ARIE HAAN DOOR FLES GETROFFEN Rijvers doet na eliminatie tegen Saint Etienne of er niets meer van deugt FEYENOORD GECONCENTREERD t. rG ZES GELE EN DRIE RODE KAARTEN... RT 143 X SPORT 19 7 6 NOVEMBER Kritiek Ontgoochelend Techniek Blessures Gele kaart JR Ongecontroleerd Tevreden De overige wedstrijden in dit Euro- Een doelpunt voor PSV, gescoord uit een vrije trap. Arbiter Wöhrer keurde de goal echter af. Ondanks onze moment.” MARC SERNE. (Van onze sportredactie) JAN PREENEN DE OPSTELLINGEN: f Hauuuuijft. vwr uil I kapitale voetballer. (1-1) maar daarna bracht de herstelde Haan uit een vrije trap van Vercau- teren de ruststand op 1-2. gespeeld hier, dan hadden we nog een 2- 0 nederlaag opgelopen ook.” Ribbeek doelde in zijn nabeschouwing op de inzet in eigen doel van Klaus Scheer in de zestiende minuut en op de nonchalanche van Heinz Wilhelmi, die de bal even later wat al te vriendelijk presenteerde aan Nico Jansen. Ondanks die snelle achterstand wijzigde Kaisers lautern het tactische concept niet. De ploeg bleef op de behouden loer voetbal len, wist maar zelden aan te tonen dat zij ook een voorhoede mee naar Rotter dam had genomen en mocht uiteindelijk nog blij zijn met deze nog „vriendelijke” cijfers. Na uitschakeling tegen Dynamo Kiev en nu twee keer St Etienne is PSV blijkbaar internationaal toch te licht om Ajax’ en Feyenoords positie uit het ver- Feyenoord had dat doel kunnen berei ken, als scheidsrechter Alberto Miche- lotti in de slotfase zijn medewerking had verleend aan een doelpunt van Wil ly Kreuz. Boskov kon er niet om treu ren dat de teller derhalve bij 5-0 was blijven stilstaan: „Feyenoord heeft het vanavond uitstekend gedaan. Zoals er nu is gespeeld is er geen enkele tegenstan der die ons kan afstoppen.” Spannender ging het er aan toe in Sofia, waar Levski zich via een over winning van 2-0 op Boavista plaatste. Mönchengladbach, Dynamo Kiev en ze ker ook St. Etienne hebben domweg meer inhöud dan het elftal uit Eindho ven dat enkele schitterende incidentele uitschieters te veelvuldig afwisselt met regelrechte miskleunen. In zijn 25e wedstrijd in een toernooi om een Europese beker heeft Theo de Jong Feyenoords 150e „Europese” doel punt gescoord. Het was het derde doel punt van de Rotterdammers tegen Kai serslautern. Feyenoords totaal is nu 15X Ter vergelijking: het totaal van Ajax bedraagt 145. Arie Haan door een fles getroffen werd. De Hongaarse scheidsrechter Petri liet de Nederlandse internatio nal verzorgen en stapte daarna dood gemoedereerd van het veld. De elftal len kregen acht minuten rust voorge schreven. veel 'n zwart, nel. L. Arie Haan: slachtoffer van suppor- tershysterie. ROTTERDAM. Trainer Erich Rib beek van de FC Kaiserslautern wilde zich na de veelzeggende 5-0-nederlaag van zijn ploeg niet verschuilen achter het excuus dat zijn ploeg zich zou heb ben moeten sparen voor het competitie duel van aanstaande zaterdag tegen Bayern München. Terwijl Wim Rijsber- gen ervan overtuigd was dat de West- duitsers enkele dagen voor de confronta tie met Beckenbauer en consorten rustig aan hadden gedaan („Die jongens hiel den zich bewust in”), maakte Ribbeek duidelijk dat zowel letterlijk als figuur lijk alle reserves waren aangesproken. Hij kon ook moeilijk een ander stand punt innemen, nadat zijn elftal zich nogal eens als een ordinaire schopploeg met aanvoerder Ernst Diehl in de rol van gangmaker, had gedragen. Nico Jansen, maker van het tweede