiding zijn voor de minister om in overleg met de KNVB de controle op het dopingge bruik te vergroten. HAIFA (AFP). Italië behaalde bij het uitspelen van de afgebroken partijen voor de vierde ronde van de Schaako lympiade in Haifa een verrassend gelijk spel (2-2) tegen de Verenigde Staten. In het Amerikaanse team zijn vier groot meesters opgenomen in het Italiaanse team geen een. Italië kwam op gelijke hoogte toen Kavalek een tussenschaak van zijn tegenstander Toth over het hoofd zag en meteen kon opgeven- De uitslagen van de afgebroken partij en: Engeland-West Duitsland 2-2, Philip- pijnen-Noorwegen 21/a-l1/2, Nederland- Argentinie 2-2, Zwitserland-Israel 2*4- U/s. De stand na de vierde ronde: 1. West Duitsland 12 pnt, 2. Philippijnen llUa pnt, 3-4-5 Ver. Staten, Italië en Enge land 11 pnt., 6. Australië lO’/z pnt(l) 7-8- 9 Nederland, Noorwegen, Zwitserland IOV2 pnt. Op dat middenveld leverde Erkens afgelopen zondag zijn beste werkstuk af. En dan niet alleen omdat hij tegen FC Utrecht eenmaal scoorde en driemaal aan de basis stond van een doelpunt. De in een flat in Diemen (bij Amsterdam) wonende full-prof is'echter de eerste om de betrekkelijkheid in te zien van dat optreden, dat bijdroeg tot de royale 7-0- overwinning. „Ik had geluk dat ik op de linkerflank van Utrecht steeds vrij kon opkomen en dat ik de bal telkens goed kreeg aangespeeld. Voor mezelf was het spel tegen Utrecht ook geen openbaring. Bij FSC heb ik vaak zo gespeeld: gelan ceerd worden en op snelheid langs je tegenstander gaan. Ik ben weliswaar niet zo snel op de eerste tien meter de startsnelheid van Suurbier is gro ter maar als een sprint langer moet wonden volgehouden kan ik er heel wat voetballers uitlopen. Als anderen iets terugvaLen, kom ik juist op gang.” Het duel tegen Utrecht toonde duide lijk aan dat Ajax in thuiswedstrijden de gekritiseerde countertactiek heeft laten varen. Ajax startte met twee vleugel- Een kentering vooral in het sociale vlak, welke materie de in de praktijk ervuren Eddy Beugels voorop heeft staan in zijn oeleidspian als bondsoffici- al. Beugels: „Wat ik daar precies aan wil doen zeg ik nu liever niet, omdat ik mijn doelstellingen intern nog niet voi- aoende heb doorgepraat. Het zou onfat soenlijk zijn om via de publiciteitsmedia mijn medecommi-ssieleden in te lichten”. White recht- itama- 13) en I jdrage Ster- I 1 Alk- jk.Wel voor- ladden weten ia Tol zo’n afwachtende houding aan te nemen, omdat je dan alleen maar de tribunes zou schoonvegen. Het gevolg was dat Ivic Ajax in de volgende thuiswedstrijd tegen Sparta liet aanvallen, met als resultaat een 3-1-nederlaag. Erkens: „I- vic had misschien beter zijn eigen weg kunnen blijven gaan. Hij is daarna toch weer op zijn systeem teruggevallen. Ik heb altijd in de aanpak van Ivic geloofd. Misschien dat sommigen in de groep zijn gaan twijfelen toen de pers ons zo negatief ging benaderen. Maar daar heb ben we onder elkaar nooit over gespro ken.” Eddy Beugels: „Toen ik bij de beroeps begon stelde ik me twee dingen als doel: in vijf jaar flinke naam als sportman door opvallende uitslagen en honderd duizend gulden op de bank. Dat vond ik de voorwaarde om dit beroep tot tevredenheid te kunnen uitvoeren, want ik wilde wat betekenen. Iets bereiken. Ik kwam tot aardige resultaten, maar die grote klappers bleven uit. Zo’n teleur stelling moet je tegenover jezelf durven bekennen en er naar handelen. Mijn karakter verdroeg het niet dat ik bij de profs niet tot de besten behoorde, wat ik gehoopt had, dus stopte ik toen de termijn die ik mezelf stelde om was. Dat jaar reed ik alsknecht van Joop Zoete melk, die aan zijn eerste seizoenbegon, van niks wist enmeteen tweede werd in de Tour de France. Daar knapte ik enorm op af;dat zo’n jongen het meteen maakte. Ik zag in Zoetemelk wat ik zelf had willen bereiken en wat er gewoon niet inzat. Daarom stopte ik en ik heb er geen spijt van”. „Tegen NAC werd ons bijvoorbeeld ook verweten dat we nauwelijks uit de verdediging kwamen, maar dat was niet onze schuld. Dat was de verdienste