Rechter legt beslag op stemmachines in staat New York r k DE UITSLAG Vluchtelingen uit Chili naar Nieuwe regeling voor Wijk aan Zee kinderbijslag pas in ’78 PPR-fractieleider wil 28 Gestolen Zweeds motorzeil jacht in IJmuiden eventueel wijziging van ,regeerresoiutie SUPER ZONNEBLOEM Alles nieuw A Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN IK KENNEMER COURANT EN HET DAGBIAD VOOR MEER OVER DE VERKIEZINGEN OP PAGINA 4 EN 15 Democraten favoriet voor Senaat en Huis 9 Rustig weer AGENDA pagina 10 L Reacties uit binnen- en buitenland Carter heeft nog verrassingen voor het buitenland KOOIJMAN SANITAIR B.V. Aantal pagina’s vandaag: Grote Antiekbeurs TRESLONG „VS moet weer groot worden” - 'WV- 1 - 1 aantal dan de opiniepeilers hadden luunm/mwfmuf/ummnmmn. LAKSHEID KABINET KOST ƒ270 MILJOEN Opvarenden aangehouden 19 WOENSDAG 3 NOVEMBER 1976 67e jaargang nummer 1 (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb, en onze redactie buitenland) SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. 1 WASHINGTON De 52-jarige James Earl Carter, een politieke me teoor uit de zuidelijke staat Georgia, is de nieuwe en democratische presi dent van de Verenigde Staten. Hij heeft zijn republikeinse tegenstander president Ford verslagen in een dramatische verkiezingsstrijd, die zich tot op het allerlaatste moment toespitste op enkele duizenden en soms enkele tienduizenden stemmen van de miljoenen die gisteren naai' de stembus zijn getrokken; een aanmerkelijk groter voorspeld. I I Honderdjes Stoomloc t' i p «k d Umuider Courant Jules de Corte: p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 et.- Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement -.bij vooruitbetaling - f 13 CARTER WORDT PRESIDENT De winnaar: James Earl Carter. De verliezer: Gerald Ford. (ADVERTENTIES) moment bleef (Van een onzer verslaggevers) (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) Weerrapporten 2 17 Radio en tv Strips 17 Kunst 23 Economie I 24 Beurs 25, 27 Sport het urrfrirfrrfrrrrirrnunrrrnrrmmnn I I.II nljmoplasi spaame 34-hoek damstraat tel320077 tetters tekstborden perspex signs vinyl indiening van het wetsvoorstel. Bovendien willen de leden van de comissie de ver laging van de WAO-uitkeringen, zoals aangenomen bij de bezuinigingsnola, bij de kinderbijslagregeling betrekken. Deze laatste voorstellen zullen nog wel enige weken op zich laten wachten. Ook moet minister Boersma nog voorstellen indienen om niet-kostwinners minder werk loosheidsuitkering te geven. DEN HAAG Er bestaat een grote kans dat de nieuw voorgestelde kinderbij slagregeling niet op 1 januari 1977, doch op 1 januari 1978 zal ingaan. De vaste Ka mercommissie voor Sociale Zaken heeft het kabinet verweten te laat te zijn met de veel bewolking en voornamelijk in de kustgebieden een bui. Plaat selijk mist en weinig wind. Mini mum temperaturen omstreeks 3, maxima ongeveer 8 graden. WIJK AAN ZEE. Het voormalige pension „Westerduin” wordt ingericht als opvangcentrum voor Chileense vluchte lingen. Donderdagmiddag arriveert op Schiphol een groep van 34 mensen uit Argentinië, die wordt ondergebracht in Westerduin. Gezag heeft met liefde te maken, anders is het geen gezag maar macht. Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11, 13 de reusachtige bloemen, was een bedrag van 6000 gulden, uitgeloofd door de organistoren van de super-zonnebloem- wedstrijd. Het is de tweede keer dat de heer Kelland deze onderscheiding kreeg. Het ministerie van CRM, dat in Ne derland voor de materiële noden van de vluchtelingen zorgt, heeft met de eige naar van Westerduin, de heer Gouwen- berg uit Haarlem, een contract afgeslo ten over de opvang van de vluchtelin gen. In Westerduin zullen donderdag in totaal 54 vluchtelingen worden onderge bracht Naast de 34 mensen uit Argenti nië komen ook 20 mensen uit Amster dam naar Wijk aan Zee, die eerder dit jaar in Nederland arriveerden. (zie ook pagina 9). Het is volgens de PPR-leider mogelijk da. ei tijaens deze behandeling een nieuw vertrouwen groeit tussen de pro- gressieven en de confessionelen. (Zie ook pag. 2) Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 15 De 67-jarige Frank Kelland uit de Engelse plaats Exeter, heeft het wereld record zonnebloemen kweken gewon nen. De planten bereikten een hoogte van ruim 7 meter. De prijs voor al zijn rnheite bi-i bet mesten en beeneten van Toen vandaag de resultaten van 94 percent van de kiesdistricten bekend was, had Carter 37.999.028 stemmen verworven, oftewel 51 percent. Ford had 36.141.743 stemmen, geljjk aan 48 percent. Carter had in 23 staten ge wonnen met in totaal 272 kiesmannen terwijl hij de leiding had in twee staten met tesamen 70 kiesmannen. Ford had toen in 24 staten gewonnen, hetgeen hem 189 kiesmannen ople verde. Hij had de leiding in vier staten met te zamen 39 kiesmannen. De CDA-fracties willen alleen over de kinderbijslagregeling praten als ook de plannen voor de wao-uitkering en kost winners op tafel liggen. Uitstel van de voorgestelde kinderbijslagregeling met een jaar zal de schatkist 270 miljoen kosten. De commissie meent dat deze strop geheel voor rekening van het kabi- waren de naar ze, A J xxl y Zaterdag 6 november van 1'4 tot 22 uur. ZM Bl B BB *1^ Zondag 7 november van 11 tot 18 uur. J IJTreslong-Hallen te Hillegom net moet komen, omdat men te laat met de voorstellen bij de Tweede Kamer is gekomen. In de commissievergadering zei minister Boersma van Sociale Zaken te vrezen dat de plannen inderdaad een jaar ’vertraging zullen oplopen als in december geen beslissing wordt geno men. Carters moeder twijfelde nooit „Jim- won! staat op haar bloes, „Jimmy heeft gewonnen”. IJMUIDEN. De rijkspolitie te wa ter heeft vannacht in de haven van IJmuiden beslag gelegd op het Zweedse motorzeiljacht „Peona”, dat ongeveer een wee.k geleden uit de haven van Stockholm was verdwenen. De drie op varenden van het jacht, de 57-jarige B. J., de 35-jarige K. M. S. en het 21-jarige meisje G. E., allen uit Stockholm, zijn aangehouden. Zij hebben inmiddels be kend het jacht, dat ongeveer 1 miljoen gulden gekost heeft en 20 meter lang is, te hebben gestolen. Volgens hun verklaringen Zweden van plan met het jacht Cherbourg te varen, maar moesten door slecht weer gedwongen, de haven van IJmuiden binnenlopen. De dieven hadden nog niets veranderd aan het jacht, dat via Interpol als gesto len gesignaleerd stond. Het schip is ei gendom van een directeur van een ma chinefabriek in SJnelrhrdm (Van onze parlementsredactie' DEN HAAG. Als het CDA bereid is tot afspraken vooraf over een nieuw kabinetsprogram, dan hoeven PvdA en PPR bij de volgende verkiezingen niet de grootste combinatie te worden om aan een nieuwe regering deel te nemen. Dat vindt PPR-fractieleider Bas de Gaay Fortman. „Dat is geen fop-uitnodiging, maar een serieus gemeende invitatie, die onder andere door mevr. Van den Heu vel (voorzitter PvdA, red.) is bevestigd”, aldus de PPR-leider. De Gaay Fortman ziel maar een mo gelijkheid