Inzet van eigen leden was niet voldoende Open schoolwerk in Velsen in onderzoek ligplaats in Zaandam IJmond blijft streven naar woningbouw bij Rijksweg en in Velserbroekpolder Bejaarden genoten van feestelijke koffietafel Twee accu’s gestolen Holmvik’ vond k iw n 1 99 if *71 Voorstel aan de raad: OVERLOOP OPNIEUW AAN DE ORDE NU gDIENSTENCENTRUM wegenproblematiek „Knelpuntenoverleg” over IJmondiale „TE WEINIG SOELAAS BIEDT IIL r refill? y M - tl at IJMUIDEN-VELSEN 7 19 7 6 2 NOVEMBER DINSDAG Toekomst Inventarisatie (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. De stoomzeesleep- boot „Holmvik”, die de hoofdrol speelt in de AVRO televisieserie „Hollands Glorie” is voor de Inter nationale Sleepvaart Hobby Club verloren gegaan. De club had door het verlenen van hand- en span diensten geprobeerd om het schip aan het eind van de opnames van de AVRO over te mogen nemen, maar inmiddels is de Holmvik ver kocht aan de fa. S. G. Heisse, scheepssloperij en handelsonderne- ming te Zaandam. Daar ligt de Holmvik nu gelaten af te wachten, welke toekomst voor hem is weg gelegd. IJMUIDEN. De „Holmvik” heeft nu een ligplaats gekregen bij de Zaandamse fa. S. C. Heisse. Het is niet de eerste stoomsleep- boot, die het bedrijf in zijn bezit heeft. Het bedrijf beschikt over nog twee stoomslepers. De ene is een oude boot van de Amster damse havendienst, die op het eind van de zestiger jaren werd opgelegd en de ander de haven sleepboot „Wolfman” uit het Duitse Cuxhaven. De Holmvik is wel de grootste van de drie en ook de enige zeesleper. Woningrapport Bouwplannen SE» Sleepvaart Hobby Club toch geen van zeesleper „Holmvik eigenaar Een foto van de „Holmvik" aan de kade van Wijsmuller in IJmuiden. Burgemeester A. Hubers Raadslid M. Menist (PvdA) Hoewel de deelnemers de ochtend als doet, geeft het rijk een bijdrage in de voorbereidingskosten. Mede door het gezellig pianospel, zat de stemming er gistermorgen in het dien stencentrum al meteen goed in. Ruim 140 bejaarden genoten van de feestelijke koffietafel. en Heemskerk nog eens duidelijk uit de doeken te doen. der meneer Jongsma, maar verder zag je van de andere leden niet veel. Boven dien wist de club zelf ook niet precies wat ze verder met de Holmvik aanmoes ten. En het kost een vermogen om zo’n schip varende te houden en te verzeke ren”. lukken, dan zal bekeken worden, welke andere maatregelen gemeente en eige naar ter beschikking staan. In zijn vergadering van donderdag 4 november kan de raad de principe-uit- spraak doen voor het opstellen van het beleidsplan- SANTPOORT. Twee accu’s zijn af gelopen week gesloopt uit een vrachtau to die in het Groenelaantje in Santpoort stond geparkeerd. De twee accu’s zijn samen ruim 600 waard. De medewerkers van het Dienstencen trum hadden hun zaakjes uitstekend voor elkaar. Niet alleen was de zaal in de kleuren geel en blauw versierd, de serveersters hadden zich in het gezellige „Saartjes-uniform” gestoken. De koffie- De heei Jongsma zegt verder ter ver ontschuldiging, dat ook iedereen zich een beetje op de noodzakellijke werkzaamhe den aan boord van de Holmvik heeft verkeken „En voor ons was het soms ondoenlijk om als er dinsdags vier schil ders nodig waren die ook die dinsdag te leveren, om maar een voorbeeld te noe men. De activiteiten van de leden lagen hoofdzakelijk in het weekend en dat is te verwachten van mensen, die door de weeks hun gewone werk hebben”. Maar televisie is een harde business en omdat Toen de opnames eenmaal afgelopen waren is er toch weer opnieuw met de AVRO vergaderd over de verdere toe komst van het unieke sleepbootje, waar in de enkele actieve leden avn de ISHC toch meerdere honderden uren vrije tijd hadden gestoken. Mede op aanraden van de zeesleepbedrijven van Smit en Wijs muller, die ook belangeloos veel werk en tijd in het scheepje en de televisieop names hadden gestoken, besloot de AVRO om het te houden bij een schen king aan de clubkas van de ISHC voor het gedane werk, maar de Holmvik toch niet aan de club beschikbaar te stelen. Ongeveer 100 mensen bezochten op 22 september een voorbereidende bespre king over het open schoolwerk. Tijdens die bijeenkomst werd een werkgroep van vijftien personen geformeerd. Op 26 oktober werd deze