en dan dit nog Conclusies van Economische Commissie VN: I Moegabe vraagt Nederland om hulp in inrichtingen Aanbevelingen Onwetendheid verdachte tegengesproken D’66 royeert Nooteboom Meer gevallen van zelfmoord Volledige tandheelkundige verzorging is GOZ te duur 4 4 Proces tegen ex-hoofdverpleger duurt voort Zeventig miljoen overbodig geïnvesteerd in Oosterschelde DINSDAG NOVFMBFR 1076 BINNEN- EN BUITENLAND 2 Verbaasd Snelheidslimiet Geen visum Bankroof Bezoek WEERRAPPORTEN I lepespintkever Wereldwindorgel Hulpbehoevend Lood om oud ijzer Leegloop Biesheuvel Weer open MAASTRICHT (ANP). De voormalige hoofdverpleger uit de Lückerheidekliniek in Kerkrade, die ervan wordt verdacht demente bejaarden met insuline te hebben doodgespoten, blijft ook in de vijfde week van de behandeling voor de rechtbank in Maastricht bij hoog en bij laag volhouden, dat hij niets afweet van de uitwerking van insuline. Geslagen Eg» (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. Robert Moega be, leider van de militaire vleugel van de Afrikaanse Nationale Unie van Zimbabwe (ZANU) heeft Nederland gisteren om humanitaire hulp gevraagd ten bedrage van 280.000 dollar (ruim 750.000 gulden). Hij deed dat via zijn speciale afgevaardigde Kan gai, delegatielid van de Rhodesië- conferentie, die de vorige week in Genève van start is gegaan. Na een verblijf van 24 uur in Den Haag is Kangai gisteravond weer naar Zwitserland vertrokken om zijn plaats aan de onderhande lingstafel opnieuw in te nemen. ROTTERDAM (ANP). Zowel de energie-producerende als de energieverwerkende industriën werken uiterst ondoelmatig. Zij benutten slechts vijftien percent van hun theoretische maximumcapa citeit. Verreweg de meeste energie (85 percent) blijft in de grond door onvolmaakte winningsmethoden of gaat verloren door lekkages, slechte verbrandingsmethoden e.d. Tot deze conclusies komt de Economische Commissie van de Verenigde Naties in een rapport over de mogelijkheden tot efficiënter produceren en consumeren van energie in Europa en de Verenigde Staten. 5 S -U” .d fk .SE KANGAI, de rechterhand van Moegabe b het weer Vooruitzichten voor donderdag Sinds gisteren mag met personenauto’s op de Spaanse snelwegen niet harder dan 100 kilometer per uur worden gereden. Vrachtauto’s moeten zich beperken tot 90 kilometer. Op gewone autowegen gelden maximumsnelheden van respectievelijk 80 en 60 kilometer per uur. De Russische autoriteiten hebben om nog onbekende redenen besloten de Ame rikaanse geleerde mw. Kirpatrick geen visum te verlenen voor een bezoek aan de Sovjet-Unie. Zij zou na het bekend wor den van de Amerikaanse verkiezingsuit slagen in de Russische hoofdstad een aan tal lezingen wijden aan deze uitkomsten. De Haagse plantsoenendienst gaat de iepziekte rigoureus bestrijden, nu is geble ken dat die zich in het Haagse bomenbe stand explosief dreigt uit te breiden. De verspreider van de schimmel die de iep ziekte veroorzaakt, is de iepespintkever. Deze insecten hebben zich door de warme droge zomer sterk kunnen uitbreiden. De zogenaamde broedbomen met eitjes en larven - 60 in getal - zullen worden geveld. Er zullen meest eiken en populieren voor in de plaats komen. Vlissingen heeft zijn wereldwindorgel terug. Gisteren heeft de Belgische kunste naarsgroep Mass and Individual Moving het kunstwerk officieel aan de gemeente Vlissingen overgedragen. Het nieuwe wereldwindorgel ziet er wel heel anders uit dan het vorige. Dat had namelijk 50 bamboepijpen van ongelijke lengte en dikte en er was niet veel wind voor nodig om het orgel, dat in het zand was gebouwd te laten zingen. Nu bestaat het orgel uit 20 