Jubileumjaar Noordzeekanaal afgesloten Vuurwerk van Ajax-fans Aeroflot mag op Schiphol blijven vliegen Haarlemse cafés niet meer tot vier uur open 22 Officier eist 9 maanden tegen röntgenologen Rusland bereid te praten over luchtvaartverdrag Verkiezingen VS nek-aan-nek-race SPORTÏFl r twee dagen laag: I telstar Amerikaanse keus Het woord is aan... Geen aanklacht i Wul Aantal pagina’s vandaag: tegen AZ-arts Van Rompu Grote Antiekbeurs TRESLONG DORSMAN tel. 02507-4534 Tijdelijk regen e. a- v WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN (Van een onzer verslaggeefsters) VOOR Weerrapporten 2 Anti-communistisch 10 Strips 11 Kunst 19 Bibliotheek 13 t/m 21 Sport r////////////////zz//////////////////////> AGENDA MAANDAG 1 NOVEMBER 1976 66e jaargang nummer 307 pagina 4 20 DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEUN -40% 9000,— 12000,- AUSTIN PARTS TOT FIAT PARTS TOT -50% AMSTERDAM Met een grote bijeenkomst in het gebouw van de K.N.S.M. in Amsterdam is vanmor gen, in aanwezigheid van koningin Juliana en prins Bernhard, de fees telijke herdenking van het 100-jarig bestaan van het Noordzeekanaal en IJmuiden afgesloten. Na aankomst van het koninklijk paar om tien uur sprak burgemees ter dr. I. Samkalden zijn welkomst-* woord en herdenkingsrede uit voor de driehonderd genodigden die zich voor deze officiële plechtigheid in de ontvangstzaal van de K.N.S.M. hadden verzameld. L SCHIPHOL (ANP). De Russische regering heeft toegezegd tussen 10 en 20 november met de Nederlandse Rijksluchtvaartdienst te onderhande len over de luchtvaartovereenkomst, die er tussen de beide landen be staat. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft na de Rus sische toezegging tot dit overleg besloten de Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot gedurende november haar diensten op Amsterdam nor maal te laten uitvoeren. Kantoor: Lange Nicuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden i Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. AUTO VERZEKERING beloont BETERE rijders 5 jaar schadevrij auto niet ouder dan 3 jaar. all-risk 357,— 418,— Luidsprekers z 1 t IJmuider Courant Dr. J. D. Bier ens de Haan: p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49.-), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,-). Losse nummers 65 Ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 13 Telstar-keeper Van Na Ter en staat om (Van een onzer verslaggevers) de (ADVERTENTIE) (Zie ook pag. 3). Binnen- en buitenland 2, 3 7 8 Beurs 10 Radio en tv het voor (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) Gallup zitt drie redenen herstel van Fords positie: Supporters van Ajax hebben het. scorebord wn Telstar „veroverd” en hebben hun wensen op niet mis te verstane wijze tot uiting gebracht, gezien de stand 0-9. 7de sportpagina OVRA duidelijk de sterkste in streekderby volleybal tegen VCIJ. De menigte bestaat uit mensen die niet weten wat zij doen. wa 137,— 154,— ƒ2.99 -30% Plaatselijk Nieuws 4, 5, 6, cat.w. (ADVERTENTIES) Castrol GTX p. Itr Alle auto uitlaten tot Auto Europa Jansweg - hoek Parklaan (023-320232) De gemeente zelf beweert dat er spra ke is van een afbouwregeling van het huidige vier uur ’s nachts naar half een. De caféhouders vinden dat het stadsbe stuur de klok tien jaar terugzet en iets gaat doen wat economisch onverant woord is, want er zouden talrijke ont slagen in de Horecasector gaan vallen. DEN BOSCH (ANP) De officier van Justitie bij de rechtbank in Den Bosch, mr. J. Peijnenburg, heeft vanmor gen tegen twee röntgenologen, verbon den aan het St. Josephziekenhuis in Eindhoven, negen maanden gevangenis straf geëist waarvan zes maanden voor waardelijk. De officier achtte het medeplegen van valsheid in geschrifte, te weten valse declaraties die in de tonnen liepen, be wezen. Corver wilde beginnen met de tweede helft van de wedstrijd Telstar-Ajax wierp de aanhang van de Amster damse club flessen en wat vuurwerk op het veld, alsmede enkele cijfers van het scorebord