groep officieel geïn stalleerd. Het opstellen van het plan, dat daarna door de raad moet worden goed gekeurd, is voorwaarde voor het verkrij gen van een rijksbijdrage. Omdat de leden van de ingestelde werkgroep het werk nauwelijks alleen zullen kunnen klaren, stelt het college voor een betaalde kracht aan te stellen die zich in een volledige dagtaak zal bezighouden met de nodige administra tieve werkzaamheden en de begeleiding van de werkgroep. Deze extra kosten zal het rijk waarschijnlijk ook vergoeden. BEVERWIJK. De IJmondiale we genproblematiek gaat binnenkort onder werp van gesprek uitmaken binnen de provinciale knelpuntencommissie. Nu het overleg over de noodzaak tot aanleg van onder meer de verlengde Coentunnelweg en Westelijke Randweg tussen de drie betrokken gemeentebesturen (Beverwijk. Velsen en Heemskerk) is vastgelopen, hoopt men. dat de commissie de zaak uit de impasse zal weten te halen. Heemskerk voelt, zoals bekend, niets voor de aanleg van de verlengde Coen tunnelweg en voert ter ondersteuning hiervan een ..beleidswijziging van de ho gere overheden” aan. Om hierin klaar heid te krijgen wil men op korte ter mijn het knelpuntenoverleg op gang brengen. Bij dit overleg zijn naast de drie IJmondgemeenten onder meer ook Rijkswaterstaat, de provinciale water staat en de provincie betrokken. de hobbyclub niet in staat bleek daar goed op in te spelen in feite waren het enkele IJmuider leden van de club' die telkens weer zich ten volle inzetten, maar daarbij praktisch geen steun van de andere leden kregen ontstond er toch een Han Heilig van Wijsmuller, die als contactpersoon tussen de AVRO en de ISHC was opgetreden, vertelt: „Ik ben er niet echt rouwig om, dat de Holmvik toch niet bij de ISHC is terecht geko men. Ik heb de grootste bewondering voor de vier leden van die club, waaron- Het ziet er echter Piet naar uit, dat de Holmvik aan de slópers ten prooi zal vallen. „Als we geen belangstel ling in „stoom” hadden, was hij er bij ons ook niet gekomen”, zegt de nieu we eigenaar, die duidelijk een zwak voor dit soort schepen blijkt te heb- □en. „We zijn natuurlijk geen filan tropische instelling en we hebben ook zakelijke belangen, maar als er bij voorbeeld meer kopers voor zouden komen, dan gaat hij zonder meer naar degene, die het schip wil behou den, ook al zou hij iets minder bieden dan een ander. En we hebben goede contacten met de Internationale Scheepvaart Hobby Club, dus mochten er kopers komen, dan stellen we hen ook op de hoogte”. Helemaal was de deur voor de enthousi aste clubleden nog niet gesloten, want als er geen kopers waren geweest, die nog aanzienlijke bedragen voor de stoomspeler hadden g eboden, was het scheepje misschien toch nog bij de hob byclub te recht gekomen, maar die ko pers waren er wel. En zo kwam de Holmvik in handen van de fa. Heisse. Erg teleurgesteld betoonde wethouder Hoogeboom zich over de voortgang van de saneringsplannen in de Munniken- weidebuurt. Morgenavond (woensdag, red. BC) hoopt het college in een ge sprek met het buurtcomité alle proble men uit de weg te ruimen, zodat spoedig een aanvang met de bouw van de ge plande tachtig vervangende woningen gemaakt kan worden. Het plan en het programma moeten vóór 1 november van het jaar, vooraf gaande aan het jaar waarvoor het geldt, aan de minister van CRM worden toege zonden. Dat zou betekenen dat wanneer het plan voor 1 november 1977 wordt ingezonden, het project pas in 1978 van start kan gaan. Al bij de begrotingsbe handeling voor het jaar 1976 zegde de toenmalige wethouder toe. Dat zou wor den bekeken op welke wijze een begin kan worden gemaakt met het open schoolwerk in Velsen. Dat open school werk is bedoeld om mensen die om een of andere reden de mist zijn ingegaan, een tweede studiekans te geven. Dat kan zowel voor werkende jongeren als vol wassenen gelden. In Velsen zal men zich voorlopig richten op tweede-kans onder wijs voor volwassenen. In antwoord op vragen van de socia list M. Menist, die ook naar de Bever- wijkse overloopervaringen had geïnfor meerd. zei wethouder A. Hoogeboom, dat het een jaar geleden door de IJmondiale PvdA-fracties uitgebrachte rapport „On derzoek bevolkings- en woningontwikke- ling in de IJmond” zeker niet in een