IN HAVEN IJMUIDEN Rose”, bizar toneel op thema’s van Jean Genet in Velsen Alcoholrijk weekeinde SCHIP „ONEDIN LINE” Ballontocht duurde niet lang ■■i 5 BELEID GEMEENTE VELSEN AANGEVALLEN Na oponthoud van tweemaal 24 uur. SCHEIDSRECHTERS ONDER DAK KATHEATFR” IN IJMUIDEN TWEE ONGELUKKEN Portefeuille met f4.000 gestolen IJMUIDEN - VELSEN 19 7 6 MAANDAG 4 1 NOVEMBER Achterbaks u Urgentie De Charlotte Rhodes afgemeerd in haar nieuwe vaderland. (Van een onzer redacteuren) Bernhard. Daarna ;n scneêpsWerf in J Zware belasting IJMUIDEN De in toneel ge ïnteresseerde lezers zullen zich waarschijnlijk kunnen herinneren dat Ko van Leeuwen voor dit blad onlangs Kitty Jansen heeft ge ïnterviewd, waarbij door deze ac trice een deel van het moderne experimentele theater „Nieuwe kleren van de keizertoneel” werd genoemd. Ongetwijfeld kent men het sprookje waarop zij doelde. IJMUIDEN Twee dagen later dan aanvankelijk de bedoeling was is vanochtend om zeven uur de schoener Charlotte Rhodes de ha ven van IJmuiden binnengevaren. De driemaster die wereldberoemd werd door zijn aandeel in de En gelse tv-serie „The Onedin Line”, is door de Nederlander John ter Haak gekocht. Vandaag zou het vaartuig in IJmuiden blijven ter verhoging van de feestelijke entou rage rond het bezoek van Koningin Juliana en Prins p - - gaat het naar eel Leimuiden waar speciaal het inte rieur van het schip zal worden omgébouwd om het meer geschikt te maken voor pleziervaart. SANTPOORT-ZUIDzHAARLEM Hoe de beslissing van Gedeputeer de Staten ook zal uitvallen, de Kijkgrijp supermarkt in Santpoort-Zuid zal de eerste jaren onmogelijk kunnen uitbreiden Dit bleek tijdens de ambtelijke hoorzitting die vrijdagmiddag in het provinciehuis in Haarlem werd gehouden. Een van de omwonenden kondigde aan zijn berging niet te zullen afstaan. Wil de Kijkgrijp de beschikking krijgen over die ber ging, dan ontstaat er een privaatrechtelijke procedure en die kan jaren duren. Daarom ook werd de gemeente duchtig aan de tand gevoeld of ze geen oneigenlijk gebruik heeft willen maken van de artikel 19-procedure. De partijen die tijdens de hoorzitting aan het woord kwamen, waren de ge meente Velsen en de heer J. Oorebeek die een woning boven de winkel be woont. Tegen een eerste verbouwings- plan hadden vijf omwonenden bezwaar gemaakt. Naar aanleiding van die be zwaren wijzigde Kijkgrijp de plannen maar er bleven twee mensen over die bezwaar bleven maken tegen de beno digde wijziging van het bestemmings plan. Omdat die procedure jaren kan duren, besloot het gemeentebestuur van de mogelijkheid, om op grond van arti kel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening aan G.S. een verklaring van „geen bezwaar” t e vragen, gebruik te maken. Vóórdat G.S. die afgeven, wor den de bezwaarden gehoord. O' 4a: et IX >e f- p d d s. zijn i zeven i JAN VAN DAM l l T 5 i i i 1 le n Kapitein Mac. Kreth (links) en de scheepseigenaar John ter Haak aan boord van de Charlotte. De benenzaag is trillingsvrij opgehangen door Kijkgrijp is aangekocht van het gemaakt. Het gaat er de Kijkgrijp om het publiek ter wille te zijn”. Het is nu allemaal veel krapper. Dat laatste kon de heer Pieterman die de zitting leidde en toevallig in de buurt van het omstreden bedrijf woont alleen maar beamen. ■u- g” rij- al en /a- :n •r d >f én b- n- u. de ds Het sinterklaasfeest voor de „IJmond”- kinderen is op 27 november om 14.30 uur -in de KlC-handbalkantine op het sportpark Rooswij k. Toen het er naar uitzag dat iedereen zijn zegje wel had gezegd, bleek dat er een addertje onder het gras zat. De heer Oorebeek: „Behalve deze publiekrechte lijke kant van de zaak is er natuurlijk ook nog een privaatrechtelijke. Voor die uitbreiding heeft Kijkgrijp namelijk mijn berging nodig en die sta ik abso luut niet af. Er is nog een bewoonster die dat pertinent zal weigeren. Overigens heb ik vernomen dat het hele complex en de airconditioning is onhoorbaar pensioenfonds van d e KLM. Omdat e r een makelaar tussen zit aan wie wij huur betalen, hebben we daar niets van gehoord. Dat vind ik een achterbakse manier van handelen. U zult wel