Weer uitstel Belgische casino’s in de zorgen L op Unescobijeenkomst Ford belooft Carter alle steun verkiezingen in India Russische nederlaag - - Treslong Hillegom Grote Antiekbeurs Treslong - Hillegom A M xj ^1T Zaterdag 6 november van 14 tot 22 uur C/W?61^ Tr°el%X^erVan11 18 Meubelen-Munten-Zilver-Tin-Koper-Netsuke-Kristal-Jugendstil-IJzer-enz 1976 Pi BOZE PREMIER SMITH VERLAAT CONFERENTIE IN GENÈVE GELUID ZOMERPAK LEPEL SCHATERLACH Bij treinongeluk in Polen 25 doden VERZOEK BESLAGLEGGING STEMMACHINES INGETROKKEN QUENEAU 2 3 19 7 6 NOVEMBER BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 4 1 tal I tie leo nk )ir en en Frelimo Smith mg lige ma- aar lijk het lijk ;ere tak- gel igin ’els iële gel- :eer >rdt het ran nen ren, wel SALISBURY. (AP, Reuter) De stad Oemtali in Oost-Rhodesië is gisteren tegen zonsondergang vanuit Mozambique met raketten beschoten, aldus heeft het hoofdkwartier van de Rhodesische veilig heidstroepen in Salisbury bekend gemaakt. Vier 122 mm raketten zouden in de stad zijn ontploft. Amerika MONT VERMONT: [MAINE OREGON! IASS. IDAHO wise N.Y, IMICH.I PA IND. ILL OKLA ARIZON ALASKA LOUISIANA FLORIDA CARTER NEW MEXICO J^R.I. CONN. I. J. IEL. NEW HAMPSHIRE M»minn. IarKI tesf "WMARYLO VAMk concurrentie te groot, zeggen de casino-exploitanten. (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) Aanval op Rhodesische grensstad Enzovoort. schuiven”, aldus de reactie van Nkomo. (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) (ADVERTENTIE) Raymond Queneau zou, als hij ,JMai” van Gortre gekend had, hierop de redon- Neem je in plaats van de Van Dale de Koenen, die wat anders is ingedeeld, dan krijg je: geringe schade hebben aangericht en nie mand zou zijn gewond. „Een nieuwe lepel en een nieuwe geluk wens: Ik wil dat deze liefde klinkt als het flut. Dat ik vaak hoorde voor een zomerreces, In een oud stadion, langs de watjekouw.” Ik moet hierbij aantekenen, dat als het zevende woord na het oorspronkelijke woord geen zelfstandig naamwoord was, ik het eerstvolgende zelfstandige naam woord heb genomen Uit alles blijkt intus sen dat Koenen een betere dichter is dan Van Dale Tot slot ben ik u nog Queneau’s isomorphismes schuldig, waarbij hij de woorden in een gedicht door woorden met dezelfde klanken verving. Volgens dit pro cédé zien de eerste vier regels van „Mei” er als volgt uit: der end •na- leld loe- >pèl fge- >on- ■um Een regeringscommissie zal een speci aal onderzoek instellen naar de oorzaak van de ramp. NAIROBI. (Reuter)De Sovjet-Unie is er gisteren niet in geslaagd een voorstel tegen te houden, op grond waarvan Israel zou kunnen terugkeren in de regionale groep van Unesco. Gisteren stemde de commissie met gro te meerderheid voor een voorstel van de Op de laatste algemene conferentie, in 1974, werd de aanvraag van Israel voor het lidmaatschap van de Europese groep afgewezen. De Verenigde Staten reageer den daarop met het staken van hun finan ciële bijdragen aan Unesco. De Russische nederlaag vond plaats op een bijeenkomst van de politieke commis sie van Unesco, de wetenschappelijke en culturele organisatie van de Verenigde Naties. Carter heeft in 24 staten gewonnen (en kreeg daarvoor 297 stemmen in het kies college, dat formeel de president moet aanwijzen). Ford zegevierde zelfs in meer doch doorgaans dunner bevolkte staten (en verwierf daarmee 241 stemmen van het kiescollege). Carter behaalde 90 per cent. van de zwarte stemmen, ook in de staten waar hij heeft verloren. NEW DELHI (UPI). De Indiase regering heeft, gisteren in het parle ment een wet ingediend om de nationa le verkiezingen opnieuw een jaar uit te stellen. De motivering die werd gege ven is, dat. verkiezingen „niet in het belang van het land zouden zijn”, op dit ogenblik. Het Indiase parlement heeft al eer der de periode van vijf jaar, die in maart van dit jaar zou aflopen, met een jaar verlengd. Dit was mogelijk omdat in India sinds juni 1975 de noodtoe stand is afgekondigd. De oppositie heeft