Referendums Democraten favoriet voor Senaat en Huis k OPKOMST KIEZERS GROOT WERELD ZAL ERAAN MOETEN WENNEN DAT KISSINGER NIET MEER RONDREIST en Amsterdam „Kolonie” bijeen in Leiden Weinig ruimte Ford is stem kwijt In strijd met voorspellingen opiniepeilers: Afscheid Edward Kennedy Edward Kennedy volgens verwachting herkozen Meer samenwerking -1 AMERIKAANSE VERKIEZINGEN 19 7 6 NOVEMBER WOENSDAG 3 15 -- - (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) I een met >.v„ ■zil - WASHINGTON. In strijd met de sombere voor spellingen van de Amerikaanse opiniepeilers zijn de kiezers gisteren in ongekend grote aantallen naar de stembus getrokken. Democratische verkiezingsstra- tegen voorspelden dat een grote opkomst van de kiezers vooral in het voordeel van hun kandidaat Jimmy Carter zou zijn. i i I (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) WASHINGTON. Met James Earl Carter als nieuwe president zal er wijziging komen in de buitenlandse politiek: tegenover bondgeno ten en niet-bondgenoten, tegenover de Derde Wereld en de geïndustri aliseerde rijken dezer aarde. Carter heeft in het verloop van zijn campagne het buitenlands beleid van zijn voorgangers Ford en Nixon, belichaamd in de omvangrijke persoon van Henry Kissinger, tot op het bot afgekloven. Vanwege een gebrek aan morele grondslagen en op grond van een verwaarlozing van de relatie met Amerika’s bondgenoten. I ■•w i Carter zal buitenland nog vele verrassingen presenteren W» i' eer De rijen bij de stembureaus werden overal bestempeld als overweldigend lang in vele stedelijke gebieden van Texas bijvoorbeeld stonden de mensen soms twee uur of langer in de rij, elders gingen zij na lang wachten weer weg teneinde niet te laat op hun werk te komen. Volgens Gallup en Harris gisteren was er geen prognose omtrent de uitslag mogelijk, maar de Roper-organisatie heeft vastgesteld dat Carter op de verkiezingsdag een voorsprong had van zeven percent en met vier percent zou winnen indien de stemmers die nog geen keuze hadden gemaakt gelijk tussen beide kandidaten zouden worden verdeeld. Zowel Ford als Carter echter, zouden volgens Gallup en Harris, de meeste stemmen kunnen krijgen en de verkiezing verliezen volgens de verdeelsleutel van de beslissende stemmen in het kiescollege dat in december volgens het beginsel van „de winnaar krijgt alles, zijn stemmen per staat gaat uitbrengen. In januari worden de uitslagen in Washington bij elkaar opge teld en dan pas is de president die Amerika zijn derde eeuw van bestaan mag binnenleiden, formeel aangewezen. Tot op de laatste dag hebben de dodelijk vermoeide kandidaten aan hun campagne gewerkt. Carter had voor zijn laatste toespra ken de staat Michigan uitgezocht, het land van herkomst van president Ford waar de opinie-onderzoeken wezen op een moge lijk verlies van de republikeinse kandidaat. Ford reisde naar zijn congressionele district in Grand Rapids en nam gisterochtend daar met brekende stem afscheid van de kiezers die hem in het congres brachten en zodoende door een reeks van toevalligheden in het Witte Huis. Carter heeft gisterochtend in Plains (Georgia) gestemd, vol vertrouwen nog steeds dat hij zou winnen Ford stemde eerst in Grand Rapids, keek zijn vrouw daarna in diepe ernst aan en vertrok naar het Witte Huis om daar in gezelschap van de vice- presidentkandidaat Robert Dole de uitslagen af te wachten. Tot op het laatste moment zijn conflicten de campagne blijven beheersen, het laatste rond de weigering van Carters kerk in Plains om de zondagsdienst te laten bijwonen door een zwarte dominee, uit