Recreatie-object voor gehele bevolking Kleren voor vluchtelingen Opbrengsten stegen met 11,2 percent 1 IJMUIDENAREN VAN 'T EERSTE UUR OVER IJMUIDEN GESPROKEN KWH MM DEALER VAN SIMCA CHRYSLER MATRA SUNBEAM VOOR DE IJMOND Kort IJmondnieuws Boerderij Middelharnis Barakken KM Iff- iaTFT 197 6 IJMUIDEN-VELSEN NOVEMBER WOENSDAG 3 5 OCCASION t CHRYSLER door Helmuth Klee Toe- en afname I CENTRUM SIMCA t door Jan van Baarsel W* Ci -v VELSEN Indien de gemeente raad akkoord gaat met de plannen van de heer W. A. Kemper uit IJmuiden, zal er binnen afzienbare tijd een bowlingcentrum verrijzen op het terrein gelegen aan de Pla- netenweg/hoek Ballatrixstraat. Het college heeft geen bedenkingen tegen dit plan, de raadsadviescom- missie voor sport en recreatie heeft zich al met enthousiasme uitgela ten over deze plannen; in de com missie voor openbare werken en milieuhygiëne heeft een deel van de leden geen bezwaar tegen het plan, maar willen de overige leden graag het advies afwachten van de Stichting Samenlevingsopbouw Velsen „Stisa”. j AUTOBEDRIJVEN^^W zentueld Z uhreemem Met Bovag-Garantie certificaat 14 dagen proefrijden in uw occasionfavo- riet 1OOO m2 showroom met kous uit veie merken Dorus Braam woonde in Em merik, in het Land van Kleef. Het was er niet best voor de mensen die van het bewerken van de grond moesten leven. In dat stukje Duitsland drong het nieuws door dat ergens in Hol land, aan de Noordzeekust, land in pacht werd uitgegeven, aan pioniers. In een duinvlakte die vruchtbaar werd gemaakt in op dracht van een zekere Jacobus Stuart. Met anderen uit zijn streek en met Geldersen uit het gebied vlak bij de grens kwam Dorus Braam naar’ Holland op z’n Smalst. Ze vestigden zich er uit eindelijk met z’n twaalven. IJMUIDEN Uit het jaarover zicht van de visserijresultaten over het jaar 1975 blijkt, dat ondanks alle quoteringsmaatregelen de hele aan voer van de zee-, kust- en IJs selmeervisserij ten opzichte van het jaar daarvoor met 5,4 procent is gestegen. De opbrengsten lieten ten opzichte van 1974 een stijging zien van 11,2 procent. De toegeno men aanvoer was vooral te danken aan de stijging van de vangsten van haringachtigen, makreel en schaaldieren. (ADVERTENTIES) In Zeewijk mogelijkheid voor bowlingcentrum j s 1 Aanvoer van vis nam in 1975 ondanks quotering nog toe een Uit het statistisch overzicht van het r r I i i i i i t i i i i i l Inmiddels is de brief van Stisa ook ten stadhuize gearriveerd zij - op het moment dat wij dit schrijven nog niet in het bezit van wethouder Meijer. Het Lezing Erfrecht. Notaris J. Boeser houdt woensdag 10 november ’s avonds acht uur voor de afdeling Santpoort- Zuid van de Nederlandse Christenvrou- wenbond een lezing over erfrecht. De bijeenkomst heeft plaats in de Duinpan. zijn zich: een zeven name uit het IJmuidense straatleven - Vischvervoer”. (Met dank aan de heer P. C. A. de Jong te IJmuiden die ons Centraal Bureau voor Statistieken blijkt, dat IJmuiden haar positie als grootste visserplaats in Nederland in 1975 nog versterkt heeft. Nam IJmuiden in 1973 en 1974 26 percent van de totale Neder landse visaanvoer voor zijn rekening, in 1975 was de aanvoer gestegen tot 26,4 percent. I e r t e s i i a i r Y r e t Is er over de gehele aanvoer een toename te zien van 5,4 percent, de aanvoer van de platvis liep toch iets terug en wel 6,4 percent. De aanvoer van rondvis liet een veel sterkere terug gang zien van 12,4 percent, waarbij de koolvis zelfs met 41,9 percent terugliep. De grootste toename van de aanvoer is te vinden bij de haring met 22,6 percent en de makreel met 27,4 percent. Wat de opbrengsten betreft, die totaal 11,2 per