bureaulade ligt te vergelen. Integendeel zelfs: volgens de wethouder wordt er binnen de commissie woningtekortgebied IJmond druk mee gewerkt. Wel is het zo dait het in het rapport aangegeven beleid niet in z’n totaliteit, maar wel in be perkte mate toepasbaar is. Hierover zal de wethouder binnenkort met de samen stellers contact opnemen. Naar aanleiding van de brief, waarin het buurtcomité onlangs een aantal grie ven bekend maakte, zei wethouder Hoogeboom het wel een kwalijke zaak te vinden, dat het comité „mensen be schuldigt d;e zich niet kunnen verdedi gen”. In plaats van ambtenaren aan te vallen, had hij liever gezien dat het comité het beleid van de portefeuille houder over de hekel had gehaald „want als wethouder ben ik wel in de positie, mij daartegen te weer te stellen”. Wat de woningbouwplannen in de Neckarstraat en IJsselstraat betreft waar respectievelijk circa vijftig en dertig nieuwbouwhuizen gaan verrijzen deelde wethouder Hoogeboom mee. dat men hiermee in de loop van het volgende jaar een aanvang hoopt te kunnen maken. Met de bewoners van beide straten is de gemeente inmiddels in contact getreden. Met betrekking tot de woningbouw in Westertuinen (300 a 400 huizen) toonde de wethouder zich geen groot voorstander van experimen tele woningbouw. Hij achtte Beverwijk daar nog niet rijp voor. Wel was hij, na enig aandringen, bereid zich met betrek king tot de mogelijkheden van experi mentele woningbouw bij onder meer het rijk te oriënteren. Tensiotte vormde de lange leegstand van sommige woningen in Beverwijk de wethouder, evenals de actieve vragen steller Menist (PvdA), een doorn in het oog. Een bij wijze van voorbeeld naar voren geschoven geval aan de Laan van Blois, waar een woning al anderhalf jaar leeg staat, bleek ook aan de heer Hoogeboom bekend. Hij deelde mee dat de gemeente al diverse malen gepoogd heeft de bewuste woning in haar bezit te krijgen, maar dat dit op niets is uitgelopen. De eigenaar is nu geadvi seerd, de huurovereenkomst met de el ders wonende maar wel huur betalende gebruiker te verbreken. Mocht dit niet Smit en Wijsmuller samen hebben de AVRO van advies gediend bij de ver koop en persoonlijk geloof ik wel, dat de oude stoomzeesleper bij Heisse een goede baas gevonden heeft. Want beide bedrijven hadden er zoveel geld in ge stoken, dat we ook graag wilden, dat de Holmvik in goede handen terecht zou komen’,, aldus de heer Heilig. zeer geslaagd beschouwden, was een ding jammer. En wel dat een aantal mensen moesten worden teleurgesteld omdat de beperkte ruimte van het Dien stencentrum niet meer mensen toeliet. Met kunst- en vliegwerk was dat aantal al tot 140 verhoogd. De heer Jongsma heeft de moed ech ter nog niet geheel opgegeven en hij hoopt nog steeds, dat het mogelijk wordt om de Holmvik in handen van de Sleep vaart Hobby Club te krijgen. „We staan volgende week op de maritieme exposi tie Europort” in de RAI”, vertelt hij, „en dan wellen we toch proberen of het mo gelijk is om een Stichting tot behoud der Holmvik van de grond te krijgen. Dat lukt natuurlijk niet, als je maar enkele medestanders krijgt, maar als erg veel mensen zich erachter zetten, dan is er misschien toch nog een kansje en dan kunnen we de Holmvik wel terugkopen” En hij zegt tot slot. „We houden de Holmvik in ieder geval in de gaten”. tafel was niet uitsluitend een zaak voor bejaarden. Ze hadden er zelf ook aan meegewerkt; sommigen met de versie ring van de zaal, anderen met de bedie ning en mevrouw Van Roden had voor iedereen een gastenkaart geschreven. Die kaarten waren genummerd en daarmee werd nog een kleine loterij gehouden. Mevrouw Bosschert tenslotte zorgde er zeer bekwaam voor dat er een gezellige sfeer kwam. Ze zat namelijk achter de piano en speelde nostalgische deuntjes die ruimschoots weerklank vonden. situatie, waarin AVRO en Sleepvaart Hobby Club niet goed meer met elkaar overweg konden. Al voor het vertrek van de Holmvik naar Ierland kwam er bij de club al een brief van de AVRO binnen, waarvan de inhoud vrij vertaald was „laat maar zitten”. Na fie terugkomst van het schip uit Ierland had de Hobbyclub dan ook geen bemoei enis meer met de Holmvik. Burgemeester Hubers liet er gister middag geen twijfel over bestaan, dat de