Resolutie massamedia in Nairobi heet hangijzer Maire Drumm begraven Leber ontslaat twee luchtmachtgeneraals Grote meerderheid Mario Soares BENOEMING GEMATIGDEN IN CHINA achtergrond I V I y' U ijiCi ■i UNESCO-VERGADERING IN HOOFDSTAD VAN KENIA MEESTE ARBEIDERS GEWOON AAN HET WERK Staatspolitieke beslissing in Bonn rd Kriel Tsjen Luizen Vergelijking Jeh INKTPOTLOOD Doodgeschoten HELP!! MB 2 19 7 6 DINSDAG NOVEMBER BINNEN- EN BUITENLAND miet isum roof zoek ever jrgel dorgel unste- loving neente lieuwe mders lijk 50 jte en nodig nouwd l uit 20 afme- rastge- Jollen- ker uit ‘t flink il som- n. Het anuari zaagd. uvel steren oskou i tien iiging was al Russi- r een geen itatie. )pen len en na de i. Niet nasat- i voor >otsin- lenten Ver- enke- erbod ailand Z-- door Nico Scheepmaker JOHANNESBURG (UPI, AFP). Een door studenten georganiseerde vijfdaagse sta king, bedoeld als protest van de zwarten tegen de blanke minderheids-regering in Zuid- Afrika, is weinig succesvol voor de stakers begonnen. Er deden zich hier en daar incidenten voor, maar de meeste arbeiders gingen (Door onze redacteur in Bonn, Hans Amesz) BONN. „Dit is de hardste beslissing die ik heb kunnen nemen, dus u begrijpt hoe hoog deze zaak is opgenomen”. Aldus motiveerde de Westduitse minis ter van defensie, Georg Leber, gisteren tijdens een persconfe rentie in Bonn het ontslag van de twee hoge luchtmachtgeneraals. Luitenant-generaal Walter Kru pinski, commandant van de luchtmacht, en zijn plaatsvervan ger generaal-majoor Karl-Heins Franke zijn met vervroegd pensi oen gestuurd omdat zij in een gesprek met journalisten uitspra ken hebben gedaan die „ver over de streep van het behoorlijke gaan”, aldus Leber. Ook hebben ze volgens de minister de naam van de Bundeswehr geschaad. gewoon aan het werk. Bij twee vorige stakingen verscheen 80 percent van de zwarte arbeiders niet op het werk. t lO®. (Door Jaap van Ginniken) SJANGHAI. In Sjanghai zouden de drie radicalen die het stadsbestuur beheersten vervangen zijn door gematig den. Gisteren doken er muur- kranten op, die drie andere belangrijke benoemingen bevestigden. Deze waren vori ge week reeds door deskundi gen voorspeld. De nieuwe par tijvoorzitter Hoea Koeo-feng als eerste minister worden opgevolgd door vice-premier Li Hsien-nien. Minister van defensie Jeh Tsjien-jing zal voorzitter van het parlement worden en daarmee de proto collaire functies van president waarnamen. De garnizoens commandant van Peking, Tshen Hsi-lien, zal hem op zijn beurt als legerleider opvolgen. ij w (Van onze speciale medewerker) Begin vijfdaagse staking Zuid-Afrika geen succes Duizenden republikeinen, sommigen in Krupinski Franke Li Hsien-Nien „Goede Nico, Brez- er een loego- Van prof. dr. Karei van het Reve ont ving ik het volgende schrijven om hulp. Misschien kan een van u hem van dienst zijn: In uiterste nood wend ik me tot jou, als tot een helper van armen en verdrukten en bespeler der publieke opinie. Ik geef dat dagboek van David Koker uit (dag boek van een joodse jeugdvriend van Karel van het Reve, die tijdens de oorlog in een concentratiekamp omkwam - N.S.). In dat dagboek citeert hij, naar aanleiding van zijn houding tegenover de Duitsers, de regel „II n’y a pas d’innocents de l’autre coté de la barricade”, hetgeen zoveel «.eg gen wil als: „Er zijn geen onschuldigen aan de andere zijde van de barricade”. Hij kende dat citaat. Ik ken dat citaat ook. Ik weet niet wie dat gezegd heeft. Ik heb verscheidene geleerden geraadpleegd, en niemand kan dat citaat thuisbrengen. Niettemin wil ik in die uitgave vermelden van wie dat citaat is. Er blijft mij nu nog één redmiddel over: mij via jou tot de millioenen te wenden, die jou dagelijks lezen Onder die millioenen moet er één zijn, die weet waar dat citaat vandaan komt. Met proletarische groeten, beleefd aanbevelend, Reve” it een lelde- e Sta- ragen >egro- n zeg- >r van 'ekre- >k dat iter is mder- oster- plan- vater- /n de •n om Ame- geen tan de 1 wor- igsuit- n aan- nsten. Het betreft hier geen disciplinaire, maar een staatspolitieke beslissing, waarvoor Leber verantwoordelijk