Piet Kraak en zijn Deense amateurs Fietsketting en op sportvelden CÏ3 ■s R ORK l.G. V. IG 24 door Jan Boerop £1 jk? BOZE OPZET MINDERHEDEN „THUISFLUITEN” Op het Deens gestort ■r i MM BHmHH ■M sta- j Als het onweert gaat bon (N.H.) lateur) jen ge- :el- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini dan rond en i één wogen geheel door u Itu- m2 Het werk frustreert. Dat is zeker, maar de 33-voudige international, lijdt er niet onder. „Anders red je het hier niet”. Dat doet hij tot nu toe wel. Wat zoekt de Nederlander die op 10 maart 1946 debuteerde in het Nederlands elftal en het betaalde voetbal vaarwel zei op de leeftijd van 39 jaar en 8 maanden, in een zo amateuristische wereld als de Deense voetbalbond wil handhaven? Plet Kraak glimlacht. „Ja, amateurs. In naam wel, maar er gebeurt hier genoeg. Volgend jaar februari gaat men beslissen over de Invoering van het betaalde voetbal. Ik geloof er niet in. Maar in feite maakt het ook niets uit. Als ik een vleugelspeler nodig heb, komt die er. Maar je hebt gelijk, het zijn amateurs. Ten minste zo worden ze genoemd.” De Deense voetballer, zeer gewaardeerd In het buitenland, gedraagt zich in eigen omgeving ook als zodanig. Trainingen zijn gewenst, maar de trainer kan ze er in feite niet toe dwingen, terwijl medische verzorging als overbodig wordt beschouwd. De club kan het betalen. Kraak: „We hebben 1500 leden, het bezoe kersaantal schommelt van 1500 tot 2000. De entree is tien tot vijftien kronen (ongeveer de helft van de gul den). Daarnaast doet de gemeente erg veel. Licht op het veld, op de trai ningsvelden, reclameborden rondom plus een forse bijdrage van geïnteres seerden. Zakenlieden die de plaatse lijke club steunen. Daar worden de jeugdleiders van betaald. Een heel normale gang van zaken in Denemar ken. Voorts zijn ze hier gek van bin go. Die avonden leveren goed geld op, terwijl de bar in het clubhuis uitste kend loopt. De discoavonden voor de Dus met een gerust hart overstap pen op betaald voetbal? Kraak: „Ik geloof er niet in. Dat besluit wordt mede genomen door de afdelings- clubs. Ze hebben allemaal een stem in het kapittel. De algemene opinie is dat Denemarken in februari gaat betalen, maar als je, zoals ik, in de regio je oor te luister legt, zie ik het voorstel er niet doorkomen”. 30 ilgd tie- net Irijf, als de- lan en ge- gratis ilemen len en bdNBM LidMCCj spectaculair. Dat is de hele opzet van jullie”. Ik zit nu zo’n dikke twintig jaar in de sportjournalistiek (wordt het geen tijd dat ik de KNVB-Speld voor Verdienste krijg?), ik heb over sport geschreven voor Sport en Sportwereld, Sportief, Voetbal International, Het Parool, Vrij Nederland en voor de krant die u nu leest, maar het is mij nog nooit overko men dat een sportredacteur of hoofd redacteur zei dat ik wat „lekkerder”, „spectaculairder”, of „sensationeler” moest schrijven. Dat ken natuurlijk betekenen dat ik altijd spectaculair en sensationeel genoeg schreef, maar het kan ook betekenen dat zulke eisen, althans bij het soort kranten en week bladen waar ik voor werk of werkte, nooit gesteld zijn. Ik weet trouwens uit ervaring, dat er nooit gebrek aan kopij is in de sportwereld, het wordt je bij wijze van spreken achterna gedragen. Neem bijvoorbeeld alleen maar de voetbalwereld in deze week. Ten eerste sensationele uitslagen: PSV- Feyenoord 2-3, Ajax-FC Utrecht 7-0, FC Den Haag-Go Ahead Eagles 8-2. Verder de rode kaart voor Blatter, en het door alle kranten gesignaleerde kamikaze-spel van Hugo Hovenkamp in dezelfde wedstrijd AZ’67-Roda JC. „Als de spelers van het eerste team niet komen trainen, zet ik ze er naast. Nu nog ageren bestuursleden tegen die maatregel. Onlangs nog zei de voorzitter dat je zo’n goede speler toch niet buiten het elftal kon laten omdat hij niet had getraind. Kijk, met die instelling