begrij pen dat ik niet veel vertrouwen meer in de Kijkgrijp heb. In ieder geval, wan neer ik mijn been stijf houd, kan het nog jaren duren voordat Kijkgrijp kan uitbreiden”. EEN OP PRACHT en praal beluste keizer laat zich door twee lepe kleerma kers wijsmaken dat zij voor hem een kostbaar statiekleed zullen vervaardigen, waarvan de ware schoonheid slechts kan worden ervaren door hen die onkreuk baar en rechtschapen zijn. De keizer gaat grif op dit aanbod in en voor zijn ogen beginnen de kleermakers onmid dellijk met het weven van allerlei denk beeldige draden, daarbij voortdurend en thousiaste kreten van verrukking sla kend over de ongekende pracht van het gewaad. IK MOEST zaterdagavond bij „Het Witte Tejater” in IJmuiden onwillekeu rig aan dit sprookje en de woorden van Kitty Janssen denken, bij het bekijken van de opvoering van „Rosé” door het „Katheater”. Want evenals het reeds genoemde jongetje zijn me de bedoelingen van deze vertoning volledig ontgaan. Volgens de bij de ingang van de zaal verstrekte dokumentatie zou de voorstelling bestaan uit een groepspro ject, gebaseerd op thema’s van Jean Genet, ontworpen en gerealiseerd door de spelers Gian Paolo Pippa, Kootje Wol- schrijn en Cor Poelman. Met de dood, rituele voorbereidingen tot misdaad, ver raad en homoseksualiteit als thema’s voor steeds terugkerende beelden. IJMUIDEN. Zaterdagmiddag is uil het kantoor achter een winkel op Plein 1945 een portefeuille met 4000 ont vreemd. De gedachten van de politie gaan uit naar twee personen die zich die middag verdacht in de winkel hebben opgehouden. Twee personen die aan de zelfde beschrijving voldoen, zijn op een eerder tijdstip in andere winkels gesig naleerd. Op dat moment mengde zich een van de provincie-ambtenaren in de discussie. „Als ik het goed begrijp”, zei hij, „dan kan de Kijkgrijp ook nog niet bouwen als wij de verklaring van geen bezwaar afgeven. Hoe kan de gemeente dan waar maken dat dit een urgent geval is. Om een artikel 19-procedure te beginnen moet namelijk urgentie aangetoond wor den. „Volgens de heer De Bakker han delde de gemeente dergelijke kleine be- stemmingsplan-wijzigingen altijd via een artikel 19-procedure af. „Een normale procedure om een bestemmingsplan te wijzigen is veel te ingewikkeld. Daar hebben we niet genoeg mensen voor”, zo beweerde hij. „Dat kan wel zijn”, vond de ambtenaar, „maar daar is die artikel 19-procedure niet voor bedoeld”. „Maar dat is wel de praktijk geworden”, kaat ste de heer De Bakker als laatste de bal terug. kwamen de lichten van de Nederlandse kust in zicht. Het schip werd in de zuidessluis geschut, vervolgens ter hoogte van de loswal tegenover de Stei- gerweg afgemeerd. Ter Haaks heeft het voornemen het schip inwendig te laten verbouwen om dat alle voorzieningen voor pleziervaart uiterst provisorisch zijn. Bovendien zijn er een aantal voorzieningen aangebracht die nogal constrasteren met de originali teit van het schip. Na de Hiswa, waar het jacht te kijk zal staan, gaat het een paar maanden terug naar Engeland. De BBC gaat dan opnamen maken voor de volgende serie van de succesvolle TV-serie. De 64- jarige gezagvoerder Mac Kreth zal voor lopig aan boord blijven van het schip dat hij acht jaar heeft bevaren en dat bij hem in vertrouwde handen rust. De gebaarde zeerot vertelde het scheepje te hebben gekocht nadat hij in 1968 zijn loopbaan beëindigde als „senior- captain” bij de British European Air ways. Vanaf 1932 heeft de Brit gevlogen. Gedurende de oorlogsjaren als piloot bij de Royal Air Force. Zijn eerste bëzoek bracht hij direct na de bevrijding aan Holland. Omdat het er naar uitziet dat zijn huidige verblijf in Holland iets langer zal duren is hij voornemens zijn vrouw uit Dartmoor te laten overkomen. VELSEN-NOORD. De scheidsrech- tersvereniging „IJmond” kan zich voor haar oefenavonden in de komende maanden verzekerd weten van het ge bruik van de gymzaal van het gymnasi um Felisenum aan de Van Hogendorp- laan 2 in Velsen-Zuid, nabij velden van het sportpark Schoonenberg en de kanti ne van de voetbalvereniging „IJmuiden”. Blijf fit-gymnastiek. De belangstel