doelpunt, in actie tijdens de wedsrijd tegen Kaiserslautern. Het in Porto gemaakte doelpunt telde dubbel. Hamburger SV won voor de tweede keer van Heart of Midlothian. In Hamburg werd het 4-2, in Edin burgh 4-1. Ook Slask Wroclav uit Polen bereikte de laatste acht via twee zeges (3-0 en 1-0 tegen Bohe mians Dublin). Boskov ging daarbij wel voorbij aan de tekortkomingen van Kaiserlautern dat bepaald niet fit en volledig aan de start kwam. Rechtervleugelspeler Josef Pirring was met een enkelblessure in ISTANBOEL (ANP). Anderlecht heeft aangetoond een waardige hou der van de supercup te zijn. De Belgen versloegen in de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars Galatasa- ray voor de tweede keer met 5-1. De ploeg van Raymond Goethals, met een overwinning van 5-1 van Brussel op zak, had het in Istanboel voor 451)00 hysterische toeschouwers tegen de Turken in het begin erg moeilijk. Vooral toen in de twaalfde minuut Na dat intermezzo scoorde Rob Rensenbrink in de 17e minuut het eerste doelpunt. De Turken kwamen tien minuten later terug via Gokmen Drie spelers kwamen in de tweede ronde tot twee treffers: Magath (Hamburger SV), Rensenbrink (An derlecht) en Hayes (Southampton). pa Cup II-toernooi verliepen min of meer volgens verwachting. South ampton plaatste zich bij de laatste acht door een eenvoudige overwin ning van 4-1 op Carrick Rangers. MTK hield het na de zege van 4-1 in Tiflis in Boedapest wel voor gezien. Een doelpunt van Koritar in de voor laatste minuut besliste de wedstrijd. Omdat de Fransen met hun formida bele individuele techniek (vooral Roche- teau en Synaegel) ook collectief een zeer sterk op elkaar ingespeeld geheel vorm den hoefde St. Etienne zich niet uitslui tend tot counteren te beperken. St. Etienne-traier Robert Herbin: Dat was de bedoeling ook niet want je kunt tegen zo’n goede tegenstander als ik PSV toch vind niet negentig minuten verde digen. Dat is te gevaarlijk." Het axioma van ieder echt groot voet balelftal is dat het de beschikking over een of zelfs twee voetballers heeft die superieur zijn ten opzichte van hun teamgenoten. PSV heeft met Ralf Edström en Willy van der Kuylen enke le seizoenen over deze weelde beschikt, werd ook prompt twee keer landskampi oen met superieur voetbal, maar de ploeg heeft zich dilt keer voor de zoveel ste keer op internationaal 'niveau- een uiterst warrige formatie getoond, die er op beslissende momenten niet in is ge slaagd om zich zelfs maar bij benade ring een waardig opvolger te tonen van legendarische Nederlandse <$ubteams uit het verleden als Ajax en Feyenoord. Ondanks dat hij tegen Saint Etienne niet scoorde, behoort René van de Kerk hof tot de topscorers uit het Europese bekertoernooi voor landskampioenen. De stand is als volgt: 1. René van de Kerkhof (PSV), Nyilasi (Ferencvaros), Torstensson (Bayem München) en Müller (Bayern) allen 4 doelpunten, 5. Johnsson (Liverpool) 3, 6. onder andere Willy van der Kuylen (PSV) 2 doelpun- DÜSSELDORF (ANP). De tweede wedstrijd tussen Borusia Mönchenglad bach en AC Torino (Europa Cup lands kampioenen) heeft chaotische situaties opgeleverd. De Italianen die het eerste duel ver rassend met 2-1 verloren gaven zich beslist nog niet gewonnen en gebruikten terreuracties om het spel van de Duitse kampioensploeg te ontregelen. De Belgi sche scheidsrechter Delcourt haalde in de eerste tien minuten al twee gele kaarten uit zijn zak voor grove overtre dingen