Vondeling Resolutie Boeren kunnen PvdA/PPR onsportief Uitvoering landschaps parken gaat beginnen raaigras niet kwijt en dan dit noq „Verdachte ex-hoofdverpleger is verminderd toerekeningsvatbaar” I PROGRESSIEVEN OVER BUITENLANDSE ZAKEN: UB Kort geding over sigarettenreclame 4 ZENUWARTS EN PSYCHOLOOG VOOR RECHTBANK: Starfighter stortte neer, piloot gered Dijk Enkhuizen- Lelystad is niet levensgevaarlijk” (Van onze correspondent) J Kiesdrempel Koffieprijs Eianddieet Brandstichters Dwangmatig Rol gespeeld Somber beeld V (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De progressie ve regeringspartijen hebben gis teren op de eerste dag van de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken, gepleit voor een actiever beleid van het kabinet inzake Zuid-Afrika. De socialist Ter Beek wil dat de rege ring zich onthoudt van economi sche activiteiten met of in Zuid- Afrika. Daarnaast moet de rege ring, volgens hem, niet meewer ken aan transacties van het parti culiere bedrijfsleven en erop wij zen, dat zij dergelijke transacties allerminst toe juicht. LEEUWARDEN. Dr. Anne Vondeling is van mening dat de ontwerpovereenkomst tussen PvdA en PPR in verband met de komende verkiezingen en kabinetsformatie te veel tegemoet komt aan de PPR. Het ontwerp heeft, zo schrijft hij in een brief aan het gewestelijk bestuur van de PvdA in Friesland, vier zwakke plekken. Ten eerste is er het PPR-veto: in het ontwerp staat dat „daartoe bevoegde organen van beide partijen zullen beslissen over het al dan met toetreden van PvdA en PPR tot de nieuwe regering.” Toekomst van blank Zwak punt MAASTRICHT (ANP). De zenuwarts D. Mulder en de klinisch psycholoog J. Dorpmans zijn tot de conclusie gekomen, dat de 41- jarige hoofdverpleger die verdacht wordt van moord op .bejaarde patiënten, verminderd toerekeningsvatbaar is. Bij een eventuele straf toemeting achten zij een onvoorwaardelijke gevangenisstraf beter dan een therapie. Zij zijn van mening, dat de hoofdverpleger nimmer in een zelfde situatie als de Lückerheidekliniek, waar hij hoofd van een afdeling was, geplaatst mag worden. Klacht 5 C" .So E» S3* £2 BINNEN- EN BUITENLAND Een deel van de 80.000 door minister I het weer I LEERRAPPORTEN 17 0 de algemene politieke beschouwingen een hoogst belangrijke politieke beslissing te openbaren,” schrijft hij. Volgens secretaris J. Goeman van de gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap komen de boeren met de mislukte grasoogst er nog het beste vanaf. Die krijgen de van tevoren afgesproken vergoeding van 300 gulden per hectare van het ministerie van Landbouw. Voor de percelen die door de Rijkslandbouw- voorlichting wel goed oogstbaar zijn bevonden, krijgt de boer geen cent. Omdat nu blijkbaar niemand dit gras nodig heeft, blijft deze boeren niets anders over dan de zaak maar om te ploegen. De heer Goeman zei te hopen dat de Brabantse en Limburgse boeren door het groeizame weer van de afgelopen peri ode de realiteit niet helemaal uit het oog hebben verloren. „Wij vragen ons af,” zo zei hij, „of de boeren zich voor wat betreft de ruwvoedervoorziening wel voldoende hebben ingedekt voor de komende winter periode. Tijdens de droge periode en ook nu is er veel droogvoer en krachtvoer aan de dieren gevoerd.” In de advertentie-campagne noemt het Groningse bedrijf een eigen merk met een laag nicotine- en teergehalte en vergelijkt dat merk met negen merken van concur renten. Onder die negen merken bevinden er zich drie van British American met een wat hoger gehalte. Wat de eisende partij dwars zit is, dat enkele merken met een nog lager gehalte dan dat van Niemeyer niet worden genoemd. VLISSINGEN (ANP). De boeren in Zeeland kunnen hun raaigras aan de straatstenen niet kwijt. Na de grote droogte van de afgelopen zomer besloten de Zeeuwse landbouwers hun collega’s en veehouders in Brabant en Limburg te helpen door na de aardappel- en graan oogst raaigras (een snel groeiende gras soort) in te zaaien, bestemd als winter- krachtvoer voor het vee. Er werd in Zeeland 2700 hectare van dat raaigras ingezaaid. 