TEKENEN VAN ONTSPANNING TUSSEN RUSLAND EN CHINA OVERLEG ACHTER DE SCHERMEN Leider „rioolroof aan Volgens FNLA-leider Holden Roberto vliegtuigkaper AI drie ton voor Lubbers gelooft nog in komst van Kruwal Oud-premier De Jong naar CSM PSOE bijeen Praag vraagt om uitlevering gaf aandeel buit rechtse groep HAL: hervatting van dividendbetaling BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 3 O OKTOBER 19 7 6 :a h n n Bergh, BRUSSEL (ANP). In Angola zijn onlangs duizend Bulgaarse militairen aangekomen. Nog eens duizend technici uit Bulgarije worden binnenkort in Angola verwacht. Dat is gisteren meege deeld door de leider van de Ango lese bevrijdingsbewegingen FNLA, Holden Roberto. De leider van het FNLA zei dat op een persconferentie in Brussel. n k rs LONDEN (AP). Een Russische journalist die onder de naam Victor Louis bijdragen levert aan het Londense dagblad „Evening News” meldde gisteren uit het gebied bij de grens tussen de Sovjet- Unie en China dat de twee landen „al weer vriendschappelijker met elkaar optrekken”. (Van onze speciale verslaggever Fred Sanders) GENÈVE. De conferentie in Genève over de onafhankelijkheid van Rhodesië speelt zich sinds gistermiddag af achter de schermen. Na een korte zitting van ongeveer anderhalf uur, waarin de vier zwarte leiders en premier Ian Smith hun verklaringen aflegden, schorste de Britse voorzitter Ivor Richard de conferentie, waarschijn lijk tot dinsdag of woensdag. De tussenliggende dagen zullen worden gebruikt voor onderling overleg, waarbij, naar wordt verwacht, de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, William B. Schaufele, een belangrijke rol zal spelen. (Van onze speciale verslaggever, Fred Sanders) GENEVE. Naast de tegenstellingen over de staatkundige toe komst van Zimbabwe begonnen gisteren rond de conferentie over de onafhankelijkheid van dat land de beschuldigingen over en weer over wreedheden in de guerrilla-strijd een grote rol te spelen. Bisschop Moezorewa besteedde een groot deel van zijn toespraak tot de conferentie aan een aanklacht tegen de Rhodesische veiligheidstroe pen en tegen het interneringsbeleid. „Er bestaat geen twijfel aan dat die veranderingen zich de laatste dagen hebben Conferentie over Rhodesië Bulgarije stuurt technici en militairen naar Angola Zwarte en blanke Rhodesiërs over en weer beschuldigingen van wreedheden *d •n Becvar heeftin de Bondsrepubliek poli- >d 'P >0 ar de lat Volgens diplomatieke kringen in Genè ve zou Schaufele, in opdracht van minis ter Kissinger en president Ford, een laat ste poging willen doen een doorbraak in het Rohedesië-overleg te bewerkstelligen, omdat het eventuele succes in Genève nog invloed kan hebben op de verkiezingskan- sen van president Ford. Volgens hem heeft minister Lubbers deze toezegging gekregen van de directie van Kruwal. Directeur R. A. Kollmer van Kruwal ontkent dit echter. Hij zou de minister alleen hebben verteld, dat de drie Westduitse moedermaatschappijen van de bouw van de fabriek op de Maasvlakte hebben afgezien. In dit standpunt zou tot op heden geen verandering zijn gekomen. Volgens het ministerie van Buitenland se Zaken in Praag wordt de man, Rudolf Becvar, gezocht wegens moord op zijn broer. Het is voor het eerst dat West-Duitsland met een vliegtuigkaping te maken krijgt sinds minister Genscher in de algemene vergadering van de Verenigde Naties een internationale conventie tegen vliegtuig kapingen voorstelde. Volgens de West duitse ontwerp-conventie moeten alle kapers worden uitgeleverd aan het land van herkomst, of berecht worden in het land waar ze terecht komen. Roberto maakt een wereldreis om, zoals hij zei, de wereldopinie wakker te schud den. De FNLA-leider uitte scherpe kritiek