Fit door fietsen Zelf doen in en om het huis Makreel in witte wijn Lego-modeltrein Plooien tellen overbodig geworden I er er EENVOUDIGE LIJSTEN PROFESSOR MOLENAAR PLEIT VOOR KLINIEKEN KINDERCHIRURGIE 20 Sinds oktober bekleedt dr. J. C. Molenaar (44 jaar) het eerste Dr. Molenaar (afgestudeerd VU A’dam, zendingsarts geweest, door Bert Bakker ./vrl.) Kwaadaardig Typische aspecten? Dalend cijfer I II 4 „Kinderchirurgie betekent niet, datje eenvoudig een klein schaartje kan pakken in plaats van een grote en dan maar het beste ervan hopen. Een operatie is een ingreep in het functioneren van organen. Specialisaties w lOT F I chirurgische opleiding, ten slotte kinderchirurgie): „Het is altijd een omstreden zaak geweest. Men vindt eigenlijk, dat het geen dagtaak is voor een chirurg, geen volwaardig vakgebied. Bij veel snijdende specialisten heerst dan ook de mening, dat je de kinderpatiënt er best bij kan doen. Nou ja, dat vind ik dus niet”. Dat heeft gevolgen voor het hele organisme. Bij een kind, een groeiend individu, gaat dat lichamelijk en geestelijk heel anders dan bij een volwassene”. i professoraat in de kinderchirurgie in Nederland. Een bijzonder hoogleraarschap is het, niet betaald door onderwijs en wetenschap- ■Hi Pen’ maar door een stichting: Sophia Wetenschappelijk Onderzoek. - Hoe komt dat? F Kinderoperatie gaat niet met een klein schaartje h ig «n in de Sl-19 »g ^•2 17,5 cm 1.8 x 1 cm en in de nst. De Rotterdamse kinderchirurg De schotel aanvullen met witte GASTON GOURMET 4 ■MsnmmMiwoannnMHMRSism ig ikheid ner (in en voor een /o inbare ef werk. »n sn; irleend* en van ingen 3l Of at Totdat Ramstedt, een Duits chi rurg, een heel simpele techniek bedacht, waarbij die spier wordt ingesneden. Het is een eenvoudige ingreep, gauw klaar ook nog. Dat is dan een voorbeeld van een aparte benadering voor een typische kin- derchirurgische afwijking”. Er zijn meer voorbeelden. Vooral aangeboren afwijkingen nemen een belangrijke plaats in. Natuurlijk, want die worden meestal meteen bij het jonge kind ontdekt. Molenaar: „Het aantal geboorten ligt in Neder land per jaar op een 180.000. Het is een dalend cijfer. Voor mij is het daarom buiten kijf, dat kinderen, die met afwijkingen worden gebo ren, en zeker de relatief zeldzaam voorkomende afwijkingen, een zo goed mogelijke behandeling moe ten krijgen. Daarom moet de kin derchirurgie in bepaalde plaatsen worden geconcentreerd. En per centrum moet dan nog een verdere specialisering plaatsvinden”. Molenaar: „Ik zal een voorbeeld geven. Rond de eeuwwisseling is in Polen de eerste maagresectie toege past. Een operatie waarbij een gedeelte van de maag werd wegge nomen. Het ging om een man wiens maaguitgang door een litteken hele maal dicht zat, hij braakte alles uit. keersongelukken. Per jaar vallen er een 300 doden van beneden de 14 jaar in het verkeer en er zijn er 8000 gewonden. Ook een niet te onder schatten groep derhalve. Molenaar: „De reactie van een kind is specifiek anders. Omdat het groeiende is. Maar het is ook zo, dat je op de kinderleeftijd hele andere gezwellen tegenkomt dan bij vol wassenen. Het is verder van belang, dat in zo’n centrum ook de gewone afwijkingen, zoals liesbreuk, niet Dat is moeilijk genoeg, het is eeh heel verschil of je dat bij een patiënt van 70 kilo moet doen of bij een kind van 3 kilo, een heel andere techniek ook. Maar het is niet iets om steevast in een gespecialiseerd centrum te doen. En dus is het goed als jonge chirurgen die kant van de kinderchirurgie onder goede lei ding kunnen leren”. In een kinderchirurgisch centrum moet een aantal specialisaties zijn vertegenwoordigd. Naast de heel kunde ook cardiochirurgie, plasti sche chirurgie, urologie, neurochi rurgie en de orthopedie. Alleen in het Rotterdamse (academisch) kin derziekenhuis Sofia bestaat op het ogenblik een volledig team. Het is ook niet de bedoeling, dat de kin derchirurgie in het gewone Neder landse ziekenhuis als een specialis me zijn intrede gaat doen. Mole naar: „Nederland is een klein land, dat zou weinig zin hebben”. Verse sla, pommes frites, rijst en stokbrood. Het smaakt er allemaal bij, evenals de wijn, die u voor een deel hebt gebruikt, en waarvan u het