cent hoger waren dan in 1974, liet de platvis een stijging zien van 5,7 percent, waarbij schol en schar in opbrengst terugliepen, maar de tong fors toenam. De opbrengst van de koolvis nam met liefst 48,8 percent af en van de rondvis in het algemeen was de afneming 21,2 percent. De haring daarentegen nam 27,4 percent in opbrengst toe en de makreel zelfs 75,2 percent. De grootste toename in opbrengst was te vinden bij de vis, die niet voor menselijke consumptie in aanmerking komt, 94,7 percent, terwijl de aanvoer met 4,2 percent afnam. jaLstad dit karakteristieke plaatje ter beschik king stelde). De tijden dat men aan de Dokweg terecht kan luiden: Dagelijks, van half negen tot zes uur; zaterdags van tien uur tot vier uur en donderdagavond van zeven uur tot tien uur. De inzameling eindigt zaterdag 13 november. herinnert kwam met IJmuiden: IJMUIDEN. In het kader van de actie „Vluchtelingen ’76” worden mo menteel kleren ingezameld. Om dit voor de inwoners van IJmuiden en naaste omgeving te vereenvoudigen is er een centraal punt gecreëerd waar men die kleren kan afgeven. Dat is bij Autobe drijf Koene aan de Dokweg 38 in IJmui den. Op het perceel grond waar de heer Kemper zijn plannen wil verwezenlij ken, ligt de bestemming „bijzondere be bouwing”, waardoor het vestigen van een bowlingcentrum op deze plaats, tot de mogelijkheden behoort. Verder ach ten B en W die plek meer geschikt voor dit doel omdat zij gelegen is nabij het winkelcentrum Zeewijk. Bo\-endien zal de gemeenteraad bij een positief antwoord op het verzoek, tegemoet komen aan de wensen van de bevolking van Zeewijk. In juni 1971 namelijk is op verzoek van de gemtente een rapport uitgebracht door de stich ting provinciaal opbouworgaan Noord- Holland, waarin via een enquête onder de bevolking van Zeewijk duidelijk door de burgerij werd uitgesproken dat zij in het kader van de recreatie behoefte had aan een (instructie) zwembad en aan een bowlingcentrum. (Het instructiebad is er gekomen - red.) „Overigens”, aldus wethouder J. W. Meijer, zal dat bowlingcentrum er niet alleen voor Zeewijk komen. Heel Velsen profiteert ervan mee. Als men nu wil gaan bowlen, moet men naar Haar lem, Beverwijk of Heemskerk. En daar zijn de banen altijd al vol, moet men ver van tevoren bespreken. Bowlen is helemaal „in” en het bowlingcentrum zal daarom zeker voorzien in een be hoefte, getuige de belangsttlling daar voor bij een groot deel van de totale bevolking. Er is hier zeker plaats voor Er bestaat vooral behoefte aan warme kleding en kinderkleding. De enige „voorwaarde” die men er aan stelt is dat de kleren die men afstaat schoon en indien mogelijk niet kapot zijn. aanvoer van deze diepgevroren verse en gezouten haring en makreel bedroeg in 1975 1 6,2 miljoen kilo en van de opbrengst liefst 22,2 miljoen gulden. Een vertrouwd beeld in het oude IJmuiden, zoals ook uit de toelichting van ed fotograaf bleek: „Momentop- Jan de Windstraat 2 - Beverwijk - Tel. 02510-39118 Betelgeuzestraat 6 - IJmuiden - Tel. 02550-17250 ver buiten de bebouwde kom lag, nu grotendeels door woningen ingesloten. Opzichter en doodgraver werd de zoon van de man uit het Land van Kleef die de grond voor de „Veertig” had geëgaliseerd: Jan Braam. Op weg naar de begraafplaats hebben zich in die tijd, toen de verbindingen zeer primitief waren, wel eens zonderlinge toestanden voorgedaan. Op de be graafplaats zorgde Jan Braam ervoor dat de sfeer waardig was. Legendarisc werd zijn ezel. Deze was oorspronkelijk eigendom van de familie van een grote buitenplaats. Toen de ezel te oud was geworden om zijn lasten te dragen gunde de familie hem graag een rustige levens