op de onverschilligheid en het stilzwijgen Een zeer zwaar discussiepunt is verder dat de blanke Rhodesiërs weigeren alle zwarten stemrecht te geven. „Wij zijn voor een verantwoordelijk algemeen kiesrecht het moet mogelijk zijn sommige zwarte van het westen ten aanzien van en over het gebeuren in Angola. Volgens Roberto strijdt het FNLA, samen met de bevrij dingsbeweging „Unita”, van Jonas Savim- bi, nog steeds tegen de aan de in Angola aan het bewind zijnde MPLA van Agosti no Neto. Roberto beschuldigde opnieuw de Portugese regering ervan „medeplich tig te zijn aan de Cubaanse invasie in Angola, in maart 1975”. De FNLA-leider meent dat de komst van Bulgaarse militairen en technici naar Angola er het beste bewijs van is dat de MPLA steun krijgt van de Oosteuropese landen. Holden Roberto zei dat de strijd in Angola tegen de MPLA doorgaat. Op vra gen van journalisten zei hij in Angola over waar het grote politieke kwesties betreft. Het bericht van Louis kwam uit Blagovesj- stensk aan de rivier de Amoer, in het oosten van Siberië. de huidige racistische en vrijheidsbeper kende grondwet”. Op hetzelfde moment dat bisschop Moe- zorewa zijn beschuldigingen uitte, hield kanunnik John Collins elders in Genève een persconferentie, waar hij meldde dat het blanke regime in Rhodesië op het ogenblik volgens zuinige schattingen zeker 3000 mensen om politieke redenen gevangen houdt. Ook hij ging uitvoerig in op de martelpraktijken en op de gewoonte van het Rhodesische bewind, geheim te houden wie er wordt gevangen genomen. Zelfs executies van veroordeelden wor den geheim gehouden. „De geïnterneer den van vandaag zijn de gehangenen van morgen”, waarschuwde kanunnik Col lins, die een tiental jaren geleden in Nederland bekendheid kreeg doordat minister Luns, als lid van het kabinet- Cals, 100.000 schonk aan Collins’ Defen ce and Aid Fund. Louis zei een „sterke verandering” te hebben geconstateerd in de houding der Chinezen sinds de dood van partijleider Mao Tse-Toeng en de installering van diens opvolger Hoea Koeo-Feng. De Rhodesische minister van buiten landse zaken Peter van der Bijl (ondanks tie, om de beschuldigingen van wreedhe den door de Rhodesische veiligheidstroe pen tegen te spreken. „Ik kan niet anders doen dan die beschuldigingen absoluut en categorisch van de hand wijzen. Elk onderzoek dat is verricht naar dergelijke beschuldigingen, heeft er altijd toe geleid dat onze mensen vrijuit gingen”. Die mensen komen dan naar voren. Hij schildert ze vervolgens af als verklikkers, als verraders, en brengt ze onder marte lingen ter dood. De eenvoudige bevolking Volgens Van der Bijl gaat dat zo in zijn werk: „Een terrorist komt in een dorp en, als de mensen naar hem toe komen, roept hij de namen af van een paar dorpelingen. vriendelijk naar de bemanning van een Russisch voertuig en ik heb gehoord dat een Chinese grenswacht in feite een militair saluut had gebracht aan zijn Russische collega. Nog maar kort geleden zou ik eerder hebben verwacht dat zijn hand naar de holster zou gaan.” Louis maakte melding van „tactische en beleefde” Chinese schepelingen die te maken hebben met de functionarissen van de grenswacht van de Sovjet-Unie en zei dat „oudere mensen aan de andere kant van de rivier nu en dan de Russen toeriepen en toezwaaiden net als in de goede oude tijd.” Zijn verdediger verklaarde dat Spaggi- ari de inbraak in de bank Societé genera le” uit politieke overwegingen had georga niseerd. Spaggiari, wiens sympathie voor uiterst rechts bekend is, is gisteren in Nice wegens diefstal in staat van beschuldiging gesteld. Hoe groot zijn deel van de buit - geschat op in totaal ruim 25 miljoen gul den - is tot dusver niet bekend geworden. Zoals Ivor Richard