van NAC, dat toen een berepartij speelde. Daarbij kwam nog dat in die fase regel matig andere spelers werden ingezet. Nu het elftal de laatste weken nauwelijks meer is veranderd zijn we ook beter gaan draaien. Je weet nu bij wijze van spreken met je ogen dicht wanneer Geels op links loopt en Ling op rechts. We voelen elkaar nu ook beter aan. Ling weet wat hij moet doen als ik achter hem opduik, en als ik op het middenveld de bal vasthoud, weet Suur bier dat hij kan opkomen.” Ss:*“ 9 van het jaarinkomen etc.) levert deze uit, voor insiders bekende, aspecten op gebouwde handleiding toch een interes sant nieuwtje op. De commissie stelt namelijk een standaardcontract voor en dat is een onderwerp waar de beroeps coureurs al jaren zonder succes mee bezig zijn. Vraag is uiteraard in hoever re het nu geïntroduceerde model ingang vindt, maar geruggesteund door de KNWU is het in elk geval een eerste officiële actie om uniformiteit te krijgen en vooral: zekerheid voor de coureur want met diens sociale status kunnen sponsors nog weleens sollen. Het meest opvallende punt in het door „De hele aanpak van hem stond me tegen. Vandaar dat ik Brom heb ge vraagd of hij voor mij naar een andere vereniging in het betaalde voetbal wilde uitkijken, anders zou ik teruggaan naar Schinnen.” Cor Brom, wiens naam eens op de loonlijst bij Ajax prijkte als assistent van Rinus Michels, maakte de vereni ging uit De Meer attent op de bebaarde speler, die op alle plaatsen op rechts zou kunnen wonden ingezet. Ajax, dat op langere termijn aan de opvolging van verdediger' Wim Suurbier moet hebben gedacht, trok Erkens voor iets meer dan 100.000 gulden aan, op dat moment niet vermoedend dat Suurbier voor proble men zou zorgen waardoor op de nieuwe ling al snel een beroep moest worden gedaan. De 24-jarige Erkens werd twee- „HET MAAKT ME Fortuna SC had hem op dat moment niets meer te bieden (alleen maar min der, namelijk de helft van het salaris dat hij tot dan toe had geïncasseerd), en dat werd hem ook op niet mis te verstane wijze aan het verstand ge bracht door de nieuwe trainer Cor van der Hart. „Op een gegeven moment zei hij tegen me: „Ik heb nog een clubje voor je in België, wel geen grote, maar daar kan je nog wat meemodderen.” Dat was kennelijk zijn manier om iemand te motiveren. Nou, voor mij hoefde het niet. Ik zag het helemaal niet meer zitten bij FSC nadat Cor Brom als trainer was weggegaan. Met hem kon ik goed overweg, met Van der Hart niet. Ik kan het moeilijk hebben als een trainer zegt: je mag geen pilsje, je moet vroeg naar bed, enz. terwjjl hij het zelf op die punten niet zo nauw neemt.” SITTARD. Binnenkort sluit oud- beroepswielrenner Eddy Beugels zijn eerste jaar als bondsbestuurder (lid van de KNWU sportcommissie en uit hoofde van die functie voorzitter van de com missie beroepsrenners) af met het aan bieden van een lijvig rapport. Het is een 64 pagina’s tellend stuk geworden, de produktie lag bij de commissie beroeps renners, het werk kostte, wat Eddy Beu gels betreft, zevsn maanden en het on derwerp kreeg als titel „Sponsoring in de wielersport”. De ironie wil, dat de uitgave zoveel geld gaat kosten, dat Beugels zich gedwongen ziet om spon sors te zoeken (Van onze sportredactie) DIEMEN Toen Hans Erkens hel in Limburg voor gezien hield en de Fortuna Sittardia Combinatie ruilde voor Ajax, kreeg hij van kennissen het advies om een leren broek aan te schaffen. Spelersbanken kunnen nog wel eens hard zijn en aan gezien Erkens er niet op behoefde te rekenen in Amsterdam meteen zijn slag te kunnen slaan, zou hjj er verstandig aan doen wat voorzorgsmaatregelen te nemen voor de tijd die hij in de verre van riante „wachtkamer” zou moeten doorbrengen. Nu, na elf omwentelingen van het rad van avontuur in de eredivisie, heeft Erkens echter nog geen wedstrijd vanaf de kant moeten volgen. En dat terwijl hij voor zich zelf wel degelijk rekening had gehouden met een inwerkperiode in het C-elftal of in de dug-out. Een speler die slechts kon bogen op een staat van dienst in de eerste divisie, kon