de wet onmiddel lijk „een aantasting van de soevereini teit van het volk” genoemd. De casino’s in België vier langs de Noordzeekust en vier in Wallonië zijn er het bewijs van hoe breed het grijze grensgebied tussen wettig en onwettig in België is. Volgens de Belgische strafwet van 1902 zijn gokspelen en dus ook casino’s verboden. Dit verhindert niet dat er De stad ligt slechts enkele kilometers van de grens met Mozambique. De Rho desische troepen zouden het vuur hebben beantwoord met mortiervuur op Mozam- bikaanse militaire posities bij het grens dorp Machipanda. raad van bestuur van Unesco, dat elke lidstaat het recht en de plicht heeft deel te nemen aan de regionale activiteit van de organisatie. De uitslag was 68 voor, geen tegen en veertien onthoudingen. Het voorstel, dat de lidstaten in de gele genheid stelt het lidmaatschap aan te vra gen van het gebied van hun keuze, gaat nu naar de voltallige conferentie voor een definitieve beslissing. Israel is lid van Unesco, maar het maakt geen deel uit van de regionale groepen. Als de plenaire conferentie zich ook voor het raadsvoorstel uitspreekt, en daar ziet het wel naar uit, dan staat niets het Israëlische lidmaatschap van zijn regio nale groep meer in de weg en zullen de Verenigde Staten vermoedelijk hun finan ciële bijdragen hervatten. eerlijkheid, dat zijn voornaamste gegeven was in de verkiezingsstrijd: „Het was een eer het land te dienen in twee van de moeilijkste jaren uit zijn geschiedenis. Ik roep op tot eendrachtige steun aan nieuwgekozen president Carter terwijl hij zich op zijn ambtsperiode voor bereidt”. In het telegram van Ford aan Carter stond ook: „Dear Jimmy, het is duidelijk dat je in een lange en intense worsteling hebt gewonnen. We moeten nu de zaken die ons scheiden achter ons laten en het land verenigen in ons streven naar vrede en welvaart.” Het Republikeinse verkiezingscomité van de staat New York heeft gisteren het verzoek om beslaglegging op de telmachi nes in de staat, dat eerder die dag was ingediend, ingetrokken. In totaal hebben de Rhodesische troe pen 50 ton wapentuig vernietigd bij de acties, terwijl zij daarnaast nog eens acht ton mee hebben genomen naar Rhodesië”, zo zei Edden. „De Rhodesische acties tegen guerrilla bases in Mozambique (die zondag begon nen) waren bedoeld om een groot offen sief van guerrillastrijders tegen Rhodesië te voorkomen”, zo heeft een Rhodesische woordvoerder gisteren bekend gemaakt. „Het was zuiver een militaire operatie die bedoeld was om ons onmiddellijke grensgebied te zuiveren”, zo zei woord voerder Mike Edden, een ondercommissa- ris van politie. Hij verklaarde dat de acties gericht waren tegen strijders van de Afrikaanse Nationale Unie van Zimbabwe (ZANU) en dat het niet de bedoeling was geweest soldaten van het Mozambikaanse Frelimo bij de strijd te betrekken. Voor zover Edden bekend, zijn er onder de Frelimo-soldaten geen slachtoffers gevallen, hoewel sommige guerrillakam- pen bewaakt werden door deze militairen. Edden ontkende een bericht van het Mozambikaanse persbureau dat de Rho- desiërs bij de akties steun hadden ontvan gen van vliegtuigen, tanks en pantservoer tuigen. hebben zich de volgende ontwikkelingen voorgedaan: Premier Ian Smith is uit Genève ver trokken naar Salisbury, zeggende dat hij weg zal blijven van de conferentie „tot ik ervan overtuigd ben dat het de moeite waard is terug te komen.” Hij merkte op dat er „geen vooruitgang” was geboekt, dat de schuld daarvoor bij de zwarte leiders lag en dat hij niet „kon blijven zitten duimen draaien.” Met zijn vertrek heeft de blanke min derheidsregering de conferentie echter niet de rug toegekeerd, want Smith heeft minister van buitenlandse zaken Pieter van der Byl als zijn plaatsvervanger aan gewezen. Ambassadeur Ivor Richard, de Britse voorzitter van de conferentie, heeft ver klaard dat de discussie over het vaststel len van een datum voor de onafhankelijk heid van Rhodesië nuttig is geweest. Richard heeft de