dat door de bezoe kers in de rust was „veroverd”. Ver zoeken van de speaker om toch voor al zorg te dragen voor een rustig verloop van de ontmoeting van het duel sorteerden geen effect. Pas toen een aantal agenten na vijf minuten aanstalten maakte om de staantribu- ne met de opstandige „voetballiefheb bers” te betreden keerde de rust te rug. Van de ondervraagden gaf 47 percent de voorkeur aan Ford als president te gen 46 percent voor Carter. Volgens dit onderzoek, dat eind vorige week werd gehouden, had vier percent nog geen besluit genomen. Een midden vorige week gepubliceerde opiniepeiling van Harris gaf Carter nog een voorsprong van één percent. Verwachting van het KNMI tot morgenavond: Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat gisteravond verklaard. De komende onderhandelingen tussen de Nederlandse en de Russische lucht vaartautoriteiten zullen vermoedelijk in Moskou plaatsvinden. De toestemming van minister Westerterp om de Aeroflot in november nog op Amsterdam te laten vliegen is gegeven in afwachting van de resultaten van dit overleg. Wanneer deze onderhandelingen voor Nederland onbe vredigend verlopen zal minister Wester terp alsnog de Russische maatschappij een goedkeuring voor diensten op Am sterdam onthouden. Als de verkiezingen naderen, krijgen Amerikanen altijd een zwak voor de zittende president. Jimmy Carter heeft een „ruk naar links” gemaakt. ..Bij deze presidentsverkiezingen wordt de beslissenude slag gestreden in do zui delijke staten”, aldus Gallup. Vooral Carters voorstellen voor nieu we sociale programma’s zouden bij de kiezers de vrees hebben gewekt dat hij de inflatie niet in de hand zal kannen houden bij de iutvoering van deze kost bare programma’s. verzekert 't wel INFORMEER Samen met prins Bernhard, burge meester Samkalden en minister Wes terterp bekijkt koningin Juliana de gedenkpenning die zij namens de Scheepvaartvereniging Noord ontving van mr. H. I. Möller. Volgens deskundigen is de marge tus sen beide kandidaten zo gering dat zij nauwelijks van belang is. In feite kan men Carter en Ford beter als gelijken beschouwen. Drie maanden geleden be schikte Carter volgens de opiniepeilingen nog over een comfortabele voorsprong op Ford. ALKMAAR. Het geruchtmaken de dopingverhaal van AZ-clubarts Jimmy van Rompu krijgt geen me disch vervolg. Na een onderhoud met de spelersbelangengroep VVCS, ver klaarde Van Rompu, dat het nooit zijn opzet is geweest de Roda-spelers Blateter en Ehlen zo met name te be schuldigen. Voor de voetballers en hun organi satie is daarmee de zaak afgedaan zodat het niet tot een proces komt, vzaar eind vorige week sprake van was. De secretaris-generaal van de VVCS, Karei Jansen :„De spelers en wij hebben met deze verklaring ge noegen genomen omdat hiermee de namen van deze twee voetballers wordt losgekoppelkd van een onder werp dat in de toekomst ongetwijfeld nog meer aan de orde komt. Wij wilden voorkomen dat bij volgende discussies over doping in de voetbal sport steeds de namen van deze twee spelers zouden opduiken”. VELSEN. Supporters van Ajax hebben zondagmiddag in Velsen enige tijd de fans van FC Utrecht geïmi teerd. Toen scheidsrechter Charles De Amerikaanse opiniepeilers zitten met de handen in het haar. Er valt geen zinnig woord te voorspellen ten aanzien van de uitslag der presidentsverkiezin gen. want het verschil tussen de beide candi daten beweegt zich in de marge en in dat onzekere gebied moet zelfs de computer zijn onmacht bekennen. De uitslag van de presidentsverkiezin gen voorspellen, doen Amerikaanse pro feten al sinds 1936. toen de redactie van de „Literary Digest” met enkele miljoe nen antwoordkaarten probeerde te pei len of Roosevelt dan wel Landon het Witte Huis zou binnentrekken. De uit slag was precies andersom dan het blad voorspelde en de „Literary Digest” ging erdoor op de fles. Een veel wetenschap pelijker aanpak introduceerde later dr. Gallup, maar ook hij sloeg een droevig figuur in 1948, toen hij Dewey de zege