Een kleinere VARA is onze eer te na’ „Je moet terug kunnen meppen” N b II I s ing. fl Ik l door Klaas Pieter Rieksen en Kees Tops au Financiën Barricades au k Elitair Spelregels Ergernis Opzij Losse band \AR Ontkoppeling 1 ^F 1 ‘K a 1 ■i i ORlROEPUERERIGinG URRR aan- De „verheffende taak slijk pwn 200, lijn in Kloos: „Nee hoor... nee...” Het is géén principiële reden. Alleen met minder direct effect? S Dat is dan toch een financiële reden? F lebben ties in Hen ind ij de Pie- van fstu- ,JJat verlies hebben we nu geprobeerd te herstellen door middel van deze zwaar opgezette actie, die we in aanzienlijke mate hebben gericht op de zogenaamde tien-gulden-leden. Ons uitgangspunt was: In de eerste plaats is dat tientje misschien gemakkelijker op te brengen dan een abonnement op de gids. In de tweede plaats wilden we daadwerkelijk wel eens nagaan, of zo’n ontkoppeling die de minis ter wil, waarbij het vooral op die leden aan zou komen, in de praktijk te realise ren valt Nu kunnen we niet ontkennen dat de actie een succes geworden is. Maar als je bedenkt wat voor een aktiviteit daarvoor is ontwikkeld - hoeveel geld daar tegenaan gegooid is, hoe het hele verenigingsapparaat daarvoor is inge schakeld - nou, dan houd ik mijn hart vast hoe dat moet gaan als je alleen tien- gulden-leden tot je ledental zou moeten rekenen. Ik geloof niet dat wij die met honderdduizenden zullen binnenhalen”. ling geweest. Hoewel... André Kloos liet zes jaar geleden - kort voor hij in dienst trad bij de VARA - weten, dat hij liever zag dat mensen bewüst een omroep kie zen, los van het programmablad. Kloos: „Ja. Kijk, als vakbondsbestuurder stap je over naar een omroeporganisatie en dan leer je langzamerhand de eigen wetten en spelregels die daar gelden kennen. Je merkt dat er toch ook een enorme waarde schuilt in het feit dat zo’n 90 percent van het Nederlandse volk via een omroepblad aan enige omroeporganisatie verbonden is. Dat is een zwakke relatie misschien, maar het is wel een relatie. En een enkel lidmaatschap zal op een betrekkelijk klein deel van dat totaal betrekking heb ben. Wat je dan krijgt is, dat er een groep is, die wat bewuster voor een omroep kiest, maar dat het aantal dat echt mee doet zo ontzettend klein is, dat je de vraag moet stellen: Wat is nou belangrijker? Kloos: „Nou, wij hebben niet het gevoel dat dat bij ons zo is. Men brengt wel degelijk wat tot uitdrukking: z’n voorkeur voor de VARA. Wij hebben het gevoel dat mensen die de VARA-gids nemen, diezelf de verbondenheid voelen als leden”. Kloos:„Ik zal een punt noemen. Wij heb ben een vrij aktief verenigingsleven. Die vereniging kost ons twee miljoen per jaar. Hoe denkt u dat we dat financieren? Uit het overschot op de gids natuurlijk. Hoe moet ik dat straks doen, als ik een veel geringer aantal leden krijg, die een tien- gulden-bijdrage leveren? Dat hele zware verenigingsapparaat moet betaald wor den. Nou, ik moet nogal wat tien-gulden- leden hebben om aan datzelfde overschot van twee miljoen gulden te komen!” Jazeker wel! Want het principe is, dat ik een sterke verehiging wil hebben. En op het ogenblik ben ik in staat met de over schotten op het blad een sterke vereniging in stand te houden. Zoiets kost namelijk ontzettend veel geld.” Dan zou u om puur financiële redenen tegen ontkoppeling zijn. „Ja. Maar achter die financiën zit toch een ideële reden? Die vereniging die ik in stand wil houden? Het gaat om de vereni ging. En ik betwijfel of een systeem, enkel op leden gebaseerd, die sterke vereniging kan financieren”. Als iemand dan niet gewoon lid wil worden, om zijn relatie met die vereni ging tot uitdrukking te brengen, dan nemen we hem niet zo serieus in die relatie. Stel dat de grote kijkersmassa er geen prijs op stelt. Kloos:„Ja, nou, ik kan dat niet tegen houden. Die kijker wordt juist weggezo gen naar de TROS omdat hij niet wordt opgevoed. Dat is misschien nou eenmaal het elitaire standpunt waarop de VARA staat. Dat wij vinden dat wij wel degelijk een educatieve, informatieve en culturele opgave hebben in onze maatschappij. „De verheffende taak”, zoals dat vroeger met een dik woord in de arbeidersbeweging werd genoemd”. Terug naar de ledenwerving. André Kloos zegt erg blij te zijn met het grote aantal „gemotiveerde leden” dat er nu bij is gekomen. In hoeverre zijn die leden gemotiveerd, wanneer ze zich door zo’n actie melden? Zullen ze bij de VARA blijven? hebben we zendtijd nodig. En niet zo’n klein beetje zendtijd. Nee, net