KONINGSHUIS IN IJMUIDEN IN VERTROUWDE OMGEVING Vlaggen uit... Veisen gaf bedrag van f 66.300 voor Vluchteling ’76 Miljoen gepasseerd r I WERELDMISSIEDAG 1976 „Eene plaats van grooten omvang" r •d BETER LEVEN J >5 l I IJMUIDEN - VELSEN 19 7 6 OKTOBER 3 0 ZATERDAG Reddingsbrigade Hoogovens Redders U was van plan hen te W- U las dat de Afrikaanse en Aziatische christenen veel meer werk hebben aangepakt dan ze zelf kunnen financieren. U hoorde deze maand over kerken in de ontwikkelings landen. helpen. Maar het kwam er nog niet van. Zou u toch nog iets bemoedigends in uw giroboek willen schrijven? Het is zo nodig. U weet niet hoe er ginds op u gerekend wordt! I GIRO 8725 WERELDMISSIEDAG DEN HAAG gepraat over de nieuwe verbinding met de Noordzee die Amsterdam moest krijgen en er nog steeds geen oplossing was gevonden. Toen de in genieurs niet uit de problemen leken te komen deponeerde de koning het ei van Columbus op tafel: „praat niet verder over alle moeilijkheden maar neem radicaal de kortste weg graaf het smalste stuk van Holland door!” VELSEN. In het noordelijk koetshuis van Beeckestijn is vrij dagnamiddag het eerste boek over Honderd jaar IJmuiden en hon derd jaar Noordzeekanaal „eene plaats van groote omvang” aangebo den aan Velsens eerste burger drs. J. Reehorst. De burgemeester ontving het werk uit handen van de heer J. Allan, directeur van Vermande Zonen. Deze schetste hoe een kleine groep gedrevenen zich aan de totstandkoming van dit boek had gezet, met in het ach terhoofd het motto van mr. A. J. E. A. Bik: „het zal ons baten te herdenken”. Centraal in het boek moest staan de mens in IJmuiden, hoe hij hier leeft en werkt. Met daarin als grote lijn de sociale strijd welke altijd in IJmuiden heeft gewoed; vanaf het begin tot nu toe. „Al tijdens het graven van het Noordzeekanaal waren hier stakingen in een tijd toen in feite het woord „staken” in ons land nog niet be stond”. Hulde had de heer Allan voor de samenstellers van het boek, die na de burgemeester het tweede, derde en vierde boek in ont vangst mochten nemen. Voor hun echtgenotes, mevrouw Reehorst en enige medewerksters waren er daarna rode rozen. In zijn dankwoord sprak burgemeester Reehorst de wens uit dat het boekwerk in vele huiskamers een plaats zal krijgen. Koningin Juliana zal maandag 1 november met prins Bernhard het eeuwfeest van het Noordzeekanaal en van IJmuiden bijwonen. Daarmee zet zij een traditie voort die teruggaat tot 1876. De belangstelling van het koninklijk huis voor het kanaal door Holland op zijn smalst is echter nog van oudere datum. In 1816 trok koning Willem I een potloodstreep op de de kaart van Noord-Holland toen er naar zijn mening al veel te lang was Oorlog t* f Oil 'A-- Boeiend werk Noordzeekanaal Bij gelegenheid van de opening van de Noordersluis in 1930 maakten koningin Wilhelmina en prins Hendrik een rijtoer door -mihoen -miljoen -miljoen Als (ADVERTENTIE) JAN VAN BAARSEL puzzel zes was: A. WETSELAAR over 100 jaar IJmuiden en Wekelijks zijn er schitterende prij zen te verdienen: BLIJF meedoen. Een het was, een de Velsertunnels. (Foto’s gemeentearchief Veisen) de van den eil een rijf zou zen be- >od en- zan Publikatie Nationaal Missiebureau PMW - Postbus 2140 - Den Haag rtj- op sen de udt en- ge- het sa- rdA ran ien xle els, le- -ta- lo- or- ;el- net er- - len er- mi- >udif een ftee, leze en- af- laair ede ,,ac- en- ich co- die be an, als oor oor het :de, De koningin en de redders van IJmui den: op 1 november 1928 verleende zij de eremedaille van Oranje Nassau in zilver aan de IJmuidenaren die al tij dens zijn leven legendarisch was, de oud-schipper van de reddingboot Pieter de Wijn. Een onvergetelijke dag voor De Wijn, ook al omdat de reddingmaat- IJMUIDEN - Bij alle bezoeken die leden van het koninklijk huis aan IJmuiden braohten heeft de bevol king zich bijzonder spontaan getoond. Duizenden omzoomden de routes waarlangs de gasten zich begaven. Van alle huizen en gebouwen werd gevlagd. Maandag 'is het weer zo ver. Kan het volk te hoop lopen om een glimp te