is. De twee ont slagen generaals hebben vorige week een aantal journalisten uitgenodigd om van gedachten te wisselen over de zogenaam de affaire-Rudel. De aanwezigheid van Rudel bij deze reünie in een kazerne, waar hij zijn boek „Trotzdem”. signeerde met de zin: „Wie opgeeft, is zelf opgegeven”, was onder werp van scherpe kritiek geworden. Via woordvoerder Armin Halle distantieerde het ministerie zich vorige week maandag al van het optreden van de ex-kolonel. Dit is de directe aanleiding tot het ont slag van de beide generaals geworden Wat verder tijdens de ontmoeting met journalisten („Waar niet alleen sla is gege ten”, aldus Leber) is gezegd, mocht de minister, die persoonlijk het onderzoek van dit voorval heeft geleid, met zeggen. Zowel de Westduitse als de Britse en de Oostenrijkse afgevaardigden hebben zich in Kenia al duidelijk tegen de principes van deze verklaring uitgesproken, en ver wacht mag worden dat de Nederlandse minister van Onderwijs Van Kemenade, die woensdag aan de beurt komt, dat ook zal doen. Allen zijn veteranen uit de burge roorlog en verzet en behoorden in die tijd tot de allernaaste medewerkers van Lioe Po-Tsjeng, op dit moment het oudste lid van het politiek bureau en, hoewel vrij onbekend, ook een van de meest gezaghebbende gematigden daarin. Na de vestiging van de Volks republiek behoorden zij vervolgens alle drie tot de naaste medewerkers van de overleden premier Tsjoe En- Lai, die hen ondanks felle tegenkan ting van links tijdens de Culturele Revolutie in vooraanstaande posities handhaafde. het buitenland. De nieuwe premier Li werd ongeveer 70 jaar geleden geboren in de centraal gelegen provincie Hoe- peh, ongeveer 100 mijl ten noorden van de belangrijke industriestad Woehan. Als zoon van arme boeren werd hij aanvankelijk timmerman, maar begon later het platteland te organiseren voor de opstand. Bij de overwinning in 1945 op de Japanners werd hij lid van het Cen traal Comité van de Partij. Bij de over winning op de nationalisten, in 1949, werd hij lid van de regering en van de militaire leiding. Zijn werkelijke opname in de top volgde pas in 1954. In dat jaar volgde hij, als ongeschoolde boerenzoon, de toenmalige minister van financiën op. Dat was Teng Hsiao-Ping, dezelfde wiens positie hij ook eigenlijk nu, meer dan 20 jaar later, overneemt. Hij werd daarmee toen tevens hoofd van het zogenaamde Vijfde Bureau en rechter hand van premier Tsjoe voor vraag stukken van buitenlandse handel. De enige belangrijke toespraak die van hem bekend is gaat over de prijs politiek. Hij maakte een groot aantal reizen naar communistische landen en leidde handelsbesprekingen met ver scheidene andere staten. Inmiddels was hij ook benoemd tot lid van het Politiek Bureau van de Partij. Daarin verschilde hij nogal eens van mening met de radicalen, bijvoorbeeld over Mao’s ingrijpende plannen voor een Grote Sprong Voorwaarts. Uit dat partijcongres' in Lissabon, dat drie dagen heeft geduurd, is een aanzien lijke versterking voor Soares’ gematigde partijpolitiek naar voren gekomen. De radicale oppositie, die veel stof heeft doen Begin dit jaar, toen linkse kritiek zijn rechtse college Teng tot aftreden dwong, verdween ook Li enige tijd uit het openbaar, maar de zieke Mao zou zijn vrouw en de andere leden van de zogenaamde Sjanghai-groep toen zelf hebben gesommeerd Li Hsien-nien met rust te laten en hem persoonlijk weer in zijn functies hebben hersteld. gecontroleerd, onder het motto van strijd tegen de overheersende positie in de wereld van het nieuws van de internatio nale (westerse) persbureaus, wordt zo gepoogd niet alleen het nationale nieuws te beheersen, maar ook het nieuws dat over het eigen land naar de buitenwereld gaat. Deze zogenaamde dekolonisatie van het nieuws is echter niet anders dan een ver dere beperking van de vrijheid van meningsuiting, die zowel in de landen van het Oostblok als in een groot aantal ont wikkelingslanden bestaat. Met name in de laatste anderhalf jaar, waarin vijf topleiders zijn overle den en verscheidene anderen afgezet, is Jeh steeds meer een sleutelfiguur