KLIMAAT FUNEST VOOR BOOMGROEI I Colombaioni troffen Groenvoorziening in Zeewijk blijft een vlieg als gast zorgenkind van Plantsoenbeheer il I Haven I AMANDEL- STAAF ROOMBOTER i •5 4 Briljant optreden Italiaanse clowns 9 IJMUIDEN City Theater BEVERWIJK Kennemer Theater I Stadsschouwburg ZONEN Luxor Theater II BEROEPEN PAUL VAN EWIJK BIlilIllB IJMUIDEN - VELSEN 19 7 6 NOVEMBER DONDERDAG 4 in Duinkarakter lepenziekte EXPOSITIE Terstal Interieurs B.V. Wagenweg 1, 3 en 15, Haarlem Tel. 023-31 21 72 Heesters en bomen 1 *-4 - KO VAN LEEUWEN (ADVERTENTIE) Films b dfe Bi (ADVERTENTIE) e Clint Eastwood’ in „Hang ’em high’’. (ADVERTENTIE) n. komt ij (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Door de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) is beroepen ds. L. W. de Graaf, woonachtig in Keerde. Willemsbeekweg 1 Umuiden O - telef. 14640 Canopusplein 5 Zeewijk - telef. 12006 t t t t t t t i 1st eef ;en an -np 3 s de op Het Kennemer Theater brengt zondag middag voor de jeugd „Winnetou keert terug”. Winnetou heeft zich na de dood van zijn vader als levenstaak gesteld de vrede tussen roodhuiden en blanken te bewerkstelligen. Dit strookt allerminst met de plannen van de heer Forrester, die onrust wil zaaien voor het uitoefe nen van z’n duistere praktijken. De vre de komt er toch, echter na veel vecht partijen. De nieuwe de Sede collectie te zien bij Terstal in Haarlem. Tevens prachtige oude kasten, kisten en andere houten meubels uit vervlogen dagen. Tot en met 5 november bij Terstal g is de in tuis- Dat r de van van van feit ?sten iden. ;t nu sig- Ide- ide- rui- van ipige loos- 8000. 6800. orri- k in a 12 het de mde ge- 1. >ver are- de ïge- ilei- >ec- :eu- als feestelijke aanbieding en her nieuwde kennismaking van 3,50 dit weekend voor2.98 Wij trakteren op een heerlijke Brood- en Banketbakkerij IS 1, n ;n ■ft ig Ik at m at r- tijd zal ean inventarisatie van alle ziek tegevallen gereed komen. De gemeenten zullen, zo mo’elijk, de bes nijding van de gevreesde ziekte gezamenlijk aanpak ken. Waarschijnlijk zal er bij de minis ter sterk op worden aangedrongen, wet telijke maatregelen te treffen. Daarmee zou bereikt wonden dat partikulieren aangetaste bomen uit hun tuin moeten laten verwijderen. DAT KLEINE voorval illustreert hoe dicht de grappen van I Colombaioni bij de realisteit liggen. Ze vingen het inci dent trouwens vakkundig op en vervolg den hun optreden. Daarvan genoot het publiek toen al een hele poos met volle teugen, want deze twee Italiaanse kerels presenteren wel iets heel bijzonders op het gebied van clownerie. Zelf noemen zij hun theaterwerk commedia dell’arte en daar ligt het ook dicht tegenaan. In elk geval zijn hun grappen uit improvi satie ontstaan. En nu. tijdens hun voor stelling, improviseren zij nog steeds met veel plezier. guster en duinroosjes hebben we wel succes. Zo zijn er nog wel enkele soor ten die in het duingebied groeien. In het najaar oogsten we zelf het zaad van die planten en dat wordt weer gebruikt in de gemeentelijke kwekerij. Dan weet je zeker dat je sterke platen krijgt. We gaan er ook steeds meer toe over elders heel jonge boompjes te kopen om die in onze kwekerij verder te laten groeien. Duurder is het in ieder geval niet en de boompjes krijgen de tijd een beetje aan het klimaat te wennen. De kwekerij ligt in Driehuis en daar