om het geharrewar en de verwijten over en weer, te doorbreken. ,,De vraag of de meerderheidsvoorwaar- de gesteld moet worden, zou opnieuw dooi de congressen bekeken moeten worden als duidelijk is hoe de samen werking in het kabinet-Den Uyl ten slotte is verlopen. Dat betekent dat de parlementaire behandeling wordt afge wacht van de begroting en de wetsont- weipen op de grondpolitiek, en onderne- migsraden, de vermogensaanwasdeling en de investeringsregeling”, aldus de Gaay Fortman. ■S- kelijk kandidaat” in doorsnee niet meer dan 1 of 2 percent van de stemmen. Zonder zijn aanwezigheid, die uitsluitend ten doel had te demonstreren dat het tweepartijensysteem niet deugt en een belangrijk blok opinie verwaarloost, zou Carter al veel eerder hebben kunnen beginnen aan zijn triomfantelijke toe spraak tot de aanhang, die het in zijn hoofdkwartier te Atlanta zo lang had' uitgehouden. Tot het allerlaatste Ford ging zelfs zo ver, de stemmachi nes in New York te laten verzegelen, omdat aanhangers hem hadden meege- deeld dat er wellicht enige pclitieke knoeierij was verricht om Carter (met een veel kleiner verschil dan verwacht) daar te doen winnen. Het Witte Huis wist dit bovendien met een gerechtelijk bevel te laten bekrachtigen. Het gerech telijk beslag kan tot gevolg hebben dat de uitslag van de staat New York pas officieel telt nadat een hertelling van de stemmen heeft plaatsgevonden. New York heeft 41 kiesmannen. (Zie verder pag. 4) Weersverwachting van KNMI tot donderdagavond: De nieuwe president van de Verenigde Staten, die in januari 1977 in functie komt, zal een democraat zijn. De Repu blikeinse Partij heeft de race naar het Witte Huis verloren en de tekortschie tende candidaat Ford sleept in zijn val een geheel netwerk van functionarissen mee. Jimmy Carter, met kramp in de kaken, kan alvast beginnen met de ern stige zaken die voor hem nu aan de orde zijn: het formuleren van zijn program ma, het kiezen van de persoonlijkheden die zijn kabinet zullen vormen en het samenstellen van het team dat hem terzijde zal mekten staan in het Witte Huis. De val van Ford betekent ook het verdwijnen van minister Kissinger. Voor de internationale politiek betekent het aftreden van Kissinger meer dan het feit dat Ford niet meer aan de teugels zit. De vliegende onderhandelaar, scheids rechter, politie-agent, handelsreiziger in Amerikaanse belangen, kortom, Henry Kissinger, is moeilijk weg te denken van het toneel der internationale verwikke lingen, maar de wereld zal er toch aan moeten wennen. Men kan filosoferen over de dieperlig gende oorzaken van Fords nederlaag na een verkiezingscampagne die uitermate geslaagd leek. Waarschijnlijk heeft het spookbeeld Nixon, de kwalijke herinne ring aan de man die Ford op de troon hielp, hem nu toch nog parten gespeeld. De gemiddelde Amerikaan is niet in belangrijke mate in de politiek geïnte resseerd. De details van partijprogram ma’s en de politieke verwachtingen die van partijen of personen uitgaan raken hem niet of nauwelijks. Hij is echter, onder invloed van een propagandacultus die nergens ter wereld tot zulke indrin gende methoden is ontwikkeld als in de V.S., een emotioneel mens met een zwakke aanleg tot een persoonlijk en onafhankelijk oordeel. Zonder te genera liseren kan men stellen dat de ontvan kelijkheid van de Amerikaan een weten schappelijk gevormd produkt is, waarin een grote plaats is ingeruimd voor voor oordelen, conventies, massapsychose en impulsiviteit Jimmy Carter, of