zien van de Koningin, de prins en het gevolg, De bevolking wordt verzocht het feest de nodige luister bij te zetten door niet te vergeten de vlag uit te steken. Nederland bleef neutraal, maar hield voortdurend rekening met een inval. In juni 1916 organiseerde het Rode Kruis een grote oefening bij het station van IJmuiden. Eerste opzet: „Een gevecht in het terrein rondom IJmuiden”. Toelich ting: „De gewonden worden in aan het station gereedstaande Rode-Kruiswagens naar de hospitalen achter het front ver voerd”. Prins Hendrik woonde de oefe ning bij. Op 28 september 1959 opende koningin Juliana, bijgestaan door de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat mr. Algera, Na zes puzzels is het eerste miljoen bereikt voor het Nationaal Fonds „BETER LEVEN”. Dank zij de vele trouwe puzzelaars is de stand nu: 1.001.802,06. In de extra prijzenpot is nu het bedrag van 19.935,61 bereikt, zodat, wanneer notaris J. H. Birkhof daartoe opdracht geeft, er 19 extra prijzen van 1.000,— getrokken zul len worden. Blijf daarom extra bij- plakken of stortenboven de 1,25 om aan de puzzelaktie mee te doen. Ook voor de redders in IJmuiden toonde het koninklijk paar dikwijls be langstelling en vooral waardering. Prins Hendrik was bij hen zeer populair, omdat hij hun (zieemans-)taal probeerde te spreken en er een hekel aan had om een zekere afstand te bewaren wat hem overigens niet kwalijk zou zijn genomen gezien het beeld van die tijd. Een kapotgeslagen IJmuiden zag de Duitse bezetters in 1945 vertrekken, in lange rijen marcherend in de richting van de Afsluitdijk, zonder de gebruike lijke soldatenzang. Niemand had toen durven voorspellen dat twaalf jaar later weer een groot project in datzelfde IJ- mond-gebied voltooid zou zijn: de Velser tunnels. Op 28 september 1957 stelde koningin Juliana ze officieel in gebruik. Op 15 juni 1967 was de vorstin wederom in IJmuiden: aan boord van het passa giersschip „Koningin Wilhelmina” open de ze de nieuwe havenmond. Het was haar achtste bezoek aan IJmuiden viermaal als prinses, viermaal als rege rend vorstin. Terwijl het vissersbedrijf ven IJmui den zich krampachtig probeerde te her stellen in de economische crisis direct na de Eerste Wereldoorlog, werd een begin gemaakt met een nieuwe nijverheid in het noordelijk deel van IJmuiden: de Hoogovens kwamen. Spannende jaren voor het gloednieuwe bedrijf, waar de pioniers veel problemen moesten oplos sen. In februari 1926 hadden ze alle reden om tevreden terug te kijken: op de achtste van die maand hadden ze reeds de tweede hoogoven in gebruik kunnen nemen. De koningin kwam in juni op bezoek, vergezeld van haar man en haar dochter. Ook de echtgenoot van Wilhelmina, prins Hendrik, maakte kennis met IJ muiden. In datzelfde jaar 1907 vroegen de mannen, die bezig waren er een reddingsbrigade op te richten, hem toe stemming deze zijn naam te mogen ge ven. De prins ging direct akkoord. In 1908 kwam hij naar het Sluisplein om de eerste steen te leggen voor het ge bouw van het Witte Kruis. Het jaar daarop verrichtte hij de officiële ope ning. teld door grootouders en ouders. Men ziet een advertentie van de toneelver eniging, „De Vriendenkring”, die het blijspel „vier kommen okend water” aankondigt en een groot bal tot be sluit. men ziet stratenmakers aan de slag in de Breesaapstraat; ijsbrekers aan de slag en een nettenboeten aan het werk bij de potkachel. Om in één adem uit te lezen. Ook trieste tijden kunnen niet worden verheeld: oorlog en crisis, het verhaal van de „vrijgestelde” en wat er van 1914 tof 1945 op dit gebied voorviel. En dat was heel wat. Veel bekende namen uit die tijd worden gesignaleerd hetgeen voor degenen die hen kenden, al was het alleen maar van naam, nog meer verbon denheid tot het boekwerk betekent. Het boek besluit met het hoofdstuk „vrede en wederopbouw”, een tijd welke niet zover meer achter ons ligt, waarvan de „jongere” generatie zich nagenoeg alles nog kan herinneren. Dat is de tijd van de arrestaties van NSB-ers en hun moffen vrienden; de tijd van het