overloop zeker wat Beverwijk betreft „volslagen ontoereikend” is. Uit een on langs door het college met directeur Reinders van het coördinatiebureau ge voerde bespreking is gebleken, dat Be verwijk in het kader van het overloop- belerd komend jaar vrijwel nergens meer op behoeft te rekenen. De gemeen te telt vijftienhonderd woningzoekenden, van wie er tweehonderd een aanvraag voor een „o verloop woning” hebben inge diend. Tussen 1 januari 1975 en 1 augus tus 1976 heeft Alkmaar in totaal negen en twintig Beverwijkse gezinnen en een aantal alleenstaanden aan woonruimte kunnen helpen. Niet meer dus dan een druppel op de gloeiende plaat en nu het welhaast zeker is dat er in 1977 voor Beverwijk hele maal geen woningen meer beschikbaar komen, had burgemeester Hubers er geen enkele moeite mee duidelijk te stellen dat de „overloop onvoldoende mogelijkheden biedt om de huisvestings problematiek van de drie IJmondge meenten op te lossen”. Daar de druk van Amsterdam op de overloopgemeenten voorlopig nog wel zal aanhouden leek het de burgemeester zinvol, de IJmondi ale womngproblemen samen met Velsen IJMUIDEN - Ruim 140 bejaarden hebben gistermorgen in het Dienstencen trum in IJmuiden genoten van een fees telijke koffietafel. Dat feestelijke betrof het „100 jaar Noordzeekanaai en IJmui den” want dat was de reden dat de mensen onthaald werden op het gezelli ge maal. Wat het bedrijf met de Holmvik gaat doen, weet men nog niet „Ik kan er maar weinig van zeggen”, vertelt de heer R. Heisse. „We heb ben het schip amper veertien dagen en we hebben hem zelf nog niet eens goed kunnen bekijken. W'at er mee gaat gebeuren zal mede van de staat, waarin het schip verkeert afhangen.” In het plan moet worden aangegeven óp welke wijze door een samenhangend patroon van sociaal-onderwijsvoorzienin- gen een gevarieerd aanbod aan vor- mings- en ontwikkelingswerk en on derwijs voor volwassenen tot stand kan worden gebracht. Het plan moet verge zeld gaan van een inventarisatie van het educatieve werk voor volwassenen in Velsen. Verder is het voorwaarde dat het plan het hele gebied van de gemeen te bestrijkt. Bij de voorbereiding van het plan moet overleg worden gepleegd met de betrokken instellingen en groepen en met de betrokken bevolking. VELSEN. Om financiële redenen verzoeken B- en W. van Velsen aan de gemeenteraad de wenselijkheid uit te spreken van het opstellen van een be leidsplan voor het vormings- en ontwik kelingswerk voor volwassenen (open schoolwerk). De werkgroep die dit plan gaat opstellen is al geïnstalleerd. Indien de raad nu nog een principe-uitspraak Secretaris H. Jongsma van de Sleep vaart hobbyclub, die zich geweldig heeft ingespannen om het schip tot eigendom van de vereniging te maken, vertelt met spijt in zijn stem: „Het is ons niet gelukt. Daar zijn allerlei redenen voor aan te voeren en een van die redenen is een gebrek aan inzet van de eigen leden geweest. Een paar enthousiaste leden hebben heel wat uurtjes in het scheepje gestoken en vele keren was één van onze leden, ook ikzelf, wachtsman als het schip aan de kade lag, maar de leden van de hobbyclub hebben toch de verwachtingen van het bestuur en ook van de AVRO niet ingelost.” BEVERWIJK. Vertegenwoordigers van Beverwijk, Velsen en Heems kerk gaan binnenkort met directeur Reinders van het coördinatiebureau overloop noordelijk deel Randstad praten over de nog immer knellende woningbehoefte in de drie IJmondgemeenten. Burgemeester A. Hubers van Beverwijk kondigde tijdens de gistermiddag voortgezette commis sievergaderingen over de gemeentebegroting voor 1977 aan, dat in dit overleg ook de wens tot het bouwen van woningen in de Velserbroek- polder en ten oosten van Rijksweg 9 weer ter sprake zal worden gebracht. Hoewel deze plannen tot dusverre door de provincie steeds van de hand zijn gewezen vinden de drie gemeenten dat de overloop aan de IJmondiale woningzoekenden zo weinig soulaas biedt, dat er aan het treffen van andere maatregelen niet valt te ontkomen. Vandaar dat men voornemens is de „oude” woningbouwalternatieven opnieuw ter berde te brengen om te bezien, of er ditmaal bij de provincie meer eer mee te behalen is. x w f f f 'Li/»"

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7