restant nu erbij drinkt. wijn tot alles onder staat. Zet de schotel in een matig verwarmde oven en laat alles in een half uur gaar worden. uitkeping 4,5 x 1,2 cm latje 1,8 x 1,2 cm lang 50 cm Wie een houten lijst wil maken voor een reproduktie, een foto, borduurwerk, een spiegel, een tekening, een tegeltje en noem maar op, kan natuurlijk met ver- lets anders waar Van Zoest mee verschenen is, zijn de Vibo- zelfklevende reflecterende huis nummers, zeer geschikt voor de groene PTT-buitenbrieven- bussen. Van dezelfde Vibo zijn er de zelfklevende letters en cij fers voor binnen- en buitenwerk. i- en en en lelijke gen- sns en lachten •ing. ontwik- em- Per jaar gaan in Nederland 170.000 kinderen onder het mes. En onder kinderen verstaan we dan de leeftijd tot 14 jaar. Het genoemde aantal behelst een kwart van het totaal aantal operaties, dat jaarlijks wordt uitgevoerd. Het merendeel van die operaties bij kinderen heeft een specifiek karakter en zou, vol gens dr. Molenaar, in een gespecia liseerde kinderchirurgische kliniek moeten worden verricht. Daaruit is de rechtstreekse chirur gische benadering van het maaglij- den ontstaan. Bij zuigelingen zie je vaak eenzelfde soort klacht. Dan is de sluitspier van de maag te dik, de maag wordt afgesloten en het kind braakt alles uit wat het binnen krijgt. Men heeft toen hetzelfde geprobeerd bij zuigelingen, dus de maag aansluiten op het darmka naal. Maar ze gingen allemaal dood. 9 serif rijfs- chap Het werken met lego, de plastic bouwsteentjes, is zo langzamer hand uitgegroeid tot een hobby, die meer is dan zomaar wat speelbouwsels maken. Het is nu o.a. ook mogelijk om een schaalmo del te krijgen (voor gevorderde bouwers) van de Amerikaanse Thatcher-Perkins-locomotief uit 1863. In dit soort modellen zijn constructiespel en modelbouw gecombineerd. „'9 slotschroef De Stichting Fiets (Europa- plein 2, Amsterdam Z) is en blijft erg actief. Nu weer heeft men een herziene druk uitgegeven van „Fit door fietsen”, een boek je dat alle kanten belicht van het trimmen per fiets en het gezond heidsaspect daaraan. In de nieu we uitgave staan onder meer uit spraken van artsen, gegevens over fietsen ter voorkoming van bepaalde kwalen en ziekten en allerlei adviezen op dit gebied. Aandacht wordt besteed aan de manier waarop men het best voor zijn gezondheid kan fietsen en aan trimschema’s voor fiet sers. Aparte aandacht wordt gewijd aan de „kamerfietsen” en aangepaste rijwielen voor gehandicapten. „Fit door fiet sen” kan door overmaking van 8.20 op postgirorekening nr. 234567 worden aangevraagd bij de Stichting Fiets of besteld bij de boekhandel. schijfjes venkelknol, wat schijfjes tomaat, uiringen en een enkel plak je citroen. Strooi er wat laurier over. Daarop de eerste filets leggen. Dan weer een laagje venkel, tomaat, citroen, ui, vervolgens weer filets. Zorg dat de bovenste laag bestaat uit de kruiden. Tenslotte een beetje saliekruid erover en wat peper en zout. stekbak, fraisen enz. aan het werk gaan. Voor wie die gereed schappen niet tot zijn beschik king heeft of er niet zo handig mee is (het komt vooral bij schil derijlijsten aan op precisie in de hoeken willen ze acceptabel zijn), is er een soort compromis oplossing. Bij Van Zoest (post bus 15, Lekkerkerk) heeft men pakketjes in de handel gebracht van zg. hobbylijsten. Ze zijn voorbewerkt, zodat het een kwestie wordt van lijmen of tim meren. Er zijn diverse afmetin gen verkrijgbaar. ur. MUiönddi vu muciiii, iuiilyocii 10 yowtscoL, „De kindergeneeskunde”, aldus de pas benoemde hoogleraar, „is vrij jong. De kinderchirurgie is nog jonger. In de kinderziekenhuizen, die in de vorige eeuw hier en daar ontstonden uit charitatieve initiatie ven, werd eigenlijk niet geopereerd. Ja, er moest weleens een abces wor den geopend, of een stukje dood bot weggenomen, maar daarvoor liet men een chirurg uit het gewone ziekenhuis komen. Maar geleidelijk begon de belangstelling voor de typische aspecten van chirurgie bij het zieke kind toe te nemen”. over de rail schuiven (ter vervan ging van de bekende glijders). De werkwijze met het „Clipma tic” systeem is uiterst eenvoudig. Eerst kiest men het juiste band voor de gewenste plooiruimte (toeslag). Er