Prent van Saenredam in bezit van Oudheidkamer WONINGBOUW IN SPAARNDAM-OOST DOOR PROTESTEN GESTAGNEERD MET INGANG VAN CURSUSJAAR 1977-’78 Educatieve expositie in De Nieuwe Slof i W! i ■i WALVIS OP STRAND VAN WIJK AAN ZEE St. Josephparochie houdt een reünie 1 k C* 11 19 7 6 3 NOVEMBER WOENSDAG (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) ii Vertragina, Met succes Beschrijving 1*3 HALFWEG Een conflict tussen verschillende bewoners van Spaarn dam en het college van B. en W. (ge meente Haarlemmerliede en Spaarn- woude) dreigt de bouw van onge veer tweehonderd woningen in Spaarndam ernstig te stagneren. De dorpsraad Spaarndam heeft zich ook al met deze kwestie bemoeid en Gedeputeerde Staten van Noord- Holland het alternatief van een an dere bouwplaats voor de woningen voorgelegd. De stagnatie wordt ver oorzaakt door de lange tijd die nodig im om dit alternatief te bestuderen. Bovendien is de mogelijkheid reëel dat bij een afwijzing van dit alter natief door de provincie de pro testerende bewoners tegen de hui dige plannen in beroep zullen gaan. Doordat gedreigd wordt de zaak bij de Kroon uit te zoeken kan de bouw jarenlang tegengehouden worden. Ontstemd Rampspoeden Bungalowbewoners eisen vrij uitzicht Hofflant krijgt IHNO-afdeling Het Nivo-examen de Hofflant op BEVERWIJK De Kennemer Oudheidkamer is onlangs in het bezit gekomen van een kopergra vure, gemaakt door de befaamde Jan Saenredam, de schilder die rond 1600 in Assendelft woonde. Op deze zeldzame prent wordt de stranding van een enorme potvis op het strand van Wijk aan Zee, op 13 januari 1601, afgebeeld. Ondanks de winterse koude trok de potvis destijds een stroom van belangstellenden. aan een torisch Genootschap „Midden-Kenne- merland”. In dat bulletin wordt de volgende beschrijving van de prent gegeven. Tenslotte treft men aan de onder zijde een in het Latijn gestelde ont boezeming aan van de Haarlemse ge leerde Theodorus Schrevelius (Dirk Schrevel), die al evenzeer beducht is voor de consequenties van het gebeu ren. De tweehonderd woningen moeten ko men op het stuk grond tussen de Fr. Balthasarstraat en de nieuwe rijksweg 6. Na lange tijden van onderhandelen is de provincie daarmee in principe akkoord gegaan. Planologisch worden er voorbe reidingen getroffen om dat in een be stemmingsplan vast te leggen. Een speci ale stuurgroep is in samenspraak met toekomstige bewoners bezig aan de opzet van het project. Er zijn protesten gerezen bij verschil lende bewoners van dure bungalows aan de Balthasarstraat. Die hebben daar een vrij uitzicht over een maagdelijk stuk land. Zij menen recht te hebben op een blijvend vrij uitzicht, omdat dit uitdruk kelijk bij de verkoop door makelaars is gesteld. Ook in de bouwprospectussen is een blijvend vrij uitzicht gegarandeerd. De gemeente spreekt die megelijkheid tegen er. betreurt het dat bij de aanko pen niemand van de bungalowbewoners op het stadhuis is komen informeren. BEVERWIJK. Van 19 november tot en met 10 december wordt in De Nieu we Slof de educatieve tentoonstelling ,.Beeldverhaal” gehouden. De tentoonstelling die door de Com missie Culturele Vorming Schooljeugd Beverwijk naar het ontmoetingscentrum De bungalowbewoners willen het er niet bij laten zitten en hebben met succes geprobeerd de dorpsraad Spaarn- dam voor hun karretje te spannen. Dit overlegorgaan heeft zich eind augustus al met het college verstaan. De dorps raad heeft toen voorgesteld het bouw plan in zuidelijke richting te verschui ven. naar de sportvelden, hetgeen ver schillende voordelen heeft. Allereerst zullen volgens de dorpsraad de te bou- wqn huizen veel minder last hebben van geluidshinder, veroorzaakt door het ver keer op rijksweg 6. Het alternatieve stuk bouwgrond ligt wat verder weg van de verkeersbaan. De gemeente erkent deze voordelen Hij deelde gisteravond een en