F I 401M As I k. I®! 5 I I 4 IJMOND 19 7 6 NOVEMBER DINSDAG 2 t ■I 1 1*4^ KW ik L p ra* - w« HONDERDJARIG IJMUIDEN VERWELKOMDE VORSTIN - Evenals aan boord van de schepen was ook op de receptie, die na het vertrek van de koninklijke gasten in de burger zaal van het Velsens stadhuis werd ge houden. de Voorhaven een van de meest besproken onderwerpen. Op deze feeste lijke herdenking vlogen voor- en tegen standers elkaar wel niet in de haren, maar menige pittige discussie ontwikkel de zich toch Het mocht de feestvreugde over de eerste eeuw van het Noordzee kanaal en IJmuiden echter niet drukken. de ulp fte Jke alp mal en nde te rte- aad opa de de is nt. la- -er lelt de Als om foe- »or~ smd iet te de ijs. en en ïl- iet Lus de nger rige aar- tuur ten lend art- zan feg ■er- zo Er ge- z >P- sn- ;en jke de ich ale ik- ds- sk)- no- oei- bn- let en en li- lij igt is les ns, 1st n- an en aar- \feis de ge ïnde Wie alen sa- igen op »X Linksboven: Hare Majesteit onderteken de als eerste de oorkonde, terwijl burge meester drs. J. Reehorst lachend toe kijkt. Nadat ook minister Tj. Westerterp de oorkonde had ondertekend, evenals de Amsterdamse burgemeester I. Sam- kalden, was het de beurt aan de Velsen- se burgemeester, terwijl ditmaal zijn Amsterdamse collega toekijkt. Het geduld van de wachtende menigte werd snel bel oond en het koninklijk paar verscheen samen met burgemeester Reehorst op het balkon van het stadhuis, waarbij koningin en prins hartelijk naar de vele mensen zwaaiden. De koningin vergat daarbij ook de hoekjes niet. Boven: de door de koningin, de minister p.n de burgemeesters van Amsterdam en Velsen ondertekende oorkonde met als tekst: „Op 1 november van het jaar 1976 heeft Hare Majesteit Juliana, Koningin der N ederlanden, Prinses van Oranje- Nassau, Hertogin van Mecklenburg en Prinses van Lippe Biesterfeld, enz., enz., enz., de vaart gemaakt over het Noord- zeekanaal van Amsterdam naar IJmui den. ter herdenking van het feit dat het kanaal door haar grootvader Koning Willem III honderd jaar geleden werd opengesteld. Met deze vaarweg werd de grondslag gelegd voor de ontwikkeling van scheepvaart, handel en nijverheid en derhalve voor werkgelegenheid en welzijn van een groeiende bevolking van ‘s lands hoofdstad en het gehele gebied tot aan de Noordzee.” Links: op de Kanaaldijk, bij de Loswal, waar de escorte van vaartuigen zou aanmeren, waren talloze belangstellen den bijeengekomen om koningin Juliana en Prins Bernhard te begroeten. Terwijl de Hoogoven Harmonie speelde, konden de bezoekers genieten van het fraaie schouwspel van de escorte van boten die de F. Q. den Hollander, met het konink lijk paar aan boord, begeleidden, en waaraan de Nestor en de Petronella J. Goedkoop met een waterfontein een feestelijke bijdrage leverden. Massa’s mensen hadden zich maandag middag op het stadhuisplein verzameld, in afwachting van de aankomst van het koninklijk paar en hun verschijnen op het balkon. Een drukte van jewelste, maar er zijn altijd wel een paar knul letjes die een prima plekje weten te vinden: bovenop het monument. Rustig zittend, boven de duwende massa ver heven. Voor deze gelegenheid mocht het ook. Voordat het gezelschap in IJmuiden was aangekomen was er een rustige boottocht gemaakt over het honderdjari ge Noordzeekanaal. De tocht werd mee gemaakt door driehonderd genodigden, waaronder vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven rond het kanaal, de ge meenteraden van Amsterdam en Velsen en leden van Provinciale Staten. De raads- en statenleden van de PSP en de Velsense PvdA-fractie op F. F. J. Rei- chenfeld na, inclusief de wethouders J. W. Meijer en H. Scheepee, schitterden door afwezigheid by deze tocht. Het was een stil protest tegen het feit, dat de elite wel uitgenodigd was, maar de „ge wone jongens”, door wie het kanaal er gekomen was niet van de partij moch ten zijn. De boottocht kreeg een extra feestelijk tintje omdat in Amsterdam een boot van de Havendienst voor vro lijke waterfonteinen zorgde, terwijl