2300 hectare mislukte en voor de overgebleven 400 hectare sap pig groen stevig uit de kluiten gewassen raaigras blijkt nu ineens geen enkele belangstelling te bestaan. Dit tot groot verdriet van de Zeeuwse boer, die zich een paar maanden geleden de moeite getroost heeft, het land te ploegen en met raaigras in. te zaaien. Vooruitzichten voor vrijdag. Aanhoudend wisselvallig. Waterstanden IJmuiden Hoogwater 2.03 uur en 14.2'0 uur De verongelukte Starfighter vloog vlak voor het ongeluk in een formatie van vier Starfighters. De formatie was op de terug weg naar de vliegbasis Völkel na schietoe feningen te hebben uitgevoerd op de Vlie- horst. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Tot de vlieger is ver hoord, houdt men het op een „technische storting”. De relatienota is een van de „groene nota’s” van staatssecretaris Meijer en Starfighterpiloot (tweede van links) 1ste luitenant B. J. H. Duyveman temid- handelt over de relatie tussen de land bouw en natuur- en landschapsbehoud. De andere twee nota’s gaan over de instelling van nationale parken en van nationale landschapsparken. CRM heeft vijf proefgebieden voor die landschap sparken aangewezen, de Veluwe, het gebied rond Winterswijk, Mergelland, Waterland en Noordwest-Overijssel. De relatienota vermeldt dat ongeveer 200.000 hectare van de meest waardevol le en kwetsbare delen van het Neder landse cultuurlandschap voor verdere aantasting moet worden behoed. Voor ongeveer de helft zal dat gebeuren door vorming van reservaten en voor de andere 100.000 hectare door de boeren te vragen tegen bepaalde vergoedingen een aangepast beheer te voeren. Meijer verwacht dat de aankoop door het rijk van 100.000 hectare zeker vijftien a twin tig jaar in beslag zal nemen. Het bestuur van de Reformatorische Politieke Federatie (RPF) is het niet eens met het wetsontwerp waarin een kies drempel zal worden gelegd van een paar percent, zodat de kleine partijen in de Kamer bij de volgende verkiezingen wor den uitgeschakeld. „Hoewel men voor in de mond heeft dat het kleine moet worden beschermd en het zwakke moet worden gestut, bewijst men steeds meer in de praktijk dat men het kleine uitroeit en het zwakke omstoot”, aldus de RPF. Volgens minister Lubbers (Economi sche Zaken) was de recente verhoging van de koffieprijs „onvermijdelijk”. Hij zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het PvdA-Kamerlid mw. Epema. De verhoging hing nauw samen met een stij ging van de inkoopprijzen voor koffie; een stijging waarvan het einde overigens nog niet in zicht is. De bewindsman noemt de prijsverhoging van 37 cent per 250 gram „gemotiveerd”. De tweejarige Thomas Nilsson in het Zweedse Lansjaerv is allergisch voor elke soort proteïne die hij te eten krijgt behal ve bloemkool, een paar fruitsoorten en elandenvlees. Het afgelopen weekeinde ging Thomas’ vader er dan ook op uit om het vlees voor zijn zoon voor het komende jaar te bemachtigen; hij wilde een eland- stier van 330 kilo. De autoriteiten van Lansjaerv hadden het gesloten jachtsei zoen speciaal weer opengesteld om vader Nilsson in staat te stellen voor het eten voor zijn zoon te zorgen. De Arnhemse'politie heeft twee jongens van 20 en 22 jaar aangehouden die ervan worden verdacht de afgelopen dagen zelf gemaakte „molotovcocktails” te hebben gegooid in diverse huizen. Eind vorige week brandde daardoor een woonkamer uit (schade 30.000) en kwam een hond om. Ergens anders in de Gelderse hoofd stad werd ook een met benzine en een lap gevulde fles in een huiskamer gegooid. Een brand kon daar worden voorkomen, maar toch was er zevenduizend gulden schade. Eén van de twee verdachten heeft al bekend. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Markerwaarddijk, die Enkhuizen met Lelystad verbindt, is niet levensgevaarlijk. Dat is de opvatting die minister Westerterp (Verkeer en Water staat) uit, in antwoord op vragen van het RKPN-Tweede-Kamerlid Beuker. 