PRESIDENTSVERKIEZINGEN VS Honderden doden bij opstand in Pakistan Toenemende guerilla-acties gemeld Arrestaties na Hard politie-optreden bij demonstratie tegen bouw kerncentrale Legerblad China prijst Hoeo „Helsinki” Ka 1 5 monter haar eens op met een bloemengToet rand OLTMANS WARE LIEFDE ringen rionier n nen Amerikaanse marine bergt Phoenix-raket Ontslag verwacht van Duitse luchtmachttop 9 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 6 MAANDAG NOVEMBER schap, Jimmy Carter. vlam )polis aking «ff taking li Sjek NEW YORK (AFP, Reuter) Twee Amerikaanse kranten meldden gisteren dat president Ford mor gen op meer kiesmannen kan rekenen dan zijn democratische tegenkandidaat voor het president- (Van onze speciale verslaggever, Fred Sanders) GENÈVE. De gesprekken achter de schermen die de voorzitter van de Rhodesië-conferentie in Genève, Ivor Richard, het afgelopen weekeinde heeft gehouden, hadden gisteravond nog geen tastbare resultaten opgeleverd. Het is Richards bedoeling een inventaris op te maken van de punten waarover de vier nationalistische leiders en lan Smith het eens zijn. Deze punten zouden dan bij de aanvang van de volgende zitting van de conferentie, waarschijnlijk morgen of over morgen, formeel kunnen worden vastgelegd. Voorlopig geldt dat alleen voor de door alle delegaties vrijdag uitgesproken wens dat de Rhodesië-conferentie een succes wordt en ertoe leidt dat Rhodesië- Zimbabwe binnen twee jaar (sneller zeggen de nationalisten) een democratisch bewind krijgt. I 'y» Meer kiesmannen voor door Nico Scheepmaker Ford dan voor Carter JIMMY CARTER Als daarentegen Carter wordt gekozen. -- Vrijwel geen vorderingen bij (ADVERTENTIE) >r van de ■rvoerdqi lerlin, is Sheldon, g in 1927 Charles naar het hebben egen de li tieman ola van ■dag aan irger om ost had. saterdag verkie- tgesteld. ie in juni Gandhi ng reeds ent ver st café in gele id. De e echt- /an 14, en zich Zaterdag was het 30 oktober, de Dag van de Politieke Gevangenen in de Sovjet unie, een uitvinding van de politieke gevangenen zelf, die op 30 oktober 1974 in de Mordovische en Permse kampen een via de tamtam van de Goelag Archipel verspreide hongerstaking begonnen en dat vorig jaar op 30 oktober, en ongetwij feld ook afgelopen zaterdag, herhaald hebben. Om die dag ook in het Westen kracht bij te zetten had het onlangs ver schenen Rusland Bulletin een forum avond georganiseerd, waar ik door toeval lige omstandigheden als voorzitter fun geerde. In dat forum zaten Andrei Amal- rik, Willem Oltmans, dr. Anne Vondeling en Henk Wolzak. De Phoenix hoort tot de bewapening van de „Tomcat” F-14 jachtbommenwer per. Toestel en raket stortten samen in zee door een fout op het landingsdek van het vliegkampschip John F. Kennedy. Eenmaal in zee blijken de Tomcat en de Phoenix los van elkaar te zijn geraakt. Ook het vliegtuig is gelokaliseerd. Men gaat een poging doen dat eveneens boven water te krijgen. Over de kernvragen, zoals de toeken ning van stemrecht aan alle inwoners van Rhodesië (waar Ian Smith en de zijnen tegen zijn) en het reserveren, tijdens de overgangsperiode, van de ministeries van defensie en van openbare orde voor volge lingen van Ian Smith (waar de nationalis ten tegen zijn), is nog geen schijn van overeenstemming bereikt Ian Smith liet zaterdagmiddag, na een gesprek met Richard weten, dat hij waarschijnlijk begin deze week zal terugkeren naar Rho- De regering van de deelstaat verklaarde dat een groot aantal van de ongeveer vijfduizend demonstranten van zaterdag die door het doorknippen van prikkel draad tot op het bouwterrein waren door gedrongen, „communisten en extremisten uit heel Duitsland” waren geweest, erop Volgens een peiling van de Newyorkse „Daily News” kan Ford zoals de zaken nu staan, rekenen op een overwinning in 25 staten met in totaal 197 kiesmannen. Car ter is favoriet in 18 andere staten met 190 kiesmannen. Acht staten, met samen 151 kiesmannen, zijn volgens de Daily