I I was alleen in naam Oké KOOPMANS SIMPEL Schaakteam aan NAAR NIEUWE ZEGE leiding tegen VS Laatste applaus voor Henri Buitenzorg I GERULAITIS KOMT NIET SPDRWW® „Zware tegenstander” Een degelijk huis? Dan ook een degelijke RPS-hypotheek! OLGA Rijkspostspaarbank «fe Kom REVANCHE IN ANKERKADER 47/2 OP VAN DER SMISSEN een miljoen gulden aan prijzen TFT 15 SPORT 19 7 6 NOVEMBER 1 MAANDAG Titelgevecht - g uiv nationale spaar- en hypotheekbank 1 lïXV? Vrij winnaar ”33 4 A Wil pc ’W (ADVERTENTIE) Hans Vultink: voldoende de finale beurt in aan een (Van onze sportredactie) één Hans (Van onze sportredactie) Ontwapenend van Rudi Koopmans na zijn 23e overwinning (Van onze sportredactie) Karei Duke 3. PIETER MUL (ADVERTENTIE) van niet, als 147. 3. Plaats Zend mij de uitvoerige brochure "Geld voor een eigen huis” Naam Straat Woonplaats Stuur deze coupon in een ongefrankeerde envelop naar de Rijkspostspaarbank, Afd. Marketing, Amsterdam. 6- 11 2- 9 0-6 7- 14 6- 16 0-18 7- 21 5-15 9-22 3- 18 7-27 0-20 1-20 0-21 1-20 1-22 3-25 5-28 ren itin Mn gei irie Wilt u meer informatie over een RPS-hypotheek, vraag dan d.m.v. de coupon de gratis RPS-hypo- theekbrochure aan of bel gratis 0017. Bovendien kunt u op elk post kantoor en via tel. 020-5893137 namen en adressen krijgen van onze hypotheek-adviseurs. EINDSTAND: Hans Vultink Christ v.d. Smissen Jean Bessems Ben Velthuis Willy Steures Wim van Deventer Jos Bongers Louis Havermans 14 400 80.00 10 396 72.40 10 341 38.55 6 270 31.76 4 222 45.17 4 240 35.43 4 191 33.59 4 185 32.77. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven echter er Het Franse rugbyteam bracht in Parijs Australië een 34-6 nederlaag toe. Vorige week wonnen de Fransen in Bordeaux met 18-15. Olga maakt 't bereikbaar 8-4 7-3 3-0 3-0 SC -SC ort, II, FC W- i de Met >og- eels .380 .620 ien ven, jax- Den JC, SC- ’EC 0-2, jen- 3-1, FC 3- 9 6- 9 5- 12 6- 6 2-14 1- 16 8- 13 2- 8 7- 15 8- 9i 0-17 5-17 3- 19 9- 16 9- 20 9-17 3-20 7-21 7-27 Het Rijke Slapen •cht- iead Den oda 1-1, eete v.d 8,8 ’os ink mb „Net het de -12 lieg rijs: 56H DEVENTER In een van de kortste finales uit de Nederlandse bil.jarthistorie heeft de 39-jarige Vultink afgerekend met Christ van der Smissen, de runner- up die nu al twee jaar bezig is met een klopjacht op de wereldkampioen. In pre cies 53 minuten tikte Hans Vultink de benodigde 400 caramboles bij elkaar. Hij deed dat in één beurt, daarmee het bewijs leverend dat hij in het ankerka- der 47/2 nog niets van zijn scherpte heeft verloren. HAIFA. Het Nederlandse team heeft zijn positie tijdens de Schaakolym piade in Haifa aanzienlijk versterkt. Za terdag werd met 4-0 gewonnen van Noorwegen en gisteren namen de Neder landers met 2-0 de leiding tegen de Verenigde Stateu. Voor die punten zorg den Jan Timman tegen Byrne en Jan Hein Donner tegen Varjan. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Moest verleden jaar Tom Okker al op de eerste dag van het Amro-tenniscircuit verstek laten gaan (Tiriac viel toen in), ook dit jaar blijven de organisatoren niet gespaard. Dinsdag start het toernooi zonder de man die het evenement zijn aantrekkingskracht had moeten geven: Vitas Gerulaitis. het eerst ook een kadertitel aan Vultink te ontfutselen. Maar de weg naar een kaderkamploenschap was voor Van der Smissen net „een brug te ver”. Verrassend derde werd Jean Bessems. Ondanks zijn lange stop beschikt de Limburger nog over zoveel wedstrijd- mentaliteit dat hij evenveel punten als Van der Smissen kon vergaren. De rentree van Willy Steures moet in een ander licht worden gezien. De Nij- megenaar kwam erg hoog uit op 45.00 gemiddeld. Voor het natuurtalent, spon taan en losjes uit de pols carambolerend, een vanzelfsprekende zaak. Willy Steu res kan veel meer dan hij in Deventer liet zien, maar het valt te betwijfelen of dat er ooit uit zal komen. Hij heeft niet de ambitie om topbiljarter te worden. Dat ondeistreepte hij nog eens na het door Vultink en Van der Smissen be heerste toernooi. „Ik speel zo goed als ik De Zuldafrikaan David Scott won in Den Haag het internationale squashkampioenschap van Nederland voor amateurs. In de finale moest de Brit Robinson het onderspit delven met 9-6, 9-8. 9-3. De Nederlandse heren Robert Jan Anjema en Rick Zandvliet kwamen niet verder dan de derde ronde. Olga brengt Het Rijke Slapen nu In totale harmonie. Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga iets geheel nieuws: de Harmony-look voor slaapkamers. Dat is: Olga’s beroemde springbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons met bij passende kussens, hoofdborden, sluimer- rollen, spreien en gordijnen. Dat moet u zien, voor u ook maar iets aan uw slaapkamer gaat vernieuwen. Zend dus uw naam en adres met daarbij ƒ1,- aan postzegels, in een als brief gefrankeerde envelop naar Olga en u ontvangt een uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina’s. Olga Postbus 16, Leiden. De jonge Amerikaan zal in tegenstel ling tot andersluidende berichten de komende week toch deelnemen aan de voorbereidingen van het Davis Cup team van zijn land dat tegen Venezuela uit komt. De Joegoslaaf Franulovic zal als vervanger optreden maar de organisato ren nemen geen genoegen met de hou ding van Gerulaitis. Waarschijnlijk komt het tot een proces tegen de Amerikaan. Het leed in „Wat ben ik blij. Mijn dertigste natio nale titel. Een pak van mijn hart dat het is gelukt”, riep Vultink uit. Sinds vorig seizoen voelt Nederlands grootste biljarter de adem van met name Christ van der Smissen in zijn nek. Een paar weken geleden werd hij in Wychen, in het bandstootkampioenschap, overvleu geld door de 22-jarige Brabander, die in de foyer van de Deventer schouwburg een serieuze poging heeft gedaan om voor weerd volgt met 77. Aangezien Van Dooyeweerd voorlopig is uitgeschakeld wegens een blessure, is Wagenaar vrij wel zeker van het kampioenschap bij de prof-pikeurs. als andere spelen. En dan gaat ene keer goed, de andere keer niet. Ik weet niet waaraan het ligt”. Dal je daarvoor gestraft wordt met een en kele reis naar huis kon de Afrikaan niet begrijpen. Dat managers nog rechtlijni ger in hun denken zijn dan hij, kwam niet bij hem op. Francis nam Oké een jaar geleden onder zijn hoede toen de Ghanees in Engeland arriveerde. Drie overwinningen en nu de vierde neder laag is hem een te magere score. Daar worden geen contracten op afgesloten, dus wordt Oké afgestoten. Als een ver sleten vuilnisvat. Tegenover de doffe ellende van Oké stond de vreugde van Rudi Koopmans. Luid toegejuicht door de Friese suppor ters in de Groningse Martinihal had de