zoveel als iedere andere maatschappelijke stroming die van betekenis is”. Kloos: „Tja... zolang wij nog iedere dins dag 1800 leden binnenkrijgen... Maar wat die ergernis betreft, we hebben de actie bewust voor een beperkte tijd opgezet. We hebben ingecalculeerd dat er op een gege ven moment een irritatiefactor zou gaan meespelen. Dat is begrijpelijk. We moes ten dan ook uitkijken dat de actie daar door niet in zijn tegendeel ging verkeren”. „Dat ben ik met hem eens. Er moeten grenzen zijn. Maar wanneer je, als gevolg Wat bijvoorbeeld stoorde, was het feit dat de actie wel eens programma’s bin nensloop, in de vorm van een interview met iemand van de VARA. Een van Van Doorns redenen zal wel zijn, te voorkomen dat het de spuigaten uitloopt. Slotvraag. U bent als NW-man in deze functie terechtgekomen. Hebt u nog een beetje het idee dat u op de barricades staat? „Kennelijk nog niet genoeg... Dat is ook zo’n vraag. Ik weet niet precies wat ermee bedoeld wordt”. „Ja. Je voert in feite dezelfde strijd, maar met andere middelen. Het instru mentarium is gewijzigd, maar ik heb het gevoel dat ik met veel van dezelfde doel stellingen bezig ben als in mijn NW-tijd.” „Ja. Als ik onderhandelingen achter de rug had, dan lag daar iets op tafel, wat er het volgend jaar in het loonzakje van de mensen uitkwam. Zó zichtbaar is het effect hier natuurlijk niet. Maar in wezen ben ik met hetzelfde bezig”. van dit bestel, een bepaalde bedreiging ondergaat, dan moet je terug kunnen meppen”. „Maar als je zo’n rapport ziet, dan komt er natuurlijk wel een aantal vragen in je op. Bijvoorbeeld de vraag: Hoe ziet men de collegiale verantwoordelijkheid? En wat is dan precies, in de ogen van de commissie, de functie van de voorzitter? Nou, dat zijn vragen die op het ogenblik worden uitgewerkt door een commissie uit het hoofdbestuur. Er zal een aantal besprekingen plaatshebben met mensen die door de commissie genoemd zijn, die betrokken zijn bij dit onderzoek. En dan doet het hoofdbestuur een aantal aanbe velingen. Zolang ik het antwoord op de vragen, die in me opkwamen, niet weet, hoef ik me niet opzij gezet te voelen”. I De aanleiding tot de ledenwervingsac tie. André Kloos, sinds ruim vijf jaar VARA-voorzitter: „Wat wij hebben geprcA beerd, is natuurlijk in de eerste plaats, ons veilig te stellen voor een ledentelling die op komst is. We waren nogal wat leden kwijtgeraakt De gids is door allerlei kos tenstijgingen niet onaanzienlijk in prijs verhoogd, de laatste jaren. En aangezien wij het van de mensen met een smalle beurs moeten hebben, is dat toch wel een rol gaan spelen- We zijn nogal wat abon nees kwijtgeraakt met name in de perio de dat de werkeloosheid toenam. In ons pluriforme omroepbestel maakt de kijker tóch enigszins uit - al is het maar in bescheiden mate - wie hoeveel zendtijd krijgt. Als die kijker nu liever naar de TROS kijkt? Kloos: „Artikel 11 uit de Omroepwet verbiedt reclame op het scherm. De minis ter zegt: Ook werving voor de eigen club is reclame. Ik bestrijd die stelling. Als het om commerciële doeleinden gaat, dan is het begrijpelijk. Maar ledenwerving voor een ideëel gerichte organisatie? Als dat niet kan, dan vind ik dat een beperking in de vrijheid van meningsuiting. Ik zou die strijd aanwillen met de minister, hoor!” ;rja- mde Zoals bekend is de VARA altijd een fel tegenstander van de dubbele ontkoppe- Kloos: „Er zijn mensen die dat blad lezen en zeggen: Nou, aan die relatie heb ben we genoeg. En er is ook een beperkte re groep van mensen die dat blad lezen en daardoor ook op vergaderingen verschij nen. Omdat ze dan te weten komen wat de VARA wil”. Er zijn mensen - onder wie er óók von den dat de VARA groot moet blijven - die zich zo langzamerhand groen en geel ergerden aan die ledenwervingsactie. Die de radio bijna niet meer durfden aan te zetten. Ander onderwerp. Kloos heeft zich eena laten ontvallen, dat hij het liefst wat meer bij de programmering, bij het échte omroepbedrijf betrokken zou willen zijn. Nu heeft enkele maanden geleden een Commissie van Goede Diensten (Van der Louw, Vrolijk en De Boon) na een onderzoek gerapporteerd dat Kloos meer aan vereni ging en verenigingsorganen zou moeten gaan werken. Twee omroepsecretarissen (Radio en Televisie) zouden alle macht wat betreft programmering in handen moeten krijgen. Voelt Kloos zich daar door opzij gezet? We komen er niet uit. Wij vinden het een vreemde zaak als een omroep meer zend tijd krijgt op grond van een groot aantal