News nog onbeslist. Om te worden gekozen heeft de presidentskandidaat minimaal 270 kiesmannen nodig. Een soortgelijk onderzoek van de „Chi cago Daily News” geeft 199 kiesmannen élan Ford, 198 aan Carter en 141 als nog onbeslist. Dit laatste blad gaf acht weken terug nog een totaal ander beeld: 314 kiesmannen voor Carter, slechts 80 voor de zittende president en 144 twijfelaars. Inmiddels heeft de invloedrijke Wash ington Post zich te elfder ure achter de kandidatuur van Carter opgesteld. Maar de Post steunt Carter zonder enige geest drift als de minste van twee kwaden. Het hoofdartikel van gisteren zegt: „Als onze steun u niet werkelijk overtuigend voor komt, dan zoveel te beter want zo is het ook niet bedoeld”. desië. Hij verklaarde echter dat zijn volle dige delegatie in Genève achterblijft en dat hij zelf elk gewenst moment bereid is terug te komen. uit een als vreedzaam bedoelde manifes tatie uit te buiten. De politie was er zaterdag met paarden, honden, wapenstokken, traangas, water kanonnen en een chemisch middel tegen opgetreden. schikt beschouwd om „een ademtocht” van het presidentschap verwijderd te zijn. Gerald Ford geniet daarentegen de steun van Duke Ellington, John Wayne, Jimmy Stewart, Bob Hope en sportster ren onder wie tennisspeelster Chris Evert. boos omdat geen aandacht is besteed aan de 20.000 bezwaarschriften die bewoners van de streek hebben ingediend. De regering van Sleeswijk-Holstein zegt dat deskundigen hebben vastgesteld dat de kerncentrale geen enkel gevaar ople vert voor de bevolking en voor het milieu. zou Kissinger het aanbod in overweging nemen van diverse uitgevers, die een a twee miljoen dollar over hebben voor zijn memoires. Volgens het Russische partijblad Prav da gaan beide kandidaten voor het Ameri kaanse presidentschap, zowel Carter als Ford., zich in hun jacht op stemmen te buitën aan opmerkingen met een gepro nonceerd anti-Sovjetkarakter. Over een voorkeur voor Carter of Ford heeft het Kremlin geen officiële uitspraak gedaan, maar veel waarnemers menen dat Ford door de Sovjetleiders wordt geprefereerd omdat ze hem tenminste kennen. De ouderlingen van de baptistenkerk in Plains, waar Jimmy Carter ter kerke gaat, hebben de dienst van gisteren niet laten doorgaan, liever dan vier zwarten toe te laten en daarmee een voorschrift opzij te schuiven dat „alle negers en ijveraars voor burgerrechten” de toegang ontzegt. MOSKOU (Reuter). Sinds de ondertekening van de verklaring van Helsinki, waarmee vorig jaar zomer de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa werd afgesloten, zijn er in de Sovjet-Unie meer dan 30 mensen om politieke redenen gearresteerd en opgesloten in gevangenissen en psychiatrische inrichtingen. Dit is gisteren in Moskou bekendgemaakt door een groep dissidente Russen die zich speciaal bezig houdt met de vraag in hoeverre de Sovjet-Unie zich houdt aan de humanitaire paragrafen van „Helsinki” De groep deed zijn bekendmaking ter gelegenheid van de „Dag der politieke gevangenen” die in dissidente kringen sidns twee jaar wordt gehouden. Volgens de groep is de dag zaterdag door ongeveer 100 gedetineerden in werkkampen en gevangenissen herdacht met een korte hongerstaking. PESJAWAAR (Reuter) Premier Zoel- fikar Ali Bhoetto van Pakistan gaat van de week op reis naar het noordwestelijke grensgebied, waar minstens 250 mensen zijn gedood in zware gevechten tussen soldaten en opstandige bergstammen. Volgens betrouwbare kringen in Pesja- waar zijn duizenden stamleden boos en verbitterd gebleven nadat in september hun tiendaagse opstand door straaljagers, tanks en ruim tienduizend soldaten was gesmoord. De Pakistaanse regering had het nieuws over de opstand in het district op 160 kilometer ten noorden van Pesjawaar tegengehouden. Aan de opstand ligt ver bittering ten grondslag over de nationali sering van waardevolle bossen voor de winning van timmerhout. Aan de zijde van de stammen zouden 180 doden zijn