toeschreef en Truman met daverende cijfers won. Intussen heeft de computer het peilen vervolmaakt, maar in de situ atie die op het ogenblik ten aanzien van Iji’ord en Carter is ontstaan blijft nog miles mogelijk. De gepeilde verschillen met Ford in het voordeel zijn te klein. Voor de politieke beleidslijnen van de r/.S. naar binnen en naar buiten maakt het nauwelijks verschil, wie gekozen zal worden. Men moet echter bedenken dat. niet alleen een president, maar ook een aantal senatoren, nieuwe congresleden >>voor alle staten, nieuwe gemeentebestu ren en een aantal nieuwe ambtsbekle ders in de staten, de provincies en de gemeenten zullen worden gekozen, zodat er bij verandering van de partijnaam die in het Witte Huis heerst, een ware aardverschuiving van notabelen plaats vindt. Het gaat niet om een man, niet om een partijprogramma, maar om dui zenden carrières. Vandaar dat de ver kiezingscampagnes zo intensief worden ondersteund met geld en mankracht. Menigeen werkt of geeft ten voordele Van zijn eigen hachje. Verkiezingscam pagnes zijn ondernemingen die honder den miljoenen zichtbare en onzichtbare dollars kosten. Als de macht van de dollar ooit boven alles uitsteekt, dan is het wel in de strijd om en de aanloop haar het Witte Huis. Morgen, 2 november, worden 538 kies mannen gekozen die pas op 13 december de nieuwe president aanwijzen. Maar dat is een formaliteit. De verkiezing van morgen beslist over de vraag hoe die kiesmannen zullen stemmen, want zij tijn aan de meerderheidsstemming van dun staten gebonden. De nieuwe presi dent moet een absolute meerderheid van 270 kiesmanstemmen krijgen. Hij vero ver’ daarmee voor een ambtstermijn Van 4 jaar de machtigste positie van de V.S. - en van de wereld, kan men wel keggen. Zijn absurd grote macht is een euvel dat velen benauwt, vooral na de erva- ring dat de Amerikanen soms bereid blijken hun en ons heil in handen te eggen van labiele figuren die de weelde Van zoveel macht niet kunnen dragen en tr daardoor een onjuist gebruik van ma ken. er vóór 1 november van Russische zijde bereidheid moest zijn getoond voor een overleg, dat halverwege november over de luchtvaartovereenkomst moest plaats vinden. Wanneer Rusland hiermee niet akkoord zou gaan zou minister Wester terp geen goedkeuring hechten aan de winterdienstregeling van Aeroflot voor de vluchten op Amsterdam. Deze win terdienstregeling is vandaag ingegaan. Dit zou hebben betekend dat de Aeroflot met ingang van vandaag niet meer op Nederland had mogen vliegen. der Meeren met de O, die door Ajax-supporters van het scorebord was afgehaald. HAARLEM Caféhouders uit Kleine Houtstraat en directe omgeving alarmeren collega’s en kroegminnend publiek in Haarlem over een spoedige drastische vervroeging van sluitings tijd voor alie cafés. Van een gesprek met wethouder Vos hebben zij de indruk gekregen dat er niets meer aan te doen valt. B. en W. zouden binnenkort beslis sen de nieuwe maatregel in te voeren waar geen dancing of nachtclub onder uit zou kunnen. Een Braziliaanse bisschop is gisteren in een voorstad van Rio de Janeiro naakt en gebonden aangetroffen. Hij bleek ook mis handeld te zijn. Bisschop Adriano Hypolito, een voorvechter van menselijke rechten en pleitbezorger van de armen, werd aangetroffen, vier uur nadat hij en een neef van hem waren ontvoerd. Het naakte lichaam van de prelaat was in gesmeerd met een glanzende ro de stof. I Even voor de vrijlating van de bisschop werd diens auto opge blazen voor de zetel van het Bisschoppelijk Verbond, dat zich eveneens meermalen uitgespro ken heeft tegen uitbuiting van de armen in Brazilië. Bisschop Hypolito heeft ver klaard vuistslagen gekregen te hebben. Hij werd gedwongen een sterke alcoholhoudende drank tot zich te nemen en zijn toog werd in stukken gescheurd. Het Braziliaanse nticommu- nistische Verbond neeft bekend gemaakt. verantwoordelijk te zijn voor de ontvoering van de bisschop en diens neef. Ford slaagde erin het vertrouwen terug te winnen van de „deserteurs” in het republikeinse kamp die aanvankelijk Reagan steunden. A A Zaterdag. 