van Caporale en Pulici. Daar bleef het niet bij. Delcourt trok in het verdere verloop van de oorlog nog vier gele en bovendien drie rode kaarten Op slag van rust toonde Delcourt de eerste rode kaart aan libero Caporale van Torino. In de tweede helft ging Zacarelli als libero spelen. Hij deed het net zo hard als zijn collega en hij moest dan ook in de 68e minuut het veld verlaten. Een minuut later zag doelman Castellini bij de zoveelste aanval van Borussia geen andere mogelijkheid dan hard uit zijn doel rennen om Del Haye tot staan te brengen. Castellini schopte de Belgische spits gewoon tegen de grond en kon daarop ook de kleedkamer opzoeken. Daar bleef het bij. Ondertussen werd er gevoetbald, al was het meer een schcpperij. Opvallend was dat Borussia, dat gedurende de gehele speeltijd veel te gehaast speelde, zelfs met drie spelers meer in het veld nog geen doelpunt kon produceren. Nodig was het niet, want de overwinning met 2-1 in Turijn stond borg voor kwalificatie in de kwartfinale. Duitsers meermalen uit zeven, acht of zelfs negen man bestond. Zélfs nog na dat Feyenoord met het nodige geluk had weten te demarreren. Eerst koos Klaus Scheer voor een vreemde oplossing van de moeilijkheden die in de 15e minuut ontstonden. De snel opkomende Wim Jansen werd na een pass van Schneider gelanceerd en bij de voorzet van Jansen raakte Scheer zodanig in paniek, dat hij niets anders wist te doen dan de bal langs de ditmaal niet altijd foutloos optredende doelman Ronnie Hellström te schieten. Even later raakte rechtsbuiten Wilhel- mi in het rechter-verdedigingsblok van Kaiserslautern de weg kwijt toen hij door Harry Vos werd gevolgd. In een poging de bal te retourneren naar Hellström, betrok Wilhelmi Nico Jansen in het spel, die simpel voor 2-0 kon zorgen. Hóe knap de Fransen voetbalden bleek ook uit het feit dat het elftal in deze Europa-cupwedstrijd als verdedi gende ploeg maar 21 ovértredihgen (PSV 22), nodig had om ufflt de zorgen te blijven. Het bleef tot de laatste minuten dooi de Franse pogingen om via een tegentreffer van alle ellende af te zijn een bijzonder aantrekkelijk schouwspel. Slechts een keer moest Curkovic capitu leren. Bij een vrije trap van Van der Kuylen. die échter door de Oostenrijkse arbiter Wöhrer werd afgekeurd omdat hij nog volop bezig was om de Franse spelei-smuur op juiste afstand te zetten. Een teleurgestelde Van der Kuylen na afloop: „Dat is natuurlijk onzin want ik had wel degelijk begrepen dat ik die vrije schop al mocht nemen.” In het uur dat Sandberg wel acteerde, toonde hij zich uiterst beweeglijk, dook hij zowel op de linker- als de rechter vleugel en in de spits op, maar miste hij de stuen van Hans Peter Briegel, die in Kauserslautern beide goals afleverde maar nu pas in de zestigse minuut werd ingezet. Sandberg werd min of meer aan zijn lot overgelaten door Klaus Topmol- ler, die zich vaak ver liet terugzaken zonder zich al te zeer in te spannen. Met uitzondering van enkele plaag stootjes ondervond Feyenoord weinig verzet. De middenvelders van Kaisers lautern trokken nogal eens ver terug, lieten hun Nederlandse collega’s het spel maken, waardoor de afweer van de „PSV kan rest van het toernooi. Ondanks onze leden over te nemen. Natuurlijk is de slechte positie in de competitie op dit selectie van PSV op dit moment te smal uiteraard is de ploeg sterk gehandicapt door een hardnekkige blessurelijst. Maar al was PSV door deze wedstrijd