al aangaf, waren de toespraken van de delegatieleiders voor wat betreft het eigenlijke onderwerp van de conferentie, de overdracht van de macht in Rhodesië, opvallend gematigd, vooral na de scherpe, verklaringen van de laatste dagen. Met name Robert Mugabe, die wordt beschouwd als de meest mili tante en wellicht daardoor invloed rijkste zwarte leider van de vier drukte zich op staatsmanachtige wijze uit. Hij onderscheidde zich door buitengewone beleefdheid tegenover de voorzitter, door de Britse regering te danken voor de uit nodiging en door met nadruk te zeggen dat hij in Genève is om vrede te helpen bewerkstelligen. „Laat ons in Genève vrede bereiken, want als wij falen, zal dat noodzakelijkerwijs een voortzetting van de oorlog betekenen.” Evenals bisschop Moezorewa, Jushua Nkomo en Ndabiningi Sithole, benadruk te Moegabe dat de conferentie in Genève tot doel heeft vast te stellen hoe en wan- Roberto hekelde de „Anti-religieuze” politiek van de MPLA. Hij zei over bewijs materiaal te beschikken dat in Dondi pro testantse geestelijken vermoord zijn en katholieke missionarissen zijn verdreven. In de streek van Loeso zijn Portugese priesters vermoord en de trappistenpa- ters van Damba werden verplicht 100 km te voet af te leggen, vooraleer ze over de grens werden gezet, aldus Roberto, die voorts zei een goede vriend te zijn van de nieuwe Chinese partijvoorzitter en nog steeds nauwe contacten te onderhouden met de Chinese volksrepubliek. e- n- Is in s- ;t. al !Ï1 de ig ie- te- AMSTERDAM (ANP). Als aandeel houders van de Centrale Suiker Maat schappij op 22 november in een buitenge wone vergadering hun goedkeuring verle nen zal de raad van commissarissen van de CSM volgend jaar twee oud-premiers tellen. a- •i- ■n ie 'P ig >n y- ad aij, „te i te de em tig in en lus ist- iet ast de (Van onze correspondent) et s- d- ar cs ?e de de u- 3P ,re- il- in er et le) »n id o- ie et *n ;n ie at in ie in ie li re ik >n »r ig ig in tie en ht in- ir- it- le- er en ook blanke burgers ervan uit te slui ten”, zei de Rhodesische minister Peter van der Bijl gistermiddag. Bisschop Moezorewa had eerder geëist dat ook de overgangsregering recht streeks door alle burgers zou worden gekozen, een eis waar Ian Smith en de zijnen al helemaal niks van willen weten. HILVERSUM. De interne geldi&tt- meling van de PvdA ter ondersteuning van de Spaanse socialistische misterphn- tij PSOE gaat door, ondanks een persbe richt uit Spanje over het afwijzen van buitenlandse financiële steun aan Spaan se politieke organisaties. Er is ai drie tan bijeengebracht. In Brussel heeft de politie gisteren een lid van de Franse bende aangehouden,die in juli in Nice „de inbraak van de eeuw” pleegde. De man zal waarschijnlijk aande Franse autoriteiten worden uitgeleverd. DEN HAAG (ANP). Als er snel van overheidswege een gunstige beslissing komt, is de firma Kruwal alsnog bereid een ertsknikkerfabriek te bouwen op de Maasvlakte, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken, gistermiddag meegedeeld. Van der Bijl verder: „Ik ben zelf minis ter van defensie geweest en heb toen veel tijd doorgebracht bij de troepen in het veld. Ook daarom kan ik de beschuldigin gen absoluut tegenspreken. Wat wel gebeurt, is dat de terroristen monsterlijke misdaden plegen. Dat komt doordat de grote meerderheid van de zwarte bevol king hen niet steunt. Zij vinden helemaal niet dat ze onderdrukt worden. Daarom is het voor de terroristen, in lijn met de theorieën van Mao, nodig hen te terrori seren”. Donderdag al, bij de opening van de conferentie, had Moezorewa de twee stoe len naast hem leeg gelaten en daarvoor kaarten geplaatst met de namen van twee van zijn medewerkers, onder wie dominee Edson