gevallen en aan regerings zijde meer dan 100, met nog eens tenmin ste 600 gewonden aan beide kanten. BONN (DPA) In Bonn wordt ver wacht dat minister van Defensie Georg Leber vandaag het ontslag zal aankondi gen van de opperbevelhebber van de Westduitse luchtmacht en diens plaatsver vanger. Daarop geattendeerd door journalisten namen de generaals Krupinski en Franke Rudel voor kritiek in bescherming met enkele opmerkingen die hun nu volgens waarnemers de kop gaan kosten. Generaal Franke zei dat Rudel net zo goed kon zijn teruggekeerd op de politie ke dwalingen zijns weegs als „voormalige linkse extrmisten en communisten, die vroeger in de Sovjet-Unie gezeten hebben, zoals SPD-fraktieleider Herbert Wehner”. Taiwan egd voor een zaal Sjek, die leed. Het mee dat vwerk er van het Lincoln- de Taj ‘rnatio- 50 mil- herstel >li« van in Cul- linister zei dat it door 'en, en HAMBURG (DPA, AFP). Enkele honderden personen hebben gistermid dag met een stille tocht door het plaatsje Wemelsfleth in Sleeswijk-Holstein gepro testeerd tegen het harde politie-optreden van zaterdag tegen tegenstanders van de voorgenomen bouw van een kerncentrale in Brockdorf aan de Elbe. HONGKONG (UPI). Het blad van het Chinese leger heeft zaterdag zijn volle steun betuigd aan de nieuwe partijvoorzit ter Hoea Koeo-Feng en hem geprezen om zijn „geweldige bekwaamheid”, „revolu tionaire daadkracht” en „ruime visie”. Volgens een artikel op de voorpagina, gisteren gedeeltelijk door het persbureau Nieuw-China weergegeven, had Mao Tse- Toeng zelf „tijdens de felle strijd tussen de twee lijnen binnen de partij kameraad Hoea Koeo-Feng uitgekozen als zijn opvolger als leider van onze partij”. Dat was een „bijzonder wijs” besluit, aldus het blad. i en dis in zijn ’aan uit standig- hgering njn kin- ten. Dr. nderen, ijn aan- omver- igezinde de man nmunis- s geven, i visum iteit van e rech- 1, is tot 270) lisstraf dat hij bij het idw de lip ran student sterke en. DPA) o Soares van zijn ie linker- i dat zij Je linkse dwingen, nsgezind alistische n. De New York Times schreef zaterdag, dat de naaste medewerkers van Kissinger, de Amerikaanse minister van Buitenland se Zeiken, er zo goed als zeker van zijn, dat Kissinger bereid is zijn functie te blijven uitoefenen indien president Ford morgen gekozen wordt. De Amerikaanse onderminister William B Schaufele heeft zaterdag zijn intrek genomen in hetzelfde hotel waar Ivor Richard en zijn Britse delegatie verblij ven: Beaurivage aan het Meer van Genè ve. Voor zover bekend had Schaufele tot zondagavond alleen met Richard contact Amalrik kreeg daarna het woord. Hij begon met te zeggen dat hij zijn inleiding aanvankelijk, naar goede Russische tradi tie, van papiar had willen lezen, maar dat hij graag de gelegenheid aangreep Olt mans te antwoorden. Het deed hem deugd dat er Nederlanders waren die van de Sovjet-Unie hielden ondanks haar gebre ken, want ware liefde is volledige liefde, met inbegrip van gebreken. Dat de politie ke gevangenen in plaats van eens in de tien dagen nu eens in de week mogen baden, noemde hij inderdaad een grote verworvenheid van het akkoord van Hel sinki, te meer omdat het ook de énige verworvenheid was. Het was wel aardig, voegde hij er aan toe, om te vertellen wat er gebeurde toen hij het redactiebureau van Newsweek in Moskou na dit interview verliet. Hij werd ogenblikkelijk aange houden door een KGB’er. Toen Amalrik zich beriep op het akkoord van Helsinki, schudde de man van de geheime politie zijn vuist en zei: „We zullen jou wel eens leren wat dat betekent, het akkoord van Helsinki!” Nadat de autoriteiten in Sleeswijk- Holstein vorige week maandag toestem ming hadden gegeven voor de bouw van de kerncentrale, was dinsdag al, volko men onverwacht, een begin met de bouw gemaakt. De actiegroepen, die de protestdemon stratie hebben georganiseerd, vrezen dat de kerncentrale - die met een vermogen van 1.300 megawatt een van de grootste ter wereld