delegatieleiders voor vandaag weer bijeengeroepen. Gisteren heeft hij nog een lang gesprek gevoerd met Wilham Schaufele, de speciale waar- Op de Rhodesiëconferentie in Genève nemer van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. nst bij lun vijt ’et sen be- lin- het ag- oor i in 88 lor- ide- pis- oek liet ijn- >m- n 1 >ge- >aal •op ken gul- ken 430 i de oog ins- vee- raar De een een lief- aak lan- oto- oen een ser- ha- eer iter het ükt dig lin het trijFel door Nico Scheepmaker ge- de en. tot ten laif de len dd. en ten dat casino’s bestaan en het ministerie van financiën er kind aan huis is. Twee ministers onderzoeken nu in hoeverre de wettelij ke bepalingen aangepast dienen te worden aan de reali teit in België wordt, zoals overal, naar hartelust gegokt en niet alleen in casino’s. Maar in deze fraaie paleizen, zoals in Knokke, waar een van de vier spelers een Nederlander is, gaat het slecht met de zaken. WARSCHAU (UPI). Bij Czestocho wa in Polen zijn gisterochtend 25 perso nen om het leven gekomen, toen de snel trein van Lublin naar Wroclaw op een stilstaande trein botste. Zestig personen raakten gewond. Toen Ford na enkele uren slaap opstond, kon hij zijn staf bijeenroepen om te werken aan de gelukwens die hij Carter zou zenden. In die zinnen, voorgelezen door zijn vrouw Betty, aangezien Ford de stembanden tijdens de laatste campagne dagen zeer had overspannen, lag het dra ma besloten, maar ook het brok robuuste Het Belgische ministerie van financiën is vooral prak tisch ingesteld. De belastingdienst toont weinig legale bekommerissen zolang de schatkist gespekt kan worden. Het fraaiste voorbeeld van deze praktische instelling is de „regeling” die gevonden is in een illegale goktent nabij een Brusselse paardenrenbaan. Hier gaan zeer grote bedragen over de goktafel in aanwezigheid van een belastingambtenaar. Tegelijkertijd deelde president Fords woordvoerder Ron Nessen mee, dat de president niet achter het verzoek van New York staat, noch van enige andere staat een soortgelijk verzoek zou worden gedaan, omdat de president van oordeel is dat de uitslag van New York „over het algemeen nauwkeurig” is. In ronde cijfers haalde Carter zijn pre sidentschap binnen met 39,7 miljoen stem men, dat is ongeveer 51 percent Ford moest het stellen met 48 percent oftewel bijna 38 miljoen stemmen. En zodoende bevestigen de cijfers wat de opiniepeilers tevoren al hadden vastgesteld: de verkie zingsstrijd is tot op het laatste moment op het scherp van de snede uitgevochten, waarbij soms enkele tienduizenden stem men of minder de doorslag hebben gegeven. Raymond Queneau, van wie alleen zijn roman „Zazie in de metro” in het Neder lands vertaald werd omdat veel van zijn andere werk onvertaalbaar is, is op 73- jarige leeftijd in Parijs overleden. Hij was een taalvirtuoos, schreef befaamde stijl parodieën, berijmde de wereldgeschiede nis en mocht zich de uitvinder noemen van de S plus 7 en de isomorphismes, en niet te vergeten van de redondance. Om met het laatste te beginnen: redondance wil zeggen „overtolligheid”, dus wat deed Queneau? Hij nam een sonnet van Mallar mé, en liet daarvan alles weg behalve de rijmwoorden op het eind van de regels. Neem bijvoorbeeld het begin van „Mei” van Gorter: „Een nieuwe lente en een nieuw geluid: Ik wil dat dit lied klinkt als het gefluit, Dat ik vaak hoorde voor een zomernacht, In een oud stadje, langs de watergracht In huis was ’t donker, maar de stille straat Vergaarde schemer, aan de lucht blonk laat Nog licht, er viel een gouden blanke schijn hebben teruggebracht tot: Geluid: gefluit, zomernacht, watergracht stille straat lucht blonk laat blanke schijn raamkozijn. Orgelpijp, lucht zo rijp lentewind reis begint. Op den wal overal onbewust avondrust. Avondmaal oud verhaal, venster sloot, jongen floot. „Een nieuwe lentebloem en een nieuwe geluiddemping: Ik wil dat deze liedbundel klinkt als het j gefrons, Dat ik vaak hoorde voor een zomerpak, In een oud stadgenoot, langs