uiteenvallen van de par tijen, die in de oorlog als één blok stonden tegen de invaller; de tijd ook van het weer samen ter hand nemen van de wederopbouw om ons land zo snel mogelijk uit het puin te doen herrij zen met haar dochters Beatrix en Irene naar Engeland zou uitwijken om onder alle omstandigheden het voortbestaan van de dynastie te verzekeren. Prins Bernhard moest zijn gezin begeleiden. De Engelse torpedoboot jager „Codring- ton” werd in IJmuiden klaargemaakt voor de overtocht. Het schip wachtte aanvankelijk vergeefs op zijn gasten, omdat het onverantwoord werd geacht hen naar de gemeente Velsen te laten gaan langs een route waar ze op vele plaatsen door Duitse luchtlandingstroe pen konden worden bedreigd. Op zondag 12 mei, eerste pinksterdag, had men het terrein zoveel mogelijk gezuiverd. In een met' zware ijzeren platen versterkte auto van de Nederlandsche Bank reed het gezelschap naar IJmuiden, waar het zich inscheepte op de „Codrington”. Duitse bommenwerper richtte op schip toen het buiten de pieren maar miste zijn doel. Er werd magnetische mijn uitgeworpen, maar de parachute daarvan weigerde. Maandag 13 mei werd Engeland bereikt. „BETER LEVEN BEGINT MET GE VEN”. De namen van de gelukkige prijswinnaars vindt u op de puzzelpa- gina. Een der hoofdprijzen viel weer bij een van onze abonnees: De heer G. Krab, Bloemendaalseweg 132 in Bloemendaal won een cadeaubon van f 500.beschikbaar gesteld door de firma Witteveen. VELSEN. De landelijke actie Vluchtelingen 76”, die in geheel Neder land is gehouden om 30.000 vluchtelin gen over de gehele wereld nieuwe le venskansen te geven, heeft in de ge meente Velsen een bedrag van f 66.300,- opgeleverd. Ruim 400 collectanten en collectrices zijn vrijdagavond in touw geweest om de bijdragen huis aan huis op te halen. Het resultaat in Velsen betekent, dat in deze gemeente een be drag van meer dan een gulden per inwoner voor Vluchtelingen 76 is be schikbaar gesteld. Het jonge IJmuiden kreeg in 1907 een officieel bezoek van zijn dochter, de jonge koningin Wilhelmina. Er was spanning in Europa. Ook Nederland was paraat. In IJmuiden werden kustma- noeuvres gehouden die de koningin op 19 september kwam inspecteren. Ze arri veerde per auto, iets bijzonders voor die tijd, zodat de kranten veel aandacht aan dit detail! wijdden. In 1913 vierde Nederland zijn onaf- hankelijkheidsfeesten en had het ter ere daarvan voor het eerst een internatio naal padvinderskamp bij het strand van IJmuiden. Het kamp duurde van 24 tot en met 31 juli. Prins Hendrik vertoefde er vele uren. Een verslaggever noteerde: „De hoge bezoeker toonde bijzondere ingenomenheid met de houding van de troep, de inrichting van het kampement en de gehouden oefeningen”. „Eene plaats van grooten omvang” is ontstaan in een samenspel tussen de auteur Treun de Vries en de journalist Dick Schaap enerzijds en gemeentearchivaris Siebe Rolle, die de documentatie en de redactie voor zijn rekening nam. Uitgeverij Ver mande Zonen in IJmuiden gaf haar naam aan de realisering van het geheel dat is uitgegroeid tot een wer kelijk prachtig boekwerk, dat een kostbaar bezit is, zowel voor de (oude en nieuwe IJmuidenaren als voor iedereen ver daar buiten die geïnte resseerd is in Honderd Jaar IJmuiden en het Noordzeekanaal. schappij hem als blijk van bijzondere waardering voor zijn inzet een verdub beling van zijn pensioen toezegde. 1930: een grote dag voor IJmuiden, voor Nederland koningin Wilhelmina opende de grootste sluis ter wereld, op de 29ste april, in gezelschap van prins Hendrik en prinses Juliana. De koningin vertolkte de algemene trots vanwege het feit dat dit grootse werk van begin tot eind dooi Nederlandse werkkracht tot stand was gekomen; ze prees de inge nieurs, de aannemers, de mannen van de fabrieken. X - miljoen m 1914: Europa raakt in brand. Prins Hendrik verbleef ergens in de Noorse wateren. De koningin stuurde hem een telegram met het verzoek onmiddellijk terug te keren. De prins ontving de boodschap in Oslo. Binnen twee uur was de „Zeeland” vaarklaar