moeilijk verwachten dat hjj direct aan het grote werk zou worden gezet. Temeer omdat hjj in april nog had overwogen om zich weer aan te melden bjj een amateurvereniging. De technische commissie van de schaats bond is afgetreden na een conflict tussen het uitgetreden lid Peter de Groot en secretaris Jan Busscher. Het Nederlandse dameshandbalteam heeft In Boedapest met 11-22 van Hongarije verlo ren. Feyenoords tegenstander van aanstaande woensdag, Kaiserslautern, verloor in de Bun desliga met 2-0 van Werder Bremen. Sand berg en Pirrung ontbraken in het team van Ribbech. Borussia Mönchengladbach zegevier de met 3-1 over TB Berlin. St. Etienne, volgende week opponent voor PSV, kon niet in actie komen voor de Franse competitie. De ontmoeting met Nimes ging niet door wegens de slechte gesteldheid van het terrein in St. Etienne. Uitslagen: Nantes Reims 1-1, LensBordeaux 3-3, Bastia—Angers 5-1, SochauxLille 4-2. In de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars is Tanaka in Etten Leur uitgeschakeld. De Nederlandse dames verloren met 2-5 van Weiss Rot Weiss uit Essen. Op een tennistoernooi in Wenen won Ove Bengtsson van de Amerikaan Gerulaitis. Fi- bak klopte Ashe en Ramirez schakelde Taroc- zy uit. In een voorronde van het wereldkampi oenschap voetbal won Egypte in Cairo met 3- 0 van Ethiopië. Hockeyer Geert van Eyk gaat niet mee met het Nederlands team dat de tweede helft van november in Pakistan speelt. Voermans en Van Buul zijn aan de selectie toegevoegd. de KNWU voorgestane contract, is de absolute uitbanning van de opties. Zo letterlijk staat het er niet, maar de omschrijving „contracten voor bepaalde tijd” laten geen andere uitleg. Eddy Beugels: „Wij willen inderdaad van de opbieclausule af. Het grote bezwaar in de gangbare contracten vinden wij de voor de renner geldende termijn van opzegbaarheid. Via de opties, waar een coureur die zit te springen om een sponsor graag voor tekent als hij maar binnenkomt, is een al te eenzijdig uit gangspunt van contractverlenging. De ploeg werd vooral onder vuur genomen na het bezoek aian het Zuider - park, waar FC Den Haag uiterst behoed zaam naar een 2-1-nederlaag werd ge speeld en waar Hans Erkens voor één van de twee Amsterdamse goals tekende. Na afloop merkte Ruud Krol op dat je het met zoveel kapitaal eigenlijk niet kan maken om ook voor eigen publiek maal als achterhoedespeler gepresen teerd, maar schoof toen ten gunste van Gluic (en later van Van Dord) op naar het middenveld: „Als rechtshalf voelde ik me veel meer op mijn gemak. Zo’n centrale functie ligt me wel. Vooral omdat ik het moet hebben van mijn snelheid en conditie en bepaald niet van techniek. Niet dat het me veel interes seert waar ik sta, als ik maar kan voetballen. Ik ben me ervan bewust dat ik in dienst moet staan van mijn elftal.” Hans Erkens: „Voor hetzelfde geld verliezen we van Telstar’’. maar dat vind ik geen bezwaar. Het Ajax-geheel is belangrijker dan Hans Erkens. We zullen er met drie aanval lend ingestelde spelers op rechts in ieder geval op moeten letten dat de verdedi ging niet wordt verwaarloosd,” aldus Hans Erkens, een full-prof die zich geen tijd gunt om zich te vervelen: „Ik stu- Of schoon het rapport voornamelijk bedoeld is óm potentiële sponsors weg wijs te maken in de moeilijke materie van het profwielrennen (voor die men sen hoofdstukken als: het werk van een soigneur, samenstelling personeelsbe stand, soorten van wedstrijden, opbouw Beugels: „Ik vond dat ik via deze organisatie niet genoeg kon bereiken. Het overleg leverde te weinig op en de rennerszelf toonden amper belangstel ling. Natuurlijk begreep ik die passieve instelling, maar het ging toch irriteren. Bovendien had ik nogal eens moeite met de onderhandelingsgewoonten van Karei Jansen, die zich als purevakbondsman opsteld e. Dat ging mij persoonlijk ietwat te hard. En bovendien vond ik het principieel onjuist om de KNWU als werkgever tegemoet te treden. De KNWU zie ik meer als een belangenver eniging”.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13