Dertig jaar Unicef Beverwijkse kunstenaars in De Slof veel Stichting wil Montessori-onderwijs in Beverwijk uitbreiden met basisschool één manier. Lenen. U kunt’t op meer dan ABN I Op Meerplein parkeren voor „Nieuwe Slof” 1 VEILINGEN m^««»EVERWIJK Ook Hubers is een mens OPROEP AAN WINKELIERS R Vergeelde prent van „het gat" Andere kapper Coupon voor meer informatie Jaarvergadering rennersclub VENDpPRINT NOVEMBER 19 7 6 BEVER WIJK-HEEMSKERK DONDERDAG 4 9 8 (Van een onzer verslaggeefsters) >rp. Tel Drukwerk naar uw eigen ontwerp De sneldrukkerij waar alles kan. Van Vroom Dreesmann. Tip van Mr. Vendoprint hi en Advertenties Flexibiliteit twaalf (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) 1<P$ (ADVERTENTIE) I I p en lees’ uren naar iets extnl anders zijr >k. Kijk in >aak ze des. vele geval! Centrum 111, Herenweg 111, Heem stede.Zaterdag 6 november, 21 uur: Lynx. (Van een medewerker) BEVERWIJK. „Een gemeenschap kan alleen maar gebaat zijn bij een zo gevarieerd mogelijk pakket van onderwijsvoorzieningen. In dat licht bezien is het een vreemde zaak dat het in Beverwijk zoveel moeite kost een Montessori basisschool van de grond te krijgen”, aldus bestuurslid Dirk van Batenburg van de Stichting Beverwijkse Montessori Kleuter school. Deze Stichting, die het aan de Laan van Blois gevestigde Mon tessori kleuterschooltje beheert, beijvert zich al jaren voor de oprichting van een op dezelfde leest geschoeide basisschool. Hoewel alle pogingen tot dusverre op niets zijn uitgelopen, heeft de Stichting de moed nog niet oPgegeven. In aansluiting op de vorig jaar gevoerde handtekeningenactie is men onlangs weer met een nieuwe campagne van start gegaan, die als alles meezit volgend jaar augustus uiteindelijk dan toch in de oprichting van de langverbeide Montessori basisschool moet resulteren. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Onder het motto „Beverwijkse kunstenaars schieten uit hun slof” houdt de openingscomtnissie van „De Nieuwe Slof" van 11 tot en met 16 november een tentoonstelling van he dendaagse kunstprodukten uit Beverwijk in „De Nieuwe Slof”. Upstairs, Zomervaart 170, Haarlem. Zondag 7 november, 20.15 uur: zeefo- tografie. IN DE LANDEN van de Derde Wereld is bijna de helf van de kinderen jonger dan vijftien jaar. Zij hebben slechtere levenskansen dan onze kinderen. Onveilig, besmet water eist veel slachtoffers. Het wereldkinderfonds Unicef steunt op grote schaol projecten die de voorziening van veilig water garanderen. Maar Unicef verleent steun aan veel grote gezondheidsprogramma’s: het ver schaffen van voedsel, onderdak, medicamenten, geneeskundige bijstand van moeder en kind, geboorteplanning, produktie van meer en beter voedsel zijn de basisvoorwaarden waaraan Unicef zijn steun verleent. UNICEF BESTAAT 11 december aanstaande dertig jaren. Mogelijk een aanleiding om dit kinderfonds eens extra te steunen. Zoals bekend verkoopt men al sinds jaar en dag wenskaarten, agenda’s en bouwplaten. Deze zijn in Beverwijk verkrijgbaar bij mevrouw W. F. van Leyden-Kaper, Vondellaan 31. Bijgaand een afbeelding op één van de kerst- en nieuwjaarskaarten. freesda 125-300, gerbera 25-62, fris 175, lely 50, narcissen 220, nerinnen 10-40, orchidee 26. rood 20-71, babyrood 12-30. Planten: achmea 450. begonia 85-275, cyclamen 200-800, pionesttia 200-275, fi cus 125, hedera 65, clalanchoë 65-120, st. paulia 65-130, vriesia 250, gem. planten 45-150, grote gem. planten 500-850. Groenten: Andijvie 20-66, bloemkool 65-125, boerenkool 20-35, bompeen 62- 125, bosseldery 22-42, breekpeen 27-45, groene kool 27-43, knolseldery 40-66, prei 64-14, radijs 24-36, snijbonen 550- 585, sperzibonen 350-510, tomaten 300- 1040, uien 82-84, waspeen 32-66. BEVERWIJK. Snoep verstandig, eet een appel, is de slogan die u ongetwijfeld wel zult kennen. Me vrouw Elsbeth Cornelissens, Van Riemsdijklaan 194, wil daar graag op inhaken. In een brief aan de redactie maakt zij zich