is de wind nog niet zo erg als bij de duinen. Het is een mooie overgang voor de bomen. Bovendien groeien ze er ook al wat trager waar door je sterker weefsel krijgt. Op dezelfde wijze als het zaad van duinroos erl liguster in de gemeentelijke kwekerij wordt gebruikt, gebeurt dat met eikels. Die eikels zoeken we zelf. Uitgebreide collectie flannel mantels w.o. dit model, o.a. in zwart, grijs, donkerbruin en bottle. Mt: 36 t/m 48. carrière door de meisjes naar Kenmerkend beeld van Zeewijk: een aantal boompjes die moeizaam vechten tegen de zoute zeewind, wat ruig struik gewas en een hekwerk om het plantsoen een beetje tegen al te enthousiaste jeugd te beschermen. HET ZIJN vooral de kleine gebaren waaruit het ongewoon talent van deze schitterende potsenmakers blijkt. Het bijtrekken van een voet met een strijk stok gebeurt bijvoorbeeld zo snel en terloops dat het subtiele gebaar velen ontgaat. Maar daarnaast doen zij met heel simpele voorwerpen alemaal on gewone dingen. Mimiek en beweging on dersteunen dan zonder overdrijving met strakke artistieke beheersing hun bedoe lingen en juist daardoor ontstaat er een clowneske theateravond om van te smul len. Aaan het begin van dit jaar hadden I Colombaioni al overweldigend succes in een serie-optreden in Carre; het is een prijzenswaardig initiatief geweest van de Velser Kunstkring deze kerels met hun uitgelezen fantasie en artistieke verfij ning naar Velsen te halen. VELSEN. Even wisten ze zelf niet meer hoe ze het hadden, de twee Itali aanse clowns Carlo en Alberto Colom baioni, toen ze woensdagavond optra den in de Velsense stadsschouwburg. Het gebeurde vlak na hun schitterend uitge balanceerde nummer waarin ze een vlieg proberen te vangen. Bij dat pro grammaonderdeel komen I Colombaioni de zaal in en ontdekken dan het zoe mend insect op het hoofd van een be zoeker en daarna verplaatst de vlieg zich volgens de clownsmimiek naar het hoofd van diens vrouw. Grote hilariteit als beide Italianen met een viool gewa pend klaar staan om het dier dood te slaan. Nummer loopt goed en vrolijk af. Maar woensdag verscheen daarna in het licht van de spots zoemend zigzaggend over het toneel zowaar een echte vlieg. Dat zorgde voor een absurd komische werking, vooral omdat de clowns niet meer begrepen waarom er toen zo vre selijk hard gelachen werd. maar dat is een normaal percentage. In verband met het ongunstige klimaat zijn weinig soorten bomen geschikt om in Zeewijk te worden geplant. „Met de heesters gaat het nog”, aldus de heer Beskers. „Die kunnen we in groe pen planten waardoor een zekere be schutting ontstaat. Maar er zijn jammer genoeg weinig boomsoorten te vinden die enerzijds de zeewind goed kunnen verdra gen en anderzijds tegen de droogte kun nen. Wat dat betreft zijn in Zeewijk nog steeds aan het experimenteren. De laat ste jaren zijn we overgegaan op populie- rensoorten. Sinds twee jaar nemen we proeven met de Populus Canescens. Hoewel de periode tekort is om te zeg gen of het al dan niet een succes is, gaan we düt jaar een andere populieren soort proberen de Populus Robusta. In Duinwijk hebben we er redelijk goede ervaringen mee.” (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De jonge nieuw bouwwijk Zeewijk ligt ingebed in een ruig duingebied, dat zeker zijn bekoorlijkheden heeft. Het man haftig streven van de afdeling