bamboepijpen, allemaal gelijk van afme tingen, het staat in staal en plastic vastge klonken op de uiterste punt van de Nollen- dijk in de Westerschelde op een bunker uit de tweede wereldoorlog en het moet flink hard waaien, wil het orgel een nogal som ber gelijktonig geluid voortbrengen. Het eerste wereldwindorgel werd op 3 januari van dit jaar door de storm weggevaagd. Het hoofdbestuur schrijft in de verkla ring van gisteren dat Nooteboom „in strijd met de daarvoor in D’66 geldende normen zijn zetel in de Tweede Kamer blijft bezetten”. Volgens Nooteboom komt het royement niet onverwacht en ook niet het ogenblik waarop het hoofdbestuur het besluit bekend heeft gemaakt. De staatssecretaris Zeevalking (Justitie) heeft de Tweede Kamer een overzicht gezonden van het aantal gevallen van zelf moord en pogingen daartoe in de afgelo pen jaren. Hierom was gevraagd door het PSP-kamerlid Van der Lek. Uit het overzicht blijkt ondermeer, dat dit jaar (tot en met 15 september) drie zelfmoord-gevallen plaats vonden in hui zen van bewaring en twee in inrichtingen voor tbr-gestelden. Hettotaai-aantal komt op vijf, tegenover een aantal van drie zelfmoord-gevallen in 1975. Het aantal gevallen van automutilatie in de huizen van bewaring bedroeg 42 en in de gevangenissen 7. Onder automutilatie wordt verstaan het slikken van voorwer pen, het nemen van overdoses medicijnen en het drinken van schadelijke vloei stoffen. l.bew regenbui l.bew. h.bew onbew onweer zw.bew. zw.bew. regenbui l.bew l.bew regen l.bew. zw.bew zw.bew. Lbew. regen geh.bew sneeuw zw.bew regen h.bew mist onbew regen regen onbew. onbew. geh.bew. onbew. sneeuw zw.bew. zw.bew. geh.bew. motregen zw.bew. zw.bew. geh.bew. h.bew l.bew. 10 10 10 9 10 0 11 9 11 10 11 20 16 8 14 11 9 12 -2 13 8 18 12 12 8 12 21 18 8 18 2 11 20 1 9 9 20 19 24 30 1 1 2 0.5 0.7 3 1 1 1 3 0.4 6 0 0 4 0.1 1 0 5 0 0.1 7 0 3 5 8 0 0 0 0 0.2 2 0 1 0.2 0.3 0 1 0 o Ais de president van de rechtbank, mr. F. ELiëns, de verdachte deze verklaringen De commissie meent dat het mogelijk is twee keer zo efficiënt te werken door gebruik te maken van alle moderne tech nieken. Hoewel dit de eerstkomende jaren niet te verwezenlijken zal zijn vanwege de hoge kosten, is de commissie ervan over tuigd dat de doelmatigheid rond 1990 opgevoerd kan zijn tot zo’n twintig per cent. In latere jaren zouden dan nog ver dere verbeteringen kunnen worden door gevoerd. Het doel van het onderzoek is niet, zo schrijft de commissie, het doen van weer een aantal voorspellingen, maar het aangeven van wat nu al mogelijk is. Uit het statistisch materiaal in de studie blijkt dat ruim de helft van alle energie verliezen optreedt tijdens de produktiefa- se, hetgeen voornamelijk te wijten is aan onvolkomenheden in de exploitatie van koolwaterstoffen. Gemiddeld wordt er in Europa en de VS 35 percent van de aan wezige ruwe olie uit de grond gehaald. Theoretisch zou bij de huidige stand van de techniek een gemiddelde van zestig percent bereikt kunnen worden, maar de hoge kosten maken dit vooralsnog onmo gelijk. Het verwerken en transporteren van energie (inclusief opslag en distributie) veroorzaakt een verlies van circa 14 per cent. De commissie meent dat dit alleen nog maar zal toenemen doordat electrici- Gesteund door tal van schriftelijke ver klaringen van getuigen hebben gisteren twee oud-leerlingen van de hoofdverple ger verklaard, dat zij tijdens hun oplei ding door hem uitvoerig zijn geïnstrueerd over het toedienen van insuline-injecties. De voornaamste aanbevelingen van de VN-comtnissie zijn: UTRECHT (ANP). „De tandartsen zullen er rekening mee moeten houden dat een