ander mee tijdens de vergadering van de ge meenteraad. Op de agenda was onder het hoofdstuk „Ingekomen stukken en mededelingen” de brief van de dorpsraad geplaatst. Overigens wordt morgenavond door de gemeente in Spaarndam een hoorzitting gehouden voor de bewoners in de kanti ne van het sportpark. Daar zal deze kwestie ongetwijfeld aan de orde wor den gesteld. De bijeenkomst begint om 20 uur. BEVERWIJK. Met ingang van de cursus 1977/1978 zal aan de Hofflant Scholen gemeenschap nu ook een afdeling IHNO verbonden zijn. Op het Plan van Scholen voor 1977 wordt de Hofflantscholengemeenschap genoemd, zodat een verdere inte gratie van jongens en meisjes mogeljjk wordt. Tot nu toe werd dit slechts toegestaan in de technische vakrichtingen. Met in gang van de nieuwe cursus wordt het nu ook mogelijk meisjes op deze manier te begeleiden. „De prent die 40,5 bij 59,5 centime ter meet, toont de potvis, omringd door een groot aantal belangstellen den, terwijl een omvangrijke schare te voet, te paard of per wagen, van het op de achtergrond zichtbare Wijk aan Zee nog naar het schouwspel onderweg is. Het, aan de kleding te oordelen, voorname gezelschap op de voorgrond, onder wie zich, blijkens het bijschrift, graaf Ernest van Nas sau bevindt hij houdt zijn zakdoek voor de neus toont aan dat ook deftige lieden zich niet door de pene trante stank die een aangespoelde walvis placht te verspreiden, lieten weerhouden om zo’n dier met een bezoek te vereren. Links op de voor grond heeft Saenredam zichzelf afge beeld, terwijl hij bezig is het tafereel in tekening te brengen. Intussen zijn enige mannen doende de lengte van het reusachtige dier te meten, terwijl anderen, gewapend met flensmessen, reeds aanstalten maken de potvis aan gens en meisjes. Er wordt weliswaar nog slechts spaarzaam gebruik, gemaakt om het rollenpatroon, dat algemeen maat schappelijk nog steeds als enig wordt aanvaard, te doorbreken. Maar er zijn toch reeds meisjes die les ontvangen in specifieke jongensafdelingen. Op de lange duur zal het steeds nor maler worden, dat kinderen niet langer onderscheid maken tussen de afdelingen op grond van het meisje of jongen zijn. De doorstromingsmogelijkheden naar het middelbaar onderwijs worden steeds vergroot en het is voor de leerlingen mogelijk om de beroepskeuze steeds lan ger uit te stellen. Weliswaar heeft de dorpsraad aan Ge deputeerde Van der Knoop geschreven niet de oorzaak te willen zijn dat het bouwplan ernstige vertraging onder vindt, maar volgens burgemeester IJssel- muiden realiseert de dorpsraad zich toch te weinig de gevolgen. Üsselmuiden heeft overigens ook het idee dat de dorpsraad zich door de bungalowbewo ners heeft laten inpakken. Dat blijkt volgens hem uit het feit dat een van deze bewoners in d e dorpsraad zitting heeft. IJsselmuiden vindt het bedroevend Een intussen alweer verouderde luchtfoto van Spaarndam-West. In de rechter benedenhoek het landje, waar de gemeente hét nieuwbouw- plan wil maken. Het terrein wordt begrensd door het nieuwbouwplan van 88 woningen in een wat onge bruikelijke vormgeving van architect Henk Klunder. Rechts van dit rijtje woningwetwoningen (die nu bijna klaar zijn) de eveneens aan het te bebouwen terrein grenzende bunga lows. Aan de linkerrand van de foto is nog net een punt van het sportveld zichtbaar, waarachter het voorgestel de alternatieve bouwterrein ligt. Opname: fotopersbureau C. de Boer B.V., Haarlem. Op de Hofflant Scholengemeenschap is reeds enkele jaren ervaring opgedaan met geïntegreerd lesgeven aan jongens en meisjes in het lager beroepsonder wijs. In de eerste twee leerjaren ontvan gen jongens en meisjes dezelfde lessen. De klassen zijn gemengd samengesteld. Begrijpelijk is dat deze vermenging van seksen de „totaal-opvoeding” een veel natuurlijker karakter geeft dan het on derwijs aan of jongens of