heb ik moeite. Daar verzet ik me tegen. Ik werk met een elftalcommissie, luister naar ieder een, maar in dergelijke kwesties beslis ik toch zelf. Op de manier waarop zij werken, kom je er nooit.” Piet Kraak werd op 14 februari 1921 in IJmuiden geboren, voetbalde in de aspiranten van VSV, in de junioren van Stormvogels en debuteerde als zeventienjarige doelman in het eerste elftal. Hij was 19 jaar lid van de club, werd benoemd tot erelid en een jaar lijks toernooi draagt nog steeds zijn naam. In 1953 stapte hij over naar de „wilde” profbond. Hij gjng voor de profclub Den Haag (niet de huidige club van die naam) spelen. Na de lega le intrede van het betaalde voetbal vertrok hij naar Elinkwijk. Hij oogstte succes en in zijn werkkamer van de gerieflijke bungalow aan de rand van het Deense Nakskov hangt de getuige: een op linnen gedrukte pagina met het kampioenselftal van Elinkwijk, kam pioen hoofdklasse B, seizoen 1955- 1956. Kraak is ook niet zo’n fervent voor stander, hoewel hij best nog eens in een land zou willen werken waar hij met full- of semi-profs te maken heeft. „Je moet oppassen dat je niet achter gaat lopen, zoals de meeste mensen hier. Mijn voorzitter predikt voetbal van vijftig jaar geleden. Die mensen moet je overtuigen, maar ze hebben een gevaarlijk grote inbreng in de club. Ze indoctrineren, je moet constant op je qui vive blijven, terwijl ik heb bewezen op het juiste spoor te zitten”. Ie Zuidmolukse aanvaller 25 minuten voor tijd bij Ajax mocht invallen, zei een collega dat Ajax de enige club is die zich tenminste daadwerkelijk inzet voor de minderheidsgroepen in ons land: Tahamata, Dusbdba, Ling, en dan nog wat Scandinavische en Joegoslavische gastarbeiders en een handjevol provincialen Ik doe steeds mijn uiterste best maar ik heb er soms echt wel eens moeite mee om voetballers en voetballeiders au sérieux te nemen als het om hun mening over de sportpers gaat. Vorige week had John Linse van Voetbal International een gesprek met Guus Brox en Eddy Treytel van Feyenoord onder de kop: „Boze opzet bij de pers?”. Op de vraag of de zijns inziens negatieve benadering van de pers boze opzet is, antwoordde Eddy Treytel: „Weet ik niet. Of ik snap het niet. Of de mensen hebben geen verstand van voetballen, dat ze gewoon ondeskundig zijn, dat geloof ik soms ook wel, of ze moeten voor die krant een lekker ver haal schrijven. Een verhaal dat gelezen moet worden”. En verderop zegt Trey tel: „Om een lekker verhaal te maken, want wie laat zich nu zo door zijn emoties of vernietigingsdrang meesle pen als hij omringd wordt door 18.000 vijandig gezinde mensen, ingesloten is door muren en hekken die geen kans op ontsnapping bieden en de zeker heid heeft dat hij zometeen zal worden opgevangen door een van de vele met gummiknuppels en blaffende honden bewapende agenten? En inderdaad, de vluchteling holde het halve veld over naar de spelersin- gang en zijn achtervolger werd daar door sterke armen overmeesterd, waar bij zijn fietsketting, die hij inmiddels weer in de binnenzak van zijn jas had gestopt hem werd ontfutseld door nie mand minder dan de bekende onderte kenaar van advertenties ten gunste van Prins Bemhard: Heinz Stug. En waar het me nu om gaat is dit: met een fietsketting wordt tegenwoordig ken nelijk zo’n zilverkleurig ogende ket ting met grote schakels bedoeld waar mee je je fiets vastmaakt aan een lan taarnpaal. Meestal zitten ze dan in een plastic hüls tegen het roesten. Die huls zit er bij de Heli’s Angels en de Bunnik-zijde-supporters niet meer omheen, want dat belet het smakelijk zwiepen van de ketting, en het zou ook minder pijn doen. Het wordt tijd dat er een politieverordening komt dat fiets- kettingen alleen nog maar mogen wor den verkocht aan diegenen die zich door middel van hun paspoort laten registreren. De