Albany, die naar sommige democraten zeggen ziet zozeer door God als wel door bepaalde republikeinse activisten was gezonden. De dienst in Plains werd afgelast en dit was weer reden voor een aantal zwarte kerkelijke waardigheidsbekleders om dit feit in telegrammen aan kiezers te onderstrepen met de vraag hoe Carter geschikt kan zijn als president, als hij er niet eens in is geslaagd de discriminatie te weren uit zijn eigen kerk Carter heeft tegen deze rassenscheiding in de Plains-kerk gestemd, maar dat is al vele jaren geleden. De republikeinse verkiezingscommissie ontkent dat het telegram met zijn instem ming is verzonden, sterker nog, men acht het getuigen van slechte smaak En met Kissinger verdwijnt een man uit de wereldpolitiek die, in de acht jaren van zijn feitelijk beheer op het ministerie van buitenlandse zaken, een enorm prestige heeft verworven vanwege zijn aanwijsba re successen: het Midden-Oosten, Rus land, China, Afrika hebben Kissinger leren kennen als de met een verbijsterend intellect en veel machtsmiddelen gewa pende postduif, die in rusteloze vluchten poogde vrede te stichten of althans het besef aan te kweken dat, wanneer de Verenigde Staten het klavier van de inter nationale verhoudingen bespelen, wordt verwacht dat de omstanders bijtijds de muziekbladen weten om te slaan. In de staat Indiana werd de democrati sche senator Vance Hartke met grote meerderheid verslagen door de republi kein Richard Lugar, vroeger burgemees ter van Indianapolis en als conservatieve republikein de favoriete burgemeester van Richard Nixon. Welnu, Henry Kissinger verdwijnt, met ingang van 20 januari, wanneer Carter op de trappen van het Capitool wordt inge zworen, met alle formele luister die bij dit soort gelegenheden wordt ontplooid en waaraan zelfs deze „man van het volk” (zoals hij zichzelf gaarne presenteert) niet zal kunnen ontkomen. In een gesprek met Pompidou heeft China’s legendarische voorzitter Mao weliswaar te kennen gegeven dat veel van Kissingers voorstellen niet zeer intelligent waren, maar omdat intelligentie onlosma kelijk het kenmerk draagt van de filosofie die zij dient, behoeft daaraan geen al te grote betekenis te worden toegekend. De wereld zal er na acht jaar aan moeten wennen dat namens de Amerikanen geen Kissinger meer op bezoek komt De democraten beschikken in het huis over 290 zetels tegen 145 voor de republi keinen. In de senaat zitten 61 democraten tegen 37 republikeinen en 1 onafhankelij ke senator. Een^van de eerste senatoren die werd herkozen was de democraat Edward Ken nedy in Massachusetts. De 44-jarige Ken nedy verkreeg daarmee, geheel volgens de verwachting, zijn derde mandaat als senator. De algemene verwachting was dat van de veertien gouverneursposten er zeker 8 naar de democraten zullen gaan De huidi ge verdeling is dat in 13 staten een republi kein als gouverneur fungeert en in 36 staten een democraat De eerste uitslag betrof het gouverneur schap van de staat Indiana Zoals ver wacht, werd hier de republikein Otis Bowen herkozen Hij won gemakkelijk van zijn democratische tegenstrever Lar ry Conrad. Kissinger is bijna altijd uitgegaan van het beginsel dat aan een probleem pas kon worden gebeiteld wanneer hij een hef boom had om druk uit te oefenen op de betrokkenen. Zulke hefbomen kan men scheppen door het versterken van bepaal de machten in bepaalde sectoren van dit ondermaanse, ten koste ogenschijnlijk van bondgenoten en andere afhankelij- ken, teneinde compromissen te ontwer pen die weliswaar de vrede, maar vooral ook de Verenigde Staten dienen. Edward