de watergui- chelheil.” Op de conferentie was men weinig onder de indruk van het verdwijnen van de huidige Amerikaanse regering. Zowel van blanke zijde als van de kant van de zwarte nationalisten werd gewezen op de stabiele buitenlandse politiek van de Ver enigde Staten. Minister Van der Byl meende dat het vertrek van Kissinger niet de geldigheid van diens Rhodesiëplan aantast. De zwar te delegaties hebben de Amerikaanse plannen echter nooit als uitgangspunt voor hun komst naar de Geneefse onder handelingstafel genomen. De conferentievoorzitter Richard haal de zich gisteren de boosheid op de hals van de zwarte leiders Moegabe, Nkomo, Moezorewa en Sithole door te verklaren dat Engeland Rhodesië niet de onafhan kelijkheid zou verlenen voor alle vereiste wettelijke processen zijn afgewikkeld, ook al zou dit langer dan 23 maanden moeten duren. „Dit is een uitnodiging aan Smith om de zaak op de lange baan te De Indiase minister van justitie, R. Gokhale, zei bij de indiening van de wet dat „het niet in het belang van het land lijkt, algemene verkiezingen te houden voordat de huidige parlemen taire periode afloopt”. Over de gevels in mijn raamkozijn.” De Belgische casinobazen wijzen erop dat in Zand- voort bijvoorbeeld, waar het eerste Nederlandse casino is gevestigd, geliefde gokspelletjes als „black jack” en de roulette met nul zijn toegestaan. Hetgeen in België verbo den is. Ze dringen aan op wijziging van de wettelijke bepalingen. Nu de goklustigen ook in Valkenberg en Aken rond de goktafels kunnen aanschuiven, wordt de Ook zouden deze stellingen door gevechtsvliegtuigen zijn bestookt. Oemta li is het administratieve centrum van Oost-Rhodesië. De aanval zou slechts BRUSSEL. De Belgische casino’s maken zich zor gen over de concurrentie van de nieuwe (officiële) speel zalen in Nederland en West-Duitsland. De exploitanten van de doorgaans fraaie Belgische gokpaleizen willen een herziening van de fiscale regelingen en invoering van in Nederland en West-Duitsland populaire gokspe len. „Anders gaan we ten gronde”, aldus de Belgische casinobazen. Premier Ian Smith van Rhodesië neemt op het vliegveld van Genève afscheid van Pierre Knecht, hoofd van de Zwitserse veiligheidsdienst, vlak voor Smiths terugkeer naar Rhodesië. In de lichte jas: Janet Smith, echtgenote van de premier. I dance hebben toegepast en deze regels Minister van financiën Willy de Clerck, in velerlei opzichten een liberaal politicus, wil waarschijnlijk wel aan een herziening van de fiscale reglementen meewer ken als ook zijn collega van justitie begrip toont voor de verlangens van de casino-exploitanten. Of dat het geval is, moet nog blijken. WASHINGTON. President Ford heeft gisteren uiteindelijk zijn nederlaag moeten toegeven. Om kwart over zes woensdagavond bevestigde hij, dat de Verenigde Staten op 20 januari 1977 een nieuwe president zullen krijgen: de 52-jarige democraat James Earl Carter jr„ voormalig marine-officier en landbouwer, afkomstig uit het zuidelijke Plains in Georgia, waar het telefoonboek slechts anderhalve pagina dik is. Ik heb de eindwoorden van de eerste twintig regels van „Mei” onder elkaar gezet en u zult het met mij en Queneau eens zijn dat het gedicht er alleen maar bij gewonnen heeft. Een andere mooie uitvin ding van Queneau is de S plus 7. De S staat voor substantif oftewel zelfstandig naamwoord, en plus 7 wil zeggen dat hij in een gedicht elk zelfstandig naamwoord verving door het woord dat in het woor denboek zeven woorden verder stond dan het oorspronkelijke woord. De kwaliteit van het zo verkregen gedicht, merkte hij zelf op, hangt sterk af van het gebruikte woordenboek. Laten we de S plus 7 even toepassen op de eerste vier regels van „Mei” en de Van Dale. Dan krijg je: 110 76| .Een nieuwe enkel en een nieuw besluit: Ik wil dat dit met stinKt als een beschuit, Die ik vaak stoorde voor een rozenkrans, In een tuut zakje, langs de schaterlach.”

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3