volledige tandheelkundige ver zorging met alle mogelijkheden te duur is om in haar totaliteit in het verstrek kingenpakket van de ziekenfondsen opgenomen te wordne”. Enkele dagen geleden had verdachte op de zitting verklaard, dat het een stel knoei ers waren op zijn afdeling. Uit schriftelij ke getuigenverklaringen, die de president voorlas, bleek dat niet zij maar de ver dachte de knoeier met de spuit was. Eens zou hij een patiënt door kleren en al heen Niet duidelijk is of het verzoek om financiële hulp aan alle EEG-landen of alleen aan Nederland is gericht. Kangai zelf bracht naar voren dat het zijn organi satie lood om oud ijzer is waar de fondsen vandaan komen. „Wij kennen Neder land”, lichtte hij toe, „we hebben grote waardering voor de anti-koloniale opstel ling van uw land, en we zijn er zeker van dat Den Haag ons op dezelfde wijze wil helpen als Zweden reeds heeft gedaan”. De noodhulp, waarvan Kangai sprak, betreft voorzieningen in de sfeer van de gezondheidszorg ZANU vraagt onder meer om de financiering van een mobiele kliniek als ook tenten en voertuigen. Steeds opnieuw benadrukte hij dat het om humanitaire hulp ging, hoewel hij niet wilde ontkennen dat deze de Rhodesische vrijheidsstrijders in Mozambique ten goe de zouden komen. Moegabe, die als de machtigste zwarte leider van Zimbabwe geldt, heeft na ern stige ongeregeldheden tussen de guerrilla strijders onderling, de militaire leiding overgenomen van politieke leiders als Nkomo, bisschop Moezorewa en ds. Sitho- le. Hij heeft een zogenaamde derde macht opgebouwd, bestaande uit militaire com mando’s, die verenigd zijn in het ZIPA, dat voor Volksleger van Zimbabwe staat. teit steeds belangrijker aan het worden is. Het gemiddelde rendement van de ver schillende soorten energieverwerking is ongeveer 78 percent, variërend van 90 Het GOZ is er verbaasd over, dat het sectiebestuur geen melding maakt van enkele voorgestelde uitbreidingen van het verstrekkingenpakket. Zo hebben fondsen en tandartsen enkele weken dat in de ziekenfondssector de protheses aanzienlijk moeten worden verbeterd. gespoten te hebben zonder de naald te steriliseren. „In nog geen 20 jaar van mijn praktijk heb ik iemand door de kleren heen gespoten”, reageerde de verdachte verontwaardigd. percent bij de raffinage van ruwe olie en de bereiding van kolen en aardgas tot 30 a 35 percent bij het thermisch opwekken van elektriciteit. Rond 1990 zal het gemid deld rendement waarschijnlijk gedaald zijn tot 70 percent, maar op de lange termijn zijn de vooruitzichten beter, dank zij bijvoorbeeld de gecombineerde pro- duktie van stoom en electriciteit, het gebruik van brandstofcellen, snellekweek- en fusiereactoren. Het ver lies dat optreedt bij het transport van elektriciteit zou verminderd kunnen wor den door het toepassen van hogere volta ges en een betere isolatie. Volgens Kangai zal Moegabe straks „zeker president worden”. Om druk uit te oefenen op de onderhandelingen, die tus sen blank en zwart Rhodesië in Genève worden gevoerd, heeft de guerrillaleider vorige week besloten de gevechtsactivitei- ten op te voeren. Zijn commando’s opere ren vanuit Mozambique, waar ze zich ook voortdurend terugtrekken, als de grond hun te heet onder de voeten geworden is. Kangai’s gesprekspartner in het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag, was het hoofd van het bureau Afrika. De laatste zou zich „welwillend” hebben opgesteld tegenover het verzoek van Moe gabe aan Nederland de Rhodesische vrij heidsstrijd financieel te steunen. Het Rho desische delegatielid weigerde in te gaan op de vraag of het vrijlaten van de politie ke