geworden. hervatting van de burgeroorlog werd hij in 1948 chef-staf. opwaaien, bleek niet te bestaan, want Mario Soares’ partij- en regeringspolitiek werd door de vergadering goedgekeurd met slechts 20 stemonthoudingen bij geen tegenstemmen. Wie zwijgt stemt toe, verklaarde Mario Soares in zijn commentaar over de stem ming. Vier van de tót dusver onafhanke lijk meedenkende ministers voor Mario Soares’ regering besloten tijdens het con gres zich als lid van de socialistische partij aan te melden. het uniform van het IRA waren naar de begraafplaats in het westen van de stad gekomen waar guerrillastrijders worden begraven die sneuvelen in de strijd met de Britse strijdkrachten. Mevrouw Drumm is vorige week in een katholiek ziekenhuis, waar ze verpleegd werd, vermoord. auto’s •r dan reden, tot 90 relden ■velijk Generaal-majoor David Kriel, die belast is met de controle over de oproer-politie, zei dat het in Soweto, buiten het incident met de belaagde chauffeur, rustig was geweest. Hij zei dat de politie in Tembisa een schot had gelost waarbij een jonge betoger werd gewond. BELFAST (Reuter). Het voorlopige Ierse Republikeinse Leger heeft gisteren zijn heldin Maire Drumm begraven in Belfast. Het was de grootste republikeinse teraardebestelling in militaire stijl die ooit in Noord-Ierland is gehouden. Er waren guerrillaleiders van beide kanten van de grens met Ierland. »at de geble- renbe- »n. De ie iep- kever. varme en. De jes en ;eveld. n voor Generaal Tsjen Hsi-lien ten slotte is 63 jaar. Hij kwam als boerenzoon en herdersjongen uit hetzelfde district in de provincie Hoepeh als de nieuwe premier Li en heeft dan ook reeds lange jaren aan diens zijde gestreden. Hij zou artilleriecommandant in de Koreaanse oorlog zijn geweest en later de Vietnamezen hebben gesteund in hun guerilla tegen de Fransen. Daarna kreeg hij verscheidene vertrouwen- sposten in leger- en partijleiding Tijdens de Culturele Revolutie voer den de Rode Gardisten een felle cam pagne tegen hem, maar kort daarop wist hij zijn belangrijkste belagers als complotteurs te ontmaskeren. In de daarop volgende tien jaar bleef hij op de achtergrond de belangrijkste tegen speler van de radicalen, die sindsdien de één na de ander het veld hebben moeten ruimen. De verklaring gaat er namelijk geheel van uit dat het de taak van pers, radio en televisie is, de doeleinden van de staat te dienen en in het bijzonder met betrekking tot de bevordering van vrede en internati onaal begrip en ter bestrijding van oor- Ofschoon de betrokken delegaties ook van die vormen van samenwerking zullen verlangen dat ze door de staten worden Hoewel hij in 1952 zou zijn bekriti seerd wegens tekortkomingen bij de landhervormingen in zijn gebied, werd hij twee jaar later al lid van het eerste parlementsbestuur, hetzelfde lichaam dat hij nu gaat voorzitten. In de daarop volgende periode vervulde hij even eens vooraanstaande functies in de legertop. Wat meteen opvalt is, dat Carter blijk baar Jimmy is gedoopt, en niet James, of James Early zoals zijn vader die zelf al Sr, was. Jimmy is dus geen verkleinwoord, maar zijn echte voornaam (in de familie wordt hij ook wel „Hot” genoemd, weet Playboy te melden). Behalve dat de Ame rikaanse kiezers een „kruis” (cross) of een „goed-teken” (check), - u weet wel, zo’n v- tje met ophaal dat de meester ook bij ons achter een goede som placht te zetten, - in een hokje naast de naam van de partij en naast de naam van de presidentskandi daat en zijn vice-president moeten zetten, mogen ze ook nog voor een United States Senator stemmen, en voor een Represen tative in Congress. Bovendien is een vakje blanco gehouden, waarin zij hun individu ele kandidaten voor de presidentsverkie zingen mogen schrijven, drukken of opplakken (write, print or paste). Het kruisje of goed-tekentje moet steeds met dezelfde pen of hetzelfde potlood worden ingevuld, waarbij alleen gebruik mag worden gemaakt van „zwart potlood, inktpotlood, of blauwe, zwarte of blauw zwarte inkt in een vulpen of ball point pen”. Rond 1930 leidde hij nog slechts een kleine guerrillagroep van 60 