Sithole, die spoorloos verdwenen is. Moezorewa sprak van „Gestapo- achtige methodes van arrestatie en onder vraging van verdachten”. Hij zei verder: „Er zijn gevallen bekend van mensen die 24 uur achtereen zijn verhoord, zonder slaap of rust, tot zij ineen stortten. Mensen worden in elkaar geslagen met rubber slangen of met de sjambok, een zweep gemaakt van nijlpaardhuid. De zoge naamde veiligheidstroepen, die deze dui velse activiteiten uitvoeren, werken in dag- en nachtploegen om hun smerige werk te doen”. PARIJS (DPA, ANP). Albert Spaggi ari, de leider van een bende inbrekers die gisteren na een verhoor van 48 uur door de knieën ging en bekende dat hij de initiatiefnemer en organisator van de spectaculaire bankroof in Nice is geweest, heeft volgens zijn eigen zeggen zijn aan deel in de buit geschonken aan de uiterst rechtse organisatie „La Catena”. Zoals bekend is, besloten de ministers Lubbers en Boersma donderdag in beroep te gaan bij de Kroon tegen de weigering van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een vergunning (krachtens de wet-luchtverontreiniging) te geven aan Kruwal voor de ertsknikkerfabriek. Eco nomische Zaken hoopt dat de beroepspro cedure kort zal duren. 10.000 actieve strijders te beschikken. „Plus nog eens een reserve van 7.000 onder de bevolking”. Louis, die goede contacten zou hebben met het Kremlin, heeft al meer gezorgd voor ‘..."LI 2..’. 22. 2. „onthullingen” inzake ophanden zijnde veranderingen in het beleid der Sovjet-Unie voltrokken,” aldus Louis. „Passagiers op de ouderwetse Chinese veerboot zwaaiden Met gebogen stapt de 41-jarige fotograaf Albert Spaggiari in Nice het paleis van justitie binnen. De man wordt ervan verdacht in juli de hoofdpersoon te zijn geweest in de beroving van een bank in Nice. De buit liep in de miljoenen. Het was de roof van de eeuw. Dagbladen en .radio in Tsjecho- Slowakije maakten eerder deze week al melding van opsporingsacties van de poli tie naar Rudolf Becvar, die zwaar gewa pend op de vlucht zou zijn, nadat hij de moord had gepleegd. Hij zou het vliegtuig gekaapt hebben om aan de achtervolging van de politie te ontsnappen. In de toespraken van alle delegatielei ders, ook Ian Smith, werd gezegd dat de Conferentie slechts is bedoeld om de manier te bespreken waarop in Rhodesië een meerderheidsregime zal worden gevestigd. In zoverre zijn alle zwarte en blanke delegaties het eens. De menings verschillen over de manier waarop, zijn echter nog grooteen compromis tussen Smith en de zwarte leiders, bijvoorbeeld over de vraag wie in de overgangsperiode zeggenschap zal krijgen over defensie en handhaving van de openbare orde, lijkt voorlopig nog niet in zicht. Ivor Richard was gistermiddag, bij het verlaten van het Volkenbondspaleis, opvallend opgewekt over het verloop van de besprekingen. „De belangrijkste indruk die ik vandaag heb gekregen”, zei hij, „is dat iedereen hier naar toe is geko men met een ernstige bereidheid tot onderhandelen. Het waren ernstige toe spraken, gericht op een ernstig doel. We hebben een bemoedigende start gehad. Ik was bijzonder onder de indruk van de gematigdheid van de toespraken, van de constructieve aard ervan. Om het heel openhartig te zeggen: het ging zeer veel beter dan ik had gevreesd.” Na een zorgvuldige voorbereiding is de Franse politie erin geslaagd de inbraak op te helderen. In de afgelopen week zijn in Zuid-Frankrijk circa 30 mensen gearres teerd op verdenking van deelneming aan de inbraak. Onder hen was de 45-jarige fotograaf en oudstrijder in Indo-China, Albert Spaggiari die door twee van zijn medeplichtigen tijdens de langdurige ver horen verraden werd. Spaggiari was het brein van deze minutieus voorbereide en via de riolen van