meisjes moge lijk kan maken. De leerlingen komen van de basisschool en blijven bij elkaar in de klas. Naast de geweldige opvoedkundige voordelen die dit biedt geeft het grote mogelijkheden in de beroeps voorlichting. Alle vakrichtingen staan open voor jon- Een van die belangstellenden schreef over zijn ervaringen: „In den jaare 1601, in January, is ’er noch eene monstereuse visch aan onze stranden aangespoelt, verschrikkelyk om te zien; en ik, staande op strand, had my niet genoeg te verwonderen over de zwaarte van ’t monster, zyn verschrikkelyke schaft (penis), lelyk fatzoen (uiterlijk), diepe balk (dikke lijf?), en kaaken, die droopen van bloed en etter”. Dit citaat lezen we in het lautste ledenbulletin van het His- trekt. Het zijn alle symbolen voor de rampspoed, die de graveur voorziet als een onontkoombaar gevolg van deze stranding. Om half elf is in de parochiekerk de Wijkerstraat een hoogmis, daarna gezellig samenzijn in ontmoetingscen trum „De Meerpaal” aan de Banjaert- straat. Belangstellenden kunnen zich op geven bijmevr. Van Leeuwen, Duin- vlietstraat 18, 02510-28868 en mevr. C. A. de Jong-Ruyter, Duinvlietstraat 57, 02510-28532 of aan de pastorie. stukken te snijden. In die tijd waren er in ons land vrij veel traankokerij- en gevestigd, die best bereid waren voor een aangespoelde walvis een flinke prijs te betalen. Is de grote belangstelling voor deze potvis reeds enigszins te verklaren uit de indrukwekkende omvang van het dier en uit het feit dat men niet elke dag de gelegenheid had er een van dichtbij te bekijken, daar komt nog bij dat onze voorouders bijgelovig genoeg waren om in een aangespoel de walvis een voorteken van onheil te zien. Reeds Luther schreef in 1522 over een te Zandvoort aan land geko men exemplaar: Zulk een wonder geldt volgens voorbeelden der Antie ken voor een zeker teken van toorn, God erbarme zich hunner en onzer”. wel, maar blijft van mening dat de nadelen van het alternatief veel groter zijn. Het college van B. en W. heeft na veel moeite een principe-toestemming voor bouw op het oorspronkelijke stuk grond gekregen. Daar was een lange periode van besprekingen mee gemoeid. Doordat dit alternatief door de provincie moet worden bekeken, gaat opnieuw tijd verloren. Burgemeester IJsselmuiden vreest minstens een half jaar. Er heeft al een eerste bespreking plaats gehad tussen hem en de provincie en hoewel Noord-Holland zo spoedig mogelijk uit sluitsel wil geven, verwacht hij dat het provinciaal apparaat toch minstens een zes maanden nodig heeft voordat deze zaak bestudeerd is en dat vindt hij onnodig. Bovendien is de grond in han-, den van de Stichting Beheer Landbouw gronden met welke instantie eventueel ook onderhandeld moet worden. Burgemeester en wethouders van Haarlemmerliede en Spaarnwoude zijn bovendien ontstemd over de brief die de dorpsraad aan Gedeputeerde Van d^er Knoop heeft gestuurd. Dat is zondek voorkennis van de gemeente geweest, hetgeen al de nodige wrevel heeft ver oorzaakt. Bovendien suggereert de dorpsraad in deze brief dat het college door een minder juist gebruik van de mogelijkheden in de wet op de ruimte lijke ordening (artikel 19-procedure) een groot bouwplan wil doordrukken. Daar is met name burgemeester IJs selmuiden het niet mee eens. Hij zegt dat de gemeente een normale procedure volgt De brief van de dorpsraad zou er wel eens de oorzaak van kunnen zijn dat de provincie „kopschuw” wordt ge maakt en de door de gemeente gevolgde procedure niet zal durven goedkeuren. Dat kan dan een uitstel van jaren ver oorzaken, terwijl de gemeente honder den woningzoekenden telt en bovendien de beoogde doorstroming waardoor goedkope huizen vrijkomen, in de knel zal komen. In dit licht dient men ook de voorstellingen te zien die Saenredam aan de bovenzijde van de prent heeft afgebeeld. Aan de linkerkant wordt