heenge- komen dan zou het feest in een later stadium vrijwel zeker toch zijn afgelo pen. Bayern München Borussia sprong) nog enigszins werd aangetast (2- 2). Ook tegen FC Den Haag finishte Fey enoord afgelopen zondag zonder inspira tie, wat door de Hagenaars nog eenmaal werd afgestraft. Oefenmeester Boskov kon toen alleen maar hopen dat die terechtwijzing, die juist niet tot punten verlies had geleid, tot meer actie zou leiden tegen Kaiserslautern. Van onder schatting mocht beslist geen' sprake zijn. Feyenoord moest de klanten (gistera vond 36-185 om precies te zijn) blijven binden en op doelpunten blijven jagen, ook al zou de score tot 6-0 oplopen. Goed, dat mislukte dus, maar Van Kraay kwam na de tweede 1-0 nederlaag in Frankrijk met de even opzienbarende opmerking dat Etienne het vooral condi tioneel in Eindhoven niet zou volhoudén. De realiteit was opnieuw anders. St. Etienne had niet eens een verlenging nodig en de verdediging van de Fransen hield voor de vierde keer tegen het vol ijver maar zonder enige intelligentie aanstormende PSV stand. Het stemde doelman Jan van Beveren in zoverre tot 'somber nadenken dat hij na afloop van PSV’s snelle eliminatie in het belang rijkste Europa-cuptoemooi voor club- teams bedacht: „Weet je, in voorgaande seizoenen kregen we in dit soort thuis wedstrijden een stuk of tien kansen. Maar zelfs dat behoort dit seizoen blijk baar tot het verleden.” Ook daarna bleef Kaierslautem vol harden in zijn counter-tactiek, die er woensdagavond garant voor stond dat doelman Eddy Treytel maar sporadisch aan het werk werd gezet- In tegenstel ling tot Hellström, die nog voor rust doelpunten moest incasseren van Theo de Jong en Jan van Deinsen, die in de 44e minuut scoorde na een pass van Nico Jansen. De bonkige spits was vrij gekomen nadat Ernst Diehl en Herbert Scheller elkaar tegen de vlakte hadden gelopen. In de tweede helft waren de ge moederen iets bedaard. Anderlecht bleek veel sterker. Een kwartier na rust werd het 1-3 door alweer Ren senbrink met een kopbal. Ressel en Coeck brachten de eindstand op 1-5. Waarmee de coach, die anders altijd zo slecht tegen kritiek op zijn PSV kan, nogmaals wilde benadrukken dat het spel van de Eindhovenaren nauwelijks iets voorstelde. Rijvers: „We hebben vanavond ons plafond gehaald. Meer zit er met deze ploeg op dit moment niet in. Maar dat is een gegeven waar we al enkele maanden mee werken. Ik kan niet ontevreden zijn. Alleen over het resultaat uiteraard. Maar er is hard gewerkt. Wat wil je dan nog meer?” Een uitspraak die bij zijn spelers wel weer bevreemding zal opwekken. Zoals je ook kunt nafilosoferen over het feit of het wel verstandig is geweest van Rijvers om vlak voor zo’n belangrijk cupduel aan iedereen die het horen wil de te verkondigen dat hij dringend ver sterking wil hebben. Dat zal het zelfver trouwen, waaraan het PSV toch al ont brak. niet ten goede zijn gekomen. Naarmate het duel vorderde liep PSV meer tegen zichzelf te voetballen dan tegen deze - vooral in de eerste helft - gewiekste en uiterst zelfverzekerde op ponent. Er waren wel wat rommelige situaties voor het doel van de Joegosla vische klassedoelman Curkovic, maar werkelijk uitgespeelde situaties deden zich niet of nauwelijks voor. Een kop bal van Van der Kuylen (eerste minuut al) en een droommogelijkhedd van Lub- se, na een kwartier in de tweede helft, waren de enige mogelijkheden van een PSV dat rich had voorgenomen