Nice uitgevoerde inbraak. PRAAG/MUNCHEN. Tsjecho- Slowakije heeft de uitlevering verzocht van een 26-jarige vliegtuigkaper, die don derdag een Tsjechoslowaaks toestel dwong naar München te vliegen. De bisschop eiste dat onmiddellijk, zon der voorafgaande voorwaarden, alle poli tieke gevangenen en geïnterneerden zou den worden vrijgelaten. Hij eiste verder herroeping van alle doodsvonnissen tegen politieke gevangenen en krijgsgevange- Van de zijde van het partijbestuur van de PvdA is erop gewezen, dat de steun van de PvdA alleen gaat naar de PSOE en niet naar de regionale Spaanse socialistische partijen, die zich gebundeld hebben in de Spaanse Sociaal-democratische Federa tie. In het uit Madrid komende persbe richt staat, dat de Sociaal-democratische Federatie buitenlandse financiële steun afwijst „als een onaanvaardbare inmen ging in Spaanse aangelegenheden". ROTTERDAM (ANP). - Holland Ame rika Lijn Holding wil over 1976 een divi dend uitkeren, indien het positiefresul taat van voldoende omvang is, hetgeen de raad van bestuur verwacht. Voor het laatst werd dividend uitgekeerd over 1972 (9 pet). HAL Holding heeft de eerste negen maanden van 1976, in tegenstelling tot de vergelijkbare periode van vorig jaar, met een positief resultaat afgesloten. Dit resul taat is exclusief de boekwinst van ruim 26 mln, die werd gemaakt bij de verkoop van de Smit-belangen. Van den Bergh, internationaal- secretaris van de PvdA, verklaarde, dat de landelijke Spaanse socialistische partij PSOE de steun uit Nederland op verzoek ontvangt. Het gaat om financiële stimule ring voor verrichte projecten in Spanje, Daniël Michelucci: hij werd gisteren in Brussel aangehouden voor zijn aan deel in de bankroof van Nice. enkele dagen geschorst neer de Britse regering de macht in Rho desië overdraagt aan de in overgrote meerderheid zwarte bevolking. Nkomo, die ook namens de delegatie van Moegabe sprak (andersom was dat ook het geval), trachtte de vrees weg te nemen dat een zwart bewind in Rhodesië (Zimbabwe) massaal wraak zal nemen op de blanke bevolkingsgroep. „Ten eerste is onze bevrijdingsstrijd erop gericht, een eind te maken aan alle vormen van racisme en discriminatie van wege de huidskleur, en aan de economi sche uitbuiting en bevoorrechting in de maatschappij. Ten tweede zullen in de nieuwe natie Zimbabwe huidskleur, ras of stand automatisch ophouden maatstaf te zijn voor iemands waarde in de gemeen schap. En in samenhang daarmee, zal elke kolonist die verkiest Zimbabwaan te zijn, evenzeer burger van ons land zijn als elke andere.” Ook Ian Smith, die de kortste verkla ring van allemaal aflegde, verklaarde zich nogmaals bereid in te stemmen met de overgang naar een meerderheidsbewind, maar volgens de lijnen van het plan- Kissinger. Dat wil zeggen dat gedurende een overgangsperiode de blanken een vetorecht krijgen over fundamentele zaken, en dat de blanken de ministeries van openbare orde en van defensie in die periode zullen bezetten. Britser voordoet dan een echte Brit ooit in zijn hoofd zou halen) belegde gistermid dag onmiddellijk een eigen perseonferen- meningsuiting, opheffing van de noodtoe stand in Rhodesië. Kortom: „Wij eisen de onmiddellijke buitenwerkingstelling van Bonn steeds geweigerd kapers die politie ke motieven opgaven, uit te leveren. Zij zijn in de Bondsrepubliek berecht. toch veel. Wij wisten zélf niet eens dat er verraders onder ons waren. En zo verwer ven de terroristen hun aanhang”. vorming en democratisering. De PvdA beschouwt deze hulp op verzoek niet als inmenging. ter, mr. F van Thiel, aftreden als commis saris in verband met het bereiken van de statutaire leeftijdsgrens. ie ic- t.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3