I Mondale en Dole schaduw-presidenten K u* 4 I d_ E 3 I a VS STEMMEN DINSDAG VOOR NIEUWE PRESIDENT I la I 1 4 door Henk Kolb I El A y. 1 LJ Jl I De Amerikaanse verkiezingscampagne heeft de voorverkiezingen meegerekend tot nu toe meer dan 180 miljoen gulden aan openbare middelen gekost, volgens de nieuwe financieringsregels die naar aanlei ding van Nixon’s uitgebreide zwendel met campagnegelden zijn ont worpen. Jimmy Carter zendt momenteel dan ook stromen brieven naar sympa thisanten waarin hij vraagt om persoonlijke bijdragen (voor de helft aftrekbaar voor de belastingen) aangezien hij van de hem toegemeten bedragen al veel meer heeft uitgegeven dan president Ford. Carter kreeg eerder de kandidatuur van zijn partij, heeft meer en langer rondgereisd, terwijl Ford het eerste deel van zijn verkiezingsactie voornamelijk vanuit het Witte Huis heeft gevoerd en daarbij zonder geld uit te geven televisie- aandacht heeft gekregen. Niettemin: de president staat er niet al te best voor en wanneer op 2 november dan ook op de resultaten moet worden gelet gaat het om een vijftal sleutelstaten waarin Ford bij Carter achterligt en die hij moet winnen om een kans te maken op herverkiezing. Het gaat om New York, New Jersey, Pennsylvania, Ohio, Illinois en Michigan, waarbij voor Ford uitsluitend in zijn thuisland Michigan de verhoudingen gunstig zijn. willig I 'O I •03 I Een grijnzende Carter heeft garen gesponnen bij de onderlinge verdeeldheid van de republikeinen (wier symbool de olifant is). CONRAD -LOS ANGELES TIMES 1 f’ Robert Dole Eugene Mc Carthy I; Aanhangers van president Ford Walter Mondale I 1 De 15 kandidaten zijn de overgebleve nen van 146 personen die zich aanvanke lijk als mededingers hadden laten regi streren. Volgens de federale verkiezings- commissie waren er in het begin van de strijd om het presidentschap zelfs 172 kandidaten. Tot die kandidaten behoort bijvoorbeeld meneer Levan, vertegen woordiger van de Socialistische Arbei derspartij, die - mocht hij worden geko zen - als eerste daad in zijn hoge zetel het presidentschap zal afschaffen. De kandidaten van de minderheidspar- tijen vormen een peloton kanslozen dat ternauwernood wordt gadegeslagen door de twee „groten” die zich met behulp van miljoenen aan dollars en de allermodern- Vijftien kandidaten van zeer uiteenlo pend politiek allooi staan volgende week dinsdag in een of meer staten op de kieslijsten voor het presidentschap van de VS. Slechts in Arkansas, Georgia en Maryland zijn Gerald Ford en Jimmy Carter de enige kandidaten voor het Wit te Huis. Van de minderheidspartijen heeft de „vrijdenkerspartij” de meeste inschrijvin gen (31 staten, plus het district Columbia van de hoofdstad Washington, dat een aparte kieskring is). Tweede is de onaf hankelijke voormalige democraat Eugene McCarthy, met 29 staten. De Socia listische Arbeiders doen mee in 28 staten, de communisten in 20, terwijl de aartscon servatief Lester Maddox namens de Ame rikaanse onafhankelijkheidspartij in 19 staten op de lijst staat. Naar staten verdeeld, komen de meeste kandidaten voor op de lijsten in New Jersey en Washington (12), Minnesota, Noord-Dakota en Wisconsin (11) en Iowa en Tennessee (10). Hij wil eenzijdige vermindering van de bewapening omdat hij geen zin ziet in het De thans 60-jarige senator voor Minne sota weet dat hij op 20 januari niet zal worden ingehuldigd, maar hij beschouwt zichzelf voornamelijk als het zichtbare verwijt aan de grote partijen. Hij betekent voor de democraten een gevaar, omdat hij in een verkiezing met kleine verschillen Carter net voldoende stemmen kan ont futselen om hem kansloos te maken. Van daar dat hij veel tijd doorbrengt in gerechtshoven, strijdend tegen de demo cratische tactiek om hem op technische gronden in zoveel mogelijk staten van de kieslijsten af te houden, met bijvoorbeeld beschuldigingen dat de ondersteunende en verplichte handtekeningen vervalst zijn, of dat