6 november van 14 tot 22 uur rB 1 l/*l^ Zondag 7 november van 11 tot 18 uur - J IJ Treslong-Hallen te Hillegom. getuige van de eerste thuiszege van Buitoni. Meningsverschil tussen KNBSB- bestuursleden Dries de Zwaan en Ge rard Voogd. R Beraad tussen Haarlem en ama teurclubs. Volgens Gallup is Carter in de ogen van de kiezers tijdens zijn verkiezingscampagne duidelijk naar links geschoven. Dat zal hem met name in de zuidelijke staten stemmen kosten. Tijdelijk regen, maar morgen overdag ook opklaringen. Matige tot krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Minimumtemperaturen omstreeks 8. maxima circa 11 graden Vpkrknnn ANTIEK ZILVER Verkoop Spekstraat 10 Haarlem Tel. 023 - 320274 Vandaag in onze sportbijlage: 1ste sportpagina O Telstar verbaasd over tactiek van Aj ax. Roda JC in thuiswedstrijd nog niet zo dicht bij nederlaag als zater dag tegen Haarlem. 2de sportpagina S Feyenoord onrustig in slotfase te gen FC Den Haag. Gerd Muller na vier goals tegen Hamburg SV weer topscorer in de Bundesliga. 3de sportpagina 9 Rudi Koopmans bleef in Gronin gen ongeslagen tegen zwakke tegen stander. Revanche van Hans Vultink in ankerkader 47-2. 4de sportpagina 9 Spaamestad alleen koploper in eerste klasse HVB. 5de sportpagina S Ook Schoten niet in opmars KIC te stuiten. 6de sportpagina Heel weinig toeschouwers waren De Russische ambassadeur in ons land Romanov heeft in de loop van zondag het besluit van zijn regering aan minis ter Westerterp meegedeeld. Dit is een antwoord op de brief die minister Wes terterp vrijdag aan de Russische ambas sadeur heeft gestuurd. In de brief van de Nederlandse minister eiste deze, dat NEW YORK (AFP). Voor het eerst sinds het begin van de Amerikaanse verkiezingscampagne heeft president Ge rald Ford zijn democratische tegenstan der Jimmy Carter ingehaald. Dit blijkt uit de gisteravond gepubliceerde uitslag van een opiniepeiling van het Gallup- instituut. teerd maar waarin elke haven zijn spe cifieke kwaliteiten heeft”. Hoewel de prins duidelijk doelde op de op handen zijnde beslissing in Provin ciale Staten over het streekplan Amster dam en het Noordzeekanaalgebied - waarin een keuze zal worden gemaakt tussen de aanleg van een voorhaven bij IJmuiden en uitbreiding van Hoogovens - werd hierover door hem niet direct zeekanaal tot stand gekomen industriële langrijke beslissingen. In moeilijke tij- gerept. Ook de heer van Veelen noemde ontwikkeling aan het kanaal en in de den”, zo vervolgde de prins, „is het extra voorhaven alleen als een van de regio sprak de prins: De ontwikkeling belangrijk om de ontwikkeling en de wensen die bestaan ten aanzien van de van de techniek, in het bijzonder die ictiviteiten van verschillende havens ontwikkeling van het Noordzeekanaalge- van overslagtechnieken, schrijdt voort goed te coördineren én te voorkomen bied. burgemeester Samkalden voerde en stelt zijn specifieke eisen. Om bij de dat zij energie, tijd en geld verspelen. prins Bemhard het woord. Hij belichtte tijd te blijven moet men vooruit zien en Een gezamenlijk optreden kan hierbij Ter ere van het jubileum ontving de historische betekenis van het Noord- het siert Amsterdam dat zij dit in wel- met worden gemist. Met name bij de koningin Juliana uit handen van mr. H. zeekanaal, de toename van scheepvaart- haast unieke eendracht doet. Aan de acquisitie van nieuwe activiteiten is een I. Möller van de Scheepvaartvereniging verkeer en vooral de belangwekkende andere kant brengt elke expansie ook gezamenlijk optreden van groot belang, Noord, het enige gouden exemplaar van industriële ontwikkeling problemen met zich en zo staat het waarbij de verschillende havens als een de gedenkpenning 100 jaar Noordzeeka- Terugkijkend op die door het Noord- Noordzeekanaalgebied opnieuw voor be- samenhangend geheel worden gepresen- naai, die voor dit eeuwfeest is geslagen. -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1