man, maar ruim tien jaar later was dat al aangegroeid tot 60.000. Zijn opdracht aan zijn ondergeschikten was: deel alles met de boeren, zelfs de luizen. In die tijd moest hij tegelijkertijd vechten tegen de Japanse bezetters en tegen de mannen van generaal Tshang Kai- Sjek. (Van onze redacteur in Lissabon) LISSABON. Door een grote meer derheid van de 1400 socialistische con gresgangers Is Mario Soares herkozen als secretaris-generaal van de Portugese socialistische partij. De benoeming geldt voor een periode van twee jaar. theidspolitiek van de regering, zijn zwar te werkwilligen vaker het doelwit geweest van stakende rasgenoten. logspropaganda, racisme en apartheid. De kans dat de verklaring in haar geheel zal worden afgewezen, is niet aan wezig. Daarvoor hebben de voorstanders er al te veel energie en tijd aan besteed. Maar westerse gedelegeerden zullen er in het overleg in de wandelgangen op wijzen, dat nieuws uit ontwikkelingslanden dat zo wordt gecontroleerd door de staat als de verklaring toelaat, bijzonder weinig geloofwaardigheid zal hebben, zowel in de westerse wereld, als in de kring van de ontwikkelingslanden zelf. Het aantal ontwikkelingslanden dat De zaak werd echter in ernstige mate verscherpt toen de generaals Krupinski en Franke tegenover journalisten ver klaarden dat er eigenlijk niets tegen de aanwezigheid van Rudel in een kazerne was in te brengen Franke vond het zelfs nodig om Rudel te vergelijken met de fractievoorzitter van de sociaal democratische partij (SPD) in de Bonds dag, Herbert Wehner. Waarom zou men het verblijf van Rudel in een kazerne veroordelen, aldus Franke, terwijl linkse extremisten en communis ten die vroeger in de Sowjet-Unie hadden gezeten, nu in de Bondsdag zitten. Als voorbeeld noemde hij Wehner, die in de oorlog deel uitmaakte van de Ulbricht- groep in Moskou Krupinski sloot zich bij deze opmerking van Franke aan Ex-kolonel-vlieger Hans Ulrich Rudel, de meest gedecoreerde (gouden eikenloof met zwaarden en briljanten tot het ridder kruis) Duitse officier uit de Tweede Werel doorlog had namelijk meegedaan aan een „traditionele ontmoeting” van oud strijders van een Stuka-eskader in een kazerne van de Bundeswehr in Bremgar- ten bij Freiburg. Rudel staat bekend als een extreem-rechtse figuur. gevoelig is voor het argument dat pers vrijheid een verlengstuk is van de vrijheid van meningsuiting van iedere burger, is echter niet groot. Wel is er enige hoop dat sommige van deze landen zullen instem men met terugverwijzing van de verkla ring, in ruil voor de toezegging door de rijke landen van hulp aan vormen van samenwerking tussen de nationale pers bureaus van de landen van de Derde Wereld. Het besluit van Leber is binnen zijn eigen partij, de SPD, met instemming begroet. De defensiedeskundige van de CDU-CSU-oppositie Manfred Werner heeft verklaard, dat Leber onder druk van de linkervleugel in zijn partij naar het uiterste middel heeft gegrepen. Volgens Werner is het ontslag van de generaals overtrokken en niet in overeenstemming met hun verdiensten voor het leger. Terug in China werd hij na de Japanse inval, samen met Tsjoe En- Lai, de belangrijkste contactman in het hernieuwde bondgenootschap van Tsjang Bij de overwinning in 1945 op de Japanners werd ook hij lid van het Centraal Comité van de Partij. Na de In Soweto, een zwarte voorstad van Johannesburg, werd een zwarte buschauffeur ernstig gewond, toen hij werd aangevallen door een menigte. Hij werd opgenomen in een ziekenhuis. In de vier maanden van onrust in Zuid-Afrika als gevolg van onvrede met de apar- Maarschalk Jeh Tshien-jong heeft een soortgelijke achtergrond. Hij zou enkele jaren in Moskou hebben gestu deerd en tevens naar Duitsland, Frankrijk en ook Engeland hebben gereisd Hij spreekt dan ook verschei dene vreemde talen Juist in de voorgeschiedenis van het drietal zijn verscheidene belangrijke aanwijzingen te vinden voor hun te verwachten toekomstige politiek Daarin zal vermoedelijk sterk de nadruk liggen op economische ontwik keling en op goede betrekkingen met Het lijkt wel net alsof de presidentsver