Kennedy verlaat het stemhokje in Hyannis na zijn keuze op papier gezet te hebben Ontegenzeggelijk bevinden de VS, de SovjeLUnie en China zich langs geheel verschillende lijnen nog steeds in een onderlinge positie waarvoor het woord confrontatie mag worden gebruikt. Kis singer heeft geen kans gezien om in de regionen waar zijn diensten werden ver langd of opgelegd een stabiele verhouding tussen opponenten te bereiken de wereld van vandaag moet zijn vrede dan ook als tijdelijk herkennen en als een bouwwerk dat op zijn minst voortdurend schilderen behoeft om niet uiteen te vallen. Maar binnen de marges van de bestaan de afspraken kunnen de VS met Carter aan het hoofd niet zoveel anders doen dan zich te reinigen van neerbuigendheid tege nover zijn partners in allianties, afzien van tersluikse steun aan verwerpelijke regimes zoals dat in Chili (en bijvoorbeeld Zuid-Korea, voorheen Spanje en Portu gal), teneinde althans te voldoen aan Car ters verlangen naar een moreel beginsel als basis voor het buitenlands beleid. Een van Carters belangrijke adviseurs op het gebied van de buitenlandse politiek is George W. Ball, voormalig onder minister van Buitenlandse Zaken en ex- abassadeur bij de VN. Hij heeft in een omvangrijk boekwerk de omtrekken gete kend van een nieuwe buitenlandse poli tiek voor de VS, die sterk afwijkt van het op twee machtspolen gebaseerde beleid dat Kissinger, schakend op de witte en zwarte velden, tot dagelijkse praktijk heeft gemaakt. „Een politiek, uitsluitend Op vele plaatsen in de Verenigde Staten was de opkomst bij de stembureaus zo groot, dat in allerijl extra stemhokjes in elkaax- moesten worden gezet en meer stemmachines moesten worden aangevoerd. Stralend herfstweer in vrijwel het hele land heeft de opkomst ongetwijfeld aanmerkelijk beïnvloed, maar nergens blijkt iets van de „apathie” die de opinie-vorsers bij het electoraat meenden te hebben gevonden integendeel, tot ieders opzichtige verrassing was de opkomst zo groot dat het record van 1960 kan worden gebroken, toen 64 percent van de naar leeftijd kiesgerech tigden hielp John Kennedy te verkiezen boven Richard Nixon. Schrijft Ball: „Er zijn dwingende rede nen voor het vormen van veel nauwere samenwerking tussen de belangrijke niet- communistische geïndustrialiseerde lan den. In de volgende tien jaren of daarom trent, zullen de gevaarlijkste en moeilijk- ste wereldcrises waarschijnlijk optreden buiten Japan of Europa. De Europese landen te veroordelen tot een strikt regio nale rol, zoals minister Kissinger heeft gedaan, betekent dat wij ons hun bijstand, samenwerking en oordeelsvermogen ont zeggen, die wij hard nodig hebben. gericht op de korte termijn”, aldus Ball: heden oorlog morgen vrede. „Buitenlandse politiek is een voortdu rende uitdaging van het menselijk vermo gen om zich aan te passen”, zegt George Ball. Welnu, dat is wat Amerika’s bondge noten thans te doen staat. Met meer aandacht voor de belangen van de Derde Wereld en bondgenoten die niet langer als huurlingen voor de Ameri kaanse politiek worden gemanipuleerd, kan dit verfrissend werken. WASHINGTON (AP). In een aan tal Amerikaanse staten moesten de kiezers niet alleen hun stem uitbrengen op de kandidaten voor het president schap, voor een zetel in de senaat, in het huis van afgevaardigden enzo voorts, maar ook voor referendums over maatregelen ter bescherming van het milieu en over andere politieke kwesties. In vier staten Colorado, Maine, Massachusetts en Michigan gaat het referendum over de vraag of het statiegeld-systeem verplicht moet wor den gesteld yoor