is band voor resp. 100, 150 en 200 toeslag. Vervol gens wordt het band aan de bovenzijde van het gordijn genaaid, al dan niet met een „hoofdje” dat de rail aan het oog onttrekt. Het bijzondere nu van dit Clipmatic band is, dat met Het nieuwe „Clipmatic” sy steem bestaat uit drie delen: a) een speciale, „zelfplooiende” band, b) kunststof „clips” om het band in de juiste plooi te houden en c) kunststof „adapters” die vindt overigens niet, dat alle 170.000 kinderoperaties zonder meer in kin derchirurgische centra .moeten worden uitgevoerd. Maar er zijn wel een paar categorieën, waarvoor dat zeker geldt. Allereerst zijn dat de zeldzaam voorkomende chirur gisch wegneembare aangeboren afwijkingen. Naar schatting een 2000 per jaar. Dergelijke kinderen moeten worden behandeld op een plaats waar men hun kwaal eerder heeft gezien. „Het is niet goed”, aldus Molenaar, „als een chirurg, die zoiets een enkele maal tegen komt, denkt: dat ga ik ook maar eens doen, dat kan ik wel”. behulp van twee trekkoordjes in het band het gordijn op vaste afstanden gerimpeld wordt waardoor plooien ontstaan (uit tellen hoeft dus niet meer). Aan weerszijde van iedere groep rim pels wordt aan de binnenzijde van het band een sleuf zichtbaar, waardoorheen gemakkelijk de „clips” worden gestoken en vast gedrukt. Als die clips er aanzit ten, worden zij aan de „adap ters” van de rail geclipt en het gordijn hangt. patroon, dat men in elk vertrek van het huis rondneust om te zien hoe men de zaak kan verbe teren of veraangenamen. Dus allerlei informatie: over de prak tische inrichting van een keu ken, over het veranderen van een trap, het leefbaar maken van de zolder, het inrichten van een hobbyvertrek, de indeling van de woonkamer. Er zitten veel aanwijzingen in over praktische klusjes, zoals het inzetten van een nieuw raam, het maken van een deur, het pleisteren van een muur, het afhangen van een deur, het omgaan met (loodgieters-) leidin gen. Er staat enorm veel in (de isolatie bijvoorbeeld wordt uit voerig behandeld), maar zoals met al dit soort boeken: je grijpt toch ook nogal eens mis als het er op aankomt een karwei te doen, waarbij je nu wel eens precies wilt weten hoe dat moet. Bijvoorbeeld het plaatsen van een nieuw toilet of het repareren van een elektrisch apparaat. Je moet een boek als dit dan ook zien als een uitgebreide basis instructie. Voor gespecialiseerd werk moet je weer verder zoeken. Maar zijn sommige van die cate gorieën niet hetzelfde als bij vol wassenen? De kwaadaardige gezwellen bijvoorbeeld. Hij denkt voorlopig aan een vier tal plaatsen. Groningen, Amster dam, Nijmegen en Rotterdam. In die steden is aan de respectieve universiteiten op het moment de meeste belangstelling en kennis op het gebied van de kinderchirurgie verzameld. In een later stadium zou daar, vanwege de geografische spreiding, nog wel een centrum in Maastricht bij kunnen. Belangrijk is in ieder geval, dat zo’n centrum gevestigd is in een ziekenhuis, waar maximale mogelijkheden aanwezig zijn, kinderpsychiatrie bijvoor beeld en een gedifferentieerde afde- ling kindergeneeskunde. Per persoon rekenen wij op 1 makreel (schoongemaakt en gefi leerd), verder voor 4 personen: 1 venkelknol in dunne schijfjes gesneden, 2 eetlepels olijfolie, 2 tot 3 laurierbladen (of 'h theelepel gemalen), 2 uien, klein gesneden, 1 citroen, 4 tomaten, snuifje salie kruid, weinig zout en peper, tot ‘/ifles beslist niet zoete wijn. Een ovenschotel inpenselen met olijfolie, de bodem bedekken met Internationaal is de kinderchirur gie verschillend „bedeeld”. In Enge land is het een specialisme. In de Verenigde Staten ook, sinds niet al te lange tijd. In Duitsland niet, in Frankrijk weer wel. Het professo raat van dr. Molenaar betekent, dat de kinderchirurgie in Nederland als „wetenschappelijke discipline” wordt erkend. Alleen heeft het ministerie van onderwijs en weten schappen er zelf geen geld voor (over). 