middengewicht. korte metten gemaakt met zijn opponent. Een resultaat dat de ongeslagen bokser in de race houdt voor een gevecht om de Europese titel. Een lucratief gebeuren in. boksgekke naties dat op soms duistere wijze tot stand komt. Promotor Rühling heeft al diverse malen getracht Koopmans tot officiële uitdager benoemd te krijgen, maar het bestuur van de Europese profbond EBU wees bij stemmingen tot nu toe andere gegadigden aan. Geen nood, want een kampioen mag zijn titel ook vrijwillig op het spel zetten. Daar hoopt Koop mans nu maar op, want na 23 overwin ningen zegt de Fries zich sterk genoeg te voelen. De Europeese kroon in het mid dengewicht was dit jaar echter al in handen van de Duitser Reiche, de En gelsman Sterling en de Italiaan Jacopuc- ci die hem een maand geleden moest af staan aan zijn landgenoot Valsecchi. Dat maakt het regelen van een titelgevecht lastiger waar het contracten betreft. An derzijds kan het veelvuldig wisselen de prijs van zo’n duel niet ten goede ko men. Hoe lager die wordt, des te gunsti ger voor de Nederlander, die nu eenmaal geen grote kapitalen kan opbrengen. Tegen Oké kwam Koopmans weer wat dichter bij het felbegeerde titelgevecht. Een test was het voor de Nederlander allerminst. Daarvoor zou een zware op ponent als de Engelsman Alan Minten de aangewezen finguur zijn. Het duel van zaterdag was zo eenzijdig dat de Ghanees er in de vierde ronde maar de brui aan gaf. Arbiter Schulein moest na een linkse opstoot voor de vierde keer rust geven aan Oké die zich in zijn hoek staande gewoon liet uittellen. En dat terwijl alles was gedaan om de man als gevaarlijk opponent te verkopen. Van zijn 60 par tijen als prof zou Oké er 55 hebben gewonnen. Het overgrote deel daarvan vond evenwel in Ghana plaats en het bokspeil daar is zonder meer lager dan in bijvoorbeeld Europa. Deze Oké had gewoon niet tegen de Nederlander in de ring gemogen, zo groot was het klasse- verschil. Koopmans: „Jii, hij is mij ook tegen gevallen. Maar eerder dit jaar heb ik hem zien boksen tegen Sounkalo en toen was hij enorm gevaarlijk”. In Groningen hebben de 1600 toeschouwers dat niet kunnen waarnemen. Voor een flink aan tal mensen hoefde dat ook Koopmans maar won. En dat gebeurde. Al in de eerste ronde deed Oké niet meer dan wegdraaien. Omdat hij zijn hoofd goed naar achteren hield kon zijn tegenstander daar niet bij komen. Koop mans plaatste wel |reffers op het li chaam en besloot mét een linkse hoek die hard doorkwam op Oké’s hoofd. In de tweede ronde moest de Ghanees twee maal acht, tellen rust nemen. Eerst na een rechtse directe op de kaak en vervolgens na een linkse opstoot in de maag. De ringarts achtte het verant woord verder te boksen na een wenk- brauwblessure (rechts) te hebben beoor deeld. Na een rechts-linkse combinatie in de derde ronde moest Schulein weer lellen voor Oké die nog niets had laten zien. In de vierde ronde was Oké het verstandigst door zich te laten uittellen na een rechtse, gevolgd door een linkse opstoot. De 28-jarige Koopmans boekte aldus een van de makkelijkste triomfen in zijn ongeslagen loopbaan. Het drama voor Oké eindigt in Ghana, of in een Engelse achterbuurt. Denemarken, die hij in Geleid door Jan Wagenaar paradeerde Nederlands meest winnende draver aller tijden (ruim een half miljoen