avond. Aan Jan Braam werd ge vraagd het dier onder zijn hoede te nemen. In het IJmuiden dat internationaal bekend werd, dat uitgroeide tot de grootste vissersplaats van het Europe se vaste land, bestond aanvankelijk nog een eenvoudig dorpsleven, waarin de ezel van Braam een ro'. speelde Het dier wandelde elke dag door de voor die tijd echt wel drukke straten, had zijn vaste adressen waar het brood kreeg, bleef er net zo lang staan balken tot het zijn portie had gehad en zocht dan zijn volgende leverancier op. De ezel liep ook re gelmatig door de Braamstraat, niet vernoemd naar de familie Braam maar naar de struik, hoewel een straat vlakbij, de Bloemstraat, niet was vernoemd naar de bloem maar naar een oud-minister die verwant was aan de familie Bik, eigenares van veel grond in IJmuiden. Wat de ezel van Braam betreft, deze heeft ook nog een rol gespeeld in een grote optocht te IJmuiden, waar blijkbaar alles mogelijk was, ook bij officiële feesten; men denke aan de eerder beschreven „vloekwed- strijd”. IJmuiden had een prachtige allegorische optocht die vol trots aan vele autoriteiten werd getoond. In die optocht verscheen tot ieders verba zing de ezel van Braams, met achter zich een kinderwagen en in die kin derwagen de dikste man van IJmui den, melkboer De Bie. Maar dat is weer een ander verhaal. De totale aanvoer in Nederlandse ha vens bedroeg in 1975 309,9 miljoen kilo gram met een opbrengst van 468,6 mil joen gulden. Hiervan werd door buiten landse schepen 1,9 miljoen kilo aange voerd met een opbrengst van 2,75 mil joen gulden. Daartegenover staat echter een aanvoer van 4.3 miljoen kilo door Nederlandse schepen in buitenlandse ha vens met een opbrengst van 4,5 miljoen gulden. Naar hoeveelheid gerekend wordt van de totale aanvoer 63,6 percent aange voerd door de zeevisserij, 35 percent door de kust visserij en 1,4 percent door de IJsselmeervisserij. Naar opbrengst ge rekend bedragen deze percentages res pectievelijk 86,3 percent, 10,8 percent en 2,9 percent. Een forse stijging laat de aanvoer en opbrengst van bevroren vis in de twee grote aanvoerplaatsen IJmuiden en Scheveningen zien. De stijging van de mijn man leren kennen, Willem Kos ter. We hadden eerst een café in de Kanaalstraat, later „Kennemerhof” in de Kennemerlaan, bij de Edisonstraat, waar de mensen ’s zondags op weg gingen naar het Stormvogels-terrein”. Koster was een van de beste backs die Stormvogels voor de oorlog bezat. Vele jaren vormde hij met Karei Hauk een hecht duo, ook in de kam pioenswedstrijden. Het doel van Stormvogels was erg moeilijk te be reiken in die tijd en daar stond altijd nog keeper De Waard JvB). De heer A. Douma te Haarlem: „Herinneringen van omstreeks 1920: Naast het oude PEN-gebouw in de Kanaalstraat bevonden zich houten barakken waarin de Ambachtschool gevestigd was alleen de theorielo kalen. op de afdeling automonteurs na. Er werd les gegeven door Hoog land. Het was echt een „heer”: hij gaf nooit meer en ook nooit minder dan een 6. Later kwam Cor de Vries. De praktijkruimte van de Ambacht school (draaierij, afdeling electriciëns) was op de opslagplaats van de ge meente aan de Velserduinweg. Tegen- Het waren niet alleen mensen die direct bij het visserijbedrijf betrok ken waren welke van Egmond naar het jonge IJmuiden kwamen. Engel Broek, die zijn bijnaam dankte aan de kleur van zijn haardos, verliet Egmond aan Zee om een grote boer derij over te nemen. Deze stond on geveer op de plaats waar later de Visserij school van IJmtiiden zou wor den gebouwd. Het was een flink be drijf waar veel aardappelen konden worden gerooid. Er stonden ook vruchtbomen. Engel Broek