ling voor de blijf fit-gymnastiek voor dames is bij de Turnvereniging Sant poort zo groot dat uitbreiding van de lesmogelijkheden nodig bleek. Met in gang van dinsdag 2 november zal een nieuw lesuur worden ingevoerd van 21.15 tot 22.15 uur in de Waterloozaal te Driehuis. Het bestaande lesuur blijft ge handhaafd van 20.15-21.15 uur. De lei ding is in handen van de heer N. J. van Veen. Dat het publiek bleef wachten dat volle uur lang gebeurde deels omdat men het spektakel toch wilde zien, deels ook dankzij de spreekvaardigheid van de man achter de microfoons, die zich uit putte in het vinden van allerlei wetens waardigheden rond het ballonopstijgen en daarmee zijn gehoor voor een groot deel wist te boeien. Zoals wij al eerder aankondigden is deze ballonopstijging georganiseerd door de winkelierscombi- natie Stadscentrum IJmuiden. Bij het organiseren van dit gebeuren kon men onmogelijk tevoren weten uit welke hoek de wind zou waaien. Zaterdag was dat noord-oost, zodat de ballon richting Noordzee zou worden gestuwd. Ballon vaarster Mimi Boesman voelde kennelijk weinig voor een zeetocht en samen met haar begeleidster heeft zij al enkele mi nuten na de opstijging de ballon in de Heerenduinen, achter de Scheiberglaan aan de grond gezet. Daarna werd de terugtocht over land naar Den Haag ondernomen. De/heer Oorebeek zette in grote lijnen zijn bezwaren uiteen. „B. en W. hebben zelf toegegeven dat die supermarkt een zware belasting vormt voor de woonom geving”, zo begon hij zijn betoog. „Daar naast vermindert mijn uitzicht sterk en zit ik tegen de rommel aan re kijken die zich ongetwijfeld op het platte dak zal verzamelen. Het gevaar voor omwonen den bij calamiteiten zoals we onlangs in Alblasserdam hebben meegemaakt, wordt ook groter. Bovendien zal Ktfk- grijp meer klanten aantrekken wat weer parkeeroverlast met zich meebrengt. Al les bij elkaar is het een verslechtering van de woonsituatie”. VELSEN In Velsen zijn afgelopen weekeinde nogal wat chauffeurs staande gehouden die teveel hadden gedronken. Bij twee verkeersongelukken moest een van de chauffeurs een bloedproef onder gaan omdat alcoholgebruik vermoed werd. Zaterdagmorgen had op de Juliana- brug een botsing plaats tussen twee personenauto’s. Er déden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Een 27-jarige IJmuidenaar moest de bloedproef onder gaan. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. Een 21-jarige inwoner van Velsen vloog zaterdagmiddag met zijn vracht auto op de Willibrordstraat uit de bocht. De chauffeur liep weg na het ongeluk maar kon op de Stationsweg worden aangehouden. Ook hij moest de bloedproef ondergaan. De brokkenlma- ker bleek even eerder op de kruising’ Kennemerlaan - Julianakade een licht mast te hebben omgereden. Hij had geen rijbewijs. Tenslotte kregen twee 28-jarige inwo ners en een 27-jarige inwoner van Velsen rijverboden opgelegd. De scheidsrechters kunnen nu defini tief voor dit seizoen over de gymzaal beschikken. De zaal voldoet aan de wen sen van „IJmond” wat betreft ruimte en sanitaire inrichting terwijl voorts de huurprijs geen problemen geeft. De zaal kan elke week op woensdagavond van half acht tot half negen de gymzaal voor training onder leiding van de heer G. Zoon worden benut. Maandag 8 november houdt „IJmond” in de voetbalkantine van KIC op het sportpark Rooswijk haar volgende club avond, die om acht uur begint. Dan zal de heer J. Emmerich, lid van de scheids- rechterscommissie KNVB West I een praatje houden over het onderwerp ,,wat verwacht de commissie van een scheids rechter?”