gulden) voor de volgepakte tribunes, waarvan hij voor de laatste maal een ovationeel applaus in ontvangst mocht nemen. Jan Wagenaar behaalde het afgelopen weekeinde drie overwinningen, waarmee hij zijn aantal zeges van dit seizoen heeft verhoogd tot 99. Jan van Dooye- De Roemeen Ilie Nastase heeft het vier- mans-tennistoernooi van Buenos Aires gewon nen. In de finale zegevierde hij met 7-5 7-6 over de Argentijn Guillermo Vilas. HD-8 Timman heeft nu 4% punt uit 5 partijen aan het eerste bord. Sosonko, die gisterochtend voor het eerst van zijn ziekbed was gekomen, heeft met een pion meer behoorlijke winstkansen tegen Kavalek. Lombardy staat daarentegen iets beter tegen Ree. De stand na vijf ronden is: 1. Verenigde Staten 15 pun ten; 2. Nederland en de Philippijnen 14y2 pnt. De Nederlandse damespioeg plaatste zich door een P/z-lVz gelijkspel tegen Canada voor de finalegroep. Tijdens het congres van de wereld schaakbond, dat tegelijkertijd in Haifa wordt gehouden, is zaterdagavond bena drukt dat alleen schaakbonden, die een souverein land vertegenwoordigen, als lid kunnen worden erkend. Dit zou in houden dat een aanvraag van de Pales tijnse Bevrijdings Organisatie (PLO) om toe te treden tot de FIDE zal worden afgewezen. Het debat over het al dan niet toelaten van de kandidaten (er zijn ook aanvragen van Libië, Mauretanië en Jemen) begint vandaag. Vultink: 400 carmboles in beurt. Koopmans, nog steeds niet geklopt een predikaat dat James Vrij een half jaar terug ook nog mocht voeren. Toen ging hij in Amsterdam knock-out tegen Keving White. Sindsdien was de welter niet meer in de ring geweest. Ironisch kan. Vier, vijf uur trainen, dat heb ik er niet voor over. Voor mij hoeft het allemaal niet zo. Hans Vultink stapte ongeslagen de finale binnen. Zijn rivaal Van der Smis sen had twee matchpunten achterstand („Stomme pech dat ik van Velthuis ver loor”), maar voelde zich gesterkt door een iets beter algemeen moyenne. Van der Smissen zou bij een zege de nieuwe kaderkoning zijn geworden. De sensatie was compleet toen Vultink na het „trekken” Van der Smissen van acquit liet gaan. Christ van der Smissen miste, en uit de overgebleven positie scoorde Vultink vervolgens het ene hon derdtal na het andere. Net op tijd heeft Vultink zijn dalende prestatiecurve in het 47/2 een halt toe geroepen. De moyennelijn boog namelijk de laatste jaren (achtereenvolgens 96. 84, 77 en 73) duidelijk omlaag. Hij heeft daar nu plotseling weer een algemeen gemiddelde van op de kop af 80.00 tussendoor geprikt en dat verleidde Christ van der Smissen tot de uitspraak: „Toch geen schande van zo iemand te verliezen”. Zeker niet, want ook Van der Smissen is weer dik tien punten vooruit gegaan in vergelijking met vorig seizoen. Hans Vultink staat nu opnieuw voor een moeilijke keuze. Zijn wedstrijdagen da is overbeladen. „Vijf kampioenschap pen in zeven weken. Dat kan geen paard opbrengen. Normaal was ik allang ge stopt met de wedstrijdsport, maar ik doe het te graag. Toch moet ik gaan schrap pen”. A De Brit John Conteh. wereldkampioen boksen in het halfzwaargewicht (WBC-versie). zal 9 december zijn titel verdedigen tegen de Argentijn Miguel Angel Cuello. Plaats van handeling: New York of Londen. Nederlandse dames zaalhandbalteam Boedapest opnieuw een nederlaag