gebruikte een grote regenput, waarvan de bron onlangs achter de Havenkade is ge vonden. Aan de Stisa-bestuur schrijft: „Wij achten ons niet in staat en bevoegd nu een ant woord te geven of het standpunt thans nog geldt, dat is weergegeven in het rapport „Plan Zeewijk, wonen in de duinen”. Wel is het voor ons de vraag of de vestiging van een bowlingcentrum op zich staat, of bijvoorbeeld in relatie gebracht zal moeten worden met andere in de wijk levende behoeften aan activi teiten en voorzieningen. In een vorige openbare algemeen bestuursvergadering is vanuit het bestuur bijvoorbeeld de vraag gesteld: „Wanneer komt er een definitief onderkomen voor de jeugd in Zee- en Duinwijk? De Duin en Denne- school komt binnenkort leeg; als. er meerdere gegadigden zijn voor een be paalde accommodatie, is het mogelijk dat deze worden bekend gemaakt? Er bestaat werkelijk geen behoefte aan een „wijkvreemde” instelling. Daarom heb ben wij besloten uw verzoek aan de orde te stellen in de eerstvolgende alge- meen-bestuursvergadering van 8 novem ber. Om die reden moeiten wij helaas de door u gestelde termijn van 14 dagen enigszins overschrijden”. (In de Duin en Dennenschooi komt in elk geval een peuterspeelzaal - zo vernamen we van de wethouder”, red.) werkten, liepen ’s avonds op zijn werf en erf. Braam betaalde nog altijd zijn vijfhonderd gulden pacht per jaar aan Bik en Arnold, maar hij begreep dat het echte „boeren” niet lang meer zou duren. Zijn zoons, aan zelfstandigheid toe, bouwden eigen boerderijen, maar wel zo ver moge lijk van de nederzettingen der ka- naalgravers; ze hadden geen behoefte aan contact met de mannen die een ruig leven leidden, hard, vol avon tuur, terwijl hun boerenbedrijven al leen maar gebaat waren bij even hard werken in een ordentelijke sfeer. Zoon Jan, officieel Wilhelmus Jo hannes, vormde op de duur een uit zondering. Toen de nieuwe nederzet ting bij de sluis ten doop was gehou den en dat piepjonge IJmuiden flink wat woningen nodig bleek te hebben, bood hij zijn diensten aan. Een voor die tijd groot werk was het bouwen van veertig „burgerwoningen voor de werkende stand” in opdracht van een zekere Van Manen, de zogenoemde „Veertig”, die later zou worden inge klemd tussen de Prins Hendrikstraat en de Zeestraat. Jan Braam was de man die de grond voor de „Veertig” egaliseerde. De Braams zagen hoe de nieuwe plaats zich in het wilde weg ontwik kelde. Van een geordende samenle ving was geen sprake. Tot in 1891 een bakker,een loods en een schoenma ker de hoofden bij elkaar staken. Ze richtten een vereniging op met de veelzeggende naam „IJmuidens Be lang”. Doel: de samenleving te bevor deren door allerlei initiatieven; bo vendien: proberen de naam IJmuiden naar buiten een goede klank te ge ven, wat hard nodig was. IJmuidens Belang deed voortreffe lijk werk. Ze zorgde ervoor dat in IJmuiden een verenigingsleven op grote schaal tot stand kwam. Ze zorgde ook voor een eigen begraaf plaats, in 1896. Daarvoor werd een stuk grond in het grensgebied van de Breesaap gereserveerd. Bomen wer den gerooid, heuvels werden geslecht, kuilen gedicht In datzelfde jaar von den al achtenveertig IJmuidenaren hun laatsite rust op de plaats die toen Al een eeuw eerder was een poging gewaagd de grote duinpan van de Breesaap te ontginnen. Zandverstui vingen vernielden toen veel van het werk. Konijnen vraten heel wat op van wat toch nog was gaan groeien. De boertjes bleven er op bescheiden schaal bezig tot de Fransen ook dit gebied bezetten. De vreemdelingen plaatsten er een optische telegraaf voor snelle berichtgeving ten behoeve van hun legercommandanten. Voor de ontginning van de