liever' de Democrati sche Partij heeft de zege van gisteren te danken aan de Amerikaanse binnenland se verwikkelingen van de laatste jaren, aan de duistere Nixonperiode, aan de emotioneel in het volkverwekte dorst naar verandering, vernieuwing, verbete ring, herstel, zuivering. Als Carter met zijn reclameraad daar slecht op had ingespeeld, zou Ford een betere kans hebben gehad. Maar de propaganda van de Democratische candidaat was vak werk. De vraag hoe bij zich als presi dent zal weren tegenover de enorme problemen van binnenlandse en buiten landse allure blijft geheel open. Zijn programma is vaag, of eigenlijk nog onbekend. Geen enkele machthebber heeft zich ooit aan de beloften gehouden die hij af legde tijdens zijn opmars naar de macht. De Amerikanen zijn daarop geoefend. Reclame geeft altijd minder dan zij belooft. Carter is een verpakte reclameaanbie ding. Het uitpakken komt volgende ja ren. Huis de boodschap komen dat het althans rekenkundig nog mogelijk was voor Ford om te winnen, hoewel 'de benauwde marge waarmee hij zijn thuisland Michigan wist binnen te halen al een duidelijke aanwijzing was voor de enorme invloed van de vakbe weging op de uitslag. Een bierbrouwer, een hande laar in bouwmaterialen, een ver zekeringsagent en nog enige an dere inwoners van het Zuidlim- burgse plaatsje Wylre vragen zich af waaraan ze een anonieme brief inhoudend honderd gulden te danken hebben. Temeer daar het briefje van honderd dat zij gisteren ontvingen vergezeld ging van de mededeling: „Dit geld komt u eerlijk toe”. Het persbureau UPI verklaarde Carter als eerste tot winnaar (op basis van computerprognoses), de drie grote tv- stations wezen Carter aan nadat Missis sippi en Hawaï voor de democratische kandidaat hadden gekozen en hij boven de benodigde 270 stemmen in het college van 538 kiesmannen kwam. Voor presi dent Ford was dit het breekpunt: na een dramatische nacht in het Witte Huis schakelde hij zijn tv-toestel uit en ging naar bed. De officiële felicitaties van het Witte Huis en het erkennen van het verlies bij deze verkiezingen, zullen dan ook nog geruime tijd op zich laten wachten. Jimmy Carter, na acht jaar republi keins bewind de nieuwe president voor de democraten, dankt zijn zege aan een solide overmacht in het Zuiden, aan de blanke protestantse stemmers en aan de enorme inspanning van de vakbonden, die hem in de aanvankelijke tellingen een ruime voorsprong gaven. Uiteinde lijk bleef hij echter urenlang op luttele stemmen afstand van de 270 die in het kiescollege nodig zijn, steken. De onverwacht grote opkomst heeft voor Carter een belangrijk deel van Eugene McCarthy’s invloed ongedaan gemaakt. McCarthy kreeg als „onafhan- De Provinciale Zeeuwse Ener gie Maatschappij (PZEM) heeft een oude Duitse stoomlocomotief gekocht van de Bundesbahn, die dienst gaat doen als leverancier van hulpstroom in het geval de elektriciteitscentrale Vlissingen na produktieloze perioden weer snel moet kunnen opstarten. De locomotief, die uit 1939 dateert, zal de komende jaren heel wat keren in actie moeten komen, omdat men de centrale in Vlis singen in de weekeinden wil stil leggen. Dit uit kosten- en ener giebesparend oogpunt. De PZEM meent met de oude locomotief een goede en goedkope oplossing te hebben gevonden voor de noodstroomvoorziening. Kantoor: LangeNieuwstraat 427, IJmuiden’ Postgiro273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. vanuit het Witte

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1