Vermoedelijk VOOR REDDEN VAN EEN POESJE toch subsidie Oorlogsellende en beat voor kerst-in’s in Velsens filmhuis Hof bevestigt vonnis van rechtbank Jantje Beton- IDEEËNBUS HOOGOVENS Van Praag B.V. collecte in blijft eigentijds GOED VOOR f 5.700,- Beverwijk Haven Schipper J. van de Meuten na 26 jaar onderscheiden deRUIJTER ERASMUS -textiel en mode 7 SPREEKUUR CDA-FRACTIE Sint Nicolaas op 20 november in Heemskerk kleedkamer LJ Ledenvergadering schaatsvereniging Inbraak je en diefstal uit IJMOND 19 7 6 WOENSDAG 3 NOVEMBER 6 AFSLUITING POOLSE FILMMAAND MET TWEEDE WAJDA Acryl coll pulli’s 14.95 Zwemmen BOEKHANDEL Theun de Vries, Dick Schaap, Siebe Rolle „Eene plaats van grooten omvang” 1876-1976, 100 jaar IJmuiden en het Noordzeekanaal 39.50 IJMUIDEN Dierenbescher mingsvereniging „Sophia” uit Amsterdam heeft gistermorgen oud-schipper Jaap van de Meulen, Bramenvlak 32 in IJmuiden, on derscheiden. En wel omdat hij 26 jaat geleden een poesje heeft ge red van een schip dat dreigde te vergaan. Wf de (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) Maten S.M.L. (ADVERTENTIE) Op voorstel van de heer J. van Klin- Planetenweg 26-28. Telefoon: 11888 Umutden. De heer Van Rijn overhandigt beloningen aan van tins naar rechts de heren Van de Weiden, Klarenbeek, Schoemaker, Van Schagen, Schipper en Van Klinken. De heer M. Klarenbeek uit Amster dam en de heer J. M. van der Weiden uit Haarlem moesten hun beloning van f 1300 delen. Naar hun idee waren de koelwatertorens bij warmbandwalserij 2 aangepast, waardoor het bezonken slik eenvoudiger kon worden verwijderd. kleuren, blauw, zwart, wit, licht grijs, beige, camel, bruin, rood en groen. De bevrijde mensen krijgen geen toe stemming om het kamp te verlaten voor hun identiteit is vastgesteld. Tijdens dat wachten proberen velen hun bestaan al vast wat te reorganiseren, anderen pro beren een militaire organisatie tot stand te brengen, weer anderen gaan op roof, terwijl een vierde categorie geslagen af- wacht tot er iets met hen gebeurt. De voorstellingen in het Filmhuis aan de Kanaalstraat zijn vanavond en don derdagavond. Het begint om half negen. IJmuiden, Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort, Hoofdstr. 234, tel. 378371 BEVERWIJK De raadsfractie van het Beverwijkse Christen Democratisch Appel (CDA) houdt maandagavond van af 20 uur spreekuur in het Stadskantoor aan het Pres. Kennedyplein. IJMUIDEN. Maandagmiddag mocht ir. P. van Rijn in zijn nieuwe functie van hoofd technische dienst Hoogovens een bedrag van f 5700 uitreiken als belo ning voor ideeën die d oor zes perso neelsleden waren ingébracht. Opvallend was de beloning die machinebankwerker P. C. G. Schoenmaker uit Heerhugo- waard ten deel viel. Zijn idee dateert namelijk al vanaf 1972. Uitvoering van zijn idee vergde enige tijd, terwijl ook de daarvoor benodigde onderdelen be steld moesten worden hetgeen geruime tijd in beslag nam. Als laatste overhandigde de heer Van Rijn een beloning van 1500 aan de heer C. J. Schipper uit Oudorp, die medewerker is bij het technisch bureau van de werktuigkundige dienst. De heer Schipper, die drager is van de gouden ID-speld, had een technische verbetering voorgesteld aan de 3 gietkranen in oxy- staalfabritk 2. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Tijdens haar afwe zigheid is dinsdagavond ingebroken bij een bewoonster van de Populierenlaan. Men verschafte zich toegang via de keu kendeur. Vermist worden een gouden ketting, enkele buitenlandse munten en een tientje. Van een Heemskerkse bejaardenver zorgster werden tijdens een sportwed strijd in „De Moriaan” te Wijk aan Zee uit de kleedkamer een portemonnaie met veertig gulden en een polshorloge gestolen. Oud-schipper Jaap van Meulen (links) neemt de ere-medaille in ont vangst van inspecteur van de dierenbe scherming, de heer S. Tellegen. Aangekomen schepen dinsdag 2 no vember: Cindad de Hamizales, Rotter dam; Scol Unit, Skutskaer, Zaandam; Minimoon, Husum, Velsen; Himmerland, Redcar; Djatibaru Antwerpen; Minja Tholstrup, New Ross; IJmuiden; Igge- sund, Iggesund, Zaandam; Whestbank- Rotterdam; Kenrix, Kinglynn, IJmuiden; Scandia Service, Cont Plat; Rurno, Kot- ka; Frisian Trader, Stettin; Silva, Igge sund, Zaandam; Pauline Brinkman, Lon den, IJmuiden; Kent Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Tor Scandinavia, Gothenburg; Scheldeborg. Zaya, Zaandam; Coenraad Kuhlman, Kotka; Westfalia, Rip Hain; Dikn Love, Abidjn; Stiren, Dordrecht, IJmuiden; Grden Gemini, Sgunto, IJ muiden; Copa Cabana, Rotterdam; Jem- rix, Whitby, IJmuiden; Caravella, Ron neby, Beverwijk; Lovima, Rotterdam. Het idee van de heer Schoemaker, dat een technische verbetering aan een beitsbaan in koudbandwalserij 2 behels de, bracht hem 850 en een zilveren ID- speld op. De uitvoerder werd verweten dat hij samen met twee van zijn werknemers een groot aantal bedrijven in Noord- Holland had opgelicht door goederen te kopen die hij niet afbetaalde. Bovendien had hij valsheid\ in geschrifte gepleegd door voor illegaal in Nederland verblij vende Turken birefjes te schrijven dat zij bij hem gewerkt hadden. Voor deze feiten- werd de uitvoerder tot negen maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. procureur-generaal mr. J. H. Bergsma had acht maanden gevangenis- straf waarvan twee voorwrdelijk geë- Bergsma had acht maanden gevangenis straf waarvan twee voorwaardelijk geë ist; Een scène uit de Poolse film „Landschap na de slag”, die vanavond en morgne- avond in het Filmhuis Velsen wordt vertoond. schoot^ praten over die lang vervlo gen reddingsoperatie. „We gingen een dag later terug om wat papieren en kleren van boord te halen”, begint de inmiddels al weer vijf jaar gepensioneerde schipper. „Ik hoorde die stewardess steeds maar roepen „O, mijn poesje is aan boord”. Dus ik stelde haar gerust dat we dat beestje er ook wel af zouden halen. Ook het voorstel van de heer A. T. van Schagen uit Hoogwoud lag op het gebied van onderhoud. De heer Van Schagen, baas kraanonderhoud, had een technische verbetering voorgesteld aan een hijskraan in oxystaalfabriek 1 en ontving daarvoor f 950. AMSTERDAM. Het Gerechtshof in Amsterdam heeft maandag aan een 32- jarige uitvoerder in Heemskerk dezelfde straf opgelegd wegens valsheid in ge schrifte en flessetrekkerij als de recht bank in Haarlem in december van het vorig jaar. Vertrokken woensdag 3 november: Cam Aycous, naar Rotterdam ;Kakhovk, Tuapse; Paulina Brinkman, Poole, IJ muiden; Whestbank, Le Havre; Irene Luck, Esbjerg; Cindad de Hamizaten, Le Havre; Runo, Hamburg. Laatstgenoemde verkoopruimte ademt geheel dt sfeer van de boetiek. De denimkleding is overzichtelijk uitgestald in rekken. De wanden en vloer van deze ruimte zijn wat minder modieus maar juist daardoor volkomen aangepast aan het karakter van de „teens” en „twens” en hun eigentijdse kleding. Passende verlichting en ijzersterke geraffineerde posters zorgen met een stukje moderne achtergrondmuziek voor een goede