Plantsoenbeheer de groenvoorzie ning aan te passeif aan de hoge flats door bomen aan te planten, blijkt ontzettend moeizaam te verlopen. De bomen gedijen niet door de straffe en zoute wind die van zee komt. „Ja, je kunt gerust stellen dat Zeewijk ons zorgenkind is”, be aamt de heer B. W. Beskers, chef Plantsoenbeheer. Ondanks die ongunstige klimatologi sche omstandighede® heeft de jonge aanplant de hete zomer redelijk door staan. Dat was met de gazonnen wel anders. „We hebben zoveel gras dat het onbegonnen werk was dat allemaal te besproeien”, verklaart de heer Beskers. „De gazonnen hebben een enorme opta ter gekregen. Op het einde van de zomer zijn we begonnen het het herstel daarvan. Opnieuw inzaaien en beluchten. Dat is erg goed gelukt. Er viel voldoende regen en het was zacht weer. Tegen dat het gaat winteren is het gras weer sterk genoeg”. Eenmaal aan de praat over de om standigheden waardoor het gras de ver nieling in gaat, komt de chef Plantsoen beheer onvermijdelijk ook terecht bij de voetballende jeugd. „Men mag gerust gebruik maken van de gazonnen, maar geen misbruik. En voetballen rangschik ik onder dat laatste. Het is oyerigens ook verboden. Het is niet alleen het gras dat ontzettend te lijden heeft van het voetballen, onvermijdelijk rollen er bal len tussen de struiken waardoor daar ook schade ontstaat. Voetballen kan dus alleen op de daartoe aangelegde speel velden en trapveldjes”. Nu de heer Beskers zijn hart aan het luchten is, spuit hij gelijk twee andere irritaties. Het weggooien van afval en de hondenuitwerpselen. „Er is natuurlijk niets nieuws over te melden maar het blijven problemen”, stelt hij- „In Zee wijk is er eens een initiatief geweest van een groep bewoners die woensdag middag de wijk introk om rommel te ruimen. Zo’n initiatief juichen we na tuurlijk van harte toe, alleen het verwa tert zo snel. Het probleem van de hon den beschouw ik hoofdzakelijk als een' mentaliteitskwestie. We constateren re gelmatig en we krijgen ook veel klachten dat honden gewoon op speel weiden, speelplaatsen en in zandbakken worden uitgelaten. In Zeewijk loopt een proef met drie hondentoiletten. Op en kele toevalstreffers na sorteren die wei nig of geen effect”. Hoewel het nog niet met zekerheid te zeggen is, verwacht Plantsoenbeheer dat de droogteschade aian heesters en bomen mee zal vallen. Voor een definitief oor deel wordt het voorjaar afgewacht Bij de jonge aanplant is gemiddeld tien tot vijftien percent sterfte geconstateerd Plantsoenbeheer kan niet gaan kijken hoe andere gemeenten dlit probleem op lossen. Er zijn geen plaatsen die met vergelijkbare moeilijkheden kampen. „Het groeit er allemaal erg langzaam. We moeten dus geduld hebben”, vindt de chef Plantsoenbeheer die er aan toe voegt dat bosachtige aanplant voor Zee wijk in ieder geval niet is weggelegd. „Zo erg is dat niet”, aldus de heer Beskers- „De wijk ligt nu eenmaal in het duingebied en dat karakter willen we handhaven. Dat betekent veel lage en ruige begroeiing. We zouden het ook wel Uit ons hoofd laten er met speciaal gekweekte platen, zogenaamde cultivas, te beginnen. Die hebben daar geen schijn van kans. Met duindoorns, duinli- James Dean is terug van weggeweest. „East of Eden” trok in de vijftiger jaren volle zalen. Dat doet de rolprent nu nog. Naast het knappe filmwerk van Elia Kazan, gemaakt