. Deze avond wordt begonnen met een spelregeltest, daarna de inlei ding en tot slot een uitwisseling van gedachten. DE VORST DURFT natuurlijk niet te bekennen dat hij geen bliksem ziet, want hierdoor zou door hem immers een gebrek aan verstand en wijsheid worden toegegeven. En wanneer hij zich later in zyn imaginaire statiekleed onder het volk begeeft, kunnen ook hier slechts uitroepen van bewondering worden be luisterd, omdat iedereen vreest anders niet voor vol te worden aangezien. Tot een klein jongetje plotseling luid tot z’n vader zegt: „Maar pa, de keizer loopt in een onderbroek”, waarmee dan uiteinde lijk de ontluistering van de beide sluwe kleermakers wordt ingezet. DE ENIGE waardering welke ik heb kunnen opbrengen was gewijd aan de tomeloze en bizarre inzet van de drie spelers, die de gehele gelukkig slechts vijf kwartier durende voorstelling met inzet van al hun krachten in touw zijn geweest. Het zweet droop hen dan ook in stralen van het lijf. Voorts kon nog een wel indrukwekkende pauselijke figuur worden bekeken, weliswaar op olifantspoten, maar toch fraai en met veel fantasie gekleed. En het dient ge zegd dat het trio er ook in is geslaagd het geestdodende ritme van het gevange nisleven behoorlijk te laten overkomen. Maar voor het vorige was „Rosé” voor mij een onbegrijpelijk ratjetoe, waar weinig theatergenoegen aan viel te bele ven. ALLEMAAL waarschijnlijk goed en serieus bedoeld, maar voor mij volko men onbegrijpelijk. Want de vertoning bestond uit een soort combinatie van pantomime en ballet, met een nauwe lijks waar te nemen samenhang, waarbij het de drie spelers slechts was veroor loofd luide en ongearticuleerde kreten te slaken. Beurtelings zagen wij hen als de rechter een Dood van Pierlala uit de poppenkast, die voortdurend op een blikken bordje slaat; een afgrijselijk oud wijf, hoogst zwanger dat zichzelf van een kartonnen foetus verlost; een hoekige balletdanseres in travestie en een af schuwelijk mishandelde gevangene. Waarbij dan de tegenwoordige gebruike lijke royale aanblik op het blote achter werk van een jongeman evenmin mag ontbreken. Kijkgrijp kan eerste jaren niet uitbreiden De nieuwe eigenaar die mei vrouw en twee zoons Robert (9 jaar) en Frank (14 jaar) alsmede een aantal rela ties en vrienden de oversteek vanaf Great Yarmouth meemaakte, vertelde dat er vlak voor het moment van ver trek vrijdag oms leeks het middaguur storing ontstond in de machine. In de betrekkelijke kleine ruimte van de ma chinekamer was het de Leimuidense jachtwerfeigenaar Co Duindam die 24 uur onafgebroken in touw was om het euvel te verhelpen. Glimmend en zwart van olie en vet ploeterde hij in de bedompte ruimte waar nauwelijks ruim te is voor twee man en waar een onderdeel van ruwweg 150 kilogram moest worden gedemonteerd en ver plaatst. De weersomstandigheden maakten uit varen zaterdagochtend niet mogelijk. John ter Haak en zijn aanhang, die donderdag per vliegtuig naar Engeland waren afgereisd, moesten nog eens 24 uur geduld opbrengen voordat de trossen konden worden losgegooid. Onder com mando van de vorige eigenaar, kapitein Mac Kreth, werd zondagochtend zee ge kozen. De overtocht verliep voorspoedig. Buitengaats werden op de driemaster alle zeilen bijgezet. Tot een mijl of tien uit de Hollandse kust werd de reis onder volzeil gemaakt; het laatste deel werd gebruik gemaakt van de motor. Vanochtend omstreeks half De heer P. de Bakker verdedigde na mens de gemeente een ontheffing op grond van artikel 19. „We hebben de ervaring dat Kijkgrijp terdege rekening houdt met de onwonenden”, zo zei hij. „Dat blijkt wel uit het feit dat het bouwplan ook is aangepast toen er be zwaren rezen. Ook aan de herrie heeft de supermarkt het een en ander gedaan. Énige honderden personen zijn bij het zwembad De Heerenduinen getuige ge weest van dure ballonopstijgingen. Duur: omdat de ballon slechts een af stand van een paar honderd meter heeft afgelegd en daarna weer aan de grond werd gezet. Daaraan voorafgaande was de ballon uit Den Haag naar IJmuiden gebracht, waren ettelijke mensen daar voor in touw geweest; was er een speci ale gas-wagen gerecruteerd om de bal lon te vullen, moest de brandweer uit rukken om ter plaatse in te kunnen grijpen zo er iets ernstigs mocht gebeu ren, was een majorettenpeleton in actie gekomen en moest de politie extra werk verrichten om het verkeer langs de Heerenduinweg te regelen. Ook moest men een uur wachten, want de ballon ging niet om elf uur de lucht in, doch om twaalf uur, als gevolg van een organisatiefout bij de ballonvaarders. et tr 1- IR n. sg et i^^'4 ft F, i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5