heel wat stoomsleepboten vrolijk hun wolken rook en stoom uitbliezen en meermalen de stoomfluit lieten gillen. In kiellinie gingen de schepen „F. Q. den Hollander” met het koninklijk gezelschap aan boord, de „B. Glasius” en de „Brittannic” op IJmuiden aan, geëscorteerd door de onderzeebootjager Hr. Ms. Amsterdam, bootjes van de Rijkspolitie en enkele stoomslepers. Bij IJmuiden werd het ge zelschap opnieuw verwelkomd met fees telijke waterfonteinen. ditmaal door de sleepboot „Nestor” van Wijsmuller en de „Petronella J. Goedkoop.” Tijdens de tocht kreeg Hare Majesteit een explica tie van de industrieën, die gepasseerd werden. Rechts: Vol inte resse bekijken koningin Juliana en prins Bern- hard samen het poék „Eene plaats van groo- ten'omöa'ng”. dat burgemeester Reehorst zojuist aan het koninklijk paar heeft aange boden. Boven en onder: Koninging Juliana heft, samen met minister Westerterp en bur gemeester Reehorst het glas op het hon derdjarig Noordzeekanaal en het' even eens honderdjarig IJmuiden, terwijl bur gemeester Reehorst even later opnieuw om die reden zijn glas heft, ditmaal mét prins Bernhard, burgemeester Samkal- den van Amsterdam en minister De Gaaij Fortman, die alvast even proeft. Rechts: Omstreeks kwart voor twee meerde de F. Q. den Hollander aan en stapten de koninklijke gasten langs de erehaag van zeekadetten van boord. Voor de wat aarzelend vallende regen druppeltjes werd in allerijl een para- pluie tevoorschijn gehaald om koningin en prins boven het hoofd te houden. Na een officieel en zeer kort woord van „welkom op Velsense grond” van burge meester Reehorst, stapten alle gasten in auto’s om naar het stadhuis te rijden. Door de snelheid waarmee de ontsche ping en 't vertrek plaats hadden, kregen de meeste omstanders slechts de kans een glimp van de hoogheden op te vangen. Het bezoek aan IJmuiden is voor het koninklijk paar overweldigend gewor den. Was er voor de bevolking van Amsterdam niet veel van het koninklijk bezoek te merken, omdat de plechtighe den zich afspeelden in de ontvangstzaal van de KNSM, de bevolking van IJmui den maakte dit tekort aan belangstelling meer dan goed. Reeds bij aankomst van de drie schepen, die het koninklijk paar en de vele genodigden van Amsterdam naar IJmuiden hadden gevaren, stond een grote juichende menigte te wachten aan de kant langs het Noordzeekanaal en nog meer bij de Loswal, waar de schepen aanlegden. Bij de aanlegplaats had de Oranjevereniging IJmuiden West zelfs voor een spandoek met: „Wij groe ten U” gezorgd en dankzij die oranje vereniging en twintig padvinders waren er zo'n vierduizend vlaggetjes, die en thousiast gezwaaid werden. Het was een groots onthaal voor koningin en prins, die aan wal door burgemeester Reehorst van Velsen hartelijk in zijn gemeente werden verwelkomd. Ook langs de route, die de officiële stoet volgde, stonden vele mensen te zwaaien, terwijl het Plein 1945 voor het stadhuis in IJmuiden zwart van de mensen zag. Al op het bordes van het stadhuis wilde koningin Juliana de mensen niet lang laten wachten en zij keerde zich naar de grote menigte om hen hartelijk toe te zwaaien. De mensen gingen echter niet weg, maar bleven tot koningin Juli ana met prins Bernhard op het balkon versehenen en zelfs toen hadden de IJmuidenaren er nog niet genoeg van. Geduldig bleven ze op Plein 1945 wach ten, terwijl in de burgerzaal het officiële gebeuren met het ondertekenen van de oorkonde en het aanbieden van het boek „Eene plaats van grooten omvang” aan de koningin plaats had, om opnieuw een juichende huldeblijk aan de vorstin te geven, toen zij in de auto stapte om IJmuiden te verlaten. Om kwart over twee leidde burgemeester Reehorst zijn koninklijke gasten naar het balkon, terwijl de IJmuider Harmonie en drumband Voorwaarts met hun majoretten de wachtende mensen met feestelijk vertoon bezig hielden. Tot het grote moment daar was, enthousiast en spontaan de handen en vlag getjes omhoog gingen. A k> B '.z-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5