naar de ijzersterke ro man van John Steinbeck, is er de nos talgie naar het tijdperk dat de held Dean bezig was zich een carrière op te bouwen, Een carrière die wreed werd verstoord door de dood van derzelver. Wenende meisjes op zijn grafBedevaarten naar zijn laatste rustplaats. James Dean leeft voort op het witte doek. Zaterdag en zondag in Umuiden. Zondagmiddag komt Pippi Langkous de boel op stelten zetten. Tommy en Anita en het aapje Mijnheer Nilsson beleven zalige avonturen in de kakel bonte villa van Pippi’s Pa die nog steeds koning is van het Zuidzee-eiland Taka- Tuka. I COLOMBAIONI presteren het om een hele avond lang zonder enige muzi kale steun met z’n tweeën grappen te verkopen. Dat gebeurt in een uitstekend tempo en wat oorspronkelijk gold als pauzenummer in een circus, zie je bij deze clowns uitgegroeid tot een act van grote allure. Carlo en Alberto spreken ook bij hun optreden Italiaans, maar dat vormt geen enkele belemmering. Zij be dienen zich van een idioom dat interna tionaal klinkt en voor een breed publiek begrijpelijk overkomt. Woorden die min der direct te verstaan zijn worden ver duidelijkt doordat zij met geraffineerd knappe gebaren worden ondersteund. Vandaar dat er voor deze Italianen in hun vak geen taalbarrière lijkt te be staan. Twee uur onbedaarlijk lachen in Luxor met „Twee binken op weg naar de hel” Het verhaal draait om een ambitieus jongmens die het in de onder wereld van New York City helemaal wil maken. Hij verklaart een straatje in een achterbuurt tot zijn gebied. Toevallig is zijn straatje niemandsland voor twee elkaar naar het leven staande bendes. Het is natuurlijk van belang wat voor kweekgoed je gebruikt. Dat houden we zo zelf in de hand.” Ter bescherming van de jonge aanplant is de gemeente wel genoodzaakt hier en daar afraste ring aan te brengen. Soms wordt doorn achtig struikgewas aangeplant dat de jeugd er ook wel van weerhoiudt al te wild door de aanplant te stappen. Over enkele jaren, wanneer de aanplant vol doende sterk is, zullen de hekken wor den weggehaald- Zoals bekend heeft de lepenziekte in heel Nederland huisgehouden. Ook in Velsen. Voor de aanpak van deze ziekte hebben de Kennemergemeenten de han den ineen geslagen. Binnen afzienbare Langzamerhand komt onze jongeman wel tot de conclusie dat hij niet voor Al Capone in de wieg is gelegd. Werk van geheel andere aard is „Dolle pret in een Tiroler bed”; een warmbloedige verfil ming van sex en humor op de Beijerse toer. De derde rolprent in Luxor is de Western „Als een vuist op je oog”. Clint Eastwood de onverschrokken re- volverheld met de getergde blik in de immer tegen het zonlicht wat genepen ogen, is van donderdag tot en met woensdag te zien In „Hang ’m high”. Aanvankelijk ziet het er niet erg naar uit dat er een dikke anderhalf uur puur filmgenot te beleven valt bij deze gewe zen veedrijver, want als het doek open gaat steekt het Westernidool net z’n nek door een strop. De belhamels die het op 's mans leven voorzien hebben, krijgen echter niet de kans hun snode plannen uit te voeren. Clint als Jed Cooper wordt be vrijd. Als hulp-sheriff krijgt Jed de gelegenheid zijn eigen belagers op te sporen. Daar slaagt hij redelijk goed in. Het nodige lood wordt er mee verscho ten. Maar wie in het land van de koeien jongens kijkt op een lijk meer of minder is een kniesoor. Bij