moet worden - door het lozen van koelwater het natuurlijk evenwicht in de streek zal verstoren. Bovendien ziin ze Na afloop ging Oltmans (die er op wees dat hij al vele jaren tevergeefs pleit voor de politieke gevangenen in Indonesië, waarop Amalrik zei dat men de politieke gevangenen van het ene land niet moest uitspelen tegen die van andere landen, en dat de leuze „Proletariërs aller landen, verenigt U!” beter vervangen kon worden door „Politieke gevangenen aller landen, verenigt U!”) naar Amalrik toe en zei: „Je moet het me maar niet kwalijk nemen, maar ik hou nu eenmaal van het Russi sche volk” Amalrik antwoordde: „Men kan ook van een volk houden, zonder tegelijkertijd van zijn regime te houden”. De Post is alsnog tot een late standpunt bepaling gekomen, niet door de persoon lijkheden van Ford en Carter zelf, maar die van hun kandidaten voor het vice- presidentschap. Ford’s „running mate”, de conservatieve senator Robert Dole, wordt door de Post als absoluut onge- 1“ Dominee Bruce Edwards zei tegen jour nalisten dat hij er bij de ouderlingen op had aangedrongen dominee Clennon King uit Albany in Georgia en drie andere negers tot de zondagdienst toe te laten, maar dat zij op een vergadering die zij vorige week hadden gehouden, besloten hadden het niet te doen. Het meest curieuze lid van het panel was ongetwijfeld Willem Oltmans, ver maard bestrijder van Josef Luns en Prins Bernhard, onverbiddelijke aanhanger van wijlen Soekarno, verbeten bevechter van Soeharto, interviewer van bijna alle Groten der Aarde, en een groot dierenlief hebber, want halverwege het forum ver wijderde hij zich tien minuten, niet om zijn parkeermeter bij te vullen, maar om zijn hond uit te laten. Ik voel me door een bijzondere band aan Willem Oltmans gebonden, want gedurende de vijf maan den dat hij vorig jaar in de Sovjet-Unie verbleef, vroeg hij een keer de astronaute Teresjkova te mogen interviewen en dat werd hem geweigerd, omdat men in de veronderstelling verkeerde dat hij voor hetzelfde concern schreef dat ook Avenue uitgaf, waarin ik DRIE JAAR tevoren een reportage over een achtdaags verblijf in Moskou had geschreven dat nog altijd als een dwarszittende graat in de keel van die Novosti-Russen bleek te zitten! De gedachte dat ik vanuit Nederland, zo ver van Moskou en zoveel jaar na dato, nog het doen en laten van Willem Oltmans kon besturen, vervult mij nog steeds met grote voldoening! Of heb ik dit verhaal al eens verteld? Hoe dan ook, Willem Oltmans zat ook in het forum als een soort tegenwicht, want het boek „USSR 1976-1990” dat hij schreef, zou ik, als een Duitssprekende Zwitser was, ongetwijfeld als „Sovjet- freundlich” brandmerken. Aan het slot van het forum kreeg ik het van de organi satie cadeau („ik ben er verschrikkelijk blij mee, want ik zag er tegen op het te kopen”, heb ik snedig gezegd), dus ik zal er zeker nog wel eens op terugkomen. In ieder geval bewees het boek al meteen goede diensten, want nadat we een film hadden gezien waarin prof. Sacharov zei dat de positie van de politieke gevangenen na de overeenkomst in Helsinki eerder slechter dan beter was geworden, citeerde Oltmans als tegenspraak Amalrik in een interview in Newsweek van 12 januari 1976 (hij zat toen nog in de Sovjet-Unie), waarin deze vertelde dat toen hij nog opgesloten was men de gevangenen niet eens in de tien dagen, maar eens per week naar het badhuis liet gaan. Weersprak dit niet wat Sacharov gezegd had? De betogers in Sleeswijk-Holstein hoop ten kennelijk op een soortgelijk succes als hun bondgenoten in Wyhl hebben behaald. In dat plaatsje bij de Frans- Duitse grens is de bouw van een kerncen trale op de lange baan geschoven als gevolg van het aanhoudende felle verzet van de plaatselijke bevolking. De voormalige Luftwaffe-kolonel Hans- Ulrich Rudel had in een kazerne van de Bundeswehr deelgenomen aan een bijeen komst met gezelligheidskarakter, een zogeheten „Traditionstreffen”. Rudel is