gevangenen in Rhodesië, van wie som migen reeds tot de strop veroordeeld zijn, een voorwaarde is om de thans opge schorte conferentie in Genève te ver volgen. „Het gaat er om”, zei hij ontwijkend, Verder is mede op aandrang van de ziekenfondsorganisaties onlangs aan de Ziekenfondsraad voorgesteld, het pre- ventiepakket, dat nu nog voor de twee- tot en met zesjarigen geldt, uit te breiden tot en met de twaalfjarigen, zodat aan- geieden al overeenstemming bereikt over een herziening van de protheseta- rieven die rekening houdt met verbeter de technieken. Overigens vindt het GOZ, dat de patiënt zich ook zelf enige financiële opoffering zal moeten getroosten als hij een goed gebit belangrijk vindt. De verdachte was niet van zijn stuk te brengen na het aanhoren van het trieste verhaal over de heer Peters: „Ik heb de sondes altijd ingebracht zoals dat moest en ik heb altijd gekeken of ze goed zaten. Patiënt Peters herinner ik me niet." De officier van justitie zag gisteren af van de heer Janssen, hoofd verpleegkun dige dienst, als getuige in het proces. De man had verteld, dat hij vorige week thuis telefonisch drie keer bedreigd was. Als hij tegen de verdachte zou getuigen, werd hem en zijn gezin wat aangedaan. Het openbaar ministerie achtte het in deze omstandigheden niet verantwoord de heer Janssen als getuige te horen. De raadsman van verdachte, mr. J. Hermans, wilde hem wel als getuige décharge laten komen. De politie heeft maatregelen getroffen om de heer Janssen en zijn gezin te beschermen. een bebloede neus en een mond had opge lopen. Een bejaarde man had volgens de getuige de behandeling van de hoofdver pleger niet overleefd. In plaats van de sonde in zijn maag in te brengen duwde de hoofdverpleger deze in de longen, waar ook het voedsel terechtkwam. „Ik hoorde de heer Peters rochelen en snelde naar de afdeling. De man liep blauw aan en braak te. Binnen vijf minuten na de voeding was de patiënt dood”, aldus Herman. Kangai betreurde de leegloop van blan ken uit Rhodesië (op dit moment ongeveer 2000 personen per maand op een totale bevolkingsgroep van nog geen 225.000 zie len). Niet omdat de repatriërenden moei lijk te vervangen specialisten zijn, maar omdat „niemand raciale wraakgevoelens van ons, Zimbabwiërs, behoeft te vrezen.” z z z z zzw z zzw zzw zzw zzw zzw zo nnw z wzw zzw zzw w nno winst. z n zo wzw w z wnw winst. z nw ono zw winst, nnw zzo z windst. no n o 8 8 7 8 8 9 9 8 9 8 1 18 8 2 10 8 6 7 -5 1 6 12 4 6 6 9 12 6 4 9 0 7 10 -4 6 6 11 14 19 16 Volgens de getuigenverklaringen weet elke leerlingverplegende, dat erg voor zichtig met insuline moet worden omge gaan, omdat zelfs een geringe dosis teveel fatale gevolgen kan hebben voor het leven van de patiënt. De opmerking van de verdachte, dat hij dacht insuline voor niet- suikerpatiënten te kunnen gebruiken als pijnstillend middel of om de onrustige patiënten te kalmeren, wordt door de getuigen afgedaan met „belachelijk”, vooral als het gaat om niet-diabetici. Oud-premier Biesheuvel is gisteren samen met zijn echtgenote m Moskou gearriveerd, voor een bezoek van tien dagen aan de Sovjet-Unie op uitnodiging van de Opperste Sovjet. Biesheuvel was al tijdens zijn premierschap door de Russi sche autoriteiten uitgenodigd voor een bezoek, maar hij had in die periode geen I gebruik kunnen maken van die invitatie. Amsterdam De Bilt Deelen Eeide Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel-Aviv sluiting op het dertienjarigenplan („inte grale” tandheelkunde voor kinderen die nog een redelijk gebit hebben) mogelijk wordt. Ook is de Ziekenfondsraad voor gesteld, voor kinderen van zes tot