praktijk heeft immers uitgewezen, dat de fietsketting tot het wapenbezit moet worden gerekend. Toen Simon Tahamata, de talentvol- heeft te maken met al eeuwenlang bestaande psychologische en pseudo- psychologische factoren, zoals eigen veld, eigen publiek, defensief spel in uitwedstrijden, en (ook een beetje natuurlijk) de al dan niet bewuste steun van de scheidsrechter voor de thuisclub, en voor de grote meerder heid op de tribune die zo graag een doelpunt van die thuisclub ziet. Wie kan de verleiding weerstaan om in één klap tienduizend mensen een beetje gelukkiger te maken? De thuis clubs kregen de afgelopen zondag vijf strafschoppen mee, de uitspelende clubs niet eentje. Wel signaleerden de kranten een tweetal zichtbare penal ty’s die niet tegen de thuisspelende clubs werden gegeven. Maar zijn dit waterdichte bewijzen voor de thuis- fluiterij van de arbiters? Helaas nee. De thuisclub valt nu eenmaal het meest aan, daardoor vallen de meeste penalty’s aan de kant van de verdedi gende bezoekers, en daarom krijgen de bezoekers (die zich met hand en tand verdedigen) ook de meeste gele kaar ten) hoewel de stand afgelopen zondag 3-3 was), en de meeste rode kaarten (0-1 voor de bezoekers, namelijk Sjef Blat ter). Zoals gezegd, het is niet meetkun dig of via een computer te bewijzen, maar je moet wel stekeblind zijn om dit verschijnsel niet herhaaldelijk te constateren. Niet alleen bij Neder landse scheidsrechters natuurlijk, want de Spanjaard die Nederland- Noord Ierland floot en alles liet passe ren wat Rijsbergen tegen midvoor Anderson uitspookte, was ook een bui tengewoon bekwame thuisfluiter. STOPPER Ziehier de voorraad sensationele oefenstof die de sportjournalisten in twee dagen tijd „van bevriende zijde” kregen aangereikt. En dan nog beteu terd kijken, als er metterdaad over geschreven wordt Mag ik ook even? Het door Masman gesignaleerde „thuisfluiten”, de verne derlandsing van „home-refereeing”, is een vaststaand feit. Of beter gezegd: een feit dat nooit mathematisch kan worden vastgesteld omdat scheids- rechtersbeslissingen „arbitrair” zijn, maar dat je als objectief toeschouwer steeds weer met je klompen kunt aan voelen. Je kan het alleen nooit bewij zen, want wat bewijst het dat van de laatste negen ere-divisiewedstrijden er zeven door de thuisclub werden gewonnen, en eentje werd gelijkge speeld, en dat slechts een uitspelende club won? Toch niet dat de scheids rechters thuisfluiters waren? Dat De aanklacht van FC Twente- voorzitter Jan Masman die scheids rechter Jan Beek een thuisfluiter noemde. De acht minuten staking van de wedstrijd Ajax-FC Utrecht wegens het smijten van stukken karton, bier blikjes, stenen en de gebruikelijke pepermuntjes vanaf de tribune naar scheidsrechter en spelers. En als klap op de vuurpijl de dopingbeschuldiging van AZ-arts Jimmy van Rompu aan het adres van een viertal niet met name genoemde ere-divisieclubs, waarbij kennelijk vooral aan Roda JC gedacht moest worden! Kraak: „Met die instelling had ik grote moeite toen ik bij Aabe in Aal borg aan de slag ging. Als je zo lang in het betaalde voetbal hebt gewerkt, .komt de Deense mentaliteit vreemd op je over. Ik kan moeilijk tegen die mensen zeggen dat ze zich vanaf het moment dat ik binnenstap maar naar mij moeten richten. Ik heb me wel degelijk aan hen moeten aanpassen, hoewel ik probeer de tussenweg te bewandelen.” „In het begin bediende ik me van het Engels, maar ik heb me in ijltem po op het Deens gestort. Binnen een paar maanden zei de voorzitter tegen de spelers: mannen, het is oppassen geblazen. Hij verstaat jullie. Ik heb me dan ook vlot in het Deens ver staanbaar kunnen maken, omdat ik niet bang was om fouten te maken. Het begon vijf jaar geleden. De Jutlandse club AaBe zocht een bui tenlandse trainer. Dat wilde die ama teurclub nu