om ne gentig minuten pressievoetbal te spelen, maar daar in feite (vooral via de zwoe gende René van de Kerkhof en de harddravende Van Kraay) alleen maar bij vlagen in de tweede helft aan toe kwam. Het gevolg was dat Feyenoord de derde ronde in het UEFA-Cuptoemooi bereikte met vier „aangeschoten” spe lers: Wim Rijsbergen werd aan een oude enkelblessure herinnerd en ook Vreijsen, Schneider en Wim Jansen sloten het eenzijdige duel verre van fit af. Ribbeek weet de afstraffing dan ook bepaald niet aan ongeïnteresseerdheid van zijn team, als wel aan tegenslag in het eerste kwartier. Ondanks het feit dat de ploeg uit de Pfalz het accent op de verdedi ging legde, wist Feyenoord zich in feite al na ruim 15 minuten zeker van de winst. Dank zij twee goals die Ribbeek later „cadeautjes” zou noemen: „Uiter aard reken je niet zo snel op twee tegengoals en zeker niet op twee van zulke doelpunten. Zoiets is het ergste wat je kan overkomen. Het is duidelijk dat je dan het zelfvertrouwen kwij traakt en meer fouten gaat maken.” Feyenoord: Treytel: Schneider, Rijsbergen, Van de Korput en Vos; De Jong, Wim Jansen en Kreuz; Vreijsen, Nico Jansen en van Deinsen. Kaiserslautern: Hellström; Ritschel, DiehL Melzer en Scheller; Meier, Scheer en Riedl: Wilhelmi, Toppmöller en Sandberg. (Briegel). Scheidsrechter: Mlchelotti (Ita), Toeschou wers: 36.165. Met assistentie van dit povere Kaisers lautern kreeg Feyenoord alle gelegen heid om te bewijzen waartoe het in staat is als het werk pas na 90 minuten wordt neergelegd. Toen de Rotterdam mers twee weken geleden kennis maak ten met Kaiserslautern, werden de zaken in het stadion Betzenberg na een zorge loze eerste helft duidelijk te laconiek aangepakt, waardoor de schitterende uit gangspositie waarin het team na tjet eerste bedrijf verkeerde (een 2-1 voor- niet beter” Het feit dat de Eindhovenaren in St. I Etienne een van de sterkste Europese teams van dit moment hebben getroffen doet daar niets aan af. Het is dit jaar sukkelen geblazen met PSV. De slepende i blessure van Ralf 'Edstrom heeft ervoor gezorgd daft het team nu ai te veel pun ten heeft verspeeld om nog een kans op de landstitel te maken, terwijl de „affai- I re”-Van der Kuylen de rust ook niet ten goede is gekomen. PSV’s kanonnier van dodelijk kaliber weigerde vanwege een blessure mee te spelen in de belangrijke I competitiewedstrijd tegen Feyenoord en dat is hem door zijn mede-spelers en trainer Kees Rijvers bepaald niet in dank afgenomen. Van der Kuylen, die op 17-jarige leeftijd als een groter talent werd gekwalificeerd dan Johan Cruijff, is I natuurlijk voor dit PSV nog steeds een 1.1. Z_. Hoewel Rijvers, die I toch nota bene deze groep klassevoetbal liet spelen, momenteel doet of er hele maal niets meer van deugt Ook na het I ontgoochelende verlies tegen St. Etienne liet de kleine oefenmeester, zoals zo vaak in de afgelopen weken, zich weer uiterst denigrerend over zijn selectie uit. Rijvers: „Er was vanavond bij ons veel goede wil. Maar daarmee hield het wel op. Er komt op dit niveau wel wat meer kijken om een tegenstander als St. Etienne uit te schakelen. Daarvoor rijn hard werken en ijver niet voldoende”. Met name in de eerste helft etaleerde de Franse kampioensformatie duidelijk welk drama PSV kon verwachten. Edström was opnieuw kansloos tegen de formidabele Argentijnse voorstopper Pi azza, René van de Kerkhof werd vólko men geëlimineerd door de zelfs tech nisch