kiezingen in Amerika alleen tussen Jim my Carter en Gerry Ford gaan, maar net zo min als ze straks bij ons alleen tussen Jopie, Hansje en Driesje zullen gaan, zomin gaan ze in de Verenigde Staten alleen tussen Ford en Carter. Van een Amerikaanse kennis kreeg ik een fotoko pie toegestuurd van zijn verkiezingsbiljet en de bijbehorende gebruiksaanwijzing, die hij als in Nederland wonende Ameri kaan vorige week vrijdag voor 5 uur ’s middags ingevuld moest mdienen om gestemd te hebben. De Amerikanen zullen vandaag op zeven partijen en zeven presi dentskandidaten kunnen stemmen, althans in Carbon County, Pennsylvania. De partijen heten: DEMOCRATIC, REPUBLICAN, CONSTITUTIONAL, SOCIALIST WORKERS, COMMUNIST, LABOR EN MCCARTHY ’76. De presi dentskandidaten voor die zeven partijen zijn respectievelijk Jimmy Carter, Gerald R. Ford, Lester G. Maddox, Peter Camejo, Gus Hall, Lyndon H. Larouche Jr. en Eugene J. McCarthy. ‘“'I* dj een er 250 >uitge- n van a de Ons rode verkiezingspotlood wordt in de Verenigde Staten dus niet geaccep teerd, evenmin blijkbaar als de kroontjes pen en de viltstift. Gelukkig wordt echter het goede oude trouwe inktpotloot (vol gens Van Dale „potlood waarvan men door bevochtiging inktschrift krijgen kan”; volgens Koenen „potlood waarmee inktschrift wordt geschreven”; daargin der nog altijd in ere gehouden. Noemden wij het niet ook wel „een blauw potlood”? Noch Van Dale, noch Koenen rept van deze alternatieve naam voor het inktpot lood. Ik kan u intussen wel vertellen wie het inktpotlood heeft uitgevonden. Dat was Edson P. Clark uit Northampton in Massachussets. Op 10 juli 1866 kreeg hij er patent nr. 56.180 op. Zijn inktpotlood had een vulling bestaande uit zilver, grafiet, gecalcineerd gips en lampzwart dat in de gleef in het potlood met schellak werd vastgezet. De eerste president van de Ver enigde Staten die, althans theoretisch, met het aankruisen door middel van een inktpotlood kon worden gekozen, was dus Ulysses S. Grant in 1869. Het stemt mij triest te bedenken dat zulke grote presi denten als George Washington, Thomas Jefferson en Abraham Lincoln hebben moeten regeren zonder er maar een ver moeden van te hebben dat eens het j inktpotlood zou worden uitgevonden. NAIROBI. Er lijkt een kleine kans te bestaan dat de zeer omstreden resolutie over de rol van de massamedia op de algemene vergadering van de Unesco hier, zal worden terugverwezen naar een commissie van deskundigen. Voornaam ste argument daarvoor zou het feit zijn dat bij de opstelling van deze verklaring, die de verantwoordelijkheid voor de acti viteiten van de massamedia op internati onaal gebied geheel bij de staat legt, geen organisaties van journalisten zijn gehoord. In Soweto lieten vrijwel alle studenten verstek gaan bij examenzittingen. Vele winkeliers gaven gehoor aan de oproep hun verkoop te staken en hun winkels te sluiten. In een andere voorstad, Tembisa, ten oosten van Johannesburg, overvielen 400 studenten een school, openden de gas kranen van de scheikundelokalen en stichtten er brand. Een vlakbij gelegen bibliotheek werd beschadigd en 25 studenten, die net een examen aflegden, sloegen op de vlucht. Arbeiders in Kaapstad, de parlementaire hoofdstad van het land, gingen bijna alle maal aan het werk. Zij waren echter bewapend met houten stokken om zich zelf te beschermen tegen militante stu denten. De politie van Kaapstad deelde mee dat zij een zwarte vrachtwagenchauffeur heeft doodgeschoten, die een stopteken had genegeerd. De vrachtwagen was in de woonwijk Goegoeletoe in een woonhuis gereden. Op de vlucht werd de chauffeur gedood door politiekogels. In de wagen werden twee balen marihuana gevonden. Woordvoerders van busbedrijven en de spoorwegen zeiden dat de diensten nor maal werden uitgevoerd met een passa- giersbestand dat weinig onder het gebrui kelijke niveau lag. Werkgevers consta teerden „een lichte terugval” in de arbeidsopkomst. Zij hadden de zwarte werknemers gewaarschuwd dat zij zou den worden ontslagen, indien zij aan de staking gehoor zouden geven.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3