de Amsterdamse maagd dodelijk door een pijl geraakt, terwijl in het mid den het land getroffen wordt door een aardbeving en er zich aan de bovenrand een zonsverduistering vol- dat de dorpsraad nu pas in actie is gekomen, hoewel hij het idee heeft dat de verhouding tussen dit overlegorgaan en het college toch niet geschaad is. De mogelijkheden die nu binnen het verschiet liggen zijn velen. De kleine klassen van 12 leerlingen maken het mogelijk om een onderwijsprogramma te maken dat past bij de individuele leerling. Deze meer handvaardige kinde ren moeten hun algemene vorming als het ware ervaren met hun handen. Geen droge dorre boekjes. Om de kennis over te brengen handvaardig bezig zijn en toch dezelfde algemene kennis oppikken en toepassen. Vooral het lagere klassegemiddelde maakt het straks mogelijk dat kinderen waarvan niemand het voor mogelijk hield, na vier jaar hetzelfde diploma ontvangen als de leerlingen die nu de school bevolken. De ervaringen met het individueel technisch onderwijs hebben geleerd, dat meer aandacht en begelei ding, het zitten in de kleine groep, het aangepaste lesprogramma, vaak kunnen leiden tot ongedachte resultaten. is gehaald, is met name voor de leerlin gen van de 5e en 6e klassen van de scholen voor het lager onderwijs be doeld. Voor de leerlingen worden er een aantal rondleidingen verzorgd. BEELDVERHAAL” is een tentoon stelling over tekens en signalen in de beeldende kunst. Bij het leren van een vreemde taal is een woordenboek toch eigenlijk onmisbaar. Beelden „spreken” - woordloos en stil ook een taal. In tekeningen, schilderijen, beeldhouwwer ken maar ook in foto’s, affiches, etalages en de voorwerpen op straat zijn berich ten verwerkt die vaak worden overscha- duwd door het onderwerp. Een visuele taal die voor velen vreemd is. Daarom zouden we, net zoals aan een woorden boek, wel iets hebben aan een „beeld boek” waarin allerlei aspecten en eigen schappen van het beeld worden ver klaard. „BEELDVERHAAL” is opgebouwd uit eeen serie panelen, waarop, als in hoofd stukken uit een verhaal, aspecten van de beeldende taal worden behandeld door middel van foto’s, reproducties (beroem de schilderijen zijn nu eenmaal niet zo maar te leen), echte kunstwerken en teksten. Een greep uit de ohderwerpen: het menselijk gebaar als stille mogelijk heid tot communiceren, vorm en kleur, wat is het effect van glad of juist ruw schilderen, de beeldende expressie in kleding en auto’s, „afspraken” over de betekenis van mensen en voorwerpen in schilderijen, en schilderkunst en recla me. Uiteraard wordt op volledigheid geen aanspraak gemaakt. Het gaat er echter om de kwaliteit van het kijken te verbeteren. De teksten zijn ook kort gehouden en soms in vragende vorm gesteld, niet met de bedoeling ene eens luidend antwoord uit te lokken maar om een gesprek op gang te brengen. VELSEN-NOORD. De parochieraad en de St. Elisabethvereniging an de St. Josephparochie in Velsen-Noord, houden zondag 28 november een reünie voor bejaarde oud-parochianen die sedert kortere of langere tijd de parochie heb ben verlaten en van wie een aantal in bejaardenhuizen in de directe omgeving verblijft. wordt afgenomen op drie verschillende niveaus. Dit houdt de erkenning in dat niet alle leerlingen, die een school of zelfs klas bezoeken, dezelfde begaafdhe den hebben. Het waarderen van de an der die wellicht andere mogelijkheden heeft, is iets dat hoge prioriteit moet hebben. Een geweldige prestatie leveren bij de praktische vakken houdt nog niet in dat ook een grote prestatie geleverd kan worden bij vakken als Engels en wiskunde. Het erkennen van deze feite lijkheid was de reden dat het bestuur van Hofflant reeds in 1968 het departe ment heeft gevraagd juist voor deze kinderen een opleiding te mogen verzor gen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11