om lijsting. IJMUIDEN. In een maand tijd heeft het interieur van Van Praag kle ding BV aan het Marktplein een ingrij pende verandering ondergaan. Naar een ontwerp van de firma Beka uit Heiloo werd een deel van de bestaande ver koopruimte opnieuw ingericht. Het res terende deel werd van de bestaande ruimte min of meer af.gesplitst en naar een idee van de firma Oosterhuis uit Utrecht aangepast aan de verkoop van jeans en aanverwante modezaken voor het meer jeugdige publiek. opdracht gekregen u die ere-medaille te overhandigen”, verklaart de heer Tellegen „Het begeleidend schrijven vermeldt dat u die penning krijgt voor het redden van poes „Meta” van het Griekse stoomschip „Metamor phosis’'. Het is wel geen gouden plak maar ook deze worden echter niet aan de lopende band uitgereikt. Wt hopen dat u zich in de toekomst ook sterk blijft maken voor het in nood verkerende dier”. Oud-schipper Van de Meulen die de ceremonie nogal nuchter onder gaat, verklaart dat dat wel in orde zal komen. Deze medaille zal bij de andere medailles komen te hangen, naast het „voorlopige” speldje dat Sophia 26 jaar geleden al had uitge reikt. Hoe het inmiddels met poes Meta is, weet de heer Van de Meulen niet. „Ik weet wel dat toen het dier van boord was, de stewardess ver klaarde niet in staat te zijn de poes mee te nemen. Iemand in IJmuiden heeft er zich toen over ontfermd. Het dier zal nu wel in haar nageslacht voortbestaan”. Van de twee werknemers van de ver dachte, die dezelfde dag terecht hadden gestaan, kreeg er ëën e en straf gelijk aan de eis, acht maanden waarvan twee voorwaardelijk, opgelegd. De ander werd tot zeven maanden gevangenisstraf waarvan, twee voorwaardelijk veroor deeld. De President van het Hof, mr. A. W. Thöne, motiveerde deze zware straf fen door erop te wijzen dat het hier toch wel „zeer ernstige feiten” betrof. Het uitreiken van die onderschei ding zou gistermorgen plaatshebben ten huize van de oud-schipper. Om dat de inspecteur Van de dierenbe scherming, de heer S. Tellegen, een half uur verloren reed voordat hij het adres gevonden had, konden wij met de heer Van de Meulen ruim- Het voorstel dat deze week aan de raad wordt gedaan, zal betekenen dat zoals ook in andere gevallen wordt gedaan de zaalhuur en personeelskos ten voor de kerst-in’s wordt gegaran deerd, terwijl de gasten zelf consumpties en eten moeten bekostigen. Hierbij wordt een verzoek gedaan om het voed sel eri drinken tegen kostprijs te leveren, zodat deze uitgaven voor niemand be zwaarlijk hoeven te zijn. Daarnaast stel de de commissie de noodzaak voor vol gend jaar tijdig met de organisatoren van kerst-in’s en andere instanties die zich m et d it soort voorzieningenbezig houden, te gaan praten, zodat voor de kerstviering van 1977 een goede coördi natie tot stand kan komen. De jonge Tadeusz reageert op zijn manier op de nieuwe situatie: hij gaat fanatiek boeken verzamelen en probeert ook zelf iets te schrijven. Als hij op gegeven moment _een meisje heeft ont moet, wil hij met haar uit h et kamp ontsnappen. Dat lukt, maar na een dag in de vrije natuur besluiten ze terug te gaan. Daar wordt het meisje door een Amerikaanse schildwacht doodgeschoten. ken uit Beverwijk, werkzaam als be stuurder industrievoertuigen, zijn de zo genaamde motorschoppen gewijzigd waardoor de inzetbaarheid verhoogd is. Behalve het zilveren ID-insigne ontvangt hij 1100. In de stoet rijden een vijftal „old timers mee, beschikbaar gesteld door de heren Beentjes