geweldig boos op de heren winkeliers. i i i i i i i i i i i i i i i i i In ongefrankeerde envelop renden aan: Algemene Bank Nederland, Aid. (0.0.50)Antwoordnummer 1555, Amsterdam. I Algemene Bank Nederland I Vendoprint beschikt over alle mogelijkheden uw eigen ontwerp te verkleinen of te vergroten tot het ideale formaat. Èn....uw drukwerk kan ook uitgevoerd worden in kleur. I aan de gebeurtenis werd weer levendig toen bij het orderen van een stapel papieren deze foto van „het gat” tevoor schijn kwam. Een vergeeld exemplaar waarop brandweercommandant Baarde- mans nauwlettend toekijkt bij een tem- peratuurmeting van de grond. BEVERWIJK. In verband met de geringe parkeermogelijkheid rond ontmoetinscentrum „De Nieuwe Slof” adviseert de politie bezoekers van de openingsmanifestaties zoveel mogelijk te voet te komen. BEVERWIJK. Burgemeester A. J. Hubers vond de manier waarop de soosruimte van het ontmoetingscen trum Alpha zaterdagmiddag j.l- werd geopend erg ludiek en orgineel.Ook was de burgervader van Beverwijk de mening toegedaan dat hij zich niet al te engelachtig behoefte te gedra gen, daar tijdens het openingsspekta- kel een voorbijschrijdende engel zeer doeltreffend werd afgevoerd. Toch kon burgemeester Hubers het niet la ten om tijdens zijn speech als een beschermengel te denken aan de fi nanciën van Alpha Toen een jongen tijdens de toespraak een glas kapot liet vallen sprak hij hem vaderlijk vermanend toe; „Je weet dat Alpha moeilijkheden heeft met de financiën, ik zou maar wat voorzichtiger zijn en beter uitkijken als ik jou was”. Ver volgens waarschuwde hij zichzelf met: „Nu moet ik uitkijken dat ik niet ga preken of moraliseren, maar ik heb iets te zeggen”. Het betrof hier een tip voor de programmacommissie van Alpha om eens een discussie op touw te zetten over de vraag „Hoe wordt ik een gelukkig mens? „Er gaat zoveel mis in deze wereld en wat is hier nu de oorzaak van en welke wegen zijn er om niet vast te lopen”, aldus de burgemeester die toegaf zelf ook geen pasklare oplos sing te weten. Het is fijn dat een burgemeester ook mens kan zijn. BEVERWIJK. De kapper is voor heel veel mensen een nieuwsbron bij uitstek. Ook de liberale fractie voorzitter in de gemeenteraad, dirs. A. Eiff, zit wel eens in de kappersstoel en kan, als het goed zit, de stoel weer verlaten met een schat aan nieuwtjes en geruchten. Maandagavond m de blokcommissie-vergadering in de raadszaal haalde de WD-er diezelfde kapper even tevoorschijn. Eiff: „Mijnheer, de voorzitter, ik wil het nu even hebben over het schoonma ken van de straten. Als ik bij de kapper zit hoor je de mensen wel eens klagen over de smerige straten in Beverwijk en.Interrumptie van z’n opponent, de socialist K. Vermeu len: „Andere kapper zoeken....". BEVERWIJK. Tijdens de jaarver gadering van de rennersclub „Kenne- merland” is het scheidende bestuurslid H. Slootjes tot lid van verdienste be noemd. Hij was meer dan twintig jaren bestuurslid, waarvan vele jaren penning meester. Hebt u geld nodig dan kunt u dat op verschillende manieren lenen. De ABN kan u helpen de juiste keuze te doen. U weet toch dat de rente op een lening fiscaal aftrekbaar is. Wilt u graag steeds geld achter de hand voor wat extra’s, dan is er het ABN Plan-Krediet. Daarbij kunt u desgewenst versneld aflossen en boven-.^ dien weer opnemen wat u hebt afgelost. Of gaat het om het opknappen van uw woning? Dan is een Beter Wonen Krediet natuurlijk het beste. Dat gaat tot f 15.000,- en over het aflossen daarvan kunt u maxi maal acht jaar doen. Wik u geld voor een eigen huis? Dan heeft de ABN voor, u een hypotheek. De ABN overlegt graag met u welke manier voor tï de beste is. De exposanten zijn Piet de Ridder, Rene Van der Meulen, Selma de Vilder- Schepel, Rob Daniels, Tineke Janssen- Daniëls, Frank Kraayeveld, Nico Schel vis, Kees Keeman, Ton Rohof, Cor Ba- rendse, Rob Joosten en Jur van Hesse- lingen. Na de tentoonstelling in „De Nieuwe