vlakte hadden ze geen interesse. De streek werd zeer armoedig doordat heel Nederland in geldnood raakte en niemand er zelfs maar aan dacht financiën voor land- bouwexperimenten in de Breesaap beschikbaar te stellen. Nadat de Fransen waren vertrok ken weird al spoedig een nieuwe po ging gewaagd. Het was de landeige naar Jacobus Stuart die op grote schaad, van 1836 af, proeven aandurf de. Hij had succes, door zijn moderne middelen en door zijn goede metho den. Toch besloot hij zijn bezit van de hand te doen, omdat Zuid-Afrika hem trok en hij zich daar wilde gaan vestigen. Op 11 januari 1851 verkocht hij de Breesaap aan een zekere Bik en een zekere Arnold. Hun doel: geldbelegging. Ook in de vorm van verdere ontginning van het gebied. Hoe goed de geldbelegging was zou spoedig blijken. Toen eindelijk zou worden begonnen met de aanleg van het Noordzeekanaal had de Amster- damsche Kanaalmaatschappij op kor te termijn veel grond van de heren Bik en Arnold nodig. Deze verkoch ten graag wat nodig was en waren zo tevreden over de opbrengst dat ze er nog wat om niet aan toevoegden. Dorus Braam zag al gauw veel vertier op het land waar zijn schapen jarenlang rustig hadden gelopen. Landmeters kwamen, een woonkeet werd gebouwd, mannen die overdag in de put voor de sluis, vlakbij, mevrouw N. kleindochter. „Mijn grootvader groot gezin naar zoons en een dochter. Mijn ouders vestigden een kruidenierswinkel in de Oranjestraat, tegenover Botman en slager Vader. In IJmuiden heb ik ook In deze rubriek is meer dan eens verteld over Middelharnis, vanwaar vele vissers naar het jonge IJmuiden kwamen. De heer B. Schilperoord te Haarlem: „Middelharnis was in hoofdzaak een boerenplaats, maar had toch een aardige vloot. Mijn vader voer op de veerboot van Mid delharnis naar Rotterdam. Veel vis sersvrouwen gingen mee om in Rot terdam inkopen te doen. Mijn vader was in Middelharnis geboren en geto gen. Ik heb er, na daar in 1910 te zijn geboren, mijn jeugd doorgebracht. Van 1910 tot 1916 hebben de sloepen hun laatste opgang beleefd; de mees te boten liepen in de Eerste Wereld oorlog op een mijn ot werden door de Duitsers getorpedeerd. Een type rend beeld van Middelharnis: de rit sen scharren die de vrouwen er aan lijnen te drogen hingen”. (Reacties op deze rubriek: schrifte lijk aan het bureau van dit blad met vermelding „Van Gat tot Stad”, tele fonisch 023-378601). over de theorielokalen in IJmuiden woonde Tusenius, de directeur van de ijsfabriek; tegenover het PEN-ge bouw had mevrouw Van Thiel haar praktijkruimte als oogarts haar een exploitabel bowlingcentrum. De heer Kemper is van plan er een klein restau rant in te vestigen, waar men wat hapjes kan nuttigen. Hij wil dit bow lingcentrum ook bouwen volgens Amerikaans systeem. Het wordt boven dien een centrum waar nationale en internationale wedstrijden gespeeld kun nen worden - en daarvan zijn er maar weinige in ons land. Het wordt heus wel een uniek iets. Ook is de heer Kemper voornemens de banen niet per uur te verhuren. Men kan er ook terecht voor een game, zodat men er ook voor een korte tijd bowlen terecht zal kunnen. Wi.i hebben op verzoek van enige leden van de commissie openbare wer ken en milieuhygiëne nu aan de Stisa gevraagd wat haar mening is, alleen zal de Stisa natuurlijk er wel van moeten uitgaan, dat het hier niet alleen op sociale maar vooral op recreatieve gron den een uitspraak dient te doen. Dat centrum komt er niet alleen voor Zee wijk, maar voor geheel Velsen”. Tot zover deze wethouder. Havenkade, dichtbij de plaats waar de boerderij stond, woont Koster-Broek, Ze

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5