gemaakt. Op volle kracht stoomde het schip naar IJmuiden, waar koningin Wilhelmina en prinses Juliana de prins stonden op te wachten. De wereldcrisis, toen al losgebroken, deed zich weldra sterker gelden. Het gewone leven werd ontwricht door de ongekend grote werkloosheid. De inter nationale spanning nam toe, toen een agressief Duitsland zijn masker af wierp. Ook Nederland moest mobiliseren. Op 10 mei 1940 brak de hel los, ook boven IJmuiden: mijnen werden aan parachu tes in de havenmond neergesmeten. Toen duidelijk wend dat Nederland on der de voelt zou worden gelopen wenste koningin Wilhelmina dat prinses Juliana Burgemeester drs. J. Reehorst ontvangt hier uit handen heer J. Allan, directeur van uitgeverij Vermande Zonen, het boekwerk „Eene plaats van grooten omvang". Teksten, foto’s, publicaties, kaarten, afdrukken van brieven uit vroeger tijden en kaartjes zijn op zeer ver antwoorde wijze gebundeld, waardoor het boekwerk nog meer aan leesbaar heid heeft gewonnen. „Eene plaats van grooten omvang” boeit reeds vanaf de eerste bladzij den, waarin onder het hoofdstuk „moeizame ouverture” het verhaal wordt gedaan van de Amsterdamse koopman die er trots op is te behoren tot de Amsterdamse groep welke wel wat aandurft en daarom pal stond achter het plan om een kanaal te bouwen, een spoorweg aan te leggen en een eventuele mond van het IJ te realiseren. Een plan dat in den begin ne alleen maar hoongelach ontmoette en beschouwd werd als „kostelijk verzonnen. Imponerend is hst verhaal „mensen en modder” over de aanleg van het kanaal: een relaas over barre leef- en werkomstandigheden, verlucht met foto’s die een daadwerkelijke bijdrage vormen tot het zich realise ren van wat er toen honderd jaar geleden gaande is geweest hier in 'het huidige oude IJmuiden. Voor velen bevat „het woelige wes ten” een schat aan herinneringen uit de jaren rond 1895, soms nog uit eigen memoires, anders wel doorver- Dat is ook het hoofdstuk met na men van velen die nog in leven zijn, die men bijna dagelijks nog ontmoet in de straten, bij feesten en bij raadsvergaderingen. Een van die thans nog levenden is de onlangs in Terneuzen tot burgemeester benoem de wethouder C. Óckeloen. Het boek eindigt met zijn opmerking; „Samen werken en niet twisten om politieke idealen te verwezenlijken”. Zoals ook maar dan zonder politiek is om dit waardevolle IJmuiden. Aan de steiger ligt de op dat moment gloednieuwe Johan van Oldenbardevelt die enige dagen later zijn eerste reis naar de tropen zou maken. de koning der zeehelden, Dorus Rijkers, samen met prins Hendrik bij een of andere plechtigheid of feestelijk heid tegelijk in IJmuiden waren, zag men hen genoeglijk pratend door de Kanaalstraat en de Oranjestraat lopen. dan samengewerkt boek tot stand te brengen. Het zou zestig jaar duren voor dat idee verwezenlijkt was. Op de winderige, kille eerste woensdag van november 1876 kwam koning Willem III van het Loo naar de Noordzeekust om het ka naal door Holland op zijn smalst te openen. Aan welke handeling hij mét een buiging toevoegde: „En ik doop deze plaats IJmuiden”. In de middaguren kwam koningin Ju liana ook naar het nieuwe stadhuis, dat als kroon op het werk van IJmuidens wederopbouw werd gezien. Het stadhuis was twee jaar tevoren door een van haar dochters, Margriet, geopend die daarbij tevens een standbeeld van haar grootmoeder, koningin Wilhelmina, had onthuld als eerbetoon aan de vrouw, die Nederland vooral in de jaren van de bezetting onschatbare diensten heeft be wezen, zoials koning Willem I zijn volle kracht had ingezet toen hij na het vertrek van de Franse bezetters een ontredderd Nederland omhoog stuwde. Voor een nieuwe bloei had ons land kanalen nodig. Willem I spande zich er zo voor in dat hij de fiere bijnaam Kanalen-Kondng kreeg. Een aantal kaarsrechte kanalen dankte aan zijn ini tiatief het ontstaan. Zoals hij ook, in 1816, had gepleit voor een kaarsrechte waterweg, door Holland op zijn smalst. De slagzin van A., teg-?,. -„zz KM

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5