7.6 cm Kinderchirurg Molenaar ligt daarvan niet wakker. Het belang rijkste is dat het ministerie de voor dracht voor zijn benoeming bij de Kroon heeft ondersteund. Voor de kinderchirurgie in Nederland een nieuwe start. Voor allen, die twijfe len ten slotte nog dit. Molenaar: „Ik zeg altijd maar, alles wat je bij een jong kind doet, dat moet de komen de tachtig jaar mee kunnen”. Daarnaast de kwaadaardige gezwellen. In deze sector is er een aanwas van 400 nieuwe patiënten per jaar. Het is ook deze groep voor wie een paar jaar geleden een goeie 70 miljoen gulden werd opgehaald ter gelegenheid van het NCRV- jubileum („Geven voor leven”). De gulheid, waarmee is gegeven, staat overigens in geen verhouding tot de snelheid waarmee het geld aange wend wordt. De discussie over de manier van besteding, onder ande re tegen de achtergrond wat er moet gebeuren als dit geld op is, duurt nog steeds voort. De arbeidskosten vliegen omhoog. Iedereen die wel eens een vakman nodig heeft gehad om iets te laten maken of repare ren weet er van mee te praten. Vandaar dat het logisch is, dat men zich wel twee keer achter de oren krabt voordat men iemand laat komen. Het gevolg is dat steeds meer mensen zich al of niet met plezier bezig houden met klusjes doen. En dan blijkt meestal, dat er maar weinigen zijn, die echt twee linker handen hebben. Voordat je met klussen begint doe je er goed aan eerst je licht op te steken bij al meer ervaren lieden dan wel bij doe- het-zelf-handelaren. Goede voor lichting en goed materiaal zijn essentieel. Geen wonder dat er de laatste jaren ook steeds meer boeken uitkomen over doe-het-zelven (het woord is al helemaal inge- burgerd). De nieuwste uitgave op dit terrein is „Zelf doen in en om het huis” (Elsevier). Prijs 52.50. Dat is geen gering bedrag natuurlijk. En vooral bij een boek als dit, dat op de prak tijk, op het nuttigheidseffect moet zijn gericht, is het van belang of men er het nodige pro fijt van heeft. Want, nogmaals, met behoorlijke voorlichting en instructie ben je al een heel eind op weg. En je bespaart je dan een hoop geld. Daarom zou je de aanschaf van een goed doe-het- zelf-boek ook een verantwoorde investering kunnen noemen, net zo goed als je het niet zonder een hamer of tang kunt stellen. Is dit nieuwe boek een nuttig boek? Die vraag is royaal met ja te beantwoorden als het er om gaat een goed overzicht te krij gen van de mogelijkheden die er momenteel zijn en van wat je er dan mee kunt doen. Voorop gesteld zij, dat het boek er uitste kend verzorgd uitziet, vol instructieve illustraties. Het is overzichtelijk. Nu is het opmer kelijke wel dat er soms zeer alge meen over een bepaald karwei gesproken wordt (waarbij men alle technische gegevens en truc jes ontbeert), dan weer uitge breid op bepaalde zaken wordt ingegaan (zoals bijvoorbeeld het aanbrengen van een nieuw deurslot). Er staan zeer veel handigheid jes en tips in dit Elsevier-boek, dat van Engelse origine is; men behandelt de „stof” volgens het Dan de nierdialyse en transplantatie bij kinderen. En de ernstige traumatologie, schedellet- sel dus. Deze laatste categorie is voornamelijk het gevolg van ver- Prof. dr. J. C. Molenaar: Wat je bij een kind doet, dat moet de komende tachtig jaar mee kunnen. ingedaalde testikeltjes, nou, tal van andere afwijkingen, worden behan deld afkomstig uit de regio waarin het centrum staat. Niet om daad werkelijk te concentreren, maar om de gelegenheid te hebben chirurgi sche assistenten te laten kennisma ken met het opereren van een lies breuk bij een kind van drie weken. Sinds kort is er een nieuw ophangsysteem voor gordijnen in de handel, waarbij het „uittel len” van de afstanden tussen de plooien en van de diepte van de plooien overbodig wordt, het gepriegel met haakjes niet meer nodig is en het ophangen en afnemen van het gordijn veel sneller en gemakkelijker gaat. Dit nieuwe „Clipmatic” systeem is ontwikkeld door het Zwitserse Gardisette. Probleem bij het ophangen van gordijnen aan de rail was steeds het uittellen van de plooi en en het aanbrengen van de haakjes. De metalen haakjes moesten bovendien bij iedere wasbeurt verwijderd worden. Bij het nieuwe systeem wordt het gordijn automatisch op de juiste afstanden geplooid en zijn de haakjes vervangen door kunststof „clips”, die „als een drukknoop” worden bevestigd en bij een wasbeurt aan het gor dijn kunnen blijven zitten. F.’S» ’i ::-XX a: 52.500^

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21