uiterst begaafde back Janvion, ter wijl het Franse troetelkind Rocheteau opnieuw Deijkers strikt aan zijn defen sieve opdracht hield. PSV’s graag opko mende linkervleugelverdediger kreeg daar zelfs in Eindhoven nauwelijks de kam voor, omdat de Fransen beslist niet waren gekomen om alleen maar te ver dedigen. Rijvers later: „Als St. Etienne het maar een beetje zorgvuldiger had Ir. tweede instantie joeg de PSV- schutter de bal ongecontroleerd naar de kruising, waarbij de bal echter enkele meters over ging. St. Etienne-ausputzer Piazza maakte een tevreden gebaar in de trapt van: Wat kan ons eigenlijk nog overkomen. Het straalde eenzelfde opge wektheid uit als de visie van trainer Herbin na afloop. De St. Etienne-trainer. die er nog steeds niet over uit kan dat Bayem München na de laatste finale in Glasgow Europa-cup I houder is een niet zijn team, tenslotte: .Vanavond heb ik toch ook weer kunnen constateren dat we steeds meer ervaring in de Euro pa-cup krijgen. Twee seizoenen geleden zou het ondenkbaar zijn geweest dat we zo rustig in zo’n fanatiek duel zouden kunnen blijven spelen. Dat stemt tevre- (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Veertien dagen geleden, na de schamele 1-0 overwinning van St. Etienne tegen PSV, slaagden de Eindhovenaren er toch weer op een merkwaar dige manier in om de moed er in te houden. Was het vorig seizoen tijdens de halve finales van hetzelfde Europa-cuptoernooi al Willy van de Kerkhof die zich schro melijk in dat vermaledijde St. Etienne vergiste, dit keer had Adrie van Kraay een uiterst merkwaardige uitspraak. Van de Kerkhof wist indertijd te melden dat PSV na zijn eerste nederlaag in Frankrijk in zijn thuiswedstrijd zo genadeloos zou uit halen dat dit voor een Europa-cupwedstrüd een zeer ongebruikelijke uitslag zou opleveren. Duitsland achtergebleven, verdediger Heinz Stickel was om disciplinaire rede nen uit het elftal gelaten (hij zou zich niet kunnen verenigen met de aanpak van Ribbeek) en Roland Sandberg was ingezet ofschoon hij nog altijd niet heeft afgerekend met een knieblessure. Na een kwartier in de tweede helft hield hij het dan ook voor gezien: „Een half uur heb ik lekker kunnen spelen. Daarna ging het wat minder. Over mezelf kan ik wel tevreden zijn. Ik ben er uit gegaan omdat ik me niet wilde forceren. Ik heb lang niet gevoétbald, ik wil nu voorko men dat ik weer een hele poos niet kan voetballen.” De enige dissonant voor Feyenoord was in de eerste helft de gele kaart die Michelotti uitdeelde aan De Jong, die Riedl een keer wat al te fors aan zijn verstand bracht dat hij het geschop tegen Nico Jansen niet op prijs stelde. De Jong: „Die Riedl liep steeds tegen Nico te schoppen. Daar wond ik me erg over op. Al is dat niet de reden dat ik Riedl een keer onderuit gehaald heb. Het was gewoon een samenloop van omstandigheden. Ik weifelde tussen een sliding en doorlopen. Per ongeluk heb ik het been van Riedl meegenomen,” aldus De Jong over rijn „wraak-actie” in de 29e minuut. Diehl kreeg op rijn beürt na rust het geel gepresenteerd toen hij voor de zo veelste maal Nico Jansen op de grond uitstrekte. Toen Diehl dat in de 75e minuut ook deed, bestrafte Michelotti dat met een penalty, die Schneider aan greep om voor de 5-0-eindstand te teke nen. Nico Jansen: „Die penalty werd gegeven omdat ik een elleboog in mijn nek kreeg, zoals dat al zo vaak was gebeurd.”

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25