tegen Hongarije. De Hongaarse dames won nen met 16-10. Vrijdagavond verloor Neder land, eveneens in Boedapest, met 22-11. Roelof Veld (Daventrïa) won in Dwingelo de nationale AVD-cross over 6000 meter. Veld liep de afstand in 19 minuten en 56 seconden. Pieter Vos (GVAV) werd tweede op vijf secon den. GROENINGEN. Joe Oké schoot omhoog vanaf de bank. Een wesp had hem niet feller kunnen raken. Terug naar Ghana? Dat was wel het laatste dat hij wilde. In accentrijk Engels pro beerde hij dat zijn manager duidelijk tc maken. Maar deze, George Frst-.cis, he - haalde zijn woorden. „Ik stuur hem terug naar huis. Ik hou te veel van die jongen om hem nog meer klappen te laten krijgen”. De gitzwarte Ghanees mokte door, waarschijnlijk in liet besrf dat het leven als matig beroepsbokser in Engeland nog altijd beter zou zijn dan thuis in West-Afrika. Ja, hij had zich ook veel meer voorgesteld van het gevecht met Rudi Koopmans. Hij be greep ook niet dat hij tegen de Neder landse middengewicht als een wandelen de stootzak had gefungeerd in plaats van als een vuistvechter. Dat laatste was zijn reputatie en die wilde hij beslist waarmaken. Ontwapenend eenvoudig voegde Oké er aan toe dat boksen een spel is. Het befaamde Russische ijsdansduo Loed- milla Pasjomova/Alexander Gorsjkov heeft aangekondlgd te stoppen met wedstrijdactivi- teiten. Reden hiervan is dat Gorsjkov een longziekte waar hij vorig seizoen al last van had. nog altijd niet te boven is. Anne-Marie Moser-Proell. vijf inaai win nares van de wereldbeker ski, koestert plan nen om terug te keren in de wedstrijdsport. Zij stopte in maart van het vorig jaar. Het is echter de vraag of de FIS haar toestem ming zal geven om weer in wedstrijden uit te komen. De Oostenrijkse is namelijk enkele malen opgetreden in reclamespots voor de televisie HILVERSUM. Op de renbaan van Hilversum heeft gisteren voor het begin van de koersen de tienjarige hengst Henri Buitenzorg officieel afscheid geno men van de drafsport. Henri Buitenzorg was voor deze gelegenheid getooid met de deken van het internationale kampi oenschap in Denemarken, de grootste overwinning die hij in zijn carrière heeft geboekt. (5 jaar geleden). Tot een afscheidskoers kwam het niet meer. De organisatoren wilden de reputatie van Henri Buitenzorg hoog houden en het paard een afgang besparen. Onzeker is nog of Vultink kiest voor het Europees kampioenschap 47/2 in het Franse Maubeuge of voor de Europese strijd bandstoten in Bottrop, maar dat kampioenschap zou hij rustig kunnen laten schieten omdat hij toch automa tisch (naast Christ van der Smissen) als tweede Nederlander mag deelnemen aan het wereldkampioenschap bandstoten volgend jaar in Rotterdam. Vultink zal deze week zijn beslissing nemen. Niki Lauda, die tijdens de Grote Prijs van Japan zijn wereldtitel formule-1 kwijtraakte, zal ook in 1977 voor Ferrari rijden. De Italiaanse firma maakte dit gisteren bekend, na een gesprek dat de Oostenrijker had met de 78-jarige Enzo Ferrari. Toine Hezemans is met zijn Porsche twee de geworden in een race voor het Europees kampioenschap Grand Turismo’s op de Hoc- kenheimring (Wdl.). Hezemans was voor de wedstrijd al zeker van de Europese titel. Op het circuit van Brands Hatch bij Londen nam de 37-jarige motorrenner Phil Read afscheid van de