sr. en jr„ Admiraal, Nëlis en Bijvoet. De route voert Sint Nicolaas en z.n. Zwarte Pieten via de Marquette- laan, Van Coevenhovenstraat. Kerkweg, Ruysdaelystraat. Jan van Scorelstraat, Van Heèmskerkstraat, Kerkplein, Deutzstraat, Kerklaan, Verheerentstraat, Groenlandstraat, Ten Katestraat, Huy- gensstraat en Van Assendelftstraat naar het Nielenplein. Als voorfilm bij deze voorstelling staat „Big Beat Opus II” op het pro gramma, ook een Pools product. Het is een montage van fiomopnamen, gemaakt tijdens een popconcert, over de reacties van Poolse jongeren op de muziek. Voor de pauze wordt de ontwikkeling van Schaatsvereniging Velsen en de schaatssport in het algemeen besproken. Na de pauze is er de bestuursverkie zing. Gezien de activiteiten is het name lijk nodig het bestuur met twee leden uit te breiden tot vijf. Verder zullen een aantal technische commissies (Jeugd, training, baan) wor den ingesteld. Vcor de verkoop van de meer conven tionele confectiekleding en herenmode werd de bestaande verkoopruimte op nieuw gestoffeerd. Uitstalling en ver lichting doen het assortiment van dit kledingmagazijn in zijn nieuwe opzet nog beter tot zijn recht komen. Van Van .Praag kan nauwelijks gezegd worden dat het een aanwinst is voor IJmuiden. Daarvoor is de zaak door de jaren heen te toonaangevend geweest. De verbou wing betekent opnieuw een aanpassing ten behoeve van het publiek. Een aan passing die vertolkt dat Van Praag met de ontwikkelingen van de tijd blijft meegaan. VELSEN Schaatsvereniging Velsen houdt donderdag 4 november in ’t Cul tureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 in IJmuiden een ledenvergadering. Aan vang 20 uur. VELSEN. In navolging van raadscommissie sociale aangelegenheden is ook de commissie cultuur accoord gegaan met het voorstel om als subsidie voor de kerst-in’s in Velsen een bedrag van drie mille te garanderen. Hiermee is nu een andere koers gevolgd dan vorig jaar, toen de subsidieaanvraag werd af gewezen op grond van het feit dat de kerst-in een kerkelijke aangelegenheid was. De zaak is opnieuw aan de orde gesteld, als gevolg van in mei schrifte lijk gestelde vragen in de raad. Op die stormachtige dag in 1950, enkele dagen voor Sinterklaas dreigde voor de IJmuidense Noorderpier het Griekse stoomschip „Metamorphosis” te kelderen. Reddingsboot „Neeltje Jacoba” redde onder leiding van schipper Jaap van de Meulen de 29 opvarenden. Een dag later voer de reddingsboot wederom naar het nog net niet gezonken schip. Nu om pa pieren, wat kleren van bemanningsle den en een poes van boord te halen. VELSEN. Als afsluiting van de Poolse filmmaand in het Filmhuis Vel sen wordt deze week een tweede film van Andrzej Wajda, getiteld „Landschap na de slag”, vertoond. Het is een film over Poolse gevangenen, die in de winter van 1945 net zijn bevrijd en opnieuw in het kamp worden vastgehouden tot ie dereen is geïdentificeerd en geregi streerd. Aangekomen woensdag 3 november: Mercandian Carrier, van Rotterdam; Hove, Rotterdam, IJmuiden; Ramses Tholstrup, Arklow, IJmuiden; Adele J, Lovestoft, IJmuiden; Pluto, Dundee; Kashino, Leningrad. BEVERWIJK. Van 1 tot 7 novem ber wordt ook in Beverwijk en in een gedeelte van Wijk aan Zee de nationale jeugdkollekte gehouden, meer en meer bekend als de aktie van Jantje Beton.. De opbrengst van de kollekte van het Nationaal Jeugd Fonds is voor de helft bestemd voor de jeugd- en jongeren groepen die meedoen. In Beverwijk wordt medewerking verleend door