alles wat in flessen wordt verkocht. Lukash zou ervoor zorgen dat de stembanden van de president dusda nig snel zouden zijn hersteld dat hij zijn mening over de verkiezingsuitslag zou kunnen geven. Andere referendums hebben betrek king op voorstellen als het toestaan van casino’s in Atlantic City, New Jer sey, het afkondigen van een wapenver bod in Massachusetts en het toelaten van windhondenrennen in Califomië. WASHINGTON (UPI, AFP). Behalve voor een president stemden de Amerika nen gisteren ook voor alle 435 zetels van het huis van afgevaardigden, 33 nieuwe leden voor de 100 zetels tellende senaat, veertien gouverneurs en een groot aantal functionarissen, van rechters tot honden meppers. Tenslotte hebben wij in de afgelopen jaren te kennen gegeven dat wij het mono polie van de wijsheid niét bezitten, en als wij meer aandacht hadden besteed aan de raadgevingen van onze vrienden in de late jaren ’60, dan zouden wij geen jongeman nen bij duizenden naar de rijstvelden van Zuidoost-Azië hebben gestuurd om daar te doden en te sterven”. uk- ige- Kortom: in een onvolmaakte wereld is het gemakkelijk ook Kissingers fouten aan te wijzen zijn voornaamste vergis sing berust op de veronachtzaming van het Europees verlangen en de Japanse bereidheid om zich los te maken van de strikt regionale rol waartoe zij door de VS zijn veroordeeld. Bij alle verzekeringen van het tegendeel, hebben de Verenigde Staten de eenwording van westelijk Euro pa in feite niet bevorderd. In zes staten Arizona, Colorado, Montana, Ohio, Oregon en Washington wordt de kiezers de vraag gesteld of er al dan niet strikte, beperkende maatregelen moeten worden genomen tegen de ontwikkeling van kerncen trales. Bij alle protesten tegen de vergaande verkoop van zeer moderne wapens aan een land als Iran, met een staatshoofd dat zijn macht mede bouwt op een geheime dienst die de humanitaire waarden lijkt te veronachtzamen, is het zonneklaar dat die strategisch gezien zin hebben. Zij garan deren niet alleen tegen 1980 de aanwezig heid van zo’n 60.000 Amerikaanse „advi seurs” in het land, maar een sterk en anti communistisch Iran kan althans iets opvangen van de verzwakking die de zui delijke NAVO-flank vertoont met een eco nomisch zwak Italië en zijn communisten, een Griekenland dat zijn droepen uit de NAVO-samenwerking heeft teruggetrok ken, en Turken die met deze Grieken in een bar conflict zijn gewikkeld na de Cyprus-oorlog. Henry Kissinger omhelst president Ford bij zijn aankomst op het Witte Huis gisteren. Dringen bij het stembureau in Portland, in de staat Maine waarde opkomst evenals in heel Amenka bijzonder groot was Jimmy Carter heeft een andere visie op de buitenlandse politiek: hij is een tegen stander van de eenzame avonturen die Kissinger zijn faam bezorgden. Hij heeft zelfs uitgeroepen dat bondgenoten Euro pa en Japan rijp zijn voor nieuwe verhou dingen met de VS. Een snelle analyse leert dat veel van de VS-politiek bij voorbaat al is gebed in bestaande en bevestigde AMSTERDAM (ANP). Een groot aantal van de 13.000 leden van de Ame rikaanse kolonie in ons land heeft de resultaten van de presidentsverkiezin gen in de Verenigde Staten in speciale bijeenkomsten in Amsterdam (Hilton) en Leiden (de sociëteit Minerva) afge wacht. Vooral in Amsterdam bestond grote belangstelling voor de door democra ten en republikeinen in nauwe samen werking op touw gezette bijeenkomst Het was daar zo druk, dat vrijwel nie mand kort na middernacht de aan komst van de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in ons land, McCloskey, opmerkte. Hij