motorsport. De Brit, die zeven maal wereldkampioen werd, deed dit op een wat ongelukkige wijze: in een race voor de halve liters ging hij, terwijl hij aan de leiding lag, onderuit en brak een sleutel been. genoeg was het tv-programma Super- stars de enige competitie waarin hij deelnam sinds die tijd. In Groningen begon de 25-jarige Amsterdammer voor zichtig aan de weg terug. Manager Rüh ling had daarvoor, uiteraard, een niet te gevaarlijke klant ingeschakeld. De 35- jarige Duitser Jürgen Voss mocht zo doende een graantje meepikken. Verleden jaar haalde Vrij een wat moeizame puntenzege op de routinier. Nu staakte scheidsrechter Kleinoud het gevecht in de zevende ronde toen Voss voor de vijfde keer was neergeweest Vrij begon voorzichtig maar slaagde er in de tweede ronde in zijn opponent naar de grond te halen na twee rechtse directen. Een klap op de maag dwong de Duitser in de volgende ronde opnieuw rust te nemen. Voss herstelde zich ech ter. In de vierde en vijfde ronde moest Vrij achteruit na goed doorkomende linksen van de rechts voorstaande Duit ser. „Ik schrok even van zijn klappen, dat had ik niet meer verwacht”. Aan het slot van die vijfde ronde ging Voss echter voor de derde maal neer. Zonder directe schade kwam hij door de zesde periode. Meteen na de gong voor de zevende ronde ging Voss onderuit op een 'rechtse directe op zijn kin. Een zwaai- stoot even later op het lichaam beteken de het einde. Vrij greep zijn dertiende overwinning m veertien gevechten. De Limburgse zwaargewicht Jimmy Verstappen mocht zich winnaar noemen van het treffen met Gregory Downes. De Jamaicaan met een Duitse licentie had het zwaar te verduren tegen zijn veel grotere opponent. Rechtse zwaaisto- ten in de slotronden bezorgden Verstap pen echter moeilijke ogenblikken. Toch kon hij zijn kleine voorsprong vasthou den. Voor Verstappen werd daarmee zijn zeventiende victorie in twintig duels een feit. Tijdens het congres van de Europese Atletiek Associatie in Reykjavik, is de En gelsman Arthur Gold tot voorzitter van deze organisatie gekozen. Gold volgt hiermee de Nederlander Ad Paulen op. De uitslagen van de gisteren in Hilversum gehouden koersen: Jaspis du Bois-prijs (2000 m): 1. Mona Buitenzorg (F. Eerenburg) 2.46.1 1.23.1. 2. Naughty Grace, 3. Miraldo. Toto winnend 7,20, pl. 1,70 1,70 1,50, koppel 11,50, trio 137,90. Karei Duke Prijs (2020 m): 1. Onique (M. v.d. Togt) 2.49.8 1.24.9, 2. Niove du Bois, 3. Ofraja Majo. Toto winnend 19,40. pl. 3,10, 1,50, 1.80, koppel 54,10. Kameraad Prijs (2000 m): 1. Lena Axkit II (A. Suykerbuyk) 2.45.4, 1.22.7, 2. Monsieur Joep, 3. Norton’s Boy. Toto winnend 1,50, pl. 3.60, 6,00, 2,10. koppel 252,90, trio 2.435,00. Uriosis prijs (1600 m): 1. Opulent Pride (P. Smit) 2.06.8 1.19.3, 2. Nanko Buitenzorg, 3. Natalie Hanover. Toto winnend 3.30, pl. 2,40, 5.60, 5,30, koppel 30,70, supertrio 1.870,00. Worthy Dean prijs (2000 m): 1. Jolanda Schans (W. Strooper) 2.41.6 1.20.8, 2. Kimberley Kid, 3. Lyros P. Toto winnend 39,10, pl. 7,80, 6.20, 1,70, koppel 437,30, trio 3.724,50. Grote prijs van de Nederlandse Spoorwegen (2485 m): 1. Jonker Volann (J. Wagenaar) 3.19.3 1.21.0, 2. Kees Verkerk, 3. Lido Buitenzorg. Toto winnend 2.90, pl. 1.20, 1,10, 2.00, koppel 2.20.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15