Youth for Christ, drumband „Die Wijc- kers”, Gereformeerde Jeugd Centrale, Scouting groep „de Banjaert”, speeltuin vereniging „Randwijck”, drumband „De Zwervers”, André de Thaye, drumband „Meerestein”, wandelsportvereniging „De Zwervers”. De andere helft wordt landelijk ge bruikt voor het verstrekken van start bedragen en renteloze leningen ten be hoeve van tientallen concrete projecten zoals een aantal experimentele speel plaatsen, kinderboerderijen, nieuw- en vernieuwbouwprojekten van allerlei jeugdgroeperingen en speeltuinverenigin gen. Het Nationaal Jeugd Fonds is een organisatie die financieel daar helpt waar eigen initiateven tot ontplooiing komen en steun verdienen, niet alleen om wat ze ter plaatse betekenen, maar ook om als voorbeeld te kunnen dienen voor andere plaatsen. In alle gevallen is daarvoor geld nodig. Geld dat met bus- sen en lijsten bijeen moet komen via de jaarlijkse nationale aktie van Jantje Be ton. En mocht men geen kollektanten tegenkomen dan zijn giften ook welkom op giro 1247 t.n.v. Nationaal Jeugd Fonds të Utrecht. Vertrokken schepen dinsdag 2 novem ber: Sea Thames, Cint. Plat, Beverwijk; Muecke, Corrybon, Beverwijk; Kent Shore, Cont Plat, IJmuiden; Fiona Jane, Vlissingen; Gulf Eagle, Cont Plat, IJ muiden; Gulf Cajun, Cont Plat, IJmui den; Bravo Maria, Tartoun. IJmuiden; Atlantis, Husan; Gabbro, Weston Point, IJmuiden; Scol Unit, Westhartleport, Zaanmdam; Seefalke, Kopenhagen; Ex po, Oostende; Heye-P, Londonderry, IJ muiden; Sea Bure, Cont Plat; Isabel, Delfzijl; Westerdiek, Hamburg; Stem, Wisbech; Bally Rory, Rotterdam; Bamse, Eggesund; Altair,; Banglee ERtsha, Hamburg; Venus, Londen; Minizoon, Antwerpen, IJmuiden; Kemrix, Whitby, IJmuiden; Telmes, Simansvik, IJmuiden; Vol, Colchester, Zaandam; Glaas Island, Londen, Zaandam; Leman 2, Porto Tor res; Pinnastor, Cont. Plat, Velsen. HEEMSKERK. Burgemeester H Nielen zal zaterdag 20 november om kwart over twaalf Sint Nicolaas vanaf het balkon van de Rabo-bank op het Nielenplein in de gemeente verwelko men. De intocht van de Spaanse kinder vriend, georganiseerd door de winke liersvereniging HWZ en het Europaplein, begint op het Europaplein, waar de voorzitter van de HOC, de heer Van Leeuwen om kwart over tien de Sint officieus welkom heet. Na een drie kwartier durend verblijf gaat het per auto naar Sportpark De Vlotter. Daar stapt de Sint over in een open landauer om zijn intocht te beginnen. De tocht wordt muzikaal opgeluisterd door de fanfares St. Caecilia en Arion. Het verhaal start nd de oorlog, wan neer een concentratiekamp in Duitsland door de Amerikanen wordt bevrijd. De mensen uit het kamp verhuizen nog steeds in gevangenschap naar de meer gerièvelijke barakken van de SS- ers, terwijl deze in het oude kamp worden geïnterneerd. Onze verslaggever die deze red dingsoperatie van dichtbij volgde, noteerde uit zijn mond; „Al zal ik er heen moeten zwemmen, maar die kat komt er af”, „Dat kan ik wel gezegd hebben”, lacht de heer Van de Meu len, om die stewardess gerust te stel len. Maar het enige dat ik gepres teerd heb, is de reddingsboot langszij brengen. Commissaris E. Visser die tegenwoordig in Driehuis woont, is aan boord gegaan. Dus die had er nu eigenlijk bij moeten zijn. Maar ik zal de medaille mede namens hem i n ontvangst nemen”. Dat gebeurt als de inspecteur enigszins verlaat aan de deur belt. „Ik weet niet hoe het bestuur aan de gegevens komt, maar ik heb wel

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7