eenmaal. Kraak: „Ik kreeg een tip en heb gesolliciteerd. Via de WON of de KNVB? Neen, vergeet dat maar. Leuke instellingen, maar niet voor zulke zaken. Neen, dat moet je zelf doen. Goed, ik stapte er op af en nam de baan aan. Ik besefte dat ik met spoed die taal onder de knie moest krijgen. Door mijn school opleiding kon ik me redden in Engels, Duits en Frans (tijdens mijn actieve periode hebben enkele KNVB- officials zich daarover verbaasd)”. De dubbele moord op de hockeyer Jop Hartman en zijn vriendin Josje Goggers is door twee Heli’s Angels gepleegd, die daarbij gebruik maakten van een mes en een fietsketting. Als ik vroeger las dat de Heli’s Angels met fietskettingen tekeergingen, of dat de 'supporters van FC Utrecht (om maar eens een heel willekeurig voorbeeld te noemen, natuurlijk) met fietskettin- gen gewapend hun sportieve zondag middag tegemoet traden, dacht ik in mijn onschuld altijd aan fietsket- tingen. Ik wist niet beter of een fiets ketting was dat ding met schakeltjes dat eens in de zoveel tijd van je tand rad afliep, waardoor je smerige zwarte smeeroliehanden kreeg als je hem er met veel moeite weer omheen deed. Ik kon me al nooit voorstellen dat zo’n stugge schakelketting makkelijk sloeg, maar ik kon me wel indenken dat als je er mee raak sloeg, het ook hard aankwam. Maar dank zij Ajax-FC Utrecht weet ik nu beter wat er in kringen van de Bunnik-zijde („Bunnik-zijde, haha- ha!” riepen de Ajax-supporters toen FC Utrecht met 5-0 of daaromtrent achterstond) en de Heli’s Angels onder „fietskettingen” worden verstaan. Want wat gebeurde, nog voor de aftrap? Twee jongens sprongen van de tribune achter het doel waar de Utrecht-supporters opeengepakt ston den over het hek het veld op. De voor ste schatte ik op een Ajax-supporter (hij was de kleinste), de achterste op een FC Utrecht-supporter. De achter ste achtervolgde de voorste, al zwaai end met een ketting. Het had iets abstracts en surrealistisch tegelijk, „Dat is het werkklimaat in Dene marken. Daarom zeg ik: als ik de kans krijg om in het buitenland te werken, ga ik. Voor een paar jaar. Desnoods alleen, omdat mijn vrouw per se hier wil blijven wonen. Ik later ook, omdat de sociale voorzieningen je een onbezorgde oude dag schen ken. Ik houd van dit land, maar ik hunker er naar om nog eens met echte profs te werken. Dat is mijn hartewens”. „Neem nu mijn 19-jarige spits Kurt Hansen. Hij speelde in het Deense elftal tegen West-Duitsland. Hij heeft ook al in het team buitenlandse profs gespeeld. Daarna had Jan Nielsen hem in zijn zak, omdat hij te statisch speelde. Dat heb ik George Kessler ook gezegd. Hij wilde hem naar Her tha BSC halen. Ik geloof niet dat hij het daar redt. De invloeden van buitenaf kan‘hij niet weerstaan, dus is hij geen echte prof. Als het onweert stapt hij van de training af omdat zijn meisje alleen thuis is en bang is voor onweer”. Piet Kraak stapte na die 2,5 jaar over naar de derde-divisieclub Naks kov Boldklub in Lolland Falster die onder Kraak na 35 jaar promotie naar de tweede divisie beleefde. Hij solliciteerde, maakte de afspraak en toen kwam AaBe met een tegenvoor stel. „Daar ben ik niet op ingegaan, omdat ik mondeling tot overeenstem ming met Nakskov Boldklub was gekomen. Was het nog niet zover geweest, dan was ik waarschijnlijk in Aalborg gebleven. Het leefklimaat, de mensen, de omgeving. Dat sprak ons meer aan. Daarom blijf ik hier niet zitten”. Een wandeling en een autorit door het 14.000 inwoners tellende plaatsje Nakskov maakt duidelijk welke posi tie Piet Kraak inneemt. Op elke hoek gaat een arm omhoog. „Ik ken hier erg veel mensen, zij kennen mij. Dat gaat hier zo”. Niet zo verwonderlijk, want Kraak heeft er een gewoonte van gemaakt met Jan en alleman kennis te maken. In het clubhuis groet hij iedereen, kent pupillen en senioren bij