Slof” verleent de Openbare Bibliotheek aan de Kerkstraat onderdak aan deze groepsexpositie tot eind november. Ge toond worden olieverven, aquarellen, et sen, pentekeningen en gouaches. Deining Activiteiten Centrum, Rip- perdastraat 13, Haarlem Vrijdag 5 november, 15 uur: scholierencafe; 20.30 uur: Another Roadside Attracti on. Zaterdag 6 november, '20 uur: disco. Zondag 7 november, 14 uur: informatiemiddag over sexualiteit. Wie toch per auto gaat; wordt aan geraden zijn vervoermiddel te stallen op het Meerplein. Deze parkeerplaats lijkt ver weg, maar is in werkelijk heid maar zevenhonderd meter van ,De Nieuwe Slof” verwijderd. De route naar het Meerplein wordt met borden aaangegeven. Overigens maakt de politie automo bilisten er attent op. dat parkeerexes- sen rond het nieuwe ontmoetingscen trum van het begin af aan streng zullen worden aangepakt. Fout par keerders kunnen kortom zonder meer op een bon rekenen. „tetoo” (Van een medewerker) BEVERWIJK. De noteringen op de veilingen waren woensdag als volgt. Bloemen: anjers 20-65. trosanjers 170- 240, chrysanten 150-230, jaarrond 22,0- 300, per stak 65, cyclamen per bos 125, Met dank aan: drs. A. Eiff, ANP- foto, Unicef, burgemeester A. J. Hu- ers, Teun Tabak en mevrouw Cor nelissens. HEEMSKERK. Precies maanden geleden werd Heemskerk opge schrikt door het nieuws van een warm waterbron in de Caret van Mander- straat. Een toevallige passant zag dins dagavond 4 november naast een lan taarnpaal wolken waterdamp omhoog stijgen, hetgeen hem deed vermoeden dat er iets niet pluis was. Tot die conclusie kwamen de in allerijl gewaarschuwde plaatselijke experts ook, toen er een gat van ruim een meter diep was gegraven en de waterdamp bleef komen. De tempera tuur van het water in het geheimzinnige gat steeg tot boven de 70, graden. Alom paniek. Een warmwaterbron in Heems kerk? Gedurfde verklaringen vlogen de ver zamelde journalisten om de oren. Ook bollebozen van het TNO en specialisten op het gebied van warmtegeleiding kon den het geheim van het gat niet ontslui eren. Tot een paar weken na het voor val uit rapporten bleek, dat een niet goed op het elektriciteitsnet aangesloten lantaarnpaal voor de warmtegeleiding had gezorgd. Niemand die meer aan de warmtebron denkt. De herinneringen TIOLI, Laan van Angers 5, Haar lem. Vrijdag 5 novsmber, 21 uur: jeugdcafe met Squeeze. Zaterdag 6 november, 20 uur: dico. Zondag 7 november, 14 uur: disco. ik wil graag meer weten over O Hypotheek ABN 1’lan-KreJiet Aankruisen wat gewenst is. O Beter Wonen Krediet Dhr./Mevr./Mej.: Adres: Woonplaats:Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: Youth for Christ, Turf steeg 2, Haarlem. Zaterdag 6 november, 20 Schiedam. uur: koffiebar met groep Guide uit De Teerling, Kleine Houtstraat 58, Haarlem. Zondag 7 november, 20.45 uur: gitarist Peter Karkovsky. De vergadering had een vlot verloop De leden keurden het bestuursbeleid goed. Financieel draait de zaak ook goed. Er was een flink batig saldo, dankzij de toto en de goede recettes van de georganiseerde wielerronden. Minder goed warfen de financiële resultaten van de kantine. Bij de meeste verenigingen is de kantine de kurk waar men op drijft, maar bij „Kennemerland” moet er geld bij. Het bestuur zal de mogelijkhe den onderzoeken hoe daar verbetering in kan worden gebracht. In dit bestuur deden twee nieuwe leden hun intrede, namelijk de heren J. Prikkel en P. Burgerink. Voorzitter J. Davidson werd wederom herkozen. Po gingen worden in het werk gesteld tot verbetering van het clubblad. De Fjord. Paul Krügerkade 6, Haarlem. Zondag 7 november, 13.30 uur: soos Schuilplaats H. Of er een geheel nieuwe school wordt gesticht of dat aansluiting wordt gezocht bij een al bestaande (openbare) basis school, moet nog nader worden bekeken. Op verzoek van het gemeentebestuur is de Stichting na enkele voorbereidende besprekingen momenteel in onderhande- ling met de teams van twee' lagere scholen, die wel