zijn aanmelding te laat is binnengekomen. feit dat de VS de Russen vijftien keer kunnen vernietigen terwijl het Oostblok de NAVO vijf maal van de aardbol kan blazen. Hij spreekt over de nonsens auto’s te bouwen met hoge maximumsnelheden terwijl overal een snelheidsbeperking tot 88 kilometer per uur geldt. Hij bestrijdt de verspilling en beweert geen nacht te zul len wakker liggen als Carter door zijn toedoen verliest. Na het debat tussen Car ter en Ford over de buitenlandse politiek riep hij uit bever op Ford en zijn raadge vers te bouwen dan op Carter en zijn adviseurs. Lincoln, Wilson Truman en Kennedy hebben ooit een meerderheid in het kies college gekregen zonder dat zij op het totaal van de stemmen een meerderheid hadden verworven, maar wel meer dan hun tegenstanders. Daar bleek de invloed van kandidaten van derde partijen. Al jarenlang wordt in de VS gediscus sieerd over de vraag of dit systeem moet worden veranderd. De publieke opinie is er voor, maar meer dan honderd pogingen in het Congres hebben gefaald, omdat de alternatieven verstorend zouden kunnen werken op het hele ingewikkelde, politieke bouwwerk waarin de Verenigde Staten hun democratie hebben gehuisvest: het twee partijensysteem, het evenwicht tus sen de uitvoerende, wetgevende en rech terlijke macht bijvoorbeeld. Merkwaardig genoeg wordt de nieuwe president pas formeel gekozen op de maandag na de tweede woensdag in de maand december. Dat is in dit jaar 1976 de dertiende dag van die maandDe telling van de stemmen begint in Washington op 6 januari in aanwezigheid van de leden van het Congres, de inhuldiging volgt dan op 20 januari, de derde donderdag van de maand, als het roodgejaste muziekkorps van de mariniers precies op het middag uur volgens de traditie speelt „Hail the Chief”. Tegen die tijd staat vast of Archie Bun ker voortaan zijn kunstgebit zal blijven aanduiden als „mijn Jimmy Carters”. ken: in het belang van de natie, jawel, maar ook in het belang van degenen die deze natie beschouwen als een plat form voor de behartiging van het beperkt eigenbelang zonder aanzien van ruimer georiënteerde waarden. 1 I I I l l 5 m et bi fi b] et tc g< w t€ t€ rr s] w k o: w V k o li g b X/ h v z z d h F 3 .1 u l: li v V c t V I 2 s Robert Dole heeft van de secret ser vice die hem beschermt de codenaam „Ramrod” („Stormram”) gekregen en dat lijkt zeer terecht. Tijdens de cam pagne beperkt hij zich tot ongetwijfeld gevatte en scherpzinnige afmakers ten koste van zijn tegenstanders. Hij oogst gelach, dat wel, maar dit is niet genoeg om voor een enigszins objectieve toe schouwer waar te maken dat hij te eniger tijd ook een goede president zou zijn. Uit de Tweede Wereldoorlog is hij ernstig gehandicapt in de politiek terechtgekomen. Zijn rechterarm fun geert nauwelijks en hij heeft, omdat hij zijn verwondingen in Italië opliep bij ongetwijfeld dappere daden, tegeno ver de Italiaanse gemeenschap in Ame rika beweerd dat hij destijds streed voor Italië. Dat is een wansmakelijke vertekening van de feiten. Maar de aanhang Van 1968 is er niet meer, hij heeft een paar duizend mede werkers, die hem in hun eigen doorgaans bescheiden vervoermiddelen rondrijden, doch hij heeft een succes geboekt dat hem op gelijke voet zet met de heren Carter en Ford: hij krijgt sedert kort bescherming van de geheime dienst... En veel gevechten in de rechtszalen heeft hij al gewonnen tegen verouderde wetten en bepalingen, ooit ontworpen om bepaalde politieke belangen te dienen. Zijn actie komt er voornamelijk op neer de Amerikaanse presidentsverkiezingen open te stellen, ook voor mensen die niet aan de twee erkende grote partijen zijn gebonden en is gericht op de misschien wel vijftig percent potentiële kiezers die niet naar de stem bus gaan omdat zij het systeem niet lusten. Walter „Fritz” Mondale en Robert Dole, beiden senator resp. voor Minne sota en Kansas, beiden mannen in de schaduw van hun voorgangers Cartel