naam. „Ik tolereer niet dat iemand de ander voorbij loopt. Je werkt samen in een club met 1500 leden. Samen moet je bouwen en wer ken. De sfeer moet goed zijn. Dan bereik je hier iets. Is het anders, dan zie je ze nooit, dan vermijden ze con tact en komen niet trainen”. jaar. De ploeg stond bijna onderaan, maar we eindigden als vierde. Toen moest de klap gemaakt worden. We wilden kampioen van Denemarken worden, maar wat gebeurde? We vlo gen de eerste divisie uit, omdat diver se spelers vertrokken. Ja ja, ama teurs vliegen ook uit. Wat een sof, maar we kwamen terug, omdat ik eindelijk blessWrevrije spelers had die bereid waren ook te komen trainen”. «fe. V.l.n.r. Wiersma, Van der Hart, Wilkes, Klaassens en Kraak. en laatste interland. „Ik was toen 38 jaar, maar nog in topvorm”. Na zijn actieve periode beheerden Piet en Alie Kraak een hotel in Zierik- zee, dat via enkele „geniale” handelin gen van de boekhouder gedoemd was te sterven, daarna een café in de Utrechtse Nobelstraat (tegenwoordig „Het Pandje”), terwijl hij zich als trai ner „installeerde”. De v.v. Utrecht was zijn eerste werkgeefster. Hij kwam in het bezit van het B-diploma omdat hij veelvuldig international was, gaf zich op voor de A-cursus, werd zonder test afgetest en na protest toch toegelaten, om in Leiden onder leiding van Kess ler, Van der Leek, Kaufmann en Plooy- er te slagen. Hij nam het Huizense Zuidvogels over van Jan Vonk, werd keeperstrai- ner van Blauw Wit, later van de hele groep en doceerde vijf jaar de ama teurs van Blauw Wit. Velox was zijn volgende halte, vervolgens LFC in Lei den en hij verdween via een tip naar AaBe in Aalborg. Daar acteerde Kraak twee en een half jaar, maakte degrada tie in het volgende seizoen ongedaan, ging over naar Nakskov Boldklub, waar hij na het eerste seizoen als kam pioen feestvierde. hinderde me niet, op die manier was ik er het snelst doorheen”. „Ik tekende voor twee en een half Als ik iets uitlegde, vroeg ik altijd of ze me begrepen hadden. Zo niet, dan vertelde ik het nog een keer. Dat jffTTlfW*WBinWW~*TtMlTrTMWMMMMMMMMMMMlMllllllilliril!l)lil!I IWilMIIWMI IMMIMIIM'MM—MMMMMIM—IIMM1 „Og nu med venstre ben”, galmt het door de suikerwalmen die Denemar- kens grootste suikerfabriek over het sportveldencomplex van Nakskov Boldklub spuwt. De aanwijzingen vloeien simpel uit de mond van de 55- jarige Nederlandse voetbal-oefenmeester Piet Kraak. Hij, de IJmuidenaar, denkt in het Deens, behoeft niet naar woorden te zoeken om de spelers tot grotere activiteit aan te sporen. Ze vliegen voor de Hollander, die in Denemarken heeft bewezen dat hij zijn vak verstaat. Plet Kraak, voor de Denen Pieter, is de enige Nederlandse voetbaltrainer in dienst van een Deense amateurclub. Collega’s zijn toegestroomd uit Oostenrijk, Joegoslavië, Duitsland. Omdat er niet hard behoeft te worden gewerkt in de redelijk goed betaalde jobs? Dat niet, maar het leefklimaat spreekt de meesten aan. Vrouw Alie beaamt: „Ik blijf hier, wil niet meer terug naar Holland”. Zoon Piet moet na vijf jaar naar Nederlandse woorden zoeken, de niet meer thuis wonende dochter Tine, is een bekwaam secretaresse die het Deens volledig onder de knie heeft. Illl|llllllllllll|lllltilllllllllllllililllll!l|llllll!lllilll!lillllllllllll!llllllll|lll!lllli^^ Onenigheid met trainer Elék Schwartz was oorzaak dat hij „maar” 32 interlands speelde. Na zeven jaar afwezigheid kon de bondscoach hem niet over het hoofd zien toen Kraak in Elinkwijk gloreerde. Op 4 november 1959 verdrong hij Frans de Munck en Eddy Pieters Graafland en beleefde via een 7-1-zege op Noorwegen zijn 33e mijn spits naar huis” IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlilllflIllllllimilllllHIUHIllllllHIIHIlill jeugd zijn een andere bron van inkomsten”. i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25