komt der. I Maar waarom bent u dan tegen ontkop peling? Voor u zou het niet uitmaken in de nieuwe zendtijdverdeling (Hoewel de VARA volgens het rapport bij ontkoppe ling 10 percent van zijn ledental verliest, I zal de zendtijd relatief nog met 1 percent stijgen, red.). „Ja, maai wij stellen er prijs op. Als beweging vinden wij dat we een uitermate belangrijke functie hebben; in voorlich tende, culturele en opvoedende zin. Omdat we daar bepaalde visies op heb ben, die we kwijt willen. En daarvoor Kloos zegt het rapport, dat Inter/View heeft uitgebracht, voorlopig helemaal niets. „Ik heb het nog niet kunnen bestu deren, omdat ik het nog niet heb. En het is nog niet op zijn wetenschappelijke betrouwbaarheid getest” (De onderzoe kers menen dat de cijfers voor 95 percent betrouwbaar zijn, red.). „Ik heb daar gro te twijfels over; hoe het überhaupt moge lijk is, erachter te komen wat mensen zouden doen in een toestand die ze nauwe lijks voor ogen kunnen halen”. Kloos: „Nou kijk, er is natuurlijk een werkverdeling hier. Een voorzitter kan zich niet met de dagelijkse leiding van een omroepbedrijf bemoeien. Want die heeft de algehele coördinatie. In die coördinatie zal dat omroepbedrijf een rol spelen. Ook omroepsecretarissen werken niet los van het dagelijks bestuur. Dat is duidelijk. Er zal dus altijd zoiets zijn als een collegiale verantwoordelijkheid van het totale gebeuren. Kloos: „Dat durf ik niet te zeggen. Maar men weet dat men toetreedt - daar hebben we niet omheen gedraaid - omdat de VARA van buitenaf bedreigd wordt. Dat is het motief geweest van de actie. De mensen moesten het zelf weten”. Als je bewust voor een omroep kiest, dan kies je voor een bepaalde programme ring, voor iets dat erachter zit. Dat sys teem met die omroepbladen geeft toch een volslagen verkeerd beeld van de zend tijdverdeling? In het rapport wordt ook gesteld, dat een gebrekkige communicatie oorzaak was van de moeilijkheden bij de VARA. En daar wórdt al zoveel gepraat... Met die tien-gulden-leden doelt Kloos op het voornemen van CRM-minister Van Doorn, om het aantal leden van een omroepvereniging dat meetelt voor de zendtijdverdeling, los te koppelen van het betalen van de omroepbijdrage en van het abonnement op een programmablad. Een onderzoek dat in opdracht van het minis terie door het marktonderzoek-bureau Inter/View is gehouden, heeft zoals gemeld aan het licht gebracht, dat als gevolg van ontkoppeling de ledentallen van AVRO, TROS en KRO fors zullen dalen en die van VPRO, VOO en EO flink zullen stijgen. De VPRO zou in dat geval meer zendtijd krijgen toegewezen dan de AVRO. gidsabonnees, die die omroep weer wil hebben om de verenigingskas te spekken. Kloos blijft erbij. Kiest liever voor een groot aantal met een lossere band, dan voor een kleinere gemotiveerde groep. Waarom wil hij, ten koste van een hechte re relatie, zo ontzettend graag groot blijven? Kloos: „De VARA vertegenwoordigt een maatschappelijke stroming. Die groot is. En ik vind het eenvoudig onze eer te na, indien wij als grote progressieve stroming in onze maatschappij minder zendtijd zouden hebben dan een veel kleinere stro ming, die om welke reden dan ook méér zendtijd toegewezen krijgt”. koppelen van het aantal leden dat een omroep recht op zendtijd geeft. Kloos is daar een fel tegenstander van, omdat die regeling zijn omroep in grote finan ciële zorgen zou brengen. Vraagtekens restten Kloos slechts, nadat hij enkele maanden geleden het rapport van de Commissie van Goede Diensten had gelezen. Een rapport waaruit blijkt dat Kloos zich meer met verenigingswerk moet bezighouden en minder met programmering oftewel het echte omroepbedrijf. Niettemin ziet hij nog geen reden om zich opzij gezet te voelen. uur 2 Vandaag loopt de massale ledenwer vingsactie van de VARA af. „De VARA moet groot blijven” - wie heeft de kreet de afgelopen weken niet gehoord, gezien of gelezen? Behalve de nodige ergernis bij sommige mensen, bracht de campagne ruim 30.000 nieuwe leden bij de VARA. Dat had de arbeidersomroep wel nodig, want het ledental daalde de laatste tijd schrikbarend en er staat een telling voor de deur. Over die daling en die campagne spra ken wij met VARA-voorzitter André Kloos, die op het ogenblik reden heeft tevreden te zijn. Aan de orde kwamen ook, in zijn ogen minder plezierige zaken, zoals het plan van CRM-minister Van Doorn om omroepbijdragen en abonnementen op omroepgidsen los te I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15