en Ford, kandidaten voor het presi dentschap voor wie zij veel nauwelijks begeesterend werk in de sloppen en stegen van de Amerikaanse politiek moeten opknappen. stemmers begeven zich naar de stemma chines, die in Amerika al sedert 1890 in gebruik zijn. Het gaat niet alleen om de verkiezing van een president, maar ook om alle leden van het Huis van Afgevaardigden (435, thans 290 democraten en 145 republikei nen) en 33 senaatszetels (21 in handen van de democraten en tien van republikeinen, twee berusten bij onafhankelij ken). De meeste staten kiezen tevens een nieuwe wetgevende vergadering, veertien van de vijftig kiezen een nieuwe gouverneur (van de vijftig posten hebben de democraten er 36 in handen; van de veertien die nieuw gekozen moeten worden zijn er acht in democratisch beheer). De keuze voor een democraat of een republikein als presi dent, loopt doorgaans niet gelijk op met de keuze voor de andere posten, die het hele bereik van landelijk en lokaal bestuur bestrijken. Nixon won overweldi gend als president maar zijn republikei nen verloren maar liefst 35 zetels in het Huis van Afgevaardigden; toen John Ken nedy op het nippertje president werd als democraat, verloor zijn partij twintig plaatsen in het Huis. De tweede november is dus niet alleen maar van belang voor de grote politieke machinerie die zich met het president schap bemoeit, maar ook voor de beschei dener functionarissen in de kleine gemeenschappen, zoals bijvoorbeeld de McCarthy opvallend in peloton kanslozen Mondale, 48 jaar, voormalige minis ter van justitie van Minnesota, met senaatsfuncties op het gebied van financiën, gezondheidszorg, internatio nale handel, sociale verzekeringen, werkgelegenheid en gezondheidszorg, is een acceptabeler kandidaat dan de haastig gekozen Robert Dole, wiens voornaamste arbeidsterrein in de Senaat landbouw, gezondheidszorg, belastingen, energie en PTT bestrij ken. Dole is 53 iaar. belangstellend opdringen. ste communicatiemiddelen aan een nau welijks belangstellend kiezersvolk plaatselijke hondenvanger, een niet te verwaarlozen instituut vanwege het bescheiden doch vaste inkomen dat het meebrengt. Een zeer belangrijk aspect van de ver kiezingen voor het presidentschap is de procedure. Alle opiniepeilingen die een nationaal georiënteerde tendens signale ren hebben veel minder betekenis dan de onderverdeling naar aanhang in staten. Want de president wordt aangewezen door een electoraal college, een vergade ring van kiesmannen van totaal 538 perso nen, waarin elke staat met een proportio neel aantal stemmen volgens de grootte van zijn bevolking is vertegenwoordigd. Californië heeft de meeste: 45, gevolgd door New York met 41, een natuurgetrou we afspiegeling van het aantal zetels in het Huis van Afgevaardigden. Het is in theorie mogelijk om de 270 winnende stemmen te vergaren door de winst in slechts elf staten, een kandidaat kan president worden met minder stem men dan zijn tegenstander: het is twee maal voorgekomen, in 1876 toen Hayes president werd en in 1888 bij de verkie zing van Harrison. Beiden zijn aangewezen in net oesei dat de presidenten Truman, Johnson en Ford hun functie in eerste aanleg verwierven door het voortijdig ver trek van hun opperste chefs, vice-president moet een goede presi dent kunnen zijn en tijdens hun ene televisiedebat hebben Mondale en Dole geprobeerd dit te demonstreren. Mon dale, de man achter Carter, heeft daar bij ruimschoots de beste indruk ach tergelaten: een liberaal politicus, die niettemin onvervreemdbaar behoort tot het in vele opzichten conservatieve democratische establishment, een man die Carter heeft duidelijk gemaakt dat hij in tegenstelling tot vorige vice- presidenten verantwoordelijkheden wenst te krijgen op belangrijke terrei nen van de politiek en zijn senaatszetel niet zou .prijsgeven voor een ja- knikkersrol aan de buitenkant van de macht. Dat is Eugene McCarthy 1976, een onherkenbaar man