wat voelen voor een eventuele geleidelijke ombomv van hun schooi tot een Montessori basisschool. Hoewel het er naar uitziet dat het met één van deze scholen wel zal lukken, houdt de Stichting liever nog even een slag om de arm en gaat óók door met haar oorspronkelijke plannen, namelijk de oprichtng van een geheel nieuwe school. Om die oprichting mogelijk te maken moet de Stichting aan de gemeente vijf enzeventig handtekeningen kunnen overleggen van even zovele gezinshoofd en, die van plan zijn hun kinderen met ingang van het nieuwe schooljaar op de Montessori basisschool te plaatsen. Het gaat daarbij met name om de ouders van kinderen die geboren zijn tussen 2 augustus 1966 en 1 oktober 1971 en dus leerplichtig zijn. Handtekeningen van ouders van nog niet leerplichtige leerlin gen, zo is de Stichting vorig jaar geble ken, tellen niet mee. Op grond van deze formele regels boekte men toen geen succes, iets, dat de Stichting uiteraard geen tweede maal zal overkomen. Daar men van gemeentewege geen inzage kreeg in het persoonsregister om op die manier de ouders van alle met ingang van het nieuwe schooljaar leer plichtig geworden kinderen persoonlijk te kunnen aanschrijven, heeft de Stich ting vorige week in de vorm van adver tenties de aandacht op haar streven gevestigd om tot de oprichting van een Montessori basisschool in Beverwijk te komen. Overigens is het zo, dat belangstellen de ouders op grond van hun handteke ning nooit verplicht kunnen worden hun kind ook daadwerkelijk het Montessori onderwijs te laten volgen, terwijl daar naast de Stichting zich op haar beurt ook niet verplicht om alle aangemelde kinderen te plaatsen. Tot maart 1977, wanneer leerplichtig geworden kinderen definitief moeten 'vorden aangemeld, draagt de actie voor zowel ouders als Stichting dus nog een enigszins vrijblij vend karakter. Waarom de Stichting het zo belangrijk vindt een Montessori basisschool van start te laten gaan, wordt door bestuurs lid Dirk van Batenburg aan de hand van een onderwijskundige beschouwing uit voerig uit de doeken gedaan. Het door de Italiaanse arts Maria Montessori (1870-1952) uitgedachte onderwijssysteem kent geen jaarklassen. De kinderen wer ken in ontwikkelingsgroepjes waarbij het zorgvuldig uitgedokterde en in grote hoeveelheden aanwezige leermateriaal een uiterst belangrijke rol vervult. Daarnaast is de omgeving, waarmee de sfeer en opzet van de school wordt bedoeld, van bijzondere betekenis. Uitgaande van de gedachte dat geen mens zich gelijk ontwikkelt, geven de kinderen binnen een afgebakend pro gramma zelf de volgorde van vakken en onderwerpen aan. In plaats van de leer stof belangwekkend te maken wil het Montessori onderwijs op deze wijze het onderwerp van belangstelling tot leer stof maken: de kinderen nemen het dan gemakkelijker in zich op, zijn beter gemotiveerd en ontwikkelen zo min of meer spelenderwijs hun eigen capacitei ten waarbij ze' voortdurend worden ge stimuleerd samenwerkingsverbanden met hun groepsgenootjes aan te gaan. In tegenstelling tot het „normale” klassikale basisonderwijs hangt het Montessori-systeem dus niet de filosofie van het gemiddelde aan: men gaat van de mogelijkheden van het kind en niet van een programma uit. Daarbij wordt „Tot ons groot ongenoegen moeten wij vaststelle. dat iedere keer als je boodschappen doet, de kinderen snoe pend de winkel uit ziet komen. En dat komt omdat er snoep wordt uit gedeeld aan de kinderen van de klan ten. Vaak tot grote ergernis van vele ouders. Hebben de winkeliers wel eens het gehuil en gejammer gehoord van die kinderen, waarvan tanden en kiezen getrokken of geboord moeten worden? Neen. Vast niet. Daarom wil ik ook u vragen: s.v.p. geen snoep meer. Als u de kinderen echt iets wil geven, doet u dat dan in de vorm van Fruit of Ballonnetjes of Ben Bits. Bij voorbaat dank namens vele ouders”. de persoonlij kheidsontwikkeling en de ontwikkeling van het kind als sociaal wezen