10 11 10 10 11 11 11 10 10 10 8 21 15 10 15 10 12 11 -4 9 17 12 10 6 17 23 19 12 17 1 12 19 2 9 11 19 23 32 4 3 5 4 3 5 5 6 5 8 3 17 7 4 9 4 6 6 -5 3 7 10 8 0 5 8 14 10 4 10 1 5 10 2 8 7 12 0.6 0.5 2 3 4 5 0.2 1 3 6 0 11 0 02 14 4 4 8 1 0 0 10 0.1 8 0.3 0 1 0.1 0 11 4 0 0.3 0 5 0 DEN HAAG (ANP). Een Starfighter van de koninklijke luchtmacht is gister middag boven de Waddenzee verongelukt. De vlieger, de 24-jarige eerste luitenant B. Duiveman uit Uden, wist zich met zijn schietstoel tijdig uit het toestel te bevrij den. Een kwartier na het neerstorten van het vliegtuig was hij al door een reddings helikopter opgepikt. Hij heeft geen ver wondingen opgelopen. Het wrak van de Starfighter - de vijfentwintigste die sinds 1963 is neergestort in Nederland - kwam op vijf mijl ten oosten van Texel in zee terecht. De oorzaak van zijn laakbaar handelen In dit licht moeten ook de diefstallen bij de kliniek worden gezien. De verdachte speelde de rol van de vrijgevige goedzak. Gruyters aan te wijzen hectaren zal bin nen die proefgebieden liggen. Staatsse cretaris Meijer verklaarde te verwach ten dat daarvan voor de activiteiten in de proefgebieden een belangrijke stimu lans zal uitgaan en dat een stuk onzeker heid bij de betrokken agrariërs groten deels zal worden weggenomen. De psycholoog was het niet eens met zijn collega, drs. W. Derks, die op de zitting eerder dit jaar had gezegd, dat verdachte gemakkelijk was te beïnvloe den. De raadsman, mr. J. Hermans, is ervan overtuigd, dat dit onder andere is gebeurd tijdens de verhoren door de rijks- recherche, die suggestieve vragen gesteld zou hebben. lof had de VVD voor de strijd die er in het kabinet heerst over de opvolging van landbouwcommissaris Lardinois in de Europese Commissie. Tweede-Kamerlid Berkhouwer (WD) vroeg om openheid van zaken. „Uit de krant heb ik begrepen dat minstens de helft van de regering meedoet aan de stoelendans. Een onele gante vertoning,” zei Berkhouwer. CHU-fractievoorzitter Kruisinga vond, dat de christen-democraten te weinig aan hun trekken lijken te komen wat betreft de samenstelling van de nieuwe Europese Commissie. Hij vroeg de regering reke ning te houden met de ondervertegen woordiging van zijn politieke geestver wanten, die naar zijn mening in de huidige commissie al valt te constateren. Kruisin ga drong erop aan in elk geval de landbouw-portefeuille voor Nederland te reserveren, ongeacht de politieke kleur van de nieuwe commissaris. Uit PvdA-kring kwam bij monde van dr. Patijn een somber beeld van tie ont wikkeling van de EEG. „We zitten in een situatie waarin er niet zoveel hoeft te gebeuren om het fundament van de EEG, de douane unie en de landbouwmarkt, in elkaar te doen storten.” De lidstaten zijn volgens hem bezig nationale oplossingen te zoeken, zonder ook maar één funda menteel probleem gezamenlijk aan te pakken. Hij hoopte op initiatieven van de Nederlandse regering op het ogenblik voorzitter van de Europese minister raad om het tij te keren. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zurich Casablanca Las Palmas Tel-Aviv z zzw zvr zzo zo zo z z z zzo zo z w.st. zo nw z z zw o w.st zo wnw w.st wnw z wnw nw w.st. z wzw w.st. wzw ozo ozo zzo zzo w.st. nnw w.st. De verminderde toerekeningsvatbaar heid heeft betrekking op het doden van patiënten door middel van het inspuiten met insuline. Wat betreft het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst ver dachte wist heel goed dat hij zonder toe stemming van de dokter geen insuline mocht spuiten zijn de zenuwarts en de psycholoog van mening, dat de hoofdver pleger wel toerekeningsvatbaar is. Ook bestal de verdachte de patiënten van geld en goederen. In deze is hij volgens de deskundigen in enige mate toerekenings vatbaar. In zijn antwoord wijst de minister er op dat er langs de weg op verschillende plaat sen, onder meer bij Lelystad, parkeergele genheden in aanleg zijn. Er bestaat even min de noodzaak eventuele reperaties aan voertuigen op de rijbaan uit te voeren. Voertuigen kunnen volgens hem in dat geval uitwijken naar bergingsstroken met een breedte van 2 a 2,5 meter tussen rijbaan en geleiderails. moet volgens de heren Mulder en Dorp- mans voornamelijk gezocht worden in zijn drang om zich waar te maken. Hij had van zichzelf