gelegenheid van de terechtstelling van de door Jed opgespoorde boeven ontbreekt de speur neus himzedf op het appel. Hij verpoost zich met een beeldschone Jennifer. De nog niet gearresteerde leden van de bende komen het samenzijn wreed ver storen. Maar cowboys genezen snel. De strijd tegen het gespuis wordt voortge zet. Een aangename Westernverwikke- ling van veel schieten en onversneden Wildwest-romantiek resulteert uiteinde lijk toch in een iets rustiger leven. En dan is er voor de door zon en strijd getekende Jed wat meer tijd om zich te verdiepen in dë door moeder natuur rijkbedeelde Jennifer. Zondagmiddag een imponerend stuk dood en verderf in „Hadji Murad de witte duivel”. Verwikkelingen in het Tsaristische Rusland onder Nicolaas I. De strijd van de rebellen tegen de regeringsgetrouwen. Hadji Murad han teert het zwaard zoals een kleuter zijn paplepel, ’t Is alleen wat minder vreed zaam en daarom voor liefhebbers van het massale vechtwerk het aanzien ruimschoots waard. Woensdag aangekomen: Mercandian Carrier, Rotterdam; Hove, Rotterdam, IJmuiden; Rasmustholstrup, Arklou, IJ- muiden; Adele J. Lowestoft, IJmuiden; Pluto, Dundee; Kashino, Leningrad; Me dina, London; Thornberry, Swansea, IJ muiden; Vikso, Maestved; Parkesgate, Rochester, IJmuiden; Astronaftis, Lat takia, IJmuiden; Santa Lucia, Cuxhaven, IJmuiden; Hebe. Kemi. Velsen; A-King 1, Gr. Yarmouth; Korhogo, Hamburg; Vesta, Immingham; Velsen; Fridel, Lon don, IJmuiden; Hohenthor, Cont. Plat, Velsen; Fjordans, Narvik, IJmuiden; Bomin, Constanza; Hoegh Transporter; Yokohama; Empire, Beverwijk; To wer Julia, Parr, Velsen; Kamelea, Vijbzorg, Velsen; George-L. Tilbury, IJmuiden; Fostraum, Oslo; Oil Supplier, Cont. Plat; Hajnoska, Ceara, IJmuiden; Osteteam, Antwerpen, IJmuiden; Stoer, Wedel;. Areas, Rotterdam Woensdag vertrokken: Camayous, Rot terdam; Kakhovka. Tuapse: Paulina Brinkman, Poole, IJmuiden; Whestbank, Le Havre; Irensluck, Esbjerg; Ciudad de Manizales. Le Havre; Rumo, Hamburg; Machaon, Antwerpen; Povenets, Tallin, Yak. Cont. Plat; Kathe Marie, Helsinki; Seathames, Cont. Plat, Beverwijk; Mar- cator, Venetië; Siren, Nantes, IJmuiden; Jemrix, Kingslynn, IJmui’den; Nordlicht, Londonderry. IJmuiden: Rasmus Thols- trup, Arklow, Adele-J Helsingbor; Frost Askvin, Skogsund, IJmuiden; Par kesgate, Kingslynn, IJmuiden; Copaca bane, Bremen; Medina, London; Schwa- benstein, Antwerpen; Stabera, Hamburg, Beverwijk; Kashino, Antwerpen, Raffels- berg, Rotterdam; Libation, Colchester, Zaandam; Igaskalis, Antwerpen; Hebe. Antwerpen; Silva, Kiel, Zaandam; A. King 1, Hull; Fridel Rochester, IJmui den; Minja Tholstrup, New Ross, IJmui den. Donderdag aangekomen: Lone Stevna. van Noordzee. IJmuiden; Haico Holverda, Grangemouth- Cartagena de Indias, Rotterdam; Rie, Ostende; Anne- marie B^ch. Svenbnrg: Osteteam, Ant werpen, IJmuiden; Bomma, Oslo Donderdag vertrokken- Scheldeborg. naar Delfziil, Zaandam; Nasia River, Bremen; Hohentor, Cont. Plat. Velsen; Gtonnv Beza, Rotterdam; Lovina, Stavanger; Fostraus, Rotterdam; Kennemerland, Santos, Djatibaru, Jakar ta SW sS» In de nachtvoorstellingen op vrjdag en zaterdag „Meisjes voor het fijne werk”. Kennemer Theater 2 brengt de gehele week „Die Z.auberflöte”. l Haarlem: Grote Houtstraat 180, Winkelcentrum Schalkwijk. -W u "oTrO

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5