na de oorlog aktief geweest bij de werving van leden voor enkele extreem-rechtse organisaties. Rhodesië-overleg in Geneve Volgens Vorster kan alleen binnen dit kader een regeling worden bereikt. Vorster herhaalde tevens dat hij inzake een regeling voor Namibië (Zuidwest- Afrika) niet wil praten met de SWAPO. De SWAPO volksorganisatie van Zuidwest-Afrika is door de Verenigde Naties erkend als enig legitiem vertegen woordiger van de zwarte bevolking in Namibië. De beweging, die voor een deel onder gronds. voor een ander deel in het buiten land werkzaam is, heeft niet deelgenomen aan de recente constitutionele conferentie in Windhoek waar als streefdatum voor de Namibische onafhankelijkheid eind 1978 uit de bus is gekomen. De SWAPO erkent deze constitutionele conferentie niet als wettig en weet zich daarin gesteund door de Verenigde Naties. rrijfel via Fleurop Wedden dat het helpt De bedoeling van de milieubeschermers was te laten zien dat zij zich door geen politie-optreden van hun actie zouden laten afhouden. Fleurop interflora garandeer! uw Bestelling Koninginnegracht 135, Oen Haag LONDEN (UPI) De Amerikaanse marine is er zaterdag in geslaagd een ultra-geheime Phoenixraket te bergen die vorige maand tijdens een NAVO-oefening ten noorden van de Orkney-eilanden bij Schotland in zee terecht was gekomen. De succesvolle berging werd gisteren door de marine bekend gemaakt. In de Amerikaanse show- businesswereld is men in zijn keuze tus sen Gerald Ford en Jimmy Carter voor het presidentschap al even verdeeld als daarbuiten. Opperbevelhebber generaal Walter Krupinski en nummer twee; generaal Karl-Heinz Franke, zijn in opspraak geko men doordat zij een omstreden optreden van een vroegere ondergeschikte met hun autoriteit hadden „gedekt”. Onder de beroemdheden die hun voor keur voor Jimmy Carter hebben uitge sproken, zijn Robert Redford, Woody Allen, Warren Beatty en Lauren Bacall, Humphrey Bogarts weduwe, naast de schrijvers Norman Mailer en Philip Roth, sociologe Margaret Mead en econoom John Galbraith, honkbalster Henry Aaron, popzanger Greg Allman, Arthur Schlesinger en „dolle mina” Gloria Steinem. gehad. De zwarte delegaties van Joshua Nkomo, bisschop Abel Moezorewa en ds. Ndabiningi Sithole verhuisden tijdens het weekeinde van het dure Intercontinental- hotel naar goedkopere onderkomens in Genève. Zij volgden daarmee het voor beeld van Robert Moegabe, die, onder druk van zijn marxistische delegatiele den, vrijdag al het luxe hotel verliet. Terwijl er op de Geneefse conferentie over de toekomst van Rhodesië maar wei nig voortgang wordt geboekt neemt de activiteit van de zwarte nationalisten tegen het blanke minderheidsbewind van premier Ian Smith toe. Bij een aanval met automatische wapens, granaten en raketten op een motel bij de Victoria-watafvallen, werd dit weekeinde een blanke gedood, terwijl drie blanken werden gewond. Vermoed wordt dat de daders afkomstig waren van het nabijgelegen Zambia In Matabeleland, in het zuiden nabij de grens met Mozambique, werden drie bur gers door guerrillastrijders gedood Vol gens een regeringswoordvoerder in Salis bury achtervolgden Rhodesische veilig heidstroepen de daders tot op Mozambi- kaans gebied. De woordvoerder zei dat de nationalis ten in het grensgebied een aanzienlijke guerrillamacht hebben opgebouwd en dat zij kennelijk hun activiteit hebben ver hoogd in verband met de conferentie in Genève De Zuidafrikaanse eerste-mïnister, John Vorster gaf zaterdag op een bijeen komst van zijn Nationale Partij als zijn mening, dat de Geneefse conferentie zal mislukken, als de zwarte nationalisten het uit vijf punten bestaande plan-Kissinger verwerpen ais basis voor een akkoord. „Kerncentrales: „werk van de duivel”, aldus één van de spandoeken die werden meegevoerd bij de demonstratie tegen de bouw van een reusachtige kerncentrale in het Westduitse Brockdorf. GERALD FORD

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3