het beeld van een godvruch tig, edelmoedig en toegewijd mens, die geen fouten kon maken. Achter deze faca de kwam hij dwangmatig tot twijfelachti ge handelingen. Verdachte werd gisteren afgeschilderd als een ernstig neuroticus, die een meester was in het verdringen, geen hypocriet en niet immoreel, maar eerder amoreel. Om iets in de maatschappij te beteke nen tekende hij zich uit compensatie voor het geledene het beeld van de brave Hen drik, waaraan in alle opzichten beant woord moest worden. Hij mocht niet falen. „Hij moest de mensen overtuigen, dat hij een edelmoedig mens was,” aldus de heer Dorpmans. „Hij leed aan een braafheidssyndroom.” Naar buiten kwam hij over als de hoofdverpleger met een onbaatzuchtige toewijding, maar wie door de facade heen kon kijken zag daar vol gens de heer Mulder iemand, die dit beeld door manipuleren en manoeuvreren plan matig en op onmenselijke wijze overeind trachtte te houden. ARNHEM (ANP). Binnenkort zal •minister Gruyters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening ongeveer 80.000 hectare natuurgebied aanwijzen, waar de maatregelen en de regelingen zoals die in de zogenaamde relatienota zijn vermeld, bij voorrang zullen wor den toegepast. Tegelijkertijd zullen dan de vergoedingsnormen worden bekend gemaakt die zullen gelden voor agra riërs die in een toekomstig landschap spark mede het beheer zullen voeren. Dit maakte staatssecretaris Meijer van CRM gisteren bekend bij de uitreiking van het eerste exemplaar van het boek „Ontdek de Veluwe” uitgebracht door IVN (Instituut Voor Natuurbescher- mingseducatie) en de omroepvereniging VARA. Actiever beleid tegenover Zuid-Afrika noodzakelijk A Op grond van zijn salaris was hij niet in staat deze rol te vervullen. De vraag waarom de hoofdverpleger de patiënten met insuline spoot, kwam bij het verhoor van de getuige-deskundige niet aan de orde. Op de vorige zitting in mei van dit jaar had de psycholoog dr. J. Schnitzler in dit verband gewezen op de overdreven poetswoede van verdachte, die volgens hem voortkwam uit een drang om zich waar te maken. Hij zou en moest de beste afdeling hebben. Het gevolg was, dat hij geen lastige en onrustige patiënten kon gebruiken. De verdachte beschikt, volgens de getuige-deskundigen, over een matige intelligentie, die wordt afgeremd door een zeer beperkte algemene ontwikkeling. •Weer in binnen» en buitenland Aantal uren zon: 0 tot 4. Minimum temperatuur: omstreeks 5 graden. Maximum temperatuur: omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal; 50 percent. De Gaay Fortman (PPR) hekelde het instandhouden van het cultureel verdrag tussen Nederland en Zuid-Afrika. „Dit verdrag maakt ons medeplichtig aan de apartheid”, aldus de fractieleider van de PPR. Hij vond het ronduit „ontstellend” dat de regering nog de illusie heeft in het kader van het cultureel verdrag een kriti sche dialoog te kunnen voeren. „Het ver drag moet worden opgezegd,” aldus De Gaay Fortman. Scholten (ARP) verklaarde dat „zijn hart uitgaan naar de zwarte bevolking in Zuid-Afrika, aan wie rechten worden ont nomen." „Maar mijn hart bloedt ook als ik denk aan de toekomst van blank Afrika,” aldus de woordvoerder van de ARP. Het gevaar bestaat volgens hem, dat, als er nu geen oplossing wordt gevonden, er gene raties opgroeien die elkaar gaan haten. Scholten meende, dat het regeringsbeleid inzake Zuid-Afrika iets gewijzigd is. Hij leidde dat af uit verklaringen van de rege ring dat men niet afwijzend zou staan ten opzichte van een economische boycot. Wat betreft de Europese Gemeenschap het andere hoofdpunt uit het ditmaal weinig controversiële debat vroeg WD-woordvoerder De Koster minister Van der Stoel te blijven streven naar gemeenschappelijke EEG-standpunten in de Verenigde Naties, met handhaving van de dialoog met Zuid-Afrika. De VVD was overigens vol lof over het beleid van Van der Stoel. „Wij hebben er waardering voor hoe hij vooral gedurende het laatste deel van zijn ambtsperiode de kritiek van de linkse drie trotserend op tal van terreinen voet bij stuk hield.” Aanzienlijk minder De gevolgen