vergeleken bij de lei der van de jeugdopstand tegen de verspil ling van levens in Vietnam anno 1968. Een man die op zijn best kan hopen genoeg stemmen te krijgen om het kiescollege de uitkomst van de strijd tussen Carter en Ford te kunnen beïnvloeden en zodoende toch nog enige invloed te verwerven op de politiek. Mondale beheert een uitgebreide kennis van zaken, wordt zeer hoog aangeslagen bij degenen wier organi saties wat meer ruimte wensen voor denkwijzen en gedachten, die voortdu rend afkaatsen pp het stugge bastion van parlementaire en persoonlijke belangen dat binnen het pompeuze Washingtonse Capitool is opgetrok- Zo stapte Jimmy Carter (caricaturaal) uit het congres van de Democratische partij, als de grote kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten. De vroegere pinda-kweker uit Georgia liep op het congres kwasi rond als een „jongen uit het gewone volk", het colbertje schijnbaar achteloos over de schouder sjouwend. (Tekeningen Newsweek). Jimmy Carter na zijn ophefmakende uit spraak in Playboy: „In de geest begeer ik wel eens een andere vrouw t' In dat peloton valt één man wat uit de toon: Eugene McCarthy, de man die in 1968 met zijn anti-oorlogbeweging presi dent Johnson tot verdwijnen dwong, maar de strijd om de democratische kan didatuur verloor. Hij is er weer, vol minachting voor het niveau van de heren Eord en Carter, op jacht naar een politie ke illusie per trein en in de toeristenklasse van lijnvliegtuigen voor schaars bezochte spreekbeurten, zich voedend met meege brachte boterhammen uit een plastic zakje. De gordel van industriële staten bestrijkt te zamen 157 kiesstemmen van de 270 die in het electorale collége nodig zijn om een benoeming in het Witte Huis zeker te maken. Fords eigen politie ke strategen menen dat hij vijf of zes van de acht grote staten moet winnen om aan een nieuwe ambtsperiode te kunnen beginnen: dat zijn de al genoemde zes plus Texas en Californië. Carters voorsprong ten spijt, is er voor Ford één hoop: de kiezers zijn naar beide kanten nog tame lijk onzeker in hun steun voor republikei nen of democraten en zodoende kunnen versprekingen of blunders op het laatste ogenblik zijn onmiskenbare achterstand nog in een voorsprong doen omslaan. Ech ter, soms blijkt de invloed van zulke fla ters kleiner te zijn dan de campagne leiders veronderstellen. Carter was in staat tijdens de voorverkiezingen het effect van een opmerking over naar ras ingedeelde woonwijken ongedaan te maken Fords uitspraak over het vrije en onafhankelijke Polen blijkt nauwelijks een beklijvende invloed te hebben op het gedrag van de kiezers wie Oost-Europa vanwege hun afkomst na aan het hart ligt. Voor de democraten werkt het blijkba re succes van hun actie om niet geregi streerde stemgerechtigden naar de stem bureaus te trekken en in de industrie staten helpt de officiële steun van de vak bondsorganisaties natuurlijk enorm. Want de vakbonden hebben een zeer grote greep op hun leden. Carter zal nadeel ondervinden van out sider Eugene McCarthy, die als onafhan kelijk kandidaat in alle zes sleutelstaten op de kieslijsten is doorgedrongen. Zijn steun onder de kiezers en dat zijn dan vooral de politieke vrijdenkers die zich noch bij de democraten noch bij de repu blikeinen kunnen thuisvoelen, aanvanke lijk op zes percent geschat, zou inmiddels tot twee percent zijn teruggelopen en dat is geen cijfer meer waarover Carter zich veel zorgen behoeft te maken. De algemene stemming omtrent deze verkiezingen wordt gekarakteriseerd door een kreet van televisiekomiek John nie Carson: „De strijd tussen Carter en Ford zal hard zijn. Zij komt neer op vrees voor het onbekende tegenover vrees voor het bekende”. Op 2 november zijn de ruim 57,5 miljoen gulden die elke kandidaat aan zijn presi dentscampagne mocht besteden op. De Verkiezingscampagne kostte overheid al ruim 180.000.000 Ih-, 3 i'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 16