minstens zo belangrijk geacht als de intellectuele vorming. Het Montessori onderwijs onderkent in de ontwikkelingsfase van peuter tot volwassene bepaalde „gevoelige perio den” voor het ontwikkelen van allerhan de vaardigheden. In die perioden is het kind bijzonder vatbaar voor bepaalde prikkels en situaties. Volgens Maria Montessori ligt de „gevoelige periode” voor de zintulgenontwikkeling bijvoor beeld tussen het derde en zevende le vensjaar en die voor lezen en schrijven zo rond het vijfde levensjaar. Nadien kost het aanleren van dit soort vaardig heden het kind meer moeite. Het onderwijzend personeel moet door voortdurende observaties en individuele begeleiding deze perioden van verhoogde interesse tijdig signaleren en activeren. Het kind geeft de behoeften zelf wel aan. maar het vereist van de leerkrach ten een enorme flexibiliteit en een gede gen training om dit aan te voelen en het gedrag van de kinderen op de juiste ■wijze te interpreteren. Van de ouders op hun beurt wordt in deze een vrij grote betrokkenheid gevraagd en terecht, al dus Van Batenburg, „want ten opzichte van zijn eigen kinderen kan een ouder nooit een leek zijn". Van Batenburg: „De Montessori kleu terschool is voor zover valt na te gaan in één van de eerste oorlogsjaren in Beverwijk van de grond gekomen. Na dien is steeds geprobeerd een aansluiting in de vorm van een basisschool te vin den. Voortijdige afbreking van het Mon tessori-systeem doét namelijk veel te niet, maar omdat vervolgonderwijs tot dusverre slechts in Haarlem of Castri- cum .kon worden gevonden, kwam het daar in de meeste gevallen toch wel van. Met de oprichting van een Montes sori basisschool in Beverwijk hopen we nu aan dit bezwaar tegemoet te komen. Voor het volgen van VWO-onderwijs staat dan het Haarlemse Montessori Ly ceum weer ter beschikking”. Van Batenburg acht het jammer, dat slechts zo weinig oudefs bereid zijn en- of in staat worden gesteld, zich in het aan hun kinderen gegeven basisonder wijs te verdiepen: „Hét normale basison derwijs is momenteel dun wel druk aan ’t experimenteren, maar daarbij is men meer op organisatorisch-maatschapDelij- ke overwegingen gefixeerd dan op het kind zelf. Het Montessori onderwijs vindt de vraag vanuit de maatschappij niet zo Belangrijk: daar staat de per soonlijkheidsontplooiing voorop. Het kind moet leren nieuwe omstandigheden en mogelijkheden aan te kunnen, moet zelfstandig en kritisch leren denken en handelen”. ..Hoewel het naar mijn smaak onmo gelijk is om kinderen zo toe te rusten dat ze onbezorgd de maatschaooii in kunnen stappen, helpt het Montessori svsteem ze toch al een heel eind on weö. Ik zou wensen, dat meer mensen in n’aats 'van het af te doen als geleerd of intellectueel gepraat zich met dit soort ove’-wegingen eens bezig zouden gaan houden”. Voor inlichtingen over het Mnntessori onderwijs kan contact opgenomen wor den met Dirk van Batenburg, tel. 27716. Wie van plan is zijn (leerplichtige) kin deren dit onderwijs te laten volgen wordt verzocht enige spoed te betrach ten. vóór 15 november namelijk moet de handtekeningenlijst, op grond waarvan de gemeente verplicht is medewerking aan de oprichting van de Montessori basisschool te verlenen, bij de gemeente binnen zijp. De aanvraag zal dan in de raadsvergadering van februari worden behandeld. Ook is het mogelijk voor informatie aan te kloppen bij de Montessori kleu terschool aan de Laan van Blois, waar geïnteresseerden tijdens de schooltijden gerust een kijkje mogen komen nemen. Opgaven voor de sooosagenda moe ten uiterlijk op woensdag binnen zijn. Sturen naar Haarlems Dagblad, Ou- deweg 14, Haarlem ter attentie van Hans Invernizzi, stadsredactie. Jazzclub, Groot Heiligland 37, Haarlem. Vrijdag 5 novembet, 22 uur: Limehouse Jazzband en Roaring Seven Jazzband. 26546 0* 2 Zero, Bakkenessergracht 8, Haar lem. Donderdag 4 november, 20.30 uur: film Sunseed.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9