van dit regeringsbeleid zijn uit financieel oogpunt ingrijpend. „Dit beleid kan alleen gestalte krijgen als de huidige, maar ook komende rege ringen bereid zijn de bevolking aan te spreken de financiële consequenties te dragen. We kunnen ook in dit opzicht niet voor een dubbeltje op de eerste rij willen zitten,” aldus staatssecretaris Meijer. Letterlijk genomen betekent dit, aldus de heer Vondeling, dat de helft plus één van het bevoegde PPR-orgaan tenslotte kan uitmaken of er een regering-Den Uyl komt. Bevalt de PPR een kandidaat- minister niet, of stelt een programmapunt haar teleur, of zit de eigen vrouw niet op het goede departement, dan kan de voor stelling nog op het laatste moment worden afgelast. De mogelijkheid van zo’n gang van zaken is naar de mening van de heer Vondeling volstrekt onaanvaardbaar. Het enige werkelijk bevoegde orgaan om te oordelen over een kabinetsformatie is de fractie, zo stelt hij. Een ander zwak punt is, aldus de heer Vondeling, de weigering om met het CDA te regeren als de combinatie PvdA-PPR gelijk blijft in zeteltal of verliest, of bij winstniet de grootste groep is. Ook zwak vindt hij de eis dat er een meerder heid van progressieve ministers moet zijn. Wat onder deze twee punten wordt ver langd, gaat naar zijn mening te ver. „Onzinnig,” noemt hij de bepaling dat er garanties moeten zijn voor een werke lijk progressief beleid op hiervoor „wezenlijke” departementen. Tegenover het „ik kan als het moet, ook anders”- standpunt van het CDA mag en moet de PvdA twee dingen stellen: de PvdA kan alleen meedoen als deze geen echte neder laag bij de verkiezingen lijdt en Den Uyl zal minister-president moeten zijn, terwijl de zetelverdeling niet slechter mag zijn dan een gelijk waardige tussen CDA en de. progressieve combinatie. Deze voorwaar den zouden in de gegeven verhoudingen nog net aanvaardbaar zijn voor beide groepen, aldus de heer Vondeling. De heer Vondeling zegt dat het moment van bekendmaken van de PvdA-PPR- overeenkomst slecht gekozen is. „Het is onsportief en ondoelmatig om halverwege Minister M. van der Stoel van Bui tenlandse Zaken De zenuwarts vertelde de rechtbank, dat de ex-hoofdverpleger in zijn jeugd een minderwaardigheidscomplex had. Dit kwam door zijn omvang en een hazelip. Doordat zijn vader ernstig ziek werd en i hij als oudste in het gezin zijn taak moest overnemen, sloeg zijn minderwaardig gevoel om in een overheersende rol, die mede gevoed werd door eigenbelang. geh.bew. l.bew. mist geh.bew. zw.bew. regenb. zw.bew. zw.bew. zw.bew. regen zw.bew. zw.bew. l.bew. geh.bew. regenb. regen regen regen ijzel zw.bew. zw.bew. l.bew. regen mist regen l.bew. h.bew. zw.bew. zw.bew. h.bew. geh.bew. l.bew. zw.bew. regen zw.bew. regen zw.bew. l.bew. onbew. Dominee Sam Simons in het Belgische Diest zag maandag de weg naar zijn huis dat tevens dienst doet als kerkgebouw versperd door marktkramen (ter gele genheid van Allerhttiigen werd namelijk de traditionele jaarmarkt gehouden). Enkele gelovigen, die in het huis van de zielzorger een dienst wilden bijwonen, moesten zelfs over dozen en andere spul len van marktkramers klimmen om het godshuis te bereiken. Hierover is de domi nee zo boos geworden dat hij het stadsbe stuur van Diest heeft aangeklaagd wegens belemmering „schending van het grond wettelijk recht van godsdienstvrijheid”. AMSTERDAM (ANP). British Ameri can Tobacco heeft tegen de Groningse sigarettenfabrikant Niemeyer een kort geding aangespannen. Reden is d$ advertentie-campagne van Niemeyer, waarin diverse sigarettenmerken met elkaar worden vergeleken. Het kort geding dient op 11 november voor de president van de rechtbank in Den Haag. Geëist wordt, dat Niemeyer nu een adver tentie in de bladen plaatst, waarin staat dat de gewraakte campagne niet verder wordt voortgezet. den van de bemanning van de reddingshe- licopter die hem uit zee oppikte. Donderdag 4 november Zon- en maanstanden Zon op 7.40 uur onder 17.07 uur Maan op 16.04 uur onder 4.59 uur "SR ■èg dj; 4 Laagwater 10.06 uur en 22.18 uur

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2