en met vijftien jaar fluoride-applicatie in het verstrekkingenpakket op te nemen, nu de drinkwaterfluoridering is beëindigd. Evenmin als de verdachte met de spuit om kon gaan deed hij dat met de sonde, die bij patiënten met vloeibaar voedsel ingebracht moet worden. „Dat ging dikwijls zeer ruw”, verklaarde Herman, die had gezien dat een van de patiënten Volledige tandheelkundige verzorging is een risico dat niet normaal te verzeke ren is, omdat iedereen min of meer „tandheelkundig ziek” is. Ook daarom willen de fondsen voorrang geven aan preventieve maatregelen ten behoeve van de jeugd. Het Gemeenschappelijk Overleg van Ziekenfondsorganisaties zegt dit in een reactie op het standpunt dat de sectie TMZ (Tandartsen Medewerkers Zieken fondsen) van de maatschappij tot bevor dering der tandheelkunde heeft gefor muleerd voor de ledenvergadering op 13 november. Het sectiebestuur meent onder meer, dat het te beperkte fond spakket tot gevolg heeft dat er meer tanden en kiezen worden getrokken dan nodig is, dat er daardoor meer mensen een kunstgebit hebben dan gewenst en DEN HAAG (ANP). De cijfers over dit jaar laten een lichte stijging zien van het aantal zelfmoord-gevallen in de hui zen van bewaring en in de inrichtingen voor de verpleging van ter beschikking van de regering-gestelden. In Thailand zijn gisteren de scholen en universiteiten weer opengegaan, die na de coup van 6 oktober waren gesloten. Niet heropend is echter de Thammasat- universiteit. waar zich enkele uren voor de militaire staatsgreep bloedige botsin gen voordeden tussen politie en studenten (daarbij kwamen 41 mensen om). Ver wacht wordt dat de universiteit over enke le weken opengaat. Het uitgaansverbod voor de nachtelijke uren blijft in Thailand onveranderd van kracht. Weer in binnen- en buitenland Even kwaad was de hoofdverpleger, toen zijn voormalige pupil Van der Schoor de rechters vertelde dat hij de patiënten sloeg. Eén geval stond hem nog duidelijk voor ogen. Een lastige bejaarde man kreeg van de hoofdverpleger een klap met de vlakke hand. De verdachte achtte dit uitgesloten. De president vroeg het hoofd van de verpleegkundige dienst, de heer A. Jans sen, of er wel eens meer in de kliniek geslagen werd. Hij noemde één geval op. De arts, mevr. Vijgen-Duif, biechtte op. Zij en een ziekenverzorgster waren een keer zo ernstig door een agressieve patiënt aangevallen, dat zij in een onbe zonnen ogenblik uithaalde. In de consumptieve sector bereikt men op dit ogenblik een rendement van gemid deld 42 percent. Volgens de VN- commissie zou dat binnen vijftien jaar 51 percent kunnen zijn. De voornaamste oor zaken van de hier optredende verliezen zijn in volgorde van belangrijkheid: het alom verbreide gebruik van benzinever- brandingsmotoren, de verspilling van warmte in gebouwen, de verspilling van warmte bij het maken van ruw ijzer, het onvoldoende isoleren van machines, de geringe herwinning van warmte en de geringe „recycling” van afval en schroot. Aantal uren zon 0 tot 4. Min. temp, omstreeks 4 graden. Max. temp, omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 7 0 percent. Kans op een geheel droog etmaal 40 percent. In het afgelopen weekeinde is bij een inbraak in een bank in Milaan zeker 250 miljoen lire (ruim 900.000 gulden) buitge maakt. Ook werden enkele kluizen van particulieren gekraakt waarvan de inhoud nog niet bekend is. De twee oud-leerlingen van de hoofd verpleger, Herman Kompier en Petrus van der Schoor, vertelden beiden, dat zij van hem les hebben gekregen in het spui ten met insuline. Daarbij werd hun geleerd voorzichtig om te gaan met de hoeveelheden en te letten op het soort insuline. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het hoofdbestuur van D’66 heeft het Kamerlid drs. Govert Nooteboom van de ledenlijst wegge streept. Het royement kwam bijna een half jaar nadat Nooteboom had laten weten niet meer namens D’66 in de Kamer te willen zitten. Hij bleef toen echter wel Kamerlid. In een eerste reac tie zei Nooteboom gisteravond dat hij van plan is voorlopig parlementariër te blijven. „om en de blanke kolonisten van lan Smith en de Britse regering op de knieën te krijgen. Smith is een rebel, die wat onze zelfstandigheid betreft, geen been heeft om op te staan, terwijl Londen probeert zijn verantwoordelijkheid tegenover ons te ontduiken. Wij wensen slechts met Groot-Brittannië te onderhandelen omdat dat land de laatste koloniale mogendheid is.” „Waar Smith de brutaliteit vandaan haalt om ook nog noten op zijn zang te hebben, is ons een raadsel. Door de eeu wen heen is het recht van onafhankelijk heid onvervreemdbaar.” Af en toe buien en middagtemperaturen omstreeks 9 graden. Het royement, dat per 1 november is ingegaan, komt een kleine week voor het congres van D’66. Als het hoofdbestuur nog niet had besloten Nooteboom te schrappen, was op het congres waar schijnlijk een motie ingediend waarin om dit royement was gevraagd. Het D’66-lid Ernst Bakker, fractiemedewerker in de Tweede Kamer, had al met zo’n motie gedreigd. Hij was ook degene die in juli van dit jaar aan het hoofdbestuur in een brief vroeg om een royement. Overweging daarbij was dat Nooteboom wel in de Tweede Kamer bleef zitten, maar niet meer D’66 vertegenwoordigde. MIDDELBURG (ANP). Er komt een schutsluis in de nieuwe Oosterschelde- pijlerdam. Dit zeggen Gedeputeerde Sta ten van Zeeland in antwoord op vragen naar aanleiding van de provinciale begro ting over 1977. Gedeputeerde Staten zeg gen deze informaties van de minister van Verkeer en Waterstaat te hebben gekre gen. Uit antwoorden van GS blijkt ook dat in feite 70 miljoen gulden in het water is gegooid aan overbodige werken en onder zoekingen in de monding van de Ooster schelde. Dit als gevolg van de veranderde plan nen van een potdichte naar een water- doorlatende dam in de monding vn de Oosterschelde. De Russische partijleider Leonid Brez- njev zal van 15 tot en met 17 november een officieel bezoek brengen aan Joego slavië. Maar 15 pet. alle energie benut 1. het voorkomen van lekken en een betere isolering, niet alleen van huizen, maar ook van fabrieken en machines, 2. meer gebruik maken van ener giebesparende technieken, 3. „recyclen” van warmte, uitlaat gassen, schroot, agrarisch en huishou delijk afval, 4. het invoeren van zg. totale ener giesystemen (aansluiten van de klein verbruiker op districtscentrales of kerncentrales), 5. het veranderen van de vraag (gebruik stimuleren van kleinere auto’s, minder energie-intensief voed sel, van railverkeer in plaats van weg en luchtverkeer, van telecommunicatie in plaats van transport etc.), 6. het ontwikkelen van energiebe sparende technieken zoals warmte pompen, zonlichtcollectors, nieuwe transport- en aandrijfmethoden. WOENSDAG 3 NOVEMBER Zon- en maanstanden Zon op 7.38 uur onder 17.08 uur Maan op 15.41 uur onder 3.53 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater: 1.16 uur en 13.43 uur Laagwater 9.20 uur en 21.32 uur voorhoudt, weet hij het niet zo goed meer en kijkt hulpbehoevend om naar zijn raadsman. Het enige dat hij zegt is: „Zij kennen mijn gestoorde patiënten niet. Ik dacht het te kunnen doen. Ik heb nooit gevolgen van mijn insuline-injecties gezien.”

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2