is overigens nog maar zo kort in Nederland, dat zijn meeste landgeno ten hier hem nog niet kennen. Een van de grote zalen van Hilton, versierd met posters van beide kandi daten en de vlaggen van alle Ameri kaanse staten, vormde het „zenuwcen trum”, waar de uitslagen uit de telexen rolden en op vele televisieschermen de uitzendingen van de NOS konden wor den gevolgd. Tussen de bedrijven door hielden de Amerikanen en ook de vele nieuwsgie rige Nederlanders zich bezig met kaartspelletjes, sjoelen, schaken en dansen. Van de gelegenheid om typisch Ame rikaanse lekkernijen als doughnuts, hot dogs en hamburgers te eten werd druk gebruik gemaakt. Tegen het och tendgloren kregen de wachtenden een Amerikaans ontbijt „on the house”. Het is tekenend voor deze toestand dat de voornaamste elementen van buiten landse politiek die in de debatten tussen de kandidaten Ford en Carter zijn opge doken, betrekking hebben op Oost- Europa: Ford en zijn vrije Polen, Carter en zijn overtuiging dat geen Amerikaanse troepen moeten worden gezonden naar een Joego-Slavië waar Russische troepen binnenvallen na het sterven van maar schalk Tito. de wereld, zouden ons hebben moeten overtuigen van de feilbaarheid van de isolationistische veronderstelling dat de Verenigde Staten „goed genoeg en sterk genoeg zijn om te doen wat zij willen” zonder de hulp en bijstand van andere naties, die de grote beginselpunten op dezelfde wijze onderschrijven als wij. Eenzijdigheid is niet langer een passende politiek voor Amerika als het die al ooit is geweest”. Men gaf de republikeinen echter geen enkele kans om de overhand te krijgen in het 95ste congres, dat al bijna een kwart eeuw in democratische handen is. Geko zen worden allé 435 leden van het huis van afgevaardigden en 33 van de 100 senaats- zetels. De democratische partij was duidelijk favoriet om haar grote meerderheid in zowel senaat als huis van afgevaardigden te handhaven. Na het tellen van de eerste stemmen bleken de republikeinen echter hun eerste overwinning te hebben geboekt. Ball benadrukt de zinloosheid van het luisterrijk ondertekenen van betekenislo ze papieren door de staatshoofden van de machtigste landen dezer aarde, hij streeft niet naar pompeuze verklaringen of doc trines, maar naar een samenwerking die berust op samen doen en het geven en nemen dat daaraan ten grondslag ligt. „Veertig jaar”, schrijft Ball, „van actie ve betrokkenheid bij het wel en wee van afspraken. Slechts binnen eyn ?eer beperkte ruimte zijn verschuivingen mogelijk, en die zullen dan voornamelijk het karakter krijgen van meer consultatie wanneer Amerika aan de vooravond staat van besluiten die ook de bondgenoten zullen beïnvloeden. WASHINGTON (DPA). Ford heeft zich in de campagne zo moeten inspannen en zich kennelijk de verkie zingsdag zo aangetrokken dat hij zijn stem kwijt is. Naar zijn lijfarts Lukash vanochtend meedeelde, is de president zo hees dat hij zelfs niet kuchen kan. Het lijdt geen twijfel dat Jimmy Carter als president de bondgenoten nog voor verrassingen zal stellen. Hij heeft gezegd dat de president het buitenlands beleid uiteindelijk bepaalt. Hij is voor een sterke defensie, maar voor besnoeiingen op de I begroting; hij zal factoren bijeen moeten i brengen die thans nog tegengesteld lijken. Gëorge Balt echter heeft beginselen ver woord die precies passen in zijn straatje, ook al zal het niet direct duidelijk zijn welke gevolgen bijvoorbeeld Carters opvatting, dat er geen „beperkte kernoor log” mogelijk is, zal hebben op de NAVO.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15